DAGBLAD W&OD EK Voor Sinte Liduina. Uw gezondheid WYBERT 48sle J&argang, Maandag 5 Januari 1925 S®. 14140 Bureau KOEMARKT j. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1-—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. ®r?,is;"»flJ™"e"verzekerfllS;. bij !"'"lsli"!!le invaliditeitf200 !»ij verlies van een hand, voëToTöóg f 200 bij dood f lOTbii verlies van een duim; f 60 bi] verlies van een wi|svinfler; f li» bq verlies van eiken anderen vinger. De varaokarinir wnrdr der,, n. N Heil 4 i-„, v. J h.„n Buitenhmdsieb Nieuws, DE DllTTSCHE CRISIS. Rijkskanselier Marx heeft Zaterdag de voor genomen ^conferenties gehad met de leiders der Centrumpartijen, de Duitsclie Volkspartij en der democraten uit den Rijksdag. Uit de be sprekingen bleek, dat de drie partijen het een- maal ingenomen standpunt tegenover de kwestie der kabinetsformatie blijven innemen, zoodal een parlementair ministerie onmogelijk is. Na de conferentie met de partijleiders, heeft, Rijkskanselier Marx aan Ebert verslag uitge bracht övor het resultaat zijner besprekingen. Daar de vorming van een parlementaire meer* derlieidsregeering onmogelijk blijkt, heeft pre sident Ebert aan Marx de opdracht aangeboden een kabinet te vormen, hij zal daarbij rekening moeten houden met, den geconstateerd en parle mentairen toestand. Marx heeft de opdracht aanvaard. DE KEULSCIIE ZONE. Tot dusver is de nota van den gezant,enraari nog niet te Berlijn overhandigd, 't Staat vast, dat, de betrokken gezanten haar heden zullen overhandigen. De tekst zal morgen worden ge publiceerd. In strijd met de berichten in sommige bladen heeft geen enkele regeering verzocht, de nota, dooi den gezantenraad inzake de Keulsc'hé zone tot Duitschland gericht, te wijzigen. de commandanten der mobilisatie van afdcelin geil der vrijwillige militie voor de nationale veiligheid aan Le vragen. De nieuwe kieswet is in het parlement inge- dienden naar de commissie van onderzoek vei wezen, die haar werkzaamheden weer heeft aangevangen. ITALIË. Mussolini heeft Zaterdag in de Italiaansche Kamer een zeer heftige en agressieve rede ge houden, welke herhaaldelijk door applaus van de meerderheid werd onderbroken. Zijn uiteen zetting overtrof alles wat tot dusverre van hem was gehoord. Bij den aanvang wees hij erop, dat, hij geen politieke rede zou houden, maar een rede, aansluitend aan de verklaringen, welke hij kort na de fascistische revolutie in de Kamer had afgelegd, toen hij had gezegd dat het in zijn hand lag om van het parlement een .soldaten-bivak te maken. Verder heeft Mussolini nog Verklaard, dat Dij volstrekt geen politiek votum verlangt. 11ij protesteerde kiachtig tegen de beweringen, dat hij een Tsjeka had opgericht, dat hij den ochtend na Kerstmis een aanval op Rome had gelast of aanslagen op de oppositiemannen Misuri en Forni. Hij zou al volslagen gek moeten zijn geweest, niet slechts als hij het bedrijven van misdaden had overwogen, maar reeds als hij er aan gedacht had, een schram toe te bren gen aan een tegenstander, dien hij acht. Na te hebben medegedeeld, dat het hem niet aan energie ontbreekt, sprak Mussolini zijn levendige afkeuring uit over de „smerige en ellendige" journalistieke campagne, welke Italië drie maanden lang onteerde. Hij zal zijn norma lisatie-werk voortzetten en, zoo zei hij, „wanneer dan het fascisme een bond is van misdadigers, zooals men beweerd heeft, welaan, dan ben ik het hoofd van dien