van internationale vriendschap. De ministers van oorlog en marine zullen een interpellatie over de e kwestie in den landdag beantwoorden. Binnenland. „St. Michael." Prof. Aengenent en het hoofdbestum van het Verbond „St. Michaël" declen het volgende mede. De besprekingen lusschen prof. Aengenent en het hoofdbestuur van het Verbond „St. Michaël" hadden het volgend resultaat Een stemmig kwam men tot den wensch, daL de Al- gemeene Bond van R. K. Rijkskieskringoigani- saiies tot een ware staatspartij zal worden om gevormd. Prof. Aengenent nam op zich, de volgende, in samenspreking met het hoofdbe stuur van het Verbond verkregen grondslagen aan het bestuur van den Alg. Bond kenbaar te maken en voor het bondsbestuur en de bonds vergadering te bepleiten Er wordt gevormd een centraal lichaam, waarin alle belangrijke politieke vraagstukken, onder waarborg van vrijheid van uiting der vel schillende meeningen, worden behandeld. Dit lichaam vergadert jaarlijks ten minste twee dagen en komt verder zoo dikwijls bijeen als door het voorhanden zijn van actueele vraag stukken geboden is. Het wordt samengesteld door de rijkskieskringorganisaties op den grond slag van evenredig kiesrecht, waarbij elke rijks- kieskring recht heeft op een aantal afgevaardig den, in verhouding tot het aantal stemmen, bij de voorafgaande verkiezingen dei Tweede Ka mer in den rijkskièskring op de lijst der R. K. Staatspartij uitgebracht. Alleen de leden der R. K. Kiesvereenigingen kunnen aan de vei- kiezing der bedoelde afgevaardigden meewerken. De 'eden van de katholieke fracties in Eerste en Tweede Kamer maken rechtens deel uit van dit eentraal lichaam. Bij de samenstelling van het centraal lichaam wordt rekening gehouden met de wenschelijkheid van vertegenwoordiging van deskundigen op wetenschappelijk en practisch terrein, zooals sociologen, economisten, juristen, personen met ervaring op het gebied van land- bouw, industrie en handel enz. Tot de bevoegd- heid van het centraal lichaam zal belmoren het bijeenroepen van politieke landdagen. Eveneens was men eenstemmig van meening, dat het Verbond „St.'Michaël", indien een der gelijke reorganisatie tot stand komt, niet moet blijven bestaan. Prof. Aengenent heeft het bovenstaande aan den voorzitter van den Bond, den heer baion van'Wijnbergen, telegrafisch bericht. Nederl. R. K. Middenstandsbond. Dezer dagen heeft het hoofdbestuur van den Nederl. R. K.' Middenstandsbond te Utrecht vergaderd. Op grond van inlichtingen ontvangen van het Nederl. comité, werd besloten, at' te zien van een afzonderlijke bedevaart naar Rome bij gelegenheid van het jubeljaar. Besprekingen werden gevoerd over bet con gres, dat dit jaar zal worden gehouden te Am sterdam,, op 22 en 23 April. Als leden van den Middenstandsraad voor 1925 werden aangewezen de heeren J. Meyring, L. Peelers, C. Struycken en mr. J. v. Iledenberg Hubar. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over de mogelijkheid van concentratie an de dioce sane bureaux met het Nationaal Bureau. Besloten werd, bij het bondsbestuur aan te dringen op een aanvulling van punt 3 van het ontwerp-program van de R. K. Staatspartij in den volgenden geest, Voortgezet herstel en behoud van het finan cieel evenwicht. Intrekking of wijziging van die belastingmaatregelen, welke bepaalde. Lakken van bedrijf in bijzondere mate aantasten in hun bestaanverlaging van die belastingen, welke het zwaarst op de on- of minvermogenden drukken, of de noodzakelijke kapitaalvorming het meest tegenhouden. Meer vrijstelling of aftrek voor groote ge zinnen. Belast ingpersonecl. In verband met geruchten over het voornemen van de regeering, het belastingpersoneel in den actieven dienst in uniform te steken, heeft het hoofdbestuur van den Centralen Nederl. Amh- lenaarsbond aan den minister van financiën verzocht, zoo onverhoopt deze geruchten waar heid zouden-bevatten, in ieder geval