DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEU ILLETOM. Het geheim van het moeras. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4.— Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. nlaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden f 2./O per week 20 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post/3- per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer S^den - Inlassokosten worden berekend. GiSSragevallenvcrzekering 5UU bij levenslange geheele invaliditeitf 20lTbl^IësTan een hand, voet °*°°9 f ^00 taj dood bank Schiedam duhn; 160 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgdjdo^£eNJJo^Llgem^Verz. bank Schiedam Vrijdag 2 Januari 1825, Ma. 14138 Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. 1)E KEIJLSCHE ZONE-KWESTIE. De Raad van Ambassadeurs is Woensdag te Parijs bijeengekomen, ten einde het ontwerp Le behandelen van de preliminaire nola aan de Duitsche regeering betreffende de ontruiming der Keulsche Zone. In de afgeloopen dagen is het ontwerp-schrijven door de geallieerde re- gearingen onderzocht, en de raad heeft de copie thans in het licht harer gezichtspunten bespro ken. Bij het einde der zitting werd een commu niqué uitgegeven, waarin verklaard wordt, dat de conferentie aan cle geallieerde regeeringen den tekst van de nota op haar last opgesteld heeft doen toekomen en dat. de overhandiging dezer nota aan de Duitsche regeering door de geallieerde vertegenwoordigers te Berlijn zal geschieden. In het communiqué wordt voorts gezegd, dat de tekst ven de nota eerst zal worden gepu bliceerd, als deze slap gedaan is. Mavas meldt nog uil Parijs, dat de naa begin volgende week aan de Duitsche regcBing za worden overhandigd en dat. zij het btBluil dei geallieerden zal bevatten, de Keulst!i»onc op 10 Januari niet te ontruimen. De nota zal collectief zijn en in korte, doch voor geen andere uitlegging vatbar:' bewoor dingen de redenen uiteen zetten, welke dezen maatregel moiiveeren met. name hel, in ge breke blijven van Duitschland, wat cle vrcd'es- verdragsverplichtingen betreft, speciaal die in zake de ontwapening. BORAH EN HET DAM ES-PLAN. Het Nieuwjaarsnummer van het „Berliner Tageblatt" publiceert van Borah, voorzitter van de buil enlandsche commissie van den Ame- rikaanschen Senaat, een merkwaardige er- klaring over het Dawes-plan. Senator Borah zegt, dat het plan niet meer dan een schrede is op den weg naar de oplossing der réparalie.kwestic het zou een groot,e Jout zijn te gelooven dat met de opstelling van. dit. plan alles gedaan is wat gedaan moet worden. Het totale bedrag van de Duitsche schuld moet worden Vastgesteld en wel binnen de grenzen van liet. verdrag van Versailles. Het Dawes-plan kan geen succes hebben zoolang dit eindbedrag niet. vaststaat, Het Dawes-plan moet Duitsch land voldoenden tijd laten. „Het, is mijn vaste overtuiging," zegt Borah, „dat dit systeem, dat begint met de banken, bet verkeerswezen en de l'inancieele administratie van liet Duitsche volk onder buitenlandsche controle te stellen slechts tijdelijk kan worden gehandhaafd. Ik ben van meening, daL een algemeene economische con ferentie moet worden bijeengeroepen en dat op deze bijeenkomst de kwesties van het Dawes- plan en het herstel der economische betiekkingen op blijvende wijze moeten worden geregeld. RUMOERIG ITALIË. Er heelt zich te Home door de laatste ge beurtenissen een scheiding voltrokken lusschen de regeering en de rechtsche liberale groep, clie geleid Wordt door Salandra. In een vergadering van liberale afgevaardigden werd het besluit genomen de uittreding van den afgevaardigde Bicoio uit de meerderheidscommissie goed te keuren, terwijl Salandra zelf Verklaart, dat hij het ambt van president van de begrootings- commissie neerleggen zal. Salandra geeft, als reden voor deze de monstra Lie op zijn gezond heidstoestand, doch de politieke beteekenis van dezen stap wordt liiev zeer belangrijk geacht. Woensdagmiddag werd een buitengewone ka binetszitting bijeengeroepen. De beraadslagingen duurden vier uur. Algemeen verwachtte men, da deze zitting tot het uittreden uit de regeering van de liberale leilen van het kabinet en mis schien ook tot hel uittreden van nog eenige andere niet--fascistische ministers zou leiden. De lange