misdadigershond Toen Mussolini zijn rede had uitgesproken, werd een motie van wantrouwen ingediend met name door Giolitti en Orlando. Mussolini vroeg een uitstel van zes maanden voor de behandeling daarvan. Ten slotte trok de oppositie haar motie weer in en besloot de Kamer, voor Onbepaalden tijd uiteen te gaan. Volgens het Stefani-pershureau is er na de zitting der Italiaansche Kamer een minister raad onder voorzitterschap van Mussolini ge houden, waarin werd besloten de spoorweg militie te mobiliseeren ter versterking van de wachten bij de spoorwegen en in de stations. Verder werd besloten, alle verdachte politieke vergaderingen onmiddellijk te verbieden. De prefecten hebben volmacht ontvangen, aan JOEGOSLAVIË. Volgens bericht uit Belgrado zijn ingevolge het, regeeringsbesluit tot opheffing der Raditsj- partij in verscheidene deelen van het land de leiders dezer partij in hechtenis genomen. De regeering heeft ook gelast,, dat alle aanhangers der Raditsj-partij uit staatsambten worden ontslagen. COOL1DGE EN BORAH. Senator Borah, de voorzitter der Senaats commissie van Buitenlandsche Zaken, heeft aangekondigd, dat hij voorloopig afziet van zijn plan lot bijeenroeping van een internationale economische conferentie, in verband waarmede ook de inkrimping der bewapening zal worden besproken. President Coolidge zag in een zoo ruime conferentie geen heil. Borah blij ft echter van meening, dat ontwapening niet mogelijk is zonder de oplossing der economische problemen, die de wereld nog bezig houden. Maar hij vreest dat als er geen verdere stappen worden gedaan tot inkrimping van de bewapening, een nieuwe concurrentie in vlootbewapening 1 ussclien Ame rika en Japan zal ontstaan. Hierop heeft de rector het volgende anlwoort ontvangen Het Loo, 3 Januari 1925 Met groote waai deering heb ik kennis genomen van het besluit van den senaat, oer Leidsche Universiteit om mij op dezen historischen dag het eere-doctoraat in de rechtsgeleerdheid te voileenen en van de aanwijzing van uw hoog geleerde tot promotor. Zeer gevoelig voor deze bijzondere onder scheiding aanvaard ik haar volgaarne, terwijl ik mij geheel kan vureenigen met het voornemen om de promotic op de voorgestelde wijze te doen plaats hebben op 9 Februari a.s. (get.) Wilhelmina. CHINA. Volgens een te Sjanghai ontvangen bericht heeft de gouverneur van Tse-Kiang en Foekien, die gedurende de. laatste weck operaties heeft verricht tegen Tsjen-Lohsan, den in opstand gekomen devisie-generaal, Sing-Kiang bezet. De troepen van 'Csjen-Lo-hsan zijn aan het muiten geslagen. Tsjen Lo-hsan zelf heeft zijn toevlucht gezocht in de Fransché Concessie te. Sjanghai. ALLERLEI it Berlijn De „Mtinchener Ncueste Nach- richten", welk blad goed betrekkingen onder houdt met kringen,'die zich hebben geschaard om den voormaligen grootvorst Cyril], meldt, dat, de Russen, die het Sovjet-bewind bestrijden, een nieuw offensief beginnen tegen Moskou. Dit offensiei gaat uit van de Russische immi granten te Parijs, onder leiding van grootvorst Nicolaiewitch en Vasonof. De Portugeesche ministerraad heeft een een wetsontwerp opgesteld, ten doel hebbende de Sovjet-regeering in beginsel te erkennen. Binnenland» Sinte Lidwien, mijn eerste gedachte in 1925 zijn voor U geweest, en ik weet niet of ik wel ooit een jaar vreugdiger ben ingegaan. En, vreemd, mijn eerste droom, die was voor U. Ik droomde ik stond te luiden, luiden, dat al de feestelijke