DAGBLMD VOOR SORIEDAM JEff OMSTREKEN. FEUILLETON. Het geheim van het moeras. 48ste Jaargang. Vrijdag 6 Februari 1825. Sla. 14168 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. Advertentie n: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlamdsck Nieuws. DE TWEEDE OPIIJMCONFERENTIE. De internationale opiumconferentie is gister opnieuw in een ernstig en ditmaal waarschijnlijk beslissend stadium getreden, hetwelk is gegrond op een dubbele crisis in dier voege, dat de confe rentie schijnt te zullen mislukken op dc kwestie van het opium schuiven en op die van de opium productie. De ernst van de situatie blijkt onder meer hieruit, dat de Fransche minister van Kolo niën Baladier, gister naar Genève is teruggekeerd om de leiding van de Fransche delegatie weer op zich te nemen en dat de Nederlandsche gezant te Parijs, Jhr. Loudon, ook weer te Geneve :s gearr'veerd om weer aan de besprekingen deel te nemen. Indien overeenstemming zal worden bereikt op grond van de Engelsehe voorstellen, dan is te verwachten, dat Amerika de opiumconventie niet zal onderteek enen. DUITSQILAND. De onduidelijkheid welke nog steeds bestaat in de kwestie der uitbetalingen aan de Roer-in- dustrieelen hebben de „Berliner Zeitung am Vlittag" aanleiding gegeven, te bevoegder plaat se inlichtingen in te winnen. Het resultaat dezer inlichtingen geeft de opvatting weer, bestaande bij de aangevallen partij, de rijksregeering. In li#t. memorandum aan den Rijksdag, dat heden zal worden gepubliceerd, zal deze opvatting l ol uiting komen. Tegenover de tot dusver gegeven voorstelling over de gebeurtenissen bij de scha deloosstelling van de Roerindustrieelen kan het volgende geplaatst worden. Ie. het bedrag van 645 millioen, respectieve lijk 715 millioen mark is niet tusschen 20 De cember 1924 en thans, uitbetaald, maar deze betalingen strekten zich voor het grootste ge deelte uit over meer dan een jaar. 2.e Er zijn geen globale bedragen aan de lichamen welke de belangen der groot-industrie vertegenwoordigen, uitbetaald. 3e. De belangen van de kleine luiden, welke eveneens schade hebben geleden, zijn niet over het hoofd gezien, maar er is uitdrukkelijk in den vollen omvang rekening mede gedouden. 4e. De vergoedingen voor de schaden zijn niet onafhankelijk van het kabinet of bet be trokken ministerie vastgesteld, maar in samen werking met de regeering lang te voren dooi de ingestelde bureaux, autoriteiten en deskun digen. 5e. Men heeft hier niet met maatregelen te doen in den geest van bevoorrechting ten op zichte van de oude rijks- en staatsschulden maar met een deel der schadeloosstellingsver- plichtingen, die op dezelfde wijze als alle andere schadeloosstellingsverplichtingen moeten wor den behandeld en vergoed. De valorisatie. De valorisatie-commissie uit den Rijksdag heei't besloten de memorie van het ministerie van Financiën die tot. nog toe vertrouwelijk was, te publiceeren. De memorie komt tot het besluit, dat tot een duurzame regeling moet komen. De particuliere, de staats- en de volkseconomie moeten eindelijk weten welken last de oude papier-markschulden vertegenwoordigen. Eén doel slechts kan er zijn juridische zekerheid op 43) „Wij zullen graal' Ramin vandaag nog over dit punt in verhoor moeten nemen", zei hij tot den griffier „Zend hem dadelijk een dag vaarding." Van u echter, mijnheer Wendland wilde ik nog graag vernemen, hoe u den heer Gerhard Freising, den eigenaar van den Moorhof vondt, toen u hem de opname van het lijk verzocht, en hoe hij zich hield bij uw bericht?" „Ik vond alle deuren ongesloten en wijl ik °p mijn herhaald kloppen geen antwoord kreeg, trad ik de huiskamer binnen, die gelijkvloers ^g. Daar lag de heer Freising met verbonden hoofd en geheel gekleed op de sofa. Zijn kleeren Waren vol vu l en gedeeltelijk zelfs gescheurd, 'k w'lde zeer verschr'kt terugkeeren, want zijn gez'cht was zoo veranderd, dat ik hem niet eens herkende, doch hij sprong op toen hij mij zag en vroeg wat ik begeerde. Toen herkende ik hem aan zijri stein en vatte ik weer moed, ofschoon syn houding zoo vreemd was, dat ik den akeligen indruk ervan niet weer kwijt kon raken. Het duurde lang eer ik mij door hem kon doen ver- 8 aan. want hij werd zeer driftig, toen ik hem s echts den naam van mijn meester genoemd had de basis eener definitieve regeling die aan de eischen der rechtvaardigheid beantwoort, het gaat er om, een streep te zetten onder de valuta- catastrophe. De wetgeving staat hier voor een groote ver antwoordelijke beslissing. Dat deze beslissing niet verkeert uitvalt, daarvan hangt niets ge ringer dan de heele toekomst van het Duitsche volk af. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. De leider der Duitsche delegatie voor de han delsbesprekingen, Trendelenburg, heeft gister morgen een onderhoud gehad inet den Franschen minister van Handel Raynaldy, welk onder houd twee uur duurde.,Na afloop van dit onder houd waren nog enkele punten onduidelijk. De voltallige zitting der beide delegaties, welke gistermiddag zou plaats vinden, is niet doorge gaan. De eerstvolgende dagen zullen gewijd zijn aan interne besprekingen tusschen de beide delegaties. DE CRISIS IN PRUISEN. De interfractioneele commissie van den Pruisi- schen Landdag (Centrum, democraten en sociaal democraten) is gister na afloop der vergadering bijeengekomen om den politieken toestand Ie bespreken. De naam van den minister-president, die in aanmerking komt, is nog niet genoemd, doch men neemt als zeker aan, dat het Centrum hem aanwijzen zal. BELG IE. De Kamer heeft gister weer gesproken over de plaats op do agenda van het wetsontwerp in zake het rouwenkiesreclït voor dc provinciale raden. Een voorstel om het te plaalscn na de verschillende wetten, waaraan de •regeering den voorrang wil toekennen, is verworpen met S6 tegen 65 stemmen en 4 onthoudingen, d.w.z. dal het onlwerp-vrouwenkiesrechl na de afdoening der verevening aan de orde zal komen. Op voor stel van Tschoffen en Pecher zullen de onder werpen, waaraan de regeering zooveel waarde hecht in speciale ochtendvergaderingen behandeld worden. De zaak blijft dus zooals zij was. De Kamer maakt een indruk van vermoeidheid en het zal wel onmogelijk blijken den normalen tijd voor de verkiezingen af te wachten. HET GRIEKSCH-TURKSCH CONFLICT. In de Nationale Vergadering te Angora heeft Fethy Bey de uitwijzing van den Patriarch wettig genoemd. Hij gaf uitdrukking aan zijn leedwezen over de in Griekenland tegenTurkije ontstane strooming en beklemtoonde het pa- cifisme der regeering, welke echter nimmer zal dulden, dat van buiten af wordt geïntervenieerd in een kwestie als deze van binnenlandschen aard. De regeering zou in een dergelijk geval, steunende op de Nationale Vergadering, zelfs met de wapenen het souvereine recht en de eer der natie verdedigen. Fethy beval kalmte en vertrouwen in de re geering aan, waarna de Vergadering eenstem mig de verklaring goedkeurde. De president der Turksche Republiek zoowel als de ministers waren ter zitting aanwezig. Volgens een bericht uit Genéve wordt in Volkenbondskringen de verbanning van den Griekschen patriarch als een flagrante schending en sprak allerlei verwarde, onsamenhangende woorden, die ik niet Verstaan en niet ont houden heb. Plotseling scheen hij zich echter te bezinnen. Hij verontschuldigde zichover zijn verward ui ter lijk en herinnerde aan de opwinding, aie hij in dien nacht bij een brand had doorgemaakt. Hij sprak zijn verbazing en zijn verontwaardiging uit over de misdaad aan mijn meester begaan en stelde ons zijn huis en zijn diensten bereidwillig ter beschikking. Hij trachtte dan ook ons bij het binnenbrengen van het lijk behulpzaam te zijn doch hij werd daarbij door een duizeling over vallen en moest zich terugtrekken. Daarna heb ik hem niet meer gezien." „Hebt u dus nu in het algemeen den indruk, dat de redenen, die Freising aangaf voor zijn merkwaardige opgewondenheid, met de Waar heid overeenkwamen! Of kreeg u, toen u hem herkend had, nog argwaan dat hij iets met den moord kon hebben uit te staan „Hoe zou dat mogelijk geweest zijn De lieCr Freising is een algemeen geacht man. O neen, hij ziet er zeker niet uit als een moordenaar." ...„Dezen nacht had hij toch naar uw eigen zeggen het, voorkomen van zoo iemand. Gij zei- dei zelfs dat hij u schrik aanjoeg." Wendland streek met zijn sidderende handen door zijn dunne witte haren. 'tf ..