DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREi€EM. FEUILLETON, Het geheim van het moeras. 48ste Jaargang. Maandag 12 Januari 1925. No. 14148 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. iinim. f l 11 p nvaliditeit1 «*00 bg verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bii verlies van een ^cpppderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HoIl. Algem. Verz.bank Schiedam Advertentiën: 1—5 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden betekend. Bnit«nbnds«h Nieuws, DE FINANTIEELE CONFERENTIE. Havas meldt dat de ministers van Financiën Zaterdagmiddag in principe tot overeenstemming zijn gekomen ten aanzien der problemen, welke de conferentie heeft op te lossen. Het accoord van de geallieerde ministers van Financiën berust op de volgende grondslagen De liquidatie van de inkomsten uit het Roergebied zal geschieden op den grondslag van het Fransche plan. De kosten van exploi tatie en bezetting zullen worden afgetrokken van de totale ontvangsten. De netto opbrengst groot 1 milliard goudmark, zal op rekening worden gebracht van alle geallieerde mogend heden. Erkend wordt dat het Belgische priori teitsrecht nog niet geheel is vervollen, aangezien België nog 120 millioen goudmark moet ont vangen. België zal het saldo van zijn prioriteitsrecht innen door gedurende twee jaren 8 te ont vangen uit de annuiteiten van het Dawesplan. Daarna zal dit percentage verminderd worden tot een nader te bepalen getal en de rest van de 8 zal dan gelijk gemeld aan Amerika worden toegewezen. ,De Amerikaansche en Engelsche gedelegeer den kwamen overeen dat de Vereenigde Staten zullen mogen deelnemen in de annuiteiten van het Dawesplan bij wijze van herstel, maar de terugbetaling der bezettingskosten der Ameri kaansche 'troepen zal over 25 jaren worden verdeeld, te beginnen met September 1926. Wat betreft de terugbetaling der bezettings kosten gaan Frankrijk en België er accoord mee, dat het troepeneffecticf in 't bezette gebied verminderd wordt zoover als vereenigbaar is met de veiligheid. De bezettingskosten, welke ineens voor de toekomst vastgesteld worden op 160 millioen goudmark, en de onderhoudskosten van de organisaties van het Dawesplan en van de verschillende commissies zullen in de eerste plaats in mindering worden gebiacht van de Duitsche betalingen. Een bedrag van ongeveer 34 milliard goudmark contante waarde, waar van Frankrijk 52 zal ontvangen, zou dan over blijven om voor herstelbetalingen te dienen van hit totaal der Duitsche stortingen gedurende het Dawes-plan. De conferentie kan nu als geëindigd worden beschouwd. De particuliere besprekingen welke sinds Donderdag gevoerd zijn tusschen dé voor naamste delegaties, hebben, zooals men weet g< leid tot een serie compromissen, welke aan ratificaties onderworpen zullen worden en tot een voltallige zitting der conferentie op Dinsdag. Over het algemeen kan de overeenkomst be schouwd worden als aanleiding gevende tot voldoening. Geen der geallieerden is erin ge slaagd al zijn eischen of grondstellingen verwe zenlijkt tezien, elke natie heeft zicp een aantal opofferingen moeten getroosten, maar er is ten minste goede grond voor de hoop, dat in- tergeallieerde conferenties over financieele on derwerpen, betrekking hebbende op het Ver drag van Versailles, niet meer noodig zullen zijn. DE DUITSCHE CRISIS. In dekwestie der regeeringsvorming is men nog geen stap verder gekomen. Thans is ge bleken dat terwijl Marx bij zijn pogingen tot vorming van een kabinet heeft schipbreuk