48ste Jaargang. Zaterdag 24 Januari 1025. Me. 14157 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.70, per week 20 cent, franco per post f3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering f 5ÜKI bij levenslange geheele invaliditeitf 280 duim: f60 bij verlies van een wijsvinger*, f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. AdvertentiSn: 15 -regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. bij verlies Dit nummer bestaat uit 2 bladen TWEEDE BLAD. Hood geredeneer Nog eens Zola. De „Voorwaarts" heeft gereageerd op t door ons dezer dagen gelanceerd artikel „Weg met Zola", waarin we een lans er voor braken, omwille van 't geestelijk en stoffelijk heil der Gemeentel. Leeszaal-bezoekers, de boeken van Zola grootendeels daaruit te verbannen. Door dat blad worden we uitgemaakt voor ouderwetsch, onder-Moerdijksch, dat wil zoo veel zeggen als erg achterlijk, dus van den tegen- woordigen tijd niet veel nog begrijpend. De socialisten, (4e moet je op 't moment hebben, als navolgenswaardige voorbeelden, waar 't betreft ideeën over litteratuur, zedeleer enz. enz., teveel om op te noemen. „Voor de wereld" zegt de „Voorwaarts" „is Zola gebleven de reusachtige figuur van denkkracht en uitbeelding, uit gra niet gehouwen, waartegen zijn belagers hoe grim mig ook aanvallen, zich vruchteloos te pletter loopen." Alles goed en wel, maar praatjes vullen geen gaatjes. Wij hebben in ons vorig artikel met geen enkel woord de kwestie aangeraakt van de mo gelijke litteraire waarde van Zoia's werken Lij ons gaat 't er op de eerste plaats om, of dat werk zedelijk goed, in ieder geval niet zedelijk slecht kan worden genoemd, en dezen kant van de zaak vergeet de „Voorwaarts" eenvoudigweg totaal, en bewust natuurlijk, want ons geheele artikel ging daarover en over niets anders t Roode blad verstout zich op onze meening te reageeren, zonder er ook maar eenigszins de aandacht aan te schenken. En nu meent t, dat die kwestie zonneklaar is weerlegd. Is dat rede neeren, is dat logica Ja, van een buurviouwen- stelletje uit een of andere achterbuurt, maar niet van voor intellectueel zich uitgevende personen, die bovendien nog meenen de allerhoogste wijs heid in de vruchtbaarste ideeën in pacht' te hebben. 't Eenigste, wat de „Voorwaarts" belieft te doen, is het zedelijk vraagstuk trachten te ver doezelen, door erop te zinspelen, dat de Katho lieken ook lang niet allemaal braaf zijn, al mogen ze dan de boeken van Zola niet lezen. Maar wie weet, hoevele niet-goede katholieken ondanks het kerkelijk verbod, die hoeken toch gelezen hebben. De „Voorwaarts" wijdt gelijk gezegd eigenlijk geen aandacht aan de 'zedelijke kwestie, welke dus voor haar niet schijnt te gelden en feitelijk van geen beteekenis is. Voor haar geldt alleen maar de geestelijke vrijheid, die ze zich volgens haar zeggen nooit zal laten ontnemen. Wij zijn ook werkelijk, niet van plan, om hun die vrijheid te ontnemen, en wij hebben de vorige keer dit pok reeds duide lijk uiteengezet. Slechte lectuur ontneemt jtu.sf den geest/de vrijheid en een leeszaal, -welke et- is ten algemeenen nutte, mag dus t lezen, \an slechte lectuur niet bevorderen. Wie dan, toch Zola wil lezen, hij doe dan wat hij niet laten kan, we zullen hem dat niet beletten, maar de gelegen heid om die hoeken te krijgen mag niet in de gemeentel, leeszaal te vinden zijn. De niet-slechte werken kunnen vanzelfspre kend in de leeszaal blijven. Dit ook ter gerust stelling van mevr. Oclé-Boekholt, die onlangs in de „Schied. Courant", evenals de socialisten zich erg bezorgd maakte over de „paapsche stou tigheden" inzake lectuur. Binnenland. Een millioen voor een politiek bureau. Wij lezen in „De Residentiebode" Dezer dagen vermeldden we het bericht) 6at de penningmeesters van de katholieke centrale