DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 48<afr'Jaargang. Donderdag 12 Februari 1925. 14173 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheéle invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. Bul£entandseh Nieuws, Het geheim van het moeras. bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een d door de N.Hoil. Verz. bank Schiedam wordt Staten-Generaal. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavond nummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. AdvertentiSn: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. RE OPIUM-OVEREEXKOMST. De eerste opiumcon teren Lie, waaraan alleen de opium-produceerende landen deelnemen, heeft de conventie en het daartoe behoorende proto col aangenomen.Beide documenten werden gister avond om zeven uur onderteekend'. Ook Japan, waarvan het tot dusver twijfelachtig was, of liet de conventie en het protocol zou onderlee- kenen, waardoor de opium-conventie van Den Haag technisch wordt aangevuld en in dier voege uitgebreid, dat binnen een tijdvak van 15 jaar, waarvan de aanvang zal worden vast gesteld door den Volkenbondsraadhetopium- schuiVert progressief zal worden afgeschaft, heeft zijn handteekening geplaatst. De tweede internationale opium-conferentie, die besluiten moet nemen omtrent maatregelen betreffende de productie en de fabricatie van opium-preparaten, zal, naar verwacht wordt, in den loop van deze week baar werkzaamheden nog rtiet kunnen beëindigen. RE FRANSCHE StHÏJLI) A AN ENGELAND. De Parijsche correspondent van de Manchester Guardian meldt, dat thans met zekerheid kan worden gezegd, dat de Fransche regeering zich niet kan vereenigen met hot Britse he standpunt, zooals het in de nota van Churchill werd gefor muleerd. Poincaré heeft indertijd het beginsel verkondigd, dat de betaling, van Frankrijk s schulden onafscheidelijk is van de betaling der schadeloosstelling door Duitschland en aan dit beginsel houdt ook de tegenwoordige regeering vast, terwijl in de Britsche nota wordt verlangd dut Frankrijk zijn verplichtingen tegenover En geland, zal nakomen onafhankelijk van hetgee n Duitschland betaalt. FRANKRIJK EN HET VATICAAN. In zijn antwoord-toespraak» bij de voorlezing der decreten ter heiligverklaring van de Zaligen Eudes en Sophia Barat, heeft de H. Vader volgens een Havas-telegram aan de -Fransche bladen ook den toestand besproken, welke door 'de afschaffing van het^_Fransche gezant schap bij den Paus geschapen is en daarover zijn droefheid te kennen gegeven. Na er aan herinnerd te hebben, dat dezer dagen het derde jaar van Zijn pontificaat vol eindigd was, wees de H. Vader erop, dat naast de talrijke vertroostingen de droeve uren niet ontbraken. De Paus had niet verwacht behandeld te worden zooals thans gebeurd is door een land dat zoo dierbaar is aan zijn hart en dat zich eert met den titel van oudste dochter der Kerk, zegt het telegram. Dan verklaarde de Paus, dat de H. Stoel altijd nauwlettend over de betrekkingen heeft gewaakt, welke men wil verbreken of vermin deren, na hem te hebben gevraagd en gewenscht. Het was een droeve en smartelijke zaak, maar zooals Hij bij Zijn consistorie-rede kon verklaren, verheugd het den H. Vader, dat God uit het kwade goed weet te trekken, want in Frankrijk is nieuwe ijver gewekt, terwijl in een edelen wed strijd van eendracht en samenwerking wordt gearbeid om de belangen der zielen, van God en van de Kerk te beveiligen. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. De Frnnsch-Duitsche handelsbespwkingen zijn wederom mislukt. In Duitschc kringen te Parijs wordt de toestand pessimistisch beoordeeld. 