MUNHARDT's Zenuw-Tablettefi .75c» Laxeer-Tabletten 60«* Hoofdpijn-Tabletten «cfa zal leiden. De commissie vertrouwt, dat de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen krachtig zal medewerken om bij dezen tak van onderwijs elke opvoering van eischen en kosten, welke geen evenredig nut voor het onderwijs opleveren, te verwijderen. Met de Rekenkamer is de commissie van oordeel, dat de in den Indischen dienst verduis terde gelden, voor zooveel zij niet verhaalbaar zijn, ten laste van Ned.-Indiü belmoren te komen en niet ten laste van de Staatsbegrooting. Zij spreekt de hoop uit, dat ook de regeering bij nadere overweging met dat denkbeeld zal mee gaan. Stads- ©a Gewestelijk Nieuws. Uitvaart en begrafenis van Pater G. A. Meijer. Omtrent de uitvaart en begrafenis van Pater G. A. Meijer vernamen wij de volgende bijzonder heden. Nadat Zaterdagmorgen vroeg door de paters der Zwolsche Dominicanen-communiteit en de vertegenwoordigers hunner confraters uit alle huizen der Nederlandsche provincie een vijftig tal H.H. Missen voor .onzen oud-stadgenoot was opgedragen, liep onder het luiden van de Metten der overledenen de ruime kerk vol. Gereserveerde plaatsen waren ingenomen door familie, door de Zwolsche pastoors met hun kapelaans, door de E.E. Fraters der Congregatie van Tilburg en Zusters van den H. Garolus Borromeus, door den WelEdelAchtbaren Heer Burgemeester en meerdere leden van den Ge meenteraad, door den secretaris van Overrijssels Regt en Geschiedenis, door den president van den Bijzonderen Raad der Sint-Vincentius- Vereeniging, door het Bestuur van den Sint Thomas-Kring. Vóór in het middenschip der kerk stond de lijkbaar, gedekt met de stola. Nadat de Metten en Lauden gereciteerd waren, betrad voor de plechtige Requiem-Mis de H.Eerw. Pater Pro vinciaal te tien uur het altaar, voorafgegaan door wierook- en lichtdragende fraters in superplis over het Dominicanerhabijt, door de Z Z. E.E. prioren van Huisen en Zwolle als subdiaken en diaken.Tegelijk begonnen de drie priesterneven, de E.E. P.P. Dominicanen en broeders M., D. en I. van Gent, alsook de Z.Eerw. pas afgetreden prior van Zwolle, de Z.Eerw.,Pater Gijlswijk en de Z.Eerw. prior van Nijmegen, de Z.Eerw. P.Kothmann, aan de zijaltaren stille H.H. Missen op te dragen. Dóór intoneerde in het hoogkoor de Cantor, de ook hier bekende Pater van Kalmthout, den Introitus, en droeg als op zijn vaste dirigeerende hand de devote stemmen van zijn zangers het heiligdom in, die als blanke duiven opwiekend om het altaar om rust en licht vroegen voor den dierbaren confrater en Roost en vrede brachten in de harten van wie hem allen zoo innig betreurden. Elk gevoel door de Kerk in haar rouwgezangen gelegd, kwam ten volle tot uiting. Het prachtige orgel zweeg ten teeken van droefheid, maar de vrije Gregoriaansche melodie, eenvoudig en zonder aifectatie, maar daarom des tc kunstiger voorge dragen, maakte de droefheid niet somber. O, hoe schoon, hoe evenwichtig is toch de Roomsche liturgie In vreugde niet uitgelaten, noch over dreven, is zij in treurigheid niet neerdrukkend, noch sentimenteel. Vooral voelden wij dat in de stijlvolle Zwolsche kloosterkerk van den H. 1 liomas van Aquino,waar zang en rouwversiering en priestergewaad en ceremoniën, alles in één woord, gehouden werd in den waren liturgischen toon. Hoe sober en toch overrijk leek de rouw van het hoogaltaar, van welks koperen