toleieeren, dat de Postbond op een wijze stem ming maakt als hij doet in de circulaire. R.K. Volkspartij. In de jaarvergadering der afdeeling Utrecht der R.K. Volkspartij deelde de voorzitter uit drukkelijk mede, dat. ondanks het verzoek van St. Michael de R.K. Volkspartij nog lang niet voornemens is terug te keeren tot de R.K. Staatspartij, daar zij nog steeds meent te han delen, zooals zij volgens overtuiging moet. Meegedeeld werd voorts, dat spoedig een partij orgaan.„De Roomsche Democraat" zal veischij- neri. Stads- en Gewestelijk Nteuwg. Fabrifonds. ^Een nieuw gesticht? B. en W. schrijven aan den Raad Wij ontvingen bijgaand gezamenlijk schrijven van Regenten van het St. Jacobs Gasthuis en Administrateuren van het Fonds van het voor malig Oude Manhuis. Zij deelen daarin mede dat de bij Uwen Raad ingediende amendementen op het voorstel be treffende de bestemming der renten van het z.g. Fabrifonds hun aanleiding hebben gegeven om deze aangelegenheid nader te overwegen. Het blijkt, dat de wenschelijkheid van de in die amendementen tot uiting komende gedachte om het St. Jacobs Gasthuis tegelijkertijd te vervangen door een aan de eischen des tijds beantwoordend gesticht door Regenten en Administrateuren volkomen wordt erkend. Alleen hebben zij een hinderpaal gezien in het financieel bezwaar voor de Gemeente, vooral in dezen tijd, om aan het tegenwoordige gebouw van het St. Jacobs Gasthuis een andere bestem ming te geven. Wanneer dit bezwaar echter niet wordt ge deeld, zijn de Colleges gaarne bereid tot een oplossing in den aangegeven geest mede te werken en meenen zij, dat er dan geen reden is de uitvoering van de zaak verder uit te stellen. Wat dan betreft het door Regenten en Ad ministrateuren genoemde bezwaar, wij meenen, dat dit de zaak niet in den weg behoeft te staan. Aan de vervanging van het St. Jacobs Gast huis door een nieuw gesticht, hetgeen sinds 1901 op den voorgrond is komen te staan, is nu een maal altijd de moeilijkheid verbonden om aan het oude gebouw een bestemming te geven. Dit blijft dus altijd overzoodat wij meenen, dat, wil men iets bereiken, men daarover moet heenstappen. Daarenboven meenen wij reeds een zij het dan ook voorloopige bestemming te hebben gevon den in het daarin onderbrengen van het Museum, waardoor dit, ook door de betere ligging meer tot zijn recht kan komen, waarmede zeer zeker ook een algemeen belang gemoeid is. Wij voor ons kunnen ons dan ook ten volle vereenigen met de oplossing, waarbij de dadelijke vervanging van het St. Jacobs Gasthuis door een nieuw gesticht op den voorgrond staat. Zoowel door de beide Colleges als door de hee- ren Slavenburg c.s. wordt een kostenrekening, zoo van de op- en inrichting van het nieuwe ge sticht als van de exploitatie gegeven, die echter onderling van elkander afwijken. Deze berekeningen hebben zeker waarde om globaal aan te toonen, dat de oplossing finan cieel uitvoerbaar is. Waar dit nu wel boven verdenking is komen te staan, kan men o.i. de cijfers verder voor- loopig laten rusten. Het komt thans slechts aan op een beslissing in principe. Als dan de plannen zijn opgemaakt met nauwkeurige berekeningen, kunnen de juiste bedragen nader worden opgemaakt, ter wijl de rekening van bouw en inrichting ten slotte zal aangeven, welk bedrag van het kapi taal voor dit doel zal moeten worden afgenomen. Daarbij zal dan komen het bedrag dat noodig is om de exploitatierekening te doen sluiten. Ten aanzien van het in totaal voor een nieuw gesticht af te zonderen bedrag zou een maximum kunnen worden bepaald van bijv. 240.000. Is dan zoo een aan de eischen des tijds vol doend algemeen gesticht verkregen, dat in de explo'tat'e tevens kan voorz'en, dan achten wij het een zeer gelukkige (^plossmg de renten van het overblijvende kapitaal aan de gest:chtcn van bijzondere richting ten goede te doen komen. Daarbij moet zooals het hd van Uw Raad, Mr. Kavelaars, terecht heeft opgemerkt reke ning gehouden worden met het bepaalde in het testament van Mr. Servaas Pietersen fabri, alwaar bijzondere categorieën worden genoemd, welke onder de daarbij genoemde voorwaarden voor opneming