BAOBLMD WOGR SCMEOJM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Het geheim van het moeras. 48ste Jaargang. Maandag 8|Februari 1925. Ra. 14170 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 83. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.1 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Advertentien: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet o! oog I 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger»De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam «mb—wb—«ra——miMr—miiiilbib i iraqiraiTnwrBrirtraiinwMfirir'TTrfT'T'1 --•rrri-T-iiimi'iiriirBiiiiiii11 TmirnrT"TitirimrMinwMaMiiiwnrciirviirif Bulienkndsth Nieuws, DE OPIUM-CONFERENTIE. Nadat do Amerikaanschc delegatie de opium- conferentie had verlaten, heeft ook China be sloten niet meer aan de beraadslagingen deel te nemen. De delegatie der V. S. is reeds uit Genève vertrokken. Jhr. Loudon heeft Zaterdagmorgen in dc bijeenkomst der Tweede Opium-conferentie een rede gehouden, naar aanleiding van het memo randum, waarin de Ymefikaansche delegatie haar vertrek nader verklaarde. Deze rede trok zeer do aandacht, daar jhr. Loudon scherper dan Lord Cecil en D'aladier de houding der Amerikanen critiseerde en af keurde. Jhr. Loudon betreurde het besluit der dele gatie des te meer, waar de wereld aan het idealis me van Amerika zooveel heeft te danken. Spr. geloofde, dat de breuk niet zou zijn voorgekomen, indien in devijfde zitting der adviseerende opium commissie geen misverstand was gerezen over de taak der twee conferenties. De Amerikaansche delegatie heeft, betoogde spr., zich geen rekenschap gegeven van de reser ves, toen gemaakt door Britsch-Indië, betref fende liet gebruik van ruwe opium en door de koloniale mogendheden, die liet opiumschuiven nog tijdelijk wilden toestaan. In weerwil van het feit, dat de Koloniale Mogendheden uitdrukkelijk hebben bedongen, dat het beginsel der gradueelc afschaffing van het opiumschuiven zou worden erkend, eischt Amerika de uitvoering in een vast omlijnde periode. Jhr. Loudon deed uitkomen, dat de moeilijk heid om tot een vergelijk tc komen was vergroot door het feit, dat de Amerikanen aan instructies waren gebonden, die z.i. alle soepelheid misten. Nooit heeft Porter de moeite genomen, zeide spreker, zijn standpunt toe te lichten of argu menten van zijn tegenstanders te beantwoorden. Jhr. Loydon verklaarde bijzonder te zijn ge troffen door liet feit, dat voor beperking van het gebruik van verdoovende middelen, Ame rika de medewerking der produceerende landen eischt, doch bij beperking van het opium schuiven verlangt, dat de consumeerende landen het initiatief zullen ncmeri. Jhr. Loud.on sprak ten slotte, als zijn overtuiging uit, dat den Vol kenbond geen blaam treft De opiumconferentie gaat met grooten ijver voort, zonder de Amerikanen en Ghineezen. Zaterdagmiddag om drie uur is een nieuwe zit ting gehouden. DE 1NTERGEALLIEERDE SCHULDEN. De Britsche nota in zake de intergeallieerde schulden in antwoord op het memorandum van Clémentel is aan Frankrijk verzonden en zegt, dat de Britsche regeering accoord gaat met de beginselen geuit in de Balfour-nota, maar het rapport van 11 Aug. 1923 van Curzon kan in sommige opzichten niet dienen als basis van de regeeringspolitiek, omdat twee para grafen daarvan waren vastgesteld in de ver onderstelling, dat de totale Duitsche aansprake lijkheid zou worden vastgesLeld op een cijfer, lager, dan daL opgenomen in liet Dawesplan. Met toepassing van die Balfournota aan den bestaanden toestand in de regeering bereid om voorstellen, waarin de bestaande