DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKENL B"Tb:oL0™*Tpt i"Itde™ <r,drb°™133 3ra"' FEUILLETON. Het geheim van het moeras. 48ste Jaargang. Donderdag 19 Februari 1925. No, 14179 post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagawndnummeï l ,jW ??i "Zr- a Z ZZr Infz°nden mededelingen 75 ct. per regel, met Officieel Kerkbericht 10 ets. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. - Incassokosten worden berekend. Gratls-Ongevancnverzckering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 20ïlbij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een fVJ veri>e?f van elken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.HolLAlgem.Verz.bank Schiedam Bij krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDER AYET. Burgemeester on Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit, van 16 FMmiari 1925 VERGUNNING VERLEEND aan lo. de N.V. „ACETYLENA", Bijkantoor Rotterdam, om vergunning tot oprichting van een benzine-installatie met een ondergrondsche aftapinrichting in de Westvost, kadaster Sectie C. No. 1174 (gcd.) vóór het pand Westvest 18, kadaster Sectie C. Bo. 796 en 2o. de N.V. „ACETYLENA", Bijkantoor Rotterdam, om vergunning tot oprichting van een benzine-installalie, bestaande uit een onder- grondsch reservoir met een inhoud van 2000 L. en een bovengrondsche aftap- en tevens vulin- richting, in en op de voetstraat aan den Singel, kadaster Sectie I. No. 2419 (ged.j gelegen vóór het pand Singel 212, kadaster Sectie I. No. 414. Schiedam, 19 Februari 1925. BollenliBdsik Nieuws, ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Amerika heeft met betrekking tot eene nieuwe conferentie ter beperking van de bewapening haar voelhorens uitgestoken en de Rritsche regeering gepolst om te weten te komen of de Fransch-Britsche relaties van dien aard zijn dat eene voorloopige bespreking kans van slagen zal hebben. Van het Britsche antwoord zal af hangen of de regeering te Washington vervolgens Frankrijk, ItaJië, Japan en andere landen zal polsen. Amerika wenscht ook voor de nieuwe, even als voor de eerste conferentie haar doeleinden duidelijk omschreven te hebben en, voor zoo ver bekend, zal de legerkwestie buiten het raam van de nieuwe conferentie vallen, die haar onderwerp zal beperken tot inkrimping van de hulp-oorlogsschepen en waarschijnlijk van de vliegtoestellen. DE MILITAIRE CONTROLE. Het definitieve rapport van de intergeallieerde militaire controlecommissie over de ontwape- ning van Duitschland is gister door generaal Wak-li te Parijs op het ministerie van Buiten- landsche Zaken gedeponeerd. Een afschrift er van is onmiddellijk toegezonden aan elk van de in den gezantenraad vertegenwoordigde lan den. Terzelfdertijd is aan maarschalk Foch een exemplaar overhandigd als voorzitter van het intergeallieerde militaire comité van Versailles. Het rapport is geadresseerd aan Herriot, als voorzitter van den Gezantenraad. Het rap port omvat 44 getypte pagina's twaalf annexen zijn aan het rapport toegevoegd, waarvan de meest belangrijke zijn het rapport van de sub commissie voor de effectieven en dat van de sub-commissie voor de ontwapening. De bijvoegsels hebben een technisch karakter en geven veie gedetailleerde preciseeringen over het in gebreke blijven van Duitschland ten opzichte van de militaire bepalingen van het Vredesverdrag. Flet rapport zelf, dat dikwijls naar de bij voegsels verwijst, heeft een algemeen karakter. Het in gebreke blijven van Duitschland ten aanzien van zijn ontwapeningsverplichtingen (effectieven, politie, fabrieken van oorlogsma teriaal, wetgeving, enz.) is er in gegroepeerd en de geestestoestand van Duitschland ten aan zien van de ontwapening wordt er in uiteen gezet. Het militaire comité van Versailles zal on middellijk met de bestudeering van het rap port beginnen. De conclusies van dat rapport waren reeds aan dit. comité bekend dooi' de tweemaandelijksche rapporten, die het van de commissie ontving. Men gelooft, dat de Gezan tenraad Zaterdag of Maandag het gemotiveerde advies van het comité van Versailles zal kunnen ontvangen. Herriot heeft vandaag kennis van het rap port genomen.' De geallieerde regeeringen zullen het elk bestudceren. Flet is mogelijk, maar nog niet zeker, dat Herriot zich spoedig naar Londen begeeft om over het rapport te confereeren met Baldwin cn Chamberlain. ENGELAND EN AMERIKA. Op grond van een belangrijke mededeeling uit Washington