DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 48ste Jaargang. Vrijdag 16 Januari 1825. No. 14150 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus39. a 1 f; 1 ntt Abonnementen oer 3 maanden 2 70 ner week 90 M„l f Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2./O, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct oer reeel post 3. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrLg toegezonden. Incassokosten worden berekend. met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, vnet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een dmm; f 60 bi.| verlies van een wgsvtnger; f 15 bg verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem-Verz.bank Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen TWEEDE BLAD. Buitenlandseb Nieuws. DE INTER GEALLIEERDE SCHULDEN. Het Engelsehe ministerie van buitenlandsche zaken publiceert de correspondentie, die gevoerd is tussclien Clémentel den Franschen minister van financiën en Churchill, over het vraagstuk dersjntergea 1 lieerde schulden. Clémentel schreef o.m. op 10 Januari aan Churchill. Op den voorgrond van de vraagstukken, die opgelost moeten worden staat dat der inler- geallieerde schulden. De verschillende Engelsehe nota's ov.er dit onderwerp zijn altijd van dezelfde beginselen bezield geweest en de Fransche re geering, welke tot een rechtvaardige en vriend schappelijke regeling wensclit te geraken is thans bereid het onderzoek daarvan te hervallen. Ten einde echter dit onderzoek voort te zetten, zou de Fransche regeering wenschen te verne men of de Engelsehe regeering nog steeds de beginselen huldigt, in de Vroegere nota's uiteen gezet, in het bijzonder in die van Lord Curzon van 11 Aug. 1923, en op welke wijze de Engel sehe regeering die beginselen zou willen toe passen. Churchill antwoordde op 13 Januari: Tijdens mijn verblijf te Parijs heeft u niet-officieel en inl'ormatorisch het vraagstuk der terugbetaling van de Fransche schuld aan Groot-Brittannië te berde gebracht, en tegenover mij den wensch der Fransche regeering te kennen gegeven, dat deze aangelegenheid het onderwerp van toe1 komstige besprekingen zal vormen. Ik heb deze aanwijzingen met genoegen ontvangen. De En gelsehe regeering heeft gemeend' te moeten ver wachten, dat dit vraagstuk te berde zou worden gebracht en het is zeker beter dat het initiatief daartoe vrijwillig van Frankrijk uitgaat. II vraagt mij in uw schrijven of de Engelsehe regeering haar standpunt zou willen defi- nieeren, met betrekking tot Balfour's nota en Curzon's verklaringen van 11 Aug. 1923. Ik heb uw schrijven aan mijn collega's doorgezonden en kan verzekeren, dat zoodra ik te Londen terug ben, wij de geheele aangelegenheid spoedig in overweging zullen nemen, en zullen trachten u een antwoord te'zenden, dal de Fransche re geering in staat zal stellen om ons definitieve voorstellen te doen. Intusschen kan ik slechts herhalen dat Balfour's nota voor ons een toon aangevende gids blijft voor het beginsel, dat wij uit eigen beweging opgesteld hebben. Balfour's nota, waarnaar in Churchill's brief verwezen wordt is het cement betreffende oor logsschulden, in Augustus 1922 dooi' Lord Balfour, die toen minister van buitenlandsche zaken was, gezonden aan de vertegenwoordigers te Londen van Frankrijk, Italië, Servië, Tsjecho- Slovakije, Roemenië, Portugal en Griekenland. Churchill heeft de vorige maand in een rede in het parlement het beginsel van Balfour's nota, dat een uitvoerig en nauwkeurig beredeneerd document is, kort omschreven. Hij zeide dat het beginsel dezer nota is, dal Engeland alle schulden aan Europa zou willen kwijl schelden, indien Engeland op