Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Voor allen die sukkelen Gemengd Nieuws. worden verlost van den vloek der kroegen. De heer Arntz (R.K.) is tegen het wetsont werp, dat belangrijke industrieën te gronde richt, de persoonlijke vrijheid aantast en boven dien onpractisch is. De heer Van Na geil van Amp sen (V.B.) is er ook tegen. De heer Slingenberg (V.D.) ziet geen behoefte aan een refeiendum naast de bevoegd heid der gemeenteraden tot beoordeeling. De heer Men de Is (S.D.) pleit voor het wetsontwerp en betoogt het nut van het refe rendum in deze. De heer Dr. H. Franssen (A. R.) zal aan het ontwerp zijn stem niet kunnen geven, wijl het een eerste stap is óp een weg, bij de Grondwetsherziening afgewezen. Ook de voor gestelde regeling, de uitwerken van het be ginsel, omdat niet voldoende waarborgen. De heer De Vos van Steenwijk (Chr. Hist.) verklaart waarom spr. en éen vijftal zijner fractiegenooten tegen zullen stemmen. Reeds 13 maanden na het vorig votum dezer Kamer begonnen de voorstellers reeds weer aan hun hernieuwde poging. Het gezag van de Kamer eischt, aan deze poging niet mede te werken, afgescheiden van de vraag, hoe men over plaatselijke keuze denkt. De voorzitter geeft het woord aan den heer R utgers doch verdaagt te 4.15 de ver gadering tot morgenochtend elf uur. Nederl. II.-K. liuisvesticjingcontiIe. Te 's-Hertogenbosch heeft gister een vergade ring plaats gehad van de afgevaardigden der kringen, van het Nederl. R.K. Huisvestings comité, hoofdzakelijk ten doel hebbende, een reorganisatie van het comité tot- stand te brengen, in verband met de opdracht van het episcopaat aan genoemd comité om een bureau op te richten voor de uitzending! van Nederlandsche zwakke kinderen. Deze reorganisatie komt op het volgende neer De oude stichting wordt "opgeheven en een nieuwe opgericht,'die in de eerste plaats beoogt de hulp aan zwakke kinderen en verder hetvcr- leenen van hulp bij rampen en het beoefenen van andere liefdewerken. De voorzitter wordt benoemd door den bisschop van Den Bosch, de directeur door het bestuur, dat ten deele bestaat uit afgevaardigden van vereenigingen, en ten deele door kringen wordt gekozen. De organi satie van het comité blijft voor een groot deel, zooals ze nu is. Alleen in de grootere plaatsen wordt zij anderd. Daar zullen de comité's be staan pit afgevaardigden door het R.K. Iluis- vestings-comité aangewezen en uit die van plaat selijke vereenigingen, die willen medewerken. Alle kinderuitzending moet loopen over het centraal bureau van het comité. De plaatselijke vereenigingen behouden haar volkomen zelf standigheid ten aanzien van de uitzendingvan kinderen, het beheerschen van de geldmiddelen en de keuze van de inrichtingen van verpleging. De plaatselijke afdeelingen kunnen ten ge zamenlijke bate inzamelingen houden en uit de gemeenschappelijke kas steun verleenen. Ook het centraal bureau helpt, waar het dit kan. Het doel is, eenheid te brengen in de uitzending van kinderen, deze te conceritreeren en zoo noo- dig, bestaande inrichtingen van verpleging te steunen en nieuwe op te richten. De vergadering heeft de Voorstellen aangeno men. Mgr. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, nam afscheid als voorzitter. Vooi het nieuwe bestuur werden, naast de vertegenwoordigers der vereenigingen, aange wezen de heeren Jos van Macklenbergh, F. Noy- ons, J. Pastoor en Eug. Gouhny, allen in Den Bosh dr. Deckers, in Den Haag, en kapelaan Wennen, te Haarlem. De verwachting werd uitgesproken, dat de bisschop mr. Prinsen, waarnemend voorzitter, tot voorzitter zou be noemen. Besloten werd, de Duitsche afdeeling af te wikkelen. De Duitsche kinderen moeten vóór I Juli vertrokken zijn. De Hongaarsche kinderactie zal worden voort gezet. De Haarlemsehe Hanzebank. In de Dinsdag te Haarlem gehouden verga dering van voorzitters der afdeelingen van de R.K. Middenstandsvereeniging ,,De Hanze" is naar wij vernemen, de vastgestelde agenda slechts terloops besproken. Het brandpunt der besprekingen werd ge vormd door de behandeling van de faillisse mentsaanvrage