Nederland en Zwitserland. Aan het Zwitsersche informatiebureau voor het betrekken en afleveren van waren te Ziiricli is opgedragen, wederom deel te nemen aan de Jaarbeurs te Utrecht, teneinde de handelsbe trekkingen; tusschen Nederland en Zwitserland te bevorderen. Juliana-kanaal. Het in Limburg tusschen Maasbracht en Maastricht aan te leggen kanaal zal den naam van Juliana-kanaal dragen. De minister van waterstaat heeft, nadat de Koninklijke machtiging verleend was, aan het kanaal dien naam te geven, zulks dezer dagen aan den dienst meegedeeld. Mgr. Seipel. Mgr. Seipel zal Donderdag 26 dezer het kan toor van het R.K. Werkliedenverbond te Utrecht bezoeken en vervolgens in een in hot Jaarbeurs gebouw te beleggen buitengewone Verbondsver gadering te. half twaalf het woord voeren. De eontracten in het bouwvak. De Bondsraad van den Alg. Ned. Bouwar- beidersbond heeft met op een na algemeene stem men besloten de afdeelingen van den bond de adviseeren het collectief contract zooals dit in overleg tusschen werkgevers en werknemers is vastgesteld te aanvaarden. Snelvcrbinding Antwerpen - Bergen op 7oom. Wij hebben indertijd bericht, dat de Neder- iandsche stoomtram maatschappij Bergen op Zoom-grens en de Belgische Mij. Antwerpeu- Santaliet onderhandelingen voerden tot in- .xieJitijog. van .een directe snelvcrbinding Bergen op Zoom Antwerpen. De besprekingen zijn thans zoover gevor- rierd, dat binnenkort een proef zal gedaan worden met een snelvcrbinding Bergen op Zoom-Ant werp en 's morgens en een in omgekeerde rich- tintr 's avonds. ,.Msb." spraak, die de inzet en hel slot v\as van de be langrijke vergadering Voortzetting van de sa menwerking ter rechterzijde. Ook wij zijn van meening, dat in dien weg voor land en volk nog veel kwaads kan wor den gekeerd en veel goed kan woiden tot stand gebracht, en const afteren dus met genoegen dit resultaat. „liet Volk" is bedroefd. Onder den titel ,,Dc Utrechtsche zelfmoord", schrijft het hoofdor gaan der S.D.A.P. onder meer Van een eng partijstandpunt uitgaande, zou den wij over de mislukking der poging tot de mocratiseering der katholieke partij in de wol ken moeten zijn. Een overwinning van „Sint Michael" in deze partij zou ons zeker testaan zijn gekomen op het verlies van een tal van kie zers die door de wijdverbreide ontevredenheid over het door de katholieke partij gesteunde regime-Colijn, bij de aanstaande verkiezingen voornemens waren aan 'de sociaal-democrati sche candidalenlijsten bun stem te geven. In zooverre kan men zeggen, dat aan onze partij weer de „bof" bezorgd is, waarvan zij zoo vaak voordeel trok. Maar uit een algemeen politiek gezichtspunt, met bet oog op het landsbelang, op het belang der arbeidersklasse cn dat der democratische en sociale ontwikkeling stemt ons liet gebeur de tot droefenis. Itet behoud der eenheid. De anti-rev. pers is zeer ingenomen met het feit, dat de eenheid onder Katholieken be houden blijft. Mr. V. N. Rutgers schrijft in de .(anti-rev.) „Rotterdammer" In meer dan een opzicht valt liet vèrloop van "zaken in de Roomsch-Katholieke Staatspartij toe te juichen. De eenheid der Roomsohe Staats- "perfij 'is een goed, dat voor velen waarde heeft. Natuurlijk is hel in dé eerste plaats van Roornsch standpunt, dal er 'reden zich te verblijden is over het behoud der eenheid. Deze vreugde gaat bui ten ons om wij teekenen alleen daarbij aan, dal verlies der eenheid wel voor de roomsche zaak een slag zóu zijn geweest, doch dat daaruit voor de zaak van hel protestantisme in Nederland nog géén voordeel zou zijn voortgekomen. Wie op de roomsche tweedracht speculeeren, dat zijn zij, die in de staatkunde met alle religie gebroken hebben Ook voor den anli-revolutionnair is er reden om zich le verheugen in het behoud der eenheid in de Roomsche Staatspartij. Die partij is sedert vele jaren ónze bondgenoole. Geen