DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN* feuilleton. Het geheim van het moeras. 4881e Jaargang. Woensdag 7 Januari 1925. %o 14142 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. ïratiS;%e.Valle,nVerZekeril,!,.:. 1 500 bi! levenslange geheele invaliditeitf 20Ó bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duimiJJ^mj verhesj^g^een wijsvmger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algcm.Verz. bank Schiedam Btüfeenkndseh Nieuws. DE KEULSCHF ZONE. In haar antwoord op de geallieerde nola in zake de Keulsche zone verzoekt de Duitsche regeering, dat het rapport der intergeallieerde militaire controlecommissie, wanneer dit dooi de geallieerden zal zijn ontvangen, woordelijk te harer kennisse worde gebracht, opdat liet haar mogelijk zal zijn de verschillende punten te onderzoeken en te weerleggen. Tegen het niet ontruimen der Keulsche zone, waartoe, volgens de Duitsche regeering, de geallieerden krachtens het verdrag van Versailles verplicht waren, wordt krachtig geprotesteerd. De juistheid der in de nota aangevoerde gronden wordt met nadruk bestreden met name wordt ontkend, dat de groote generale stal' W%er in het leven is geroepen, en dat er aanwervingen plaats hebben gehad. Tevens wordt erop gewezen, dat de tegen Duitschland uitgebrachte beschuldigingen veel te algemeen zijn gehouden en uit dien hoofde moeilijk weerlegd kunnen worden. De nadere mededeelingen aan Duitschland met betrekking tot de Keulsche zone, welke zijn aangekondigd in de gisteren aan den Duit- schen rijkskanselier overhandigde nota, zullen worden gedaan, nadat het volledige rapport van de intergeallieerde militaire controle-commissie is uitgebracht. Men hoopt dat dit nog deze week zal geschieden. Deze nadere mededeelingen zullen, naar wordt verwacht, een uitwerking in bijzonderheden bevatten van de voorwaar den, welke reeds zijn samengevat in de nota van gisteren, waaraan moet worden voldaan als Duitschland zal kunnen profiteeren van de bepaling van het verdrag van Versailles, be treffende de gedeeltelijke ontruiming. een minister worden toegevoegd aan de Britsche delegatie, die deze week naar Genève terugkeert, ter hervatting van de opiumconferentie op a.s. Maandag. Zooals men weet, werd de conferentie op 13 December verdaagd. Er zijn thans geschil punten gerezen, die buiten het gebied liggen van de deskundigen, die tot nu toe aan de dele gatie verbonden waren. MOSOEL-CONFERENTIE. Gister is de Turksche minister van Buiten- landsche Zaken, Sjoekri Bey te Constantinopel aangekomen tot bijwoning van de opening der Mosoel-conferenLio. Men verwacht, dat de be sprekingen van langen duur zullen zijn en waar schijnlijk zes maanden in beslag zullen nemen. DE CRISIS IN ITALIË. Volgens de „Giornale d'italia" zijn gister gearresteerd Gino Gazalpini, leider der dissidente jascisten, BaLlistoni, ILaliaausch journalist, Cian- ai'a, correspondent van Amerikaansche bladen, 1 latono, correspondent van een communistisch •lad te Rome. Voorts zijn in verschillende steden, met name te Ancona, Pavia, Beigana en Perugia arrestaties en huiszoekingen verricht Gisteravond laat werd door den koning liet besluit tot benoeming van drie ministers ge- teekend. De nieuwe functionarissen zijn Fedele minister van Onderwijs Giuriati, minister van Openbare Werken en Rocco, minister van Justi tie. Deze drie ministers zijn fascisten'. Zij hebben gister bij den koning den eed afgelegd. De ministerraad is daarop bijeen gekomen de minister-president hield een toespraak tot de nieuw benoemde functionarissen. Daarop werd besloten de Kamer op 12 Jan. a.s. bijeen te roe pen. IIET PROTOCOL VAN GENEVE. Aangezien Canada en Australië deiinitief hebben verklaard, dat zij het momenteel over bodig achten aan een rijksconferentie ter be spreking van liet Geneei'sche protocol deel te nemen, neemt men in welingelichte kringen aan hat de bijeenroeping van een Britsche rijks- conferentie in Maart niet plaats zal hebben en dat de gedachtewisseling van de Kngelsche "•geering met de regeeringen der dominions verder schriftelijk zal geschieden. DUITSCHLAND. Da Centrumfractie van den Piuisiscben Land dag, van wie afhangt of de huidige coalitie zonder de beide afgetreden ministers uit de Duitsche Volkspartij aan het roer zal blijven, zal heden bijeen komen, doch