JAPAN EN RUSLAND. Volgens een bericht uit Tokio is de Japansehe regeering voornemens onmiddellijk na de ratifi catie van het Russisch-Japansche verdrag den gezantschapsraad Macicima uit Parijs naar Moskou te zenden ter inrichting van het Japan sehe gezantschap- aldaar. De Japansehe pers beveelt de benoeming van burggraaf Rodo tot gezant in Sovjet-Rusland aan. ALLERLEI. Uit Weenen In den toestand van den voor- maligen Oostenrijkschen opperbevelhebber Com rad vön Hötzendorff is in den afgeloopen nacht 'n ongunstige wending ingetreden. Met het oog op den hoogeft leeftijd van den generaal-veld- maarschak, moet de toestand zorgwekkend genoemd worden. Uit Berlijn Naar de officieele Pruisische persdienst mededeelt heeft b< t Pruisische mi nisterie, krachtens besluit van den 14den Fe bruari, den politiepresident van Berlijn, Richter, met onmiddellijken ingang op non-activiteit gesteld. Binnenland. ,Mededeelingen van de R.K. Staatspartij. Ter uitvoering van de besluiten der laatste Bondsvergadering, en ter regeling van de ver schillende verkiezingsaangelegenheden in ver band mede met de uitvoering van het Algemeen Kiesreglement, vergadert het Bondsbestuur op Vrijdagavond en Zaterdag, 20 cn 21 Februari a.s. te Utrecht. De Zomertijd. De Nederl. R.K. Bond.van handels-, kantoor- en winkelbedienden heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden met het verzoek om het ont- werp-wet tot afschaffing van den Zomertijd te verwerpen. Reisbureau voor katholieken. Men deelt ons mede uit den Haag Onder leiding van den heer G. Pelster, die op het gebied van hotel cn reiswezen geen onbe kende is, is hier ter stede een reisbureau opge richt onder den naam van „Nederlandsch Reisbureau voor Katholieken". Het bureau heeft ten doel niet alleen het orga- niseeren van reizen naar Lourdes, Lisieux, Parijs (Sacrécoeur) maar ook naar Zwitserland, Harzgebergte, Saksische Schwfdz, terwijl het voor dit jaar speciale reizen naar Rome op zijn program heeft gebracht. Op den 3den April vertrekt de eerste speciale reis naar Rome zooals wij vernemen. Niet alleen Rome zal worden bezocht, maar een bezoek aan verschillende steden van Italië als Napels, Florence, Milaan, Genua etc. zijn in het reisplan opgenomen. De prijs dezer reis bedraagt 385.2e klas spoor 1ste klas hotels, alles inbegrepen. Nadere inlichtingen verstrekt genoemd bureau dat gevestigd is in den Haag, Sneeuwbalstraat 92. Het beste succes wenschen wij dit Katholiek Bureau. De fusie hij de belastingen. Het Weekblad der directe belastingen, invoer rechten' en accijnzen deelt mede, dat volgens tot hem gekomen geruchten, welke door rond gezonden circulaires bevestigd worden, de aan slagregeling der vermogensbelasting zal worden overgebracht naar den dienst der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen. Het aantal inspecteurs der registratie en domeinen zal worden ingekrompen en een deel der inspecteurs der registratie en domeinen overgaan naar den dienst der directe belastingen enz. Er zal worden ingesteld één dienst der be lastingen, waarin overigens ieder corps en ieder onderdeel zijn taak gescheiden blijft vervullen, zooals tot nu toe. Een commissie van drie leden heeft van den minister van financiën opdracht gekregen hel beginsel met 'spoed uit te werken. De regeewng en de C.B.P.T.T. De direcleur-generaal van posterijen en tele grafie heeft, aldus ,,Het Volk", d.d. 11 Februari het volgende kabinet-schrijven verzonden, aan alle hoofden1 van dienst „Ik heb dé eer u mede te deelen, dat de re geering het contact met den Centralen bond van post-, telegraaf- en telefoonpersoneel heeft verbroken op grond van de door dezen bond aangenomen houding inzake de voorgenomen reorganisatie van den post- en telegraafdienst, m het bijzonder de wijze, waarop door dien bond actie wordt gevoerd om de openbare meening te beïnvloeden. Dienovereenkomstig behooren de leden en be stuursleden van dien bond als zoodanig ambte lijk door u niet te worden te woord gestaan. Brieven en andere stukken, welke deze personen in hun