DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. De nieuwe Koemarktbrug. FEUILLETON. Het geheim van het moeras. t 48ste Jaargang. Zaterdag 24 januari 1325. No. 14157 Bureau s KOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel- Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 5U0 bij levenslange geiieele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verliea van eiken anderen vinger. De verzekering wordt si vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HoIl.AIgem. Verz.bank Schiedam Dit nummer beslaat uit twee bladen EERSTE BLAD. De Raad zal zich spoedig hebben uit te spre ken over de plannen voor een nieuwe brug over de Lange Haven (Koemarktbrug). Wel besloot de Raad, bij de behandeling van de Gemeentegegrooting, dienst 1925, in beginsel tot het maken van een nieuwe Koemarktbrug, doch daarmede was geenszins beslist over de thans openbaar gemaakte plannen (zie ons blad van 14 Jan.) Wanneer wij de plannen en de daarbij gegeven schriftelijke toelichting nagaan, dan blijkt dat men den Raad andermaal dezelfde peperdure werken wil opdringen, die reeds vroeger van meer dan een zijde aan gegronde kritiek zijn onderworpen. Ongetwijfeld zullen er vele ingezetenen zijn, die met ons van oordeel zijn, dat de tegenwoordi ge brug, welke de Koemarkt met de Gerrit Ver- boonstraat verbindt, beter geschikt moet wor den gemaakt voor de hoogere eischen, welke het drukke verkeer daar ter plaatse stelt. Maar men behoeft, als voorstander van een verbetering van den toestand dier brug diensvolgens niet zoo maar in eens de hoogst kostbare, grootsche plannen van Gemeentewerken te accepteeren. In de van de zijde van het Gemeentebestuur gepubliceerde toelichting op de Koemarktbrug- plannen worden juist op de hoofdpunten de meest vage, onvolledige inlichtingen gegeven. Op de eerste plaats is o.i. in geen enkel op zicht het bewijs geleverd, dat de fundeering ter plaatse van de bestaande brug onvoldoende zou zijn om daarop een nieuwe brug te plaatsen. Er wordt verwezen naar een oud rapport van den directeur van Gemeentewerken met betrekking tot dit punt. Wat lezen wij nu in dit rapport ,,IIet benutten van den ouden onder bouw is ook uitgesloten, omdat daar van niets bekend i s en het zeer twijfelachtig is of deze in staat zou zijn, den zwaren nieuwen bovenbouw en liet daarover gaande zware verkeer te dra gen." Ieder deskundige op het gebied van brugge- bouw zal o.i. toch, alvorens een oordeel te kunnen uitspreken over den onderbouw, dezen grondig hebben te onderzoeken en bekend te maken welke gebreken deze eventueel vertoont, of wel hebben te constateeren dat de onderbouw nog uitnemend geschikt is om daarop een nieuwe brug te maken. Men staat al zeer zwak indien men over den ouden onderbouw gaat spreken terwijl men a priori aanneemt dat „daarvan niets bekend is" i Een tweede belangrijke zaak, die in de gepu bliceerde stukken is bespioken betreft het type van de brug, welke men zicll daar ter plaatse voorstelt te doen verrijzen. (fe. Aangenomen wordt als een voldongen feit, dat er een nieuwe onderbouw en een geheel nieu we bovenbouw moet komen. Slechts even wordt aangeroerd de mogelijkheid van een vasie brug. (Dit laatste zal wel verband houden met het feit dat een aantal raadsleden zich voor zoor'n vaste brug nog al interesseert). Men heelt evenwel niet onder de oogen gezien dat het niet absoluut noodzakelijk is om over 32) Er moest een zeer nauwkeurige afspraak tus- schen hen gemaakt zijn, want Duffek hield, «onder eerst het bevel daartoe af te wachten, den stijgbeugel vast en graaf Ramin sprong uit den zadel. „Ik verlaat mij thans geheel op u," sprak 'dj daarbij. „Ik hoop, dat gij voor al het noodige hebt gezorgd." nMaak u daarover geen zorg. Datgene waar voor ik te zorgen heb, zal zeker geschieden. Niemand weet dat ik het huis verlaten heb en morgen zullen de dienstboden erop kunnen zweren, dat niet ik, maar u naar huis gekomen wjt." „Goed en ik zal de deuren open vinden, als ik werkelijk later thuiskom. u^eker. Geen kat behoeft wakker "te wprden, «ls u slechts voorzichtig te werk gaat. Bovendien Z«1 ik zelf al op mijn post zijn, want van slapen komt dezen nacht nu toch niet meer." Hij had in plaats van zijn heer het paard bestegen en