geenerlei beslissing te nemen, alvorens hel personeel door middel van het georganiseerd overleg in de gelegenheid te hebben gesteld, zich over deze zaak uit te spreken. Las Palmas. Uit, Washington seint Reuter, dat de Vereen. Staten en Nederland zijn overeengekomen het geschil betreffende de. souvereiniteit op het eiland Las Palmas, een der Philippijnen, te onder werpen aan arbitrage. Bisschoppelijk vermaan. Mgr. Hopmans heeft in verband met de a.s. Kamerverkiezingen een rondschrijven uitge vaardigd waarin hij aanspoorL tot liefde en een heid.. Hanzebank. Vrijdagmiddag werd in het gebouw St. Bavo te Haarlem onder veel belangstelling dc aan gekondigde vergadering gehouden van de Hanze bank in het bisdom Haarlem. Zooals men weet, is de aanvraag tot failliet verklaring van deze bank door de Haagsche rechtbank verdaagd tot na het bekend worden van de resultaten van deze vergadering van aandeelhouders. De toestand van de bank werd breedvoerig besproken, evenals voorstellen over een reorga nisatie. Besloten werd, alles te doen om een faillisse ment te voorkomen. Er zullen drie nieuwe ban ken worden opgericht, en wel te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Het is de bedoeling, de aandeelen van de Ilanzebank geleidelijk dooi de nieuwe banken te doen overnemen. Het staal nog niet vast hoe de namen dei- nieuwe banken zullen zijn, maar wel is zeker, dat ze geen Ilanzebanken zullen heeten. Er zullen ook andere directeuren en commissarissen wor den benoemd. Het bestuur vroeg de volle medewerking van de aanwezigen, om deze plannen te kunnen uit voeren o.a. werd zeer ontraden, aandeelen te verkoopen. Uit de vergadering werd gevraagd, hoe bet kapitaal voor de nieuwe banken gevonden zal worden. Geantwoord werd, dat de Nedeijand- sclie Bank daarvoor de groote ruggesteun zal zijn. Geklaagd werd over de tegenwerking van de Regeeringsambtenaren. Op de vergadering die van 1 lot 6 uur duur de waren 452 aandeelhouders met Ongeveer 4000 aandeelen tegenwoordig. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Uit den Raad. De eerste zitting in 't nieuwe jaaigistermiddag gehouden, had al een heel zachtzinnig karakter, zelfs zoo zachtzinnig, dat we om kwart voor vier reeds weer op straat stonden. Een zestal leden waren niet opgekomen, van wie er drie kennis hadden gegeven, door ziekte verhinderd te zijn. De agenda was ook van zoo weinig beteekenis, dat er verder niets meer van valt te zeggen,*zelfs de raadsleden zeil' wisten er bijna niets op aan te merken. 't Eenige wat nog belangrijk was, was de plech tigheid van het houden van de nieuwjaarsrede door den voorzitter, en het wederwoord hierop door het oudste raadslid in jaren, in dit geval den heer G. Scheffers. Een dosis optimisme voor de nabije toekomst was 't beste, wat we er in konden beluisteren. De lieer Hijman bleef zijn principe van annex atie getrouw, door captie te maken op 't laatste gedeelte van de rede van den lieer Scheffers, waar deze 't vertrouwen uitsprak, dat onze stad z e 1 f s t a n d i g weer den bloei tegemoet mocht gaan. Geen mensch kon nalaten toen even om den heer Hijman te glimlachen. De eerstvolgende raadszitting zal wel wat meer om 't lijf hebben, dan die van gister, daai dan gelijk men weet de Koemarktplannen en de Fabri-gelden onderhanden worden genomen. 't Afscheid van Pastoor Warnink. Men verzoekt ons mede te deelcn, dat allen die, persoonlijk van den vertrekkenden pastoor Warnink afscheid willen nemen daartoe de gelegenheid zullen hebben op Woensdag a.s.,, in 't, 'Patronaatsgebouw aan de Hoofdstraat, ingang bij het hek, 's middags van I21/i2 urn en 's avonds na 8 uur. „St. Barbara". Men schrijft ons Dezer dagen had cle aangekondigde vergade ring plaats van de St. Barbara-vereeniging. De voorzitter, dö heer Th. D'hanis sprak in zijn openingswoord zijn dank en tevredenheid uit voor de goede opkomst. Deze vergadering was in hoofdzaak belegd tot een bespreking over liet vieren van het 10- jarig bestaan. Zondag a.s. 25 Jan .'viert St. Barbara dit feest, en zal het inzetten zooals bel een Katholieke vereeniging behoort te doen. 