der Hanzebank. De alg. directeur der Hanzebank, de heer Per- quiu en de directeur van het Centraal Hanze- bureau, de heer Chris Jansen, deden mededee- Img van de voorstellen, welke de directie zal doen in de aandeelhoudersvergadering van mor gen. Zijn wij goed ingelicht, dan komen deze voorstellen hier op neer, dat de Hanzebank gereorganiseerd moet worden en als geheel nieuwe instelling moet worden ingericht, los van den Hanzebond. De Nederlandsche Bank heeft zich bereid verklaart aan die nieuwe instelling een groot disconto te verleenen, mits de middenstand acht honderd duizend weet. bijeen te brengen. De directeuren der Hanzebanken te Amster dam, Rotterdam en 's-Gravenhage, hebben verklaard in hun rayon waarschijnlijk gelden te kunnen verkrijgen, resp. tot een 'bedrag van 300.000, 350.000 en 250.000 gulden. Mocht dit plan verwezenlijkt kunnen wor den, dan zal getracht worden de surseance van betaling te verkrijgen, zoodat de oude Hanzenbank langs normalen weg zou kunnen worden geliquideerd. Van de nieuwe Bank zal de heer Perquin geen algemeen directeur meer zijn. Watervliegtuig voor de Nederlandsche marine. Op vragen van het lid in de Tweede Kamer, den heer Ter Hall betreffende de .opdracht voor het vervaardigen van een viertal watervlieg tuigen voor de Nederlandsche marine aan een Engelsche vliegtuigenfabriek 1Is het juist, dat vanwege de Nederlandsche marine ten behoeve der nieuwe kruisers bij de Fairey Vliegtuigenfabriek in Engeland een be stelling geplaatst is op vier watervliegtuigen van het dubbel drijver-type 2. Zoo ja, wil de minister dan mededeelen, welke redenen aanwezig waren, dat de Neder landsche vliegtuigennijverheid, die, naar veler meening, in staat geacht wordt, zich met de beste der buitenlandsche fabrieken te meten, bij deze belangrijke bestelling voorbij werd ge daan heeft de minister van marine geantwoord: Ad vraag 1. Deze vraag moet bevestigend worden beantwoord. Ad vraag 2. De Nederlandsche vliegtuigen nijverheid is in deze niet voorbijgegaan. Aan haar werd verzocht in te schrijven op een door Marine verlangd vliegtuig. Van de inschrijvingen van de Nederlandsche fabrieken de N.V. Nederlandsche Vliegtuigen fabriek (Fokker) en de N.V. Nationale Vliegtuig- Industrie verdiende het project-Fokker verre de voorkeur. Dit project werd dan ook gekozen. Alhoewel de eischen niet licht waren te noemen, zijn ze door de fabriek zonder meer aanvaard. Tijdens de proefnemingen bleek echter, dat de naamlooze vennootschap niet aan alle gestelde eischen kon voldoen. Deze proefenemingen zijn zeer tijdroovend geweest en zijn ten slotte ge staakt. Vervangin g burger-geneesheeren. Naar de ,,Res. bode" uit goede bron ver neemt, zullen thans een aantal afgestudeerde studenten, die onder genot van premie een verbintenis hebben gesloten om tot officier van gezondheid te worden opgeleid, worden aange steld. Zij komen ter vervanging van burger- geneesheeren in de garnizoensplaatsen. Wijziging pensioenwet 1922. Verschenen is het voorloopig verslag over het Wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet 1922. lit de mijnstreek. De mijndirecties hebben heden aan de Con tactcommissie voor dc mijnindustrie een schrij ven gericht, waarin zij mededeelen, dat de bij voortduring ongunstiger wordende toestand voor het Nederlandsche mijnbedrijf, het haar onmo gelijk maakt, zich aan de tegenwoordige loonen langer te binden, dan tot 1 April a.s. en dat zij daarom genoodzaakt zijn, de bestaande Joon- overeenkomst tegen dien datum op te zeggen. Gemeenteraad. Naar wij vernemen zullen de beide zoo belang rijke voorstellen le de Koemarklplannen en 2e. het St. Jacobs-Gasthuis niet in de zitting' van den Gemeenteraad op morgenmiddag, doch in een volgende zitting aan de orde worden ge steld. R. K. Kring. Hedenavond wordt in het gebouw van den R.K. Kring, Lange Haven 92 voor leden en genoodigden een demonstratie gegeven met het van een luidspreker voorziene nieuwe radio toestel. Ambachts-onderuijs. Het Bestuur der Ambachtsschool voor S. en O. verzoekt ons opname van onderstaand artikel, daL voorkwam in de „Utrechtsche Courant". „De Overheid heeft één harer gelukkigste momenten gehad, toen ze op 't idee kwam haar stiefmoederlijke houding tegenover dit onderwijs prijs te geven. Als we voor onzen geest halen den toestand, waarin dit onderwijs tot voor betrekkelijk korten tijd verkeerde, dan begrijpen we zelf niet, hoe we zoo lange jaren blind zijn geweest voor 't groole belang van 't ambacht. Want er is toch waarlijk geen bovenmate diep inzicht noodig om te bevroeden 't nauwe verband, dat er zit tusschen ons levensgenot, ons comfort, onze welvaart en 't peil, waarop 't ambacht staat. Er is een tijd geweest, dat men er niet aan dacht, een jongen, die met handenarbeid door 't leven heen moest, iets te geven, dat naar een opleiding zweemde, dat men er een oogenblik aan dacht ook eenige notitie van z'n intelleetu- eele ontwikkeling te nemen.Een jongen, die niet „leeren" kon of die geen studie betalen kon, kwam bij een baas in de leer en we kennen wel de verdere onverkwikkelijke geschiedenis bij begon z'n beste jaren te verliezen met wat loopwerk, klungelde wat, leerde te hooi en te gras eens wat en als hij volwassen was, dan was 't corps van de prutsers weer met één vermeerderd. Het zou weinig zin hebben deze zwarte periode te releveeren, als we haar al geheel achter den rug geworsteld hadden, maar omdat men zich op 't huidige moment nog lang niet algemeen heeft losgerukt van 't denkbeeld, dat 't ambacht alleen is voor de minder intellectu eel begaafddi en dat elke baas capabel is er een jongen in op Le leiden, daarom is 't zeker niet ondienstig dé onhoudbaarheid van deze meening met een paar woorden bloot te leggen. Een jongen, die de lagere school verlaat en iets anders moet worden dan ambachtsman, begint dadejijk aan z'n verdere schoolopleiding, met moeilijkheden en onregelmatigen stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertablettcn onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet 'de minste kramp. Doos 60 ct. Bij apoth, en drogisten. 348 6 of, als hij soms recht, van school naar 't kantoor gaat, dan voorziet hij zich van de kundigheden, die z'n werkkring vereischt, op een handels avondschool of door privaatlessen. Dat is geheel in orde. Maar 't is nog lang geen zeldzaamheid, dat een jongen, die meubelmaker worden moet, elke vooropleiding versmaadt en rechtstreeks bij een meubelfabrikant, in dienst, treedt. En bij wie zou sleur minder opgeld doen en van wie zou meer initiatief, meer smaak en kunstzin, meer algemeene ontwikkeling worden geëischt, van een administratief ambtenaar of van iemand, die een huis meubelen moet? Maar de maat schappij zit zóó tot aan de ooren vol onbekwame vaklui, en we zijn zóó gewend geraakt aan gebrekkige meubelen, aan slechtsluitende deu ren en walgelijk smakelooze muurbeschilde ringen, aan slechtpassende kleedingstukken, aan onsolied schoenwerk, dat ons 't denkbeeld ont schoten is als we 't tenminste ooit gehad hebben hoe hoog de eischen zijn, waaraan een goed ambachtsman te voldoen heeft. Ook de idee, dat een jongen bij een baas voldoende opleiding kan vinden, is nog niet uitgestorven. De redeneering van sommige ouders ligt voor de hand die mr. timmerman smid of schoenmaker kent z'n vak uitstekend, dus als m'n jongen daar in de leer komt, zal hij ook een knap ambachtsman worden. De logica van deze redeneering is van verdacht allooi. Men moet goed weten, dat onderwijs geven, en dit geldt voor ambachtsonderwijs zoowel als voor elk ander, een zeer moeilijk- werk is het is een vak op zichzelf, dat zeer bijzondere talenten vraagt. Deze talenten aan wezig te veronderstellen bij den eersten am bachtsman den besten, die een bloeiende zaak heeft, dat is de naiviteit ten top voeren. En dan is er nog iets, dat vooral niet uit 't oog verloren mag worden. Een jongen, die de lagere school verlaat, heeft nog een andere leiding noodig, dan die hem maakt tot een knap ambachtsman.