wees, toen Ramin zich zijwaarts richtte, op een smalle opening in het donkere 8 ruikgewas. „Daarin en dan rechtuit. Als u an mour op de staken let, kunt u het voetpad ce gaan tot den bouw van een geheel nieuwe brug (onder- en bovenbouw), indien vast staal dat de bestaande onderbouw der Koemarktbrug nog uitstekend bruikbaar blijkt te zijn. Deskundigen op het gebied van bruggebouw verzekeren ons, dat het zeer goed mogelijk is, om een nieuwe, breedere brug dan de thans be staande te construeeren en deze geheel gereed met drijvende bokken naar de plaats van be stemming te brengen en daar te plaatsen, nadat de noodige voorzieningen en eventueele veran deringen aan den bestaanden onderbouw zullen zijn geschied. Het spreekt van zelf dat zoodanige nieuwe brug aan voldoende eischen, wat breedte, draag vermogen enz. betreft, zal kunnen beantwoor den. Nu kan men wel betoogen, dat een geheel nieuw te construeeren onder- en bovenbouw beter is dan de bestaande brug door een van grootere breedte en meer draagvermogen te vervangen, maar we hebben hier óók te letten op de draagkracht der belastingbetalende bur gers en den economischen toestand onzer stad. Iedereen, die de stad Schiedam thans kent met haar leger werkloozen, met haar totaal ge- wijzigden financieelen toestand, zal toch moeten toegeven, dat zuinigheid, vooral in zake groote werken, een onafwijsbare eisch is. Wie let op het feit dat in onze stad dc rente en aflossing van de improductieve schuld in 1922 werd berekend op 225.000, zal zich toch wel tienmaal bedenken alvorens medewerking te verleenen aan plannen, die de stad drijft op nieuwe lasten van rond 500.000, of aan rente en ailossing van een bedrag van ongeveer 40,000 per jaar Ons stadsbestuur zal, evenals vele andere ge nieenten reeds deden, de belastingen aanmerke lijk moeten gaan verlagen. Gebeurt zulks niet, dan zal Schiedam daarvan nog in sterker mate dan thans reeds het geval is, de schade er van ondervinden. Gaat men bedragen van pl.min. 40,000 per jaar aan de uitgaven toevoegen, dan kan men er van verzekerd zijn dat er van vermindering van den belastingdruk voor eerst geen sprake kan zijn. Zwaar drukt dus de verantwoordelijkheid op hen, die straks nieuwe lasten zullen gaan leggen op de burgerij. in deze omstandigheden dunkt ons, dat het plicht is van den Raad om over de mogelijkheid van minder kostbare plannen dan die van een half m i 11 i o e n gulden, een onderzoek te laten instellen. Het is heel gemakkelijk om „ja en amen" te zeggen op de ingediende voorstellen,(die feitelijk als zeer oude en als onuitvoerbaar uitgestelde voorstellen zijn aan te merken), maar het zoude toch wel nuttig zijn over minder breed opgezette plannen het. oordeel van de meest bevoegde technici in ons land in te winnen. Er zijn meerdere plaatsen in ons land, waar oude smalle bruggen op den aanwezigen onder bouw door nieuwe, breedere zijn vervangen zonder dat men daarvoor in de kosten van een half millioen heeft behoeven te vervallen. Waarom kan Schiedam het voorbeeld dier gemeenten niet volgen Eiiltenlsmdseb Nieuws, DE MILITAIRE CONTROLE. De zitting van den gezantenraad, die gisteren in Parijs gehouden zou worden, is nog eenige dagen uitgesteld. De controle-commissies zullen hare werkzaamheden tot het einde dezer maand voortzetten. Begin Februari zullen zij hare rapporten aan den gezantenraad overhandigen. Naar verluidt, ligt het in de bedoeling der ge allieerden, in dien tusschentijd een nota van antwoord te zenden op de jongste Duitsche nota betreffende de kwestie der ontruiming van de Keulsche zone. FRANKRIJK EN IIET VATICAAN. In de Kamer heeft gister Herriot, in zijn .ant woord aan Briand gesproken over de houding van het Vaticaan onder den oorlog, zijn pogingen om Italië te beletten om er zich aan de zijde van Frankrijk in te mengen, zijn zwijgen tegenover het martelaarschap van België.Daar het Vati caan er de voorkeur aan gegeven heeft om zich te laten leiden door overwegingen van hooge politiek, heeft de Fransche regeering het recht zich insgelijks op politiek terrein te plaatsen Herriot verzekert dat hij een voorstander is van de vrije uitoefening van den eeredienst, hij erkent dat het katholicisme een groote blad zijde geschreven heeft in de