ge- -f leden op de houding van rechts, Luther der gelijke moeilijkheden heeft met de linksche par tijen. Zaterdag heeft het centrum zijn houding over een kabinet zooals Luther zich dat heeft voorgesteld, nader gepreciseerd. Vlet algemeene stemmen besloot de fractie dat de door Luther afgelegde verklaringen de centrumfractie niet in staat stellen deel te nemen aan een dergelijk ^■cabinet-Luther. Door dit besluit is een geheele nieuwe toe stand ontstaan. ITet blijft af te wachten of Luther, die het rijksdaggebouw reeds had ver- en toen dit besluit werd genomen, daarin aan eiding zal vinden om zich opnieuw in verbinding te stellen met de leiders van het cenlium of ddt hij nu zijn missie als misjukt zal beschouwen. Eén ding zou echter het ge- vog kunnen zijn van het besluit van het cen- ïum, n.l. dat noch Luthei noch iemand anders een uitgesproken rechtsch kabinet tot stand zal kunnen brengen. DE FRANSCH-D U1TSCHE BESPREKINGEN. De leider der Duitsche delegatie bij de Fransch Duitsche economische onderhandelingen, Tren delenburg, is Zaterdag te Parijs aangekomen. Hij heelt gewijzigde voorstellen ter bereiking van een modus vivendi medegebracht en had een urenlang onderhoud met den Franschen minister van Handel, Raynaldi. Men verwacht, dat ten aanzien van het principe Overeenstem ming zal worden bereikt. na DE HANDELSVERDRAGEN. Het Duitseh-Italiaansche handelsverdrag is moeilijke onderhandelingen tot stand ge komen. Het verdrag berust op de clausule van mccst-begunstiging. De voorloopige modus vivendi voor het han delsverkeer tusschen Duitschland en ae Ver eenigde Staten blijft nog tot Maart van kracht. 22) Ook Hertha Armbrecht scheen zooals de meeste andere jongedames geheel onder den invloed van zijn elegante, ridderlijke verschijning en zijn innemende manieren te zijn. Reeds bij zijn intrede in de feestzaal had Hertha in haar wit-kanten costuum, dat slechts met frissche levende bloemen versierd was, als de schoonste onder alle aanwezige dames zijn scherp loerende blik getrokken en toen hij bij de voorstelling had vernomen, dat zij de dochter van den gastheer was, had een opmerkzame waarnemer een flikkerende, triomfantelijke schittering in zijn donkere oogen kunnen bespeuren, die met bijna indringende volharding op Hertha's gelaat gevestigd bleven. Van dit oogenblik wist hij liet met uitgezochte handigheid zoo in te richten, dat hij voortdurend in haar nabijheid bleef en Hertha kwam hem hierbij misschien meer dan halverwege tegemoet. De ritmeester von Marwitz, die zich tot hier toe ijverig met aanwending van al zijn beminne lijke eigenschappen in hare gunst had zoeken te dringen, zag zich eensklaps zoozeer veronacht zaamd, dat zijn eergevoel gevoelig beleedigd werd en Rij ontstemd zich tot andere dames wendde. ertha echter bemerkte nauwelijks dat de cava lier, met wien zij eerst zoo vroolijk gebabbeld AMERIKA. De Amerikaansche minister van Buitenland- sche Zaken, Hughes, heeft met ingang van 4 Maart zijn ontslag genomen. Tot opvolger van Hughes als minister van Buiterilandsche Zaken is Kellogg, de gezant, te Londen benoemd. Kellog is een boerenzoon uit Minnesota. Hij is in Poldsdam (staat New York) geboren! Hij is 68 jaar en is, evenals Hughes, advocaat, speciaal voor trustkwesties. Als advocaat der Staaltrust heeft hij in een jarenlangen strijd een groote juridische overwinning behaald op de anti-trust-politiek van Rooseveld. Later heeft hij als vertegenwoordiger der regeering even groote successen op de Standard Oil Trust behaald. In den senaat heeft