DAGBLAD VOO#? SCHIEDAM OMSTREKEN FEUILLETON. Het geheim van het moeras. 48ste Jaargang. Woensdag 28 Januari 1825. No. 14160 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel'Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarbovan 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel- Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden betekend. Gratis-Ongevallenverzekering i 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bq verlies van een Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van A. P. S. SWARTJES om vergunning tot oprichting van een herstelplaats van stoom- cn andere werktuigen,, stoomketels en tanks in het pand Mariastraat 2, kadaster Sectie M. No. 108, met, een electromotor van 71/, P.K., drijvende diverse werktuigen, en een elektro motor van 1/i P.K., drijvende een ventilator. Dit verzoek is mét de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 11 Februari a.s., des voor middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinder wet gerechtigd zijdie niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling tóe te lichten. Schiedam, 28 Januari 1925. Buiteniandseh Nieuwst DE KEULSCHE ZONE-KWESTIE. De Duitsche regeering heeft haar antwoord op de nota der geallieerde regeeringen in zake de niet-ontruiming der Keulsche zone, zooals aangekondigd, reeds gistervoormiddag aan de diplomatieke vertegenwoordigers van de ge allieerden te Berlijn overhandigd. De Duitsche regeering stélt in dit antwoord met leedwezen vast, dat hare nota van 6 Januari jl. den geallieerden regeeringen slechts aanleiding heeft gegeven tot een formeele beantwoording, welke de oplossing dezer belangrijke aangelegen heid in geen enkel Opzicht bevordert. Het Duit sche volk wordt in de nota der geallieerde re geeringen opnieuw beschuldigd van niet-na- koming van het Verdrag van Versailles, zonder dat het de mogelijkheid wordt geboden, zich tegen die beschuldiging te verdedigen. De Duitsche regeering erkent, dat het Verdrag van Versailles de ontruiming van de Noordelijke zone van het Rijnland op 10 Januari 1925 af hankelijk stelt van zekere voorwaarden zij beweert echter, dat deze voorwaarden vervuld zijn. Het feit dat Duitschland geheel is ontwapend, staat te zeer vast dan dat de geallieerden de niet- ontruiming der Keulsche zone zouden kunnen motiveeren met een beroep op den huidigen stand der ontwapening. In zake het nieuwe argument van de geallieer de regeeringen, dat de étappe-gewijze ontruiming van het bezette gebied voor de eindperiode van 15 jaar een gunst aan Duitschland beteekent, verklaart de Duitsche nota, dat zulk een uitleg* in strijd is met den tekst van het Verdrag van Versailles, volgens denwelken de bepalingen van artikel 429 betreffende de étappe-gewijze ont ruiming niet minder bindend zijn dan die van artikel 428 betreffende den eindtermijn der geheele bezetting. 35) Van zijn schulden Ook daarvoor is de ver klaring gemakkelijk te vinden. Hij beschikt over een bezitting, die misschien millioenen waar de heeft, doch hij heeft de middelen niet om die te exploiteeren. Dus is het zeer goed mogelijk, dat hij nu en dan zich in geldverlegenheid be vindt, ofschoon hij in den grond een rijk man is." ,,lk meende zijn schulden niet, maar ,,0, het verstoorde familiegeluk, waarvan je onbekende vriend gesproken heeft. Nu mijn kind, dat is een thema, waarover ik mij niet verder kan uitlaten, zoo lang mij de feiten onbekend zijn, waarop het betrekking heeft. zal echter ook in deze richting inlichtingen trachten te winnen. Ben je met deze belofte tevreden „Wat u doet, papa, doet u in uw eigen be- jmg. U behoeft zich om mijn tevredenheid of atevredenheid daarbij niet te bekommeren." mèèr!' UU' Je begrijpt toch wel .boe het ge- dat al 1S- Als al miin nasporingen bewijzen graaf onschuldig belasterd is en ik bij De Deutsche nota eindigt met uitdrukking te geven aan de verwachting, dat de geallieerde regeeringen het materiaal betreffende de Duit sche nalatigheden in de kwestie der ontwape ning zoo spoedig mogelijk zullen mededeelen, en op deze wijze de mógelijkheid zal worden geschapen voor overeenstemming betieffende de bijlegging van het conflict. FRANKRIJK EN IIET VATICAAN. Do algemeene beschouwingen in de Fransch'e Kamer over de buitenlandsche politiek werden gister voortgezet. De twee