men neemt aan, dat er nog geen beslissing zal worden genomen, voordat het Rijkskabinet zal zijn gevormd. Rijkskanselier Marx had gister een onderhoud met graaf Westarp, den leider van den uitersten rechtervleugel der Duitsch Nationalen. Gister avond verluidde dat de rijkskanselier heden van de Duitsch-JNationalen een beslissing zal ver langen omtrent hun houding ten opzichte van het te vormen extra parlementaire kabinet. De socr democratische Rijksdagfractie heeft MuellerFranken tot haar voorzitter gekozen. groote hoeveelheid op den ij and verovc-rde mitrailleurs en vliegtuigen en dal hij met Spanje niet op voet van gelijkheid zal onderhandelen. De Spanjaarden, zoo voegt hij er aan toe, zullen al onze voorwaarden moeten accepteeren. Indien zij dit niet doen, is de dag gekomen, dal wij hen in zee werpen. CHIN,A. Volgens een bericht uit New York zal op 12 Febr. a.s. te Peking een conferentie van meer dan 2-50 Ghineesche leiders bijeen geroepen wor den om over den wederopbouw van China te beraadslagen. OPIUM-CONFERENTIE. Naar gemeld wordt, zal hoogstwaarschijnlijk Mo I eindmat.6611 ^eISeValligen glimlach keek de en .,*1vou Gollxiow zijn werk nog eens over schel I i- J de e21vcloPPe zorgvuldig sloot, d e J yolgens Armbreeht's aanwijzing een u lenstböden om die den brief tot een spoedige overl)nodigen. ,'J oegreep j^j iiet, antwoord niet vis ond behoefte te verwachten, maar hij sc ieen niet le vreezen dat het ongunstig zou O' vallen. Met langzame schreden keerde hij naar het salon terug, waar men slechts op hem gewacht had om het souper te beginnen, en ter wijl de ritmeester Hertha den arm bood, geleid de Kruiskamp met onhandige galanterie de zwij gende vrouw des huizes, die van schuwheid en verlegenheid nog meer in elkaar gedoken scheen, sedert de schitterende huzarenofficier den drem- pel des huizes had overschreden. Het souper deed de keuken en vooral den «elder van den heer Armbrecht alle eer aan. oen men bij een bijzonder goed geslaagd gerecht gekomen was, herinnerde Hertha zich haar aan Iatu' kamer gebonden nicht. VDe «"ne Heiene," dacht zij. „Wat moet zij - e 1 m haar eenzaamheid vervelen. *lk geloof. HANDELSVERDRAGEN. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft het rijkskabinet besloten, den leider der Duitsche delegatie te Parijs, staatssecretaris Trendelen burg, naar Berlijn te ontbieden, om verslag uit te brengen over den stand van zaken bij de Fransch-Duitsche onderhandelingen met be trekking tot het sluiten van een handelsverdrag. Trendelenburg is gisteravond van Parijs vertrokken en wordt heden te Berlijn verwacht, waar hij dan rapport zal uitbrengen Binnen twee of. drie dagen keert hij naar Parijs terug. Gedurende zijn afwezigheid zullen de c'oip- missiebesprekingen worden voortgezet zoodat ei zelfs geen sprake is van een voorloopige ónderbreking der onderhandelingen, G RIEKENLANDS OORLOGSSCHADE. De Grieksche commissie, welke onder voor zitterschap van majoor Katsaras de schade heeft beoordeeld, welke tijdens den wereldoorlog dooi de geallieerden aan Griekenland werd berokkend, heeft rapport uitgebracht aan het minister! Buitenlandsche Zaken. De commissie, die voor haar taak Epir Macedonië bezocht, bepaalde' de schade, ver oorzaakt door hot gebruiken van Griekseh oorlogsmateriaal door de geallieerden, op 256 millioen goudfrancs, Griekenland eisi'hte oor spronkelijk een schadevergoeding van 710 mil lioen goudfrancs. Griekenland zal den geallieerden verzoeken de schadevergoeding, door de commissie be paald, af te trekken van de Griekseh^ oorlogs schulden. SPANJE EN MAROKKO. Abd-el-Krim heeft, volgens een telegram uit Madrid, in een proclamatie, tot de Riff-bewonei gericht, verklaard, oat de Riff-republiek de beschikking heeft over 50.000 krijgslieden een rie van nrus en ALLERLEI. Uit Berlijn Volgens een bericht uit Constan tinopel heeft de Turksche Nationale Vergadering een wet aangenomdn, krachtens welke alle mannelijke inwoners van Turkije elk jaar twaalf dagen aan het onderhoud der wegen moeten werken. Uit Berlijn. Uit Reval wordt gemeld, dat aldaar in de laatste dagen 29 personen, die ac tief hebben deelgenomen aan den communisti- schen Putsch, gearresteerd zijn. De Russische gezant is naar Moskou vertrokken, om verslag uit te brengen. Uit Parijs. De voor Sovjet-Rusland