van de vier christelijke Kabinetten, die in Nederland aan het bewind zijn geweest, zou hebben kunnen optreden zonder den steun van de eensgezinde Roomsche Staatspartij. Toen de legerwetten van Bergansius scheuring brachten in de roomsch katholieke gelederen, kwam het Ministerie-Macka ten val. Eindelijk is er ook van algemeen nationaal standpunt reden van blijdschap, dat de roomsch- katholieke partij bijeen blijft. De steeds verder gaande splitsing van partijen is een verzwakking van onzen polilieken toestand. Die splitsing maakt het al moeilijker in het Parlement een meerderheid te vormen tot steun van een Ka binet. Wanneer de splitsing niet tot staan komt, dan zou wat er in Nederland aan volksinvloed is verkregen, weder verdwijnen in parlementaire verwarring en onmacht. Daar kornt nog iets bij. De groepen der rech terzijde, zoowel de roomsch-katholieke als de heide protestantsche, hebben dezen trék met elkander gemeen, dat zij niet alleen den klas senstrijd verwerpen, maar ook baar aanhangers vinden in alle groepen der maatschappij. Binnen -liaar gelederen werken aanzienlijken en eenvou- digen, werkgevers en arbeiders, boeren en mid denstanders met elkander samen. Aan de linker zijde vindt men zulke veelzijdig samengestelde partijen niet. De arPeidors, die links stemmen, scharen zich onder socialistische of communis tische vaan; daarentegen kunnen de heeren Dresselhuys en Merchant niet wijzen op groepen van arbeiders, die hen volgen. Bestendiging van deze gemengde samenstel ling van de partijen der rechterzijde is niet, al leen voor deze partijen van beteekenis. Dat groote groepen, tot allerlei maatschap pelijke standen behoorend, binnen een partij samenwerken, dat zij zich van hun eenheid van •sociale en politieke beginselen bewust worden, dat zij er naar streven hun wensclien in een gëm'eeuschappeiijk program tot uitdrukking te brengen, kan slechts strekken om sociale te genstellingen Ter verzachten en het besef van solidariteit 'te vergroot en. Ook hieromt rent zou hét uiteenvallen van de roomsche partijen het ontstaan van roomsche arbeiders- en boerenpar- lijd«n uit nationaal oogpunt te betreuren zijn. „De Standaard" schrijft ondermeer Hoofdzaak is de bet eekenis der Bondsverga dering, uit algemeen politiek oogpunt bezien de handhaving van de eenheid der R.-Kath. Partij, hetgeen voor den goeden gang van het politieke leven van groot belang moet geacht, en voorts de duidelijke uitspraak, door heel de partij als de juiste zienswijze aanvaard, een uit- Mgr.Aiolens op <le bondsvergadering. „De Gelderlander" schrijft Wij hebben in lange jaren zulk een belang rijke bijeenkomst niet bijgewoond. Vele onzer beste mannen wai'en present en namen deel aan do beraadslagingen. Mgr. Nolens heeft de debatten over liet program op meesterlijke wijze geleid en bevrediging geschonken naar allen kant. Hij liield vast wat vastgehouden moest worden maar dan altijd met, 'n glimlach -cn liet aan het gezond verstand der vergadering al het andere over. Monseigneur was blijkbaar zoo tevreden over het verloop der vergadering, dat hij aan het slot nog 'ns opstond schoon een verkoudheid hem het spreken nogal lastig maak te de breede schouders achteruit zette, den energiek en kop omhoog wierp om als laatste woord aan de vergadering wat over te storten an de warmte en de geestdrift welke dezen zestigja rige bli jkbaar nog altijd in het harte gloeit. Op dat, moment was er weinig over van den flegma- tieken en nuchteren en köüden mensch, waar voor hij dikwijls gehouden wordt, het leefde alles aan hem en wat er in hem rondspookte op dat oogenblik vocht zichtbaar met de traag heid, waarmede de woorden uit een menschen- mond plegen te droppelen. Zijn geest jqeg, achter z'n woorden hij zag uit deze goedgeslaagde ver gadering de eenheid onzer partij in nieuwe kracht opbloeien en daarachter, als resullaal