-Hij is juist in de jaren, dat z'n zedelijke vorming voortdurend de grootste zorg vereischt en het personeel der ambachtsschool bestaat uit mannen met een rijke ervaring omtrent jongens van dezen leeftijd, die deze vorming met succes behartigen. We komen tot de slotsom, dat de ambachts school een inrichting is van 't grootste nut en dat niets mag worden ontzien om 'L terrein harer werkzaamheden uit te breiden, d.w.z. dat elk bedrijf, dat er zich maar eenigszins toe leent en waarvoor geen speciale scholen zijn, er moet onderwezen worden en we herhalen 't nog eens, 't. idee moet uitgeroeid worden, dat, om een ambacht in al zijn omvang te leeren, een flinke graad van intellectueele ontwikkeling overbodig is, iets waartoe de directie der school zou kunnen meewerken door 't program van haar toelatings examen wat te verzwaren". Buurtvereeniging Centrum. Maandagavond gaf de buurtvereeniging Cen trum Rozenb. plein een feestavond in het ge bouw Musis Sacrum met de welwillende mede werking van het gezelschap Rakkert, en de gebroeders Rissema met hunne dames de zaal was stampvol. De voorz. de heer Eijsberg sprak een openings woord en wenschte de leden een gezelligen avond toe. Notulen werden gelezen en de penningmees ter maakte den stand der kas bekend.Daarna deed de voorzitter een beroep op de leden om de con- trubitie van 10 op 15 cent te brengen aangezien de inkomsten te klein zijn om een mooie versiering tot stand te brengen. De heeren Bijl en Post als vertegenwoordigers der Oranjevereeniging waren nu ook tegenwoor- uig. De heer Post het woord vragend, hield een gloedvolle rede, bedankte het gezelschap Hak- kert voor hun opoffering en wekte ten slotte alle leden op trouw achter hun bestuur te staan. De tombola werd afgehandeld, het welk jam mer genoeg te veel tijd in beslag nam. Wegens het vergevorderde uur kon als slot nog maar één tooneelstuk gegeven worden. Na het slotwoord van den voorz. en het zin gen van Wilhelmus, begaf iedereen zich huis waarts. Buurtvereeniging „Het Zuiden." Gisteravond hield bovengenoemde vereeni- ging een feestavond in Musis Sacrum reeds voor het begin der vergadering was de zaal zoo vol dat menigeen zich met een staanplaatsje moest te vreden stellen. Tot het welslagen van den avond hebben in niet geringe mate bijgedragen de muziek van „Ilarpe Davids" en de humoristische voordrach ten van den heer J. Brouwer. Door laatstgenoem de was tevens een zeer verdienstelijk feestlied gemaakt, welke coupletten op verschillende be kende wijzen dóór de aanwezigen uit volle borst werden meegezongen. Van verschillende zijden waren tal van artike len geschonken welke gedeeltelijk bij opbod, aifjjjerdeels bij wijze van tombola aan den man werden gebracht. Omstreeks 12 uur werd deze zeer geanimeerde feestavond geëindigd. UIT ROTTERDAM. Vaisch geld. In verband met het groote aantal bijzonder goed nagemaakte valsche guldens, dat hier ter stede in omloop is, belooft de hoofdcommissaris van politie een belooning van ƒ500 aan dengene uit, die aanwijzingen doet, welke leiden tot de ontdekking van de werkplaats van de valsche munters en de aanhouding van de daders, Inbrekersbende te Zwolle. Maan dagavond is ingebroken in de woning van den heer H. G. Ridder in de Emmawijk teZwolle. 1 oen de dochters om half 11 thuis kwamen; von den zij de deur op den grendel en de luiken ge sloten. Kleeren en bijouterieën lagen door de kamers verspreid, een zilveren beugeltasch lag in de gang alleen een portemonnaie met huishoudgeld, bleek- verdwenen te zijn. Een kraai, die altijd schreeuwde wanneer er vreemde waren, hadden de buren om half 10 nog gehoord. Het dier bleek door de inbrekers gedood te zijn. Gisteiavond omstreeks 7 uui was de boekhouder Peters alleen op het kantoor der coop. Kath landbouwbank der A.B.T.B. op de Friesche Wal, toen er drie gemaskerde mannen binnen kwamen. Een hield hem een revolver voor en riep je geld of je leven een tweede draaide het licht uit, terwijl de derde over de ballustrade sprong en den heer Peters met, een gummistok tot tweemaal toe op het hoofd sloeg, waardoor dezebloedend verwond werd hij geraakte echter niet bewuste loos. Een achtei licht was blijven branden en de heer Peters wist een raam te bereiken, hij sloeg een ruit en en schreeuwde om hulp. Een