algemeenen volkswil. Hij is de geestelijke vader van het individualistisch algemeen kiesrecht. Teren ook de katholieke politici niet een beetje te veel op de denkbeelden van Rousseau In zijn brochure over de wenschen van „St. Michaël" schrijft prol'. Veraart, dat het algemeen Kiesrecht „een heerlijk goed is" en dat de even-# redige vertegenwoordiging „met enthousiaste dankbaarheid moet worden gehandhaafd." En in „De Morgen" \an heden schrijft de hoofdredacteur „Iedere denkrichting moet vrij heid hebben, ongehinderd zich in het partijbe stuur en in de publieke lichamen de vertegen woordiging te verzekeren, waarop zij naar even redigheid van haar sterkte recht heeft." Natuurlijk kan men de Michaëlisten er geen grief van maken, dat in Nederland het algemeen kiesrecht en de evenredige vertegenwoordiging zijn ingevoeld. En men kan hun ook niet het recht betwisten om de zuivere toepassing van de beginselen der Kieswet in de partii-organisatie te eischen. Zij hebben de logica op hun hand. Maar als men nu eens nuchter naar de gevolgen van zulk een stelsel ziet, rijst toch de vraag of het geen tijd wordt, dat men zich van Rousseau's denkbeelden losmaakt. „Tijd." „St. Bemulphus." De Ned. R.K. Bond van Technici „St. Ber- nulphus" zal op 14—15 Februari a.s. te 's-Her- togenbosch zijn 6e Bondsvergadering houden. Op deze vergadering zal de secretaris, de heer C. Verweij Jr. een inleiding houden over „De ontwikkeling van de organisatie der R.K. Hoofdarbeiders." De Zomertijd. Het Tweede Kamerlid Braat heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de vol gende vragen gesteld Is het Zijn Excellentie bekend, dat het over groote meerendeel van het Nederlandsche volk verlangend uitziet naar het, over het geheele jaar, handhaven van den Amerdamschen tijd Is Zijn Excellentie bereid, gehoord die ver langens, bekend met de wenschen der Tweede en Eerste Kamer der Staten-Generaal, gezien het minderheidsrapport der tijdscommissie en de vele daarin genoemde bezwaren voor den land bouw e.a., en ter geruststelling voor diegenen, die van den zomertijd displeizier, ongemak en schade ondervinden, mee te deelen, dat van hem binnen voegzamen tijd maatregelen tot afschaf fing van den zomertijd te verwachten zijn Een jaargeld voor Bouwmeester. De gemeenteraad van Amsterdam besloot gister op voorstel van B. en W. aan Louis Bouwmeester een jaargeld, groot 4000 toe te kennen. De regeering berichtte dat zij bereid is zelfstandig aan Bouwmeester een rijkssubsidie te verleenen. De actie van „St. Michael." Prof. Alphons Steger, deelt het volgende mede „Op de Maandagavond in het Patronaats gebouw „St. Pancratius!' gehouden gecombi neerde vergadering van de kiesvereeniging der parochiën H. Joseph, H. Martha en H. Mart. te 's-Gravenhage, mochten wij een verheugend feit vaststellen. Bij de behandeling van de op het ontwerp- program van actie 1925 der R. K. Staatspartij ingediende amendementen, werd door den heer A. Holleman, voorzitter van de afdeeling 's-Gra- venhage van het Verbond „St. Michaël", het punt, luidende „Het bedrag van leeningen ten behoeve van de Staatsschuld worde zooveel mogelijk gedekt door verplichte rentelooze lee ningen, waarbij de rentegevende leeningen wor den afgelost, als onrijp voor een program van actieve politiek, ingetrokken en naar de studeer kamer teruggewezen. Naar het „Centrum" verneemt, heeft er te Sittard een bijeenkomst plaats gehad van de elf in Limburg bestaande Comité's van het Verbond „St. Michaël". Ter vergadering kwam een zeer ernstige ontstemming tot uiting over de van boven af opgelegde candidaten voor de Tweede Kamerverkiezing. Limburg stelt zich voor bij niet genoegdoening zich af te scheiden. Ten aanzien van de gestelde candidaten verneemt het blad nog in afwijking van een vorig bericht, dat gesteld zijn voor Amster dam, prof. Veraart