handhaven haar eiseh, dat de arbeider, die zijn contributie niet heeft betaald, zal worden ontslagen. Uit. Moskou. Trotski heeft zich thans voor het ondergaan van een kuur naar het Zuiden begeven. Blnnenlaad. Rond een vacature. Sedert eenige dagen gaat door de pers "een aan de „N. Arnh. Crt." ontleend bericht, dat voor het ambt van Commissaris der Koningin in Gelderland ernstig in aanmerking komt inr. E. O. J. M. baron van Hövell tot Westerflier, thans Commissaris der Koningin in Limburg. Wij achtten het niet noodig over dit bericht iets te schrijven of het tegen te spreken. Er zullen nog wel meer berichtjes over de Commissaris schappen te Arnhem en te Zwolle beide zijn vacant opduiken. Intusschen na gisterenavond achtten wij ons toch wel verplicht op de commen taren, die op deze geruchten volgen, even in te gaan. In het „Handelsblad" van Woensdag 28 Januari lezen wij het volgende Als dit bericht het bericht van de ,,N. Arnh. Gt." Red. juist is, dan zal men het. wel in verband mogen brengen met den aandrang in de Roomsch-Katholieke pers, om in Arnhem een Roomsch-Katholiek tot Commissaris te be noemen. Dat werd bepleit met een verwijzing naar de omstandigheid, dat het percentage der Roomsch-Kath. Commissarissen (twee) op het totaal (elf) veel kleiner was dan dat van de R. K. tot de geheele bevolking van ons land (35 tot 100) Wij behoeven wel niet opnieuw te zeggen, dat wij dat een niet heel sterk argument ach ten. Als de „N. Arnh. Ct." gelijk krijgt, dat rijst er evenwel nog een andere vraag en wel moet wellicht de plaats in Maastricht worden opengemaakt Wij hebben onder het bewind der huidige regeering het wel meer beleefd, dat bepaalde plaatsen werden opengehouden voor ministers, die meenden, dat het einde van hun ministerieele loopbaan nabij was. Nu kan men op zich zelf om den persoon en de plaats een benoeming van den tcgenwoor- digen premier na zijn aftreden, tot Commissa ris der Koningin in Limburg als daar de plaats vacant wordt, zeer gelukkig achten. Ook wij zouden de keuze toejuichen. Maar dat ver hindert ons toch niet het bedenkelijk te achten, als, om die benoeming mogelijk te maken, in Arnhem een Commissaris der Koningin wordt benoemd, om redenen, die geen direcL verband houden met de eischen, die de vervulling der vacature-Van Citters stelt. De plaats en de functie van den „gouverneur" is te belangrijk, dan dat men daarmede dingen kan doen, die meer passen in het oude regentenstelsel, dan in onze dagen. Naar aanleiding hiervan kunnenwij het volgen de mededeelen Het is ons bekend, dat lo. de Commissaris der Koningin in Limburg, mr. Baron van Hövell tot Westerflier, er niet aan denkt Limburg te verlaten. 2o, Minister Ruys de Beerenbrouck in de laatste jaren herhaaldelijk en nog in de aller laatste dagen aan eenige zijner politieke vrienden in Limburg, waar hij op de Katholieke lijst eene „verkiesbare zekere plaats" voor de Tweede Kamer zal krijgen, zelfs „St. Michael" beveelt, naar men weet, zijne verkiezing aan ver klaard heeft, na het einde zijner ministerieele loopbaan het lidmaatschap der Tweede Kamer boven iederen anderen werkkring te verkiezen. En al is menige Limburger het met de Redac tie van het „Handelsblad" eens, wanneer deze èn om den persoon èn de plaats eener benoeming van den tegenwoordigen premier na zijn aftreden tot Commissaris der Koningin in Limburg deze keuze zoude toejuichen velen in de Katholieke partij (ook in Limburg) hebben bovenstaande opvatting van Minister Ruys nog met méér genoegen vernomen. Nog onlangs heeft onze collega „De Gelder lander" in dezen zin geschreven, dat de plaats van Minister Ruys de Beerenbrouck is in wat men gelieft te noemen „de groote politiek." Het spreekt vanzelf, dat het „Handelsblad" als niet bekend met de verhoudingen in de Katholieke Partij, de aangelegenheid slechts van één kant bekeek. Goederenverkeer met Dnilsehlaml. Tusschen de Duitsche en de Nederlandse he spoorwegen is overeengekomen, dat met ingang van 1 Februari goederen van en naar Duitsch- land weer tot bestemming gefrankeerd