Raming van de opbrengst was bij gebrek aan voldoende gegevens zeer moeilijk. Toch venvacht de minister, dat op een opbrengst kan worden gerekend, welke voldoende is om te voorzien in hetgeen door de andere genoemde ontwerpen aan inkomsten zal worden prijsgegeven. Aan een recht van 10 pet. over het betaald of verzekerd bedrag zullen onderworpen zijn kwijtingen voor de kosten van verblijf en van verteringen in hotels, herbergen, pensions, eet huizen, koffiehuizen, theeschenkerijen, winkels en banketbakkerijen (bars en sociëteiten in begrepen). Aan hetzelfde recht van 10 pet. worden onder worpen kwijtingen, betrekking hebbende op pianola's, phonola's en andere mechanische piano's, fonographen, gramofonen, prismakijkers alsmede alle onderdeden en toebehooren daar van, waaronder begrepen muziekrollen, platen en dergelijke antiquiteiten, -oud porcelein en in het algemeen alle kunstvoorwerpen en curiositeiten, juweelen, sieraden, paarlen en edelgesteenten, enz. enz. Aan een recht van 5 pet. worden onderworpen kwijtingen, betrekking hebbende op automo bielen voor personenvervoer, autochassis, car rosserieën, motorrijwielen, aanhang- en zijspan- wagens, rijtuigen, pleiziervaartuigen, alle met hun onderdeden, stoffeering, uitrusting en toe behooren safeloketten, doch alleen voor zoover het gebruik daarvan wordt afgestaan aan een particulier radio-ontvangtoestellen met onder- deelen en toebehooren biljarten, met derzelver toebehooren, als ballen, keuen enz. fotografie toestellen, ingericht voor opnamen van geen grooter formaat dan van 13 X 18 c.M. en foto grafische benoodfgdheden, kennelijk bestemd voor het vervaardigen of afwerken van beelden van geen grooter formaat dan van 13 x 18 c.M. wapens en munitie schilderijen. Het bijzondere invoerrecht op al deze zaken bedraagt 7 pet., buiten en behalve het recht volgens de Tariefwet. Tenzij de wet, het anders bepaald (abonnement) geschiedt de voldoening van de belasting door gebruik van een plakzegel. Een behoorlijk ge zegelde en gedagteekende kwijting is verplicht. Wijziging der Successie-wet. Het hoofddoel van dit ontwerp is, verlaging van het tarief der rechten, die krachtens de Süssecciewet worden geheven. De Minister is van oordeel, dat de verhooging der genoemde rechten door de wet van 10 Juni 1921 (Stbl. no. 779) ingevoerd, tot de helft behoort te worden teruggebracht. In de rechte lijn wordt de verhooging van 2 dus verlaagd met 1 in den tweeden graad der verhooging van 3 verlaagd met 1.5 in de opgaande lijn de verhooging met 10 verlaagd, met 5 even als voor broeders en zusters', terwijl de ver hooging voor de kinderen van broeders en zust rs met 15 verlaagd wórdt met 7.5 en de v. rhooging van 20 in alle andere ge- allen verlaagd wordt met 10 Volgens raming zal de opbrengst der rechten, die volgens de Successiewet worden geheven door de ver laging der percentages pl.m, 10 mdlioen gulden minder worden. Ontginningen. De Minister van Waterstaat heeft bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp, betreffende een plan voor mijnontginning. Overwegende, dat het wenschelijk is, een bijzondere regeling te maken voor het ver kenen van concessies tot ontginning van delf stoffen in terreinen, waarin de Rijksopsporings dienst van Delfstoffen de aanwezigheid van mineralen heeft aangetoond, wordt in het eenig artikel van het ingediende wetsontwerp voor gesteld tc bepalen, dat „voor de terreinen, omschreven in artikel I, onder A. en B. van de v/et van 20 Juni 1924 (Stbld. no. 307), zal door Ons geen concessie krachtens de wet van 21 April 1810 (Bulletin der Lois, no. 285) worden verleend, dan na voorafgaande goedkeuring van de Sta ten-Generaal." Herziening faillissenienluet. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot herziening van de FaiJlissementswet. In de Memorie van Toelichting wordt o.a. opgemerkt dat de opvatting als zouden tracte- menten, soldijen en pensioenen slechts dan in het faillissement vallen, indien krachtens bizon- dere wetten verhaal daarop uitdrukkelijk is toegestaan, in strijd is met hetgeen met het oog op de belangen der schuldeischers wenschelijk moet worden geacht. Ook bleef ongeregeld de invloed, welken de homologatie van een akkoord uitoefent op de voortzetting der verificatie- procedures. Volgens de voorgestelde bepalingen brengt de homologatie van rechtswege schorsing mede van de verificatie-procedures, welke tusschen een crediteur en den curator worden gevoerd. Een uitzondering wordt alleen gemaakt voor het geval dat de stukken van het gedingreeds tot het geven van een beslissing aan den rechter zijn overgelegd. De bedoeling van het wetsontwerp is, ten aanzien van deze en enkele andere punten, de noodig gebleken voorzieningen te treffen. Posterijen. Bij ministerieele beschikking is aan het reg'e- ment van de postale commissie van overleg het volgende nieuwe lid toegevoegd Zoodra en voor zoolang het contact met een organisatie of een vakvereeniging door de re geering is verbroken, is het lidmaatschap der commissie onvereenigbaar met het lidmaat schap dier organisatie of vakvereeniging. Be af chaffing van de Staatsloterij. Naar wij uit parlementaire kringen vernemen, is het ontwerp tot afschaffing van de Staats loterij in de afdeelingen van de Tweede Kamer zeer ongunstig ontvangen. Alleen de anti-revo lutionairen en christelijk-historischen zullen er vöor stemmen. Mgr. Seipel. Mgr. Seipel heeft zijn reis naar Nederland niet opgegeven, .doch moet deze twee maanden uit stellen, daar de doktoren hem dringend hebben aangeraden zich voorloopig van eiken politieken arbeid te onthouden. De bondskanselier betrekt heden het „Recon- valescentenheim". Het Eerste Kamerlid Jhr. De Jonge. Wij vernemen, dat in den toestand van het Eerste Kamerlid, Jhr. de Jonge (S.D.A.P.) die wegens infectie van het bloed, in het Protes- tantsch ziekenhuis te Den Bosch wordt verpleegd een crisis is ingetreden. Zijn toestand is zorg wekkend. Directeur der Staatsloterij Naar wij vernemen, is met ingang van 1 Maart 1925 benoemd tot directeur van de Staatsloterij te 's-Gravenhage de heer Th. Sanders, thans Rijksbetaalmeester te Tiel. Uit de bouwvakken. Naar wij vernemen hebben de R.K. Bouwvak- arbeidersbond en de Chr. Bouwarboidersbond de voorstellen voor het nieuw Landelijke Collectief Contract aanvaard, terwijl de Bondsiaad van den modernen Bond tot aanneming adviseerde. Door deze voorstellen is weer eenige verbete ring van het contract verkregen. S.D.A.P.-eongres. In 't Concertgebouw te Amsterdam werd Za terdag het, 29st.e congres der S.D.A.P. begonnen. Vliegen bekleedde het voorzitterschap en zal voorloopig die functie mogen blijven bezetten Troelstra zal vereeuwigd worden in een borst beeld- Gister en heden is het. congres voortgezet. Stads- en Gewestelijk Nieuws. „De groote wereldmarkt". Was Vrijdagavond de R.K. Volksbondzaal niet bevredigend bezet, gisteravond was 't publiek veel beter opgekomen, om 't lijne spel in De groote wereldmarkt" te bewonderen en van de leerzame lessen daarin wat inee te kunnen nemen. Uitverkocht was de zaal nog wel niet, maar als Vrijdag de opkomst even groot was geweest, had men geen reden tot minder tevre denheid kunnen hebben. Van Calderon's werk zelf behoeven we thans niets meer te zeggen, en ook van 't spel der ince- spelenden niet. 't Was weer in den besten voim, 't vele applaus meer dan waard. Ook de zang klonk zeer verdienstelijk. Wanneer nu Groenendaals gezelschap hier nog eens op mocht treden waaraan wij in- tusschen niet twijfelen moest men eens met een stuk van onzen Vader Vondel voor dendag komen, bv. met „Peter en Pauwel" of „Joseph in Dotban". Wij zijn ervan overtuigd, dat ook dan 't succes overweldigend za! wezen. Uitvoering „Eulerpe." De Gom. Zangver. Euterpe", verleden jaar opgericht, gaf gisteravond, onder leiding van haren diiecteur, den heer A. M. den Draak, hare eerste uitvoering in Musis Sacrum, voor een volle zaal. Deze eerste kennismaking is onge twijfeld een aangename geweest. Is bij een eerste optreden van een nieuwe vereeniging de ver wachting meestal wat gespannen, Euterpe heeft getoond' dat zij aan deze verwachting wist te beantwoorden, en dat zij haren oefentijd niet in ledigheid leeft doorgebracht. De