duur der besprekingen had de geruchten omtrent een crisis, nog meer waarschijnlijk ge/ maakt. Het des avonds uitgegeven communiqué was dan ook het onderwerp van levendige discus sies, maar de draagwijdte daarvan is niet zoo maar te overzien. In het communiqué wordt verklaard De leden der regeering zijn tot volledige over eenstemming gekomen ten aanzien van de inter-, pretarie van den toestand, die geschapen is- door elementen, welke men onverantwoordelijk moet noemen, vooral met, het oog op de finan cieel» en economische terugwerking van hun optreden. De leden der regeering waren het mei elkander eens, dat alle noodzakelijke maal rege len genomen moeten worden om de moreele en materieele belangen van het. land le beschermen. Uit dit communiqué maakt men met. stellig heid op, dat de crisis vermeden is en dat de regeering aanblijft, en dat zij ongewijzigd op 3 Januari voor de .Kamér zal verschijnen. Ten gevolge van de inwerkingtreding van het. persdecreet in Italië zijn verscheidene bladen der oppositie in beslag genomen. Extremistische fascistische elementen doen aanvallen op re- dactièbureaux en drukkerijen. Te Florence is de toestand zeer ernstig. ONTWAPENING TER ZEE. De voorzitter van de vioolcommissie uit het Amei'ikaaïische Huis van Afgevaardigden deelde mede, dat, hem van halfambtelijke zijde ter ome is gekomen, dal president. Coolidge verwacht, dat binnen hel jaar een internationale conferen tie met het oog op de ontwapening ter zee zal worden gehouden. Ten allen tijde, wanneer de omstandigheden gunstig schijnen, zal Coolidge zijn invloed in dezen aanwenden, doch op het oogenblik is het nog onmogelijk, vast te stellen, wanneer deze conferentie zal kunnen worden bijeengeroepen. RUSLAND. De Sovjclregeering meldt, dat de bijzondere commissie die aanstaanden Zaterdag za! bijeen komen, heeft te onderzoeken, of do bevoegd heden van, de plaatselijke Sovjets dienen te worden ingekrompen dan wel uitgebreid, alsmede de regeling van een nieuw kiesstelsel. In zake de laatste kwestie betreurt de regéeringsverklarine het, dal plaatselijke bestuurslichamen een vijan delijke stemming vestigen door op de bevolking druk uit te oefenen. regeering, doch achten zich onvoorwaardelijk verbonden door de, sinds de revolutie aangegane verbintenissen. Onze politiek, zeide Tsjilsjerin verder, blijlt, die van Lenin. Wij willen de handen vrij houden ten opzichte van de Europeesciie landen, terwijl wij met de Oostersche naties overeenkomsten voor langen duur trachten te sluiten. Een mijner diplomaten heelt gezegd: „Wij zullen de Ver- eenigue Staten van Azië vormen, met Moskou als hoofdstad. FRANKRIJK. De Kamer heeft met 343 tegen 13G stemmen de amnestie-wet aangenomen. Zij lieell bij hand opsteken het door den Senaat teruggezonden wetsontwerp ter goedkeuring van de conventie met de Banque de France aangenomen. NOORWEGENS HOOFDSTAD. Gister Verwisselde Chrisl.iania, Noorwegens hoofdstad, zijn drie eeuwen ouden naam vooi dien van Oslo. EEN BALKAN-BOND. Naar uil Boekarest wordt, gemeld, is de Bul- gaarsehe premier, Zankof, aldaar aangekomen. De besprekingen lusschen Zanköi en de Joego slavische regeering, hebben volgens berichten uit Belgrado, niet geleid Lol de opstelling van een schriftelijke overeenkomst. Wel werd bij de behandeling van de kwestie van het bolsjewistisch gevaar een samenwerking van heide landen pp dit punt mogelijk verklaard. Volgens de Prawda, werd ook besloten, het vroegere Wrangelleger le reorganiseeren en -Irijdvaafdig Ie maken. ECHTTE. Ten gevolge van de disciplinaire actie legen de weerbarstige studenten aan de school te Tanpa, vanwaar een aanlal studenten is weg- gezonocn wegens ongehoorzaamheid, hebben alle andere studenten gestaakt. De professoren rn de politie hebben tot dusver zonder succes getracht hen ertoe te brengen, weer aan de studie le gaan. TURKIJE. Naar uit Constantinopel aan de Matin" wordt, gemeld, heeft de parti] van Moestafa Kemal bij cle plaats gevonden verkiezingen een volkomen overwinning behaald. 