groote redevoeringen van gister waren die van pastoor Bergey, den nieuwen depute van de Gironde, die op de lijst- Mandel gekozen werd, over de betrekkingen tot het Vaticaan en die van den 'socialist Spinasse over de erkenning der Sovjet-regeering. Men verwacht heden nog de redevoering van het oud-lid der Commissie van Herstel, Dubois. Daarbij zal Herriot het standpunt der regeé- nng uiteenzetten over aile kwesties, behalve over de betrekkingen met het Vaticaan, waar over hij, zooals bekend, reeds gesproken heeft. Daarna zullen de algemeene beschouwingen worden voortgezet, zoodat men dan zeker voor hedenavond een stemming kan verwachten. Abbé Bergey, wiens redevoering het grootste gedeelte van de ochtend- en middagzitting 'in beslag nam, is de groote propagandist van de katholieke Liga van De Castelneau. Hij is het type van een volksredenaar. De rechterzijde juichte hem gister herhaalde malen toe. Hij betoogde de noodzakelijkheid van het hebben van een gezant bij het Vaticaan en zoide, dat verscheidene „wasechte leeken van naam" als Briand, Poincaré en Jaurés erkend hebben, dat het hier geen kwestie van buiten landsche politiek betreft. Voorts heeft de katholieke kerk in Frankrijk nog geen wettelijke statuten, zoodat noodig is daai over te onderhandelen, hetgeen niet mo- gelijk is zonder vertegenwoordiging bii hot hoofd van die kerk. Van de opheffing van het gezantschap ver wacht Bergey een nieuwe oplaaiing van den godsdienststrijd. Spreker verdedigde het recht van de katholieke kern, om op te komen voor de belangen van de geloovigen en ook de hou ding van den Paus tijdens den oorlog en durende het Roerconflict. ge- Spmasse sprak namens de socialisten. Hij keurde de erkenning van de Sovjet-regeering goe doch becritiseerde in een lang en gedo cumenteerd betoog het werk der bolsjewiki c eenige, dat van de Russische revolutie zal overblijven is volgens hem, het resultaat van de revolutie voor de boeren, die het land m bezit genomen hebben. Wat de rest betreft hebben de bolsjewiki niets anders gedaan dan blijken z^ b°rg V°°r willen bliiven. dat dit is en mii h -aIs liij §eheeI gerechtvaardigd J dan misschien op zekeren dag de hand FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. Het Fransche antwoord op het door Trende lenburg gedane verzoek om inlichtingen is gisteravond aan de Duitsche delegatie over handigd. Hierin worden de voorgestelde ta rieven aangegeven en nauwkeurige bijzonder heden medegedeeld met. betrekking tot de hoe veelheden en de Massificatie der producten. Voorts wordt een dringend berdep gedaan op de Duitsche delegatie, opdaL zij zoo spoedig mogelijk mcdedeelmg zal doen van de voor deden, welke Duitschland, in ruil voor de pioducten uit Frankrijk, Elzas en Lotharing zal toestaan. Naar aanleiding van de commentaren in de Duitsche pers, betreffende de onderhandelingen, legt men in officieele kringen er den nadruk op, dat de Fransche delegatie nimmer heeft voorgesteld, de vriendschappelijke besprekingen op te schorten totdat het Fransche parlement over de verhooging der douanetarieven zou hebben beslist, doch wél de Duitschers, toen de Franschen een modus vivendi voorstelden. Wat betreft de Duitsche beweringen, waarbij Frankrijk wordt beschuldigd, het nieuwe douane tarief geheim te. hebben gehouden, wijzen de zelfde kringen erop, dat de inhoud van het tarief aan de Duitsche experts is medegedeeld, naar mate dit bij de discussies over de verschillende hoofdstukken ter sprake kwam en dat de beide delegaties steeds op de basis van dit tarief heb ben gewerkt. Volgens mededeelingen van het Fransche ministerie van Handel zullen de besprekingen met de Duitsche delegatie de eerstvolgende dagen worden voortgezet door middel van nota's. Men rekent niet op een onderbreking van de onderhandelingen. BELGIE. De Belgische regeering heeft besloten de Ka mer in Maart a.s. te zullen ontbinden. Theunis heeft verklaard, na de ontbinding zijn ontslag te zullen indienen. IN MAROKKO. De Spaansche colonne, die eenigen tijd heeft geopereerd bij de grens van de Tanger-zone in het Anjera-gebied, heeft haar doel bereikt. De Spanjaarden zijn thans over de geheele lengte van dit gebied meester. Er zijn vele blok huizen opgericht. De Mooren zijn overal inge sloten. Het meerendeel der troepen, die aan den opmarscb hebben