DMGBLMD WOOR SCH EM OMSTREKEN, FEUILLETON. Het geheim van het moeras. liw gezondheijd WYBERT 48ste Dinsdag 17 Februari 1325. jV0 14177 Dinsdag 17 Februari 1325. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiên: 1—5 regels 1.75elke regel daarbovan 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel- Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Jre^a,lTerZekeria9 j?Jï1.s.,anS? 9eheele invaliditeiti 200 bij verlies van een hand, voet oï oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een Lver!iea van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz.bank Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor- gesehreveu en nndesre officieel» af- en aan kondigingen ven het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 12 Februari 1925 VERGUNNING VERLEEND aan de N. V. STOOM- WASCH- EN STRTJKINRICHTING VOORHEEN M. BIJL Mzn. tot uitbreiding van bare inrichting in het pand Stadhouderslaan 1— 3 kadaster Sectie M. No. 2874, met een electromo tor van 1 P.K., drijvende een gascompressor met een benzinefilter en cenige werktuigen en toestellen en met een ondergronefsche ben zine bewaarplaats op het terrein, gelegen ten westen der inrichting. Schiedam, 17 Februari .1925. Balienlasdseh Nieuws, FRANKRIJK. De daling va n d en fran c. De met veel ophef aangekondigde groote rede voering van den minister-president over den financieelen toestand, heeft gister de geheele kamer teleurgesteld, zegt de „AÏsb." Men is Zeer onder den indruk van de nieuwe daling van den franc en vreest een nieuw offen sief, zooals dat verleden jaar in Januari plaats vond. In den nacht van Zaterdag op Zondag is tot drie uur toe bijHerriot vergadering gehouden van de financiëele specialisten van het kartel en het schijnt, dat men van de Fransclie bank wil een krachtig ingrijpen in de wisselmarkt, teneinde aan speculaties den kop in de drukken. Wat nu de maatregelen betreft-, om den Fran- schen financieelen toestand en het zeer geschok te vertrouwen van spaarders en belastingbetalers te herstellen, is al wat Herriot in de anderhalf uur, welke hij gesproken heeft, brengt, een in trekking van het borderel der effectencoupons welke maatregel door De Lasteyric onder Poin- carë om was genomen gelei te vinden. Ook heeft Ilerriot veel woorden uitgesproken, om de ge moederen in het land te kalmeeren. Maar wat baten hier woorden. Trouwens, die geruststellende woorden wer den door de socialisten met groot misnoegen aanhoord. Zoo zij hun belastingvoorstellen niet kunnen doorgevoerd krijgen, dan is er ook geen geld om huujstéunpolitiek andere dan ideologi sche voordeelen te doen opleveren, maar daar men weet, dat Herriot geheel aan den leiband der socialisten, loopt, daar kunnen zijn gerust stellende verklaringen van gister door niemand ernstig worden genomen. Heel merkwaardig is, dat gister do franc te Parijschcn beurze zich eenigszins herstellen kon tengevolge van het gerucht, dat Herriot geen uitweg meer wetend uit de moeilijkheden, tot aftreden besloten zou zijn. lus had DE ROERMAGNATEN. De „Vorwarts" publiceert een interessant artikel omtrent de ontzaglijke stijging van de vermogens der Roer-industrieelen. Het bévat de door een Amerikaansch des kundige onderzochte opgave, die de firma August Thyssen voor de opneming van een crediet van 12 millioen dollar in haar. prospec- 52) Daarmee was hun gesprek ten einde. De vreein deling, die zijn sober maal spoedig geëindigd had, zat met over elkaar geslagen armen on afgewend op de oude klok te kijken. Weer hoorde men schreden op de stecnen trappen en in de gang, de deui- der gelagkamer werd geopenü en een lange, magere gestalte trad hoestend over den drempel. „Goeden avond, vrouw Haberman. Mag ik een weinig bij u uitrusten Ach, ik ben meer dood dan levend." De geplaagde waardin keek om. „Wel lieve hemel, mijnheer Wendland, waar komt gij vandaan Una, lief bed in nummer drie Daar krijg ik bet huis vol vreemden en het is niet eens de dag waarop wij gasten krijgen.' „Geef u geen moeite, vrouw Haberman. Ik blijf niet den nacht over. Alleen een beetje rusten Zonder op den vreemdeling te letten en zon der hem misschien eens te zien, viel de oude boekhouder naast de deur op een stoel en een lievige hoestbui schokte zijn gebrekkig lichaam. „Maar mijnheer Wendland, vat, is dat nu allemaal," sprak de waardin met een soort ïnedeüjden. 