DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FiUiiLETOW, alleen in pakjes Het geheim van het moeras. Jaarg&ay. Zaterdag 7 Februari 1925. $a 14189 BureauKOEMARKT 4. - Teiefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet ol oog f 200 bij dood1100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; 115 bijjverlies van eiken anderen vinger.Da verzekering wordt gewaarborgd dooi de N.Holl. Algem.Yerz. bank Schiedam Crediteuren der N.V. Hanzebank, in ver gadering bijeen, geven hun ernstigen wensch Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere otfleieele af- ert aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 5 Februari 1925 het verzoek van A. H. NOORDEGRAAF om ver gunning tot uitbreiding van zijn brood-, beschuit en banketbakkerij in het pand Hoofdstraat 83, kadaster Sectie L. No. 1400, met een electro motor van 2 P.K., drijvende een deegkneed machine, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. S c hiedara, 7 Febr. 1925. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 2 Februari 1925 vergunning verleend aan de N. V. „ACETY- LENA", Bijkantoor Rotterdam, tot oprichting van een benzine-installatie met ondergrondsch reservoir en bovengrondsche aftapinrichting in dé Gerrit Verb oonst raat, ten zuiden van den ingang van de Plantage, kadaster Sectie L. No. 2027." S c h i e d a m, 7 Februari 1925. BalSenlanJiseh Nieuws, DE OPIUM-CONFERENTIE. Amerika trekt zie h t e r u g. Uit Genéve wordt gemeld, dat gister de delegatie van de Vereenigde Staten met autorisatie van den president van Amerika, de tweede Opiumconfterentie heel'L verlaten. Ondanks het terugtrekken van de Ameri- kaansche delegatie zal de opium-conferentie alle pogingen in het werk stellen alsnog een resultaat te bereiken. Op grond hiervan heeft de president Zahle tegen heden een nieuwe vol tallige zitting bijeengeroepen, daar zelfs de sub-commissie die de onmogelijkheid van over eenstemming met Amerika moest constateeren, de hoop op een resultaat der conferentie niet heeft opgegeven. De subcommissie betoogde, dat men uit het negatieve resultaat van haar pogingen, om met de Amerikaansche delegatie overeenstemming te bereiken, niet de gevolgtrekking mag maken, dat het onmogelijk zou zijn tot een algeheel verbod van het verbruik van geprepareerde opium te geraken. Zij zette verder uitvoerig uiteen, waarmede zij haar hoop motiveerde, nog binnen de door Amerika gewenschte periode van 15 jaar (oorspronkelijk vier jaar) de al- geheele afschaffing van het verbruik van opium anders dan voor medische en wetenschappelijke doeleinden te kunnen bereiken. Fe vaststelling van het tijdstip, waarop deze periode van vijftien jaar zal beginnen te loopen dit was een der voornaamste geschilpunten met de Amerikaansche delegatie zal waar schijnlijk aan den Volkenbond worden over gelaten. IIET TURKSCH-GRIEKSCHE GESCHIL. In het Turksche antwoord op de Gr'ekschè nota wordt gezegd, dat de gemengde comimssie voor -de uitwisseling der bevolkingen, met al- „lk betoon mijn deelneming in liet ware verlies, dat u getroffen heeft, juffrouw Doren- berg antwoordde hij koel en afgemeten, alsof hij haar geheel vreemd was. „Uw verloofde behoorde niet tot mijn vrien den, maar om uwentwil had ik hem van harte een lang leven toegewenscht. Het doet mij leed, dat door mijn toedoen zijn laatste levensuren nog verbitterd werden." Haar schoone donkere oogen waren onafge wend op zijn gelaat gericht geweest en hadden hem de woorden als van de lippen gelezen. Het zeldzaam hoopvolle schitteren daarin kon hij natuurlijk niet begrijpen. „Ge hebt hem niet gehaat, Gerhard, niet waar En ge hadt niet den wensch u op hem te wreken Met een gebaar van trotsche verwondering Week hij van haar terug. „Mij op hem wreken Welke reden zou ik daarvoor gehad moeten hebben, juffrouw Ik verachtte den nnfn, .omdat hij mij als een onbarmhartige wockeraad bekend was, doch ik heb zelf nooit in zakenrelatie tot hem gestaan. gemeene stemmen erkend had, dat de Patriarch voor uitwisseling in