in aanmerking kunnen komen. Tegen de aanwijzing van den grond voor de nieuwe inrichting aan den weg in het verlengde van de Burgemeester Knappertlaan bestaat bij ons geen bezwaar.Tegenover het nieuwe park, dat aldaar in wording is, is deze inrichting zeer op haar plaats. De grootte van het benoodigde terrein staat echter nog niet vast. Wij kunnen er ons mede vereenigen, dat deze wordt bepaald op minstens 1]i en hoogstens 1 H.A. Ook de juiste plaats en oppervlakte hier van ztiilen door de uitgewerkte plannen worden bepaald. Wanneer Uwe vergadering derhalve in be ginsel deze oplossing aanvaardt, kan thans door Regenten van het St. Jacobs Gasthuis, die zich daarbij de medewerking van Gemeente werken zullen verzekeren, met het opmaken der plannen met spoed een aanvang worden ge maakt. Zij zullen tenslotte aan Uw Raad ter goedkeu ring zijn voor te leggen. Thans nog iets over de maatregelen te nemen ten aanzien van het z.g. Fabrifonds. In ons voorstel van 1922 namen wij den op zet over van 1901, die uitging van een samen smelting van Fabrifonds en St. Jacobs Gasthuis. Ook het voorstel van de heeren Slavenburg c.s. gaat daarvan uit. Wij meenen echter, dat de omstandigheden sinds zijn veranderd. Wij zien nu voor die fusie geen reden meer. O.i. kan de Fabristichting, die nu zoolang reeds een Fonds is geweest, dit rustig blijven haar doel zal echter voortaan niet meer zijnom gelden op te stapelen, doch om deze tot hun be stemming te brengen. De eerste bestemming is dan om de gelden te Verschaffen voor bet vervangen van het St. Jacobs-Gasthuis door een nieuwe inrichting naar de eischen des tijds, voorzien van de noodige geld middelen om haar exploitatierekening «te doen sluiten. De tweede bestemming is, om de renten van het overblijvende kapitaal jaarlijks uit te keeren aan de gestichten, van bijzondere richting. Voor de uitvoering van een en ander is de me dewerking noodig van Gedeputeerde Staten, mogelijk ook van de Kroon. Resurneerende stellen wij U voor le. ons College te machtigen werkzaam te zijn in navolgende richting Door overleg met Gedeputeerde Staten worde getracht den weg te banen voor een definitieve bestemming der gelden van het Fabrifonds in dien zin, dat eerst uit de geldén van het 'Fonds worden bestreden de bouw en inrichting van een nieuw gesticht ter vervanging van het St. Ja cobs Gasthuis en verstrekking van een zoodanig bedrag, dat uit de revenuen daarvan de exploita tierekening van dat gesticht kan worden sluitend gemaakt, een en ander tot 'een gezamenlijk ma ximum van 240.000.en dat vervolgens de jaarlijksche baten van de overblijvende gelden van het Fonds worden verdeeld onder de gestich ten voor ouden van dagen van bijzondere rich ting naar gelang van het aantal verpleegdagen door behoeftige verpleegden in iedere inrichting doorgebracht. Daarbij gelde, dat het nieuwe gesticht en de bijzondere gestichten rekening moeten houden met het bepaalde betreffende de bijzondere cate gorieën in den stichtingsbrief van het Fabri fonds met name genoemd. 2o. U bereid te verklaren den voor de nieuwe inrichting benoodigden grond aan het verlengde van de Burgemeester Knappertlaan ter grootte van minstens 1/s en hoogstens 1 H.A. beschik baar te stellen in ruil voor het, St. Jacobs-Gast huis. Wij stellen ons dan voor, dat, hangende het overleg met Gedeputeerde Staten, de plannen voor de nieuwe inrichting met kracht woiden voorbereid. - Aan het schrijven van Regenten en Administra teuren van het St. Jacobs-Gasthuis en Fabri fonds ontleenen wij nog 't volgende;. Voor den bouw van een nieuw gesticht bere kend op 80 verpleegden meenen zij te moeten stellen 160.000.voor bijkomende kosten 10.000.terwijl het om een sluitende exploi tatierekening te hebben noodzakelijk zal zijn dat er kan worden beschikt over een kapitaal van 70.000.—. Totaal 240.000.—. Het kapitaal benoodigd voor dekking dei- exploitatie waarbij de cijfers van het St. Jacobs- Gasthuis tot basis hebben gediend wordt door hen als volgt berekend Uitgaven bij een bezetting van 60 personen Levensmiddelen 8400 Huish. benoodigdheden - 7200.— Kleeding, bedden - 750.