baldakijn, zonder eenig sieraad te bedekken, twee breede banen, van zwarte stof, regelmatig doorkruist met gele strepen aan weerszijden neerhingen en beneden zich vormden tot afsluiting van koor en presbyterium. Vóór dat altaar stonden de celehrans en zijn assistenten in de wijde, zooge naamde Bt-rnardusgewaden, in kleur en teeke- ning geheel overeenkomend met de boven be schreven drapeering. Hoe harmonieus sloot voor hem die van het langschip uit tusschen baldakijn en kandelaars door, het hoogkoor inschouwde, de tweedubbele rij van tachtig koorreligieusen, bierhij aan, die in hun donkere koorstoelen door zacht electrisch licht bestraald, met den zwarten statigen kap en mantel over de witte pij de éénheid van het geheel tot uiting brachten in gelijktijdig buigen, staan en knielen. Na het laatsteEvangelie verwisselde deH.Eerw. Pater Provinciaal de kazuifels met den zwart- gouden koorkap en plaatste zich met zijn assis tenten tegenover het kruis van den subdiaken achter de lijkbaar. Nu betraden links en rechts, uit het koor, de religieusen, de priesters met de zwarte stola over den mantel en de jongste vooraan, het ruime presbyterium. Na de bewierooking en besproeiing van de lijkbaar onder absolutie en de voorgeschreven gezangen ging de heele communiteit, zooals zij uit het koor gekomen was, door de zijbeuken de kerk in om bij het middenpad weer twee aan twee naar voren te gaan en tegenover elkander te blijven staan, lussclien hun lange rijen door, die van de lijkbaar af het lange middenpad bijna geheel bezetten schreed toen de kruisdragende subdia ken met zijn lichtdragers naar achteren. I hans was de stoet gevormd en begon de komnklijk Uittocht van hem, die altoos de m re had willen zijn onder zijn brooders. O - i-t zmgv n van „In paradisum" „mogen ct ng' n U het paradijs binnenvoeren", schreed de dubh. ie rij langzaam door de hoofdpoort de k rk uit, het ruime voorplein op, binnen het hek, terwijl daarbuiten, omringd van een over- groulo m<-nigte, de lijkenauto wachtte. Achter de communiteit schreed de H. Eerw. Pater Provinciaal met den diaken, onzen oud-stadge noot, dun pasbenoemden prior van het Zwolsche convent, Pater Pius Smit. Eindelijk volgden vier fraters in witte albe gekleed, die"*de onbe dekte lijkkist, waarop een groot Christusbeeld glansde, bij de hengsels droegen om bij de kerk deur te worden afgelost door H.H. collectanten. Met weemoed zagen wij de auto met haar kost baren schat langzaam verdwijnen gevolgd door twee auto's met eenige paters van het convent, die hun overleden supprior begeleidden tot aan de grenzen der gemeente. In het middaguur spoorden de HEerw. Pater Provinciaal, de Z.Z. E.E. prioren van Zwoile, Huisen en Nijmegen, de drie priesterneven, eenige familieleden en vrienden naar Neerbosch, waar zij het stoffelijk overschot van Pater Meijer in de kerk aldaar reeds omringd vonden door biddende confraters uit Nijmegen en Neer bosch en onder wie opgemerkt werden de rector magnificus van de R. K. Universiteit, Pater de Langenwendels en professor dr. Pater R. Jansen. Ook waren alle studenten tegenwoordig van het Nijmeegsche Sint Dominicuscollege, waar Pater Meijer zoo menigen zweetdruppel gestort en zoo menig offer gebracht heeft. Te vier uur verrichtte de H.Eerw. Pater Pro vinciaal de absolutie en de plechtigheden der begrafenis, geassisteerd door de Z.Z. E.E. prioren Smit en Jurrius. Thans rust Pater Meijer in het