„Mijn God, als het toch eens waar was! Zij zijn nooit goede vrienden geweest, Freising en de heer Kruiskamp Ik kan het echter niet gelooven zulk een degelijk en fatsoenlijk jong- van het verdrag van. Lausanne beschouwd. In het algemeen gelooft men niet, dat liet tot een oorlog zal komen, maar een nieuw onver wacht incident zou de ontwikkeling der dingen kunnen verhaasten. De nieuwe gezant van Joego-Slavië heeft verklaard, dat zijn regeering besloten was onmiddellijk de alliantie met Griekenland te vernieuwen. De 1 Grieksclië gezant deelde den Griekschen minister-president mede, dat Engeland het Grieksche standpunt sympathiek gezind was, doch hij verzocht, dat Griekenland zich zou matigen. Frankrijk sjorde eveneens tot, kalmte aan. EGYPTE. Zooals reeds gemeld werden gister in Egypte de kiescolleges gekozen, die .naderhand de leden van het parlement zullen kiezen. De dag liep te Cairo rustig af. De oud-premier Zaghloel Pasja werd niet als collegelid gekozen, maar geslagen door Talaat'Pasja, den president van hc-L Natio nale Hof van Appel, die onlangs zijn afkeuring over het vorige regiem op merkwaardige wijze Ie kennen gaf door alle personen vrij te spreken, die door de vorige regeering waren vervolgd. CHINA. |)e Chineesche Kamer van Koophandel te Sjanghai heeft het Arsenaal overgenomen over eenkomstig de regeling, met de plaatselijke militaire leiders getroffen. Incidenten hadden niet plaats. ALLERLEI. Uit Berlijn De Egyptische regeering heeft besloten tot de vestiging van gezantschappen te Berlijn, Brussel, Madrid, Praag en Athene. Uit Londen. Daar men in vele kringen de meening heeft te kennen gegeven, dat op den herleefden titel van graaf van Oxford, dien men voornemens was aan Asquith te verleenen, wel licht aanspraak zou kunnen worden gemaakt door personen, die verwantschap kunnen aan- toonen, met de vroegere bezitters van dien titel, heeft Asquith, naar men verneemt, verkozen, te worden betiteld als „graaf van Oxford en As quith". Berichten, Le Madrid ontvangen, zcggin dat de inboorlingen der Spaansche kolonie van Kaap Sjabi zouden opgestaan zijn. Een batterij artille rie zou van Teneriffe naar Kaap Sjabi gezonden zijn om de beweging te onderdrukken. Uit Berlijn. De Rijkspresident heeft gister een diner gegeven voor het diplomatieke corps, waar de leiders der missie alhier, de Rijkskanse lier en de Rijksministers met dames aanza ten Uit Berlijn. Naar uit Parijs bericht wordt, heeft Duitschland aan Frankrijk en Luxemburg sedert het in werking treden van liet Dawes-plan 45.635 000 ton kolen en cokes geleverd, ter waar de van 3.753.345.000 francs. Uit Londen. Venizelos is in Londen aange komen en zal daar vermoedelijk eenige particu liere zakenconferenties hebben. Uit Londen Nadat nog pas het dreigend conflict op de Londensche ondergrond sche spoorwegen is bijgelegd, dreigt thans een staking van het geheele personeel der Londensche trams, welke eventueel ongetwijfeld ook op de omnibus- ondernemingen zal overslaan. raensch." „Wat was de oorzaak van de vijandschap waarvan u daar sprak?" „Dat weet ik niet. Er moet denk ik eens een twist, of strijd tusschen hen plaats gevonden hebben." De rechter stelde geen verdere vragen, maar dicteerde den griffier het proces-verbaal van Wendlands bijvoeging aan zijn getuigenis. Was door het, ontbreken der geldsom de schaal eerst een weinig ten gunste van Freising ge stegen, de laatste getuigenis deed haar weer snel dalen. In dien tusschentijd wachtte Armbrecht met zijn beide dames in een der benedenvertrekken zeer slecht geluimd op de nadere beschikkingen van den rechter. Met gefronst voorhoofd en op den rug samengevouwen handen liep hij op en neer, nu en .dan bij zich zeiven iets prevelend van willekeur en ongehoorde behandeling. He- lene stond onbeweeglijk bij een raam onafge broken met, droge, brandende oogen naar buiten te staren. Plotseling klonk een lichte kreet van haar lippen zij keerde zich met een snelle beweging naar de deur en bleef toen aarzelend midden in net vertrek staan. De oorzaak van haar zonderlinge houding vertoonde zich spoedig. Buiten weerklonken de schreden van twee mannen, die het huis waren binnengetreden en een minuut later stond Gerhard Freising s