voor Zeeland, de heer Mooyman voor Limburg, de heer Bon voo.i Friesland, de heer Guitvoor Gelderland, de heer Conijn. De ontevredenheid in Limburg loopt over de candidatuur-Bon. Daar wil men als candidaat de heer Mans. Gisteravond heeft te Amsterdam de groote propaganda-vergadcring van de Michaelisten plaats gehad. Jhr. Wittert van Hoogland was de eerste spreker. Vee' nieuws dee'de spr. niet mede handig wist hij er omheen te praten dat „St. Michaë1" nog a'tijd niet bereid is zich aan de R. K. Staats partij te onderwerpen. A"een was de mededee'ing verrassend, dat „St. Michaë1" het „hebt uw naaste hef ge'ijk u ze'vc" practisch wenscht toe te passen, temeer omdat de spr. even van te voren het vo'gende zeide „In strijd met de christe'ijke democratie is hetgeen de regeering den ambtenaren heeft, aangedaan. A's de staat zijn schu'den door zijn personee' 'aat beta'en, dan is dat niet christe'ijk en niet democratisch en 't is nog minder christe- 'ijk en nog minder democratisch a's de staat een s'echt voorbee'd heeft van de wijze, waarop men met zijn personee' moet omspringen." Spr., ze'f ambtenaar, had dus b'ijkbaar graag gezien, dat de overige bevo'king, die toch óók door vermindering van inkomen getroffen is, nog meer door de be'astingen uitgemerge'd was geworden. Het ontyvapenings-outwerp van de S.D.A.I'. „Het Volk" bericht, dat in de Dinsdag gehou den vergadering' van de Soc.-Dem. Tweede Kamerfractie uitvoerige besprekingen plaats hadden over den inhoud van het ontwapenings voorstel, dat namens cle fractie zal worden in gediend. Tegemoetkoming aan Zuiderzeevisschers. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamei in gediend ter lege'ing van de tegemoetkoming aan de Zuiderzeevisschersbevo'king enz. wegens de schade, we'ke de afs'uiting van de Zuiderzee hun mocht berokkenen. Uit het bouwbedrijf. Te Utrecht is Dinsdag de vergadering ge houden van de besturen van den R. K. Bouw- arbeidersbond, den Ned. Chr. Bouwarbeiders- bond en den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, ter bespreking van de door de werkgevers gestelde voorwaarden voor de landelijke overeenkomst. Naar aanleiding van de gehouden besprekin gen hebben genoemde besturen een brief gericht tot de werkgeversorganisaties, waarin o.a. wordt gezegd „Ofschoon algemeen erkend werd, dat de door uwe commissie gedane toezeggingen voor de hernieuwde totstandkoming van de landelijke overeenkomst van beteekenis waren, hebben wij bezwaar de in laatste instantie gedane voor stellen voor onze bonden te verdedigen". De besturen stellen voor een uurloon-verhoo ging van 2 cent voor de derde en vierde klasse. Stads- en Gewestelijk Nieuws. In Memoriam Pater G. A. Meijer O.P. geboren ie Schiedam 2 Mei 1857, overleden le Zwolle 14 Januari 1925.J Het portret, dat wij van een der verdienste lijkste zonen onzer stad onzen lezers hier aan bieden, is eenige jaren oud en verraadt wellicht niet zoo sterk als de werkelijkheid de langdurige kwaal, welke zoo onverwacht en plotseling den stoeren werker uit het leven rukte. De foto is genomen in zijn werkkamer, waar hij bij den Agnietenberg „in een hoekske met een boekske" diens wijdberoemden bewoner van weleer, den eerbiedwaardigen Thomas Kempis, door gebed, geschrift en studie als deed herleven. Als mende laatste jaren den altoos voorkomenden en hulp vaardigen pater Meijer spreken wilde, moest men hem zoeken in het Zwolsche Dominicanen klooster, waaraan het asthma hem als vast- kluisterde. Buiten de oefeningen der communi teit, welke de observante religieus niet spoedig verzuimde, was hij steeds te vinden op zijn kamer te midden van stapels tijdschriften, aanteeke- ningen, manuscripten tusschen kasLen, beladen en overdekt mét oude en nieuwe boeken, pape rassen en documenten alles echter zóó ordelijk en nauwkeurig gerangschikt, dat niet alleen