DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN, FEUILLETO d™m7m\Tv«Xrvan™rw«fv®nLbr11'Xhd'tlSlsibÜ ver,ies.van een llI!nd' voel of oog f 2M Lij dood 20ÏJ bij verlig van «5 Het geheim van het moeras. 48ste Jaargang. Maandag 16 Februari 1825. ■4. Telefoon Intercommunaal 85 Bureau: KOE MARKT 4 Abonnementen per 3 maanden 2.70, post ƒ3.-— per kwartaal. Afzonderliike nummers 4 cent met Officieel Kerkbericht 10 ets. PostbHs 39. per week 20 cent, franco per Zaterdagavondnummer Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt, 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. pér regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. - _H- D1J venie,. van elfcenanderea vinger» De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl. Algem.'Verz.bank Schiedam BaiienUcdseli Nieuws. HET DAWES-PLAN. De diplomatieke medewerker,, van de Daily Telegraph" meent te weten, dat dc voorloopige overeenkomst die tusschen het Engelschc mi nisterie van Financiën en den commissaris- generaal voor dê herstelbetalingen, Paiker Gilbert, over dc omzetting der 26 heffing getroffen is, hierin bestaat, dat in de toekomst de Duitsche regeering maandelijks aan de En gelschc schatkist op grond van statistische gegevens een bedrag aan Duitsche schatkist biljetten op korten termijn zal overhandigen, dat overeenkomt met de waarde der te presteeren schadevergoedingsbetalingen. De douanepJich- tige Engelsche importeurs koopen die schatkist biljetten (door bemiddeling der Bank van En geland) van bet Engelsche ministerie van Fi nanciën, en gebruiken ze om er ten deele aen Duifschen verkoopers der naar Engeland ge stuurde goedeien mee te betalen. Op die manier zouden de schatkistbiljetten zonder nadeeligen invloed ,op ce Engelsche deviezenmarkt en zonder aanzienlijke omzettin gen in marken, die de commissans-generaai onder alle omstandigheden wil vennijden, weer naar Duitsehiand terugvloeien. zich de uitgewezen patriarch bereid af te treden indien daardoor de toestand tusschen Grieken' land en Turkije wordt verlicht. DE KALENDER-HERVORMING. De Volkenbondscommissie voor de kalender hei-vorming zal heden te Genévc onder voor zitterschap van den Nederlandschcn president tan Eysinga bijeenkomen waarbij kennis ze worden genomen van de mecningcn der vel schillende kerkelijke richtingen. REIEREN. Door een verordening van het Beiersche mini sterie is de uitzonderingstoestand inBeicrenthans op enkele kleine uil zonderingen na, opgeheven OOSTENRIJK. Volgens een bericht uit Wecnen rekent men daar ei op, dat de Oostemijksche begrootino- over het afgeloopen jaar een deficit van SöOmii- liocn goudkronen zaL aanwijzen. PRUISEN. Naur wij vernemen, zal de vroegere rijksican- selier Marx een Pruisische regeering op zoo breed mogelijken grondslag voniien, waarmede hij Woensdag voor den I.anddag hoopt, te vei- schijncn. In dit kabinet zullen naar reeds schijnt vast te staan zitting hebben de de nmei aat dr. Hbpker-Aschoff als minister \an Financiën, dr. Schreiber als minister van Han del en Staatssecretaris Becker, die minister van Onderwijs en Kunst wordt. De Gcntrumleden Zchnhoff en llirtsief ei- blijven zitting houden in hel kabinet. Severing blijft minister van Binnenlandsche Zaken. Do sociaal-democratische Landdagfractie wenseht aanspraak tc maken op twee -zetels in het nieuwe kabinet. DE MILITAIRE CONTROLE. lieden zal het eindrapport van de intergeal- Jicerde controle-commissie betreffende, de be wapening van Duitsehiand aan maarschalk Foch worden overhandigd. Men zegt, dat dit rapport de helft korter is dan hetwelk men aanvankelijk bedoeld had te schrijven. De Fransohe en Engelsche officie ren moeten het er over eens zijn geworden, slechts absoluut gecontroleerde feiten op te nemen, zoodat dit rapport een duidelijk beeld van den liuidigen toestand zou geven, en slechts gebaseerd zal zijn op feiten, welke in elk geval onweersprekelijk zouden zijn. Men voegt er aan toe, dat dit gereduceerde rapport nog voldoende materiaal bevat, om de handhaving van de bezetting dc-r Keulsche zone te rechtvaardigen. PORTUGAL. He,, Kabinet is samengesteld als volgtGui- marses, eerste-ministcr" en financiën generaal Hor ha, oorlog commandant. Silva, marine GodinhO, buitenlatidsche zaken Simas, onder wijs. Zes portefeuilles moeten nog toegewezen wórden HET