Kellog in 1919 voorstel len gedaan, die onder bepaald voorbehoud de toetreding van Amerika tot den Volkenbond' tot strekking hadden. Op de conferentie van Lon den speelde hij eveneens een belangrijke rol. Als opvolgers van Kellog te Londen worden door de persagentschappen genoemd Houghton thans Amerikaansch gezant te Berlijn en Beek' thans sollicitor-general. Hughes zou om louter „zakelijke" redenen zijn ontslag aangeboden hebben. Er zullen echter ook wel politieke in 't spel zijn. had, uit haar omgeving verdwenen was. In élk geval begreep zij nu eerst, hoe volkomen o verschilbg de ritmeester haar was en hoe weinig hij zich ondanks zijn imponeerende verschijning en zijn fraaie uniform met den interessanten Russischen graaf kon vergelijken, die zoo leven dig enjgéestig wist te praten en bij alle vrijheid van toon toch zoo onberispelijk en aangenaam de eischen der wellevendheid in acht wist te nemen. Wanneer Kruiskamp het gesprek van het jonge paar had kunnen afluisteren en vooral een der vurige blikken had kunnen opvangen, die Hertha meer dan eens licht hadden doen blo zen, dan zou hij ontwijfelbaar ten hoogste te vreden geweest zijn over de leerzaamheid van zijn beschermeling. De eigenaar van Gollnow, dien het zwarte avondtoilet zeer slecht kleedde en die zich in zijn onbeschaafd voorkomen te midden dezer elegante bedrijvigheid als een toevallig daarin geworpen plebeisch element voordeed, was voorloopig ten volle met zijn eigen aangelegenheden bezig. Hij bad bij zijn komst slechts enkele woorden met. Armbrecht gewisseld, maar deze waren van voldoende beteekenis geweest, .„Dus u brengt mijn zaak vandaag in orde, beste vriend," had hij hem gevraagd, terwijl hij met zijn 'kleine dichtgeknepen oogen naar een bepaald voorwerp in de dichte menigte scheen te zoeken. ,Als je er bepaald op staat voor mijn part," het stroeve antwoord geweest. „Het zou mij echter wel liever zijn, als ge van een openlijke bekendmaking van de verloving juist in dit ge.- was ALLERLEI. Uil Stockholm Partijen bij 't conflict in de machine-industrie zijn voor den bemiddelaar bijeen geweest, om antwoord te geven op de bemiddelingsvoorstellen. Zoowel werknemers als werkgevers hebben die voorstellen aanvaard. De getroffen regeling, die tot het eind van het loopende jaar van kracht zal blijven, laat de arbeidsvoorwaarden en loonen over 't geheel ongewijzigd. l il, Parijs Naar aanleiding van een aan klacht, door Quinoncs de Leon ingediend, zal de Fransche regeering een vervolging instellen, op grond van de Perswet vam 1881, tegen BlasCo Ibanez, wegens beleediging van een vreemden souverein, op Franschen bodem gepleegd. Dit slaat op Ibanez' geschrift „Alphonse XIII démasqué". Te Madrid is een openbare inschrijving ge opend voor het oprichten van een monument voor Koning Alfonso. Wolff seintDe rijkspresident heeft rijks minister Höfle op zijn verzoek ontheven van zijn functie als rijksminister van posterijen. Binnenland, Uit de R. K. Staatspartij. Door het Dagelijksch Bestuur is een gewijzigde Bondsagenda voor de vergadering van 30 en 31 Januari a.s. rondgezonden. Op verzoek van de verschillende zijden tot het Bondsbestuur gericht, zal reeds op Vrijdag, avond met de vergadering worden begonnen, terwijl de bespreking der financiën als punt op de agenda is opgenomen. De beginselverklaring van 1896. Bij het Secretariaat van den Algem. Bond te 's-IIertogenbosch zijn, behalve exemplaren van het Kiesreglement, ook verkrijgbaar exem plaren van boekjes, waarin Beginselprogram 1896, R. K. Staatsprogram Verkiezingsprogram 1925 te nomen. Voor beide is de prijs 5 cent, bij vooruit betaling te voldoen. De gewijzigde agenda. De gewijzigde agenda der Algemeene Ver gadering van den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskieskringorganisaties in Nederland, te hou den op Vrijdag 30 Januari, des avonds om half 8 en Zaterdag 31 Januari, des voormiddags om 10 uur, in de groote zaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht, luidt als volgt 1. Opening door den Voorzitter. 