klokken van O.L. Vrouw Visitatie werden gehoord over heel de stad en nog daar buiten. En de deurên van Uw kapel stonden wijd open, maar daarbinnen was het stil en ledig. Ge waart er zoo alleen, St. Lidwien, ge stond ei met Uw handen vol gaven, doch er was nie mand, die er om vroeg geen kaarsevlam ver lichtte de donkerte der kapel. Maar de feestelijke klokken bleven almaar luiden, luiden over heel de stad en nog daarbuiten. En opeens zag ik Uw kape' geheel veranderd. De deuren stonden nog wijd open. Een oud, kiom vrouwtje, verpleegde in Uw gesticht, strompelde naar binnen voor de vervulling van haar taak voor iederen dag Ze zorgde voor de kaarsen en de bloemen. En toen ik binnenkwam De Koningin eeredoclor. De senaat van de Rijksuniversiteit te Leiden heeft in zijn vergadering van 3 Januari aan de Koningin het doctoraat honoris causa in de rechtsgeleerdheid verleend. De senaat heeft daarop het volgende telegram aan Hare Majes teit verzonden Op heden, den dag, waarop voor driehonderd vijftig jaar op voorstel van Prins Willem van Oranje door de Staten van Holland en West Friesland besloten werd tot stichting van de Leidsche Hoogeschool, heeft de senaat der Rijks universiteit te Leiden op voordracht der juridi sche faculteit aan Uwe Majesteit het doctoraat honoris causa in de rechtsgeleerdheid verleend en zijnen rector, lid dier faculteit, opgedragen Uwe Majesteit met die waardigheid te bekleeden. De senaat vraagt eerbiedig verlof deze plech tigheid te doen plaats hebben op 9 Februari a.s. in de Pieterskerk, na het uitspreken van de rectorale oratie. De rector magnificus (get.) A. J. Blok. Sf. Aliehaei. Bemiddeling aanvaard. Het hoofdbestuur van liet verbond St. Michael is Vrijdag te !s-Gravtenhage in voltallige, ver gadering bijeengekomen, iïet nam kennis van den brief van prof. Aengenent aan prof. Veraart en besloot, aan prof. Aengenent mee te deelen, flat het hoofdbestuur van St. Michaël bereid is, de door hem gewenschte besprekingen met hem te voeren. Met het voeren van de besprekingc/i werden belast de hoeren prof. Veraart, baron Wittert van Hoogland en G. P. Bon. Hét hoofdbestuur vereenigde zich eenstemmig met de zienswijze van de heeren Veraart en VA it- tert van Hoogland, „dat het allerongelukkigste communiqué'van het dagelijkscli bestuur van den Algem. Bond van R. K. Rijkskieskring- organisaties, waarin de bemiddelingspoging van prol'. Aengenent werd aangekondigd, zoowel als het onware en onwaardige betoog van den heer Van Wijnbergen in het intervieuw in „De Tijd" naar aanleiding van zijn Alkmaarsche rede uitermate geschikt waren om oile verdere on der- handelingen te verijdelen." Men meende echter, dat er nog Volop gelegen heid zou komen, daaraan alle aandacht Le wijden, en dat men de zoo welwillende pogingen van prof. Aengenent thans. niet in gevaar mocht brengen. Naar „De Tijd" verneemt zuller er, op uit - drukkelijken wenscli van den bemiddelaar, prof. Aengenent, hangende het overleg, geencr- lei mededeelingen aan de pers worden verstrekt. Mochten er indiscreties worden begaan, dan zal het overleg onmiddellijk als geëindigd worden beschouwd. Minister Colijn te Berlijn. Minister Colijn, die, gelijk gemeld, te Berlijn vertoeft is eergisteren hij de lunch de gast ge weest van den Nederlandsehen gezant. De rijks minister van buitenlandsche zaken en mevrouw Stresomann behoorden eveneens tot de genoodig- den. waren ei vele menschen voor Uw