priestergraf op het kerkhof te Neerbosch en waarom daar Omdat zijn Schiedainsche aard zich nooit verloochende. In zijn testament, een juweeltje van religieuse mentaliteit, had hij, met vol komen eerbiediging van den wil zijner oversten, den uitdrukkelijken wensch te kennen gegeven om da ér hegraven te worden, waar zijn heide zusters in het graf rusten. De gehechtheid aan familie, door hem zelf, in het leven der H. Li- duina, van onze stadsheilige vermeld, is immers een bijzondere trek der echte Schiedammers. Wij hebben in onze courant breedvoeriger de uitvaart en begrafenis willen berichten, omdat Pater Meijer een der onzen is, en de roemrijkheid van zijn graf ook terugslaat op de plaats zijner geboorte. Pastoor YVarnink vertrekt. Naar wij vernemen, heeft Z. D. H. Bisschop Gallier, den Zeereerw. heer H. B. J. Warnink, pastoor der Gorzenkerk, alhier, benoemd tot pastoor te Aclithuyzen (op Fiakkce) Met welgemeenden spijt in 't hart zullen alle katholieken, en in 't bijzonder de Gorzen-paro chianen den ijverigen, gemoedelijken herder zien vertrekken, die negentien jaar lang, 't gees telijk heil van Schiedams Katholieken heeft verzorgd, 12 jaar als kapelaan der Frankeland- sche parochie en 7 jaar als pastoor der H. Hart- kerk. Als zijn opvolger alhier is benoemd de zeer eerw. heer J. Möller, tot heden rector van het gesticht „Groenensteyn" te 's-Gravenhage. Tijd ontbreekt ons thans, om hierover nog verder uit te weiden, morgen komen we er op terug. Stedelijk muziekkorps. Dat het vanwege de gemeenschap gesubsidi eerde Stedelijk Muziekcorps zich nog altijd in een groote populariteit mag: verheugen, bleek Zater dagavond weer eens duidelijk, toen dirigent van Vleuten met zijn gezelschap voor een vrij-volle Volksbondzaal 't jaarlijksche winterconcert mocht geven.En dat die subsidie niet tevergeefs wordt geschonken, bewezen de lofwaardige mu zikale praestaties van het corps, welke door alle aanwezigen enthousiast werden ontvangen en naar verdienste gewaardeerd.1 Een zestal nummers blies het corps, o.m.Ouver ture Lyssistrata van P. Lincke, Grande Fantasie, Gavaleria Rusticana van P. Mascagnie, v. Vleuten en Danse Hongroise van Joh. Brahms, waarmee zij blijk gaven, niet alleen marschen en steppen te kunnen „verwerken" maar ook die- per-gaande composities, waarvoor meer kunst zin en techniek wordt vereischt. Na de pauze trad „Utili Dulci" op met de twee reeds eerder voor andere gezelschappen opgevoer de één-acters: Intermezzo van J. B. Schuil en Pakidylle van Charivarius. Als steeds werd er goed en vlot gespeeld, wat de aanwezigen dan ook hartelijk wisten te waardeeren. Een extra woord van lof komt U.D. voorts nog toe,daar zij ook hier weer belangeloos op zoo prettige wijze 't publiek heeft willen amuseeren. Conflict geëindigd. Hedenmorgen zijn de stakende klinkers hij de „Nieuwe Waterweg" allen weer aan 't werk gegaan. „Luxor." Het nieuwe film-apparaat dat de Luxor-direc- tie aangeschaft heeft en Vrijdag in gebruik ge nomen is, kreeg, tot goed begin,' een paar prach tige films, te verwerken, die dank zij genoemd toestel, goed tot haar recht kwamen en op het blanke doek ongerept weergegeven werden. Na een grootsche natuur-opname „Gered uit het ijs waarin de titanische worteling tusschen ge pantserde schepen en ijsvelden aangrijpend vooi- gesteld wordt, volgt een spannend drama „De Zwarte roos", in de hoofdrol de beroemde Ja panner Sessue Hayakawa, die