DAGBLAD VOOR S GHBE OM M EÏM OMSTREKEN. FEUILLETON. Het geheim van het moeras. 47ste Jaargang. Woensdag 31 December 1924. 14137 Bureau KOEMARKT i. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. A bonne in enten per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand. voet of oog f duim; f80 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door 200 bij dood f 100 bij verlies van een de N.Holl.Algern. Verz. bank Schiedam TWEEDE BLAD. Binnenland. Holland en Vlaanderen. Naar aanleiding van protesten, die ook in Nederland zijn opgegaan, tegen het vreemde gedoe van Holland,, dat den Koning van België die goed Hollandsch verstaat, in een Vlagmsche stad, gaat complimenteeren in het Fransoh, zegt „Vlaanderen" „Van onze zijde kunnen wij niet anders dan er nog dit aan toevoegen dal een nieuw tijd perk van betere verstandhouding Lusschen België en Holland nu is bezegeld, daarvan is niets, hier in de Belgische werkelijkheid tebespcu- ren. En wat meer is, de Nederlandschgezinde Vlamingen zijn zeer ontstemd ten gevolge van den verraderlijken dolksteek van baron van Voorst tot Voorst of liever van den heer Van Karriebeek, den zelfden minister van Buiten- landsche Zaken, die den Vlaming dr. Tack, op aandringen van België het brood uit den mond heeft genomen en nu een afgezant naar Gent stuurde, nie zich bereid verklaarde daar Fransch te spreken. De Vlaming weet niet of hij ziel 1 diep schamen dan ol' hij zich verontwaardigd ergeren moet." De S.D.I.P. en de „Dageraad." Bij de behandeling van de Waterstaats- hegrooting, waartoe ook belmoren de uitgaven voor het Mijnwezen, bracht de heer Gerhard ter sprake het ontslag aan twee mijnwerkers door de directie der Staatsmijnen, wegens ver spreiding van geschriften, heleedigend voor de katholieken. De heer Gerhard begon met het geval verkeerd te stellen. Hij beschuldigde de mijndirectie ervan, geen eerbied te hebben voor de overtuiging van anderen. 'I Is precies andersom. De beide ar beiders, over wie liet hier gaat, toonden niet den minsten eerbied voor hetgeen den katho lieken het heiligst is. Zij verspreidden een ge schrift van „De Dageraad" tegen de H. Eucharis tie, door den Minister een „allerschandelijkst pamflet" genoemd. De Minister voegde hieraan nog toe „Wan neer de heer Gerhard zegt, dat dergelijke dingen moeten" dienen als propaganda voor de over tuiging Van die menschen, dan moet ik zeggen, dat „De Dageraad" zichzelf daardoor veroor deelt.. Ik heb er niets legen, dal iemand voor zij gevoelens uitkomt, maar als dat gebeurt op zulk leen allerschandelijkste manier, geef ik de directie schoon gelijk, dat zij die menschen ontslaat." Dit is geen woord te veel, zegt de „Volkskrant.' „De Dageraads''-propagandistendie altijd eerbied opeischen voor wat zij hunne over tuiging noemen, schrikken er niet voor terug met de overtuiging van anderen den spot le drijven. Alleen hierin zoeken zij hunne kracht, maar veröordeelen dan ook zichzelf, zooals de minister terecht heeft opgemerkt. De lieer Gerhard maakte eene vergelijking, om de handelwijze van die twee mijnwerkers of liever van de „Dageraads"-heeren, die dezen tot slachtoffers van hun haat hebben gemaakt, te verdedigen. De vergelijking was de volgende: Zooals men weet, bepaalt art. 123 van het Indisch Regeeringsreglement, dat katholieke missionarissen in lndië niet vrij zijn, om het geloof te prediken. Zij moeten voor bepaalde 14) De nadruk, dien zij aan deze schertsend ge sproken woorden gaf, liet geen twijfel over om trent haar bedoeling en Armbrecht behoefde .overigens slechts