of tot bestemming ongefrankeerd zullen mogen wor den verzonken, alsmede met een rembour.se- ment van ten hoogste 105 gulden zullen mógen worden belast. Dat remboursementen nog niet tot een hooger bedrag dan honderd gulden worden toegelaten, is een gevolg van de in Duitschland nog steeds geldende wet op de kapitaalvlucht. De bovenstaande bepalingen gelden uitslui tend voor het verkeer met Duitschland zelf voor zendingen naar en van andere landen blij ven de thans bestaande bepalingen voorloopig nog van kracht. N. V. De Hduzebank. Uit Delft deelt men ons nog mede, dat de hoofddirectie der llanzebank in het bisdom Haarlem, nog vóór de faillissementsaanvragen bij de Haagsche rechtbank in behandeling kwa men, aan de beheerders der verschillende bij kantoren nadrukkelijk opdracht heeft gegeven tot het nemen van maatregelen, ter voorkoming van bevoorrechting van bepaalde crditeuren. Zoo stelde de hoofddirectie o.m. vast dat geen enkele uitbetaling aan crediteuren, spaarders of deposanten mag geschieden dat geldgevers op geen enkele wijze, door het geven van onder panden of anderszins, mogen bevoordeeld wor den dat geen enkel lid van het personeel der bank mag medewerken door het verschaffen van gegevens of anderszins, waardoor cessie of ver koop van vorderingen op de Hanzebank in de hand wordt gewerkt dat geen royementen voortaan geteekend aan de bijkantoren worden toegezonden, wanneer niet uitdrukkelijk staat aangegeven, dat het óre diet in contanten is afgelost en dat geen gelden of geldswaardige papieren (effecten, kwitanties, wissels e.d.) van geldgevers in onLvangst mogen worden genomen. Onze kustverdediging. We lezen in 't „Vaderl." We hebben reeds gemeld, dat de vergadering van de Vereeniging ter beoefening van de Krijgs wetenschap waarin majoor J. Lsmbooy van den gen. staf onze kustverdzdigi g zou behandelen, hedenavond niet doorgaat „wegens bijzondere omstandigheden." Welke die bijzondere omstan digheden waren wisten we ook, maar er beston den redenen om ze niet dadelijk te puhliceeren. Deze zijn nu vervallen, en daarom kunnen we mededeelen, dat de minister van Oorlog heeft ingegrepen naar aanleiding van de stellingen, welke uit de voordracht waren gepubliceerd en wel naar aanleiding van die dat de Stelling van Den Helder geen reden van bestaan heeft en het bevel over de groepen der kunst verdediging niet dooi den commandant der Vesting Holland moet worden gevoerd. Over de motiven van difcoptreden hangt nog een sluier. De weelde-belasling. Naar de Haagsche redacteur van de „Msb." verneemt is een wetsontwerp tot invoering van een weeldebelasting in vergevorderden staat van voorbereiding, zoodat de indiening ervan spoedig kan worden tegemoet gezien. De bedoeling van dit wetsontwerp is o.a. een belasting te heffen van de verteringeh in café's, restaurants enz. De opbrengst dezer belasting wordt op 25 millioen geraamd, welk bedrag de Minister van Financiën wenscht te benutten om de Ver dedigingbelasting II te halveeren en voorts de Rijksinkomstenbelasting voor wat betreft de gehuwden en groote gezinnen te verlagen. De Minister hoopt deze belasting nog vóór den aanstaanden zomer ingevoerd te zien. Mgr. Seipel. Definitief is thans vastgesteld, dat mgr. Sei pel de onlangs afgetreden Oostenrijksche bonds kanselier, op 22 Februari a.s. in Nederland zal komen. Op Maandag 28 Februari spreekt hij te 's-Gravenhage. Stads» en Gewestelijk Nieuws. Cursusavond - Jaarvergadering. Cursusavond en jaarvergadering van den Ned. R.K. Volksbond hadden gisteravond gecombi neerd plaats ;er was tamelijk veel belangstelling. Het eerst werd door den voorzitter, den hee- Mouwens het woord verleend aan kapelaan Lees berg, die een lezing met lichtbeelden zou geven over het Heilige Jaar. Spr. begon met eenige belangrijke mededec- lingen over oorsprong en voorgeschiedenis. Bij de Joden bestond liet gebruik na ieder zestal jaren een rustjaar te houden en het jaar dat volgde op zeven van die perioden, dus het vijftigste jaar, werd steeds met bijzonderen luister gevierd. In dat