met list en moed, zijn doortrapte belagers schaakmat weet te zetten. Na de pauze komt Jackie ,Coogan, de harten der toeschouwers stelen in zijn nieuwste creatie als circusheld. De kwieke manier waarop dit wonderlijk kereltje zich door alles heen slaat oin zijn doel, de ondersteuning van zijn arme moe der, te bereiken, de vele humoristische gevalletjes de aantrekkelijke omgeving waarin zich dit alles afspeelt, maken deze film tot een echt juweeltje. Een aanbevelenswaardig programma Bij Apoth. en Drogisten. 222 6 Zaterdagmiddag is de 85-jarige v. W. v. D. op de Broersvest door een wielrijd- ster omvergereden. De Oude man viel zoo onge lukkig neer, dat hij een bloedende hoofdwond bekwam in de politiepost op de Koemarkt is hij verhonden. De wielrijdster (reft, geen schuld. Op de 16, 17 en 18 Januari j. 1. te den Haag gehouden Internationale tentoon stelling, Avicullura, behaalde de heer L. van Dijke poelier hier ter stede, met zijn Spaansche Wit.wang-hennen le, 2de en eereprijzen. Bij den winkelier C. aan den Singel is gistermorgen tegen 7 uur een poging tol inbraak gedaan. Om dien tijd werd de doch ter van C. wakker doordat er iemand in de dak goot liep terstond daarop hoorde zij dat het raam van haar slaapkamer opengeschoven werd en zag toen dat een lang manspersoon binnen stappen wilde. Verschrikt schreeuwde het meisje wat hij moest de man antwoordde, dat hij in de war was en bij de buren moest zijn, waarop hij bedaard rechtsomkeer maakte, 't Bleek later dat de buren van niets wisten. Toen de winkelier de dakgoot eens ging inspecteeren vond hij een grooten houten hamer die het firma-merk van Milaan droeg. De politie, die in den arm geno men werd, heeft terstond bij genoemde firma een onderzoek ingesteld en zooveel inlichtingen ge kregen, dat tot aanhouding kon worden overge gaan van een ingezetene, die dezen hamer ge kocht had. De zaak is nu nog verder in onder zoek. UIT ROTTERDAM. Brand. Zaterdagmiddag werd brand ontdekt in een loods van Frans Swarttouw's Havenbedrijf, staande op een terrein aan Waalhaven N.Z. De brand was ontstaan in een partij kolen, die in de loods waren opgeslagen en die toebehoor den aan de Internationale Handelmaatschappij voor mijnproducten. Nadat tevergeefs getracht was het vuur niet eigen middelen te blusschen werd de brandweer gewaarschuwd welke de brand met drie slangen spoedig meester was. De schade is gering. Gemengd Nieuws. B e 1 a n g r ij k e diefstal. In den mid dag van Vrijdag 16 Januari is uit de Blinde Katersteeg bij het Rokin te Amsterdam een groote wit houten kust, gemerkt J. C. 2965en van twee handvatten voorzien, van den open baren weg gestolen. Twee jongemannen zijn met dien kist op een, inmiddels opgespoorde handkar weggereden. De kist hield in 139 da mesmantels, zoowel stoffen als zijden en in verschillende kleuren. Enkele mantels waren voorzien van bontkraag en alle hadden zijden voering. De waarde bedroeg 10.000. Ongelukken. Uit het water aan den Noordwal in Den Haag is gisteravond het lijk van en ongeveer 40-jarigen, onbekenden, man opgehaald. De heer A. van den Broek, te Boxtel, die pas zijn 40-jarig jubileum als koster heeft ge vierd, is gisternacht, naar het Hsgz. meldt ver dronken in de Spoorgracht nabij de Kunder. Zijn lijk is gevonden. Vrijdagmiddag is, naar het Hsgz. meldt, te Nieuwkuijk een ernstig ongeluk gebeurd. Een jongen liet in de schuur van den landbouwer Verreijt een geladen geweer uit e/en rek vallen, met. het gevolg dat het schot afging en Verreijt die ter plaatse was, de volle lading in zijn horst kreeg. De man was op slag dood. Hij was weduw naar en vader van 6 kinderen. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur is te Nijmegen een ernstig en droevig auto-ongeluk gebeurd. Een gesloten auto, bestuurd door den heer E. A. Ophuyzen, fabrikant te dier stede, waarin behalve hijzelf, zijn echtgenoote en hun beide dochterljes zaten, is door nog niet opge helderde oorzaak tusschen de Electrische Cen trale en het veer van de hooge Waalkade in de rivier gereden. Het achtjarig dochtertje wist uit den auto te komen. Zij werd door een schipper uit het water gehaald. Het had lichte verwon dingen aan de handen en een der beenen. De auto verdween in de diepte. Toen men er in was geslaagd den wagen uit het water te hijschen werden daarin gevonden de lijken van den heer en mevrouw Ophuyzen en hun elf jarig dochtertje. Het geredde meisje is naar het R.K. ziekenhuis overgebracht. De lijken werden naar het Wilhelmina-ziekenhuis ver voerd. Het tragische auto-ongeluk heeft Zatej- dagavond nog een nasleep gehad. Omstreeks elf uur is, precies op de plaats waar de auto is te water gereden, een jonge vrouw in de Waal gesprongen. Zij werd in bewusteloozen toestand opgehaald en bleek te zijn een vroegere dienst bode van het echtpaar Ophuizen. Aan dit onge luk is een bepaald geheimzinnige geschiedenis verbonden, welke door, den dood van den heer Ophuizen wel nooit zal worden opgelost. Autobotsing. Zaterdag heeft te Haarlem op den hoek IIoutbrug-Raamsingel een botsing plaats gehad tusschen een auto, bestuurd door het kamerlid mr. J. B. Bomans uit Haarlem en een auto van dr. Van Zijl uit Heemstede. De wagens werden ernstig beschadigd. Drie kin deren van mr. Bonmns werden licht gewond. Het vergaan van het stoomschip M ere uriu s. Een verslaggever te Amster dam heeft gisteravond een onderhoud gehad met een lid van de bemanning van het stoomschip Mercurius van de K.N.S.M., welke bemanning gister met het stoomschip Rembrandt van de Maatschappij Nederland is teruggekeerd. Om trent het vergaan van Mercurius vernam hij het volgende Donderdag 7 Januari half 5 's middags, strand de de Mercurius bij Pearlrock, ongeveer 8 mijl van Gibraltar. Aan boord van de Mercurius voel de men drie harde schokken. Het schip zat on middellijk muurvast en begon naar bakboord zijde over te hellen. Het water kwam dadelijk uit de pijlkokers van de voortanken naar hoven. Onmiddellijk kwamen uit Gibraltar sleepboot,en en het bergingsvaartuig Frea heeft het bergings contact gemaakt op de basis no cure no payment. Hot weer was bij de stranding goed kalm zee, doch veel stroom, s Avonds was het weer slechter, het water sloeg overhoord. Men be sloot het schip nog niet te verlaten. De zee werd 's nachts steeds woester en men vroeg de in de nabijheid gebleven Frea om hulp, doch wegens den lagen waterstand kon geen hulp worden verleend. Terwijl de geheele bemanning nog aan boord was, begon de Mercurius, 0m twee uur 's nachts, te kraken. Om drie uur liGp het water in de machinekamer deze werd dadelijk drooo-- gepompt. 