aanmerking komt. Turkije verwerpt daaróm de arbitrage van het Int erna tionaal Hoi' van Justitie te 's-Gravenhage. De kwestie van het Patriarchaat is een zuivere Turksche binnenlandsche aangelegenheid. Ge hoopt wordt dat Griekenland aan deze kwestie geen grootere belangrijkheid zal toekennen, dan zij in werkelijkheid heeft. Turkije is bereid in zake het geschil over de uitwijzing uit Constantinopel van den Griek- schen patriarch Constantijn een zoodanige rege ling te treffen dat het genoegen neemt met een patriarch van Grieksche-Origine die Turksch onderdaan is. DE IMMIGRATIE IN ENGELAND. De Britsche minister van Binnenlandsche Zaken heeft gister aan een Joodsche deputatie waarvan o.a. lord Rotschild deel uitmaakte gezegd, dat hij in geenen deelc anti-semiet is doch dat z.i. elk land het recht heeft te beslissen oJ' het buiLenlanders wil toelaten of niet. „Wij hebben: op het oogenblik een millioen werkloozen", aldus de minister, „en wij zullen voorloopig niet meer buitenlanders toelaten, tenzij wij overtuigd zijn, dat zij het land voor deel aanbrengen." noemd onder aftrek van in het testament ge noemde legaten cn met de bepaling, dat deze nalatenschap slechts mocht aangewend worden voor een speciaal aangegeven doel. Door het aanvaarden dezer nalatenschap is het hoofdbestuur tevens deelgerechtigd in een vermogen, hetwelk door overlijden van den be voordeelde koit geleden is vrij gekomen. Opheffing van den stemplicht. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp tot wijziging van de Kieswet, van de Provinciale wet en van de Gemeentewet, in dier ocge, dat de bepalingen betreffende de strafrech telijke sanctie op de naleving van den stemplicht komen te vervallen. In hetzelfde wetsontwerp wordt een technische verbetering van de bepalingen omtrent de toe kenning van overschotzetels voorgesteld en een vereenvoudiging meL betrekking tot de werk zaamheden van het, Centraal Stembureau bij de vervulling van vacatures in de Tweede Kamer, de Provinciale Staten cm de Gemeenteraden. RUSLAND. Turnet, lid der labour-delegalie, die uit Rus land kort geleden te Londen is teruggekeerd hield gisteravond een lezing over zijn ervaringen in sovjet-land. Hij sprak o.a. over het „snobisme te Mos kou", waar de sovjet-mannen zich cr op be- roemden „werkman" te zijn, men droeg dail ook inderdaad werkmanskleeden, maar men verrichtte geen handenarbeid. Leningrad maakte geen gelukkigen indruk Moskou was vreeselijk overbevolkt. In alle steden liepen duizenden havelooze kinderen, die hapjes voedsel wegsnapten, waar ze konden. ALLERLEI. Lil Parijs Blijkens berichten uit Guadelsupe is een arbeidsgeschil ontstaan, te Port Louio en i'etit Canal als gevolg van de ontevredenheid der kleine jhanters over de prijsdaling van kaneel en suiker. Lij een botsing zijn vier personen gedood en zes gewond. IJit Londen Naar uit Boekarest wordt gemeld, heefl de Roemeensche minister van Algemeen Welzijn in de Nationale Vergadering aangekondigd, een wetsvoorstel te zullen in dienen, waarbij geneeskundig onderzoek voor het huwelijk verplicht wordt gesteld. De uitwijzing van den oecoemenischen pa triarch zal op initiatief van den bisschop van Canterbury in het Engelsche Hoogerhuis ter sprake komen. B is m e n i m n d. Nederlandsehe Roodc Kruis. Mevrouw de weduwe mr. J. M. P. Paap, ge boren van der Schalk, oud -stadgenoote, overle den te Utrecht, op 1 Mei 1923 heeft hij uiterste wilsbeschikking de Vereeniging Liet Nederland- sche Roodc Kruis lot hare eenige erfgename be lle reorganisatie van den P. T. T.