DAGBLAD VOCH SCHIEDAM EN OM&TBi EKEN* Tb-7It'S—"■fis.'„.„AfTvD?.fT".'t»»..i FEUILLETON. Het geheim van het moeras. 48ste Jaargang; MDonderdag 5 Februari 1925 post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Za met Officieel Kerkbericht 10 ets. - -w- - T toegezonden. Incassokosten worden berekend. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel Speciale conditiën, voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op' aanvraag TctM vïli SÏÏSll!' W oog f >00 bij dood f 100 bij verlies van eop WFeS van een wgsvingcr, 1J5 bij verlies van eiken anderen vipger. De verzekering wordt gewaarborgd door do N.HoIJ.AI Bnitenilandsch Nieuws, DUITSCHLAND. In het Rijksministerie van Financiën 'te Ber liju zijn gister onder presidium van den Rijks minister van Financiën, de ministers van Finan ciën der Duitsche landen bijeengekomen, om te trachten tot overeenstemming te geraken aan gaande de toekomstige financieele maatregelen en den grondslag, waarop het Rijk de landen en de gemeenten in financieel bestuur voor langen tijd kunnen vaststellen. Het totaal bedrag voor de landen en gemeenten benoodigd, wordt op 5320 millioen mark geschat. DE CRISIS IN PRUISEN. De pogingen van minister-president Braun, om een kabinet in Pruisen te vormen, moeten definitief als mislukt worden beschouwd. Men verwacht, dat Braun heden zijn opdracht aan den Landdag zal teruggeven. v De Landdag zal dus opnieuw moeten over gaan tot de veikiezing van een minister-presi dent. Waarschijnlijk zal ditmaal, in overeen stemming met de besprekingen der coalitie-par tijen, de Centrums-afgevaardigde Horion wor den gekozen. De kansen van Dr. Horion om voor zijn eventueel kabinet een meerderheid in den Landdag te verkrijgen, zijn gunstiger dan die van Braun, aangezien het toch aan Dr. Horion waarschijnlijk zal gelukken, de Wirtscbafspartei tot het regeeringsbloc te doen toetreden. Mis lukken ook de pogingen van Horion, dan zal Ho rion er waarschijnlijk toe overgaan voorloopig met een minderheids-kabinet van Centrum en democraten voor den Landdag te verschijnen en met wisselende meerderheid te regeeren totdat later de mogelijkheid blijkt, over te gaan tot het herstel van de groote coalitie of de noodzakelijk heid blijkt nieuwe verkiezingen uit te schrijven, waarvoor op het oogenblik geen der partijen veel gevoelt. RtJSLAND EN MONGOLIË. Volgens een telegram uit Peking heeft de Ghineesche regeering de medcdeeling ontvangen, dat SovjetRusland een defensief-verdrag geslo! en heeft met Oost-Mongolië. Dit, verdrag zou inhouden, dat sovjet-Rus land 10.000 man troepen zal zenden ingeval Mon golië dQor een derde wordt aangevallen. Deze overeenkomst is in strijd met, het on langs tusschen China en de sovjets tot stand ge komen verdrag. ALBANIË. Volgens de „Reichspost" heeft het kabinet- Achmed Zogoe den metropoliet van Albanië het land uitgezet, evenals pater Paulus Do- dai. Beide geestelijken zijn te Bari aangekomen en zullen zich naar Rome begeven. GRIEKENLAND EN TURKIJE. Naar de Secoio uit Athene verneemt, is een Grieksche kabinetsraad gehouden, waarin werd beraadslaagd over de organisatie der troepen en de aanschaffing van wapenen en tanks. De Joden in Turkije hebben zich tegen de uitwijzing van den patriarch verklaard, aange zien zij vreezen, dat ook de opperrabbijn zal worden uitgewezen. BELGIE. De Kamer heeft de bespreking voortgezet van het wetsontwerp dat het salaris wijzigt van ze- 42) Sprak u dan straks.niet van een vertrouwe lijkheid, die den toorn van uw verloofde had opgewekt Hoe is dit met uw verklaring te vereenigen „O, ik weet nauwelijks nog hoev dit alles gebeurde. De doodelijke angst om zijn leven en de bewondering voor zijn heldenmoed en doodsverachting hadden mij meegesleept. Ik was geen meester meer van mijn doen en mijne woorden. Misschien was hij slechts uit medelij den in dien nacht zoo vriendelijk jegens mij." Er werd aan de deur geklopt en de binnen tredende politiebeambte naderde den rech ter. „De boekhouder Wendland meldde zich daar pas bij mij aan met het verzoek nog eens gehoord te worden. Hij wilde iets meedeelen, dat hem, nu pas ingevallen is." „Breng hem dan binnen. Ik kan voorloopig er van afzien, juffrouw Dorenberg, een vormelijk proces-verbaal van uw afgelegde verklaringen op te maken, maar ik verzoek u voorloopig nog hier in huis te