Fransche schuld aan Engeland zal worden verminderd, in over- 45) „Genoeg", viel Armbrecht haar ruw in de rede. „Het rijtuig is voor en je zult met ons in stappen Het overige zullen wij in Schönheide verder bespreken." Hij greep haar arm om haar half met geweld met zic.li voort te trekken, doch Helene maakte zich energiek los en een blik van hoogheid trof hem uit haar donkere oogen. „Waarover zouden wij nog spreken, oom Is het. niet genoeg, als ik u zeg dat ik liever sterven wil, dan langer de bescherming vanuw huis te genieten, waarin men zich voor de wel daden, die men mij bewees, met beschimpingen van mijn ongelukkigen vader laat betalen Slechts ten koste van de achting voor mij zelf zou ik zulke aalmoezen in het Vervolg kunnen aannemen en deze prijs, oom Armbrecht, is mij te hoog." In grenzelooze verbazing keek Hertba haar nicht aan, die als door een wonder veranderd scheen.' De eigenaar van Schönheide echter kruiste de armen over de borst en zei spottend, terwijl h'j zich tot kalmte dwong „Je hebt. meer aan leg voor tooneelspelen dan ik achter je bescheiden eenvoud ooit gezocht had. Je moet echter weten dat men met holle frasen geen indruk op mij weging te nemen, vooropgesteld, dat het principe van definitieve betaling door Frankrijk uit haar eigen nationale hulpbronnen zal worden vast gesteld in verband met haar betrekkelijke wel vaart en belastingopbrengst, buiten de schade loosstellingen om. De Britsche regeering steil, daarom voor, dat de Fransche albetalingen zullen worden verdeeld in vooruit vastgestelde jaarlijksche bedragen, door Frankrijk te be talen, afgezien van dc ontvangsten uit de Dawes- annuiteite» in een bepaald jaar ten tweede eenverdere jaarlijksche afbeLaling uit eenFranseh aandeel der Dawes-annuiteiten. Als de betalin gen door Engeland, verkregen uit de Europec- sche oorlogsschuklen en schadeloosstelling- kosten, daartoe' voldoende zullen zijn, zouden maatregelen kunnen worden genomen voor een volledige afdoening der Britsche verplichtingen aan dc Ver. Staten. Een eventueel overschot zou kunnen worden gebezigd om de lasten die drukken op de Britsche geallieerden te ver minderen. Gelijk gisteravond te Londen in politieke kringen verluidde, heeft Herriot den Engelschen gezant, lord Crewe, opgedragen, aan de Britsche regeering mede te deelen, dat de Fransche re geering, dooi den vriendschappelijken toon der Engelsche nota zeer aangenaam is getroffen. Van Fransche zijde is bij deze gelegenheid verklaard, dat het Fransche kabinet ongeveer drie weken denkt noodig te hebben voor het opstellen van een omstandig-antwoord aan Engeland. In deze nota van antwoord zal de Fransche regeering den formeelen wensch uitspreken, dat een con ferentie tusschen Herriot, Baldwin, Churchill en Clémentel zal worden gehouden. Onder deze omstandigheden zal een derge lijke conferentie te Londen niet voor begin Maart kunnen plaats vinden. Het is waarschijnlijk, dat generaal Noliet,. Herriot en Clémentel zal vergezellen, als zij aan hun voornemen gevolg geven om zich naar Londen te begeven. Daaruit mag worden afgeleid, dat ook het veiligheidsprobleem zal worden besproken. DE CRISIS IN PRUISEN. In den Pruisischen Landdag hebben de leiders van het centrum, de sociaal-democraten en de democraten vergaderd om de kabinets-crisis te bespreken.Uit het communiqué, dat na afloop is gepubliceerd blijkt, dat de centrum-man dr. Horion, die als candidaat voor het premier schap was genoemd, deze candidatuur van dc hand heeft gewezen, De drie partijen zullen zich thans .tot den vroegeren rijkskanselier Marx wenden en hem de