DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN WEER CALDER0N. 48§fe Jaargang. Vrijdag 23 Januari 1925 Na. 14156 Bureau s KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. AdvertentiSn: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatëen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per régel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. 1 Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 5U0 bij levenslange geheele invaliditeit200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgddoor d H oil r zk*pk Schiedam Buitenlandse!* Nieuws, FRANKRIJK. Het gezantschap b ij het V a t i k a a n. Briand heeft gister het woord gevoerd over de kwestie van het gezantschap bij het Vatikaan. Frankrijk moet overal zijn, waar internationaal leven is. Briand wijst er vervolgens op, dat zelfs de sowjets trachten bij het Valikaan vertegen woordigd te zijn. Alle vrienden van Frankrijk hebben Briand' te Genève gezegd, dat het hun belang en dat van Frankrijk is, bij liet Vatikaan vertegenwoordigd te zijn. Briand herinnert er aan, dat het gezantschap, tijdens Frankrijk's moeilijkheden in het Roergebied, rectificatie verkreeg van betreurenswaardige woorden door het Vatikaan gesproken en zelfs een veroor deeling van een bepaalde Duitsche handelwijze wist uit te lokken. Briand legde er nadruk op, dat de Vereenigde Staten aan het onderhandelen zijn over het zenden van een vertegenwoordiger naar den Heiligen Stoel en wijst er op, dat alle nieuwe, uit den oorlog geboren staten, Frankrijk' steun bij den Heiligen Stoel kunnen behoeven. Het Vatikaan vertegenwoordigt een aanmerke lijke geestelijke kracht, zonder welke onze de- mokratie het niet kan stellen. >Welk een terug slag zou uw beslissing hebben op de katholieken uit de geheele wereld Wat ik tusschen twee mogendheden het meest vrees, vervolgde Briand, is de stilte des doods. Daarom moet men de regeering gelukwenschen, dat zij, ondanks de moeilijkheden, die de sowjets kunnen meenen ons in den weg te leggen, het gezantschap Lc Moskou hersteld heeft. Briand is blijde, dat hij de betrekkingen met het Vatikaan hervzt heeft en welwillende maat regelen t.en opzichte der mohamedanen getroffen heeft. Hij vestigt de aandacht van de regeering op den indruk, dien een breuk met het Vatikaan in diplomatieke kringen zou maken en spreekt de overtuiging uit, dat een breuk geheel in het nadeel van Frankrijk komt en dat op die wijze de opvatting van de meerderheid der lands, zooals die bij de verkiezing zich heeft uitge sproken, slecht vertolkt zou worden. Verdeeld- hein in liet, land zou slechte gevolgen hebben. RUSSISCHE SCHULDEN. Krassin heeft aan de Matin" verklaard, dat men nooit van de Sovjet-regeering gedaan zal krijgen, dat zij zich aansprakelijk stelt voor de Tsaristische schulden maar wel is ze bereid, die te betalen naar de mate harer draagkracht, op voorwaarde echter, dat zij uit Frankrijk den materieelen steun ontvangt die noodigris om het economisch herstel van Rusland te bespoe digen. DE FRANSCHE FINANCIEN. De Fransche minister van Financiën, Clémen- tel, heeft in de Senaatscommissie voor Finan ciën verklaard, dat het tekort .op den dienst van het vorige begrootingsjaar tot 2 milliard zal worden gereduceerd in plaats van de geraamde 3 milliard. DUITSCHLAND. De Rijksdag nam tegen zeven uur gisteravond met 246 tegen 160 stemmen en 39 blanco's een motie aan, waarbij de regeeringsverklaring van den rijkskanselier gebillijkt werd. Tegen stemden de socialisten, de communisten en de heer Wirth. Van stemming onthielden zich de democraten, de nationaal-socialisten