alleen in pakjes OMGBLMD MOOR SCHIEDAM JEM OMSTREKEN. Voor Uw succes FEUILLETON. WYBERT Het geheim van het moeras. 48ste Jaargang. Zaterdag 10 Januari 1925. No. 14145 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 83 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertent iën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden beiekend. Gratis-Ongevullcnverziekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies vaneen duim; f b0 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verhes van verze^e™g wordt gewaarborgd door deN.Hoil.Aigem. Verz.bank Schiedam dat zoeken wij voor jullie Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Weg met Zola! In de Sectie-vergaderingen was zij reeds begonnen en tijdens de behandeling der begroo ting voor 1925 werd zij in de raadszaal voortge zet een kordate actie der Katholieke en ook van de Christlijke raadsleden, om de boeken van Emile Zola uit de gemeentelijke leeszaal en bibliotheek te werken en 't voorloopig nog poo- ver succes ervan was, gelijk men weet, dat de binnenkort nog te completeeren keuringscom missie der leeszaal de zaak opnieuw in onderzoek zal nemen, waarvan wij intusscben ook niet ver wachten, dat 't uit zal loopen op een bijna totale verwijdering van Zola, doch hoogstens een voor zichtiger uitleening, alleen aan personen, die meenen die werken voor hun studie noodig te hebben. Weth. de Bruin beweerde, dat dit thans' ook reeds gebeurde, maar van den anderen kant staat o.i. wel vast, dat een juiste controle ovei wie die boeken wèl oi' niet voor hun studie zou den noodig hebben, in de leeszaal niet mogelijk is. Jjle eenige maatregel, dan ook, die doorslaand zou zijn, is de ergernis-verwekkende Zola-wer- ken voorgoed uit de leeszaal te bannen. Iemand, die toch meent Zola te moeten „bestudecren", kan die boeken dan nog wel op een andere, wijze krijgen, in de leeszaal hooren ze niet thuis, om reden deze geen voldoende waarborgen kan bie den, om 't groote gevaar, wat in die boeken schuilt, zooveel mogelijk te voorkomen. Voor ons Katholieken is de Zola-kwestie eigen lijk geen kwestie, mag ze tenminste niet zijn, omdat die boeken voor ons onverbiddelijk ver boden waar zijn, daar de Kerk ze zoo gevaarlijk en verderfelijk heeft geoordeeld, dat ze onmid- delijk een plaats op den Index hebben gekregen. Uit dit feit alleen valt voor ons met zekerheid te constateeren, dat, wie die beruchte boeken toch zou lezen, zich direct blootstelt aan 't verschrikkelijke gevaar, zijn geloof te ver liezen en zijn zeden te bederven. Och, brachten vooral de socialistische raads leden in 't midden, dat geldt voor jullie, Katho lieken alleen, niet voor ons. Wij laten óns onze zedelijke vrijheid niet ontnemen. En de „Voor waarts" beschuldigde ons van „echte oudèrwet- sche domperstactiek". „Sinds eenige jaren, zegt dat blad o.m., is er te Schiedam een Gemeente Openbare Lees zaal en Bibliotheek, welke zich in een groote belangstelling mag verheugen. Zij voorziet dus in een groote. behoefte naar algemeene kennis en ontwikkeling. Vanzelfsprekend is er lectuur te bekomen op allerlei geestelijk, maatschappelijk en eco- .nomisch terrein,' om zooveel mogelijk te voldoen aan alle schakeeringen in de bevolking. Sedert dien tijd hebben de katholieken niet gerust vóór ze óók een eigen bibliotheek en leeszaal hadden, die tevens gemeentelijke sub sidie ontvangt. Mijn liefje wat wil je nog meer Wie dat denkt, is er finaal naast. Want in de Gemeentelijke ^Openbare Leeszaal bevinden zich ook werken van Zola en anderen, die den katholieke dompers niet welgevallig zijn en die moeten er dus uit. Hoe durft men zich vermeten, boeken te wil len lezen, die men zelf verkiest Neen, dat zal niet gebeuren, zeggen de ka tholieke raadsleden uit 1 Daarom werd m een der laatste raadszittin gen een poging aangewend, om dergelijke wer ken uit de Gemeentelijke Openbare Leeszaal te bannen. Alleen de poging hiertoe vinden wij afschuwe lijk, laaf staan dat men de kans kreeg zijn haat er tegen bot te vieren. Dat moet tot eiken prijs worden voorkomen. Maar wat moet een beginsel toch arm zijn aan motieven als men zijn toevlucht moet ne men tot dergelijke dompersmiddelen." Is er wel grootere domperstactiek of struis vogelpolitiek, zouden we van onzen kant willen, vragen, dan