candidatuur aanbieden. Naar liet communi qué mededeelt heeft Marx te dien aanzien nog geen beslissing genomen. GRIEKENLAND EN TURKIJE. Venizelos isr door de. Grieksche regeering ver zocht, zoo mogelijk Griekenland te vertegen woordigen bij den Volkenbond, wanneer-aldaar de kwestie van de uitwijzing van den oeeumeni- schen patriarch uit Constantinopel en de op zegging van het Grieksch-Bulgaarsche verdrag in zake de bescherming der minderheden in Macedonië ter sprake zullen komen. Dé minister raad -heeft Zaterdag aan den minister-president 'Miöhalakopoulos vér-strekkende volmachten ge geven om de kwestie van de uitwijzing van den. patriarch tot een goed einde, fe brengen. De mi- maat t., Als je in betrekking- tot je nobelen vader werkelijk zoo uitermate, gevoelig bent, hoe heb je dan tot heden onder mijn dak kunnen blijven en zonder eenig bedenken de weldaden kunnen aannemen, waarvan -je nu met zooveel gering-, schatting spreekt De onthullingen over mijn zwager, waartoe je me zelf gedwongen hebt, liggen toch al een reeks van dagen achter ons." „En God alleen weet wat ik gedurendedeze dagen geleden heb. Zoolang echter Kruiskamp leefde, bestond er voor mij een hoop,' waaraan ik mij non vastklemmen en oprichten kon.Alleen om wille van die hoop heb ik tot heden getracht te verdragen, wat toch'bijna onverdraaglijk was." „Natuurlijk Kruiskamp was een rijk man. Ik meen die bewonderenswaardige motieven ge heel te kunnen begrijpen." „rtaen oom, die begrijpt, u in het geheel niet, als u aan mijn beslissing zulk een bedoeling meent te mogen toeschrijven. En nu, wij] de eenige man dood is, die het eerlijk met mij meende, nu ik mijn hoop niet meer stellen mag op een trouwen vriend, maar mij alleen verlaten mag op een wonderbare beschikking van God, nu heb ik ook geen reden meer u de waarheid te verzwijgen. Ik stemde toe in. de Verloving met een man, die mijn hart geheel vreemd, was, wijl deze man, mij plechtig beloofd had, dat hij met behulp van bewijzen, die hij in handen had, de nagedach tenis van mijn ongelukkigen vader weder in eere te brengen en de onwaarheid der vreeselijke be- nister-president, verklaarde, dat binnen twee of drie dagen het definitieve besluit genomen zal worden of men zich tot den Volkenbond zal wenden, dan wel tot het internationale ge rechtshof in Den Haag. Binnen denzelfden tijd zal de antwoord-nota van Griekenland naar Angora worden verzonden. IN MAROKKO. De Dsjeballa's ondervinden groote moeilijk heden bij hun pogingen om door te dringen in de internationale zone.. Talrijke gewonden ko men naar Tandzjer om zich onder de genees kundige behandeling te stellen. Raisoeli vervolgt zijn tocht naar Adsjdir. De toestand is op het oogenblik kalm. In weerWil van alle pogingen om inlichtingen te verkrijgen omtrent Abd-el-Krim, weet de Spaansche regeering sedert twee maanden niet, waar hij zich bevindt. CHINA. Dc regeering van Zuid-China heeft geweigerd deel te nemen aan de unificatie-conferentie omdat deze niet het plan van dr. Soen-Yat-Sen yoor een volken-conferentie als grondslag der beraadslagingen had aanvaard. ALLERLEI. Uit Keulen Dc Engelschen hebben Zaterdag middag de stationsbezettingen uit Obligs, Grai'rath, Engelskirchen en Wermèlskirchen ingetrokken. In Oldigs blijft slechts een stations- commissaris. Ter i plaatse bevindt zich nog militaire politie, die de verdere controle zal uitoefenen. Onder de verlaten stations zal ook Scharberg vallen. In Solingen is geen verande ring van bezetting gekomen. Uit Rome Alhier wordt medegedeeld, dat de nieuwe Italiaansche gezant te Washington, De Martino, geen speciale