legde Chamberlain gister in het Lagerhuis in antwoord op een vraag van Ken- worthy de volgende verklaring af. Een nieuwe ontwapeningsconferentie zal dooi den president der Vereenigde Staten bijeen wor den geroepen, ter bespreking van een verdere beperking van den vioolbouw. Voorbereidende besprekingen over deze conferentie zijn op het oogenblik gaande. De Amerikaansche gezant te Londen heeft deze kwestie onofficieel ter sprake gebracht en de Engelsche regeering houdt zich thans hiermede bezig. In antwoord op een andere vraag, of de Brit sche regeering voornemenswas, om voor een dergelijke conferentie voorstellen te doen, ver klaarde Chamberlain, dat men het doel van de conferentie daarmede niet zou dienen. Zoodra hij in staat zou zijn, het Lagerhuis nadere me- dedeelingen te doen, zou hij daaromtrent een verklaring afleggen. In aansluiting aan deze verklaringen van Chamberlain deelde de minister van Marine mede, dat de indertijd gestaakte voorbereiden de werkzaamheden voor den bouw van een nieuwe haven in Singapore tot nu toe niet her vat zyn. De Minister van Marine, Bridgeman, ver klaarde verder dat op zijn ministerie een com missie. gevormd was, om te onderzoeken, hoe het verouderde scheepsmateriaal binnen het kader van de conventie van Washington kan worden vernieuwd. Uit Washington wordt in verband met de ontwapemngskwestie nog gemeld, dat er te Londen niet-forméele besprekingen worden ge houden betreffende de beperking der bewapenin gen. Er is evenwel nog geen definitief resultaat bereikt. De besprekingen zijn nog niet zoover gi voideid, dat er een fonneele uitwisseling van nota's heeft plaats gehad. En toen hij daarop na honderd ootmoedige smeekingen van den angstigen en tot vertwijfe ling gebrachten man zich er voor liet vinden om hem een schijnbare hulp te verschaffen, toen was het de hulp van een woekeraar die zijn slachtoffer steeds vaster in zijn netten verstrikte.' De toehoorder leunde met den elleboog op de tafel en hield -zijn gelaat in de schaduw zijner vlakke hand. Er was een zwak beven in zijn stem, toen hij na een poos sprak Het is een zware beschuldiging, die u daar tegen uw voormaligen meester hebt uitgesproken. En gestelc nu dat het de waarheid was, welke beweeggronden zouden hem bij zulk een nietswaardige handeling ge leid hebben Ellendige hebzucht en begeerte naar rijk dom. Armbrecht wist precies dat, de gioote landerijen, die Friedrich Horenberg in den om trek der stad bezat en waarin het grootste deel van zijn vermogen stak, binnen enkele jaren het viervoud, zoo niet het tienvoud hunner waarde zouden verkregen hebben en hij had het er op toegelegd die zoo goedkoop mogelijk in handen te krijgen. Daarom zocht Dorenberg te vergeefs naar een kooper. Hij had zijn zwager Armbrecht, in wien hij een ervaren en eerJijk DUITSCHLAND EN HE VOLKENBONI). De Fransehe gedelegeerde in de Ontwapenings commissie van den Volkenbond, Paul Boncour, voorzitter van de commissie voor de Lands verdediging uit de Fransehe Kamer, verklaarde tegenover een correspondent van de „Vossische Zeitung te Geneve omtrent cle behandeling van de nota van Duitschland aan den Volkenhonds- raad die in de aanstaande bijeenkomst van den Raad,ter sprake wordt gebracht, o.m. het volgende Het is geheel uitgesloten, dat de Volken- bondsraad eenige uitzondering ten gunste van Duitschland op het 'Pact kan toestaan. Het eenige, wat Duitschland kan eischen, is een behandeling op voet van gelijkheid in den Raad, die reeds is toegezegdMaar verder is het in het belang van Duitschland zelf, geen andere uitzonderingen te verlangen. De militaire con trole zal voor Duitschland hét vernederend karakter verliezen, als deze wordt uitgeoefend door een organisme, waarin Duitschland zelf' als gelijkgerechtigde zitting heeft. Als Duitsch land zich daarvan echter uitsluit, is het zijn eigen schuld, als de controle een vernederend karakter behoudt. Op een opmerking, dat men in Duitschland wenscht dat bij de uitvoering van art. 16 van fiet Pact rekening wordt gehouden met de ont wapening van Duitschland, verklaarde Boncour, dat vanzelfsprekend rekening zal worden ge houden met de bijzondere omstandigheden van ieder land. Bovendien is hierin voorzien in art, 16 van de Uitvoeringsbepalingen. „Overigens voegde Boncour er schertsenderwijze aan toe zult u ons genoeg officieren en manschappen voor het internationale leger kunnen leveren." Voorts zekle Boncour nog, dat het volgens