's Morgens hall 8 een Mis in de Kerk van Onze I.ieve Vrouw Visita tie (Nieuwe Haven), waaronder algemeene Com munie, en 's avonds 8 uur groote feest vergade ring in 't gebouw van den R.K. Volksbond. Ieder lid heeft vrijen toegang maar kan tevens nog iemand meebrengen. Een paar regeltjesover 't ontstaan der St. Barbaravereeniging mogen bier volgen Het was in den zomer van 1914 toen eenige heeren uit het bestuur liet plan opvatten om cle oude onderafd. van den R.K. Volksbond met name Weduwen-steun, om te gaarr zeilen in een St. Barbara vereeniging. Het vlotte wel niet zoo gemakkelijk, maar na een berg van moeilijkheden Ie hebben overwon nen, gelukte liet hun om Januari 1915 de St. Barbara vereeniging door liun bekwamen advi seur kapelaan Paulussen te doen inslalleeren eri in de rij der onderafd. te doen plaatsen. Het kan zijn nut hebben om enkele regeltjes te plaatsen over het werk der St. Barbaraver eeniging, omdat er nog zoo velen zijn die haar niet kennen en onbekend maakt onbemind. St. Barbara telde Januari 1915 46 leden maar door het flink optreden van het bestuur, is dat aantal gestegen tot 256 leden, 98 begunsti gers, en 8 donateurs, en aan liet, hoofd staat de Hoog Ecrw. heer Deken als Beschermheer. Maar er zijn er nog zoovelen die nog goen lid zijn en zeggen Ja, ik wordt lid van een doode vereenigingDat, komt, om dat zij het werk van St. Barbara niet kennen. Maar zij mogen weten, dat het doel der; vereeniging is, om een katholiek die een katho lieke begrafenis toe komt, dit- dan te geven ge heel in den geest van onze Moeder de H. Kerk. En daarom zooveel eer aan de dooden, en men bemint de weezen. Daarom houdt het bestuur een biduur aan 't sterfhuis, en op verlangen wordl er ook rouw geplaatst, en brengt men den over ledene grafwaarts.E n men handelt volgens regle ment, om den naastbesfaande in verschillende moeilijkheden te helpen, en geeft nog een uit- keering naar gelang van den tijd dat de overle dene lid was. En hoe krijgt men bij overlijden een H. Mis? Dat word' elk jaren herhaald, ook dé Kerkbofoefeningen of andere bedevaarten De Katholieken moesten de woorden van onzen adviseur eens bedenken, die bij sprak op de jaai- vergadering van 9 Januari 1921 „Dat wij niet allen ia de organisaties mogen werken voor een cëntje meer en een uurtje min der. Maar dat wij ook moeten werken voor het heil van onze onsterfelijke ziel (en dat wordt in de St. Barbaravereeniging gedaan). Laten wij hopen dat er velen zijn, die deze paar woorden nu eens ter harte nemen en zich aansluiten onder de banier van de SI. Barbara vereeniging. Het feest van morgen moge daartoe ook niet weinig bijdragen. 's 5Si „Freuleken". Naai wij vernemen zal op Vrijdag 20 Februari a.s. in de gehoorzaal v.d. Ned. R.K. Volksbond een liefdadigheidsuitvoering plaats hebben ten bate van hel R.K. Parochiaal Armbestuur. Door de bekende R.K. Schiedam Tooneel Club zal opgevoerd worden „Freuleken" tooneelspel van Herman Roelvink, in 3 bedrijven. Het stuk is geheel gecostumeerd en speelt omstreeks het jaar 179Q. Wegens het sympathieke doel bevelen wij deze uitvoering onzen lezers gaarne aan en wenschen wij bet R.K. Armbestuur bij voorbaat veel succes toe. Er zullen ditmaal 3 rangen zijn inplaats van 2 n.l. 1.75, 1.25 en ƒ0.75. Noodlottig seliot. Gistermiddag ca. 3 uur was cle 20-jarige Belgi sche marconist J.J.J.D., uit Pepinstère in zn cabine op 'L Belgisch vrachtschip „Brazilier" liggende in de Wilhelminahaven alhier, bezig met het demonteeren van z'n Browning-revol ver, toen plotseling een schot afging, waardoor z'n vriend de 4e machinist B., uit Antwerpen die op een divan in dezelfde cabine lag, noodlottig boven de oogen in 't voorhoofd werd getroffen. B. zakte