dezelfde wijze behandeld wordt door anderen, wat betreft de schulden, die Engeland tegenover hen heeft. Doch er is ook gezegd dat, indien dit onmogelijk is, Engeland niet meer van Europa zal vragen, dan de Ver. Staten noodig zullen vinden van Engeland te ministerial-direktor '■'•d. arbeid dr. Brauns Rijksweer dr. Gessierposterijen Slingl verkeer nog onbezet volksvoeding en land bouw Graaf Kanit'z. De portefeuille van justitie is aan den Ober- landesgerichtsrat Schumacher, lid van den Rijksraad, aangeboden, die tegelijk het ministerie voor het bezette gebied zou waarnemen. De onderhandelingen zijn echter nog niet afgeloopen. Het Seniorenconvent van den Rijksdag heelt besloten de voor heden vastgestelde agenda, met regeeringsverklaring om 6 uur 's middags te handhaven. Na de regeeringsverklaring zal de zitting tot Zaterdag verdaagd worden, om dan om 12 uur met het debat over de regeerings verklaring le beginnen, opdat Zaterdag nog alle groote partijen aan liet woord kunnen komen. Het verdere debat zal clan Maandag om 2 's middags plaats hebben. verlangen. Naar verluidt, heeft het Engelsehe kabinet in zijn zitting van gistermorgen Churchill's verslag over het behandelde op de financieele conferentie aangehoord en ook het vraagstuk der intergeallieerde schulden overwogen, in verband met den brief van Clémentel en de be spre ringen, die Churchill over dit punt tijdens z.ijn verblijf t.e Parijs heefL gevoerd. De zaak is eze, dat een ernstige vraag oveï een onderwerp van vitaal belang door de Fransche regeering tol. de Engelsehe is gericht, die daarop door bemiddeling van de gewone kanalen antwoord zal ontvangen. Intusschen moeten de niet-offi- eieele berichten omtrent de opvattingen van het kabinet met het grootste voorbehoud worden aanvaard. Het is de moeite waard om in herinne ring te brengen, dat de fundeering van de Engel- sche schuld aan Amerika eèn jaarlijksche be taling gedurende een tijdvak van 2 generaties van ongeveer £35 miliioen met zich brengt. Deze jaarlijksche betalingen wisselen niet volgens een of ander indexcijfer van Engelands welvaart. DE DUITSCHE CRISIS OPGELOST. Rijkspresident Ebert. heeft den voormaligen Rijksminister van financiën dr. Luther gister tot Rijkskanselier benoemd en, op zijn voorstel de volgende heeren lot Rijksministers buitenlandsche zaken dr. Stresemann bin- nenlandsche zaken Martin Schiele financiën nog niet bezet economische zaken Neuhaus CODIFICATIE INT. RECHT. De door den Volkenbond ingestelde commissie vooi de codificatie van het Internationaal recht is thans definitief samengesteld. Van de com missie maken deel uit, behalve de Zweed Ham- merskjold, président, de Spaansche professor, Balella, de rechtskundige adviseur van het Fransche departement van Buitenlandsche Za ken, Fromageot, de Japansche gezant Matsui, de voorzitter van de Amerikaansehe vereeniging voor Volkenrecht, prof. Wiekersliam, de Bel gische professor aan de universiteit van Gent, De Visser, de Berlijnsche professor Sehücking, de rechtskundige adviseur van het Poolsche departement van Buitenlandsche Zaken, Rund- stein, en de Ceehische gezant Mastuy. Vice- voorzitter van de commissie is de Italiaansche professor Diernc. Het is de taak van de commissie, een lijst op le stellen van die onderdeden van het in ternationaal rechl, waarvan codificatie hef meest gewenseht en bereikbaar is. HET BRITSCfiE RIJK EN IIE'1 PROTOCOL. Hei staaf nu. we] vast, dat de door de Engel sehe regeering voorgestelde buitengewone rijks- conferentie ter behandeling van het protocol van Genève in Majjrt niet zal plaats hebben, daar behalve Indië en New-Foundland, geen der Dominions daaraan zou