nummers vóór de pauze werden frisch, correct en zeer goed genuanceerd uitgevoerd, gaven blijk van ernstige, degelijke studie en deden zien welke goede krachten er onc.er deze vereeniging schuilen vooral onder het vrouwe lijke deel een kleine versterking der tenoren zou niet schaden. Mej. A. van Unen zong met mooi, sympathiek sopraangeluid „Vraag aan de golfjes" van A. Lijsen en „Mijne moedertaal" van L. F. Brandts Buys waarvoor zij met dave rend applaus werd beloond. De heer en mej. Hakkert, ah pianist en violiste alhier zoo gunstig bekend en de heer I. C. M. Feltzer, die zijn reputatie als fluitist schitterend handhaafde, hebben door hunne keurige medewerking voor zeker veel tot het succes vanden avond bijgc- dragen en genoten mede veel applaus. Na de pauze kwam het eigenlijke hoofdnummer Een repetitieavond der Zangver. „door Harmo nie vereenigd" te Vredendaal. Deze alleraardig ste operette van M. Schuil, met geestigen tekst en niet minder geestige en werkelijk mooie muziek werd uitstekend uitgevoerd en kwam geheel tot haar recht. Krachtig en opgewekt klonken ook hier de koren, vooral het „Storm- koor", waarbij zich de natuurkrachten ont ketenden, had een grootsch effect. Mej. v. U. zong ook hier zeer verdienstelijk de sopraansolo. Dat het werk in den geest viel van het publiek bewezen de telkens losbrekende lachbuien, vooral wanneer|een der executanten het tooneel verliet, die door den directeur op ongepaste wijze te recht was gezetzooals de niet-zingende Bas-solist, de hoestende sopraan-soliste, daarna de verschillende partijen totdat de Directeur geheel alleen overbleef. De hoofdpartijen waren in goede handen bij de heeren J. Alberts (presi dent) W. Kemper (secretaris), J. Verbeke (Bas- solist) terwijl de directeur van Euterpe "de rol vervulde van zijn collega te Vredendaal. Zij verdienen een woord van lof voor hun koste lijke Vertolking. De lieer C. Vredebregl gaf zeer accuraat de piancbegtleiding, terwijl de firma Brinkhaus de grime der hoofdpersonen had ver zorgd. Luid applaus den gebeden avond door, maar vooral aan het slot, was de welverdiende buide voor Euterpe" maar vooral voor den directeur, die met tevredenlieid op het succe svan deze eerste uitvoering kan terugzien. Llefdadigheids-eoiieert. Het concert ten bate van Armenzorg, dat op 31 Januari jj.l. gegeven zou worden, maar door ziekte van den leider, den heer dr. J. Per- sijn, moest worden uitgesteld, zal nu plaats vinden op Woensdag, 25 Februari aanstaande (Musis Sacrum) 's avonds hall acht. Nu zich onverhoopt de gelegenheid daar door voordoet om nogmaals onze st.adgenooten op te wekken om voor het goede doel een avond vrij te maken en tevens eenige niet algemeen bekende composities van groote meesters als Corelli en Perlolesi te hooren, neemt het Comit- té nogmaals de vrijheid mee te deelen, dat toe gangskaarten a 1.50 en 1verkrijgbaar zijn bij de leden van bet Comité en bij de boekhande laren Van Leeuwen en Niemandsverdriet al hier. Het Comité is als volgt samengesteld Mevr. G. Gerlagh, voorzitster, mevr. F. D. Otkens, mevr. J. H. Welcker, dr. J. Persijn en Ir. W. J. Vollewens, secretaris-penningmeester. Pandora. Weer heeft „Pandora" eieze week een pro gram, dat meer dan waard is iederen avond een _volle zaal te trekken. De hoofdfilm „De vier Ruiters uit de Open baring" is een hoogstaand werk, dagteekenend uit den vreeselijken, barren tijd van den wereld oorlog,waarin die ramp in al zijn ellende en ver schrikkingen wordt voorgesteld als 'L schrilste contrast met hoe 't eigenlijk behoorde te zijn de wereld in pays en vrede. Grootsch is de film van opzet, schitterend van spel, fijn en feeder, maar ook wreed en hard van uitbeelding van wat er om kan gaan in 't hart van een me.nsch. Behalve een mooi hijprogramma, dat actueel nieuws en een komische één-acter omvat, kan men verder nog genieten van een Revue, ge titeld „Rechts houden", waarin diverse in ons Jand bestaande toestanden worden becritiseerd. De hoofdpeisoon erin is de bekende komiek Joop van Leeuwen. Een gang naar Pandora zal den liefhebbers (sters) deze week niet berouwen