be noemde Franseho gezant Herbette is gisteravond niet een deel van het gezantsehapspersoneel naar Moskou vertrokken. Uit Berlijn. De feesten ter gelegenheid van hel driehonderd jarig bestaan der Deense hè posterijen zijn Maandag jl. in Kopenhagen be gonnen met een feestelijke bijeenkomst in het slot Ghristianborg, waarbij de koning en kroon prins aanwezig waren. Japan heeft het Spitsbergen-verdrag' gera tificeerd. Dit verdrag is Ihaijs door alle betrok ken mogendheden goedgekeurd. Git Berlijn. Volgens berichten uit Constan tinopel hoopt men in zake de kwestie derTurksch- Grieksche uitwisseling der minderheden, welke destijds tot ernstige diplomatieke conflicten leidde, tot eene bevredigende oplossing te gera- imn. Uit Londen. De nieuwbenoemde gouver neur-generaal van den Soedan, sir Geoffrey Archer is te Khartoem aangekomen., Binnenland. Siaten--Gene.TS.al. dat ik in haar plaats reeds lang gestorven zou zijn. Ik hoop Jat, men haar het avondeten niet weer half koud gebracht heeft zooals gisteren, toen ik de dienstbode toevallig met de schotels op dé trap ontmoette." Zij had zich daarbij voornamelijk tot haar moeder gewend en dc kleine bleeke vrouw ant woordde zacht "Heiene moet zich vandaag wel bijzonder slecht gevoelen, want zij heeft geweigerd iets te eten en de schotels onaange roerd teruggezonden." Hoe zelden mevrouw Armbrecht ook den mond opende en hoe onbetéekenend dan nog steeds haar opmerkingen waren, het. moest toch wel in het bijzonder haar lot zijn, dat zij daar mede de ontevredenheid van haar gestrengen echtgenoot opwekte. Zelden echter had haar voor een harer uit latingen zulk een boosaardige, van toorn fon kelende bhk getroffen als op dit oogenblik, en de kleine vrouw streek zich met den zakdoek over het voorhoofd, om door deze beweging de tra- nen te verbergen, die verraderlijk in haar oogen drongen.- Ook de heer Kruiskamp scheen door deze wending van het gesprek door Hertha ver oorzaakt, onaangenaam getroffen. Vóór de jongedame nog den tijd gevonden had iets meer te zeggen, richtte 11ij haastig een onver schillige opmerking tol baar, die zij goed schiks of kwaadschiks beantwoorden moest en EERSTE KAMER. Avondvergadering van Dinsdag 6 Jan. De v o o r- z i 11 e r deelt mede dat de Cen trale Sectie besloot Woensdag en Donderdag in de afdeelingen de Staatsbegrooting voor 1925 nu Vrijdag de Indische Begrooting te behande len. Conform besloten. De heer W' i 11 e r t van Hoogland (R. K.) zegt de laatste maal, dat de vergadering hij één was verhinderd te zijn geweest.Hij wenscht te verklaren dat hij vóór het wetsontwerp in zake officiersopleiding zou hebben gestemd. Een program van St. Michaël is hem niet bekend en spr. staat hier op den bodem van het program der Katholieke staatspartij, dat ontwapening niet vraagt maar wel wederzijdsche vermindering der bewapening overeenkomstig de eischen van den Volkenhond. (Gelach). De vergadering wordt geéloten. De R. K. Staatspartij en het R. ïv. Werkliedenverbond. Door het voorloopig bestuur van het R. K. Werkliedenverbond is aan het bestuur van den Bond van R. K, Kieskringorganisaties het volgend schrijven gericht Het spreekt van zelf dat onzerzijds met be langstelling werd kennis genomen van de punten die als concept-program van actie 1925 door uw bestuur werden gepubliceerd. Ofschoon niet. als hij vorige gelegenheden het advies der sociale organisaties omtrent de samenstelling van het program werd gevraagd, nemen wij aan dat IJ toch gaarne op de hoogte zult zijn met de wen- schen, welke in de sociale groepen ten opzichte van het program worden gekoesterd. Van deze veronderstelling uitgaande hebben wij de eer U mede te deelen, dat speciaal puut 6 een onderwerp van bespreking uitmaakte. In het algemeen kon ons bestuur zich met dit puut en de formuleering daarvan vereenigen. Benige aanvulling en wijziging werd evenwel wenschelijk geacht. Wij zagen n.l. het punt. gaarne geformuleerd als volgtBe vordering van zoodanige ontwikkeling der arbeids-wet- geviug dat steeds meer de regelingen betref fende de arbeidsovereenkomst in bedrijf en onderneming getroffen kunnen- worden door colleges, samengesteld uit Vertegenwoordigers van de organisaties van werkgevers en werk nemers, behoudens goedkeuring en toeziehl dooi de overheid binnen de grenzen door de wet ge