bovengenoemd „zedelijk" standpunt van „Yooiwaarts" en haar aanhangers Wij kunnen hen toch niet zoo nuchter, zoo kindsch achten, dat ze niet zouden weten, welk een verderfelijken invloed slechte boeken op kinderen, jongelui en zelfs nog op volwassenen uitoefenen, maar hoe durven ze 't dan te bestaan Zola s werken,waarvan de meeste naturalistisch- geraffineerd goddeloos en onzedelijk zijn, te ver dedigen en zich op hun achterste beenen te gooi en, om toch vooral maar te beletten, dat dat litterair vuil uit de leeszaal wordt geworpen, en zoodoende een groot gevaar voor allen, durven we wel te zeggen, te vertroetelen, als een adder aan hun borst. Is dat nu berooven van geestelijke vrijheid, wanneer men door 't weren van por nographic, geest en hart van anderen en zichzelf viij tracht te houden van gruwelijk onreine, ver stal rende ideeën en gevoelens. Is 'L integendeel geen groote geestelijke en ook materieele weldaad te noemen, wanneer men zijn kinderen, zichzelf en anderen voor den moreelen ondergang kan behoeden. Bijna niets is gevaarlijker voor een helder verstand, gezonde gevoelens en een sterk lichaam, dan 't lezen van slechte boeken. Dit zeggen wij Katholieken niet alleen, ieder welden kend mensch zal t hierin met ons eens zijn. In den Raad werd ook nog van katholieke zijde de opmerking gemaakt, dat minstens twee derden van Schiedams burgerij gaarne zou willen dat Zola s boeken uit de leeszaal verdwenen. Is t dan niet de taak, de plicht der keuringscom missie om die mestbelten, met welken raken naam de groote Dr. Schaepman, eens 't overgroo- te meerendeel van Zola's producten betitelde, uit een inrichting te bannen, van welke 't eerste doel toch moet zijn een gezonde, reine geestes ontwikkeling. delen86 ZG nU °°k COn®öt naar ^ien plicht han- BaitenhmdseJa Nieuws, HET PROTOCOL VAN GENEVE. Naar men te Londen zegt, heeft de eerste- mimster van Nieuw-Zeeland in zake de voor genomen conferentie met de Dominions over iet protocol van Genève te kennen gegeven, cat Nieuw-Zeeland, als de andere Dominions de conferentie wenschen, zich zeker zal laten vertegenwoordigen. Indië en New-Foundland zijn eveneens bereid te verschijnen, doch laten hun deelneming afhangen van het besluit der overigen. Canada heeft zijn voorkeur te kennen is een welluidende stem van groot belang. Ge bruikt daarom vóór het zingen en spreken de verfrisschende Groote doozen 65 Cts. 136 12 gegeven voor een telegrafische gedaehtenwisse- ling wegens den politieken toestand, die het den eersten-minister en feitelijk eiken minister moei lijk maakt het land te verlaten, doch de Rijks- autoriteiten achten dit geen voldoende vertegen woordiging. Australië dat ook de voorkeur geeft aan een behandeling per telegram, heeft zijn beslissing uitgesteld tot den terugkeer van zijn afgevaardigde bij den Volkenbond, die de behan deling van het protocol heeft bijgewoond. De Engelsche regeering handhaaft haar stand punt, dat een conferentie wenschelijk is. eischen. Onder deze omstandigheden zou dus de modus vivendi morgen niet geteelcend kun nen worden. Er zouden verschillende mogelijk heden in het oog gevat kunnen worden, waarvan de meest eenvoudige zou zijn een verlenging van het tot dusver bestaande regime. Alvorens ver dere gevolgtrekkingen te kunnen maken, is het noodig den juisten inhoud der Duitsehe tegen voorstellen te kennen. Het schijnt dat men niet van zins is, het tot een afbreken der onderhandelingen te laten komen. ENGELAND. In goed ingelichte conservatieve kringen ver luidt, dat hot kabinet zich spoedig zal bezig houden met een voorstel, om het vetorecht van het Hoogcrhuis tijdens den zittingsduur van het huidige parlement te versterken, opdat, indien liet volgende parlement een radicale meerder heid zou krijgen, radicale wetsvoorstellen door het Hoogerhuis kunnen worden afgestemd of lang genoeg kunnen worden opgehouden. DE DUITSCIIE CRISIS. Rijkskanselier Marx heeft 'gister een bespre king met den Rijkspresident gehouden waarna hij de opdracht tot kabinetsvorming wederom in diens handen heeft gesteld. Tot dit besluit werd Marx met name gevoerd door het feit, dat hem niet gelukt is, dr. Luther, aan wiens aanblijven een bijzondere waarde wordt gehecht, tot deel neming aan een door hem te vormen regeering te bewegen. Dr. Luther