deelnemen. Daar de Engelsehe regeei'ing echter den ernstigen wensch koeste'rt haar standpunt tegenover het protocol niet vast te stellen, dan nadat een diep gaand overleg met de Dominions heeft plaats gehad, bestaat bij haar het voornemen, die be handeling te plaatsen op de agenda voor de iijksconleienfie, die daarvoor vroeger zal bijeeft-- komen, en wel in de tweede helft van dit jaar. ITALIË. Giolitti, Salandra en Orlando hebben voor de kamerzitting van heden een motie ingediend, welke door Orlando zal worden verdedigd. Daarin wordt gezegd, dat de Kamer van op- atting is, dat. bij alle vraagstukken betreffende nieuwe verkiezingen verondersteld moetworden, dat rekening wordt gehouden met den volkswil' ifie zich \rij moet kunnen uiten. Daar deze vrii- heid niet voorhanden is en wegens de door de regeering toegepaste methoden ook niet voor handen zijn ban, stelt de motie voor ovei' te «aan tot de orde van den dag. DE STRIJD OM MEKKA. De troepen van koning Ali zijn, naar uit Mekka wordt gemeld, totaal verslagen, Sultan lbn Saoed staat reeds voor de. poorten van Djid- dah. Men verwacht, dat koning Ali het voorbeeld van zijn vader zal volgen, en zal aftreden en het land verlaten. ALLERLEI. Uit Berlijn De Democratische rijksdag- lractie stelde gister een motie voor, waarin den rijksdag verzocht wordt zijne afkeuring uit te spreken over den Duitsch-Nationalen vice- president. Graaf (Thueringen) aangezien deze de aan zijn functie verbonden verplichting om zijne opwachting hij den rijkspresident te maken niet is nagekomen. Uil Berlijn ln den Thüringscben Landdam heeft gister een ernstig incident plaats gehad. Iijdens de debatten over een communistische interpellatie overvielen drie communistische algevaardigden m het voorportaal van het se- bouw het. Duitsch-nationale lid Otto en be werkten hem met hunne vuisten. Otto bloedde hevig uit het achterhoofd. Andere afgevaardig- den scheidden de vechtenden de zitting' werd geschorst. Lil, Parijs Naar de correspondent van den meldt, woont Trol ski op 25 IV. JU. van Moskou in een rustoord voor de volks commissarissen, waar hij wegens een maagziekte en bronchitis verpleegd wordt. Men verwacht voor zijn vertrek naar den Kaukasus een groot „Petit Parisien' debat in het centraal partij-comité, waarbij do twee stroomingen van het communisme tegen elkaar zullen botsen. Naar de „Bayr. Kurier" verneemt, zal Mgr. Pacellj, binnenkort uit Rome te M(indien terugkeeren waar hij zal blijven totdat het con cordaat met Beieren geratificeerd zal zijn. Daar na zal .hij naar Berlijn vertrekken en te München worden opgev olgd door mgr. Vasallo. Uit WashingtonVan het Witte Huis wordt- medegedeeld, dat met uitzondering van het aftreden van Gore, den minister van Land bouw, geen andere wijzigingen in liet, kabinet worden verwacht. Uit Londen Het Britsche aandeel uit de eerste Dawes-betalingon wordt op 8 miliioen pond sterling geschat. De pers beschouwt liet protocol als bevredigend. Minister Theunis heeft I ij zijn terugkeer te Brussel zijn voldoening uitgesproken over de ter ParijscJie conferentie bereikte resultaten. Op grond van de steunverleening aan Oos tenrijk en Hongarije vraagt ook Roemenië steun van den Volkenhond. Uit Berlijn. De Duitsche regeering liet gister door den Duitschen gezant in Warschau aan de Poolsche regeering nare goedkeuring mededeelen, van het voorloopige handelsver drag dat den 13den Januari te Berlijn werd ge teekend. De Poolsche regeering hechtte gister eveneens hare goedkeuring aan de overeen komst. De langdurige besprekingen omtrent de arbeidsovereenkomst voor de Zweedsehe me taalindustrie zijn thans beëindigd. Het lot dus verre geldende contract is onveranderd ge durende een jaar verlengd. 