Kiesvereenigingen uit de 18 Kies kringen zullen bijcenKomen onder leiding van 6en penningmeester van den Algem. Bond van R, k. Kiesvereenigingen. Ook de voor zitters zouden mee vergaderen. Wat deze heeren zullen bespreken, stond niet bij. Vermoedelijk zullen ze wel niet bijeenkomen om wat te redekavelen over het mooie weer of over de eenheid die binnen kort bereikt wordt, maar zullen de financiën Van de R.K. Staatspartij wel tot onderwerp van ernstige bespreking genomen worden. Dat dit dringend noodig is, behoeft wel hlet veel uitleg. De groote verkiezingen staan oor de deur en daarbij is geld veel geld noodig. n Vergissen we ons niet, dan is er niet bepaald eel in de centrale kas, terwijl de 18 kieskringen ei ook al geen groote brandkast op na behoeven ^e houden. Zelfs is bekend, b.v. van Gelderland men daar nog erg met tekorten worstelt. pral'US rec*en genoeg om eens gezamenlijk te heid°Cil meenen we, dat er bij deze gelegen- Mï heh°g meer reden is, om nog eens iets anders ai*delen. Of genoemde penningmeesters bij verlies van een hand, voet of oog f 206 bij doodf 100 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz, bank Schiedam ook daartoe opgeroepen zijn, weten we niet, maar we hopen dat ze nu eens de kwestie van een politiek bureau, ernstig onder de oogen zullen zien. Veel hooren we daar niet over, maar toch is het niet vergeten. Enkele weken geleden heeft baron Van Wijnbergen er op gezinspeeld, hoe dringend noodig zulk bureau is en dat de inrich ting zou komen te staan opeen millioen. Dat is een geweldig cijfer, maar als het de be doeling is een fonds te stichten, waarvan allc-en de rente wordt opgeteerd, zal men voor zulk bureau werkelijk voor niet veel minder toe kun nen. Wel zou het te overwegen zijn, een regeling te treffen, volgens welke de verschillende Kies kringorganisaties jaarlijks het benoodigde bij eenbrengen (met 2000 gulden, door elkaar ge nomen voor elke Kieskringorganisatie zouden ze er reeds zijn), maar veiliger lijkt het inderdaad, ineens een fonds bij elkaar te brengen. Hoe de voorzitter aan dat cijfer van een millioen kwam, is ons niet bekend. Waarschijn lijk dacht hij aan het millioen, dat de A.R. een paar jaar geleden voor gelijk doel bijeenbrachten en dat kan inderdaad een maatstaf zijn. Welnu, zou het zoo onmogelijk zijn, dat de Katholieke Partij, die driemaal zoo groot is als de A.R. en zeker niet minder bemiddeld kan, wat onze coali tie wel konden. We tellen zoo ongeveer een millioen katholieke kiezers. Daarvan zijn er zeker driekwart die niet meer dan een dubbeltje oi een kwartje voor dit fonds zouden kunnen offeren, maar het overige kwart zou het dan overige kunnen doen. Zoo heel onmogelijk lijkt dit inderdaad niets, mits de zaak goed op pooten wordt gezet en den kiezers het belang der zaak duidelijk wordt gemaakt. We hopen dat de voorzitters en de penning meesters op hun bijeenkomst spijkers met kop pen zullen slaan en de beste methode zullen vaststellen om nu eindelijk eens het politiek bureau te grondvesten. Resb. De Vaderlanders. Onlangs brachten wc berichten over een nieuwe partij. Er komen nu nadere bijzonder heden over los en het blijkt, dat de partij zich noemt „Vaderlandsch Verbond". Of ze verband houdt met de „Vaderlandsehe Kroniek" of de „Vaderlander" of andere actualisten of fascisten blijkt niet, maar naar de beginselen te oordeelen, is het toch iets dergelijks. Er wordt n.l. veel geschermd met vrijheid voor particulier en be drijf, hervorming van het kiesrecht,Oranje, meer weerbaarheid en dgl. punten. Van beteekenis lijkt deze beweging al even min als vorige pogingen van dezen aard. Er zijn waarlijk partijen genoeg. Onder de leden die blijkbaar meest uit den oud-liberalen hoek voortkomen, zien we b.v. prof. J. de Louter, W. Stork, Wilton, Simon