DAGBLAD WO OR SCHIEDAM HAF FEUILLETON. Het geheim van het moeras. 48m^Jaargang. Vrijdag?,'13 Februari 1925, Hm. 14174 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentien: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. .Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeit200 bij verlies van een hand, voet of oog 200 bij dood 10!) bij verlies van een duim; £60 bij verlies vaneen wijsvinger; 15 bij verlies van Buitenlandse!» Nieuws. CODIFICATIE INT. RECHT. De f (resident van de Volkenbondscommissie voor de codificat ie van het internationaal recht, prof. Hammerskjöld heeft de commissie legen 1 April te Genève bijeengeroepen. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft de Labour-afgevaar- digde, kolonel Wedgwood, den Britschen minis ter van Buitenlandsche Zaken gevraagd of de regeering een nieuw verdrag met Frankrijk met betrekking tot de veiligheid van dit land in overweging heeft genomen. Namens de liberale partij vroeg Fisher of er besprekingen met de Fransche en Belgische regeeringen worden gevoerd over een Engel- sche garantie voor de grenzen dezer landen. De minister van Buitenlandsche Zaken, Aus ten Chamberlain verklaarde in antwoord op deze vragen, dat de regeering met geen enkele regeering onderhandelingen over een aparte overeenkomst heeft ingeleid. De regeering houdt zich evenwel op het oogenblik ernstig bezig met de belangrijke kwestie, die door het protocol van Genéve zijn ontstaan. Hoe de beslissing over de problemen, welke uit het protocol voort spruiten, ook moge uitvallen, in geen geval zal de regeering er aan denken Engeland aan het protocol of aan andere verplichtingen van ge lijken aard vast Le leggen zonder de toestemming van het parlement te hebben gevraagd. In antwoord op een desbetreffende vraag, zeide de minister van Financiën, Churchill, dat de Italiaansc.be regeering den wensch heeft uitgesproken, in den loop der eerstkomen de maanden onderhandelingen te openen be treffende de Italiaansche schuld aan Enge land. Het nieuwe protectieplan van Baldwin zal Maandag a.s. in het Lagerhuis worden behna- deld. ENGELAND EN HET PROTOCOL. Reuter verneemt, (Jj.iIin verband met de van vele zijden gerezen critiek, het protocol van Ge nève door Engeland zal worden geamendeerd en een gewijzigd plan zal worden overwogen. SPAN JE EN MAROKKO. Volgens de „Chicago Tribune" is Primo de Rivera bereid, met Marokko vrede te sluiten en met Abd-el-h'riin of zijn broeder op neutraal gebied te onderhandelen. giueksch-turksch geschil. Het volkenbondssecretariaat heeft de Turk- sche regeering,bij de toezending van het afschrift van het Grieksche beroep op den volkenbonds raad irizakedle uitwijzing van den patriarch, tevens feed verzocht dei} naam mede t,e doelen van den Turkschen vertegenwoordiger in den raad bij de behandeling van liet geschil in de a.s. Maartzitting. Men heeft hier dus als van zelf sprekend aangenomen, dal Turkije voor den raad zal Verschijnen. AMERIKA. De positie van Keil o g. De Londensche avondbladen publiceeren een bericht uit-Washington, volgens hetwerlk Kellog tengevolge, van de oppositie van den senaat tegen de overeenkomst van Parijs gedwongen zou 49) De uitslag van het onderhoud moest beide partijen ten volle bevredigd hebben, want het gelaat, van den slotheer blonk in het helste rood en ook op het bleeke gelaat van den graai' lag een uitdrukking van blijkbare voldoe ning. (j wilt dus werkelijk gaan zonder mijn dochter te begroeten," vroeg