— Onderhoud - 1800. Geneesmiddelen 250. Salarissen - 5000.— Onvoorzien - 1000.- 24400, Inkomsten Renten en Huren 4600. Verpleeggelden - 16000. - 20600.— tekort 3800. Welk bedrag zou moeten worden gevonden door een kapitaal van 70.000.rentegevend te beleggen. Het kapitaal van het Fabri-fonds bedraagt nominaal d: 748.000.belegd in Inschr. Groot boek k 2 Va Naar den tegenwoordigen koers van 54.3/16% vertegenwoordigende een kapitaal van onge veer 400.000 Werd daarvan dus een som van - 240.000.- bestemd voor gemeld doel dan zou 160.000.- een bedrag van beschikbaar blijven. De revenuën daarvan zouden kunnen worden bcschikbaai gesteld voor particuliere gestichten als in hun vorig schrijven genoemd. Wel zal die som dan minder bedragen dan de helft der renten van het kapitaal van het Fabri fonds (als in hun oorspronkelijk schrijven werd voorgesteld) doch zij achten de tot standkoniing van een nieuw en naar de eischen des tijds inge richt Gasthuis voor Ouden van dagen ter ver vanging van het St. Jacobs Gasthuis van een zoo groot belang dat die vermindering daaraan niet in den weg mag staan. Ter aanvulling van hun vorig schrijven merken zij nog op dat de verplichting tot verpleging, aan de verschillende gestichten niet alleen moet wor den opgelegd ten aanzien van de bloedver wanten van den erflater Fabri maar dat die verplichting ook behoort te gelden voor de andere in zijn testament genoemde groepen van per sonen. velerlei wijzen zoo nuttig en aangenaam wórden beziggehouden, heeft gister een feestdag gehad, waarvan én 't bestuur en de leden én ook de ouders nog lang een prettige herinneringsidee zullen bewaren. Nadat gistermiddag in Musis" een kinder voorstelling was gegeven, welke de zaal tot in ^Ue hoeken met kleine toeschouwers, stralend van genoegen, bezet vond, had gisteravond in de zelfde „Musis'-zaal de uitvoering plaats voor de grooteren, de ouders en verdere belangstellen den, die gezamenlijk wederom de ruimte tot over vol vulden, Patel*, Wolterbeek, de directeur van het pa tronaat, heette vooraf alle aanwezigen hartelijk welkom, speciaal de ouders, die er nu getuigen van zouden zijn, dat hun kinderen, behalve voor 't gewone dagelijksche werk, ook voor tooneel en muziek ambitie hadden en hij was er dan ook van overtuigd, dat men dit wél zou weten te waardee- ren. De eerw. spr. richtte voorts nog cenige woorden van dank tot de onderwijzeressen van het patronaat, die al het mooie werk van prac- tisch, leerzaam onderricht steeds belangeloos en toch met groote liefde verrichten. Tenslotte beval de directeur 't patronaat in aller speciale gunst aan. Ruime giften zijn en blijven noodig, om met succes op den ingeslagen weg voort te gaan. De tombola, welke in den loop van den avond zou worden gehouden, moclit reeds een klein bewijs leveren van de welwillendheid, wel ke men de instelling toedroeg. Met den wensch van een gezelligen avond, besloot de eerw. spr. zijn inleidend kort woord en zijn wensch werd ook volkomen vervuld, want 't werd, gelijk reeds gezegd, een bijeenkomst, naar een herhaling waarvan allen vurig zullen terugverlangen. „Mie Schellevisch'yt stuk, dat door de meisjes leden zelf werd gespeeld en onder de goede leiding van den heer Heggelman was ingestudeerdwerd een groot succes, evenals de uitvoering door een viertal meisjes van een reeks plastische standen met electrische lichteffecten, waarvan mej. A. Steens de leiding op zich had genomen. Zij had met deze kleurrijke kunstpraestaties zooveel bijval, dat een bloemenhulde haar niet kon ont houden worden. De tombola met prachtige prij zen viel tenslotte eveneens zeer in den smaak en 't was met dit al laat in den avond geworden, toen allen tevreden huiswaarts togen. Een woord van hulde komt nog toe aan 't kranige strijkje, dat de plastische standen aardig illustreerde en voorts de pauzes gezellig wist te vullen. Van onzen kant kunnen wij ook niet nalaten, bij onze lezers erop aan te dringen, toch 't St. Agnes-patronaat niet te vergeten, 't Verricht mooi, hoog verdienstelijk werk, waartoe 't ech ter zonder flinken steun niet in staat zal blijven. St. Agnes-patronaat. 