40.000 arbeiders vallen onder de bepalingen van het contract. De afgevaardigden van de Loire, Laforit, Fa ure en Jouhannet hebben bij de Fransche Kamer een .wetsvoorstel ingediend, strekkende tot intrekking der art. 36 en 37 van de wet van 99 Juli 1881 op de persdelicten. Deze twee bepalingen hebben in het. bijzoader betrekking op beleediging van vreemde staats hoofden en daden van geweld tegen ambassa deurs en andere vertegenwoordigers van vreemde mogendheden. -Uit MünchenDe Beiersche Landdag heeft gister in hoofdelijke stemming de mantel- wet van het concordaat en hel Staatsverdrag met de Evangelische. Kerk aangenomen met 73 tegen 52 stemmen. Tegen stemden de sociaal democraten, communisten, democraten en het Völkische blok en 3 leden der Duitsche Volks partij in de Palts. Uit Brussel. Remi de Man, die zooals ge meld, veroordeeld is tot drie jaar gevangenis straf en betaling van een schadeloosstelling van 50.000 francs wegens het neerschieten van een tegenstander bij de flaminganten-relletjes ter beurze alhier is in liooger beroep gegaan. - Uit Londen. Aan de stemming over de staking onder de mijnwerkers in Derbyshire wegens wederinvoering der. in 1922 met 71/.i procent verminderde loonen, namen slechts 40 procent der arbeiders deel. Niettemin schijnt een staking van 25,000 mijnwerkers onvermij delijk. Gemengd Nieuws. Brand t e Leiden. Gistermorgen om streeks 3 uur is in het perceel Salomonsteeg 1 te Leiden, toebehoorend aan de eohlgenoote van den kapper Schouten, welke laatste daar een inrichting heeft voor het vervaardigen en' ver werken van parfumerieën en toiletartikelen, een felle brand uitgebroken. De brand woedde zoo lievig, dat van de huizen aan de overzijde de ruiten barstten en de zich daarachter bevindende gordijnen schroeiden. Da brandweer was spoedig ter plaat.se en tastte het vuur krachtdadig aan, doch kon niet verhoeden dat iiet perceel geheel uitbrandde. Slechts de muren zijn overgebleven. 's Nachts om half één had de kapper in dit perceel nog verschillende werkzaamheden ver richt. De oorzaak van den brand is nog niet opgehelderd. De omstandigheden, waaronder echter deze brand is uitgebroken, hebben de politie aanleiding gegeven tot een gestreng on derzoek. Verzekering dekt de schade. Steenzout aangeboord. Onder Licli- tevoorde heeft de Maatschappij tot het Ver richten van Mijnbonwkundige Werken steen- zout aangeboord op een diepte, welke ontgin ning der lagen mogelijk maakt. De nl oord op Koopman B u s c h Van den bouwondernemer Van Muylwijk, die in het huis van Bewaring is opgesloten, wor den thans de meest ongelooflijke verhalen om trent diens wreedheid vertelt. Legt men zijn oor te luisteren bij personen, die bijna dagelijks met hem in aanrakig kwamen, dan verneemt men, dat hij ten opzichte van verschillende menschen, van wie hij eenige malen geld tracht. te af te troggelen, een ware tyrannie uitoefende. Het is voorgekomen, dat hij eens bij een van zijn slachtoffers die na hem bezocht le hebben per lift, het gebouw aan den Overtoom wilde verlaten, deze lift tusschen twee verdiepingen in liet stoppen, om in deze donkere ruimte den inzittende voor een bepaald doel vrees aan te jagen. Men schrijft uit Roosendaal aan de „Tijd." Meer dan in verreweg de meeste plaatsen van ons land hebben de berichten over het terugvinden van het lijk van den koopman C. A. Busch te Roosendaal de belangstelling gaande gemaakt, van wel zoowat iedereen, wijl Pinneke Busch" zooals men hem hier altijd nog noemt hier reeds een avontuur lijk leventje achter den rug had en zich daar door onder arm en rijk, groot en klein een bij