van den stembusstrijd, de mogelijkheid herhaald voor een recht.sch Kabinet. In het gezicht van dit perspectief gingen wij uiteen. De Olympische spelen. De, commissie tot organisatie voor de Olym pische Spelen 1928 heeft aan het gemeente bestuur van Amsterdam een subsidie gevraagd van 400X00 aan de provincie Noord-Holland een van 100.000, de provincie Zuid-Holland 60.000 Utrecht 40.000, dé andere provincies 20.000, behalve Drente, waarvan ƒ10.000 is gevraagd. Begroot is dat de kosten van de organisatie der Spelen 2.000.000 zullen bedragen, waar onder begrepen is de kosten van de verbouwing van het Stadion. Geen rekening is gehouden met de inkomsten uit de entrées e.d. Sleds- en Gewestelijk Nleows. Receptie. Al dengenen, die den nieuwen pastoor der H. Hart-parochie, den zeereorw. heer Möller, nog eens extra willen verwelkomen, wordt daartoe gelegenheid gegeven op Zondagmiddag a.s. van 1 tot 2 uur aan de pastorie, Geërvlietschestraat 31. RADIO De Firma RERGYK UITEN, Brandpad 9, Tel. 877 Schiedam. Voor radio liefhebbers welke meer wenschen te hooren, dan Hil versum, Chelmsford en Parijs, hebben wij toestellen in voorraad, waarmede gegarandeerd de volgende stations worden gehoord De Hanze. Gisteravond hield de R.K. Middenstandsver- ecniging in Maison v.d. Heijden haar jaarver gadering. De voorzitter, de heer Brounls, opende de vergadering en sprak op deze eerste bijeenkomst in 1925, eerst, zijn beste wenschen uit. voor de leden en hun gezinnen en ook voor de vereeniging zelf, en hoopte voorts voor allen, dat het vleugje van opleving, wat het vorige jaar was waar te nemen, zich dit jaar zal handhaven en uitbrei den met vaardeering herdacht hij verders het overleden bestuurslid, wijlen den heer C.v. Pelt. De notulen van de vorige vergadering werden goedgekeurd, waarna een schrijven van het Alg- Schiedamsch Administratie-kantoor, directeur A. G. v. Oppen, werd voorgelezen, in welk schrij ven de voordeden werden opgesomd, die een goede administiatie in het algemeen en de hulp van genoemd kantoor in 't bijzonder met zich meebrengt. De secretaris, de heer v. Hees las vervolgens zijn jaarverslag voor, waaraan wij het volgende ontkenen Dank werd op de eerste plaats gebracht aan den eerw. adviseur, kap. Paulussen, voor den raad en daad waarmee hij altijd de vereeniging terzijde staat, alsook aan voorzitter, bestuurde- ren en leden die in het belang van de Hanze-af- deeling gewerkt hadden. Het, ledental ging met niet minder dan 40 vooruit. De glasverzekering kreeg ook 10 nieuwe deelnemers, wat hoofdzakelijk te danken is, aan de premies,die de helft lager zijn dan bij anderen, U.B.O. onderging een vermindering, hoewel ondanks de hoogere premie, de voorwaarden nog veel gunstiger zijn dan bij andere verzekc- Brussel. Petit Parisien. Cardiff. Londen. Manchester. Bournemouth. New Castle Rome. Milaan. Glasgow. Berlijn. P. T. T. Eiken dag demonstratie, ook bij U thuis zonder eenige ver plichting. Bijzonder ingericht voor inulatorcn. Vraagt onze diverse modellen luidsprekers op proef. Birmingham. Aberdeen. Zurich. Lausanne. Genève. Chelmsford. Radio Paris. Eifeltoren Köningswusterhausen. liet herstellen en laden Van accu- 502 35 ringen. „Santos" kon zich niet vereer uit breiden, doordat zich geen nieuwe zelatrictn beschikbaar stelden. Overeenkomst met de jeugdorganisatie is bereikl. Van het Hanzeadvieshun au werd dikwijls gebruik gemaakt, maar het kan nog be ter. De Vaandelcommissie kan baar weikzaam- heden nog niet als geëindigd beschouwen. De samenwerking met de andere verecnigingen was goed, waar o.rn. de goed geslaagde winkelweek van getuigt. Steun aan de totstandbrenging van het Strecknet werd verstrekt. De voorz. onderstreepte nog een en ander en beval vooral het, U.B.O. (Uitkeering bij overlijden den leden aan. Toen volgde het verslag van den penningmr. den beer de Leede. De