en zeven centrumsleden. WIRTH EN LUTHER. De voormalige Rijkskanselier, dr. Wirth, verklaarde aan een persvertegenwoordiger in zake zijn standpunt tegenover het kabinet Luther onder meer het volgende „Mijn houding tegenover het nieuwe kabinet is duidelijk en ondubbelzinnig. Ik sta ten op zichte van deze regeering in de oppositie en on derscheid mij in dit opzicht van mijn politieke vrienden, die ondanks de aanwezigheid van een officieelen verbindingsman in het kabinet- Luther een soort waakzame neutraliteit hand haven. Deze waakzame neutraliteit vul ik even wel aan met waakzaam wantrouwen. Ik per soonlijk acht het aanblijven van een Centrum minister in dit kabinet politiek onjuist.!' ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Naar uit Washington wordt gemeld, zal president Goolidge een nieuwe ontwapenings conferentie bijeenroepen, zoodra de omstandig heden gunstig zijn. Hij betreutde het, dat in de Amerikaansche immigratiewet de onderscheidingsclausule ge maakt was. Maar, zeide hij, de dag zal komen, dat Amerika's liefde voor de rechtvaardigheid ten volle zal uitschitteren. Staten Generaal. COSTA RICA EN DE VOLKENBOND. De legatie van Costa Rica te Parijs heeft aan den secretaris van denvolkenbond medege deeld, dat overeenkomstig artikel 1 van het pact de lepubliek Costa Rica uit den volken bond treedt en op 1 Januari 1927 zal ophouden er deel van uit te maken. Tegelijkertijd heeft Costa Rica aan het se cretariaat doen mede deelen, dat het de ach terstallige contributie overgezonden heeft. Dit is het eerste geval, dat een lid van den volkenbond officieel uit den bond treedt. Costa Rica werd eerst in 1920 opgenomen. Velen zal 't nog versch in 't geheugen liggen hoe het vorig jaar in onze goede stad een spel van Galderón, de Geheimen der H. Mis, werd opgevoerd, dat volle zalen trok uit allerlei gezindten en de gulle waardeering mocht ge nieten van Roomsch en onroomsch. De volgende maand gaat weer een stuk van C.alderón, dat den gang van het menschdom in een breede visie vat, en zich kenmerkt door een soberheid van lijnen en tegelijk een fijnheid van detailleering, door abstracte conceptie en een volheid van bloedwarm leven. Eerste dichter van de wereldmacht, die Spanje was, met wereldomspannende ideé's vervuld, staande op het hoogplan van de contra-refor matie, en opgezwierd boven de vlakke lijn van humanisme en Renaissance uit, heeft hij den machtigen gang van het menschdom naar zijn eeuwige normen, in enkele magistrale lijnen ge trokken in een aantal monumenten van zijn tooneelwerken zijn volk voor oogep gevoerd. Als een eenzame hoog uitstekend boven de ge slachten der alledaagschheid, heeft hij zich over- gebogen naar 's levens lust, en 's werelds leed, «eft hij van zijn hoogte een zuivere visie en y.®sten groep op het leven gekregen, heeft' hij ho? h°lss'ag van het leven, van het menschdom d 0,r?n 'esoneeren in eigen hart, als de duizen- r (1' geluiding der zee in de schelp op het strand. MAROKKO. De bladen prptesteeren er tegen dat el', ten gevolge van fouten of. ongelukken, herhaaldelijk bommen terecht komen in de internationale zone. Gisteren is er een Fransche soldaat, de wachter in den vuurtoren van Malabata door een granaat gedood. Dit geval heeft groote opschud ding gewekt. EGYPTE. 