's Morgens om 7 uur kwam de sleep boot bij het schip. De scheepsraad besloot het schip te verlaten, hetgeen geschiedde met de stuurboord-reddingboot in drie ploegen. De sleepboot bracht allen naar Gibraltar, waar zij werden ontvangen door den agent van' de K.N.S.M., tevens Nederlandsch consul, mr. Turner. De matrozen en stokers werden onder gebracht in hel Zeemanshuis de officieren in •het Victoriahotel. Denzelfden dag is het schip langzamerhand gebroken. Enkele gedeelten zijn boven water gebleven. De kapitein bleef aan boord van de Frea voor de berging van schip en lading, bestaande uit wijn en sinaasappelen. Deze is echter groot en deels verloren. Een paar dagen daarna hebben strandjutters verschillende dingen gestolen. Ju de nabijheid van de Mercurius liggen ongeveer 18 wrakken van schepen, die daar in den loop der jaren zijn vérgaan. Moedermoordenares. Te San Fran cisco heeft zich een sensationeel drama afge speeld. Den 16-jarig meisje, dat een berisping kreeg, omdat zij te laat van een bal thuis kwam, schoot haar moeder met een revolver dood en ging de nacht verder in een danslokaal doorbrengen. Op aanwijzing der familie is de jeugdige moe dermoordenares gearresteerd. Vliegtuig in vlammen. Een vlieg tuig van de vliegschool te Istres (Frankrijk) dat bemand was door een bestuurder en een mecanicien, is bij de landing in brand gevlogen. Beide inzittenden bekwamen ernstige brand wonden, terwijl de mecanicien bovendien een arm en een been-brak. Hun toestand is ernstig. Japanse he prins naar Europa. Uit Tokio wordt gemeld De reis van den tweede zoon van den Japanschen keizer, prins Chichi- bu, naar Europa is thans vastgesteld op Juni a.s. De prins zal twee jaar te Londen verblijven en in dien tijd zal ook de hoofdsteden van het vasteland, in het bijzonder die van Frankrijk en Duitscldand, bezoeken. De prins zal zich vóór zijn vertrek verloven. Hij zal incognito reizen als markies Chichibu en de gast van een adellijke Engelsche familie zijn. Mislukte treinaanslag. Een Wollf- telegram uit Sofia meldtOnbekenden hebben gepoogd, de spoorbrug bij Slivonitza, op de spoorlijn SofiaTaribrod, in de lucht te doen vliegen. Drie springpatronen ontploften slechts en veroorzaakten slechts onbeduidende schade. De treinverbinding werd niet onderbroken. De aanslag was, naar het schijnt, gericht tegen den sneltrein, die de brug 10 minuten te voren ongehinderd gepasseerd was. Gif-aanval. In een kerkgebouw te Lin- coln( Engeland) is een gasaanval ondernomen. Toen er namelijk reparaties verricht wer den aan het dak van één der torens, bleek, dat het gehinte vol met houtluizen zat. De beste methode om deze plaag te bestrij- den achtte men het loslaten van gas op het ongedierte en het bestrijken van liet houtwerk met giftige stoffen. Aldus geschiedde. Een slachtoffer van het biecht- g e h e i m.Wie kent, vraagt „de Tijd" het mooie boek niet van Spillrnarm over den Franschen pastoor, die als slachtoffer van het biechtge heim, door allerlei bezwarende omstandigheden, schuldig leek aan moord en door de rechtbank tot de galeien werd veroordeeld De Fransche rechtbank vermoedde niet, hoe het biechtge heim de lippen van den onschuldigen priester sloot. Het blijkt nu, dat de machthebbers in Rus land dit biechtgeheim in het geheel niet respec teeren. i In de Russische „Prawda" van 9 Januar; j.l. komt een verslag voor van een rechtszaak, waarin een priester werd gevonnist, omdat hij gezwegen had over het feit, dat een moordena res haar misdaad bij hem had gebiecht. De Bolsjewieken-rechters waren van meening dat de priester had moeten begrijpen, dat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2