de gastheer zelf, maar ook de gastvriend dadelijk een overzicht had van het geheel. En hoe ver scheiden en varieerend de stoffen ook waren, door den geleerden schrijver bestudeerd en ver werkt, Schiedams aangelegenheden namen er altoos een eereplaats in. Wat klopte zijn hart warm voor Schiedam Wij weten van zijn mede burger en leermeester, professor de Groot, dat deze nooit zijn geboortestad bezocht zonder de Kinderbuurt te passeeren waar zijn wieg bad gestaan. Wij weten van Pater Meijer, dat hij wel is waar in jaren niet de Westmolenstraat betreden had, maar toch weten wij ook, dat hij op uur en dag af zeggen kon, hoelang het geleden was, sinds hij daar zijn voormalig ouderlijk huis had gezien. Vóór alles heeft zich de waardige man de historische deugden der Schiedammers eigen gemaakt. Door arbeidzaamheid heeft hij zijn talenten verdubbeld, door zuinigheid heeft hij zóó gewoekerd met den hem beschikbaren lijd, dat hij met kwistige hand ons kort overzicht van gisteren levert daar het afdoende bewijs van de vruchten van zijn arbeid heeft rondge strooid en geëxporteerd tot ver over de grenzen van ons vaderland. Zoo gaarne wees hij op de oude zinspreuk van Schiedams wapen „Het zand vloeit, de tijd spoeit". Maar dat Schiedam- sche wapen bleef altijd onuitwisbaar gestempeld op zijn priesterlijken wandel, zijn Dominicaan- schen arbeid, zijn veelzijdigheid, als professor, novicenmeester, schrijver, geleerde,* kortom op op heel zijn persoonlijkheid, zoo mag Schiedam terecht op hem roemen en moet Schiedam hem altoos dankbaar blijven. Wat was hij thuis in de geschiedenis van zijn geboortestad. Wie evenaarde hem in weten schappelijke kennis en historische zekerheid, in de gezonde beoordeeling van geschiedkundige bijzonderheden over straten en huizen, vooral over die, welke aanspraak maken op de eere, onze lieve stadsheilige te hebben gehuisvest. Nauwelijks was Sint Liduina's openbare vereering door het kerkelijk Oppergezag be vestigd, of Pater Meijer was de eerste in den lande, die een der oudste en meest betrouwbare levensbeschrijvingen in fonkelnieuw Neder- landsch bewerkte. Hoe smartte het den trouwen vereerder van Sint Jan, dat de ongunstige toestand zijner gezondh.eid hem niet toeliet persoonlijk haar Eeuwfeest mede te vieren. „In die kerk", schreef hij, „ben ik gedoopt, heb ik mijn eerste IJ. Communie gedaan, mijn eerste 11. Mis opge dragen." Van die kerk hadden zijn vaderen de tijdelijke'belangen naar best vermogen behar tigd. Maar, hoe de arbeid ook hem de laatste maanden zwaar mocht vallen, hij deed wat bij kon en verrastte zijn Roomsche stadgenooten met „het Eeuwfeest der St. Janskerk", dat smakelijk en prettig een brokstuk te lezen geeft van katholiek Schiedam. Hoe typisch toonde hij zich een rasechte zoon der Schiestad in de pittige bijdrage voor liet Feestnummer van 2 Februari 1918 der „N. Sch. Courant" bij haar veertigjarig bestaan Lag zijn pen niet vaardig om ter voorbereiding van de komende St. Liduina-tentoonstelling een sympathiek opstel in onze courant te schrij ven Zoo was wellicht zijn laatste pennevrucht aan de eer onzer stadsmaagcl gewijd. Wenschen en bidden wij dan, waartoe de dankbaarheid ons als Schiedammers verplicht, dat hij spoedig bij St. Liduina het welverdiende loon geniete en met Haar voor zijn dierbare geboortestad daar boven nog voordeeliger zij dan bij geweest is op aarde. B. K. Handels-, kantoer- en winkelbedienden. Naar men ons mededeelt houdt de afdeeling Schiedam van den Nederl. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, op heden (Donderdag) een buitengewone ledenver gadering met een eenigszins feestelijk karakter in de zaal van Maison v.d. Heijden, Hoogstraat. Hiertoe hebben alle R.K. bedienden vrij toe gang. Kamer van Koopli. en Fabr. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Bepeden-Maas verzoekt ons plaatsing van het volgende Van 22 tot 27 Maart a.s. zal te Keulen worden gehouden de gewoneKeulsche Jaarbeurs, mét daaraan verbonden een Technische Jaarbeurs, welke in het tijdvak van 22—31 Maart plaats vindt. Deze technische jaarbeurs belooft vooral interessant te worden door de zeer uitgebreide groep „moderne verwarming." Het „Messeamt" te Keulen hecht groote waar de aan deze jaarbeurzen en haar invloed op den internationalen handel en wekt daarom op tot groote deelname van de zijde der buitenlandsche handelaars. Vooral Hollandsche belanghebben den worden uitgenoodigd op deze Jaarbeurs te exposeeren Nadere inlichtingen verstrekt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden- Maas of de vertegenwoordiger der Keulsche Jaar beurs voor Holland, Mr. J. C. L. Zuyderhoff, Korte Voorhout 13, 's-Gravenhage. Ned. R. K. Volksbond. Vrijdag a.s. Cursusavond. Spreker kapelaan Wiemers over Ooslersche Ritussen. Gein. Vleeschkeuringsdienst. Bij den gemeentelijken vleeschkeuringsdienst alhier zijn door B. en W„ voorloopig voor den tijd van een jaar benoemd tot hulpkeurmeesters, de heeren Th. Glaude, den Haag en A. G. van Keulen, Amersfoort. Het conflict bij N.W Nader is gebleken, dat het conflict bij de „Nieu we. Waterweg" nog niet is opgelost, daar wèl de nagelheeters, maar niet de klinkers, een 400 man, 't werk hebben hervat. Onderhandelingen zijn nog steeds gaande, waarvan 't resultaat echter nog niet is bekend. Alles draait thans om een zuivere loonkwestie. Bij of krachtens wetten of veioideningen voor geschreven en andere officleele af- en aan kondigingen van bet Gemeentebestuur. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat over eenkomstig het besluit van Gedeputeerde Sta ten der Provincie Zuid-Holland in den NAGH 1 van Donderdag 15 Januari op Vrijdag 16 Januari 1925 tusschen 1 en 6 uur v.m. de Rotterdamsche dijk'(Sehielands Hooge Zeedijk) voor het verkeer zal zijn afgesloten. INGEZONDEN. Geachte Redactie, Met opname van onderstaande regelen zoudt U ons ten zeerste verplichten en zeggen we U daarvoor bij voorbaat onzen hartelijken dank. Feu naaimachine. Wanneer wij dit opschrift boven dit stukje plaatsen, dan weten we le. dat alle dames het zullen lezen en 2e. dat die lezeressen meteen weten, waar bet om gaat. Ja, dames, het gaat om een naaimachine Niet om een nieuwe, een blinkende, een mooie, voorzien van de laatste vindingen, maar het gaat om een gebruikte, afgedankte, maar nog bruikbare naaimachine. En wel ten behoeve van het R.K. Meisjes- patronaat, van de Haven- en Singelparochies. U-moet dan weten, dat ongeveer 50 meisjes aan den cursus „machinenaaien" deelnemen. Voor dien cursus bezitten we bij elkaar 2 (zegge twee) oude naaimachines. Is er een van beide defect, en dat. gebeurt, wanneer onbedrevenen dergelijke instrumenten hanteeren nog al eens, dan hebben we er nog maar een om te gebruiken. Maar in de gunstigste omstandigheden dan 2 op de 50 leerlingen. Den kinderen wórden.op deze les de beginselen ingeprent van het machinenaaien het nut ervan behoeven we onze vrouwen niet te ver tellen. Daarvoor werd die cursus aan ons Patro naat verbonden. Maar alles dreigt op een matige mislukkig te zullen uitloopen, als we ons met die 1 wei- oude naaigarnituurtjes moeten blijven be helpen. Vandaar dal we met dit stukje de leze ressen willen bereiken, om haar te vragen, of ze wellicht een gebruikte, doch nog bruikbare machine voor ons Patronaat le missen hebben. En mocht U er een hebben, die delect is, welnu, ze is ons evenzeer welkom, want dan zullen we ze graag laten repareert n. En er zullen ongetwijfeld dames zijn, die bij zich zelf denken „als ik er ren had, dan gaf ik ze"welnu, die dames, die dal denken, kunnen toch een (geldelijk) steentje bijdragen, voor dat goede doel, opdat we daarvan de steeds terugkomende onkosten