een blik te slaan op het ver legen en schooner geworden gelaat zijner nicht om die geheel te begrijpen. Hij kuchte luid, zooals hij steeds placht te doen, als hij in een slechte luim was, en terwijl hij de armen over de borst kruiste, sprak hij tot Hertha „Rit meester van Marwilz zal vermoedelijk nog dezen avond zijn opwachting maken. Ben je van plan hem in rijcostuum te ontvangen Met een lichten geeuw stond de jongedame op. „Ach, het was zoo aardig hier en ik was zoo op mijn gemak. U heeft echter gelijk, papa, voor zulk een beminnelijk man als deze ritmees ter is, moet men zich eenige moeite fliet het toilet' getroosten. Goeden nacht, mijn hartje Ik hoop, dat gij al uw best zult doen om papa met mijnheer Freising te verzoeneh." De sleep van haar rijkleed achter zich aan trekkend, ruischte zij de kamer uit en de heer Armbrecht deed zelf de deur achter haar dicht alsof hij zich ervan wild.e overtuigen, dat zij niet buiten bleef staan luisteren.' gebieden hiertoe eerst verlof hebben van de regeering. Met hel werk van die missionarissen nu stelde de heer Gerhard op één lijn het duistere gewroet van de#„Dageraad" en die heide mijn werkers, en met art. 123 van genoemd reglement het opt reden van de Staatsraijndireclie. Deze Vergelijking gaai in alle opzichten mank. Hier werden dezelfde rechten bepleit voor den Haat, die men in lndië aan de Liefde onthoudt. Haat was de drijfveer van „De Dageraad" toen zij den meest gruwelijken spot dreef met onzen godsdiénst, maar de hoogste Liefde komt tot uiting in het. werk der missionarissen, die eigen leven willen offeren voor het geluk van anderen. De sociaal-democraat, de heer Gerhard, is erin geslaagd, duidelijk te maken, welk een afstand er ligt tusschen zijne beginselen en de onze, maar zijne vergelijking is totaal mis lukt. Bovendien blijkt hieruil nog eens te meer, hoe de godloochenaars van „De Dageraad" telkens steun inden hij de ofiicieele vertegen woordigers van de S. D. A. P. Voor Jan Fuselier. Kolonel Evers heeft de medewerking gevraagd van het Centraal Bure.au voor de K.S.A. in Nederland, ten einde te komen tot een goed geregelde en afdoende lectuurvoorziening voor de R. K. militairen in lndië, tot dit. doel heelt genoemd Bureaft, als ohderafdeeling van zijn reeds bestaanden dienst der „Lectuurbemidde- ling", opgerichthet, Liefdewerk „Past,ooi- Verbraak." Dit liefdewerk doet thans een beroep op de Nederlaudsche katholieken. Ontzaglijk veel word er, Godlof, gedaan voor de missie onder mohame- danen en heidenen. Maar o Schande! het missiewerk onder onze eigen 35000 Indische militairen is tof nu toe bij dal alles schier ver gelen. Onze Hollandsehe jongesn in de tropen zullen ongetwijfeld ook mogen deelen in onzen apostolischen ijver te meer nu blijkens hef on derstaande de gelegenheid daartoe zoo gemak kelijk gaat geboden worden. Gevraagd worden vooreerst boeken voor hen leesboeken, gebonden illustraties, oulwikkelings- lectuur, populaire apologetische en sociale ge schriften. De zaak is nu zoo voorbereid, dat. alles, wat hiervoor zal geschonken worden, begin Februari scheep gaat naar lndië, alwaar liet met zorg wordt gerangschikt en systema tisch, bij wijze van reizende bibliotheken, over alle garnizoenen en militaire posten wordt ver deeld. Vervolgens worden bijdragen in geld" dank baar aanvaard. Voor liet inbinden der boeken, de emballage en de overzending is geld noodig, dat echter zijn rente rijkelijk opbrengt. Ver beeldt IJ eens één verheffend en pakkend boek, .gelezen door 100 soldaten. Eindelijk, een bijzondere werkzaamheid