48) r Dit zou een andere soort van afpersing zijn, niet met een revolver maar met tranen en ge wrongen handen. Je hebt je echter verrekend, beste man, volkomen verrekend, en ie moet een heel onjuiste herinnering aan mij hebben over gehouden, als je ook maar een oogenlJik ge dacht heb, dat zulke manoeuvres bij mij succes hebben. Ik vrees" uwe voorgenoemde geheimen niet, want alles wal je in mijn nadeel zoudt kunnen vertellen, is van hel begin tot het einde gelogen." Wendland hief het witte, hoofd op en het was meer verbazing clan vrees, wat zijn gelaat op dit oogenblik uitdrukte. „Gelogen", herhaalde hij met bevende stem. „Neen, het was niets dan de zuivere waar heid, wat Kruislcamp van mij vernam en nog nieL eens de geheele waarheid." „Je hebt hem dus gezegd dat mijn zwager na mijn naam op verschillende wissels onder achterlating van belangrijke schulden vervalscht te hebben, op de vlucht gegaan is en dat ik grootmoedig genoeg was om met" de grootste persoonlijke offers een accoord met zijn schuld- eischers tot stand te brengen Was het dit, wat FRANKRIJK. Het socialistische congres te Grenoble heeft zich voor handhaving der steunpolitirk aan het kabinet-Hen-iot uitgesproken, doch verklaard, geen „liaison permanente" te willen. DE CRISIS IN PRUISEN. De Pruisische minister-president Marx heeft de bedoeling, een/ coalitiekabinet van de volks gemeenschap tot stand te brengen. Hij heeft gister vier Duitsch-Nationale afgevaardigden tot een conferentie uitgenoodigd. Deze ver klaarden zijn voorstellen heden aan de pari,ij te zullen voorleggen. Voorts had Marx gister een bespreking met de Duitse he Volkspartij en een met de Wirt- schaftspartei. Deze laatste verklaarde een coa litie-kabinet van de volksgemeenschap te zullen steunen, doch een dat op de coalitie van Weimar gebaseerd is, af te wijzen, vooral omdat Severing en Hirtsiefer voor haar onaannemelijk zijn. DUITSCHLAND EN AMERIKA. Het handelsverdrag met Duitschland is dooi den Senaat te Washington geratificeerd met eenige beperkingen Van belang is artikel 1, dat aan de Vereenigde Staten alle rechten en voorrechten toekent van het Verdrag van Versailles, hoewel dit niet dooi de Vereenigde Staten is geratificeerd. Dit is onder de huidige omstandigheden vooral van belang in verband met de bepaling van het er- drag van Versailles, dat Duitschland op zich neemt, zijn onderdanen schadeloos te stellen voor gesequestreerde eigendommen in de gealli eerde landen. ROEMENIE EN DUITSCHLAND. In de eerstvolgende zitting van het Roemeen se he kabinet „uilen de volgende voorstellen aan de orde komen le. inbeslagneming der góederen van Duitsch.- onderdanen 2e. eene verhooging mei het drievoudige der douanetarieven ten opzichte van Duitschland 3e. wijziging in de toepassing cler heffing van 26 op den invoer der Duitse he produc ten. GRIEKENLAND EN TURKIJE. In haar antwoord op de jongste nota van Turkije betreffende de kwestie van het. patriar chaat egt de Grieksche re geering neg, dat ij nota neemt van de verzekering der Turksche regeering, dat Turkije trouw blijft aan de ver klaring over het patriarchaat, welke Ismed Pasja te Lausanne heeft afgelegd. Ten slotte deelt Griekenland mede, dat het zich over'deze kwestie lot den Volkenhond heeft gewend. JOEGOSLAVIË. Als definitief en officieel resultaat van de Joegoslavische verkiezingen wordt thans meege deeld, dat de regeringscoalitie 162 zetels heeft verworven (140 radicalen en 22 Pribitajewitsj- democraten) en de oppositie 139 (Davidowitsj- democragen 37, de Kratische Boeren van Raditsj en Troembitsj 67, de Sloveensche chvicah-n 20, de Bosnische Mohammedanen 15). Het officieele relaas zegt ook, dat in strijd met alle beweringen omtrent, zoogenaamde ver kiezingsincidenten, de verkiezingen in vol maakte orde zijn verloopen. ie hem zeide „Neen, dat was het/niet, mijnheer Armbrecht, want dat 7,011 juist niet de Waarheid geweest zijn. Wij beiden weten toch, dat uw zwager „Niets weten wij", viel Armbrecht hem op snijdenden toon in de rede. „En wanneer het je nog eens mocht invallen dit, of dat fabelachtige, in uw eigen krankzinnig brein ontstane vertelsel op te disschen, dat met de waarheid niet over eenkomt, dan laat ik je óf in de gevangenis óf in en krankzinnigengesticht opsluiten. Uw voor treffelijke mijnheer Kruiskarnp heeft Wel geweten waarom hij van uw mededeelingén geen gebruik maakte. Mijn positie in de maatschappij en in de handelswereld is gelukkig vast genoeg, en om die door een of andere waanzinnige beschul digingen te. schokken moet men bewijzen in handen hebben, bewijzen, niet onhoudbare fabeltjes van een ontslagen boekhouder. En nu kunt ge gaan. Ik had u op staaïiden voet de' deur kunnen wijzen, maar het prikkelde mijn nieuwsgierigheid te vernemen, hoe ver uw onbe schaamdheid zou gaan. En wellicht was het in je eigen belang niet overtollig je deze. 