opdracht heeft, met Amerika te onderhandelen over de consoli deering van de Italiaansche oorlogsschuld aan de V. S. Alle berichten óver een regeling daarvan op de basis van een Dawes-p'lan of volgens de Engelsche' regeling zijn onjuist. Uit FrankfortVolgens beursgeruchtcn heeft de Fransche regcering tegen de betaling door het rijk van rond 700 millioen mark aan dc Roerindustrie geprotesteerd. Deze betaling acht zij nl. in strijd met het Dawes-plan. Uit Londen Het uitvoerend comité van den Britschen Nationalen Bond van Spoorweg arbeiders heeft besloten het geheele hangende loongesclnl te verwijzen naar den Gentralen :Loonraad. Uit Weenen Het aantal werkloozcn in Oostenrijk, dat ten laste van den Staat komt, is gestegen tot 190,000. Dit is het hoogste cijfer sedert het begin der herstelactie. Uit Constantinopel wordt via Londen ge meld, dat de Turksche autoriteiten de eigen dommen van de drie grootste Grieksche bari- kiers in beslag genomen hebben. Ujt: Brussel Dit jaar herdenken de koning en de koningin van België den dag waarop-zij •ivooi 25 jaar in den echt werden verbonden. Naar verluidt zal er een nationale betooging worden op touw gezet. Binnen!» d. Reorganisatie. Mr. P. J. Oud zal' in de Tweede Kamer-ver gadering van Dinsdag a.s. een interpellatie schuldigingen zou aantoonen, die u tegen hem had ingebracht. Daarom bracht ik het geluk mijns leven ten offer en daarom, oom, wist ik het over mij te verkrijgen tot heden onder uw dak te verblijven." De trekken van den rijken speculant 'ver wrongen zich tot de uiting der hoogste woede. Zelfs Hertha schrikte voor deze dreigend wilde wroode uitdrukking en zij trad haar vader ter zijde om Helene in het uiterste geval te kunneh beschermen. De onverschrokken moed, die dit zachte, anders zoo schuchtere schepseltje nu aan den dag legde was haar evenzoo onbegrijpelijk als de inhoud der woordenwisseling. En vooral onbegrijpelijk was haar het antwoord, dat in afgebroken, sissende klanken over Armbrechts lippen kwam. „Een formeele samenzwering hadden jelui dus tegen 'mij opgezet,een laaghartige aanslag tegen mijn eer En dezen schurk, die een slechts welverdiend lot achterhaald heeft, toen hij op den weg als een hdnd moest omkomen dien hield ik voor mijn besten vriend Aha, ik had het mij vooraf kunnen denken, wat mijn dank zou zijn, dat ik de dochter van een bedrieger en falsaiis opnam en als mijn eigen kind verzorgde. Doch nu is het genoeg en meer dan genoegi u -"-11 ik het,die u verbied, uw voet nog een enkt e maal over den drempel van mijn huis te zetten „Vader", riep Hertha vol angst „U is bui ten u zeiven, u weet niet wat u zegt Zwijg" bulderde Armbrecht haar toe. „Je hebt met deze eervergetene niets meer te maken aanvragen over de uitvoering van de plannen tot reorganisatie van het Staatsbedrijf van de posterijen, de telegrafie en telefonie. Verkiezingslokvogel. De bondsraad van den Nederl. Bond van ar beiders in het land-, tuinbouw- en zuivelbedrijf heeft, overeenkomstig een voorstel van het hoofdbestuur, besloten, te ijveren voor wettelijke regeling van de' loonen in den landbouw. Ge tracht zal worden, dien eisch geplaatst te krijgen op het verkiezingsprogram van de S.D.A.P. Nederland in den vreemde. De vereeniging Nederland in den Vreemde heeft uit Chicago bericht ontvangen, dat haar vertegenwoordiger aldaar, de heer Albert Oostei'- heerdt, vijl' lezingen over Nederland met licht beelden en twee lezingen over Nederland met films heeft georganiseerd, welke lezingen schit terend zijn geslaagd. De salarispoli tick der regeering. De „Ned." deelt mee, dat er tusschen de christelijke ambtenarenorganisaties en de A.