van dit liefdewerk zal zijn bemiddeling te verleenen bij de overzending van kranten en tijdschriften. Ieder die bereid is om ter liefde Gods eenmaal per week of eenmaal in de 14 dagen een bundel katholieke kranten of tijdschriften naar Indlti te zenden, geVe aan genoemd Bureau zijn adres- op met Vermelding der bladen, die hij geregeld wil sturen. Het Bureau der K.S.A. zendt alsdan een verzamelstaal aan den hoofdaalmoezenier in lndië en zal, omstreeks einde Maart 1929 aan de soldatenvrienden het adres opgeven van de cantine, het tehuis' of de militaire wachtpost Toen keerde hij naar Helene's rustbed; terug en zijn stem klonk streng en toornig, toen hij zeide „Ik wil niet hopen, dat. er eenige waar heid achter Hertha's toespelingen gezocht moet worden-. Was die man u werkelijk reeds van vroeger bekend „Ja oom, zijn moeder had een kleine woning in het huis mijner ouders. „En liet was dan misschien ook geen toeval, dat je onlangs in de nabijheid van den Moorhof gekomen waart „Toch wel, oom, dal, was louter toeval. Ik had sedert vele jaren niets meer van Gerhard Freising gehoord en wist niet wat er van hem geworden was, noch waar hij zich ophield." „Des te beter. Van eenig verkeer met dien man kan natuurlijk geen sprake zijn. Ik Verbied je dat hiermede uitdrukkelijk en beslist." Hoe angstwekkend ook het alleen zijn met haar oom blijkbaar op Helene werkte en hoe schuchter Lot hiertoe haar antwoorden op zijn ruwe vragen hadden geklonken tegen dit on vriendelijk verbod scheen zich toch iets in haar te verzetten. „En waarom verbiedt U mij dat, oom," vroeg zij, het sierlijk hoofd even van hét kussen lich tende. „Gerhard Freising is zeer zeker een ach- waardig man en hij heeft mij werkelijk een dienst, bewezen, die mij tol dankbaarheid verplicht." Armbrecht keek haar met een ontevreden, doch tevens verbaasden blik aan. „Sedert wanneer ben ik je verantwoording in onze koloniën waarheen zij voortaan regel matig hun weldoende bundels lectuur kunnen sturen. Hoe dankbaar zal de Hollandsehe soldaat in de tropen zijn. als hij zoo voortdurend kennis zal kunnen nemen van het-nieuws uit moeder land en geboortestreek Het centraal Bureau der K.S.A., Steenschüur 17, Leiden (gironummer 57216) neemt, steeds gaarne dit alks in ontvangst, en zal li op de hoogte houden \an de resultaten van dit werk. Men schrijven erbij „voor liefdewerk Pastoor Verbraak." De wereld uil bedrogen worden. Volgend fraais staat le lezen in de advertenties van de „Nieuwe Courant" „Engelen-gemeenschap mogelijk, ^.oo voor 2000 jaar in de velden van Efratha als I bans, in lielgeen genoemd wordt Spiritualisme." Dat is nog wal. anders dan de beweging van St. Michaël Meen niet, dat de „Nieuwe Crt." dergelijk en poespas voor onzin verslijt, want in de buurt onder dezelfde advertenties, si aai. ook le lezen „een advertentie in „De Nieuwe Courant" wordt gelezen, goed gelezen', wt rkt afdoende, en komt, doordat er op gereageerd wordt, tot haar recht." Zoo werkt dit blad rechtstreeks mee aan deze verschijningen. En dat in den jare 1924 En in een blad dat zich zelf' afficheert als. „hel toon-aangevende avondblad van de residentie". Gemengd Nieuws, D e k i n d e r e n all e e n g e 111 I e n. Ter wijl de landbouwer J. Schimmel zich Zondag middag per rijwiel naar Lunferen had hegever en zijn vrouw even een buurpraatje was gaan houden, bemerkte de nog zeer jeugdige kinderen die alleen thuis waren, dal de woonkamer in lichtelaaie stond. Gelukkig begaven de kleinen zich aanstonds naar een ov. rbuurman, wien zij vertelden, dal hun huis zoo