2. Notulen der Bondsvergadering van 30 en 31 Mei 1924. 3. Ingekomen stukken. 4. Bespreking der financiën. 5. Voorstel van het Bondsbestuur tot goed keuring van het besluit van het Bondsbestuur inzake het Verbond „St. Michaël." 6. Behandeling van het Concept-Program van Actie 1925. 7. Bespreking heden. 8. Rondvraag. 9. Sluiting. Op Zaterdagmorgen om 8 1/4 uur zal in de Kathedrale Kerk te Utrecht (Lange Nieuw- straat) een PI. Mis worden opgedragen voor de Katholieke Staatspartij. Het Bondsbestuur ver trouwt, dat zeer velen in de kerk aanwezig zullen zijn en vooraan zullen plaats nemen. E.v. amendementen op het Concept-Program van Actie 1925 worden bij#den Bondssecretari# ingewacht uiterlijk 18 Januari 1925. Bij de indiening van amendementen houde men er rekening mede, dat het program, wat hier wordt voorgesteld, is een kort program van actie, zoodat detail-kwesties daarin niet passen. Plet meer uitvoerige program 1922 blijft gehandhaafd Den secretarissen der Rijkskieskringbesturen wordt verzocht uiterlijk 24 Januari de namen der afgevaardigden ter Algemeene Vergadering op te. geven aan den Bonssecrétaris, den heer mr. Frans Teulings te 's-Hertogenbosch. Volgens art. 11 van het Bondsreglement zendt elke Plijkskieskringorganisatie minstens één af gevaardigde naar deze vergadering, terwijl voor elk begonnen 5000-tal R. K. georganiseei de kiezers nog een afgevaardigde wordt aange wezen. 1922 en Concept zamen zijn opge- van verkiezingsaangelegen- Staatsloterij. Aan de memorie van toelichting tot het wets ontwerp, houdende de maatregelen tot afschaf fing van de Staatsloterij, dat heden bij de Tweede Kamer is ingediend, ontleenen we het volgende De minister van financiën wil de, afschaffing der Staatsloterij in rechtstreeksch verband bren gen met het overlijden of ontslag van die ver- koopers der loten, de collecteurs. Indien en voor zoover daardoor loten vrijvallen, wil hij den omvang der Staatsloterij inperken, in dezer voege, dat, zoodra de onkosten, aan het beheer der Staatsloterij verbonden, onevenredig groot worden in verhouding tot hare opbrengst, de Staats'otérij wordt opgeheven. Dit tijdstip mag geacht worden te zijn aan gebroken, indien het aanta' uit te geven loten tot beneden 5250 een vierde van het tegenwoordig uitgegeven aantal is gedaald. ITet voornemen bestaat om telken male als door ontslag of overlijden van een collecteur een aantal loten vrij valt, dit aantal te laten vervallen, door een aanvulling van de vacature achterwege te laten en om telkens, wanneer dit aantal een veelvoud van 420 heeft bereikt, üen voor elk lot te Jietalen inleg, den koopprijs, dien. collecteurs en debitanten mogen vorderen, de teruggaven en de uit te loven prijzen en pre- miën te verminderen met inachtneming van dc thans geldende verhouding. Het is te wenschen dat de Kamer op deze drijverij niet zal ingaan. Opheffing van afsluiting van over» egen. Naar aanleiding van een desbetreffend door de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten tot den minister van