Buurlver. „Laaneomplex". Bovcngt.noerncie buurt vereeniging hield dezer dagen een feestavond in de zaal „Harmonie" a.d. Nieu\Cgprast Hugg Veer kwart over acht opende de voorzitter met ecn flinke toespraak tot de aanwezigen, dezen avond en wenschte hun toe, dat zij een recht gezelliger avond mochten hebben. ^'an den stand der kas werd een kort verslag U1 toebracht en spoorde men allen aan, hun bij drage eenigszins te verhoogen, om zoodoende een waardige versiering, welke het Laancomplex past, tot stand te kunnen brengen. Onder de aanwezigen merkten wij o.rn. de herren Bijl en Post als vertegenwoordigers van de Oranjcvereeniging. Nadat d.e voorzitter zijn openingswoord had beëindigd, verkreeg de heer Post het woord, waarvan hij een dankbaar gebruik maakte door een goede uiteenzetting te geven van het doei van buurtcomité's. Vervolgens werd begonnen met het amusante gedeelte van den avond. Nadat eenige komische voodrachten waren ge daan, werden er eenige kleine tooneelstukjes gegeven, welke telkenmale met luid applaus werden beloond. Ook de famiiicHakkert ontbrak met,zij luister de den avond met afwisselende vroolijke muziek op; voor haar welwillende medewerking, werd haar onder iuio applaus een bloemstuk geoffreerd Een kort doch gezellig samenzijn sloot den avond Hedenmorgen ca. 10 u u r h a a, een autobus van het stadsverkeer (van de Gebr. W.) op den Singel ter hoogte van den Oostsingcl blijkbaar geen ruimte genoeg om een aldaar staanden vrachtwagen van W.v.A. welke midden op straat stond, te kunnen passeeren en reed toen pardoes 't trottoir op, tot niet geringen schrik van de daar loopende voetgangers. Even later ging de bus 'L trottoir weer af, maar reed toen over een fiets, welke danig werd vernield. UIT ROTTERDAM. De Kukirol-neek. Rotterdam heelt even als iedere andere stad zoo nu en dan een bijzondere week, een writte week, een uitzetweek en nu 't laatst een Kukirol- week. In de étalages van 13 verschillende Dro gistzaken zaten 18 meisjes, die aan het kijkgrage publiek hunne „voetjes van porcelein" vóór en na het gebruik van Kukirol vertoonden. De meis jes,door 't publiek Kukirol-meisjes genoemd trok ken veel belangstelling, hierdoor werd door 'L publiek veel over Kukirol gesproken, en veel Kukirol gekocht, zooals van zelf spreekt. De straten, waar de Kukirol-meisjes in de éta lages zaten, zagen zwart van 't volk. Tot slot, van de week was Zaterdag 's middags de komst van Dr. Pijnloos aangekondigd, die in een rijtuig inet, 4 paarden bespannen van het Beursstation werd afgehaald en van daar een rit door de stad maakte om de verschillende zaken, waar de Kukirol-meisjes zaten, een be zoek te brengen. Daarna ging men naar den Cool- singel, waar de vertegenwoordigers der Kukirol- fabriek een winkel hadden ingericht om dienst te doen als tentoonstcllingslokaal, waar de ver- sehillende Kukirolartikelen, dienende tol voet verzorging veel bekijks hadden. Zooals algemeen wordt aangenomen, mag de Kukirolweek als bij zonder goed geslaagd worden beschouwd. Gemeenteraad. De K o e m a r k tb r u g. 2. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot oen aanleg van de nieuwe Koemarkt brug met bijkomende werken (de opruiming van de daarvoor aangewezen gebouwen c.a. daarin begrepen) en daarvoor een credict te verieenen van 450.000. De heer I n g c 1 s e wil 't niet Jang maken en allereerst eenige technische opmerkingen naar voren brengen. Hij vindt 'L thans een uit gemaakte zaak, dat er een beweegbare brug komt, al voelt hij zelf nog wel iets voor een veel verhoogde vaste brug. Spr. dringt er verder op aan, dat de verbindingsweg tusschen R'dam en Vlaasdingen over Schiedam zoo goed mogelijk in orde wordt gebracht en gehouden, ^anders zou men dat verkeer wei eens buiten Schiedam om kunnen laten voeren. Voorts vraagt spr, waarom de commissies van de havenwerken en tinantiën in dezen niet zijn gehoord en tenslotte, waarom de jaarlijkscne kosten, eerst geschat op 45000, thans door weth. Houtman op slechts 36000 zijn geraamd en waarom nu nog een erediet van ƒ450.000 wordt gevraagd en eenige jaren geleden, in den