achterover, en 't bloed stroomde, bij 't zien waarvan de marconist als radeloos op de vlucht sloeg, 'L Sterrebosch in. Na lang dwa len in versehrikkelijken' angst en spijt, werd D. eerst om half- zes op de Koemarkt aangehouden. Het, slachtoffer was een half uur na 't getroffen worden gestorven. Diens lijk werd naar 't Gem. Ziekenhuis vervoerd, vanwaar 't heden naar 't Goolsingelgasthuis te Rotterdam ter schouwing zal worden overgebracht. D. is heden voor den officier van Justitie ge leid.llij is nog steeds diep onder den indruk van het voorgevallene. De rechtbank zal nu hebben uit te maken, of D. nog eenige schuld door on voorzichtigheid treft of niet. Het Belgisch schip is hedenmorgen reeds weg gevaren Auto-ongeluk. Omstreeks zes uur gisteravond is doordat de bestuurder het stuur kwijtraakte eert kleine tweepersoonsauto van de firma IJ. v.|Gent alhier van den Rotterdamschedijk, ter hoogte van de Hooge Boomeii en in cle nabijheid van de tram halte, gereden. De bestuurder kwam met den schrik vrij. In den auto zat echter nog de 23- jarige mej. G. D„ kantoorbediende bij genoemde firma, uit de Zwaei'decrooüstraat te R'dam. Deze kreeg de auto, die over deii kop sloeg, op liet lichaam. Tengevolge hiervan bekwam ze zwaar inwendig letsel en een hersenschudding. De Geneeskundige Dienst bracht haar in allerijl naar liet groote ziekenhuis. Daar bleek ze bij aankomst reeds te zijn overleden. Gewoonlijk ging het meisje per tram naar huis. Daar zij gister iets langer bad moeten werken, werd zij per auto weggebracht. Dil is helaas noodlottig voor haar geworden. Bij onderzoek is gebleken, dat, het ongeluk veroorzaakt is, doordat de auto met een hand wagen in aanraking is gekomen. De bestuurder die geen noemens waardig letsel beeft bekomen, is na verhooi vrij gelaten. Hem treft geen schuld. Zonsverduistering. Hedenmiddag zal de zori voor onze streken gedeelellijk verduisterd worden en ondergaan als een gloeiende sikkel Hier begint ten 3.15 nam. de maan de zon- schijf in te deuken, en zal de grootste bedekking 0.80 bedragen, ten pl.m. 4.20. De zon gaalonder ten 4.30, en wanneer een heldere lucht lu-t ver schijnsel eens begunstigt, zal het wel interessant zijn, en rloór den lagen stand der zon ongehinderd mei het Idoole oog te volgen. Luxor Theater. Luxor brengt ons deze week een zeer uitge breid en actueel programma .De directie komt de eer toe de primeur te hebben voor Schiedam van een zeer actueele film n.l. cfe vliegtochtnaar Indië. Was de belangstelling in Holland groot door 'deze vlucht, in Indië was, die volgens ge tuigenis der film, enorm. De film geeft een goed beeld van het enthousiasme waarmede de vlie gers te Batavia ontvangen werden. Als eerste hoofdfilm draait „Het Drama te Carlton". Een Hollandse-li werk, gedeeltelijk spelende te Volendam en gespeeld door Holland- sche en Amerikaansche artisten. De hoofdrollen worden schitterend vertolkt door'Willem Hun- sche en mevr. Esther de Boer-van ;Rijk, bekend in haar rol van Kniertje uit 'Heyermans' „Op Hoop van Zegen". Een mooie Wildj-Westfilm is „Bloedwraak" met in de hoofdrol de popu laire filmacteur William Farnum. „Man tegen Man" is een schitterend werk, spelende in Alaska' Het kluchtige gedeelte van het programma wordt goed vertegenwoordigd door „Het meisje van de Ranch". Het Luxor orkest bleek versterkt met een cellist wat o.i. een groote verbetering en een succes belooft te worden. Een programma wat wij gaarne aanbevelen. Kan. Ver. „Ons Genoegen." Blijkens een kleine annonce in dit blad kunnen e leden van de Kanarie-ver. „Óns Genoegen" n ook verdere belangstellenden Dinsdagavond in Café Nationaal genieten van een lezing met lichtbeelden. Bij 'Kon. besluit, van 21 de zei- is herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervan- ger alhier mr. M. M. van Velzen. - UIT ROTTERDAM. W.B. Theater. Het journaal toonde ons deze week eenige mooie k eken, welke gedurende