deelgenomen, is teruggekeerd. In het grensdistrict wordt niet verder gevochten. CHILI. De vroegere president van Chili, Alessandri heeft, volgens een bericht uit Rome, aan den junta een telegram gericht, waarin hij zijn in- stemming met de staatsgreep te kennen geeft onder voorbehoud, dat de constitutie alleen op wettige wijze wordt gewijzigd. De burgerlijke regeering moet onmiddellijk een constitutio- neele vergadering voorbereiden. Deze zal on middellijk de constitutie moeten hervormen. Alessandri zal in Europa blijven, indien de junta zijn advies niet opvolgt. Uit Londen wordt via Berlijn gemeld, dat in marinekringen van Chili plotseling een stroo- ming tegen de nieuwe regeering is ontstaan, en vrijlating der gearresteeiden wordt geëischt. Ook zouden tegen den gevraagden terugkeer aan het bewind van Allessandri protesten zijn opgegaan. SOEN YAT-SEN OVERLEDEN. Uit Peking wo.dt gemeld, dat Soen Yat-sen overleden is. Met Soen Yat-sen, wiens overlijden gedurende het afgeloopen jaar voorbarig eenige malen werd gemeld, is heengegaan de begaafde leider der jong-Chineesche beweging uit de eerste jaren van deze eeuw, de groote man, die in Februari 1912 de Mandsjoe-dynastie omverwierp. Hij was het, die in April 1921, krachtens besluit van het Zuid-Chineesche parlement, „president der Chi- neesche republiek" werd. Soen Yat-sen was een der meest markante figuren van het moderne, liberale en aan het wereldleven aangepaste China. ?en, van mijn dochtertje vraagt, wat moet dan het antwoord zijn, dat ik hem te geven heb Hertha was haastig opgestaan. „Dat weet ik, nog niet, papa, maar ik zou in» zulk geval zeer geneigd zijn, juist om den lasteraar beschaamd te maken, den graaf alle voldoening te geven, waartoe ik in staat nen. Het zal echter tijd genoeg zijn daarover te spréken, wanneer er een beslissing moet ge- bomen worden. Eén ding wilde ik u echter nog vragen, eer ik u aan uw werk overlaat. Hoe kon deze ongehoorde verloving tot stand komen van Helena met Kruiskamp, met den afschuwelijk- sten en meest terugstootenden van alle men- schen, die ooit over uw drempel gekomen zijn Armbrecht glimlachte gedwongen. „Bevalt hij u niet? Nu, dat laat zich begrij pen, want nfear mijn smaak zou hij ook niet zijn. Wie vermag echter de geheimen van een meisjeshart te doorgronden ldelene heeft zijn aanzoek aangenomen, en daar zij afgezien misschien van het gebrek aan uiterlijke aantrek kelijkheid in den persoon van Kruiskamp on legen zegge lij keen goede partij doet, had ik geen reden mijn toestemming te weigeren." ,,!J had echter ook geen grond haar tot aanneming van dit aanzoek te dwingen „Haar te dwingen? Heeft zij de stoutheid gehad dit te beweren „Neen. Zij trachtte veel meer, mij te doen gelooven aan een daad van haar vrijen wil. Zij kon mij echter op den duur daarin niet inis- ALLERLEI. U it Londen Ongeveer duizend arbeiders van de gouvernementsgebouwen te Londen zijn gister plotseling in staking gegaan. Tot hen behooren de electriciens, de stokers van de centrale verwarming, de liftknechts en de reini gers, die bij de verschillende vakbonden zijn aangesloten. Uit Berlijn Volgens een bericht in de „Gorriera della Sera" heeft Gabriele d'Annunzio de aan den vroegeren Duitschen keizer toebe- hoorende villa Falconieri in Rome niet ten ge schenke ontvangen, doch heeft hij deze voor negen jaar gehuurd. BI n n e n I a d d, I)e Miehaclisten. Wanneer of onder welke voorwaarde zal St. Michael verdwij en Dit is de vraag, die de R. K. bladen bij hun interpretatie van het be kende communique-Aengenent.St. Michael nog bezig houdt. Moet eerst de tijdvordetende en in elk geval eerst na de verkiezing te verwezenlijken reorganisatie van de R. K. Staatspartij er zijn Of is het voldoende, dat de vergadering van den Alg. Bond van R. K. Rijkskieskringorganisaties haar zal hebben toegezegd „De Morgen", het orgaan der Michaëlisten, geeft er nu het volgende antwoord op Sommige bladen, met. name „De Maasbode", hebben het desbetreffende communiqué weer heel slecht gelezen. Zij stellen het voor, alsof St. Michael reeds nu van het terrein is verdwenen. Ilierva® is geen sprake. Prof. Aengenent en het hoofdbestuur van St. Michaël zijn het hierover eens geworden dat de R. K. Staatspartij een algeheele reorganisatie moet ondergaan. Zij zijn het er niet