820 van de 1100 buitenlandsche ambtenaren wenschen Egypte te verlaten, gebruik makend van het recht van optie, dat de vorige regeering hun heeft verleend. De huidige regeering tracht, de onmisbare technische deskundigen te be houden. j JAPAN. In een rede in het parlement kondigde dc premier graaf Kato aan, dat de regeering van oordeel was, dat de tijden rijp waren voor het algemeen kiesrecht. Hij zou daarom een wets ontwerp voor de herziening van het kiesrecht indienen. De nationale verdediging zal gehandhaafd blijven om aan de eischen der nationale veilig heid te voldoen en de nationale verplichtingen te kunnen vervullen. Het aantal divisies zal verminderd, maar het leger zal herwapend wor den. De minister van buitenlandsche zaken ver klaarde, dat Japan besloten is om de Chineesche integriteit te eerbiedigen. In 'overeenstemming met het besluit der mogendheden heeft het er van afgezien China van munitie en ander materi aal om de vijandelijkheden voort te zetten, te voorzien. De wereld is een wckkerspel vol allerhande klokken zei de iijne Gezelle, die het groote vooral in het kleine wist te zien. De wereld is een speel tooneel Elk speelt zijn rol en krijgt zijn deel schreef Vondel, die evenwel als man van helden en heldenvereering zijn breede visie's vasthaakte aan groote figuren. Waf voor Vondel even flitste in het distichon dat hij boven de poort van den Amsterdamschen Schouwburg beitelde, dat is door Galderón groofsch gezien en gezegd in zijn Sehouwtooneel der Wereld, dat bij de opkomst van het Calderon-tooneel, intusschen enkele vertolkingen kreeg in Amsterdam en elders. Van eenzelfde wereldaspect en 'hloeiender van leven- nog is het stuk, wat volgende maand in onze stad zal worden opgevoerd, en waarin hij het leven en streven van den enkeling en de heele menschenmaatschappij zich als een handel om geestelijke goederen voor den terugkeer naar het Vaderhuis. Het leven is een marktdag, waar goede en slechte waren worden geveild. Naar gelang de menscli zijn talent aan verkeerde dingen besteedt of voor waardevolle dingen gebruikt, zal zijn leven geslaagd zijn of mislukt. Om het monumentale van den ophouw eenigs- zins aan te voelen kan volstaan de hoofdfiguren uit dit toonetelwerk aan te geven. De goeden en slechten staan er onder 't. beeld van Goede Nei ging en Booze Neiging. Al is nu niemand lieele- maal goed of heelemaal slecht, Galderón heeft om zijn gegeven scherp te stellen en de hoofd- EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag, 22 Januari. Voortgezet wordt de behandeling van het ontwerp-Rutgers inzake de p 1 a a 1 s e 1 ij k e keuze. De heer Rutgers (A. R.) lid der Tweede Kamer verdedigt het ontwerp. De wet zelf ver mag niets, maar geeft steun aan de toegepaste zedelijke middelen. De bezwaren der tegenstan ders acht spr. overdreven. In het buitenland is de plaatselijke keuze uit de practijk ontstaan. Spr. vreest niet de gevaren van drankgebruik in aangrenzende gemeenten of overbrenging van het drankverbruik naar het gezin. De finantieele gevolgen van het ontwerp zijn sterk overdreven voorgesteld. In al'zienbaren lijd zal het in vele gemeenten nog niet komen tot een plaatselijk verbod. Spr. bestrijdt ook de tegen hef ontwerp aangevoerde politieke bezwaren. Artikel 194 Gemeentewet laai verordende bevoegdheden voor andere dan in de Grondwet genoemde li chamen toe. Spr. ontkent de juistheid der be wering van de heer de Vos van Steenwijk, dat liet ontwerp de continuiteit in het staatsbestuur in gevaar brengt. Dit zou alleen zoo zijn, indien de aangebrachte wijziging weer ongedaan wordt gemaakt. Het wetsontwerp wordt daarna verworpen met 28 tegen 20 stemmen. (Gemengde stemming, behalve de soc.