geschiedenis der menschheid. De overbrenging naar Rome van den zetel der verspreiding van het geloof heeft ons van een groote bron van invloed beroofd. Herriot gaf als zijn meening te kennen, dat, van buitenlandsch politiek standpunt het gezant schap bij het Vaticaan geen enkel voordeel aan Frankrijk heeft gebracht. Daarna werd de zitting geschorst. Bij de hervatting, zeide Herriot, dat hij voor alle geloofsovertuigingen diepen eerbied koestert Daarna besprak hij het gezantschap bij het Vaticaan van birinenlandsch standpunt. Hij behandelde het cultureele vraagstuk en protes teerde tegen de aanvallen, die sedert eenigen tijd tegen de leekenwetten worden gericht. Herriot eindigde met te zeggen, dat hij de beginselen rerdedigt, die de basis zullen vormen der Staten van de toekomst scheiding van de politieke en de geestelijke machten en onafhankelijkheid van den Staat. (De linkerzijde juicht staande Herriot langen tijd toe). PRUISISCH KABINET AFGETREDEN. Het Pruisische kabinet heeft zijn ontslag ingediend. Gisteravond zijn de leiders van de tegenwoordige coalitiepartijen (sociaal-demo craten, democraten en Centrum) bijeengekomen ter bespreking van den toestand. De meerder heid der aanwezigen was van meening dat het kabinet ontslag diende te nemen. Onmiddellijk daarop vond een kabinetszitting plaats. Met algemeene stemmen werd besloten af te treden. Minister-president Braun heeft dit terstond aan den president van den Landdag meegedeeld in een brief, waarin hij zegt dat de tegenwoordige samenstelling van den Landdag het onmogelijk maakt, de tot nog toe met succes gevoerde politiek voort te zetten en hij met zijn mede- ministers ontslag neemt. De voorzittei van den Landdag moet nu een vergadering bijeenroepen waarin tot de verkiezing van een nieuwen mi- nister-president moet worden overgegaan. Een dergelijke verkiezing geschiedt zonder vooraf gaand debat en bij gewone meerderheid van stemmen. DE TWEEDE OPIUMCONFERENTIE. Uit Genève Op de vergadering van het bureau van de sub-commissies uit de tweede opiumconferentie bleven gister de Amerikanen afwezig. Deze houding schijnt echter niet te moeten worden opgevat als een stap tot terug treden uit de conferentie. De Amerikanen schij nen echter te aarzelen over de door hen aan te nemen houding ten opzichte van verschillende compromis-voorstellen, en onder deze omstan digheden gesprekken met andere delegaties daarover te willen vermijden. De Zweed Sjoestrand is gekozen tot voorzitter van de belangrijke commissie betreffende het toezicht op den handel in verdoovende middelen, mplaats van den in December naar Canada tei'uggekeerden minister Beland. Het wordt bevestigd, dat na de redevoeringen van gisteren van Cecil, Daladier en Loudon dc Amerikanen niet meer zoo zeker zijn als vroeger van een volgzame meerderheid ter conferentie. CHINA. Een vooraanstaand zendeling heeft medege deeld, dat dc militaire overheid in de provincie Foekien de boeren dwingt om opium te bewer ken. Vijftienhonderd Christelijke gezinnen heb ben geweigerd, waarop tweehonderd gezins hoofden onthoofd zijn. De oorlogvoerende troepen in dit gebied hebben een wapenstilstand van een week ge sloten bij het ingaan van het Chineesche nieuwe jaar. FRANKRIJK EN AMERIKA. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft het ministerie van buitenlandsche zaken in een memorandum de voorstellen van den Franschen minister van financiën volgens welke een mo ratorium voor IQ jaar zou worden verleend en de betaling van de Fransche schuld aan Amerika over een tijdvak van ongeveer 70 jaar zou wor den verdeeld, van de hand gewezen. AMERIKA. De Amerikaansche marinewet, waarin een amendement is opgenomen, waarbij aan presi dent Coolidge wordt verzocht een internationale ontwapeningsconferentie bijeen te roepen, is door den Senaat aangenomen. Deze wet staat 289.776.978 dollar voor de vloot toe gedurende het komende fiscale jaar of ongeveer 90G.0U0 dollar méér dan het ontwerp, door het Huis van Afgevaardigden aangenomen. Herriot stelt de Fransche deelneming aan de nieuwe Amerikaansche ontwapeningsconfe rentie afhankelijk aan de behandeling van het protocol van Genéve. Engeland stemt in met de Amerikaansche plannen JAPAN EN DE ONTWAPENING. Naar wordt