zeide, slechts dan ver der op zijn post te willen blijven, indien het nieu we kabinet geheel kleurloos zou zijn en geen vooraanstaande democraten daarin vertegenwoor digd zouden zijn. Omtrent de verdere voornemens van den Rijkspresident is tot nu toe niets definitiefs bekend. Van den kant der rechterzijde wordt er op gewezen, dat dr. Luther zeker in staat zal zijn betrekkelijk spoedig een reeds lang voorbereid kabinet te vormen. FRANSCH-DUITSCHE HANDELS BESPREKINGEN. De Fransclm minister van handel Raynaldy heeft gister aan een verslaggever verklaard, dat hij verwacht dat Trendelenburg heden uit Berlijn zal terugkomen. Hij hoopt liet modus- vivendi Le voltooien voor 10 Januari.Raynaldy zal Duitschland de clausule van de meestbegun- stige natie niet toestaan, aangezien hierdoor binnen eenige maanden in Frankrijk groote werkloosheid zou komen te heerschen. De leiderJder Duitsehe handelsdelegatie, Tren delenburg keert waarschijnlijk heden naar Parijs terug. Hij zal dan onmiddellijk 'n onderhoud heb ben met den minister van Handel, Raynaldy. Volgens de „Information Industrielle zou Tren delenburg in beginsel den modus vivendi, welken door de Fransche delegatie is voorge steld, niet afslaan, maar zal hij eenige wijzi gingen voorstellen. Het is waarschijnlijk, dat deze Duitsehe tegenvoorstellen een nauwkeurig onderzoek door de Fransche delegatie zullen DE CRISIS IN ITALIË. Een manifest der oppositie veroordeelt de politiek van de ijzeren vuist, verwijt de regeering onderdrukking van de persvrijheid en beschouwt de nieuwe verkiezingen als niet in staat om de crisis op te lossen. Ondertusschen gaat de regecring voort krach tige maatregelen te nemen. Te Genua werden 10Ü huiszoekingen gedaan, te Florence werden 50 personen gearresteerd, w.o. kapitein Coloski, secretaris van de spiritistische vereeniging. DE ITALIAANSCHE VERKIEZINGEN. De Italiaansche verkiezingen zullen in Mei gehouden worden. Het huidige parlement, dat 12 dezer bijeenkomt, zal alleen nog het ontwerp- nieuwe Kieswet in behandeling nemen en dan naar huis gaan. SPANJE EN MAROKKO. Magaz, de waarnemend president van het directorium heeft aan de Buitenlandsche jour nalisten meegedeeld, dat in de Spaansche zone in Marokko thans rust heerscht.. AMERIKA EN HET INT. IIQF. De Amerikaansche Senator Willis heeft bij het Congres een resolutie ingediend, waarin hij Amerika's toetreding tot het Wercldhof voor stelt, met de bepaling, dat een uitspraak van het Hof, welke hét karakter van een advies draagt, de V. S. niet zal binden. AMERIKA EN DE SCHULDENKWESTIE. De „Daily Telegraph" publiceert een verkla ring van welingelichte Amerikaansche zijde, volgens hetwelk de Vereenigde Staten op liet ^ogenblik niet in staat zijn aan een internationale schuldenconferentie deel te nemen, daar de Ame rikaansche regeerng en parlementaire schul- den-fungeeringscommissie slechts in staat zijn op grond van de instructies, die zij vau het vorige parlement hebben ontvangen, onder handelingen te voeren. Eerst het in den herfst gekozen nieuwe par lement, welks zittingen in Maart een aanvang 21) Zij maakt wegens den moerassigen grond een n;of:;.rn omwe8 en «k het mogelijk was, het kami ,ilPaard °Ver K^an, kon de heer Krms- R. 1 im nS on8eVeei' drie kwartier uitsparen, e ioc, i is zoo groot, dat een voetganger den s and van Schönheide naar (Jollnow veel sneller an afleggen dan de beste ruiter. Hij behoeft s cc its op den straatweg naar de provincjehoofd- s a te blijven en dan dadelijk achter het weg- vvac tershuisje links dwars over het moeras e gaan, tot hij in de nabijheid van den Moorhof en jollnower straatweg bereikt. Het voetpad is met zeer gemakkelijk maar heel veilig." -n goed te herkennen, zoodat men des- noot ook in het donker dus des nachts, het gaan kan?" „Stellig Het is aan beide kanten met staken afgezet. In gespannen aandacht had de graaf de Uiteenzetting van zijn rijknecht gevolgd en de ruwe teekening met fonkelenden blik beschouwd Zonderlinge gedachten schenen achter het hooge Voorhoofd zich te vormen. „De Moorhof," vroeg 1 na een poos. „Is dat een landgoed „Ja, hoewel een zeer klein. Toen ik uit deze Streek vertrok, was het geheel te gronde gegaan en de toenmalige eigenaar leidde in het Vervallen huis een ellendig leven. Nu behoort het aan een zekeren