-dcm. voor en de lib. tegen). De Kamer,gaat tot nadere bijeenroeping uit een. Binnenland. Overeenstemming. Prof. Aengenent is met het hoofdbestuur van St. Michael gistermiddag tot een overeen stemming gekomen. Nadere bijzonderheden volgen. Het militaire vraagstuk. „Het Centrum" (r. k.) wijdt in een hoofd artikel eenige beschouwingen aan het vraagstuk der bewapening en ontwapening. Het blad vangt aan met te constateeren, dat het ideaal blijftden oorlog te bannen uit de maatschappij, en in zijn plaats te stellen een internationaal scheidsgerecht, met de daarmee gepaard gaande vermindering en, voor zoover mogelijk, afschaf fing van bewapening. Bovendien en hierop wensèht het blad thans meer bijzonder de aandacht te vestigen kan in afwachting daarvan reeds tot, een niet onbelangrijke vermindering van persoon lijke en financieele lasten worden overgegaan. Voortgaande lezen wij „De drang naar een vermindering van militai re lasten wordt Rechts en Links gevonden,dit Vermogen ook de tegenstanders van dien drang niet te ontkennen. Maar te weinig wordt daarbij blijkbaar nog gedacht aan de gewijzigde verhoudingen, welke de moderne oorlogsmethode hoe ver derfelijk zij overigens heeten moet met zich brengt. Waartoe het onderhouden van allerlei, ook kostbare, weermiddelen welke door de moderne krijgsvoering geheel, of grootendeels, nutteloos zijn geworden Waartoe het instandhouden van talrijke contingenten, wanneer toch in het vervolg de techniek een zoo aanzienlijk deel der te verrichten Laak zal hebben te vervullen Van militaire zijde worden de moderne strijdmiddelen, hoe ontzettend hun uitwerking is, verdedigd op grond, dat zij in een toekomsti- gen oorlog, of ter afwering van een aanval, niet kunnen worden gemist. Maar is er dan ook niet een andere zijde aan deze zaak, en doet zij niet de zeer gewichtige vraag rijzen, of ze niet voor de toekomst aan financieele en vooral aan persoonlijke offers overbodig maakt, wat tot dusver noodzakelijk was, ofwel noodzakelijk heette Natuurlijk komt de moderne oorlogsvoering met hare chemische en technische middelen daardoor niet in een beter licht te staan. Zij is versehikkelijk gelijk trouwens elke menschenslachting, in welken vorm ook, af schuwelijk is. Maar wanneer men zich op het standpunt plaats en van militaire zijde met nadruk be pleit, dat ter verdediging van onze veiligheid en' zelfstandigheid het nieuwe zijn onafwijsbaie eischen stelt dan moet tevens worden nagegaan, wat van het oude kan worden gemist en niet langer als een last op de schouders van ons volk behoeft te drukken." Er is, aldus besluit het orgaan, voor de katho lieke partij, die reeds eerder hêt militaire vraag stuk in studie nam, alle aanleiding om in het licht der huidige omstandigheden tot een nieuw en nauwgezet onderzoek te dezer zake over te gaan. En niet voor de kath. partij alleen. lijnen strak te trekken heel het menschdom in twee groote klassen verdeeld, voorgesteld door twee allegorische figuren. Zij zijn-beiden zonen van den Huisvader, die het Menschelijk Geslacht verbeeldt, maar zóó dat hij tegelijk den rol Van de Goddelijke Gerechtigheid vervult, zoowel door het uitreiken van de talenten aan zijn zo nen, als door de voltrekking van het vonnis na afloop van de wereldmarkt. Beide zonen dingen naar dc hand van de Genade. Zij wordt de bruid voor altijd van hem, die zijn talent goed heeft besteed, terwijl de andere zoon, die zijn talent verkwist aan onwaardig goed in de armen van de zonde, het Kwaad, den tegenhanger van Genade, valt en daarmee neerzinkt in eeuwig ongeluk. De verkoopers op de markt zijn deug den en ondeugden, het geld waarmee betaald wordt zijn zonden en goede werken, de waren, die te koop worden geboden, bestaan van den een en kant in aardseh genot en wereldsche vreugd, in menschelijk willen