4J)at is precies dezelfde hoest opgesteld. Volgens deze opgave be draagt de waarde der mijnen en fabrieken van Thyssen 117.2 millioen dollar, of 492 millioen mark. Indien men echter deze bedrijven thans zou aanleggen, zou dit rond 697 millioen mark; kosten en indien men voor deze nieuwe in richting der bedrijven het Amerikaansche prijs niveau als basis neemt, bedragen de kosten 250 millioen dollar, dus meer dan een milliard goud mark. De „Vorwarts" schat het vooroorlogsche vermogen van Thyssen op hoogstens 200 mil lioen mark. J hyssen heeft dus, wanneer men alleen de Duitsche kosten voor het aanleggen der mijnen en fabrieken in aanmerking neemt, gedurende en na den oorlog zijn vermogen minstens met 300 millioen goudmark vermeerderd. Daarbij moet in het oog worden gehouden, dat Thyssen bij het sluiten van den vrede groote bezittingen in het buitenland heeft verloren en daarvoor slechts ontoereikend is schadeloos gesteld. Deze kolossale vermeerdering van Thyssen's vermogen werpt, een eigenaardig licht op den zoogenaamden nood der Roer-industrieelen, die men meende te moeten verlichten door het uitbetalen van 700 millioen mark. Het „Berliner Tageblatt" wijst er op, dat wanneer de Rijksregeering thans onmachtig is, deze uitkeering te doen, de Rijksdag een tegen rekening moet opmaken en onderzoeken hoeveel het Rijk aan de Roer-industrieelen tijdens den steijd in het Roergebied aan credieten, papier marken, uitkeeringen ter verzekering der loon- êetalingen aan de arbeiders en uitstel van de vennootschaps-, kolen- en omzetbelasting cadeau heeft gedaan. De opgave van Thyssen omtrent de vermeerdering van zijn vermogen kan de beoordeeling der schadeloosstelling aan de in- dustrieelen slechts vergemakkelijken. Een uitvoerig Wolff-telegram geeft den in houd van het gisteren aan den rijksdag over gelegde inomerandum der rijksregeering inzake de schadevergoeding aan de Roerindustrie. Volgens liet telegram houdt dit memorandum zich in hoofdzaak bezig met de periode van de staking van het lijdelijk verzet, toen de industrie op grond van c!e Micum-overeenkomsten in plaats van hel rijk uit eigen middelen aan de bezettende mogendheden heeft uitgevoerd. De vergoedingen bepalen zich niet slechts tot de groote nijverheid doch omvatten den mijn bouw, de chemische industrie, de Rijnreede- rijen, alsook een groot aantal kleine bedrijven uit de bezette gebieden, die evenals de Roer nijverheid door de Micum bij de herstelleveran- ties betrokken waren. De vergoeding strekte, naar het memoran dum op grond van een uitgebreid overzicht aantoont, uitsluitend tot schadeloosstelling voor de leveringen door de betrokken bedrijfstakken uit eigen middelen. De door het rijk betaalde vergoeding aan de industrie, van rond 700 millioen markt, is niet gelijk veelal ten onrechte wordt gemeeend in December geheel uitbetaald. Deze einduilkee- ring heeft, na aftrek van vroegere credieten die in hoofdzaak uit kortingen op belast,inc- schuld en schatkistbiljetten hebben bestaan 220 millioen mark bedragen, waarvan slechts dc helft in geld is betaald. Het rijk moest de eindafrekening zoo spoedig mogelijk afdoen, om de kosten voor het rijk zoo gering moge- te maken. Daar toen destijds de rijksdag ontbonden was, heeft de rijksregeering op eigen gezag de betalingen gedaan zonder den rijks dag daarin te kennen, nochtans met het voor nemen zich later door den nieuwen rijksdag daar toe te laten machtigen. Het wetsontwerp, dat deze machtiging in houdt, is tegelijk met het. memorandum aan den rijksdag voorgelegd. D E DPIUM-CONFERENT1E. De tweede opiumconverenlie heeft gister de eerste lezing van de geheele conventie betreffen de de verdoovende middelen voltooid.Wccnsdag zal dc tweede lezing plaats vinden, waarbij princi- pieele discussies niet meer mogelijk zijn, ter- wij! dan Donderdag of Vrijdag de ondcrleekenin- g< n kunnen geschieden. Dc eigenlijke sluitingsvergadering zal ver moedelijk reeds Donderdag plaats vinden. toetreding noodzaxelijK. Er beslaan zeer zener daartegen ernstige bedenkingen en steeds meer wordt artilcel 16 genoemd, welks beteekenis