hoedanigheid van lid of bestuurslid tot u richten, behooren niet in behandeling te worden genomen." Reorganisatie van den postdienst. De heer A. P. J. Duynstee,waarnemend hoofd inspecteur der posterijen en telegrafie, heeft Zaterdag 'in een vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaan- deren te Terneuzen inlichtingen gegeven omtrent de voorg nomen reorganisatie van den postdienst Hij zeide, dat de finan'cieele toestand des lands als gebiedende eisch voorschrijft een goedkoo- per exploitatie van de posterijen, telegrafie en telefonie. Dit is het eenige middel om te komen tot verlaging van het tarief. Nederland admini streert behalve Zweden het; duurst. Men moei dus omlaag en dit meent mui te kunnen berei- k n door d worpen regeorganisatie, zonder dat de hel ng'.u van het publiek daardoor zullen worden geschaad. Hij betoogde, dat integendeel het platteland, vooral wat telegraaf m telefoon betreft, er mede vooruitgaan, terwijl er ook ten opzichte van de post gemakken zullen ontstaan, die men thans niet kent, doch waarbij er zijn, die reeds verscheiden jaren gevraagd worden. Dure ambtswoning. Onder voorbehoud van goedkeuring door de Staten-Generaal de indiening van een spoed- eischendwetsontwerp is te vei wachtenheeft de rijksgebouwendienst aangekocht het huis Plein 1813 no. 2., eigendom van mevrouw de Wed. J. van Stralen-De Fremerij. De prijs, die voor dit huis bedongen is, bedraagt 130.000. Het is de bedoeling, het grootcndcels te sloopen en op de plaats ervan een nieuwe ambtswoning te stichten voor den minister van buitenlandsche zaken, die zooals men weet, het paleis van Prins Alexander, dat hij thans bewoont, dit jaar moet ontruimen. De kosten van de verbouwing zouden naar verluidt ongeveer twee ton bedragen. Gezant te Madrid. In diplomatieke kringen verluidt., dat voor den post van Nederlandsch gezant te Madrid vermoedelijk in aanmerking zal komen oud-mi nister van koloniën mr. Th. B. Pleyte, than ge zant van Nederland te Rio de Janeiro (Brazilië). Het congres der S.D.A.P. Op het congres werd gister meegedeeld, dat alle aftredende leden van het Partijbestuur, nl. Suze Groeneweg, J. II. Schaper, Mr. Sannes, van Eek, Bergmeyer, van der Sluys en van der Kieft herkozen zijn en dat in de plaats van mr. Troel stra gekozen is de heer J. W.' Albarda. We lezen in „De Tijd" o.m. Als een strijd-congres was het aangekondigd. Binnenskamers zullen de sociaal-democraten het achteraf waarschijnlijk een vervelend congres noemen. De oorzaak van dit merkwaardig verschijnsel is, als wij goed zien, van tweeërlei aard. In de eerste plaats is zij te zoeken in de geeste lijke crisis, welke het socialisme doormaakt. Omtrent beginselcjuaesties heerscht, nationaal en internationaal, de grootste verwarring. Hoe staat het internationale socialisme ten aanzien van de religie Ziet naar de dictatuur van bet atheisme in Rusland, naar de fanatieke godsdiensthatcrij in Frankrijk en vergelijkt daarmede de geestesgesteldheid van een Mac Donald, die als hij in Nederland woonde, zijn plaats ongetwijfeld in de Anti-Revolutionnaire Partij of in de Ghrist-Hist. Unie zou zoeken. Wat zegt „het" socialisme over het vredes vraagstuk Militairisme in Rusland. Steun aan geheime militaire tractaten in Frankrijk Cn België. In Engeland «een voorzichtige reaalpolitiek, die parallel loopt met de drieledige gedachte van Paus Beneclictus XV het onrecht uit de zoogenaamde vredesverdragen wegnemen, inter nationale rechtspraak,vermindering van bewape ning. In Holland alléén nationale ontwapening. En het economisch socialisme? In Rusland herstel van cle kapitalistische productie-methode. In Duitschland bankroet van de socialisatie-experimenten. In Frankrijk en Italië blijven zelfs de proefnemingen achter wege. En in Holland is er voor de papieren- socialisatie-plannen zelfs onder de S.D.'A.P.