zondere bekendheid had verworven. Zijn verdwijning in 1915 had hier nog al op zien verwekt, doch men ontgaf het zich, daar algemeen werd vermoed, dat hij „voor zaken" er weer tusschenuit was, vermoedelijk wel naar Amerika. Dat hij vermoord zou zijn, geloofde allang zoowat niemand meer. Geboortig van Bergen op Zoom, ging hij na het verlaten van de school eerst bij een kleer maker in de leer. Vervolgens liet hij naa'd en draad weer in den steek en wierp zich op het vak van broodbakker. Toen hij het vak zoo goed en zoo kwaad a's 'L ging verstond om zich 'als vakman uit le geven, trok hij mét zijn vakkennis er op uit, om een plaats te krijgen op een der booten van de Pakket Mij. der Java- Ghina-lijn, wat hem ook gelukte. Na eenige jaren het zeevaren moe, kwam hij in het vaddrland terug en stapte aan boord van. het huwelijksbootje, waarmede hij in het Roosendaalsche zog dobberde. Ilij vestig de zich met een klein hakkerswinkeltje in de Molenstraat uit Roosendaal en breidde de zaak al gauw uit door aau den bakkerswinkel ook een kruidenierswinkel te verbinden. Door sterk concurreerende prijzen wist hij binnen betrekkelijk korten tijd zijn zaken lot. hijzonderen bloei te brengen, zoodat hij het al léén niet meer afkon en ten slotte een drietal reizigers in betrekking had en verschillende vrachtwagens er op na hield om de klanten te bedienen. Later werd een nieuwe, modern in gerichte machinale bakkerij met winkel opge trokken Aanvankelijk ging alles goed, doch allengs bleek toch, dat hij het nu te groot had aange legd voor een plaatsje als Roosendaal, dat als provinciestadje nog pas in opkomst was de zaak ging achteruit en het faillissement was niet te keeren. Bakkei Busch ging nuvliegen. Hij trok naar Molenschot om het vliegen te leeren en na een goed half jaartje kwam hij te Roosen daal terug om daar zijn nieuw aangeleerde kunst te vertoonen. En werkelijk, op de wei den achter de Badhuisstraat en Dwarskade werden de demonstraties georganiseeid. Echt- ter de eerste demonstratie mislukte in een „pan" en. daarbij is 't toen gebleven. Na dien echter heeft hij nog vaak gevlogen. Bij het U'tbreken van den oorlog vestigde hij zich te Amsterdam en wist als kettinghan delaar weer een aardig duitje te verdienen. Gasontploffing. In de Duitsche mijn „Maria" bij Aken heeft een gasontploffing plaats gehad, waarbij twee arbeiders en een persoon van de reddingsbrigade bij een reddingspoging werden gedood. De slachtoffeis zijn allen Duit- schers. De gestrande onderzeeër. De Am. onderzeeboot S 19 is gelicht, na moeilijke po gingen van de sleepbooten om haar weg te slee- pen. De bemanning heeft de boot verlaten. Mond en klauwzeer. De Zweedsehe regeering heeft besloten, dat het afmaaksysteem als bestrijdingsmiddel tegen uitbreiding van het huidige mond- en klauwzeei in de provincie Scania niet langer zal worden toegepast, doch dat strenge isolatie en behandeling met het Löffler-serum zal worden beproefd. Qps'tand in een gevangenis. Bij een poging van talrijke gevangenen om te ont snappen uit do centrale gevangenis le Jeruza- len, waarbij zij de bewakers noodz.aaklen om te schieten, weiden tien personen gewond, waai van drie ernstig. De treinbotsing te Heme. Het aantal om het leven gekomen slachtoffers van de spoorwegramp te Herne is thans tot 25 gestegen. Twaalf eihslig gewonden verkeeren nog in levensgevaar. Alle slachtoffers van het spooi wegongeluk te Herne zijn thans geïdentificeerd. De rouw- plechtigheid, waaraan door de verschillende autoriteiten zal worden deelgenomen, vindt NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 11 UI' li

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 5