overigens overschat wordt, maar deze beden kingen moet men overwinnen. De bevrijding van den Rijn is vele offers waard en in den zomer zal Duitschlands toetreding een feit zijn. hik dien mijn man zaliger kreeg, c.oen het met hem ten einde liep. En wat ziet u er uitMen zou kunnen denken dat, u reeds in het eraf eeleuon had." b h „liet zal niet lang meer duren, vóór het zoover met mij komt, vrouw Haberman." „Nu, neem mij niet kwalijk, maar dal zijn goddelooze praatjes. Wat is er dan met u ge beurd Ben u die mooie betrekking weer kwijt?" „Weet u dan niet dat, mijnheer Kruiskamp dood is, dal hij vermoord is „O ja, nu schiet het mij weer te binnen, dat heb ik in de krant gelezen. Dat is erg voor u mijnheer Wendland, nu moet u weer naar iets anders uitzien." „Naar iets anders," herhaalde hij op bitteren toon. „Alsof er voor een man van mijn leeftijd en zwakke gezondheid nog iets anders overbleef dan op de straat of in hét ziekenhuis aan zijn einde te komen." Vrouw Haberman's gelaat vertoonde treurige rimpels. „Staat het zoo met u Heeft u dan in het gcneel niets kunnen overlegden „Hoe zou ik dat hebben moeten doen? Bij mijnheel Kruiskamp had ik kost en inwoning maar liet loon dat ik tot zijn dood heb ont vangen, was nog niet eens voldoende om de schulden te betalen, die' ik tijdens de ziekte en na den dood mijner vrouw maken moest. Ik ben op dit oogenblik armer dan cle armste bedelaar." DE MILITAIRE CONTROLE. Ten gevolge van eenige vertraging, ontstaan door zakelijke omstandigheden, zal het rapport der intergeallieerde controle-commissie te Berlijn over Duitschlands ontwapening niet voor mor genochtend den Gezantenraad bereiken. Het rapport zal wórden aangeboden aan de militaire commissie van advies bij een bege leidend schrijven van den voorzitter van de controlecommissie,den Franschen generaalWalch Het document bestaat uit de rapporten der subcommissies voor de bewapening en voor de troepensterkte. De commissie van advies zal het document ter hand stellen aan den Gezantenraad, ver gezeld van de haar noodig voorkomende op merkingen. liet rapport zal ook aan de betrokken ge allieerde regeeringen worden toegezonden. Omtrent de publicatie van het rapport is nog geen besluit genomen. Uit Londen wordt gemeld, dat de Britschc regeering nog niet op de hoogte is van den in houd van het rapport. Vast staat echter, dat, als de Duitschers niet hebben voldaan aan de verplichtingen, hun opgelegd door het Verdrag van Versailles, de Engelschen te Keulen zullen blijven. Als evenwel al wat vereischt werd, is verricht, zullen de Britsche troepen vertrekken. DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. In een onderhoud met graaf Bernstortf, die in verband met de bijeenkomst van de Volken bond vereenigingen te Brussel vertoeft, verklaar de deze aan den Brusselschen correspondent van de „Vossische Zeitung" onder meer, dat men in Duitschland moet beseffen, dat de veiligheids kwestie het centrale probleem van de buiten- andschc politiek zal zijn. De bevrijding van het rijk en het/veiligheidsvraagstuk zijn niet van elkaar te scheiden en voor de oplossing daarvan is de Volkenbond onontbeerlijk en Duitschlands kunt U tegen de ge varen van verkoudheid het beste beschutten met de desinfecteerend en oplossend werkende Groote doozen 65 Ct». ENGELAND EN HET PROTOCOL. De Engelsche sub-commissie uit de commissie voor de rijksverdediging, die zich bezighoudt met het protocol van Genéve, heeft verschillende conclusies geformuleerd, die Woensdag a.s. aan het kabinet ter behandeling zullen worden voorgelegd. De bedoelde commissie heeft het protocol nog niet geheel bestudeerd en in geen geval zal er een officieele politiek dienaangaande door de regeering kunnen worden vastgesteld, voordat de dominions geraadpleegd zijn. Het protocol zal naar alle waarschijnlijkheid worden geamendeerd, doch in regeeringskringen wordt er de nadruk opgelegd, dat het geamendeerde ontwerp eerst aan de dominions ter beoordeeling moet worden overgelegd. ENGELAND. In het Engelsche lagerhuis zijn gisteren de debatten over de bescherming der industrie be gonnen. Zoowel Baldwin als Lloyd George en Mac Donald voerden het woord, van wie beide laatsten scherpe crifiek uitoefenden. PRUISEN. De