-ers geen belangstelling meer. Wie deze sprekende feiten met een nuchter oog beschouwt, moet wel met ten meer dan normale dosis optimisme zijn begaafd om, als socialist, et den moed in te houden. En toch twijfelen wij er niet aan, dat de S.D. A.P. in ons Und nog heel wat beweging onder de massa zou kunnen verwekken, indien zij de oude methode durfde toepassen. Deze methode uit don Lijd van het revolutionnaire socialisme is - bek end de massa opzweepen tot grooter begeerlijkheid, geen rekening houden met de werkelijkheid, alles beloven in de vaste over tuiging, dat men, als minderheid-in-de-oppositie, toch tot inlossing van de gegeven belofte met zal worden geroepen. Die tijd is voorbij. Voor góed De heer Vliegen sprak in zijn openingsrede met een tikje minachting over degenen, die van politieke leuzen alles hebben Verwacht wethou der Wibaut getuigde bij de verdediging dei Amsterdamsche loonpolitiek, van een realisme, dat menig niet-socialistisch „democraat" hem mag benijden en de heer Schaper zei zonder lachenals we de meerderheid krijgen dat wil zeggen als de S. D. A. P. 51 Tweede Kamer zetels verovertdan zullen we ons Verkiezings program trachten te verwezenlijkenmaar overigens zuilen we gaarne genoegen nemen met een „democratisch" kabinet, dat „in de richting" van onze wenschen gaat, Kan het voorzichtiger Toch zal men in .onzen kring goed doen, zich niet in slaap te laten wiegen door de matte stemming bij den tegenstander. Een S. D. A. P., die onder de Lractische leiding van zulk een trio staat, is voor de katholieken heel wat gevaarlij ker, dan de onbesuisde politiek van sommige hunner voorgangers. Stads- en Gewestelijk Nieuws. „Freuleken". Wij herinneren onze lezers nog eens aan de a.s. uitvoering van „Freuleken" door de R.K. Schier!Tooneeldub op Vrijdagavond a.s, in den R.K. Volksbond. Gezien de goede reputatie der club cn de keuze van het st.uk, wacht ons Weer een genotvolle avond. Men zie ook de annonce in dit blad. liet Hanze-jaarfeest. In antwoord op ontvangen vragen kunnen wij medcdeelen, dat het jaarfeest van de Hanze, uitgesteld is tot na den Vastentijd, omdat men daarvóór, niet de beschikking over een zaal kon krijgen. Volksbadhuis. In de week van S;14 Febr. werden genomen 471 baden. Isle klasse .kuipbaden 29, regenbaden 58. 2de klasse kuipbaden 39, regenbaden 329. Kinderbaden 16. UIT ROTTERDAM. Auto-ongeluk. Gistermiddag is op de n Rotterdamschrn Straat weg, onder Overschie, een auto-ongel uk gebeurd, Een grootc vrachtauto van de firma N. van Hoorn alhier, die ledig uit Leiden kwam, reed nabij de Schans door het defect raken van de stuurinrichting plotseling- van den weg af en kwam met den kop terecht in de sloot. De chauf feur, de 30-jarige M. A. Faling, wonende Vrtdt n- hofstraat alhier, werd ernstig aan het hoofd gewond. Per auto werd Uij naar het ziekenhuis aan den Goolsingel vervoerd. Na verbonden te zijn kon hij huiswaarts keeren. De beide overige inzittenden kwamen met den schrik vrij. De auto werd zwaar beschadigd. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Gelieve onderstaand stukje op te nemen in Uw geëerd blad bij voorbaat mijn dank. In Uw blad van gisteravond kwam een inge zonden stuk voor van mijnheer Arent omtrent verzet tegen ele politie van twee jongens van de Ambachtschool. Als getuige van dit geval kan ik den heer Arent wel even zeggen, dat zij zich wei degelijk verzet hebben ook de tweede jongen die zijn vriend te hulp wilde komen bleek een goede capaciteit te bezitten want zonder dralen gaf hij den politic-man een klap op hot hoofd, waardoor de pet op straat viel ware niet een tweede agent gekomen, dan zou dit bedrijf noch niet afgeloo pen zijn geweest, want er waren nog meer leer lingen, die een dreigende houding aannamen. Wat het geval met de auto betreft daaraan hebben zij geen schuld, het gaat alleen maar om het verzet tegen de politie. U mijnheer de redacteur beleefd dankend A. C. v. Gerven. Gemeenteraad. Dc nieuwe Koemarkt brug. Weth. d c Bruin verklaart zich ook namens de S.D.A.P. voor een vaste brug. In de toekomst zal 't landverkeer dc voornaamste rol spelen, meent hij en daarom zal een nieuwe beweegbare brug, die toch minstens voor een eeuw wordt gebouwd, een sta-in-den-weg blijken. Verder