'tJSt. Agnes-Patronaat, de prachtige instelling, waar nog jonge, reeds schoolvrije meisjes op H.B.S. Eeon. lit.-afdeeling. Vrijdagavond heeft in het gebouw cler R.- H.B. S. alhier de eerste vergadering plaats gehad van een commissie, die op uitnoodiging van het be stuur der afdeeling Schiedam van de Rijksleera- reli-vereeniging gevormd is, ter bespreking van de wenschelijkheid der oprichting van een literair- economische afdeeling aan de H.B.S. Van de leden der commissie waien behalve de directeur en ongeveer alle leeraren der H.B.S.,aanwezig de heeren Baan, Bakkes, v.d. Berg, van Bergen Walraven, Bouscholte, Grootmeijer, Hijman, Hij mans, Martens, Post, dr. Vermaas. Om ruim 8 uur opent de voorzitter, ir. Volle- wens, de bijeenkomst en heet in 't bijzondei de niet-Ieeraren onder de aanwezigen welkom. Spr. zet daarna uiteen wat de bedoeling is van de bijeenroeping dezer commissie. In meer dan dertig plaatsen van ons land is reeds een lit.- econ. afd. opgericht. Hij toont aan, dat ook voor Schiedam dient te worden overwogen of eén dergelijke afdeeling gewenscht is. Onze gewone H.B.S. die oorspronkelijk de bedoeling had onder wijs te geven, dat moest dienen „voor de vor ming van de talrijke burgerij, welke het lager onderwijs te boven, naar algemeene kennis, beschaving en voorbereiding voor de onderschei dene bedrijven der nijvere Maatschappij tracht", is langzamerhand geworden een school, die gaf voorbereidend hooger onderwijs voornamelijk voof de Tech. Iloogeschool te Delft, maar ook voor de Wis- en Natuurkundige en medische fa culteiten der andere universiteiten. Zij is gewor den de voorbereidende school voor al die vak ken, waarbij de wis- en natuurkunde een groote rol speelt. Daarom zal de H.B.S. in den tegen woordigen vorm zeker moeten blijven bestaan, maar volgens spreker zal het dan ook redelijk zijn, om zoo dit mogelijk is, een nieuwe afdee ling te stichten, die meer overeenstemt met de oorspronkelijke bedoeling van Thorbecke. Spr. zet voorts uiteen, wat onder lit.-econ. on derwijs volgens het wetsontwerp van 1922 wordt verstaan. Volgens de Memorie van Toelichting zal deze afdeeling een uitnemende voorbereiding kunnen geveven voor de onderscheidene bedrijven van den Staat, zij zal de gewenschte ontwikke- ling geven aan hen, die niet verder studeeren, maar toch later geroepen kunnen worden in hun omgeving aan het maatschappelijk leven actief deel te nemen zij zal een behoorlijke ontwikke ling waarborgen aan hen, die zich voor een mid delbare acte willen bekwamen, of zich na een aanvullings examen in 't Latijn aan univ. exa mens willen onderwerpen. En eindelijk zal zij ook voldoende geschikt personeel kunnen afle veren aan bank en handelsinstellingen. Uitvoerig gaat spr. na de verschillen tus- schen het onderwijs aan de gewone H.B.S. en in de nieuwe afd. en zet uiteen hoe in de laatste afdeeling de nadruk op de falen, de historische en de economische vakken wordt gelegd en welke eischen het eindexamen van de nieuwe afdeeling daarvoor stelt. Bij de opening van het debat vraagt de voor zitter in het bijzonder aandacht voor de vraag, of het gewenscht is, dat de commissie contact zoekt met de ouders van leerlingen der 2e en 3e kl., om te weten te komen, of het mogelijk za! zijn, wat het aantal leerlingen betreft, een nieu we afdeeling te openen. De heer Post vraagt naar den uitslag van het onderzoek, dat verleden jaar door den Direc teur ingesteld is. De heer v. Gelder deelt hierop mede, dat uit gesprekken met de ouders in de laatst e jaren we] gebleken is, dat er behoefte bestaat aan meer lit.-econ. onderwijs en dat verschillende leer lingen der H.B.S. naar een der Handelsscholen in Rotterdam zijn gegaan en dat dit nog meer het geval zou zijn geweest, indien geen financieele bezwaren sommigen hadden terug gehouden. Bij de enquete van verleden jaar werd er voor 23 van de 52 leerlingen uit de 2e kl. de voorkeur gegeven aan de nieuwe lit.