Binnenl&od. De reorganisatie van den post- en telegraafdienst. De minister van waterstaat, de heer Van Swaay, heeft aan het bestuur van den Ce tralen Bond van Nederlandsch jiost-, telegraaf- en telefoonpersoneel geschreven „lk heb de eer u mede te deelen, dat door de regeering het contact met uwe organisatie wordt verbroken, en zulks op grond van de houding, door u aangenomen, inzake de voorgenomen reorganisatie van den post- en telegraafdienst, in het bijzonder de wijze, waarop door u actie wordt gevoerd om de openbare meening t.e beinvloeden." Het bestuur van genoemden bond deelt mee, dat. het zich voorneemt, overtuigd zijnde, dat de bovenbedoelde voorstellen groote schade zullen toebrengen aan de belangen van handel, industrie en publiek, de actie tegen liet. rapport- Nolting onverzwakt voort Le zetten. De opbrengst van de weldadigheids postzegels. De weldadigheidspostzegels A oor het Kind hebben bruto ongeveer 60,000 opgebracht. Verkocht, zijn 770,000 zegels van 2 cent, 5/0,000 van 7 J/2 cent en 970,000 van 10 cents. Verleden jaar bedroeg de bruto opbrengst van de weldadigheidszegels '22,000. II. K. Radiovereeniging te 's-Gravenhage. In een vrij druk bezochte vergadering, welke te Den Haag werd gehouden, is een R. K. Radio vereeniging opgericht. De voorzitter der vergadering, de heer G. W. Hijstek, zette uiteen de noodzakelijkheid der oprichting eener katholieke Radio-verecni- ging, wijl er onder de ongeveer 40.000 „lui steraars" zich zeer vele katholieken bevinden, die gaarne een speciaal katholiek program willen genieten. Indien de te slichten R. K. Vereeniging hel zoover kan brengen, dat één avond per week een uitsluitend katholiek pro gram wordt uitgevoerd, dan is er zeer veel ge wonnen. Op zulk een Radio-avond kan o.a. een bekend redenaar, priester of leek, optreden als spreker en zoodoende kan veel geschieden voor de verdediging en verspreiding" des geloofs. Rector de Wolf te Haarlem, wien gevraagd is, hoe de geestelijke overheid tegenover het plan eener katholieke Radio-vereeniging staat, verklaarde, dat Z. D. H. de Bisschop zijn hooge goedkeuring heeft geuit over dit voornemen, terwijl de Vicaris-Generaal de mogelijkheid heeft, uitgesproken, dat de Bisschop dc geloovi- gen van heel zijn Bisdom tegelijk door middel van de radio-telefonie zou kunnen toespreken. Indien een speciale R. K. Radio-avond zou worden ingesteld, zullen niet alleen katholieken, doch ook andersdenkenden vanuit het zend station Hilversum, mede het. katholiek program h oren afwerken. Predikant-advocaat. Ds. Vis, die behalve predikant ook advocaat is en te Noordbroek woont, had een verzoek ingediend bij de orde van advocaten in hel, ar rondissement, Winschoten, hem toe te staan zoowel in het arrondissement Winschoten als in het arr. Groningen zitdagen t,e houden. De orde van advocaten te Winschoten heeft het verzoek van de hand gewezen, omdat zij dez< wijze van uitoefening der. advocatenpractijk breedgeschouderde gestalte naast die van 'hu politie-beambte, die te voren, door den rechter met een bijzondere opdracht was uitgezonden in de geopende deur. Alleen de smalle, zwartzijden doek, diei om zijn voorhoofd gebonden was en de ietwat Mee ker kleur van zijn gelaat herinnerden m zijn voorkomen aan de gebeurtenissen van den ver- loopen nacht. Zijn lichamelijke kracht scheen geheel hersteld, want zijn houding was recht en flink zooals op den dag, waarop Hertha hem om bijstand voor hare hulpelooze nicht aange sproken had Met een snellen blik had hij liet vertrek overzien. De ernstige uitdrukkijng van zijn vriendelijk gelaat werd donker, t oen hij bemerkte met wie de omstandigheden hem hier bijeen brachten. Hij nam zijn hoed af en vvilde n" zwijgende groet het vertrek doorgaan. YV 'J' ne echter onbeweeglijk op haar plaats was ij ven staan, moest hij haar dichtbij passeri t n n toen stak zij hem smeekend de beide handen °t,Gerhard", sprak zij met bijna onhoorbare stem, en een wereld van smart lag in dit enkele woord. Hij bleef voor haar staan,doch nam dc aange boden hand niet aan en zijn donker gelaat blee onveranderd. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT z -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1