onderhandelingen van Marx over de samen stelling van het'Pruisische kabinet loopen ten einde. Zooals te verwachten was, zal zijn ka binet in hoofdzaak bestaan uit leden van het centrum en de democraten. De regeeringsver- kiaring zal morgen worden afgelegd. Daaraan zullen zich de debatten aansluiten, die waar schijnlijk gesloten zullen worden met een voorstel om de regeeringsverklaring goed te keuren. Hiervoor verwacht men hoewel een kleine, doch voldoende meerderheid. ROEMENIE EN DUITSCHLAND. De Roemeensche regeering heeft een lijst doen samenstellen van de Duitsche bezittingen in Roemenië, die in beslag genomen zullen worden, als het antwoord van Duitschland op de jongste nota van Roemenië niet bevredigend wordt geacht. Verder is besloten in een dergelijk geVal de diplomatieke vertegenwoordiging van beide lan den onmiddellijk uit Berlijn en Boekarest te doen vertrekken. ITALIË. De Italiaansche Senaat heeft bij geheime stem ming met 214 tegen 58 stemmen lief wetsont werp tot hervorming van het kiesstelsel aan genomen. Daarbij keert men terug tot. het stelsel, dat iedere kiezer slechts op één candidaat stemt. DE STRIJD IN ARA «IE. Het bombardement van de stad Djeddah is voortgezet en he/ft een verslappendcn invloed op de inwoners, van wie een groot deel zich ver borgen heeft. Het aantal getroffenen neemt toe. De Wahabieten hebben verscheidene gra naten op de stad geworpen. Tal van leden van het personeel van do Europeesche consulaten zijn gewond. 618 12 „Zoo staat het dus met u, mijnheer Wend land Geen brood, geen dak, geen geld. En daar komt u mij zoo maar in huis vallen en rekent op mijn goedhartigheid, nietwaar De oude Haberman zal wel dom genoeg zijn, zich dien last op de schouders te nemen dat dacht toch, niet „Ilt verzeker u dat zulke gedachten verre van mij geweest zijn," stamelde Wendland. >,Ik wilde alleen een beetje uitrusten, anders niet, en ik ik vraag om verschooning, als ik Een zenuwachtig snikken verstikte zijn stem, terwijl hij naar de deur strompelde hij had die echter nog niet bereikt, toen de gevleeschde band der waardin zich met veel nadruk op zijn arm lei. „Oho, wat moet dat nu weer bettekenen Men zal toch tegen een goedekennis zijn hart wal eens mogen luchten Heb ik soms gezegd dat u heengaan zou Van avond blijft u hier en morgen zullen wij wel verder zien. Dom is de oude vrouw Haberman niet, maar hardvochtig 's zij ook nietUna, het bed in nummer een. Nummer drie is een klein hokje zonder raam. Daar kunt u met uw hoest toch niet blijven. Zij drukte den boekhouder weer op zijn stoel, waartoe waarli jk geen groote kracht noodig was. Toen ging zij naar de tafel van den vreemdeling en nam zonder complimenten den schotel met de eieren en het spek weg. „Hier, mijnheer Wendland, smakelijk eten. Iets anders heb ik niet, want het is vandaag niet de dag dat wij gasten krijgen. Ik zal nu een kop thee voor u zetten. Die heeft mijn man zaliger ook altijd goed gedaan." Zij verdween in den donkeren achtergrond van het vertrek. Wendland echter, die nu pas opgemerkt had dat hij niet mot de waardin alleen geweest was, staarde nu den vreemdeling aan, alsof hij een spookachtige verschijning zag. ,,U ziet mij zoo hijzonder aan, mijnheer," sprak hij na een lang stilzwijgen, vindt u vel licht dat ik op een uwer kennissen gelijk „Ik vraag excuus neen En toch, als het niet onmogelijk was, zou ik zweren, dat u houd het niet voor indringerigheid, mijnheer, als ik mij veroorloof u naar uw naam te vragen." De andere aarzelde een oogenblik, doch ant woordde daarop zeer kalm „Ik heet Dorenburg Herman Dorenburg uit Chicago." Dc boekhouder sprong op. Zijn handen beef den. Een geweldige ontroering had zich van hem meester gemaakt. „Dus toch werkelijkMaar misschien heb ik u niet goed verstaan zei u niet Friedrich Dorenberg ,Neen, mijn voornaam ls Herman. Ik had wel een broeder, die Friedrich heette doch deze is voorzoovcr ik weet reeds lang' overleden. ,0, ik heb hem gekend, mijnheer Dorenberg, t n ik zou God danken, als hij nu hier in uw plaats voor mij zat." „Waarom Was hij uw vriend (Wordl vervolgd). v NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT r TABLETTEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1