wil weth. geen critiek uitoefenen, met 't geen hij gezegd heeft, is zijn hart geheel gelucht. De heer Dinkelaar vraagt of de brug zoo hoog mqgelijk is geprojecteerd. Weth. Houtman repliceert. Hij staat op t standpunt, dat de brug er komen moet. Dit zal niet tot gevolg hebben, dat de belasting moet worden verhoogd wél zal daardoor de belasting-verlaging iets worden tegengewerkt. Hij kan den heer Dinkelaar verzekeren, dat Ir. Aikema de brug zoo hoog mogelijk heeft ont worpen. Tegenover weth. de Bruin wil hij er nog eens op wijzen, dat om allerlei reeds beken de redenen 't absoluut noodig is, dat er een be weegbare brug komt. Weth. B o d d e s begint met te zeggen, dat de raad bij de begrooting zich reeds diep in de financieele situatie heeft ingedacht, die ontstaan is door 't aannemen van de plannen voor den bouw van een nieuwe brug. Hoe 't geld daarvoor er moet komen Voor dit jaar is reeds een post van 150.000 op de begrooting gebracht, die op de gewone wijze door de in komsten moet worden vereffend. Voor de rest van het benoodigde crediet is misschien nog een nieuwe leening noodig, dat is echter nog niet juist te zeggen. Weth. belooft tenslotte de heeren Ingelse en Slavenburg, hun nog aan te geven, waartoe de onlangs gesloten leening wordt ge bruikt. De heer v. d. Valk is er nog niet op gerustgesteld, of de brug nu in ons land of in 't buitenland wordt besteld. Weth. Houtman zegt, dat 't grootste bedrag, dat heengaat met 't grondwerk, de sluis- hoofden en electrische motoren, in ieder geval in ons land wordt besteed. Misschien dat enkele machines voor de beweging der brug gunstiger in 't. buitenland zijn te verkrijgen, wat echter niet wegneemt, dat ook daarvoor, evenals voor alle onderdeden, de Nederl. industrie zal worden aangevraagd. Hiermee is 't debat geëindigd en wordt 't voorstel van B. en W. in stemming gebracht, met 233 st. aangenomen. Tegen stemmen de heeren Evers, Mr. Kave laars en Scheffers. De voorzitter feliciteert weth. Houtman met 't .groote succes, F a b r i-f o n d s, 3. Voorstel van B, en W. tot het geven van een bestemming aan de gelden van het Fabri- fonds. Zooals men weet geven B. en W. in over weging van het genoemd fonds, groot 400.000, 240,000 te besteden voor den bouw van een nieuw St. Jacobs Gasthuis en met de renten van het overige bedrag 160.000) de particuliere gestichten voor ouden van dagen (momenteel 't St. Liduina-Gesticht en st Geref. Rusthuis) te steunen. De heer Slavenburg opent het debat, wat volgens hem na 't indienen van B. en W.'s voorstellen nu niet meer in grootschen stijl be hoeft gehouden te worden. Overigens wil hij op merken, dat 't eigenlijk schande is, dat 't nieuwe tehuis voor ouden van dagen er nog niet reeds lang staat en verwijt B. en W. in deze kwestie een telkens weer over stag gaan. Onlangs wilde 't college alleen de rente maar verdeelen, nu wil 't ineens weer een deel van 't kapitaal zelf be steden. Voorts zegt spr„ dat volgens hem 't nieuwe gasthuis in dezen de prioriteit moet bezitten en dan pas de andere gestichten aan de beurt kun nen komen. Hij is er niet erg op gesteld, dat de uitvoering van den nieuw-bouw door Gemeente werken zal geschieden, zooals B. en W. willen blijkens hun voorsteflen. (De voorzitter bedoeld is alleen, dat Gemeentewerken 't zullen k u n- n e n uitvoeren, dus andere worden niet uit gesloten). Dan vraagt spr. zich af, of wij die gelden van het Fabrifonda eigenlijk wel mogen gebruiken en bestemmen voor den bouw. Hij acht 't daarom beter, om vaste zekerheid te hebben, nog eerst eens 'n Juridisch advies hierover in te winnen. We moeten in ieder geval blijven in de lijn van den erflater. In 1842 is bij K. B. vastgesteld, dal verpleging in 'i St. Jacobs Gasthuis moet geschieden, waaruit spr. de prioriteit van dat gesticht meent te mógen concludeeren. 