blijven. Misschien heb ik later nog eenige vragen tot u te richten." Zwijgend volgde Helene de vriendelijke uit- noodiging op en in haar plaats kwam met zijn kere reeksen van staatsambtenaren. Theemis heeft het standpunt dor regeering 111 deze kwestie uiteengezet en een amendement aangekondigd, waai bij het crediet voor de verhooging der onder- wijzerssalarissen op 78 millioen gebracht wordt. Hij betoogde dat de regeering niet verder gaan kan en stelde de kwestie van vertrouwen. frankrijk. De financieele commissie uit den Senaat heeft het verslag gehoord van Henri Bérangèr over de begrooting van 1924. Het totaal der uit gaven van de algemeene begrooting en de be grooting der terugvorderbare uitgaven bedraagt .12.399 millioen de inkomsten 28.740. Er is dus een tekort van 6.650 millioen, dat een gevolg js van de opneming van alle terugvorderbare uit gaven in de gewone begrooting en dat een ver mindering tot 1/3 te zien geeft in vergelijking met, het jaar 1923. Deze vermindering is te danken aan de vermeerdering der belastinginkomstenmet o milliard en de toepassing der nieuwe belasting wetten van April 1924. De rapporteur wees op de aanzienlijke vermeerdering der productie van de Fransche mijnindustrie, der metaal- en textiel nijverheid, de suikerfabricatie, den wijnbouw en den handel. De handelsbalans wijst voor 1924 een overschot aan van 300 millioen. De „Croixs" spreekt de verwachting uit, dat het Vaticaan niet op de beslissing van den se naat zal wachten om te protesteeren tegen de beleedigende beslissing van de kamer. ENGELAND EN FRANKRIJK. Gister is te Londen opnieuw een Kabinetsraad gehouden. Lord Curzon, die voorzitter is van den Raad van Gezanten, en die uit Parijs was terug gekomen, was hierbij tegenwoordig. Het kabinet heelt het ontwerp goedgekeurd van het uitvoerige amtwoord op de memorie van Clémentel, die om een uiteenzetling vraagt van de Engelsche politiek betreffende de in Ier- geallieerde schulden. I)e definitieve vonn van het antwoord zak worden vastgesteld door Bald win, Chamberlain en Churchill die de betrokken ministers zijn. em. sident Coolidge verzocht wordt onverwijld een nieuwe ontwapeningsconferentie bijeen te roepen. .Men spreekt er thans van dat de uitnoodi- gingen tot deelneming aan deze conferentie ver moedelijk onmiddellijk 11a de ambtsaanvaar ding van den nieuwen Staatssecretaris Kellogg in Maart zullen worden verzonden. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. Trendelenburg heeft gisterochtend het Duit sche antwoord te Parijs aan Raynaldy overhan digd na in den breede de geschiedenis der on derhandelingen opgehaald te hebben, zegt dit, antwoord, dat de Duitsche regeering, ofschoon zij tevreden is over de technische ophelderingen, die de Fransche delegatie verstrekt heeft, haar vroeger geformuleerde voorbehoud omtrent het definitieve regime handhaaft. Zij ziet echter een v oortzetting der besprekingen op den grondslag der Fransche voorstellen te gemoet. Raynaldu heeft den datum van lieden voorgesteld voor voltallige bijeenkomst. een FRANKRIJK EN IIET VATICAAN. Uit Parijs verneemt de „Msb.". In Fransche politieke kringen heeft de beslissing omtrent dè vertegenwoordiging tenVaticane de beroering nog doen toenemen. Algemeen heerscht de indruk, dat de krach tige houding van de minderheid de positie in den senaat van de voorstanders van het ge zantschap zeer versterkt heeft, terwijl het kar tel zelf de radicalen van den senaat in de groot ste moeilijkheden heeft gebracht met hetvreèmd- soortig voorstel van een gedeeltelijke ambassade waardoor het kartel zich zelf principieel in het ongelijk heeft gesteld. De socialisten zien het belachelijke van liet geval reeds in en de houding van den socialis- tischen leider Blum, die gister tegen de radicalen hun fel anti-cleriealisme trachtte uit te spelen, 0111 zoodoende de schuld van de gemaakte fout geheel op Herriot te werpen, heeft ook tot tal van com mentaren aanleiding gegeven. De socialistische aldeelingcn in de Fransche provincies, die zich al met 't congres vanGrenoble bezig houden, di ingen aan op een fellere contro le van de socialisten op het kartel en ook dit maakt de positie van het kartel in den senaat er niet betei op. Had men aanvankelijk gevreesd,dat de senaat de regeering zou durven omverwerpen op de kwestie van het Vaticaan, nu is men