Armbrecht op den toon van vriendelijk verwijt. „Vreest u, niet, dat zij u dit geweldig kwalijk nemen zal ,,lk reken,hl dit geval, zooals in elk ander, op uwe vaderlijke voorspraak antwoordde Ra- min. „U heeft mij door uw toezegging onuitspre kelijk gelukkig gemaakt, maar juist omdat mij het hart zoo vol is, wilde ik nu liever niet voor juffrouw Hertha verschijnen. De omstandig heden zouden mij dwingen een alledaagsch ge sprek te voeren en daartoe zou ik, zooals u be grijpen moet, niet in staat, zijn." „Nu, zooals u wilt. Met iemand in een gemoeds toestand is nu eenmaal niets te beginnen. U moet er echter op bedacht zijn u te 'ontzien, op dat u spoedig weer geheel hersteld zult zijn. Een vereerder, die te paard komt aangereden, maakt altijd een meer ridderlijk figuur dan een, die in een gemakkelijk rijtuig voorkomt." Ofschoon hij er niet aan kon twijfelen of de zijn, als minister van buitenlandsche zaken af te treden, nog voor dal hij dil ambt zou hebben aanvaard. In de omgeving van Kellog, die op hi 1 oogen blik nog te Londen vertoef! en eerst Woensdag a.s. metde „Bercngaria" naar Amerika zal ver trekken, hecht men aan di1 bericht, echter geen beteekenis en men vertrouwt, dat Kellog de Parijsehe overeenkomst mei goed succes zal kunnen verdedigen, en dat de Onwillige elemen ten in don senaat hun oppositie niet te ver zullen drijven. Kellog zal vermoedelijk 25 Februari te Was hington aankomen. ALLERLEI. Uit Berlijn Aan de Poólsch-Bussisöhe grens ten Oosten van Wilna hebben botsingen plaats gevonden tusschen roode troepen en Poolsche militairen, waarbij een aantal Poolsche grens wachten gevangen werd genomen. - Uit Parijs. Aan de tweede aanklacht van Léon Daudet, wegens moord op zijn zoon Philip pe, welke aanklacht is gericht tegen höoge ambte naren van de, veiligheidspolitie, is n chtsingang verleend. Sta ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag, 12 Februari. Besloten wordt het wetsontwerp Ziekte- en Ongevallenwet 1925 te verzenden naar een com missie van voorbereiding. Aan de orde is de interpellatie-Oud inzake de verbreking door de regeering van liet contact met een deel van het post-, telegraaf- en telefoon personeel. De lieer Oud (V. D.) oefent critiek op de samenstelling van de commissie-Nolting. Spreker kan in het optreden van het bestuur van den Centraler} bond van post-, telegraaf- en telefoon personeel niets verkeerds ontdekken. Voorts t reedt de interpellant in een crit ische bespreking van het rapport-Nolting. Met postbedrijf js topzwaar. Er is een teveel aan hooger personeel dit wordt op alle wijzen bevoordeeld. Spreker voorziet bij het post bedrijf een débacle als bij den girodienst. De Minister van Waterstaat, de heer V a n S w a a y, zegt, dat de reorganisatie reeds langen tijd aan den gang is o.a, hij de omzetting der hulpkantoren. De aangelegenheid der algeiiieene reorgani satie is echter nog,niet in het stadium dat de Minister zijn oordeel kan zeggen en zijn plannen kan blootleggen. Als het rapport der cnnijnissic- van Royen is verschenen, is de mogelijkheid pas ontstaan dat de Regeering een oordeel moei uitspreken omtrent de hoofdbeginselen van het algemeen tegeeringsbeléid, dat daarmede ge voerd is. Moet de Post blijven onder de Bi - drijfswet, moet liet, bedrijf' over eigen middelen blijven beschikken De geheele Regeering is daarmede gemoeid. Het aantal hoofdambtenaren is al gedaald van 1000 tot 750 en het rapport Nol ting wil 550. Het gaat dus in