jaar vervielen o.a. de eigen domsrechtcn der landeigenaars en werd het ge heele grondbezit onder allen weer gelijk verdeeld. Officieel is ons jubeljaar eerst in 1300 begon nen, maar reeds veel eerder moet dit bij 't be gin van iedere eeuw zijn gehouden. Althans in 't genoemde jaar kwamen een groot aantal pelgrims naar Rome om de aflaat te verdienen, die gelijk zij van overlevering wisten, in zoo'n jubeljaar verleend werd. De kerkelijke overheden in Rome wisten echter van niets en zelfs in de oudste archieven was niets te vinden wat op die gewoonte sloeg. Eindelijk diende zich ben 112-jarige Savoyaard aan, die verklaarde in 1200 met zijn vader de Eeuwige stad te hebben bezocht en dat er toen wel dege lijk een z.g. Heilig Jaar gevierd werd. Na deze getuigenis ging de toenmalige Paus officieel tot de instelling van het Heilige Jaar over en bepaalde dat in oorkonden en ge schriften moest woiden vastgelegd, dat om de honderd jaar hef jubeljaar gevierd mocht wor den. Zijn'opvolgers veranderden dit eerst in 50 jaar en later in 25 jaar. Door alle eeuwen heen is het Heilige Jaar een feit van beteekenis ge bleven, dat altijd van heinde en verre duizenden pelgrims naar Rome deed optrekken. Zoo staat het historisch vast dat reeds in de 14e eeuw uit Delft en omstreken vele bedevaartgangers naar Rome zijn getogen. Het doel van het jubeljaar is ten eerste het houden van een vredesfeest. Bijzonder wordt daarom de geboorte van Christus herdacht en vangt ook ieder Heilig Jaar op Kerstmis aan ten tweede wordt er mee beoogd, de eenheid onder de christenen enallemenschen te bevorde- ten ten derde wil het de verheerlijking van het Pausschap en ten vierde is het de demonstratie van de kerkelijke eenheid. De nu heerschende Paus heeft aan dit jubeljaar nog twee bijzondere intenties verbonden, n.l. Hereeniging met de Oostérsche kerken en de oplossing van de Romeinsche kwestie, die zooals men weet tusschen liet Vaticaan en Quirinaal is ontstaan in 1870 toen de koning van Italië den Paus gewelddadig van zijn Staat beroofde. De uitwerking van zoo'n Heilig jaar is dik wijls verrassend geweest. Zoo gaf het in 1450, de Lijd van inzinking en reformatie een geweldige verandering ten goede in de ware hervorming der Kerk en keerden vele Piotestanten tot haar terug zelfs Turken lieten zich te Rome doopen. Voltaire, de beruchte Godloochenaar, heeft van 't jubilé in zijn tijd gezegd „Nog één jubi- lé en 't is met onze filosophie gedaan" en de Montalembert getuigde dat het Heilig Jaar de Franschc revolutie 20 jaar tegengehouden heeft. Om de volle aflaat te verdienen moeten de Romeinen 20 maal de vier bekende basilieken bezoeken, de,pelgrims 10 maal en de bedevaart gangers 3 maal. Voor hen die niet naar Rome kunnen zal dit jaar voor 't eerst ook in eigen woonplaats gelegenheid worden gegeven aan de geestelijke gunsten deelachtig te worden ver moedelijk zal dit geschieden kunnen door in een nog nader te bepalen tijdvak gedurende 20 dagen 4 maal de kerk te bezoeken. Na nog tal van interessante bijzonderheden omtrent afkondiging en verloop van het jubel jaar te hebben medegedeeld, lichtte spr. tal van prachtige gekleurde foto's uit Rome toe, die door de projectielantaarn op het witte doek werden geworpen en door allen met onverdeelde aan dacht werden bekeken. De eerw. spreker kreeg dan ook veel applaus van het publiek en een passend dankwoord van den voorzitter. verzond heden aan een vierhonderdtal personen, geinteressaerd bij het schoolonderwijs, de volgen de circulaire Meermalen hebben wij gemerkt, dat er in onderwijskringen groote belangstelling bestaat voor een goede Schoolbioscoop, ja, dat het thans als eene behoefte gevoeld wordt. Dit, geldt voor het Middelb^w- en Lager Onder wijs, doch ook voor het Nijvere ids-Onderwijs en de hiei gevestigde Opleidingsinrichfingen. Wij zijn dan ook besloten om binnenkort eene demonstratie te geven in onze inrichting aan de Broersvest. Deze zal geleid worden door den beer D. van Staveren, directeur van de gemeentelijke bios coop te s-Gravenhage tevens