Maas, ir. Nierstrasz, mr. J. de Beaufort, v. Lö- ben Seis en dergelijken*. Qok A. F. L. Faubel, welbekend uit vrijmetselaarspropaganda, en jhr. De Jong van Beek en Donk, min of meer befaamd oud-gouverneur van Curacao. *- Kapifaaivorining. In de Gereformeerde kerk in de Akkerstraat te Groningen is gisteravond, voor de afdeeling Groningen van Patrimonium minister Colijn als spreker opgetreden. Spr. wil alleen spreken over de beteekenis en de functie van het kapitaal en dan eerst over kapitaalvorming. Dat dit laatste noodig is, is spr. gebleken uit een brief van een zijner ge letterde vrienden, die de vraag stelde wat baat het. mij] als ik zelf in dat kapitaal geen aandeel heb Als waar was, dat kapitaal alleen beteeke nis heeft als men het zelf in de hand heeft, zou het voor de niet-gegoeden absoluu t onverschillig zijn of er kapitaal was of niet. De hoofdvraag is is er kapitaal noodig en is het noodig dat het groeit Het antwoord op die vraag is doodeen voudig, als men rekening houdt met het feit, dat onze bevolking ieder jaar toeneemt met 100 a 120 duizend personen en er dus ieder jaar een 20 duizend huisgezinnen meer komen. Daarom dient, het kapitaal dus ten minste zooveel te stijgen als de bevolking is toegenomen. AI die menschen moeten leven, moeten werk en werk gebieden hebben. Dat is geen stelling van spreker daarover is ieder het eens. In verband daarmee wijst spr. op een uitspraak van den heer Wibaut over de noodzakelijkheid van kapitaalvorming, waarin deze zegt dat uitbreiding van werkzaam heden moet voorafgegaan worden door toeneming van kapitaal. Dit staat vast, dat het kapitaal alleen kan voortkomen uit hetgeen wordt voortgebracht, het moet worden gevormd uit het overschot van het nationale inkomen. Daaruit moeten allereerst de gemeenschappelijke behoeften, de vertegenwoordiging van ons land, de rechtspraak het onderwijs, de defensie, wegen, kanalen enz., dife door de gemeenschap in ons belang worden verzorgd, ten tweede onze eigen behoeften wor den benoodigd, en wat er dan nog over is, kan als nieuw kapitaal worden vastgesteld'. Nu kan men vragen neemt de.staat te veel of nemen wij zelf teveel In een huishouding dient een ordelijke verdeeling te zijn voor de behoeften en men moet voor het eene niet teveel uitgeven, Opdat het andere niet te kort kome. is die ver- deeling nu redelijk, blijft er voldoende over voor vorming van hieuw kapitaal Het antwoord moet luiden, dat het deel, dat. voor kapitaal vorming overblijft op het oogenbük niet groot genoeg is. Prof. Bruins van de Handelshooge- school schat het benoodigde cijfer op 500 mil lioen 's jaars. Spr. schat het iets lager, maar men mag zeggen, dat, zal de toekomst van ons volk, van onze kinderen niet in het gedrang komen, er een dergelijk bedrag moet overblijven. Waar moet men de vermindering in de eerste plaats vinden Onder sprekers pari ij, weet spr., wordt zuinig geleefd en kan met veel meer bezuinigd worden, maar er zijn ook anderen die zich in weelde badgn, Zij doen allerlei weelde- uitgaven en met het belasten dieff uitgaven komt men niet tot ae noodige 500 millioen. Daarom is sprs. uitspraak,dat de toekomst van ons volk en onze kinderen alleen dan verzekerd kan worden, als de belastingen verlaagd worden. De belas tingen nemen 40 pet. van het nationale inkomen in beslag. Wat de regeering in het afgeloopen jaar heeft gedaan is niets anders geweest dan het Llusschen van een brand, het dichten van een dijk, te zorgen niet meer uit te geven dan men heeft. Als de dijk op doorbreken staat, kan men in den regel wel hulp Krijgen, maar als het gat weer dicht is, blijkt de kunst om hulp te krijgen wel eens moeilijker. Wat de regeering nu gedaan heeft,heett zij gedaan om de waardevermindering van ons geld te \oorkomen. Dat gevaar is voor bij. Gemengd