beeld geknield. Ze bleven wel niet lang, maar altijd kwamen er weer anderen. En wat een glorie was er om Uw beeld, glorie van kaarsen en van bloemen. En er waren aan alle wanden kasten, die vol hingen met zilveren ex-voto's, die dankbare handen U hadden 'gebracht. En achter het fijn gesmeden lick zorgde het vrouwtje voor de kaarsen en de bloemen. Maar toen gebeurde er iets heerlijks. Ik denk, de school was uit, want er kwamen toen wel honderd kinderen, tasschen onder den arm, U even groeten. Een' meisje, blozend, bracht' wat bloemen. Het vrouwke lachte dankbaar en schikte ze tusschen dé anderen. Ook kwamen een paar mannen, zoo van hun werk, die vouw den hun vereelte handen tot een groet aan U. Toen heb ik U zichtbaar ontroerd gezien, en ik heb mijn groet gevoegd bij die der kinderen. En als ik weer buiten stond was er veel zon licht over heel de stad, en op de gelaten van die vooi bijgingen lag een glanzing van geluk. In de haven wapperden van alle booten de vlaggen. Dan kwam een rouwstoet als een dissonant mijn vreugd verstoren't was, als ging een Onderscheiding. De heer J. Th. Piek, directeur der fa. Nijgh en van Ditmar te Rotterdam, is Zaterdag be noemd tot ridder lste klasse in de kroonorde van Italië. Middenstandsbond. De Nederlandsche Middenstandsbond zal 15 Januari in het Jaarbeursgebouw te Utrecht, een buitengewone vergadering houden waar als spr. zal optreden prof. dr. H. W. C. Bordcwijk, uit Groningen, met het onderwerp Bedrijfs organisatie en medezeggingsschap. De 350ste stiehlingsdag der Leidsche Hoogeschool. Naar wij vernemen zal ook de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, dr. J. Th. de Visser, de herdenking, op 9 Februari, van den 350ste stiehtingsdag der Leidsche Hoogeschool bijwonen. Benoemingen. In verband met het in de laat ste maanden aan gezegde eervol ontslag aan een aantal hoogere ambtenaren bij P. en T. zijn binnenkort eenige belangrijke benoemingen te wachten in een aantal' vacant gekomen keuze-functies van directeur en inspecteur. der kunt U tegen de ge varen van verkoudheid het beste beschutten met de desinfecteerend en oplossend werkende 70 12 regenwolk voorbij de zon. Langzaam kwam de stoet van over de brug gereden en, vreemd, hij hield stil voor Uw kapel. Vanuit de volgrijtuigen kwam zacht gemurmel van gebeden. Toen was de regenwolk weer weggedreven en zeeg de zonnevreugd neer in mijn ziel. O, dat was schoon Het was een laatste groet, aan U van hem, die heenging, en zij, die bleven, bevalen U zijn ziel. Wat was ik blij, Lidwien, dat men dit middeleeuwsch gebruik hersteld had Toen heeft de werkelijkheid die schoone bel Uit één doen spatten En toch, St,Lidwien, drooinen zijn soms stem men Gods. Zou het mogelijk zijn Me dunkt, ze moeten de deuren van Uw kapel maar open zetten. Waarom die eene kapel, links, altijd open en de Uwe nooit En dan maar luiden, luiden die feestelijke klokken van OL. Vrouw Visitatie De menschen zullen kom Si. Zijn er niet. altijd zielen, die te lijden hebben, die te strijden hebben, die te klagen hebben of te vragen Ze moeten komen tot U, die daar nog eenzaam staat met Uw handen vol gaven. En als ze bij U zijn, zullen ze kaarsen om Uw beeld Wijzig in g H ooger-Ond er wijs u et Verschenen is het Voorloopig Verslag Tweede Kamer inzake het ontwerp lot wijziging en aanvulling der Hooger Onderwijswet Verscheidene leden juichten de indiening van dit wetsontwerp toe. Zij achtten het van