'laatste waarschuwing mede te geven." Geheel terneergeslagen en in zijn angst naar woorden zoekende staarde de boekhouder hem aan. „Ik ik moest u stoot mij van u zon der bijstand zonder hulp IJ levert mij aan de ellende en den ondergang over?" PORTUGAL. De zitting van de Portugeesche Kamer van afgevaardigden, welke gisleryiiddag te halfvier eindigde, had een zeer rurhoerig verloopv Do democraat Agatao Zano stelde een motie, voor, waarin de premier beschuldigd wordt, het prestige van het openbaar gezag, de mili taire discipline en de sociale orde te hebben ondermijnd. Deze motie werd met 65 tegen 45 stemmen aangenomen. De premier zal het ontslag van het kabinet, aanbieden. AMERIKA EN DE ONTWAPENING. De begrooting van marine, met den oproep tot een nieuwe ontwapeningsconferentie, is gister door GooJidge geteekend. ALLERLEI: Uit Parijs De afgevaardigde Blaisot (Union democr.), had in de Fransche Kamer eene interpellatie-aanvrage ingediend over de op stootjes te Marseille. Harriot stelde de kwestie van vertrouwen, waarop de interpellatie-aanvrage met 350 tegen .200 stemmen voor onbepaalden tijd werd ver daagd. Uit Berlijn: Uit Londen wordt gemeld, dat de agentgeneraal voor de herstelbetalingen en liet Britsche ministerie van Financiën Lot, principieel»' overeenstemming zijn gekomen wat betreft de kwestie der heffing van 26 op den Duilscben invoer. Uit Peking. Het rapport der geneesheer/ n uit het ziekenhuis, waar Dr. Soen Yat-scn reeds twéé weken Wegens een kankergezw* I aan de lever wordt behandeld, zegt dat in den kritieken toestand vén den patiënt, geen verandering is gekomen. Uil dit bericht moet men dus weer eonclu- deeren, dat Soen Yat-Sen niet dood is, gelijk ten zooveel sten male was gemeld. Uit Weltevreden. De „Lombok" bracht gister uit Dj id dab 69 vluchtelingen aan. Het bombardement duurt voort. Enkele bommen vielen in de nabijhvid van het Nederlandsche /•/uisulaat. Uit Cairo. Anayal, een student in de rech ten, heeft bekend, dat hij heeft deelgenomen aan den moord op den Sirdar.Hij heeft namen opge geven van anderen, die hij die misdaad betrokken zijn, w.o. dien van zijn broer. Beide hroedeis zijn 31 Januari in den trein van Alexandrië naar Hamuran gearresteerd. Uit Grenoble. Het socialistencongres heeft met meerderheid van stemmen besloten den steun aan de regeering Herriot voort Le zetten. Uit, Londen. Volgens een officieel bericht in de „London Gazette" zal Asquith den titel aan nemen van Viscount Asquith of Morley 011 die van Graaf van Oxford en Asquith. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 11 Februari. Do gisteren vernieuwde afdeelingen hebben tot haar voorzitters gekozen de heeren Rutgers Nolens, Bakker, Vliegen en Van Vuuren tot tweede voorzitters de heeren SnoeckHenkemans de Montó Verloren, Marchant, Van basse van IJsselt, en Du y ma er van Twist. Besloten wordt de interpellatie-Oud inzake tie verbreking door de regeering van bet, contact met den Gentr. Bond van post- en telegraaf personeel aan de orde te stellen morgen bij den aanvang der vergadering. „Heb je sonts iets beters aan mij verdiend Dank'den hemel, dat ik je niet voor die las teringen aan den rechter overlever En 1111 genoeg Je zult beter den weg alleen vinden dan dat ïlc mijn bediende last moet geven je dien te wijzen." Ondanks deze ondubbelzinnige aanmaning scheen Wendland in zijn vertwijfeling nog een laatste poging te willen wagen toen echter bui ten het rollen van een rijtuig werd vernomen en Armbrecht, een blik door het raam geworpen had, sloeg hij heftig op de schel. „Breng dien man buiten", beval hij Fried rich, toen deze binnengekomen was. „En voer mijnheer den, graaf zonder voorafgaande aanmelding binnen. Ik hen zeer verheugd hem te kunnen begroeten." De oude boekhouder wachtte 't uiterste111e af. Vóór de hoogmoedige bediende de ham aan hem kon slaan, sloop bij st.il naar uu n eerst toen hij het slot Schönheide ver aciite zich had, wierp bij zicli in bet gras c",v 1 gelaat in de banden en weende