over eens geworden, of een organisatie als St. Michaël toelaatbaar is binnen het raam der Katholieke Staatspartij in haar tegenwoordigen vorm. Besluit de Bondsvergadering tot den nieuwen vorm, waaromtrent eenstemmigheid werd be reikt, dan zal, zoodra de^e nieuwe vorm er is. St. Michaël inderdaad verdwijnen. Ook dèn nog zal, indien het bestaande Kiesreglement van CHINA. kracht blijft, een of andere vorm van aaneen- De mogendheden hebben gister aan de Chi- sluiting van gelijkgezinde kiezers, over welker neesche regeering te Peking een nota over- principieele toelaatbaarheid géén verschil van uandigd, waarin de nadruk wordt gelegd op de gevoelen bestaat, mogelijk zijn, en in de toekomst Verantwoordelijkheid der Chineesche regeering allicht ontstaan, en daarom is het op de eerste voor de bescherming van menschènlevens en I plaats in de hoogste mate gewenseht, dat de eigendommen gedurende de nieuwe conflicten Bondsvergadering van 30 en 31 dezer een dui- m de nabijheid'van Sjanghai. De' nota verzocht Gelijke uitspraak geeft omtrent den wel toelaat- J° regeering dringend, denverschillenden met I baren vorm eener dergelijke aaneensluiting, op- elkaar in strijd zijnden partijen te bevelen, geen nieuwe strubbelingen in de toekomst worden Hoepen toe te laten in de nabijheid van buiten- I voorkomen en niet geheime acties de openlijke 'andschc nederzettingen te Sjanghai. en controleerbare vervangen. Op de tweede plaats zal het gewenseht zijn duidelijk vast te leggen, dat St. lette den zin te voltooien en hem onthiel van het voortzetten van het pas gevoerde gesprek. „Laat den man binnenkomen", beval hij. Zonder bijzondere nieuwsgierigheid keek hij naar de deur; maar een eigenaardige trek verscheen op zijn gelaat, toen de hoekige, 'eiden. Er is ergens een geheim, waarin zij mij niet wil inwijden en toch zal ik niet rusten, voor 'k van deze geschiedenis de juiste toedracht weet. Ik zie dat Helene verdriet heeft en ik wil niet Jat haar eenig onrecht geschiedt. De dienstboden vertellen dat in deze nacht nabij de plaats van a - - i Jen brand een heftig tooneel tusschen Kruis- magere gestalte van den boekhouder Wendland kamp en den heer Gerhard Freising is voorge- 1 kuchend de kamei innen s ïompc e. komen en dat Helene daarin ook betrokken was. „Ik vraag u duizendmaal om verse ïooning, Vandaag sluit zij zich in haar kamer op en het I begon de binnentredende na een mk.se e ni ks mij niet, ondanks herhaalde pogingen mogelijk I gmg, ik zou met de vrijheid genomen lebben geweest tot haar door te dringen. Daarom wil de ik van u vernemen wat dit alles beteekent." Armbrecht was opgestaan en naar het raam gegaan. Hij was van plan geweest Hertha's lastige nieuwsgierigheid met eenschertsend woord af tc wijzen toen zij echter met een vraag ein digde, die geheel het karakter van een dringen den en verwijtenden eisch had, zwollen de ade ren aan zijn slapen op. „Wat dat beteekent," riep bij, zich driftig omkeerend. „Dat beteekent, dat je nicht Hij. werd hier onderbroken, want Friedricli maar die treurige omstandigheid die droevige gebeurtenis ik ben helaas de over brenger van een zeer slechte, tijding." Armbrecht had den opgewonden en verlegen oude onafgebroken met. doordringenden blik aangezien nu wendde hij zich tot Hertha en sprak op harden, gebiedenden toon „Laat ons alleen Je ziet dat ik niet langer kt je beschikking kan zijn. Het trotsche hoofd ontevreden achterover werpende, gehoorzaamde Hertha aan dit fee- el. Nauwelijks was de deur achter haar ge- die reeds tweemaal zacht geklopt bad zonder I sloten, toen Armbrecht vlak voor den boekhou- antwoord te krijgen, stak zijn lioöfd door dé deur. .kr bleef staan en hem zonder op zijn met zoo- Mijnheer Armbrecht, neem mij niet kwa- veel moeite gestotterde inleiding acht te slaan lijk maar cr is iemand van mijnheer Kruis- pnet gedempte stem toesnauwde „Wat ver- amp; ik weet niet of ik hetzeggen mag, langt gij van mij, mijnheer Wendlènd, en van- maar het, is een vreeselijke geschiedenis. Armbrecht bad nauwelijks op de laatste woorden van den knecht gelet. Hem was op dit oogenblik de stoornis welkom, die hem be waar hebt ge de onbeschaamdheid om nogmaals in mijn huis te komen (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ZOU pji

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1