aan het materiaal kun nen bestrijden. En nu zullen er ook dames zijn, die een ma chine voor ons hebben. Toch allicht één op al de lezeressen van dit blad. Maar die er feestelijk voor bedanken zal, daL zware object te bezorgen of te laten bezorgen. Daar bebt U groot gelijk in, maar dat is ook het ergste niet. De telefoon komt U te hulp. L belt even op no. 516 (Mevr. Zoetmulder-Janssens) m onmiddellijk zal er iemand gezonden worden om de machine af te halen. We hopen, dat dit stukje het voor ons zal opnemen bij degenen, die nog een oude naai machine, die wellicht bijna nooit gebruikt wordt, bezitten. En dat we ermede mogen bereiken, dat ons Meisjespatronaat, dat hoegenaamd geen mid delen heeft,, moge verblijd worden met deze, zoo gaarne door ons gewensvhte aanwinst. De milde geefster(s) bij voorbaat onzen har telijken dank betuigend, verblijven wij, Hoogachtend, Namens het Bestuur, Mevr. H. Zoetmui.deh-Janssens. Penningmeesteresse. Gemengd Nieuws. De moordaanslag te Delden. De toestand van mej. Berendsen, op wie de vorige week door A. Wegman een moordaan slag is gepleegd/is hoewel nog ernstig, tocli be vredigend te noemen. De Deken verzocht Zon dag onder de H. Mis om voor een goeden afloop te bidden. De deelneming met het lot van het slachtoffer en de verontwaardiging over de laf fe daad van Wegman is vooral onder de parochia nen groot. Reeds geruimen tijd moet de Deken, vooral des avonds,'door W. gevolgd zijn die hem hatelijkheden heeft toegeworpen. Tot, handtaste lijkheid kwam het gelukkig echter niet. Donderdagmorgen sloop Wgeregeld om de pastorie om ten einde een goede gelegenheid af te wachten, binnen te sluipen en zijne plannen uit te voeren. Toen hij geen kans zag op de gewone manier binnen te komen, is hij, zooals reeds ge meld, door de kerk in de sacristie gekomen en kwam vervolgens in de gang van cle pastorie. Het eerst trof bij juffr. B. in de keuken, wierp zich op haar en begon haar met een grooten hamer, dien hij geleend had, te slaan. Gelukkig bedekte juffr. B. haar hoofd met beide armen, zoodat de slagen daardoor gebroken, niet zoo ernstig aankwamen als anders wel het gevolg was geweest.Op het gegil kwam een nichtje van den Deken, dat reeds eenigen tijd ter pastor:e gelo geerd is, spoedig ter hulp. Door het flink optreden van deze jongedame is erger voorkomen. Zij hield zooveel mogelijk den arm van den onver laat vast, rukte hem den hamer uit de hand en begon de snoodaard zelf te bewerken. Inmid dels was ook de Deken aangeloopen, die hem met een gummislok eenige slagen gaf, waardoor W. van verdere pogingen afzag en om genade smeekte. Onder al deze bedrijven was mej. B. met, ernstige wonden aan het hoofd en handen bewusteloos geworden. De burgemeester en de veldwachter H. ter Stege, waren eveneens spoedig ter plaatse-alsook dr. Bloemen, die de gewonden verbond. Vóór eenigen tijd was W. van plan om de touwen los te sijden van het groote steigerwerk om den toren. Was dit geschied dan waren de ongelukken niet te voorzien. Treinvertraging. '1 usschen Haarlem en Halfweg was een rail defect geraakt en moest een nieuw stuk ingezet worden, hetgeen tot ge volg had, dat gisterochtend een zestal forensen treinen, die te ongeveer acht uur en later uit Haarlem vertrekken, op de lijn bleef staan. Vele forensen konden het niet lang in den stilstaanden trein uithouden en liepen -on danks het. verbod van de treinconducteurs over den spoorweg naar den Haarlemmerweg, waar zij te Halfweg met de electrische tram de reis naar de hoofdstad voortzetten. Stamvolle electrische trams brachten de lorensen al was het dan wat later dan anders naar Amj sterdam. Te ruim negen uur konden de treinen weer passeeren, zoodat de gedukligen, die in den trein gewacht hebben, te halftien in de hooldstad aankwamen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2