den jongsten storm, welke in den buurt van het kanaal woed de, opgenomen waren op de Fransche en Engel- sche kusten, terwijl de revue ons een duidelijk beeld schonk van de groote irrigatiewerken in Spanje. Direct hierop volgde als extra-nummer een aardige klucht in twee acten „Fridolin heeft een buitenkansje". Als eerst hoofdfilm bood men ons „Het Testament van Antony Cole" een drama in 5 bedrijven. Het is een geschiedenis van een ouden zonderling, die wilde weten, of zijn kleinzoon en Na de pauze als hoofdfim een schitterend werk „Vlammen der Liiefde",een spel van liefde, moed en zelfopoffering, met, in de hoofdrol de nog jeugdige Amerikaansche film-diva Colleen Moore. 'Een film welke alleen reeds een gang naar W.B. waard is. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, In verband met het ingezonden stuk van den heer Sickenga, opgenomen in Uw geëerd blad van Donderdag 22 dezer, deel ik U namens bet. Bestuur van liet Departement Schiedam der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel mede, dat de tegen ons adres gemaakte op- en aanmerkingen in een nader aan den gemeente raad te richten schrijven zullen worden behan deld, gelijk reeds eerder in'Uw blad werd gemeld. Intusschen werd met genoegen geconstateerd, dat de heer Sickenga zijn vergissingen zij het ook slechts ten deele heeft erkend. Met dank voor de plaatsruimte,- Hoogachtend, Mr< W. A. Hoek. Secretaris. Bij ol krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offleieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en'Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 22 Januari 1925 het verzoek van lo. J. C. W. VERKOEIJEN om vergunning tot oprichting van een koper- en metaalgieterij in het pand Zijlstraat 561, kadaster Sectie A. No. 632 en 2o. GEBR. C. EN M. HUIJSKES om ver gunning tot oprichting van een steenhouwerij aan de Simon Stevinstraat 14, kadaster Sectie I. No. 2471, met een electromotor van 10 P.K., drijvende een carborundum-,frais- en zaagmachi ne, verdaagd, aangezien het desbetreffend onder zoek nog niet is geëindigd. SCHIEDAM, 24 Jan. 1925. "Vervolg Kerkbericht. kTl e n d e r. Parochiekerk van O.L. Vrouw Visitatie en van het Allerli. Hart van Jezus. Zondag. Van den 3den Zondag na Drie koningen Mis blz. 196.2e Oratie van de bekeering van den H. Paulus. 3e Oratie van Jen H.Petrus blz. 1496, prefatie der allerli. Drievuldigheid blz. 34. Maandag. H. Polycarpus Mis blz. 1501. Dinsdag. II. Joannes Ghrysostomus Mis blz. 1504. Credo. Woensdag. H. Agnes Mis blz. 1507. 2e Ora tie van de H. Maagd. 3e Oratie van Paus of Kerk blz. 188. Donderdag. H. Franciscus van Sales Mis In medio blz. 1079 oratie blz. 1509 (.redo. Vrijdag. H. Martina Mis Loquebar blz.1106 2c en 3e Oratie als Woensdag. Zaterdag. H. Petrus Nolascus Mis Justus blz. 1091 Oratie blz. 1510(seereta en Postcommu- nio uit de Mis Os justi blz. 1090). Zondag. Van den 4en Zondag na Drieko ningen. Liturgie. DERDE ZONDAG NA DRIEKONINGEN. „Voorwaar Ik zeg u zoo een groot geloof heb lk in Israël niet gevonden." Het blijft telkenjare voor ons een leerzame geschiedenis als wij bij de veeleischendheid en dc rechtzoe- kerij der Joden de nederige volgzaamheid zien van dezen man, „die toch in overheid was ge steld." De beloften aan Abraham gedaan, de profetieën over de grootheid van het volk der- uitverkiezing deden die uitverkorenen vergeten, dat God rechtens onze medewerking vraagt om Zijn goddelijke beloften in ons waar te maken: De godheid van Christus, die gesproken bad luide uit Zijne leer, maar luider nog uit de daden, „die niemand deed zooals Deze", bad den heiden- schen hoofdman overtuigd, dat die wereldsclre macht hem geen rechten gaf tegenover dezen Leeraar, dat slechts een nederige smeekbede paste, dat slechts de minst mogelijke moeite mocht worden verlangd, wilde geen welver- (Buiten verantwoordelijkheid dér Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2