geweldig brandde. In een oogenblik lijd waren nu tal van omwonen den Ier hulp gesneld en juist kwam men nog vroeg genoeg om lnjt jongste nog in de wieg liggende kind van een anders wissen dood te redden. Ook mochten de buren er, door het in werpen \an massa's water, in slagen den brand tot de huiskamer te beperken. Z e ii u w e n I I I Te Lierop deed zich dezer dagen het volgende vermakelijke geval voor. Een aanstaande bruidegom beklom met popelend hart de frappen Van het. raadhuis om de „pa piertjes" van zijn toekomstige bruid te balen. Hij was echter, naar bet scheen, zoozeer ver zonken in geluks- en toekomstdrooinen, dat hij den naairi van zijn wederhelft in spé glad ver geten was I 1 lij moest nu wel papieren hebben, maar voor wie Dat bleef hem zelf een raadsel. Gelukkig was de draagster van den vergetennaam ook in de buurt en nu was het raadsel gauw op gelost en de papieren werden overhandigd. En alles om zieli heen vergelend, togen ze, gel.weetjes, weer vooii, genietend hun geluk met volle leugen Een kin de r k o p je g e v o n d e n. Men schrijft, uit het Westland aan de „Roti." Dezer dagen ging door een onzer Westland- sche dorpen (Monster) hel gerucht dat bij het weghalen van vuil uit een woning, welke voor eenige dagen door de bewoners was verlaten, schuldig over de redenen mijner bevelen Zooalng je als een lid mijner familie beschouwd wilt. worden en zoolang je onder mijn voogdij staat, zult ge uw omgang uitsluitend volgens mijn wenschen regelen. Ik kan niet toelaten, dat ge weer betrekkingen aanknoopt, die mis schien wel met de levensbeginselen van mijn zwager te vereenigen konden zijn, maar niet met de mijne." Er lag zulk een verachtelijke uitdrukking in zijn woorden, toen hij over haar vader sprak, dat Helene ineenkromp als onder een lichame lijke mishandeling. Er volgde op deze onbarmhartige verklaring een pauze van eenige minuten, die voor Helene een ontzettende kwelling was. Zij twijfelde er niet aan, dat haar oom het eigenlijke doel van zijn bezoek nog niet had aangeroerd en een bang voorgevoel zei haar, dat zij hel ergste nog te wachten had Hertha's tegenwoordigheid heeft mij zoo even weerhouden je een verrassende en naar ik meen te mogen aannemen -- zeer gélukkige tijding mede teen," deelbegon Armbrecht einde lijk weer. „Als je die gehoord hebt., zul je ook zonder verdere verklaring begrijpen, waarom ik je vriendschappelijke betrekking tot een mij onbekend man, die maatschappelijkWeel lager staat dan wij, niet kan goedkeuren. Een aan zienlijk man, een van mijn beste vrienden, heeft, bij mij aanzoek om uwe hand gedaan en naar ik er dadelijk bijvoegen wil mijn onvoorwaardelijke een kinderkopje gevonden zou zijn. Dit kwam ook de politie ter oore, die een onderzoek in stelde, dat echter geen resultaat opleverde. Men wist echter den man, die het gerucht had verspreid, op te sporen. Deze man vertelde aan den burgemeester dat. terwijl een werkman het vuil uit de bewuste woning weghaalde, hij tus schen allerlei rommel een kinderkopje had ont dekt. Hij had tegen den man gezegd „Daar ligt een kinderkopje, maar er is een oortje af." Een der buurvrouwen scheen iets van dit gesprek opgevangen te hebben. Ze besprak later het geval inet den mandie het kinderkopje .had gezien, doch hij Vertelde haar niet, dat het een gewoon theekopje was.De vrouw dacht daarom dat er een kindermoord was gebeurd. Zoo was binnen enkele uren heel Monster yol over de gruwelijke daad. Men vertelde van een verminkt kinderlijkje, waarvan het hoofd reeds was' afgesneden. Scheepvaart. In het