GRIEKSCH-TURKSCHE GESCHIL. De Turksche Kabinetsraad besloot het Turksch-Grieksche geschil niet aan den Volken bond voor te leggen. Dë toestand, is echter ver beterd, daar de Turken in zooverre tot een com promis bereid zijn, om als de groote mogend heden het verzoeken, Griekenland toe te staan een nieuwen Patriarch te benoemen. Naar uit Saloniki wordt gemeld, verklaardé TRIPOLIS. Volgens bericht uit Rome hebben dc Italiaan, si.he troepen in Cyrc-naicn, niet ver van de-Egyp tische grens, een overwinning behaald op i|e opstandige stammen aldaar. De rebellen verloren 200 man aan dooden 16 hunner kampen werden vernield, 14000 stuks vee en 425 kameelen werden buitgemaakt Aan Italiaonsche aijde werd een inlander gedood en een-vlieger gewond. CANADA EN HET PROTOCOL. Naar wordt gemeld, heeft de Canadeesche re geering aan de Engelsche regeering medegedeeld, dat zij het protocol van Genéve niet kan aan- vaarden en dat zij evenmin een wijzigingsvoor stel kan doen. Volgens de laatste berichten uit Santiago vaardigde de regeering een decreet uit, waarbij de huren van slecht onderhouden woningen met de helft verlaagd worden en die van andere woningen met 10 De stakers zijn hiermede niet tevreden en de staking schijnt zich lot het geheelc land te zullen ukbieiden. Het personeel van de douane-kantoren dreigde eveneens met staking, die echter is uitgebleven, doordat de regeering de verlangde loonsvcrhooging van 60 inwilligde. 51) HOOFDSTUK XI. Op het raadhuisplein in de provinciale hoofd stad stond een rij zeer oude, verweerde en bouw vallige huizen. Boven de deur van een dier hui zen, het oudste en onaanzienlijkste van alle, hing nog aan een verroeste stand het oude her- berguithangbord met een blauwen leeuw er op daar plachten dan ook nog steeds elke week ecni- ge van de landlieden te komen, die uit de dorpen in den omtrek de vruchten van hun vlijt in de stad ter markt brachten. Anders had de blauwe leeuw slechts weinig bezoek van vreemden. Met de spoorwegen waren ook in de stad mo derne logementen of hotels ontstaan, die de oude, onaanzienlijke herbergen doodendc con currentie aandeden, en een reiziger moest een bedenkelijk schrale beurs hebben, wannee hij besloot daarmee de uitgesleten steenen trappen van het verweerde huis te beklimmen. In de kleine gelagkamer was 'het dan ook met uitzondering van marktdagen zeer stil. Heden echter werd de gewone avondrust der wakkere vrouw Haberman door een ongewone CHILI. A 1g e m e e n e staking? Twee dagen geleden werd te Valparaiso een al genie ene werkstaking, afgekondigd door den Bond van Huishuurders, die sedert langen tijd reeds ijvert voor een verlaging van alle huis huren. Enkele dagen te voren werd een groote .mee ling gehouden, bijgewoond door 30.000 mannen, vrouwen en kinderen. Er werd besloten, de regeering te verzoeken, ae huiseigenaren tot de verlangde verlaging te verplichten. De regeering antwoordde daarop niet binnen den gestelden termijn, waarop ver volgens de staking werd afgekondigd. Troepjes stakers begaven zieli naar de bakkerijen en fabrieken en bewogen het personeel ervan, zich bij de staking aan te sluiten. Hetzelfde had plaats met de kantoren, winkels en banken, zoodat er tenslotte geen enkele zaak open bleef. De politie tracht de leiders op te sporen en te arresteeren. De banken en liet, paleis van den president w oi den bewaakt door soldaten en matrozen met machinegeweren, terwijl voor het. paleis en op de hoeken der straten kanonnen zijn opgesteld ALLERLEI. Uit Tsingtau. Stakende spoorwegarbeiders hebben, liet vrijwillig personeel van den trein op den Tsiman-Kiautsjau-spoorweg aangevallen. 20 personen werden gewond. De stakers braken de rails op en vernielden den trein. Uit Parijs. Millerand heeft aangenomen om zich candidaat te stellen voor de tusschentijdsehe Senaatsverkiezing voor de Seine. Uit Fremantle. Het Australische scheep vaartgeschil is opnieuw uitgebroken. Het stoom schip „Queenmoie", gecharterd door de Austra lische regeering is opgehouden,ondanks de belof te, het geschil aan het Arbitrage-Hof voor te eggen. Uit Moskou. Krachtens besluit van den Raad van Volkscommissarissen is Trotski ont hoven van zijn verplichtingen als lid van den Raad voor Arbeid en Verdediging. Froenze volgt hem hierin op. Uit Londen. Uit Solia wordt gemeld dat Milef, de