tegenover het gebouw wonende dame hoorde dit, liep naar de telefoon en waarschuwde de politie, waarop onmiddellijk zes agenten pei fiets kwamen en het terrein afzetten. De inbre kers hadden op het geroep van den heer Pe ters de vlucht genomen. P. achtervolgde hen, doch men slaagde er niet in de daders te grijpen! Het is gebleken dat reeds een week lang drie personen 's avonds het gebouw bespionneerden. De moord op den makelaar Busch. Uit een ingesteld onderzoek is tot heden toe niet gebleken, dat er eenig verband bestaat tusschen den moord op mr. Wijsman en het gepleegde misdrijf op den makelaar Busch. Verrassingen acht men echter niet uitgesloten, daar Van M. nu misschien wel meer zal loslaten. De Ilaagsche politie houdt daarom geregeld voeling met de Amsterdamsche recheiche. P 1 a 11 e 1 a n d e r s s t ij 1. In een der WesL- landsche bladen lezen we het verslag van een vergadering van de afd. Maasdijk van den Plat- telandersbond. De voorzitter uitLe|zijn bewonde ring voor den heer Braat in de volgende ietwat opgeschroefde bewoordingen „Wij moeten ons allen eendrachtig aaneen sluiten en alles in het werk stellen om onze af deeling groot te maken er word nog veel te weinig gewerkt als ze allen zoo werkten als spreker, dan zou deze zaal de menschen niet kunnen bevatten. Spr. eindigde zijn rede met een parallel te trekken tusschen het Oude Oranje huis en den heer Braat, en zei, dat het de Oranjes geweest zijn, die goed en bloed gegeven hebben om ons te verlossen van de vreemde dwingelan dij. Het was de heer Braat,, die zijn leven gegeven heeft ons te verlossen van de oude partijen daarom wat er ook gebeurt, wij zullen straks een' lijst indienen waarop No! 1 staat de heer Braat en in cle top van die lijst zullen wij hijschen die schoone Oranjevlag, in wiens wimpel staat ge schreven Hulde aan Nederland. Applaus ('Natuurlijk). Drama in een krankzinnigen gesticht. Naar uit Gent wordt gemeld, heeft, aldaar gistermorgen een drama plaats gehad in het krankzinnigengesticht „Ghislain". Op het moment, dat de verpleegden zich naar hun werk zouden begeven, liep een der krank zinnigen, Arthur de Dobbeleer op zijn mede- verpleegde toe en stak deze met een mes in den nek. De aangevallene zakte ineen men consta teerde dat de halsslagader was geraakt. De aanvaller was 21 jaai oud, het slachtoffer 65 jaar. Nog een bankschandaal! Bij de Staatsbank te Leipzig zijn groote onregelmatig heden aan het licht gekomen. Verschillende ambt.e naren der Bank hebben gemeenschappelijk voort durend aan een firma credieten verstrekt. Er zal een ver lies ontstaan van circa 200.000 mark. Tegen de ambtenaren is een disciplinair onder zoek ingesteld. Bank geplunderd. Gewapende ge- maskerden hebben gister de Nationale Bank te Drumshanbo (Noord Ierland) geplunderd. Men schat het gestolen bedrag op 2000 pond ster ling. Doorvoering der Drankwet. De Amerikaansche dranksmokkelbestrijding zal bin nenkort wijziging ondergaan in verband met, het aftreden van den man, die de leiding van de prohibition-beweging in handen had, llaynes. Zijn aftreden staat in verband met ernstige nreeningsverschillen met hooge ambtenaren van het departement van Financiëu. Men beklaagt zich er over, dat Haynes meer is opgetreden als een propagandist der droogleggingsbeweging dan als iemand, die aan het hoofd staat van een afdeeling der regeering tot doorvoering der wet. Als zijn opvolger wordt thans te Washington genoemd kolonel Arthur Woods, een vroegte politiecommandant te New-York. 17 Jan. is in de V. S. de vijfde verjaardag van de drooglegging gevierd en de „drogen" hebben van die gelegenheid gebruik gemaakt om een amendement op de bestaande drankwet voor te stellen, waarbij voor overtreders ge vangenisstraf onvermijdelijk zal zijn De „dro gen" beweren over genoeg stemmen te beschikken om dit amendement er door te krijgen. De mogelijkheid is evenwel groot, dal, mocht dit amendement inderdaad worden aangenomen door het Congres, de president er toch zijn veto over zal uitspreken. Wel is de president er vooj-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2