15) Nu echter zegevierde de woeste tegenstand van het jqnge mensehenhart toch over de diep gewortelde vrees voor het harde, wreede gelaat, dat zoo dreigend op haar neerzag. „En al bezat hij millioenen, al was hij cle rijkste man op de wereld, dat zou ik hem toch nooit kunnen toebehooren Helene had dit met een hartstochtelijkheid uitgeroepen, die niemand achter haar stille en zachte natuur zou vermoed hebben. „Ik wil deze dwaze woorden niet gehoord hebben, HeleneMen beslist niet zoo licht vaardig over een levensvraag. Ik geel u tijd met u zelf te overleggen en zal morgen uw ant woord vernemen." De gemartelde gevoelde zich niet sterk ge noeg om dezen strijd opnieuw te beginnen. „Er is geen bedenktijd noodig", oom, sprak zij, terwijl zij als een smeekclinge de gevouwen handen omhoog hield. „Het is onmogelijk, dat ik in een dag van gedachten zou Veranderen. U kunt elk offer van mij vergen, maar dit niet, want, ik kan uw vriend niet huwen. God Weet dat ik niet kan." „En meent, ge dat het daarmee afgedaan is RUSLAND EN BELGIE. In de „Nation Beige" geelt Leon Kochnilzky een onderhoud weer, dat hij te Moskou met Tsjitsjerin heelt gehad. De volkscommissaris verklaarde, dat aan hervatting der diplomatieke betrekkingen met België in geen geval zullen worden verbonden eenige voorwaarden of voor bereidende onderhandelingen. De Sovjets erkennen geen enkele verplichting, voortvloeiende uit leeningen der Tsaristisch,. Wijl ik het twijfelachtige genoegen gehad heb, uwe ouders te kermen, kon ik op deze soort, iankbaarheid voor mijn weldaden wel voor bereid zijn. Ik wil echter van mij zelf en van uw plichten jegens mij in het geheel niet spreken. Alleen in uw eigen belang zult gij u op een beter antwoord moeten bezinnen. Kruiskarnp heeft, u iets aan te bieden, dat juist voor u honderd maal meer waarde hebben moet dan zijn groot vermogen namelijk, een eerlijken, onbespro ken naam." Hij had met zooveel nadruk gesproken, dat het doel om haar te beleedigen nog duidelijker bleek. Maar ook in Helene's zachte oogen flik kerde nu de toorn. „Een eerlijken naam heb ik ook", sprak zij op vasten toon. „Ik heb geeii. verlangen liern met een anderen te verruilen, want ik draag hem met fierheid." „Je hebt toch maar weinig reden om trotsch te zijn op het feit dat je Friedrich Dorenbergs dochter zijl. Dat de wereld u t ot hcdenmetacld.ing bejegende, hebt ge niet aan uw naam, maar aan den mijnen te danken. Als ik mijn hand van u aftrek, zouclt ge overal ondervinden, hoe men over de Dorenbergs denkt. Ik geloot niet ging Arrnbrecht hoonend Verder, „dat vele achtbare lieden den moed zouden hebben, die Kruis karnp getoond heeft met naar uw hand te din gen. Helene had hem aangehoord zonder zich te ALLERLEI. Te Sebastopol is het hoogverraadproges he gonnen tegen een honderdtal volgelingen van Wrangel, die vrijwillig uit Bulgarije naar Rus land zijn teruggekeerd. Er bevinden zich on der hen eenige dokters, officieren en ingenieurs. Het grootste deel bestaat, echter uit Kozakken. De Rechtbank te Odessa heeft twee Roemeen- selie spionnen ter dood veroordeeld. Dé Volkenbond heeft een „militair jaar boek" gepubliceerd, dal in bijna duizend blad zijden een uitvoerig overzicht geeft over den militairen toestand van alle staten. Het jaar boek beoogt, de noodzaak van algemeene ont wapening in het licht te stellen. Binnenland. De salarieering van Rijksambtenaren. Het bestuur van de Vereeniging van direc teuren en commiezen der posterijen en telegrafie heeft onderstaand telegram aan den minister raad gezonden. Het, bestuur enz., uit de dagbladen vernomen hebbende dat het in de bedoeling der regeering zou liggen om, voor zoover het Bezoldigings besluit 1925 aan een functie die volgens liet Bezoldigingsbesluit 1920 met meer dan 6000 in maximum werd gesalarieerd, eene hoogere wedde, toekent dan daarin op 1 October 1924 werd genoten, voor die functie de op 31 Decem ber geldende regeling le handhaven spreekt zijn diep leedwezen uit over zoodanig voornemen, waardoor de kleine tegemoetkoming, welke het Bezoldigingsbesluit 1925 den betrokken ambte naren zou brengen voor de veel te geringe ver hooging van hun salarissen sedert 1914, weder dreigt te worden teniet gedaan. Op grond van zijn overtuiging, daL de op 22 December in de Tweede Kamer gevallen beslissing geen conse- kwenties behoeft mede te brengen voor de in het Bezoldigingsbesluit geregelde salarissen, verzoekt het bestuur uwer excellenties met eerbiedigen aandrang, aan een eventueel be staand voornemen als bovenbedoeld geen uit