ontvangsten, met het saldo van het vorige jaar groot 105, bedroegen 1570 de uil gaven hadden een cijfer van 1774, zeedat er een na- deelig saldo is van 204, wat echter door de reserve ruimschoots gedekt wordt. De hooge uil gaven zijn te wijten aan een bui tengewone uitgaaf ten behoeve van den Ilanze- avondcursus. Daarna werd overgegaan tot de bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waren, de heeren v.d. Meer en de Leede. Bovendien waren er twee vacaturen ontstaan n.l. door het overlijden van den heer vPelt en het bedanken van den heer v. Dorp. Herkozen werden de aftredenden en gekozen- de heeren Bruggcr cn de Winter. Een Verzoek van de plaatselijke afdeeling der K.S.A. om een tegemoetkoming evenals het vo rige jaar, zal dooi- het bestuur nader overwogen worden. Als vertegenwoordiger der Hanze in het bestuur der K.S.A. zal een bestuurslid der Hanze optreden. Over dc plannen voor een feest avond en den feestavond zelf ontstond een geani meerd debat. De penningmr. adviseerde, dit, jaar, met het oog op de geldmiddelen geen feestavond te houden, welk advies door enkele leden werd ondersteund, maar door meerdere werd bestre den. Tenslotte kwam de voorz. met. eén compro mis-voorstel om wel een feestavond te houden, maar minder kostbaar dan 't vorige jaar dit werd met 7 stemmen tegen aangenomen.(Naar alle waarschijnlijkheid zal deze feestavond 19 Februari worden gegeven. Bij de rondvraag be tuigde de heer Siegers zijn ingenomenheid met 't plan om voor den feestavond de medewerking van „Alberdingk Thym" te verzoeken, daar deze club, tegenwoordig vooral, over goedge schoolde krachten beschikt. De heer C. Janse deed nog eenige inededeelin- gen over de vaandelcommissie, die reeds over een flink bedrag kan beschikken en mogelijk binnenkort haar doel zal kunnen bereiken. De heer Govaarts bepleitte samenwerking van de Hanze, met.de Mij. voor Handel en Nijverheid, doch de voorz. meende dat dit niet op den weg van de Hanze lag. Tenslotte las de geestelijke adviseur nog een brief voor van mgr.Gallier, dien hij 's morgens ont vangen had, waarin den crediteuren derHanze- bank in hun eigen belang aangeraden werd tot een minnelijke liquidatie mede le werken (bij een gerechtelijke liquidatie gaat aan onkosten onge veer 25 verloren en bij faillissement, 50%). De brief ging vergezeld van een gedocumenteerd schrijven van een financieel deskundige, waarin een cn ander nog eens onderstreept werd. Hierna de sluiting. Uitstapje. Ruim dertig leden van den R.K. Jongcvrou- wenbond alhier, hebben gister onder leiding van liet bestuur een excursie gemaakt naar de fa brieken van Jamin te Rotterdam. De jonge da mes mochten niet alleen de fabricage van de vele lekkernijen zien, maar zij mochten ook de kwali teit der versnaperingen be-,,proeven" en na af loop boden de hoffelijke firmanten allen nog een pakket chocolade aan. Hoe er genoten is behoeft geen betoog. Attentie. De leden van den R.K. Fabrieksarbeiders (sters) bond ,,St. Willibrordus" worden er hier mede nog eens aan herinnerd, dat morgenavond (Vrijdag) een ledenvergadering wordi gehou den. Daar er in deze vergadering belangrijke mededeelingen worden gedaan vooral wat be treft de werkloosheidsverzekering en de lieer Hulselmans zal behandelen, het, ontsverp-Ziekte- wet, hoopt het bestuur, dat niemand der leden zonder noodzakelijke reden verzuimt. Laat deze vergadering zoo bezocht zijn, dat er geen plaatsje onbezet is Vereeniging „Verjaardag". Gistermiddag heeft bovengenoemde Ver eeniging een vergadering gehouden, in hoofd zaak belegd om de resultaten van het werken der damesbestuursleden, te kunnen vaststellen. Na opening door de voorzitster, mevr. S. Hij man, deelde deze mede dat in liet bestuur, op haar verzoek zitting hadden genomen mevr. A. Houtman-Tuyl en mevr. T. Rademaker-Nolet, alsook Zuster var} Waart in plaats van mevr. de Ranitz