de richting van hetgeen de lieer Oud wil. Het verbreken van het contact met een deel der personeelsorganisaties was onvermijdelijk, 'l'egen het inbrengen van bezwaren door het personeel tegen het rapport is niets te zeggen. Dat kan zelfs veel nut hebben. Maar de manier, waarop dit geschiedt, kan foutief zijn. Men vermaning als scherts bedoeld was, scheen graaf Ramin toch pijnlijk getroffen. „Och, die kleinigheid is de moeite niet waard om van te spreken. Het ergert mij bijna, dat u die opgemerkt heeft." „U heeft gelijk, beste vriend, ik moet er ten minste niet mee spotten. Voor morgen mag ik u dus bij mijn dochter aankondigen „Voor morgen en voor iederen volgenden dag,als de vurigste wensch mijns levens vervuld wordt", verzekerde graaf Ramin. Ilij wees dezen keer den steun van Duffek af en stapte vlug en veerkrachtig in het rijtuig, alsof hij niet de pijn voelde. Daarbij drukte hij echter de tanden op elkaar' en zijn gelaat ver bleekte door de hevigheid der pijn, die hij uit alle macht onderdrukte. Tn de kleine, ronde •torenkamer, waaraan mevrouw Armbrecht de voorkeur gaf, vond de slotheer zijn vrouw en dochter achter half neerge laten gordijnen. „Alweer in het donker zooals dn uilen", spotte hij .„Je zult je migraine een beetje .moe ten afwennen, liefste, want zooals te voorzien is, zullen wij in hef vervolg een dagelijkschen gast hebben, die op vrootijke gezichten en helle verlichting aanspraak maken mag." „Een dagelijksche gast", vroeg 'Hertha. „Graaf Ramin soms „Kijk, kijk, wat je goed raden kunt, mijn kind Ik za! u een weinig in het oog moeten houden, want uw scherpte in vermoedens komt mij eenigerrnate bedenkelijk voor." kan zich tot den Minister, de Kamer enz. wen den, maar de Centrale'Bond wendde zich tot het publiek. De toon is laatdunkend en de strekking ver dacht makend, en men deed hef voorkomen alsof' het publiek de dupe zal worden. Dat is een ontoelaatbare houding van den Bond en deze ging daarbij buiten zijn bevoegdheid. En daarom wilde de Regeering niets nut dien bond te maken hebben. De lieer Bomans-fR. K.) hoopt dat de Minister ernstig zal overwegen of het gewenscht is de positie der hoogere ambtenaren steeds meer op te vijzelen. Hij vertrouwt dat de Mi nister ditmaal zich persoonlijk op de hoogte zal blijven stellen en niet alleen^op adviezen zal afgaan. De heer Bakker (C. H.) meent dat. de storm tegen het rapport-Nolting niet veel meer dan windmakerij is geweest. Het ant woord van den minister is geruststellend. Dit geldt speciaal het omzetten der kantoren in stations. De interpellatie wordt besloten. De motie-De Boer komt Dinsdag in stemming; de min. verklaarde haar voor onaannemelijk. De vergadering wordt verdaagd lot Dinsdag één uur. Binnenland. De Staatsloterij. Er ging in de kringen van belanghebbenden hij de. Staatsloterij een geruchtdat de benoeming van een hieuwen directeur van de Staatsloterij zou worden aangehouden tot dat de Tweede Kamer een beslissing zou hebben genomen over het wetsontwerp, beoogende geleidelijke af schaffing van de Staatsloterij. Gemeld wordt echter, dat de benoeming van een nieuwen directeur binnen enkele dagen is te vcru achten Duurdere sehpeiien. Te Tilburg is gister een vergadering gehouden van schoenfabrikanten, waarin men overeen- kwam met ingang van21 Februari a.s. de sqlioen- prijzen over de heeie linie te verhoogen met onge- veer 10 pet. Het paleis op den Kneuterdijk. Zooals men weet, heeft de Koningin eenige jaren geleden