en weten, en van den anderen kant in vrijwillige ontzegging en ontbering en het kostbaarste van al wat in het leven te verwerven is, het Eucharistisch Voedsel. Onschuld en Ondeugd begeleiden als trouwe gezellen de zonen op hun markttocht. De Ju- schuld, die tegelijk den rol van ck n voor iet Spaansch tooneel nu eenmaal onmisbaren clown vervult, verbeeldt niet zoozeer den schuldelooze als wel den eenvoud, de argeloosheid en oner varenheid, terwijl de rol van de Ondeugd daai- mee lijnrecht contrasteert. De Wereld zeil ver schijnt als een machtig monarch, die in zijn de De Haarlenische llanzebank. Het Hoofdbestuur van de Hanze in het Bis dom Haarlem en de Directeur van de Hanzebank stellen er prijs op te verklaren, dat zij geen verantwoordelijkheid aanvaarden voor de juist heid van de mededeelingen en gegevens betref fende de reorganisatie der Bank, weergegeven in het verslag van de Voorzitters-vergadering op 20 Januari j.l. te Haarlem gehouden. In Den Haag hebben gister de R. K. Midden standers een vergadering gehouden over faillissementsaanvrage der Hanzebank. De directeur van het Haagsche kantoor zeide over de nieuwe plannen, dal dè Hanzebank niel gereorganiseerd zal worden, zooals in de kranten bericht is, maar dat naast de Hanzebank een nieuwe instelling zal worden opgericht. Een bankinstelling, niet de Nederlandsche Bank, zooals gemeld, is bereid gevonden de promessen van de Hanzebank te verdisconteercn, wanneer uit de 3 provinciën 8 Ion wordt bijeen gebracht. Mr. de Groot merkt nog op, dat op dit moment 25 van het aandeelenkapil aal verloren is. Wanneer de afbraak zooals den laatsten tijd Js geschied, doorgaat, zal niet vaststaan, dat 7l> gered is daarbij komen ook de liquidatie-maat regelen. Maar bij faillissement en surseance zul len de verliezen veel grooter zijn. De heer Perquin heeft zich bereid verklaard, geheel belangeloos de Hanzebank op minnelijke wijze te liquideeren, ook al zou het 10 jaar duren. Het totaal bedrag der faillissementsaanvragen bedraagt met meer dan ƒ25.000. (I itroepen van verwondering). rijk een groote Markt, een soort Jaarbeurs, houdt, om zijn hart op te halen aan de voort brengselen van zijn land, en het Nieuws belast om de opening van de jaarmarkt af te Kondigen en daartoe uit te noodigen. Zeer cerebraal van structuur boeit toch dit werk en sprankelt van hevig leven. De inzet is al meesterlijk als het nieuwtje van de jaarmarkt over de wereld gaat. Een ieder steekt zijn ooren op en aanhoort het nieuws in een stemming naar eigen aard en wezen. Goede Neiging doorschouwt de vluchtigheid van het Nieuws, Ondeugd overschat de schoonheid en beteekenis van dit aardsche wezen, Booze Neiging wordt er dooi geboeid, de Huisvader doorgrondt de diepe beteeicenis en ziet al naar het eind. 'f Is volop leven v an 'f begin af aan, en met enkele trekken staat de verbreiding van het Nieuws onder de menschen getrokken. In de taveerne, waar de zonen even rusten op hun reis naar de markt, zijn de gewaagdste passages, zooals de Spaansche taveerne in de 17e eeuw die volop bood, met uiterstekieschheid behandeld. Met de enkele personen van Onmatig heid. als kastelein, Lichtzinnigheid als buffet juffrouw, de Zonde als bediende en de twee zonen met hun gezellen als gasten wordl er een herbergleven geschapen, zoo vol tintelend re alisme, dat een scène als in „De Boom van Marieke van Nienmegen er niet bij halen kan. 't ls verbazen^ hoe Galderón de gedachte zoo strak heeft kunnen houden in die bonte woeling van het marktleven, hoe doorzichtig de wemeling NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1