-econ. afdeeling. De heer v.d. Berg, ofschoon wel tevreden over het onderwijs aan de H.B.S., meent, dat het.onderwijs in de wiskunde dikwijls den indruk wekt, alsof men puzzles opgeeftdit onderwijs zou veel verbeterd kunnen worden. De heeren Grootmeijer en Post geven in over weging een schriftelijke enquete onder de ouders te houden of een ouderavond. Dr. Vermaas doet liet voorstel, een 3- of 4-tal personen uit deze commissie aan te wijzen, die zich tot de ouders zullen wenden en op een fo meer avonden de ouders gelegenheid zullen geven men hen deze kwestie Le bespreken. Dit wordt goedgekeurd. De heer Baan is teleurgesteld te hooren, dat de H.B.S. in den loop der tijden, een voorportaal •voor de technische Hoogeschool in Delft is ge worden hij vraagt, hoe de school zoo is verwor den. De voorzitter verzoekt, het antwoord op deze vraag, wegens het ver gevorderde uur, te mogen uitstellen tot de volgende bijeenkomst en sluit om ongeveer 11 uur de vergadering. Doodelijk ongeluk/ Zaterdagmorgen reed de voerman Timmer mans uit de Fabristraat alhier, met een met 'n paard bespannen melkwagen van den expediteur Kleinekoort in Rotterdam. Op den hoi^c van den Noordsingel-Teilinger- straat schrok het paaid, sloeg op hol en rende het trottoir op. T. wilde van den bok springen om het paard te grijpen, hij viel echter en door dat de wagen juist op dat moment tegen de huizen werd geslingerd, geraakte hij bekneld. Hij werd met zware inwendige kneuzingen opge nomen en per auto van den Geneeskundigen Dienst in allerijl naar het ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht. Daar is T. kort na aan komst aan de gevolgen overleden. De verdwijnende Molens. Naar wij vernemen, zal de windkorenmolen staande aan de Schans tusschen Rotterdam en Oversehie worden afgebroken. P. L. J. O., J. v a n K. en G. vanO., joa- gens van 11 tot 15 jaar allen hier woonachtig, hebben uit een leegstaand huis in de Galvani- straat te Rotterdam zinken afvoerbuizen gesto len. De jongens zijn aangehouden. Zaterdagmiddag 5uur, bemerk- te personeel van de N.V. parfumerieënfabriek „Lotus", aan de-Korte Haven, dat er in een der loodsen van dat bedrijf een begin van brand was ontstaan. De brand, door onbekende oorzaak vermoede lijk in zakken oud papier begonnen, had zich medegedeeld aan een hoop brandstoffen en vorm de reeds een geduchten vuurhaard,toen men hem ontdekte. De brandweer die spoedig met groot materiaal ter plaatse was, wist door snel ingrijpen erger te voorkomen, zoodat de loods behouden bleef. UIT ROTTERDAM. Het waterleidingtarief. Van burgemeester en wethouders is thans bij den raad ingekomen het voorstel tot verhooging van het waterleidingtarief vooiloopig nog slechts voor de laatste drie kwartalen van 1925 met 15 pet. Gemengd Nieuwe. R„u zie. Te Roermond is gister hooggaande ruzie ontstaan onder de bewoners van het woon wagenkamp. Er werd met stokken, revolvers en messen gevochten ook de vrouwen namen aan het gevecht deel. Eenige vechtersbazen liepen bloedige verwondingen op en moesten onder geneeskundige behandeling gesteld worden. Een der vechtende vrouwen, die in bet bezit van scherpe revolverpatronen werd bevonden, werd door de politie in arrest gesteld. Gearresteerd. Op last van de justitie té Arnhem is gisLermiddag gearresteerd de heer J. G. J„ directeur van de, in staat van faillisse ment verkeerende, Maas- en Waalsche Bank te Nijmegen. Hij is naar het huis van bewaring te Arnhem overgebracht. De justitie weigert, de reden van deze arresta tie mee te deelen. Met betrekking tot de arrestatie van den directeur der Maas- en Waalsche Bank ver neemt de Arnh. Grt. nog dat de malversaties, waarvan hij werdt verdacht, zouden hebben bestaan in het opnemen van in bewaring gege ven effecten in het algemeen fondsenbezit van de Bank en het uitpanden van een gedeelte daarvan aan een Maatschappij. Dit feit is aan het licht gekomen toen deze maatschappij een aantal fondsen executeerde. S n e e u w v a l.In Midden-Engeland en Noord Wales is na de hevige nachtvorsten een zware sneeuwval begonnen. Brand in de Leuvense he uni versiteit. In het chemisch laboratorium van de universiteit van Leuven is brand ont staan, die eerst na een paar uur kon bedwongen worden en vrij groote schade aanrichtte. Ongeluk in een filmatelier,, Tc

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2