zal deze daarbij eene lezing houden voor geïnteresseerden bij het onderwijs. De gemeentelijke Autoriteiten worden daaibij eveneens uitgenoodigd. De uitnoodigingen daaitoe worden binnen en kele weken verzonden. Inlichtingen, mondelinge zoowel als schrifte lijke, worden door ons verstrekt. Voor opmerkingen in het belang van de School bioscoop houden wij ons aanbevolen, in welk geval wij gaarne daarover willen confereeren of correspondeeren. Hierna werd overgegaan tot de Jaarvergadering. Voorzitter Mouwens wenschte de leden eerst een Zalig Nieuwjaar, bracht in verband met een interne kwestie, een der leden aan het verstand, dat de politiek niet in de vakorganisatie maar in de kiesvereeniging thuisbehoort en gaf vervol gens den seer., den heer Vermünnicht gelegen heid tot 't uitbrengen van het jaarverslag. Aan dit verslag, dat keurig bewerkt was, ont- leenen we het volgende Het ledental is dit jaar iets teruggeloopen maar er viel op het laatst toch weer verbetering te constateeren. De samenwerking tusschen bondsbestuur en vaki|esturen was behoudens één geval uitstekend. Cursusavonden werden weer, dank zij de medewerking der geestelijkheid,moge lijk. Van het informatie-bureau werd druk ge bruik gemaakt, meer dan 30Q gevallen kreeg het in behandeling en werden door den onvermoei- den heer Mouwens afgewerkt. De teekenschool bloeit nog,door 71eeraren wordt aan 601eerlingen les gegeven, alles onder directie van den heer Mouwens. Het Kerstfeest voor de kinderen der werkloozen slaagde uitstekend evenals de fancy- fair en verloting tot stijving der kassen. Voorts werden nog eenige jubilea herdacht, o. m. het koperen feest van den eerw. adviseur kap. Paulussen en het zilveren van den voorz., welk laatste in intiemen kring gevierd is. Vervolgens bracht de penningm. de heer Hengst nog verslag uit over de financiën. De totale ontvangsten bedroegen ƒ25456 (hierin het saldo 1923 groot/ 76) en cle uitgaven 25420. Het buffet kreeg een ontvangst van 9080 ,en een uitgaaf van 9460 het nadeelig saldo wordt echter ruim -gedekt door den aanwezigen voorraad. De schuld op het gebouw bedraagt alles inbe grepen nog 41.725 de assurantie-waarde is nog gesteld op 160.000. Nadat een verificatie-commissie benoemd was, herinnerde de voorzitter er aan, dat in 'Maart de voorz. en drie bestuursleden Boon, Hengst, Leer in 't Veld) móeten aftreden, memoreerde de bondsietraiten die in Juni en December a.s. zullen worden gehouden, alsook de stichting van het Werkliedenverbond en beval tenslotte het lezen van de Volkskrant aan. Volgde nog een geanimeerde rondvraag waar na sluiting. Katholieke Kring. In z'n zalen a.d. L. Ltaven heeft de Katholieke Kring gisteravond z'n leden een gezellige bijeen komst bereid, welke in elk opzicht zeer bevredi gend is geslaagd. Als voornaamste attractie op dit feest was aangekondigd t optreden van Mr. SweetmJler (alias de heer Jan Zoetmulder) met z'ngezelschap, dat bleek te bestaan uit een tweetal zangers de heeren Hagendoorn en Verwayen, een tweetal pianisten de heeren Vlug en Wim Zoetmulder en verder nog een violistde heer A.'Oosterholt. 't Was waarlijk een kerncollectie altisten, die onder leiding van Mr. Sweetmiller hun beste beentje hebben voorgezet en de aanwezigen op veel ernst en luim hebben vergast. Sweetmiller zelf zong, many sweet songs in a sweet mannei, deels begeleid door z'n broer deels door den heer Vlug en declameerde boven dien nog eenige der aardige Ruizerijmen van Charivarius, waf hij er werkelijk talentvol af bracht. De heer Hagendoorn vertoefde met zijn liede- renkeuze meestal in 't schoone land der roman tiek we hoorden van hém liederen over schoone koningsvrouwen aan verre stranden, dappere helden, als de beide Grenadiers. En ook hij wist 't hart zijner toehoorders wel te treffen. In tegenstelling met hem was de heer Verwayen de man van het werkelijke leven en deze had met zijn grappige voordrachten eveneeps veel succes. Dit alles werd afgewisseld met aardige nummers piano- en vioolmuziek van de heeren Vlug en Oosterholt, zoodat bijna