Nieuws. Gemeentepolitiek' In de laatste vergadering van den gemeenteraad van Hedik- huizen heeft de heer van D. wijziging van art. 21 der politieverordening voorgesteld, waardoor het sluitingsuur van 10 op 11 uur werd gebraht. In het debat merkte de voorzitter op Udoet zeker dit voorstel omdat ze u gisteravond opge schreven hebben. Het voorstel werd nochtans aangenomen. Daarna besloot de raad een brief te richten tot den minister van birmenlandsche zaken, om dat de burgemeester een elcctrisehe nachtlan taarn laat branden tegen het besluit van den raad in. De raad zegt daarin o.a. „dat het strijdig is met alle wetten, dat zijn voorzitter zijn eed schendende, zich daardoor boven de Kroon steltdat hierin een gevaarlijk precedent wordt geschapen en gevoeglijk een gedeelte der Ge meentewet kan worden opgedoekt, indien zulks onberispt wordt gelaten." „V inge ral'drukken van ieder- e e n" is het panacee tegen de veldwinnende mis-- daad-epidemie in Amerika, aan de hand gedaan door den bekenden New Yorkschen hoofdcom missaris van politie, Enright. Enright is juist uit Buenos Aires Lerug, waar naar hij zegt, het systeem uitstekend werkt. Hij heeft als zijn voornemen te kennen gegeven dadelijk een campagne te beginnen voor invoe ring van een wet in den staat New York, waar hij iedere ingezetene van den staat bij de politie voor een dollar een identiteitskaart zai kunnen krijgen, bevattende zijn portret en vingeraf druk. Dan kunnen, aldus Enright werkgevers wei geren arbeiders in dienst te nemen, die zulk een kaart niet hebben. De hoofdcommissaris heeft berekend, dat ieder jaar 10.000 menschen in de Vereenigde Staten door misdadigers wor den vermoord en dat de misdadigersbevolking de vijf millioen beloopt op een totaal van 105 millioen menschen, van wie slechts 500.000 hun vingerafdrukken bij de politie hebben staan. Processen. Eerlang zal te Antwerpen de behandeling van het geding tegen cle z.g. ben de Nauwelaerts voor het Assisenhof beginnen den 23 leden zijn niet minder dan twee honderd en een moorden, inbraken diefstallen en aanran dingen op den openbarenweg ten laste gelegd. De beschuldigingsacte beslaat honderd negen en twintig bladzijden. -Het proces tegen de moOTdenaars van Mat- teotti zal in Maart, dus nog voor de nieuwe ILa- liaansche verkiezingen, plaats vinden, vermoede lijk echter niet te Rome,maai in een nabij gelegen stad, en ongeveer een maand duren. Een zonderling. Te Islington werd dezer dagen, naar de Londensche bladen melden, een 45-jarig man, Wm. MacFarlaue, gevonden, aan den hongerdood toe en liggende in een kamer van ongeveer vier bij twee meter, die aan alle kanten omringd was met een muur van ruim 65 c.M. d-ikte, bestaande uit allerlei vuil en ai- val, zoodat in het midden slechts een zeer smalle gang was opengelaten. Om hem te bereiken, moest de politie, na de deur gerameid te hebben, zich eerst een tunnel door den onfrisschen muur graven. Toen het gat gemaakt was en een politie agent er zijn hand Kcorstak om den beklagens- waardigen bWoner er uit te helpen, kroop deze schuw terug>Eerst nadat de tunnel verder was uitgegraven en de agenten er door kondengaan, gelukte het hun, den man, die in een zeer ver vuilden staat verkeerde, naar builen te brengen. Bij een nader onderzoek in de kamer bleek Mae Farlane in vrij goeden doen te verkeeren, althans te midden van het vuil werd een aantal waarde papieren gevonden, terwijl de man ook nog 116 p. st. op de spaarbank had staan. Een buurman van den zonderling vertelde, dat de man ruim vier jaar op de kamer woonde, geregeld huur betaalde, iederen morgen uitging en dan de meest vreemdsoortige dingen ver zamelde, als afgebrande lucifers, flesschen, melk- blikjes, kapot speelgoed én dergelijke dingen, die hij in zijn kamer opstapelde. Toen de vrouw van dezen buurman hem