waterstaat gericht verzoek, heeft deze haar dezer dagen meegedeeld, dat in den vervolge voordal omtrent de opheffing van afsluitingen van overwegen een beslissing zal worden genomen, vanwege het rijkstoezicht op de spoorwegen de betrokken gemeentebesturen zullen worden geboord. De R. K. Kamercentrale Leiden. De R. K. Kamercentrale Leiden heeft in haar Vrijdag te Leiden gehouden vergadering zonder hoofdelijke stemming een motie aangenomen, waarin afkeuring wordt uitgesproken over de wijze, waarop in woord en geschrift critiek is geoefend op den voorzitter van den Algemee nen Bond, mr. A. baron van Wijnbergen. Het eilandje Paliflas. Eenige maanden geleden hebben mr. Fock, gouverneur-generaal van Nederlandseh-Indië en zeischap zoudt willen afzien. Ik vrees dat mijn dochter het zeeT onaangenaam zou vinden, te meerwijf ik tot nog toe in het geheel geen gelegen heid heb gevonden haar mededee;ing er van te doen." Kruiskamp had hejn aangehoord zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken. „Uw bedenkingen verbazen mij, beste vriend. Hebben wij dan niét vast afgesproken, dat ge die blijde gebeurtenis aan tafel bekend zoudt maken Ik heb zeer gewichtige redenen om te wenschen dat het juist in dezen vorm geschiedt." „Nu goed als ge er op staat, dan zal het gebeuren." „En juffrouw ITelene Ik zie haar nergens." „Ik moet het u overlaten haar te zoeken. Waarschijnlijk had zij zich om haar voet in een der stillere vertrekken afgezonderd." Tamelijk lomp had hij zijn voorlreffelijken handelsvriend den rug toegekeerd en Kruiskamp had zich inderdaad zonder aarzelen op weg be geven om Helene te zoeken. Hij vond ze echter eerst na geruimen tijd en werkelijk in een dei- meest. afgelegen vertrekken, waar van de drukte in de feestzaal nauwelijks iets vernomen werd. Voor het eerst sinds zij in het huis van haar oom verbleef, droeg zij niet hetzelfde toilet als Hertha Armbrecht. Dc zusterlijke manier om zich op dezelfde wijze te kleeden was uit een hardnekkig volgehouden luim van Hertha voort gekomen en Armbrecht had er nooit iets tegen ingebracht, wijl óe grootmoedige gelijkstelling, die de onbemiddelde wees volgens hel oordeel der wereld in zijn huis ondervond, ook uitwendig zoo duidelijk werd getoond. En Helene had zich daarin geschikt evenals in al het andere, dat men van haar verlangde of haar verbood. Heden was het nu voor de eerste maal ge beurd, dat zij in een toilet-aangelegenheid haar eigen wil had doorgezet. Wel lag op haar kamer ook een wit kanten kleed, dat ondanks zijn eenvoud toch zeer kostbaar was, maar Helene was geen minuut in verzoeking geraakt, zich daarmede te tooien. In de eenvoudige zwart zijden japon, die baar buigzame gestalte omhulde zag zij er uit als een treurende of als iemand van ondergeschikte positie, die men in sommige omstandigheden wel duldt, maar aan wie men geen bijzondere aandacht schenkt. En werkelijk toen zij zich in het gewoel der feestzalen bevon den had, was zij slechts door enkele bekenden vluchtig gegroet en niemand was het opgevallen dat zij zich zoo spoedig weer verwijderd had. Nu schrikte zij opeens uit haar droevige gedachten op, toen eensklaps de plompe stap van Kruiskamp zich in haar nabijheid deed hooren. „Hoe moeilijk heeft u het mij gemaakt, mijn geluk te vinden, dierbare Helene,!' sprak hij op een zoetsappige afstootende manier, terwijl lij haar slap neerhangende hand greep en ze aan zijn lippen bracht. „Is het waar dat uw voet ii nog steeds pijn doet (IVordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1