-R. en C.-H. Kamerfracties besprekingen worden voorbereid over de salarispolitiek der regeering. H Regeeringssubsidie Olympische Spelen. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het reeds aangekondigde wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V A der Staatsbegrooting 1925, strekkende tot het verleenon van een bijdrage van f 250,000 aan het Ned. Olympisch comité in de kosten van de voorbereiding en het doen houden van de Olympische spelen in 1928 te Amsterdam. Het afgebroken contact. Naar aanleiding van het schrijven van den minister van Waterstaat, den heer Van Swaay aan het bestuur van den Gentralen Bond van P. T. T. personeel, dat de regeering het con tact met deze organisatie verbreekt, op grond van haar houding, aangenomen, in zake de voorgenomen reorganisatie van den Post- en Telefoondienst en m het bijzonder om de wijze, waarop door haar actie wordt gevoerd om de openbare meaning te beinvloedcn, heelt de „Tel." zich tut den minister gewénd met het verzoek, om een nadere uiteenzetting van liet standpunt der regeering in deze kwestie. In een kort onderhoud, dat het blad met minister van Swaay had, deelde Z.Exc. mede, dat de verspreiding van de circulaire, door den C. B. P. T. T. tegen liet rapportNolting rond gezonden, de oorzaak van de verbreking van het contact 'is! De regeering kan niet, toestaan, dat de amb- tenaai'sbond op doze wijze stemming maakt tegen voorstellen en voornemens, die bij de regeering nog zwevende zijn. De minister legde ..er den nadruk op, dat wel liet rapport is uit gebracht, maar dat nog niets is vastgesteld. De minister zal zeker niet tornen aan liet recht' van* critiek, dat ook dé Postbond heeft, doch dan moet deze zakelijk zijn en niet berusten op scheevc voorstellingen, als in de circulaire van dien hond voorkomen. Zoo wordt daarin gefulmineerd tegen de reorganisatie der hulp- kantóren, alsof dit iets nieuws is. Met de op heffing en omvorming daarvan is men reeds jaren bezig. 'Waar de regeeririg alles doet om een behoorlijke oplossing te krijgen, kan zij, zoo besloot de minister het onderhoud, niet en je zult van dit oogenblik af ophouden haar als een lid onzer familie te beschouwen. Hier is een bedrag aan geld en hij rukte in zenuwachtige haast eenige bankbiljetten uit zijn portefeuille dat voldoende zal zijn om mij tegen het verwijt te vrijwaren, dat ik je hulpeloos aan het verderf heb overgeleverd. Uwe kleederen en wat je buitendien als geschenken van mij hebt gekregen, zal ik door Friedrich naar het station laten brengén. Waar je heengaat, ver- langjk niet te weten, zooals ik ook voor de toe komst alle brieven en berichten afwijs. Wij heb ben na uwe schaaratelooze bekentenis geen ge meenschap meer met elkander." Elk van zijn-woorden getuigde van een woesten haat tegen het weerlooze meisje en tegenover hem na zijn trouwelooze uitbarsting van woede waagde ook de anders zoo moedige Hertha het niet meer voor haar nicht tusschenbeide te ko men. Tom nu echter Armbrecht het vertrek ver liet, ijlde zij op Helene toe en sprak haastig: „Je achterhoudendheid jegens mij is alleen dc schuld dat ik nu niet in staat ben je bij te staan. Ik heb slechts een duister vermoeden waar het eigenlijk omgaat. Wat het echter ook zij, ik zal je helpen zooveel ik kan. Je moet mij dadelijk schrijven als je een verbijf gevonden hebt, want na dittooneel lijkt het mij ook het beste, dot je nu niet dadelijk met ons terugkeert. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT m

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1