steld. In dezen geest mede wettelijke regeling van de collectieve arbeidsovereenkomst inclusief de mogelijkheid tol verbindend-verklaring. De uitvoering der sociale verzekeringen worde voor zoover mogelijk opgedragen aan de samen werkende organisaties van werkgevers en ar beiders' Waar uit de oorspronkelijke i'ormuleering o.i. niet. anders kan worden opgemaakt dan het geen met. deze verduidelijking nader wordt aangegeven, mecnen wij, dat deze aanvulling en wijziging alle aanbeveling verdient. Tenslotte zagen wij gaarne in verband met de huidige situatie en met het oog op de toe komst van onze steeds toenemende bevolk big een punt opgenomen betreffende de bevordering der volkswelvaart. Dit punt zou o.i. kunnen luiden 7. Krachtige bevordering van eigen nijver heid en van welvaart o.a. door Verbetering van verkeersmiddelen, ontginning van woeste gronden en van zich in onzen bodem bevindende rijkdommen. Het is wel waar, dat in het. program \an 1922 een daarop betrekking hebbend punt voorkomt, doch het schijnt ons in de huidige situatie geen overbodige weelde dit punt voor de volgende regeerings-pcriode nog eens naar Voren le halen. liet presidentschap van Mr. Kooien. Naar aanleiding van het bericht dat mr. Kooien voornemens zou zijn de volgende zittings periode van de Tweede Kamer het voorzitter schap neer te leggen, heeft het. U. D. mr. Kooien gevraagd of dit bericht juist is. De heer Kooien deelde het blad mede niet gewoon te zijn zich reeds zes maanden van te voren uit te laten over een beslissing. Hij kon niet zeggen, of hij zich wel of niet beschikbaar stelde met dergelijke voorbarigheden liet hij zich niet in.* wijl ook de ritmeester zich in dit gesprek mengde waren Helena's ziekte en haar eenzaamheid spoedig geheel vergeten. Het eene kwartier na het andere verliep zonder dat Kruiskamp het'verwachte antwoord op zijn brief ontving. Hij scheen echter nog steeds vol vertrouwen, want al keek hij van tijd tot tijd op zijn horloge, toch toonde hij zich vroo- lijker en spraakzamer dan Armbrecht .hem ooit gezien had. De avond was tamelijk ver gevor derd en de dames hadden zich reeds terugge trokken de drie heeren hadden zich op voorstel van den gastheer tot een whislpartijtje aan een tafel gezet. Toen reikte de onhoorbaar binnen tredende Friedrich den landheer van Gollnow een brief. „Van juffrouw Dorenberg", fluisterde hij hem toe en Kruiskamp, die juist op liet, piml stond uit te spelen, knikte gelijkmoedig en zei I Is goed, vriend, leg dit briefje hier maar neer." l'as toen de laatste kaart van het begonnen spel gevallen was, opende hij den brief en hij had niet langzamer en omslachtiger hierbij te werk kunnen gaan, als het de onverschilligste zaak ter wereld had gegolden. Zooals hij verwacht, had, was het zijn eigen brief, dien hij vond. Op rie achterzijde stonden werkelijk maar enkele woorden en toen bij die met een snellen blik uit zijn half dichtgeknepen oogen had gelezen hield Kruiskamp het blad zijn vriend Armbrecht voor. „Kom u morgen", las deze half overluid en met de uitdrukking van ongeveinsde verwon dering voegde er bij „Wel verbazend, u is een heksenmeesterWat voor wonderlijke dingen hebt ge het meisje geschreven, dat ge haar met r;e,n enkelen brief ten uwen gunste hebt weten te stemmen Kj'uiskamp's dikke lippen vertrok ken zich tot een behaaglijken glimlach. Zonder iets te antwoorden vouwde hij den brief tot een fidibus samen, hield hem in de vlam van rie op een rooktafeltje brandende kaars en -stak zi<;h aan de oplaaiende vlam een nieuwe sigaar aan. Eerst toen bij gevaar liep zich de vingers te branden wierp hij het verkoolde papier in een aschbakje en zei, terwijl hij langzaam de blauwe rookwolkjes uitblies „Hartsgeheimen, mijn waarde, wie zou daarbij uit de school durven klappen In blijkbaar goede luim begonnen de drie hëeren een nieuw spel, terwijl vlak boven hun hoofd een arm, ineenkrimpend menschenhart bijna brak in zijn gruwelijke ondraaglijke smart. HOOFDSTUK VI. Op bet plein voor het vrij groote, doeli archi tectonisch onbeduidende hoerenhuis van Goll now had een knecht de grootste moeite om een elegant gezadelden, vurigen hengst in rustigen pas op en neer te laten loopeii. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 18)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1