'L Huidige gesticht is te kil en te onaangenaam, dat geeft spr. direct toe, maar 't beheer is zeer goed. Nu de gelden voor een nieuw gesticht er zijn, dan meent spr. tenslotte, is er geen aanwijzing, om, indien 't tenminste geoor loofd is, die gelden niet daarvoor te besteden. De heer K orpel is er tegen, om deze zaak nu weer zoo uit te pluizen, op gevaar af, evenals in 1901, haar weer sleepend te houden, 'n Nieuw gesticht moet er z.i. komen, ook afgezien van het Fabrifonds. Hij brengt intusschen B. en W. dank voor de thans ingediende voorstellen en verzoekt tenslotte dringend nu niet meer woorden te gebruiken, maar bij acclamatie tot den bouw van een nieuw tehuis te besluiten. Nu wonen de oud jes in een soort gevangenis dan komen zc in een paviljoen met licht, lucht en warmte. De heer v. d. Tempel wil er attent op maken, dat men hangende 't overleg met, Ged. Staten, nog geen voorbereidende plannen moet gaan maken, wat hij toch in 'L schrijven van B. en W. meent gelezen te hebben. De heer C o 11 wil wel direct een nieuw tehuis maar de kwestie der bestemming van de renten van het overige kapitaal nog laten rusten. De heer v. Noordennen is 't met zich zelf nog niet eens, of de raad eigenlijk wel be voegd is, op eigen gezag een nieuw gesticht te bouwen men moet er toch ook rekening mee houden, of wij de gelden van het Fabrifonds daarvoor mogen besteden. Weth. B o d d e s sprekend namens 'L col lege, had van den heer Slavenburg, als propa gandist voor een nieuw St. Jacobs-Gasthuis, de verklaring verwacht, dat hij door de voor steilen van B. en W. aangenaam verrast was geworden, maar dit bleef achterwege en hij ver weet zelfs 't college een telkens over stag gaan. Waarom B. en W. er thans over denken als bekend, vervolgt weth., is toch in hun schrijven omschreven de groote kwestie as n.l. hoe aan geld te komen en diL meent men nu uit 't Fabri fonds te kunnen halen. Ook moest er in deze zaak eerst overeen stemming zijn tusschen regenten en administra teuren van Gesticht en Fonds en B. en W„ wat eveneens een reden kan worden genoemd waar om die zaak niet eerder is aangepakt. Weth. geeft overigens toe, dat 't voorstel der C. H. fractie voor de regenten en administrateuren een aanleiding is geweest, om met hun voor stellen te komen. Weth. meent verder, dat 't St. Jacobs-Gasthuis reeds genoeg prioriteit is gegeven, door 't grootste deel van liet kapitaal ervoor te bestemmen van het overige deel zal een fonds worden gevormd ten bate van parti culiere gestichten, zoodat én gemeentel, instel ling én ook de overige tehuizen hun rechtvaardig deel zullen kurinen bekomen. Beide ideeën moet men tegelijk trachten te verwezenlijken. Weth. acht 't niet vanzelfsprekend, dat de nieuw-bouw door Gemeentewerken wordt uitgevoerd dit zal men altijd nog nader kunnen bezien. Hij moet den heer Slavenburg airaden, nu weer eerst nog juridische adviezen te gaan vragen begin daar niet aan, zegt hij, gedachtig cle woorden uit 't stuk „De Iviesvereeniging van Stellendijk" Wat twee juristen uit één artikel kunnen halen, daar hebt u geen voorstelling van. Voor weth. is voldoende veiligheidsklep, dat wij de zaak niet op eigen houtje kunnen afdoen. Ged. Staten hebben er nog wat in te zeggen en misschien spreekt de Kroon ook nog een woordje mee (applaus van Mej. Noordijk). Den heer Korpel moet weth. opmerken, dat, wanneer de gemeente de beschikking over 't Fabrifonds niet zou krij gen, er voorloopig ook geen nieuw gesticht zal komen. Met de voorbereidingsplannen, stelt weth. den heer v. d. Tempel gerust, zal 't han gende 'L overleg met Ged. Staten zoo'n vaart niet loopen, in ieder geval zullen vooruit geen kosten worden gemaakt. De heer Gollé, besluit weth., is de eenigstc geweest, clie voorloopig de kwestie der bestem ming van de renten van het overige kapitaal (ten bate der partlc. gestichten) nog zou. willen aanhouden, maar hij wil hier tegenover zetten, dat én regenten én administrateurs én B. en W. van meening zijn, dat Mie renten-kwestie tege lijk met de plannen voor een nieuw tehuis moet worden beschouwd en liij vertrouwt, dat ook de Raad hiermee accoord gaat. (Slot volgt). (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) fV v*n ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2