en Zuster Mulder, die bedankt hadden wegens drukke bezigheden voor de Zuigelingen- vereeniging en van mevr. Herr, wegens vertrek uit deze gemeente. Daarna vond de opening der busjes plaats met een resultaat, dat ver boven de verwachting uitging een flinke som gelds is in de kas der vereeniging gestort, wat een heerlijke voldoe ning was voor den arbeid van de dames-bestuurs leden en tevens het bewijs leverde wat particu lier initiatief bij flinken arbeid vermag. De eerste aanvrage om steun, kleeding voor een kind, lijdende aan tuberculose, dat voor herstel naar builen moest, werd door de vergadering goedgekeurd. Na bespreking Van eenige huishoudelijke aan gelegenheden, waarbij dc voorzitster er op wees, vooral 's Zondags niet te collecteeren en de dames opwekte voort te gaan met hun arbeid voor onze lijdende mede-mensclicn, werd deze geanimeerde vergadering door de voorzitster onder dankzeg ging aan de dames voor hunne aanwezigheid, ge sloten. Algemeene Middenstandsvereeniging „Schiedam Gisteravond heeft bovengenoemde vereeni ging een ledenvergadering gehouden. In zijn openingswoord deelde de voorzitter de heer S. Hijman mede dat deze vergadering uitgeschre ven was Is. bedoeld bij art. 11 van bet Huishou delijk reglement, waarin verkiezing van drie be stuursleden, jaarverslag van den secretaris en rekening en verantwoording over 1924 van den Penningmeester plaats vond. Het jaarverslag, uitgebracht door den len secretaris, den heer Job. Nauman gaf een duide lijk beeld van de lotgevallen in 1924 voor vele middenstanders was 1924 een ongunstig jaar ge weest het ledental steeg tot 140 op 31 Decem ber 1924. De drie aan de beurt van aftreding zijnde be stuursleden dos heeren Hes, Hijrnan en Stahlie, Werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Daarna deed de penningmeester, de heer A. Stahlie, rekening en verantwoording over 1924 waaruit bleek dat op ultimo December een baLg saldo aanwezig was van ƒ1141.28. Voorts werd besloten tot het houden van een feest-avond. Bij de rondvraag werden verschillende be zwaren naai> voren gebracht met betrekking tot den middenstand in liet algemeen, wat voor Mr. Welcker aanleiding was, toe Le zeggen een cause rie te houden voor de leden over den rechtstoe stand van den middenstander. Buurtver. Lange Aclitei'vveg. Dc buurtvereeniging „Lange Achterweg" heeft Maandag 2 Febr. een feestvergadering gehouden. Ongeveer kwart over acht opende de voorz. met een flinke toespraak tot de leden dezenfavond en wenschte hun toe; dat zij een gezelligen avond mochten hebben. De penningm. bracht een kort verslag uit, wat betreft de financiën én spoorde allen aan, de bijdragen eenigszins teVerhoogen,om de waardige versiering, welke den Lange Ach terweg part, tot stand te kunnen brengen. De voorz. van de tooneelclub „Vriendenkring" vroeg dan het woord, om het bestuur der buurt vereeniging te huldigen, voor het vele werk, dat zij zich getroost voor de vereeniging, waarna hij den wensch uitsprak, dat de vereeniging onder hetzelfde bestuur zou mogen blijven bestaan, tenslotte bood hij den voorz. een krans aan, ver sierd met linten in de kleuren van de tooneelclub. Het programma bestaande uit een serie voor drachten en een tooneelstukje, werd flink afge werkt. De familie Hakkert verleende wederom haar gewaardeerde medewerking. 'b Was een succesvolle avond. Spaarbank Schiedam Opgave over de maand Januari 1925. Inlagen ƒ221.230.- Terugbetalingen 167.705.01. Aantal inleggers 1 Januari 16728 Nieuwe deelnemers 218 Geheel afgeschreven deelnemers Aantal inleggers 31 Jan. 16946 82. 16864 Verschuldigd kapitaal aan inleg gers op 31 Jan. J925 ƒ4.617.688,48 Büurtvereen. „Laan-complex". De buurtvereen. „Laan" c.a. houdt Maandag 9 Febr. a.s. in de zaal „Harmonie" a.d. Nieuw- straat alhier een feestvergadering. ft-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2