voering te geven. Bij Kon. besluit zijn, met inachtneming van de regelen van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1925, verschillende bezoldi gingsschalen vastgesteld. De grenswijziging van Haarlem. Naar wij vernemen, is indiening van het wets ontwerp betreffende de grenswijziging van 1 laar- lem thans zeer spoedig te verwachten. Minister Buys moet ook na zijn bezoek aan de betreffende gemeenten niet van inzicht veranderd zijn. Het beperkte plan blijft alzoo gehandhaafd en, noch aan de wenschen van Haarlem en van Gedeputeerde Staten tol grootere uitbreiding, noch aan de bezwqren der gedeeltelijk te an- nexeeren gemeenten, wordt toegegeven. Cadettenschool. De overneming van liet, Rijk van de .&det,[ en- school te Alkmaar door de gemeente, om déze in te richten tel ziekenhuis, is vrijwel verzekerd. De Holland—Imlie-vliegers. De Holland-Tndiëvliegers zullen vermoedelijk eeist half April in Nederland lerugkeeren. Taxi- tarieven. De Amsterdamsche taxi-tarieven zullen aan zienlijk verlaagd worden. Raad van State. Gedurende het. jaar 1924 heeft de regeermg 492 wetsontwerpen en ontwerp Koninklijke besluiten bij den Raad van State aqjihangig gemaakt, Bij de afdeeling van den Baad van State voor de geschillen van bestuur zijn mge- ko'men 1316 geschillen, waarvan er op belastingzaken betrekking hadden. In 1923 bedroeg bet aantal wetsontwerpen en oiitwerp-Koninldijke besluiten 526 en dat der geschillen 1203, waarvan 486 met betrekking tot belastingzaken. De nieuwe Tariefwel. Volgens mededeelingen in de Staatscourant is thans afgekondigd fa Staatsblad No. .>68 wet van 20 December 1924, houdende de vast stelling van de nieuwe Tariefwel. bewegen. Zij begreep, dat er iets vreeselijks achter zijn woorden Verborgen moest zijn, maar zij verstond hem nog steeds maar voor de helft. „Als het waar is dat de menschen mijn arme dooden vader verachten, wijl hij door ongeluk kige omstandigheden geld en goed verloren heeft en als zij die verachting ook tot mij uitstrekken, dan moet ik dit over mij laten heengaan. Het moet echter een treurige wereld zijn waarin de waarde van een mensch zoo geheel naar de groot te Van zijn vermogen wordt afgemeten. Zij had met edele fierheid, zij het ook met bevende lippen gesproken en elk van haar woor den vermeerderde de nauwelijks nog verboi- o-cn drift van den man, die voor haar rustbed zat. Hij boog zich meer tot haar voorover en Helene sidderde voor de uitdrukking zijner oogen ,,Ën als het nu met, deze ongelukkige om standigheden, waarop ge u beroept, nu eens heel anders stond dan men u uit; medelijken heeft, doen gelooven Als uw vader zelf een schuld op zich heeft geladen, zoodat slechts de vlucht voor erger hem kon bewaren, zou je dan nog den moed hebben mij door uw tiere woorden ontzag te willen inboezemen Nu was het onmogelijk hem nog langer nu te begrijpen. Met een doffen kreet greep Helene naar haar voorhoofd. Oom, dat is niet waar! Denk er aan dat het de nagedachtenis van een overledene is, die gij Ben je er zoo zeker van, dat je Vader wer kelijk gestorven is? Ik meen dat geen van ons zijn acte van overlijden of zijn graf ge zien lieeft al heeft hij nu juist voor u met beter gezorgd dan een doode zou gedaan heb ben Je zult in je uitlatingen wal voorzichtiger moeten zijn tegenover een man, die een derde deel van zijn vermogen opgeofferd heelt om de schande uit te wisschen die een onwaardige over ziln familie gebracht heeft," 'Met zacht gesteun liet Helene haar hoont ju'de hand rusten. Er scheen geen droppel bloed meer in haar leer, liefelijk gelaat tezijn. Wees barmhartig oom" smeekte zij. ,,lk kan dit alles niet omvatten! Mijn vader leeft, zegt u Hij is niet in Amerika gestorven, naar men mij vertelde." „Ik heb evenmin eenig leVensteeken van hem ontvangen als het bericht Van zijn dood. Hét is mogelijk dal hij reeds lang te gronde is gegaan, maar het is ook zeer goed mogelijk, dat hij nog ergens een duister beslaan voortzet, llij 'heeft zeer geldige redenen om geen bericht van de plaats van zijn tegenwoordig verblijf hierheen te laten komen." „Zeg mij alles, oom Wat heeft mijn ongeluk kige vader gedaan Na deze vreeselijke toespe lingen moogt u mij niets meer verzwijgen. (Wordt vervolgd) NÏEÜWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1