eenige dagen niet had zien uitgaan, had zij aan de deur van de kamer geklopt om te zien, of mr. MacFarlane in leven was. Zij kreeg flauwtjes ten antwoord „Ja, ja, ik ben er, maar ga asjeblieft weg." Na eenige dagen waarschuwde zij de politie, die, gelijk ge meld, de deur forceerde. De 'man is thans naar een ziekenhuis ge bracht, waar men zijn haar geknipt en zijn haard afgeschoren heeft.. Hij verkeert in een half bewnsteloozen toestand en zeide op een vraag, waar zijn bloedverwanten zijn „Ik heb er geen, allen zijn weg." Uit de kamer werden niet minder dan zeven tonnen vol vuilnis gehaald, en daartusschen werden papieren aangetroffen, die er op wezen, dat hier ook nog een roman van verloren liefde in het spel is. S o v j e t-h a r i n g. In de „Pravvda" van 17 Januari schrijft Sosnofski onder den titel „De Sofjet-isatie van de Schotsche haring" het. volgende. Het volkscommissariaat van buitenlandschen handel koopt in Engeland Schotsche haring. Wanneer zoo'n haring van het ecne bourgcois- land naar het andere wordt uitgevoerd, laten we zeggen van Engeland naar Duitschland, dan komt er gemiddeld 30 pCt. oniiosten op. Maar nu wanneer die haring naar Rusland gaatDan ondergaat hij den niet garing te schatten invloed van de Sovjet-bepalingen en /gewoonten Het begint, ai op het oogenblik, waarop de kcop gesloten wordt; dan komen op de prijs van de haring te drukken diverse vergoedingen voor personen, die direct en indirect bij den aankoop betrokken waren, reis- en verblijfkosten van diverse personen, overwerkvergoedingen enz. Daarna komen de kortingen, vergoedingen, uit- keeiingen enz. aan Russische officieele en sexni- officieele. organisaties de Dobrochim, de Ocli- matdjet, de Dobrolet cn hoe zij verder heften mogen. Na al dëze bewerkingen is de haring ein delijk „gesofjet.tiseerd", maar op een dusdax.ge wijze, dat een vaatje haring, dat in Londen is gekocht voor 21 a 22 roebel, in Moskou wordt verkocht voor 98 roebel De sieraden van prinses De Br o g- 1 i e. Het mysterie van de verdwijning der sie raden van prinses Amédée de 'Broglie, waarvan wij dezer dagen melding maakten, schijnt moei lijk op te lossen te zijn. De politie heeft het ge heele personeel, dat nog slechts eenige weken in dienst was, aan een streng verhoor ondorwox- pen en pxxeies nagegaan, wat dat heeft gedaan en waar het zich heeft bevonden van het moment af, dat de prinses de gestolen sieraden h eft, weggeborgen tot dat waarop de diefstal werd ontdekt. De bedienden hebben nadrukkelijk ver klaard niet aan den diefstal schuldig te zijn. De recherche veronderstelt, dat het paarlencoiher en de gestolen ring in één der vertrekken zijn verborgen', of dat de sieraden in het closet ge- worpen zijn. Trouwl u stige.Lilliputters. Maan dag zijn te Plymouth (Engeland) twee dwergen in het liuwelijk getreden. Het bruidje was 3 vt. 2 inch, de bruigom 4 vt. 4 inch. (rtsp. 96 c.M. cn 101 c.M.) Het zijn cii'cusluidjes. De dood van Carmen Sylva. Ge- ruimen tijd heeft te Parijs het gerucht geloopen, dat de koningin-moeder van Roemenië, Carmen Sylva, die in 1916 overleed, geen natuurlijken dood zou zijn gestorven, doch dit werd nimmer bevestigd. De ,,Newv York Herald" meent in staat te zijn, meer licht in deze geheimzinnige zaak te brengen, door de verklaringen van het personeel van het Roemeensche hof, dat van de omstandigheden, die tol den dood der koningin leidden, getuige was. Volgens deze vcrkiarii pen leed de koningin sedert 1913, toen zij een siaai* operatie onderging, ernstig aan neurasthenie. In 1916 bewoonde zij een Roemeensch kasteel in een door de Duitschers bezet gebied. De Duit- ■■■■■■»iniiiiiiimna«mi«mwu——I—I ^||^Kl^^llr^T«1larwsxel8a;w^»» J*®SMSKt»WSa»(( I I I -• .in... ■■■ii.M.i.fe,■HIHrtMKWMI l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 5