-dienst. Op een vraag van het lid van de Tweede Kamer, den heer Oud, in zake de uitvoering van de plannen tot reorganisatie van het Staats bedrijf van de posterijen, de telegrafie en tele fonie, heeft de minister van waterstaat geant woord De regeering is van oordeel, dat een reorgani satie van het Staatsbedrijf der posterijen, tele grafie en telefonie, waarvan de voorbereiding baarjr. sluiting nadert, spoedig moet worden door gevoerd. Zoodra mocht komen vast te staan, dat ter uitvoering van de reorganisatie eenige voor ziening bij de wet noodig zou zijn, zal onderge- teekende zorg dragen, de desbetreffende voor stellen tijdig aan de Kamer voor te leggen. Ziekenverzorging. De memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer nopens het wets-' ontwerp tot regeling der ziekenverzorging deelt mee dat alle voorschriften welke op den staat, ten behoeve van de ziekenverzorging geldelijke lasten legde, uil het wetsontwerp moesten wor den gelicht. Missionarissen gevangen genomen. Volgens de ,,'s-Hert. Crt,." heeft de heer P. Smets te Valkenswaard van zijn broer Mgr. Smets bericht ontvangen, dat li ij (Mgr.) uit Tiflis (zijn standplaats) door de Turken was verbannen. Met groote moeite heeft men de gevangenneming van dezen missionaris kunnen voorkomen. Met leede oogen heeft hij echter moe ten aanzien, dat twintig zijner medepriesters in gevangenschap werden weggevoerd, terwijl hij zelf heeft de wijk moeten nemen naar Taurus, waar hij nadere instructies afwacht van Z. H. den Paus. De Haarlemsehe Ilanzebank. Donderdagmiddag te 3 uur werd in ,,'t Gul den Vlies" te Alkmaar een vergadering van cre diteuren der Hanzebank uit Alkmaar en omstre ken gehouden. De volgende motie werd met algemeene stemmen aangenomen te kennen, dat zij een buitengerechtelijke liqui datie van de N.V. Hanzebank wenschen èn ra den hun gemachtigden op, op alle vergaderingen van crediteuren van de N.V. Hanzebank hun stem uit te brengen in overeenkomst met dezen wensch." De promotic Fan H. M. de Koningin. Naar wij vernemen, zullen ter gelegenheid van de promotie van H. M. de Koningin door de Lcidsche Iloogeschool op Maandag 9 dezer, van 10 uur s morgens af, als daaraan behoefte bestaat extra electrische treinen tusschen Den Haag en Leiden worden ingelegd. Sfitsds- ea Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. De Gemeenteraad van Schiedam vergadert op Vrijdag 13 Febr. 1925, 's nam. te 2 uur. De agenda vermeldt o.m. 1Aanbeveling van de Commissie van ad ministratie der fondsen herkomstig van de Vernietigde Gilden ter benoeming van een lid van hare Commissie ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door de periodieke aftreding op 1 Januari j.l. van den heer C. H. Scheffers. Aanbevolen worden 1. de|heer C. H. Scheffers (aftredend) 2. de heer W. A. Beukers A. Jzn. 2. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot den aanleg van de nieuwe Koemarkt,brug met bijkomende werken (de opruiming van de daarvoor aangewezen gebouwen c.a. daarin begrepen) en daarvoor een crediet te verleenen van 450.000.— 3. Voorstel van B. en W. tot het geven van een bestemming aan de gelden van het Fabri- fonds. 4. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen iemand in tijdelijk dienstverband te belasten met controlediensten voor de ge meente-belastingen en voor salarieering van deze bijbetrekking een bedrag van 1000.per jaar beschikbaar te stellen. 5. Voorstel van B. en W. lo. om den heer L. Scheffers gerekend te zijn ingeveer 1 Januari 1925 te benoemen tot vakonderwijzer in Handenarbeid aan de Cen trale School voor het 7e leerjaar 2o. om in verband met vorenstaande be noeming te besluiten tot aanvullen van de Ver ordening regelende de bezoldiging van ambte naren in dienst der Gemeente Schiedam. 6. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot onderhandsche verhuring op door hen te stellen voorwaarden aan M. Blomme- steijn of anderen tegen een huurprijs van f 19. per week van de bo rderij aan de Hoofdstraat 85. 7. Voorstel van B. en W. tot bekrachtiging van den aankoop in openbare veiling dooi Burgemeester en Wethouders van een tweetal huizen met erven staande aan den Rotterdam- schen Dijk nos. 168 en 170 en zulks voor de som van 3400. 