meer en meer er van verzekerd, dat de senaat het be sluit van de kamer zal te niet doen. linksche buigingen de oude Wendland voor de tafel van den rechter. Hij was zijn geweldige opwinding nog steeds niet geheel te boven ge komen. »P wenschte' ons nog een mededeeling te doen zei de rechter om hem te hulp te komen, „is het iets dat met, de gebeurtenissen van de zen nacht in onmiddellijke betrekking staat „Ja, ik vraag duizendmaal om vergeving, dat het mij ontgaan kon. De heer Kruiskamp had, loen hij zich naar het feest van den heer Armbrecht begaf, veel meer geld hij zich dan het luttele bedrag dat liedenmorgen in zijn beurs en in zijn brieventasch gevonden is. Het waren twintig duizend gulden in bankbiljetten, die hij medegenomen had." Dal was inderdaad een verrassend „Is u -daar volkomen zeker van", vroeg rechter. s „Zoo zeker als men van iets maar kan ziin", verzekerde Wendland. „In mijn bijzijn telde hij s avond het geld nog eens over en borg het in zijn brieventasch, vóór hij te paard steeg." „Maar hoe kwam hij er toe zulk een groote som mede te nemen, terwijl hij toch maar naar een leest ging Was hij gewoon zulke bedragen bij zich te hebben „Geenszins. Dit geld had echter een bepaalde bestemming. Het moest tot afhandeling van een handelszaak dienen." „Met wien? Met den heer Armbrecht soms? „Neen. Ik weet echter niet of ik het zeggen ENGELAND. Het door het Departement van Handel ge stelde ontwerp tot het beveiligen der industrieën Legen buitengewone en abnormale concurrentie, hetwelk in den Kabinetsraad van gister definitief werd goedgekeurd, heeft in hooge mate de be langstelling gewekt. De Evening Standaard verneemt, dal het Departement van Handel niet verwacht, dat het aan tal voorstellen voor het hellen van invoerrech ten sterk zal vermeerderen, aangezien de be perkingen zorgvuldig zijn vastgesteld. Verzoeken van kleine industrieën,van industrieën van gering nationaal belang of weinig uitwerking, zuilen niet in overweging worden genomen. Het Par lement, nl. het Lagerhuis, zal-een volledige con trole kunnen uitoefenen door de financieele wets ontwerpen, en bovendien zal het gewapend zijn met de kennis van alle feiten uit de verslagen der commissie van onderzoek. Men voegt er bij,.dat natuurlijk bet deel der wet lot beveiliging der industrieën, dat met dumping in verband staat, van kracht zal blijven. AMERIKA EN ITALIË. Volgens een bericht uit Rome ontvangen, zal de nieuwe Italiaansche gezant te Washington volledige instructies hebben om besprekingen te openen over de kwestie van de italiaansche schuld aan de Vereenigde Staten. Dit is de eerste officieele aanduiding, dat Italië van plan is schikkingen te treffen voor de regeling van zijn verplichtingen. EGYPTE. Zaglool Pasja is niet gekozen als gedelegeerd kiezer in het Kairosche district Saida Zeinab. Hij werd verslagen met 1 stem meerderheid. Dit beteekênt nog niet, dat Zagloel, die lid van liet laatste parlement was voor Saida Zeinab, niet als lid zal worden gekozen. De verkiezingen hebben over liet algemeen een kalm verloop, doch een bericht van Mehallakebir meldt, dat de menigte de stemlokalen bestormt, de ambtenaren aangevallen en de stembriefjes vernietigd heeft. De politie was niet bij machte om de orde te herstellen. De minister van binnen- landsche zaken zond troepen en de onderstaats secretaris vertrok met een spëcialen trein om een onderzoek in te stellen. nieuws, de JAPAN. In het Japansche Lagerhuis hadden gisteren ongekende wanordelijkheden plaats, toen een der leden, die'kwesties ter sprake bracht buiten de agenda om, weigerde zijn mond te houden, ondanks de aanmaningen van den voorzitter. Hij werd door eenige andere leden aangevallen, die hem zoodanig mishandelden, dat Hij bewus teloos neerviel. AMERIKA EN DE ONTWAPENING. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft met eenige wijzigingen het door den Senaat voorgestelde amendement op de Amerikaansche Marine-begrooting aangenomen, waarbij Pre- mag. De heer Kruiskamp wenschte het als een geheime zaak behandeld te zien." „Zoover het den vermoorden Kruiskamp aan gaat, bestaan er geen geheime zaken meer, beste vriend. U rnoet alles zeggen wat u weet, want later zult u onder eede moeten verklaren dat u niets verzwegen hebt." „Nu dan hij wilde dit geld aan graaf Ra- min betalen tegen een chéque op de Bank van Engeland, ten bedrage van achttien honderd pond sterling." „Zijn uwe opgaven nauwkeurig, mijnheer Wendland? Voor het door u aangegeven doel was toen een bedrag van twee en twintig duizend gulden noodig geweest De boekhouder wreef zich verlegen de handen. „Zeer zeker, maar het ontbrekende vormde de provisie." „Aha Waren Kruisamps zaken van dien aard Weet u overigens iets nauwkeuriger van dezen graaf Ramin „Neen. Ik weet alleen clat hij een zeer voor naam heer is, die dikwijls meL mijnheer Kruis kamp omging. Deze had verscheidene wissels oji een Parijsche Bank voor hem gedisconteerd. Van eenige andere zaken heb ik niets vernomen, want terwijl bij andere gesprekken ik meest aan gewezen werd om in de naaste kamer te luiste ren, móest ik bij de verschijning van mijnheer den graaf mij gewoonlijk verwijderen." „Dit alles werpt een zeer eigenaardig licht op de zaken van Kruiskamp, doch laten wij-ons ALLERLEI. Uit RostofPresident Rykof heeft medege deeld, dat de Sovjet-regeering besloten heeft amnestie te verkenen aan allen, die gedurende den burgeroorlog in verbinding stonden met de anti-Sovjetlegers van Denikin en Wrangel of die betrokken waren bij contra-revolutionnaire bewegingen en aan allen, die naar Rusland terugkeerden na de ineenstorting van de anti- bolsjewistische legers. Uit München Hitier zal na de binnenkort ce verwachten opheffing van het verbod der iiationaal-soeialislische beweging in Beieren on middellijk zijn activiteit hervatten met een open- Pare vergadering in het circus Krone. Hij zal met een gewijzigd program den strijd tegen het Marxisme voortzetten. Uit Managua (Nicaragua) Naar uit Hon duras wordt bericht, is daar een nieuwe revo- lutionnaire beweging ontslaan. Generaal Fcrrera, ue leider der revohilionnairen, heeft, na een gevecht de stad Naeoine bezet. L it Londen. De spoorwegarbeiders hebben besloten het geschil le brengen voor de centrale looncommissie. Binnenland. Uil dc steennijverlicid. Men meldt, dat er in de steenindustrie weder om een conflict tusschen werkgevers en werk nemers dreigt. De arbeidersorganisaties hebben het collectieve contract met den bond van waal- .steenfabrikanten, dat op 1 Maart a.s. afloopt, opgezegd en een nieuwe overeenkomst aan de fabrikanten voorgelegd. In dit ontwerp-arbeidscontract zijn o.a. opge nomen het verplichte lidmaatschap, zoodat de fabrikanten de niet-georganiseerde arbeiders zouden moeten ontslaan, het instellen van fa- brieksraden, een nieuwe regeling omtrent ge schillen met eenige instanties en een loonsver- hooging van 1Ü Lot lo pCt. Betreffende het clrei .end conflict in de steen- industrie vernemen wij, dat de fabrikanten in het bijzonder afwijzend staan tegenover de prin- cipieele punten in hel door dc arbeidsorganisaties voorgelegde nieuwe ontwerp-arbeidscontract be treffende de fabricksraden en het verplichte lidmaatschap. Zij zijn genegen op de basis van het oude contract met de werknemers te on derhandelen. Alle fabrieken langs de groote ri vieren van Tiel tot Zwolle zullen bij een eventueel conflict betrokken zijn. daardoor niet van de hoofdzaak afleiden. De tweeduizend gulden die bij den overledene met meer voorhanden waren, zijn dus naar alle waar schijnlijkheid in den loop van den avond zoli door KruisKamp aan graaf Ramin betaald en het ontbreken daarvan is daarmede voldoende verklaard." „Zeer zeker, mijnheer de rechter. Alleen moest de chéque aanwezig zijn, waardoor zij betaald waren, de chéque of anders minstens een quitan- lie, want zonder volledige zekerheid zou mijn principaal zulk een som nooit uil handen gege ven hebben." De rechter opende een gesloten cassette, die naast hem op de tafel stona. Alle bij den dood gezonden papieren en voorwerpen van waaide lagen daarin. Nauwkeurig onderzocht Hollebcn elk briefje afzonderlijk toen sprak hij hoofd schuddend „Er is niets bij. Wat wilt u hieruit besluiten „Dat hem of de chéque of het geld ontstolen is. Daarvan ben ik geheel zeker." Nadenkend ondersteunde Holleben zijn hootd met dc hand. Hij was na het verhoor v«m Helene vast overtuigd geweest, zich al reeds op den icc 1- ten weg te bevinden en nu riep deze verrassende, getuigenis Van den ouden boekhouder allerlu gewichtige twijfelingen fcij hem op. (Wórdt vervolgd) NIEUWE SCHlEDAMSÜHE COURANT f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1