directeur van het semi-officieele dag blad „Slowe", cue onlangs benoemd werd tot Bulgaaisch gezant te Washington vei moord is Men gelooft dat hij het slachtoffer is geworden an cle wraak der Macedonische Federalisten. Het bestuur van de federatie van de Ber- lijnsche sociaal-democratische partij heeft be sloten den gewezen Rijkskanselier Gustav Bauer uij. de partij uit te sluiten. Deze kan thans alleen nog beroep doen op een scheidsgerecht. De Amerikaansche regeering zou bereid zijn, de door haar beoogde ontwapèningsconfcrentie, die aanvankelijk eerst na de conferenite te Ge néve zou plaats hebben, nog vóór de vergade ring van den Volkenbond bijeen te roepen, in dien dc Engelsche regeering van meening zou zijn, dat het eerder bijeenroepen van bedoelde conferentie de taak van de conferentie te Genóve zou vergemakkelijken. Uit Gribraltar. Een Britsch-Indische han delsreiziger, genaamd Lekhral en in dienst van een bekende Britsch-Indische firma te Gibraltar, is op een spoorreis van Tetoean naar Ceuta dood geschoten door eenige Mooren, die uit een hin derlaag op den trein scholen. Uit Constant.inopel. De Turksche afgevaar digde Halicl Pasja, die dezer dagen hij een ge- gebeurtenis gestoord. Een vreemdeling, die met den laatsten trein moest zijn aangekomen, bë- klom de niet gemakkelijke steenen trappen van den „Blauwen leeuw" en trad, nadat hij in het voorhuis te vergeefs naar een dienstbaren geest omgezien had, de gelagkamer binnen. De kater werd het eerst door zijn groet gewekt. Knipoogcnd keek luj den indringer aan rekte zich daarop uit en wreef .zich zoo lang aan het kleed van zijn slapende meesteres, dat ook deze zich aan de armen van den slaap ontworsteld had: Verward en slaperig staarde zij de ongewone verschijning, van een vreemdeling aan. „Als ik hier werkelijk in het logement de B auwe Leeuw" hen," sprak deze op den toon en in de houding van een beschaafd man, „dan wilde ik u vragen mij een kamer voor dezen nacht aan te laten wijzen en mij een beschieden maaltijd aan te richten. Men heeft mij uw huis als een voudig en goedkoop aanbovolen. Vrouw Haberman richtte zich met een die pen zucht uit, haar gemakkelijke houding op. •f niet van inspanning en de late gast zag er met naar uit, alsof er .veel aan hemte verdienen zou zijn. Line", riep zij met haar vettige stem in de richting eener donkere ruimte, die achter de gelagkamer lag. „Zie eens gauw naar het bed in No. 51 Er is een vreemdeling gekomen." En terwijl zij zich nu eer6t tot dezen zelf vecht in de wandelgangen van de Nalionale Vergadering.-te Angora ernstig werd gewond, overleed ten gevolge daarvan. B i a n e n a i» d. Uit dê R. K. Staatspartij. D e Ut rechtse he overeenkoms t aanvaard. Zoterdag l.ield liet Verbond „St, Michael" in hotel l'Europe te Utrecht zijn algemeene ver gadering Hoewel eenige aanwezigen zich tegen de opheffing van de' landelijke organisatie ver klaarden werd ten slotte bij acclamatie het besluit van het bestuur en van de Utrechtsche Bondsvergadering aanvaard. Aanwijzingen werden nog gegeven betref fende de manier waarop verder moet worden gehandeld terwijl de indeeiing van het land in kieskringcomitjê's werd vastgesteld. Een regeling voor de komende verkiezingsaetie werd getroffen. Met de candidaatstelling hield men zich niet bezig daar dezë aangelegenheid aan de comité's rustig kan worden toevertrouwd en bovendien in de verschillende kiesvereenigingen de candi- daten r.ceds naar voren zijn gebracht. Nadat het hoofdbestuur als zoodanig had afscheid genomen, werd de vergadering, die niet voor de pers toegankelijk was, gesloten. Wijziging wet op de i nkoms ten belasting-1914. Het wetsvoorstel strekt in dc eerste plaats tot voldoening van de toezegging der regeering met betrekking tot verlichting van den druk der inkomstenbelasting door verhooging van den z.g. kinderaftrek. Dat zal volgens het voorstel steeds /300 per kind bedragen, terwijl zij thans voor inkomens beneden f 1400 slechts 100 bedraagt en voor hoogerc inkomens geleidelijk stijgt tot 200 bij inkomens van 3000 en meer. Bovendien beoogt het voorstel de gehuwden (waarmede gelijkgesteld worden de ongehuwden (lie aanspraak hebben op kinderaftrek) voortaan minder te doen bijdragen in de belasting dan de overige belastingplichtigen, door van eerst- genoemden een aftrek van