8. Schrijven van B. en W. waarbij ter vast stelling worden aangeboden twee ontwerp besluiten tot wijziging van de gomeente-be- grooting voor den dienst 1924, Model D. tot een bedrag van resp. «i is En een andere reden om vertoornd op hem te zijn bestond voor mij niet." Zij kon niet dieper vernederd worden dan door deze laatste woorden, wier koel afwijzende bet eekenis zij alleen kon verstaan. Maar in haar hart was nu geen plaats voor een gevoel van meisjestrots of belecdigend zelfbewustzijn. Haar klonk uit zijn antwoord niets dan de gelukkige zekerheid tegen, dat hij geen schuld had aan Kruis kamps dood, dat hij niet zijn moordenaar was. Zij rouwde de handen en sprak met be vende lippen „God zij dank, dan is alles goed En ik hoop, Gerhard, dat u vroeger of later er toe komen zult om ook mij te verge ven." De harde, mannelijke fierheid, waarmede hij zich tegen de vriendin zijner jeugd gewapend had, dreigde jammerlijk te verdwijnen tegenover de ontroerende innigheid in den klank van haar bijna kinderlijke slem en de liefelijke betoovering van haar oogen. Maar de teleurstelling van den verloopen nacht werkte nog te krachtig in Ger hard Freising's gemoed na. Een enkele seconde van weifelend aarzelen was voldoende geweest om zijn wankelende vast heid opnieuw te versterken. „Ik heb u niets te vergeven, juffrouw, en begrijp ook niet, waaruit uw dankbaarheid jegens God voorkomt. Het doet mij leed, u niet om een nadere verklaring te kunnen verzoeken, wijl de heeren van het gerecht mij waarschijn lijk reeds wachten." Hij groette met een korte buiging en ging, door den politiebeambte gevolgd, de andere deur der kamer uit. Nauwelijks bad hij zich verwijderd of Arm- brecht, die zich tijdens dit korte gesprek blijk baar slechts met moeite had kunnen bedwingen, trad op zijn nicht toe. „Ik houd u deze ongehoorde en onbegrijpe lijke handelwijze ten goede, Helene, om uwe opwinding.van dezen dag, want ge zult wel nauwelijks geweten hebben, wal ge zeide. Ge moet echter voor het gevaar bewaard blijven u een tweede maal op zulk een wijze bloot te stel len. Wij zullen op staanden voet naar huis terug- keeren. De rechter kan bij mij thuis komen, als hij nog iets van mij weten wil." Helene bewoog zich niet. Onbevreesd keek zij in het strenge gelaat, dat haar anders steeds angst en vrees inboezemde. „Ik zal nog niet gaan, oom, sprak zij, zon der trots maar met des te grooter beslistheid, maar ik verzoek u zich aan mij niet te storen, als u naar huis wilt gaan." „Dat is heel vriendelijk. Ik meen intusschen duidelijk genoeg gesproken te hebben, wijujden weg cn je zult de goedheid hebben óns te vei ge zellen. Of is het uw bedoeling mij geheel m den vorm de gehoorzaamheid op te zeggen Hij was met dreigend gelaat vlak voor haai gaan staan en daar Helene's gelaat den vasten, bijna onbeweeglijk en trek ook nu niet verloren had, zou het pijnlijke tooneel nog erger geworden zijn, als Hertha haar invloed op haar vader niet ten guiiste harer nicht had aangewend. „Als de rechter u en Helene nog eens vvenscht te "spreken, papa, is het toch eenvoudig een plicht der beleefdheid te wachten", sprak zij op een bijna bevelenden toon, die zij alleen tegen over Awnbreclit zich kon veroorloven. „Juist omdat hij u in niets te bevelen heeft, moet u voorkomend voor hem zijn. Gok mij is een langer oponthoud in dit vrecselijke huis zeker niets minder dan aangenaam, maar ik zou liever eenige verveling willen verdragen, dan onbeleefd en ongevoelig te schijnen. Zij wist precies wat haar vaders zwakke zijde was en waarvoor hij in zijn vurige eerzucht om een aanzienlijke plaats in de maatschappij in te nemen, het meest vreesde. Juist omdat hij van geringe afkomst was en cea zeer gebrekkige opvoeding genoten had, werd hij voortdurend door de zorg geplaagd zich door deze of gene lompheid te verraden. Ook nu deed haar dringende voorstelling J»em weifelen en na een blik op zijn horloge, tornde hij verdrietig.: „Nu dan, ik zal nog een half uur wachten, maar dan ook geen mi nuut langer. Ik denk wel, dat daarmee aan den plicht der beleefdheid ruimschoots voldaan is." SCHIEDAMSCHE o o Iir llllll lllllll'IIB IN I I I.JI I Jlllllll I llll IMWIipiMIIJI Ijl 44) v. ROSSEH's „STER-KOFFIE"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1