zijn mecning niet alieen voor Duitschland maar voor de geheele wereld een geiuk zou zijn, ais Duitschland er eindelijk toe besluiten kon, onder dezelfde voorwaarden als de andere leden tot den Volkenbond toe te treden. DE ÓPIUMCONFERENTIE. De regeering der Vereenigde Staten zal voor de eerste maal een bijdrage aan dén Volkenbond betalen. Zij heeft zi<h n.l. bereid verklaard, het aan deel der Vereenigde Staten aan de Internatio nale Opiumconferentie voor haai- rekening te nemen. Dit aandeel zal even groot zijn als het grootste deel, dat door eenigen anderen staaf, betaald zal worden. De tweede Opium-Conferentie heeft gister avond ae tweede lezing van de nieuwe conventie beëindigd. Heden wordt de slotzitting gehouden en dan heeft de teekening van de conventie plaats. koopman meende te zien, met den verkoop be last. en het was geen wonder, dat er in deze om standigheden niets van kwam. In plaats daar van groeiden de moeilijkheden van clen ongeluk- kigen man van dag tot dag aan. Ailes wat hij ook begon mislukte. De tot wanhoop gebrachte n 1 .id geen eigen wil meer. Ik -weet niet, mijnheer of u ook den inhoud van het gesprek bekend is, dat uw broeder onmiddellijk vóór zijn vlucht met Armbrecht heeft gehad „Gaat u verder", sprak de ander met toon- looze stem. „Ik verzoek u dringend voort te gaan." „Welnu, Dorenberg kwam bij zijn zwager om hem in de hoogste wanhoop mede te deelen, dat hij na de verijdeling zijner laatste hoop, weer buiten staat was om aan zijn verplichtingen te voldoen en dat hij een groote som noodig had, als een bankroet moest worden voorkomen. En Aimbrecht was comediant genoeg om zijn in wendige vreugoe achter een medelijdend gelaat ie ver lergen. Hij beriep er zich op, dat hij reeds zoo vaak geholpen had, dat hij zelf zich op dit oogenbnk m verlegenheid bevond cn zijn plichten jegens vrouw en kind voorgingen. Heeft ,UW J'™e(,er 11 ncoit over dit onderhoud gespro ken 1 „Ja dat heeft hij, woordelijk heeft hij bet mij zelfs overgebracht.Maar ik bezweer u gaat u voort „ioen klaagde Armbrpcht bitter over de schande, die door het bankroet zijns zwagers PRUISEN. Bij den aanvang van de gister gehouden ver gadering van den Pruisischen Landdag heeft de president Bartels de vreeselijke mijnramp te Dortmund herdacht. Daafop kreeg de minister-president Marx het woord. Hij stelde allereerst het nieuwe kabinet voor, en sloot zich aan bij de woorden van deelneming, goor den president uitgespro ken. Hij beloofde de grootste aandacht te zullen wijden aan 'n verdere verbetering van de or ganisatie ter voorkoming van mijnongelukken. Warme woorden van dank wijdde hij aan de leden van het vorige kabinet. Daarop las Marx de regeerings-verklaring voor, waarin hij ook de kwestie van de ontruiming tier Keulsche zone memoreerde. Men moet zich, zekle hij, tot het uiterste inspannen om deze zone zoo spoedig mogelijk van de bezetting te bevrijden. Over den financieelen toestand uitte de pre mier zich pessimistisch, daar gebleken is, dat de belastingen door het rijk niet meer in de zelfde mate als vroeger worden overgemaakt, terwijl de uitgaven hooger zijn opgevoerd dan te voren. De premier kon zich niet verhelen, dat er periculum in mora is. Het is noodzakelijk het noodlijdende deel van de landelijke bevol king door credieten bij te staan en te verhinderen dat zij door te hooge belastingen te zeer wordt gedrukt. Op het gebied van onderwijs en opvoeding zal de regeering zich houden aan de groote lijnen van het vorige kabinet. De school moet, Zeide hij, den geest van het ware Christendom m de practijk verwezenlijken. Aan het slot van de rede van den premier kwam het tot stormachtige protesten der com munisten, die hem „Barmat-schieber" enz. toeriepen. De vergadering moest dientengevolge een tijdlang geschorst worden. VOLKENBOND. De Co'ëidinatie-Commissie ran den Volken hond heeft de besprekingen over de controle op den particulieren aanmaak van wapenen tot Mei uitgesteld. DE STRIJD IN ARANIE. Uit gister te Londen ontvangen officieele berichten uitDiedriah lijkt, dal de stad geduren de vier dagen hevig is beschoten door de Waha- bietcn. Het bombardement noemt thans evenwel af. Gistermorgen is geen schot gelost. De gebouwen van de Britsche legatie zijn tweemaal getroffen en de consulaten der andere landen zijn min of meer beschadigd. Menschen- levens-vallen daar evenwel niet te betreuren. Voor zoover hekend is, zijn ook geen andere vreemdelingen