groot belang,dat aan de Handelshoogeschool te Rotter dam en aan de faculteit der handelswetenschap pen van de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam een wettelijke grondslag wordt gegeven en aan hen, die het doctoraal-examen aan deze inst ellingen hebben afgelegd bepaalde onderwijs- bevoegdheden worden toegekend: In verband hiermede drongen zij aan op spoedige behandeling van dit wetsontwerp. Sommige leden zouden voorts gaarne zien, dat de wet-de Kanter ook op doctorandi van de Handelshoogeschool te Rotterdam en van de faculteit der handelswetenschappen der Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam toe passelijk werd verklaard. Verscheidene andere leden waren met het wetsontwerp minder ingenomen en konden de urgentie .er van op den aangevoelden grond niet inzien. Sommige dezer leden vroegen waarom het inlasschen van twee nieuwe instituten van Hooger Onderwijs iu de Hoogerondcrwijswef noodig was. Van deze zijde werd ook bezwaar gemaakt tegen het denkbeeld om aan de wet-de Kanter uitbreiding te geven. De vraag rees of hef vrij belangrijk subsidie, dat de Handelshoogeschool te Rotterdam thans van het Rijk geniet, wel gehandhaafd zal kun nen blijven, zoolang art. 197 der H. O.-wel het subsidie aan een bijzondere Universiteit te Verleenen beperkt lot ten hoogste 100.000 over 5 jaar. Ook werd gevraagd op welken grónd aan eventueel nieuw op te richten Handelsliooge- scholen een subsidie, gelijk de Handelshooge school te Rotterdam geniet, zou kunnen worden geweigerd. l)e staking in hel bioscoopbedrijf. Men deelt, ons mede, dat de stakers in het bioscoopbedrijf te Amsterdam na een actie van 7 weken den strijd hebben opgegeven en zich weer bij het bestuur van de afdceling Amsterdam van den Nederlandschen Bioscoopbond hebben aangemeld. Genoemd bestuur heeft alle stakers, voor zoover er plaats is, met uitzondering van vier personen, die wegens verspreiding van een biljet tegen het bioscoopbedrijf zijn ontslagen, weer aan het werk laten gaan en toegezegd, dat degenen, voor wie op dit oogenblik geen plaats is, zoo spoedig mogelijk weer te werk zullen worden gest eïd te branden zetten als blijvende gebeden. En als het zoover is, zullen er ook altijd zielen zijn. die Le danken hebben, want ge staat er met Uw handen vol gaven, geven zult Ge. En als ze bij U zijn, zullen ze kaarsen en bloemen om Uw beeld te gloriën zetten als een blijvende hulde, en de muren zullen ze volhangen met de ex-voto's hunner dankbaarheid. En verheugd zult Ge zijn, wanneer de Schiedammers zullen herstellen de toch zoo heerlijk naieve gewoonte hunner voorvaderen, om niemand ten grave te dragen tenzij langs Uw kapel. St. Liduien, ik heb nog eene bede. Zegen het werk, dat enkelen te Uwer eer ondernomen hebben om Uw vereering tot hernieuwden bloei e brengen. Laaf de vonk van liefde tot U, welke latent is in de harten van alle Roomsche Schiedammers, oplaaien tot een vlam van voort durende maar ook daadwerkelijk getoonde ver eering van U. Het zal ons allen tot een groot, heil zijn. Br. Junipebu s. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT iuiiiiitiiiuitiiiiiuiu1iiili;iiiiiiihiiiiiiiiijiMiiiiiiiiiilliiiiiuiuiitiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiliHU(iiiiiiUiiiiiiii TABLETTEN Groote doozen 65 Cts. iiunminiiiiniiiiiiiiiiiiiHiiimniiMiHiiiiiimiMiiinHiiniiminiiniiiiiiiiiHiiminmiimiiiiniimiii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1