duursten tijd 500.000, dus slechts 50.000 meer? De heer Scheffers zou nu wel eens be slist willen weten, of er geen verbetering mogelijk is door verbreeding der bestaande brug. Spr. is maar bang, dat we er met 450.000 niet zullen komen en dat de nieuwe brug met bijkomende werken aan afbraak, kaaimuren enz. een veel grooter bedrag zullen vordeien. De heer Kavelaars vraagt, of men in de archieven niet heeft kunnen vinden, hoe oud de huidige sluishoofden der brug reeds zijn. De heer H ij m a n zou gaarne willen weten, wat er met Koemarkt zelf zal gebeuren, als de nieuwe brug er ligt. De heer v. Dorp blijft, ovenals onlangs, er op aandringen, dat ook andere dan gemeentel, deskundigen 't nieuwe werk nog eens van alle kanten bekijken. De heer L. v. Pelt dringt, aan op een open bare aanbesteding der nieuwe brugplannen. Men moet zorgen 't werk hier in ons land te houden. De heer Brounts zou eerst 't Café de Kroon willen afbreken, vóór 't voormalig pand van Ir. Moll, dan bad men tenminste reeds dadelijk den gevaarlijken hoek daar weggenomen Verder informeert hij, of de doorvaartwijdte dei- nieuwe brug niet te nauw wordt. Weth. Houtman beantwoordt de ver schillende sprekers. Weth. meent, dat de brug- kwestie thans van alle kanten genoeg is belicht, wat echter niet wegneemt, dat de raadsleden nog eenige vragen kunnen stellen. Spr. verheugt 't, dat de idee van een vaste brug zoo goed als van de baan is. Ook hij heeft altijd gepleit voor een goede verbinding R'damVlaardingen, die nu met de nieuwe brug tot stand zal komen. Weth. kan de heeren Verder verzekeren, dat alle betrokken commissies behoorlijk in dezen zijn gekendtoen de eerste brugplannen er waren, bestond echter de havencommissie nog niet. De kosten van ƒ450.000 acht weth. niet te hoog. Men moet niet vergeten, dat eenige jaren geleden goedkoope aanbiedingen konden worden gedaan in verband met de Duitsche inflatie, wat nu is afgeloopen. De jaarlijksche som van 36000 had weth. berekend naar het. benoodigdc rentebedrag hij durft deze echter niet als ab soluut vaststaand te garandeeren, daar er nog wel kosten van onderhoud bij zullen komen, al is 't van den anderen kant waarschijnlijk, dat de nieuwe brug reeds met één brugwachter te bedienen zal zijn. Spr. moet een nog liooger ontwerpen van de brug, zooals de heer Ingelse zou willen, ontraden, daar dan b.v. 't Postkantoor een heel eind onder den grond zou komen te liggen. Den heer Scheffers antwoordt weth., dat hij gerust kan zijn, want dat alle onkosten in die 450.000 zijn begrepen. Van een verbreeding der bestaande brug wil weth. niets weten. Zou men daarop ingaan, dan ondervond men de volgende groote bezwaren niet uit te maken is, of de oude sluishoofden de breedere brug zouden kunnen dragen geen nieuwe z.g. zettingen zou den aangebracht kunnen worden de as dei- brug zou in verkeerde richting komen te liggen de toegangen tot de L. Haven zouden aanmer kelijk verhoogd moeten worden, daar anders de situatie daar te veel van de hoogte der Koe markt en brug zou verschillen 't verkeer zou dan daar ook minstens een half jaar stil moeten liggen, terwijl men bovendien de kosten nog zou krijgen van een hulpbrug de doorvaartwijdte zou bij een breedere brug op dezelfde plaats tc nauw worden en ook de breekerijen aan de sluishoofden zouden veel te groote bezwaren meebrengen. Weth. zegt verder tot den heer Brounts, dat 't technisch niet noodig is, dat 't café „de Kroon" 't eerst wordt afgebroken 't voormal, pand vau Ir. Moll moet echter in verband met 't werk wél direct verdwijnen. Men vergete ook niet, dat 't Café zoolang 't nog staat, zijn pacht nog opbrengt. De doorvaart wijdte der nieuwe brug acht weth. niet breeder noodig dan thano is geprojecteerd, n.l. 10 M. onze sluizen zijn ook nergens breeder, evenmin de bruggen elders, in de provincie, welke ge bouwd zijn voor de binnenvaart. De heer v. Pelt vraagt om een openbare aan besteding, gaat weth. voort. Ook hij zelf is een principieele voorstander ervan dat het nieuwe werk door Hollandsche firma's wordt uitgevoerd,,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2