Freising, die een heel degelijk man moet zijn, want uoen ik er laatst voorbijkwam, zag ik dat alles weer in een zeer draaglijken toestand was. „Dat interesseert mij nietIk bedoelde alleen of daar meer gebouwen in de nabijheid van den straatweg liggen en of zij soms ook bewoond zijn" „Neen. liet is maar een enkel huis met een paar armzalige stallen er achter. Waarom ver langt u echter dit alles zoo nauwkeurir te weten „Bekommer je daar niet over. Ik zal echter op je moeten kunnen Tekenen, Duffck. Je zult naar ik hoop je ook dezen keer als een bruikbaar en vertrouwd man doen kennen." De rijknecht haalde de schouders op. „Irekken wij niet één lijn? Me dunkt, wij zouden wel bij elkaar moeten blijven, ook als wij geen lust meer daarin zouden hebben." „En hebt ge dien lust al reeds Verloren?" „Neen. liet bevalt mij voorloopig zeer goed. U is een heer, met wien wel te leven valt." „'En als de onderneming gelukt, die ik nu op het oog heb, zullen wij niet alleen ons tegen woordig goed leventje nog een geruimen tijd kunnen voortzetten, maar er zullen dan ook wellicht dingen gebeuren, die ons voor altijd van alle zorg ontheffen. Laat mij nu alleen, want voor ik u de noodige aanwijzingen voor uw aan deel in de onderneming geef, moet ik dezaak zelf nog eens goed overwegen. Dnffek ging de kamer uit, doch een oogenblik later stak hij het hoofd nog eens door de half geopende deur. „Opdat u n;et zoudt denken dat de een of ander u bestolen had, moet ;k u zeggen dat 'k een handvol van uw S'garen genomen heb. De mijne waren helaas opgeraakt." „Onbeschaamde vlegel," bromde graaf Rarnm tussclien de tanden, maar zoo zacht dat Duffek het met hooren kon. De hoop van Armbrecht, dat zijn voorname landelijke buren hein als den c'gcnaar van het riddergoed Schöaha'de geheel als huns ge lijke zouden behandelen, scheen werkelijk voor het grootste deel vérvuld te zullen worden. Zelfs m de schitterendste perioden van zijn voormalige aristocratische bezitters had het slot nauwelijks zulk een uitgelezen gezelschap binnen zijn muren gezien als bij het huidige feest van den rijken speculant. Mevrouw Arm brecht, die jn haar prachtig zijden kleed er zoo mogelijk nog ongelukkiger uitzag dan anders, genoot de eer door den gouverneur Van het district aan tafel geleid te worden en de schitte rende uniformen der huzarenofficieren waren vrij talrijk tussclien de zwarte rokken der heereu vertegenwoordigd. Getooid met twee schitteren de ridderorden, wier vreemde vorm weliswaar den overzeeschen oorsprong deed Vermoeden, nam de slotheer op de volmaakt zekere manier van een echten man der wereld de honneurs van zijn huis waar. Met een zelfbewustcn glimlach nam hij al de complimenten in ontvangst over de schitterende restauratie van het slot en het prachtige arrangement van het goedgeslaagde zomerfeest. Hij kwam tegenover geen zijner gas ten te kort in hoffelijkheid en persoonlijkheid en voorkomendheid doch geen enkele genoot zulk een onderscheiding van zijn kant als graaf Ramin die als een dor laatsten op zijn vurigen hengst voor het slot was komen aanrijden. Voor de meeste deelgenooten aan het feest j was de graaf een geheel nieuwe verschijning. Zijn eigenaardig verleidelijk voorkomen in Verband met zijn klinkenden naam maakten het onmogelijk hem Voorbij te zien cn het waren voornamelijk de dames, die hem dadelijk hare volle opmerkzaamheid lieten ten deel vallen. Zonder dat men had kunnen zeggen, door wie het het eerst verteld was geworden, ging de geschiedenis van zijn veelbewogen verleden cn vooral d;e van zijn heldendaad tegenover den opstandelmg cn dictator Butierrez op fluisteren den toon van mond tot mond. Uit belangstelling voor de krijgskundige feiten, die hij meegemaakt zou hebben en waarvan zij de verhalen van hem verwachtten,zochten de officieren dadelijk kennis met hem te maken en de graaf was nauwelijks een kwartier ia het gezelschap, toen hij reeds i.i letterlijken zin het middelpunt daarvan ge worden was. Wordt vervolgd)i NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT liiiitiiitiiiiiiiiiiiiiimiimiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiimiiiiiiHiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiii!))^ TABLETTEN v. ROSSEI's „STER-KOFFIE" 431

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1