het. paleis op den Kneuterdijk in Den Haag beschikbaar gesteld tot ambtswoning van den minister van buitenlandsche zaken, voor een bepaalden termijn, welke binnenkort ten einde loopt. Het moet niet in de bedoeling liggen, dezen termijn te verlengen. De demping van de Zuiderzee. In de gisteren te Utrecht gehouden algemeene vergadering van den R. K. Zecvissclu rsbond Sint-Petrus is een motie aangenomen, waarin het ontwerp van wet loL regeling van de tege moetkoming aan de Zuiderzee-visscherijbevol- king, wegens schade tengevolge van de afsluiting van d<- Zuiderzee, op vrijwel alle punten onbe vredigend wordt genoemd. Stads- e» Gewestelijk Nieuws. Hef Tcs tarnen (-Fa liri. (Slot.) Wil mede hij testateur dat tot dotatie van tselve gasthuijs geemploijeert sullen werden vuijt zijne „Hef was niet heel moeilijk de oorzaak van uw goede luim te raden, papa. U heeft dus met den graaf over die die lasteringen gesproken „Dit was heel niet meer noodig, want rouwige dame. Een paar uur geleden ontving ik het antwoord van een aan mijn meest vertrouwden handelsvriend in de hoofdstad gerichte vraag. De man moet zich zijninlichtingènspor digver- scliaft hebben en zij luiden precies zooals ik verwacht heli. De graaf is 'in de hoofdstad opgetreden zooals het aan zijn stand en maatschappelijken rang paste. Van een of andere handeling echter, die niet met de eer strookte, is in de verste verte geen sprake. „En als uw handelsvriend zich toch nog vergiste Is zulk een mogelijkheid geheel uitgesloten „Naar ik den man en zijn betrouwbaarheid ken ja Maar uit den toon uwer vraag zou men werkelijk opmaken dat g«- liever gezien i«n dat je onbekende waarschuwer gelijk hac. ge- hac1-" Hertha achtte het onnoodig op deze laat ste opmerking te antwoorden. Er blijft dus alleen de mogelijkheid, dat t~» r7p hoofdstad dc lm onncr zijn Ramm reeds in <u nooiubwu - persoon en omstandigheden misleid heel Half geërgerd en half vroohjk sloeg Aimbrechf op ziin knie. ,T Nu wordt het mij toch al te bont. Verlang je soms, dat de graaf u zijn geboorteacte en door de politie gewaarmerkte getuigenissen van goed voois, geconquesleerde goeden bonen die voors. duijsent carolus gulden gelijcke dses duijsent gulden die bij de voors. Burgemrs. beleijt sullen Werden aen renten den .penninek sestien ofte anders bij aduijse alsvoeren jn welckc gasthuijs hij testateur onderhouden wil hébben den ghee- nen die van zijnen bloede Lot armoede zoude moghen comen ende tselve begheren. En de bij gebreecke van lieml. die'schamele reeders deser stede Lot alsulcken getallo als die voors. Burgenirs mitsgaders die ghene van den bloéde die alsdan administratie van tvoors. gasthuijs sullen hebben beuinden sullen te behoeren nae gelegentheijt vande voors. dotatie ende renten die tot tvoors. gasthuijs staen sullen. Ende zoo verre daer gheen reders en waeren totten voors. getaele toe sal tvoors. getal vèruult werden vuijte schamele stijerluijden ende bootsgezellen o f t e a n- d e r e schamele 1 u ij d e n der voors. stede. Wil voorts hij testateur dat die admini stratie. ende toesicht van tvoors. gasthuijs ende renten daer toe stnende wesen sal bij twee van de nacste van zijne testateurs bloe de. Ende zoe verre daer meer beuonden moch- le werden van gelijcke graede dan twee sul- len dburgemrs ende gerechte dezer stede vuijt alle dselve twee hemluijden nutst ende bequaemst daer toe denckehde moghen kiesen. Ende ten eijnde die voors. administrateurs ter goeder trouwe