getroffen. ALBANIË. Naar via Berlijn uit Durazzo wordt gemeld, zullen in de republiek Albanië inplaats van een leger, politic-troepen worden gevormd onder leiding van Engelsche officieren. ENGELAND EN HET PROTOCOL. In tegenspraak met verschillende geruchten deelt de Londensche draadlooze dienst mee, dat het kabinet gister het protocol van Gcnéve niet besproken heeft. De - verschillende rappoitcn dienaangaande zijn nog niet ingekomen. Intusschen meldt een R.C. bericht uil, Londen De ministerraad is bij zijn gehouden bespre king nopens het protocol van Genéve niet tot een definitieve beslissing gekomen. In principe werd echter besloten een gewijzigd ontwerp- protocol aan de dominions voor te leggen en dit eerst nadat de regeeringen der dominions er hun goedkeuring aan zuilen hebben gegeven bij den Volkenbond in te dienen. In ieder geval staat thans vast, dat de Britsche vertegenwoordiger in de eerstvolgende bijeen komst van den Raad van den Volkenbond een nieuw uitstel tot September zal aanvragen met de mededeeling, dat de conferentie in Juni niet kan plaats hebben. °p zijn eigen naam viel. In de zwartste kleuren schilderde hij de komende gebeurtenissen en door hem, niet door Dorenberg, werd het eerst op een mogelijke vlucht gezinspeeld. En de on gelukkige, angstig gemaakte man ging daar op niet eens gemakkelijk in. Eerrt toen Armbrech alles had uitgeput, wat hij aan verzoeken, voor stellen en bedreigingen te berde kon brengen, verklaarde hij zich bereid Duitschland ter wille van zijn zuster en zijn kind voor eenigen tijd te verlaten, tot Armbrecht alles in orde gemaakt zou hebben wat deze op zijn eerewoord be loofde. De kleine Helena zou tot den terugkeer l-aars vaders in Az-mbrcchts woning oen tweet e tehuis vinden en nog denzeifden dag kwam zij dan ook met haar kleine koffertje en met rood geweende oogen aan." Wanneer een nieuwe aanval van hoest hem niet op dit oogenbhk verhinderd had iets op te merken, dan zou Wendland gezien hebben, dat de hand van zijn toehoorder beefde en dat Hij moeilijk ademhaalde als iemand, die zich niet bovenmenschcijke inspanning bedwingt °m een hevige smart of een diepe ontroering meester te blijven. „Én toen kwam het ergste", ging Wendland voort, toen hij zich weer voldoende hersteld had om te kunnen spreken. „De onverwachte stading van betalingen van Friedrich Doren berg en zijn vlucht baarden een geweldig op zien. Alleen het aanzien van Armbrecht en de door hem afgelegde verklaring, dat hij zou trach- ALLERLEI. Uit Stockholm De Zweedsche regeering heeft een commissie benoemd ter bemiddeling in de bestaande arbeidsconflicten. Het bestuur der werkgeversvereeniging heeft de uitsluiting in de papier-industrie uitgesteld van 19 Februari tot 25 Februari. Uit Sofia. Alhier is de communistische af gevaardigde Strasjirimof vermoord. Volgens een bericht uit Philippopel zijn daar Dinsdagavnd de secretaris-generaal Warbonof en de commissaris van politie Likomanof op straat door communisten gedood. ten de zaak in orde te brengen, kon de sehuld- eischers bewegen van een vervolging van den bankroetier af te zien. En toen hij wist dat zijn zwager aan gene zijde van den Oceaan was, bracht hij de zaak werkelijk in oi de, maar deed dit op Zijn manier. Hij betaalde de kleine SchukJ- eischers en noodigde degenen, die groote vorde ringen hadden, tot een streng vertrouwelijke bespreking in zijn huis uit. Ik was bij deze be spreking tegenwoordig, want ik moest daarbij getuigen dat de schandelijke leugens, die hij te berde bracht, zuivere waarheid waren. En ik herinner mij zijn toespraak nog zoo goed, dat ik in staat ben u die woord voor woord te her halen. U ziet mij in den treurigen toestand, mijne heeren", zoo sprak hij, „u te moeten be kennen, dat mijn rampzalige verblinde zwager niet alleen zooals ik vermoed had een farm koopman maar rechtuit een misdadigergeworden is. De in uw handen gekomen wissels, die mijn handteekening dragen en die mij gedurende de laatste dagen gepresenteerd zijn, blijken ver- valscht te zijn en ik moet dus elke verplichting tot hun inlo-sing afwijzen." Met een kreet was de vreemdeling opgevlogen. Zijn gezicht was vaal en zijn oog schooi vlammen „Heeft hij dat gewaagd, de nietswaardige Ik mijn broeder een wisBelvervalscher. - een gemeene misdadiger - een dief Neen maar je liegt. Zoover kan Armbrecht's verdol vc-nlu id niet gegaan zijn (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1