meegedeeld, zal Japan met vreugde deelnemen aan de ontwapeningscon ferentie, wanneer deze wordt bijeengeroepen en zoo deze veieenigbaar is met de beginselen niet kwijtraken. Binnen een kwartier is u aan de overzijde." De slanke gestalte van den graaf richtte zich naar de door Duffek aangeduide plaats en nadat de rijknecht hem eenige seconden had nagekeken, vierde hij den trappelenden hengst de vleugels om in galop, het landhuis te bereiken. Het kleine, sierlijke gebouw lag te midden duisternis. Alleen door de beide vensters van het slaapvertrek van den graaf drong een zwak lichtschijnsel. Duffek reed naar de zijwaarts gelegen stalling en zette het paard er in, zonder het van tuig en zadel te bevrijden. Toen ging hij het huis binnen en stapte met groot geraas makende stappen naar het slaapvertrek van den graaf. Een minuut later klonk het geluid der voor de dienstboden bestemde schel door het huis en weer na verloop van een korten tijd klopte Duffek met een licht in de hand aan de kamerdeur der beide vrouwelijke dienstboden. „Sta op, Christine riep hij. „Mijnheer de graaf is niet wel en verlangt dadelijk een glas lieeten wijn." Daar binnen klonken brommende en onte vreden stemmen. In haastig aangeschoten Idee deren en met slaperig gezicht kwam het kamer meisje te voorschijn. Zij kon niet anders denken dan dat Duffek uit zijn diepsten slaap gewekt was, want hij was maar ternauwernood gekleed en het borstelige haar hing hem verward voor het gezicht. i,Haast u maar om den wijn en ook een kop thee gereed te maken," zei hij. „Mijnheer is in een zeer slechte luim en ik heb geen lust nog eens en er zondenbok te spelen." Hij vergezelde het meisje naar de keuken om haar daar nog naar zijn vermogen bij het gereed maken van het verlangde behulpzaam te zijn en er was niets gezochts in de manier, waarop hij met een blik op de klok zoo losweg zeide „Tien minuten voor drieën, 't Is schande om fatsoenlijke lui zoo uit hun slaap te houden. En nu heb ik zeker nog een half uur werk met- het paard." De verlangde drank was binnen den kortst mogelijken tijd gereed en de rijknecht verwijder de zich met het presenteerblad in de hand. Na onge/eer vijf minuten kwam hij met t ledige glas terug en bracht de boodschap, dat de graaf zich nu beter bevond en zich ter ruste wilde begeven. ,,Gaat u nu maar gerust weer slapen, voegde hij er goedhartig bij. „Als hij nog iets wenscht, zal ik wel alleen met hem klaar komen. Het is al drie uur." Weer had h ij een hij zonderen nadruk op de vermelding van den tijd gelegd, zonder «lal het niets kwaads vermoedende meisje eenigen argwaan kon koesteren. Zij volgde bereidwillig zijn raad om weer naar haar kamer te gaan. Duffek bleef nog een poos in de keuken en pas toen hij er vrij zeker van zijn kon dat de dienst boden weer ingeslapen waren,, ging hij naar den stal om voor liet paard te zorgen, Hier, waai "■een luisteraars te vreezen waren, kon hij den drang niet weerstaan om zijn geheimste ge dachten hardop te uiten. - „Voor den drommel, Perseus, sprak hij, terwijl hij het dier het tuig afnam. „Mij is het bij al die geslepenheid niet wel te moede. Ik weet niet wat hij voorheeft, maar ik ben er zeker van dat het als het verkeerd loopt, hem zijn hoofd kost. Kon ik maar ontdekken waar hij z jn geld heeft, dan was ik morgen verdwenen en hij zou zich wel wachten mij te laten vervolgen. Maar dat is juist het ergste hij schuwt mij als de pest." Al te beklemmend scheen de bezorgdheid van den knecht intusschen niet te zijn hij ging naar buiten in den tuin en legde zich daar op zijn gemak op een bank. De nacht verdween en de dageraad brak aan. Duffek was op zijn ongemakkelijke legerstede ingeslagen nadat hij het laatste sigaretten eindje weggeworpen had. Het was de plotseling inval lende koude voor zonsopgang, die hem wakker gemaakt had. „Zoo, het is al volkomen licht," bruinde hij, terwijl hij zich de oogen uitwreef. „Zou hij nog niet thuis gekomen zijn of heeft hij misschien plan ervan door te gaan en mij schan delijk in den steek te laten. Neen, zoo dom kan hij niet zijn, dat zou hem toch al te slecht be komen." {Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ROSSEM's „STER-KOmr

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1