wandelen moghen ende tvoors. gasthuijs niet gedefraudeert en wercle wil hij testateur dat die voors. administrateurs van haar voors. admi nistratie scbuldich sullen wesen reeckeninge te doen voor di Burgemeesters deser stede alle jaers. Ende jngevalle onder den bluede van hem testateur nieinandt toffe voors. administratie bequaem beuonden werde wil hij testateur dat jndien gevalle totter vdors. administratie bijden Burgemrs. voors. gestelt. sullen werden enige andere daer toe bequaem zijnde. Wil jnsgelijcxs hij testateur dat beroerende de geconquesleerde goeden bij hem testateur zijne vrienden gelaeten dat alle dselue blijuen sullen aenden bloede van hem testante, somier die selue te moghen aliene- ren ten waer bij expres consent ende wille vande voorn, vanden bloede, die van tvoors. gasthuijs bewint ende administratie sullen hebben, dwelcke dvoors. alienalie toe sullen moghen laeten, mits daer van genietende zeeckere gratuiteyt tot proffijte van tvoors. gasthuijs. Alle tgundt voors. is verclaerde gij testateur te wesen zijn. vuijterste wille, willende de selue onverhreeckelick onderhouden ende volcomen te hebben. Ende zoe verre ijernant van zijn voors èrffgenamen daer ij et. Leghen poechden te doen ofte attenteerde, wil hij testateur dat dselve vande portie die hem vuijt erachte van dit jegen- woordic-h testament sonde moghen competeren gepriueert sal werden, ende die selue geappliceert ten proffijte van tvoors. gasthuijs. Ende ten eijnde dese sijne vuijterste wille te heter geaffir- meert ende jn alle haere poincten volcomen sou de moghen werden ordonneerde hij testateur exe cuteurs tötter selue Meesters Willem Muijs aduo- caet, shooffs van Hollandt ende Willem van Crijcx pensionaris der stede van Delft mitsgaders Aerendf Danckerts ende Cornells Jacobssebeyde zijiie neven voorat, biddende dselve daer jnne sulcxs te willen handelendat zijne voors. vuijter ste wille volbracht mach werden, Ende de diuisie van zijne goeden sulcxs hij dal gewilt heelt, ge schieden ende dat mitter minnen zoe verre het doenlick is. Ende ingeuallc enige questie ende geschille ter oirsacke vandijen sonde moghen rij-sen dat zijiuijden a rb ij den willen dseiue voor gedrag zal voorliggen, vóór je ophoudt hem voor een bedrieger aan te zien Misschien is het je voldoende te liooren, dat hij feitelijk tweeX dagen geleden zulk een onderzoek en wel voor de hooge autoriteiten zelf heeft moeten onder gaan Glimlachend vertelde hij mij daareven, dat de landrechter Holleben hem twee uren lang in verhoor gehad heeft, alsof hij zelf ver dacht werd Kruiskamps moordenaar te zijn. Bij die gelegenheid heeft hij zeker mededeelingen inoetcndoen over alles Wat je met zulk een hard- nekkigen twijfel vervult en me dunkt zoo, als een rechter van instructie daarmee tevreden is, kunt gij het dok zijn." Haastig keerde Hertha zich naar hem toe en streek met de hand over het voorhoofd, als wilde zij daar de laatste schaduw van een leelijke gedachte verjagen. „Men heeft hem dus belasterd! Nu ik zal weten wat ik te doen heb, als men hel zou wagen deze poging te herhalen." „Dat is nu eindelijk weer verstandig gesproken De graaf zal dus morgen een vriendelijk gezidil zien, als hij zijn opwachting maakt „Ik ben hem wel eenige voldoening sch uldig voor het onrecht dat: ik hem in gedachten aan gedaan heb." Armbrecht kwam bij zijn dochter staan en streek haar liefkoozend over de wang. (Wordt, vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1