jaar 1924 zijn alhier uit zee aangekomen 391 stoomschepen, 30 zeilschepen, 8 zeelichters, 7 zeesleepbooten en 3 zeestoomjachten, tegen 284 stoomschepen, 16 zeilschepen, 7 zeelichters en 8 zeesleepbooten uit 1923. Uit de navolgende havens kwamen in 1924: Amsterdam 4, Antwerpen 21, Avonmouth 2, Algeeiras 2, Archangel 1, Alexandria 1, Bremen 13, Bremerhaven I, Brake a.d. Weser 1, Bou logne Sur Mer 1, Blyth 2. Cagliari 1, Cardiff 1, Calais 1, Christiansund 1, Cherbourg 1, Dairen 1, Dunedin 1, Dieppe 1, Duinkerken 2, Einden 2, Fecamp 1, Fredrikstad, 1, Frankfurth a.d. Main 2 Grimsby 1, UooJe 2, 's-Gravesend 1, Glasgow 2, Greenock 1, Gent 1, Genua 1, Harlingen 1, Hoek van Holland 10, Harburg 5, Hamburg 10, Huil 23, Hudiksvall 1, Immingham 2, Jokohama 10, Kobé 19, Karlsham I, Kopenhagen 1, Kiel 1, Koningsbergen 2, Lemmerick 1, LciLh 9, Liver pool 8, Londen 13, Newcastle on Tyne 2, North Shield 1, Olna 1, Odense 1, Oxelosund 1, Pérnis 3, Preston 1Pitea 1Poortershaven 4, Ramsgate 1, Rendsbnrg 1, Rochester 1, Rouaan 3, Rotter dam 178, Stordo 1, Southampton 1, South Shet land 1, South Georgia 3, St. Ma zaire 1, Terneu- zen 2, Thamshavn 6, Tribanie I, Vlaardingen 9, yiissingen 1Vladivostock 3', Valparaiso 1, Vigo 1 Van deze voerden de Nederlaudsche vlag 146, Amerikaansche vlag 2, Belgische vlag 3, Dèen- sche vlag3, Duilschevlag45,Engelschevlag 155, Fransche vlag 5, Finsche vlag 2, Grieksche vlag 3, I taliaansche vlag 7, Japansche vlag 6, Noor sclie vlag 47, Por'tugeesche vlag 1, Lettische vlag 1, Spaansche vlag 1, Zweedsche vlag 2. Van de diverse schepen waren er geladen 7 met gebroken glas, 6 mei walvischtraan, 70 met plantaardigen olieën,2 met ledige vaten, 1 met balken, 2 mei Grien.smeel, 2 met badkuipen, 1 met calüzout, 2 met cokes, 24 met steenkolen, metsulphaat, 1 met hout, 35 met stukgoederen, 7 met zwavelerts, 2 mol graan, 1 met Chili salpe ter, 2 met zout, 1 met cement, en 262 ledig. Voorts kwamen er 1 Belgische aviso, 3 kanon- neerbooten, en 5 loggers in onze havens binnen, legen 35 loggers in 1923.Voor den verkoop van de haringpakhuizen aan de Tuinlaan, zijn de loggers te Vlaardingen gaan overwinteren. Bij de N.V. Schieveem kwamen 76 schepen, bij de Furness 139 schepen, bij Wilton 111, en hij de Handel en Transport Mij Waldhof 22 sche pen. toestemming verkregen." Helene richtte zich op en haar wijdgeopende oogen waren met. een uitdrukking van dóode- lijken angst op Armbrecht gevesligd.' „Om mijne hand, oom," herhaalde zij. „Neen,-dal is on mogelijk." Brengt, je dat. in verbazing Nu, ik wil niet ontkennen dat ook ik tamelijk verrast was. Voor een onbemiddeld meisje komt tegenwoordig niet zoo licht een aanstaanden echtgenoot op dagen, en zeker niet een, dien men zonder over drijving een rijk, een zeer rijk man noemen mag." „En wie om Gods wil oom, wie is het van wie gij spreekt „Ik denk dat ge het reeds geraden hebt. Jongedames hebben toch voor dergelijke dingen scherper oogen dan wij. En je zult je wel in stilte met de gedachte vertrouwd gemaakt, hebben als meesteres op Golleron te heersehen." 'Helene drukte de hand op het jagende hart. Het. schemerde haar voor de oogen, alsof zij haar bewustzijn zou verliezen. „Neen," sprak zij, „u schertst zeker maar. Het kan de heer Iruiskamp niet zijn, die een toestemming réeds verkregen heeft." „En waarom niet als ik vragen mag Hebt. ge iets tegen hem in te brengen Is het u nog geen eer genoeg de echtgenoote van een man te worden, wiens vermogen in de honderdduizenden daalders loopt [Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5