ƒ200 op hun belast baar inkomen toe te staan. Door de wijziging inzake den kinderaftrek zullen de lagere inkomens naar verhouding meer dan de hoogere worden ontlast. De ver mindering van de opbrengst der belasting in hoofdsom ka«. worden begroot op ongeveer 12.000.000 en bijgevolg de vermindering van de opbrengst der 25 opcenten voor bet Leening- fonds 1914 op ongeveer ƒ3.000.000, zoodat de druk der belasting in totaal met 15.000.000 zal worden verminderd. Wendde, voegde zij er bij. „Vooreerst moet u het zich hier maar wat gemakkelijk maken. Het is vandaag de dag niet waarop wij gewoon lijk gasten krijgen en de kamer is daarom nog niet in'orde. Wat het eten betreft, kan ik hoogstens een eierkoek of spiegeleieren met ham gereed maken. Ook is er nog soep van dezen middag. Is dat naar uw genoegen?" „Zeker, goede vrouw. Ik ben niet zeer hon gerig en nog minder verwend. Zelfs wat brood en bier zouden voldoende zijn." Hij schoof zijn valies onder de tafel en zette 3ich op een der banken neer, waarvan de harde kussens veelvuldig gerepareerd en zeer verscho ten waren. De waardin echter, die onder herhaal de zuchten in de achterste ruimte verdwenen was, keerde na een kwartier met van inspanning hooggekleurde wangen terug en zette behalve een glas bier een bord met ham en spiegeleieren voor deft vreemdeling neer. „Eet smakelijk", wenschte zij hem toe. Het is vandaag de dag niet dat wij gasten krijgen en daarom zijn wij niet op bijzondere maaltijden ingericht." Zij nam nu eerst de moeite den bezoeker Wat nauwkeuriger op te nemen eii_ vond, dat hij er ondanks den grijzen baard) die hem niet goed stond en ondanks het ontsierend verband m zijn rechteroog een verstandig gelaat en fijne regelmatige trekken had. .„Komt u van ver", vroeg zij met de vertrou- Aanvulling der Zegelwet 1917. De hiervoor vermelde belasting beoogt, in navolging van wat in andere landen reeds plaats vindt, een heffing van verteringen in hotels en eethui zenen bij het aanschaffen van zaken, welke min of meer a Is weeldezaken mogen worden aangemerkt. Het voorgestelde recht zal er misschien toe bijdragen om den handel in de in het wets ontwerp genoemde zaken eenigszins te doen afnemen en de verteringen in hotels, eethuizen en dergelijke inrichtingen ietwat te verminde ren, doch hier staat tegenover dat voor de schat kist wordt verkregen een bate van voldoende beteekenis om schadelijker heffingen in hare werking te verachten, terwijl vermindering van minder noodzakelijke uitgaven in een tijd waarin spaarzaamheid geboden is, economisch eer als een voordeel dan als een nadeel te beschouwen valt. Een bepaling in het wetsontwerp heeft de strekking, dat niet zullen worden belast de verteringen in de kleinste en goedkoopste hotels en pensions, de volksgaarkeukens, spijskokerijen en dergelijke inrichtingen. Er zijn geen pogingen gedaan om het gebied der weeldeuitgaven te omvatten. Het ontwerp is beperkt tot die gevallen, waarin een behoorlijke opbrengst is te verwachten. Ten einde te voor komen, dat het publiek in het buitenland gaat koopen, om aldaar voor lageren prijs te slagen, is een bijzonder invoerrecht ingesteld. welijkheid, die haar in den omgang rnet haas landelijke gasten tot gewoonte geworden war en met een wantrouwenden blik op zijn klein valies. „Neen, ik kom nu maar uit de hoofdstad", antwoordde de vreemdeling, die het eten nau welijks aanraakte en de voorkeur gaf aan een stuk droog brood. „Het is mijn plan op een der landgoederen in der. omtrek een bezoek af te leggen. Misschien is u wei in de gelegenheid mij met eenige inlichtingen van dienst te ijn." Het brommend geluid, waarmee vrouw Ha- bermann tot zichtbare voldoening van den kater hare oude plaats weder innam, kon voor en verklaring van bereidwilligheid gelden en dus ging de vreemdeling verder „Het is het riddergoed Schönheide, waar- ïeen mij bijzondere aangelegenheden zulldn brengen. De eigenaar heet Armbrecbt. Weet u soms iets naders van dezen man en zijn fa milie „Van een eigenaar van een landgoed.? Neen Zidke lui plegen hier niet te ko*yen. Overi gens schijnen u de eieren en het bier niet te smaken." „O, ze zijn uitstekend, maar ik zei u reeds dat ik niet zeer hongerig hen." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIËDAMSÜHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1