den geheelen avond dooi de aanwezigen van zang, spel en muziek hebben kunnen genieten. Allen waren bij 't naar huis gaan dan ook zeer voldaan, van welke tevreden gevoelens de voor zitter, de heer Leusen, die ook den avond had geopend, zich do tolk maakte en zoowel de altis ten, als de leden voor hun medewerking hartelijk dank bracht. Schoolbioscoop. De directie van het Luxor Theater, alhier, Attentie Door een misverstand is het berichtje dat gister onder dit opschrift op deze plaats voor kwam, een week te vroeg opgenomen. Niet he denavond, maar vandaag over een week is de vergadering van de fabrieksarbeiders(sters) ver eeniging „St. Willibrordus". Koster-jubilé. Zondag a.s. hoopt onze oud-stadgenoot, de lieer M. J. A. Knoop, den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden werd aangesteld als koster der Kapel van de H.H. Martelaren bij Brielle. Standplaatsen Sterrébosch Men verzoekt ons belanghebbenden er op merkzaam op te willen maken, dat bij de Maan dag s.s. te houden openbare verpachting van standplaatsen in het Sterrebosch, het noodig is de inschrijvingsbiljetten duidelijk te doen aan- toonen voor welk bedrag per jaar of, in totaal over de drie jaren wordt ingeschreven. Gev. en verk. onroer. goederen. Notaris P. R. v. El lek om. Afslag 30 Jan. 1. Het winkel- en woonhuis aan de hoofd straat 231 te Schiedam, groot 78 c.a. In veiling 4400, verkocht voor ƒ4400. 2. Het huis en erf aan de Prinsesteeg 22 te Schiedam, groot 20 c.a. In veiling ƒ600. 3. Het pakhuis en erf aan de Prinsesteeg 24 te Schiedam, groot 18 c.a. In veiling ƒ300. Perc. 2 en 3 niet verkocht. Notaris D. Boddcüs. V e i 1 i n g 3 0 Jan. Perc. I. Een gunstig gelegen, hecht en sterk, ruim fabrieksgebouw met' open terrein, o ver- gebouwde poort en opslagplaats, staande en gelegen aan de Willemskade No. 19 en aan de Spuistraat No. 2, totaal groot ongeveer 8 aren. Geveild voor 15800 Perc. II. Een complex huizen, bestaande in woonhuis, kantoor en pakhuizen, met erf en open grond aan de Hagastraat Nrs. 25, 27, 29, 31, 33, 35 en 37, grenzende aan Perc. I, ter grootte van ongeveer 2 aren 30 centiaren. Front- breedte 31.50 Meter. Geveild voor ƒ4000 Perc. III. Een gunstig gelegen, hecht en sterk fabrieks- of pakhuispand genaamd „de Hoop", met ruime zolders en erf aan de Noord- vest Nrs. 123 en 125, groot 8 aren 91 centiaren. Geveild voor ƒ27500 Perc. IV. Een woonhuis met erf en open grond aan de Hagastraat Nr. 39, groot 71 centi aren. Geveild voor 1700 Perc. V. Het fabriekspand, genaamd „Het Witte Paard", met erve, aan de Ooievaarsteeg Nr.4, groot 1 are 46 centiaren.Geveild voor ƒ4000 Afslag 6 Febr. e.k. 'Te Dedft slaagde voor mijn- ingenieur, de heer II. P. Besselink, alhier. INGEZONDEN. Tien gulden. Tien gulden is, vooral in onze dagen, een bedrag dat men eens ter dege aankijkt^ voor men het uitgeeft voor zeer velen is het zelfs een groote hap uit de boterham. Tien gulden lijkt daarom een ontzet tend bedrag als contributie voor nieuwe leden van den Katholiekendag, die dezen zomer, 4, 5 en 6 Augustus te 's-Gravenhage gehouden wordt en waarop het Katholicisme als cultuur factor van alle kanten zal bekenden worden. Tien gulden zullen den leden toegang geven tot alle vergaderingen, plechtigheden en uitvoeringen der drie dagen maar het is toch goed nu eerst te bedenken, dat de zeer velen die dat bedrag niet, kunnen neertellen, toch door goedkoope dagkaarten in de gelegenheid zijn den Katholiekendag mee te maken, die een mas saal getuigenis van heel Nederland, speciaal van Katholiek Zuid-Holland noet worden. Tien gulden contributie van hen, die het missen kunnen, dienen dan tevens om een solieden grondslag van het dringend noodzake lijk instituut der Katholiekendagen te scheppen en meteen de uitgave van het belangrijk ver slagboek mogelijk te maken. Tien gulden wordt zoodoende een be drag, dat de beter gesitueerden met liefde zullen opbrengen, omdat ze weten welk een groot be- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) SV Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2