bitter. Tot in de vestibule ging Armbrectd, zijn voorname bezoeker tegemoet «Ue zich tl h uitstappen van ziin rijtuig door zijn langen bediende bel „nderrtennen. Toen h,J daarop den slotheer naderde, bemerkte /leze, dat hq een weinig hinkte, ofschoon hij moeite deed het, le verbergen. Bij opmaking van de nominatie voor de raads heerplaats in den Hoogtn Raad tengevolge van de vacature, ontstaan dooi' de benoeming van mr. Fertener van Vlissingm tot, vice-president, wordt tot eersten c.andidaat gekozen mr. G. Kirberger, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, met 39 van de 77 uitgebrachte stemmen. Tweede candidaat wordt mr. P. Pol- vliet, raadsheer in het gerechtspof in Den Haag. De voordracht, zal aan H. M. de Koningin worden aangeboden door een commissie, be staande uit de heeren de Monté VerLoren, Ebeis, Duys, Tilanus, Fruythr, Boogaerts, Gerretsen en mej. Westerman. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. De „ontbinding" van „St. Michael." Er wordt op gewezen, dat de agenda, die na mens liet. hoofdbestuur van liet erbond „SI.. Michael" van clubs tot bevordering der ka tholiek-democratische gedachte in de R. K Staatspartij (onderteekend prol. dr. J. A. er- aart» en G. P. Bon) verzonden is ter oproeping voor de erbondsvergadering op Zateidag 14 Februari 1925 in hotel De L'Europe te Utrecht, niet geacht kan worden te zijn in over eenstemming met het gesloten compromis tus- scheri hoofdbestuur van het genoemde „Ver bond" en den Algemeenen bond van R. K. Rijkskieskringorganisa ties Men meent dat op de agenda eenvoudig alleen had te staan ontbinding van het Verbond „St. Michaël." En wat staat er nu op die agenda 1. Opening, ingekomen stukken en mede- deelingen notulen. 2. Verslag van de besprekingen met het bondsbe stuur. 3. Bespreking van het besluit van het Bonds- hestuur en de Bondkvëigadering van 30 Januari. Punt drie is dus vermoedelijk de „ontbinding van het Verbond „St. Michaël Nu volgt 4. De vorming van clubs, kieskring-comité s en Groepscomité's. 5. Bespreking van verkiezingsaangelegenhe den. De punten 4 en 5 hadden niet op de agenda mogen wórden geplaatst zij druischen in tegen het gesloten compromis. Met dikke letters wordt er ten overvloede nog op gewezen, dat alle clubs ter vergadering moeten komen, wijl het gaat om zeer belangrijke aangelegenheden en wijl bij de bespreking der verkiezingsaangelegenheden en de vorming van kring- en groeps-comité's de aanwezigheid der vertegenwoordigers van alle clubs noodzakelijk is. Permanente Hof van Arbitrage. Bij Kon. besluit van 26 Januari is opnieuw aangewezen als lid vanwege Nederland van het Permanente Hof van Arbitrage mr. P. W. A. Gort, van der Linden, minister van staal, lid van den Raad van State, oud-minister van bin- nenlandsche zaken en van justitie. Mr. Zimmerman. Mr. Zimmerman, oud-burgemeester van Bot terdam, thans commissaris-generaal van den Volkenbond in Oostenrijk, is in Den Haag aangekomen. Natuurlijk deed Armbrecht na de eerste har telijke, begroeting een vraag die daarop bet. u- kiné had en de graaf antwoordde met zijn bc- minuelijken beleefde nglimlacb„Een heel onbe tekenende peesverrekking chc ik op hop. toen ik onlangs van mijn paard sprong. He eigs hiervan is, dat ik voor enkele dagen verhinderd 71] ziin in den zadel te komen. U veroorlooft' mij zeker dat ik dadelijk 11 hii'de dames binnenbreng, mijnheer de graaf? ik ben ei van verzekerd daar een hoogst wei- komen gast le brengen." Uw goedheid maakt mij verlegen, maar om eerlijk te zijn mijn bezoek van heden was op de eerste plaats voor 11 bestemd, mijnheer Armbrecht. Als ik 11 niet in dringende zaken stoor, zou ik wel een gesprek onder vier oogen met u willen hebben." „Natuurlijk ben ik geheel tot uw beschik king. Friedrich, een ilesch Rauentaler. En voorloopig ben ik voor niemand te spreken. Het gesprek onder vier oogen was van tame lijk langen duur, want na verloop van een hall uur moest Friedrich een tweede flesch Rauen taler brengen en ook deze was tof den laatsten druppel geledigd, toen Armbrecht zijn bezoek/u weer uitgeleide deed. (Word! vervolgd) x

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1