DAGBLAD WOQK SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 4881e Jaargang. Vrijdag 20 Februari 1925 Si». 14180 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentien: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekeringf 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 201) bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Alsrem.Verz. bank Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij of krachteni wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 5 Februari 1925 het verzoek van het Technisch Bureau Ir. F. DUB BELMAN om vergunning tot oprichting van een inrichting tot het smelten en vermengen van asphalt in den logger, liggende in de Buiten haven, kadaster Sectie L. No. 1555 (ged.), achter het pand Hoofdstraat 40/42, kadaster Sectie L. No. 2047, met een electromotor van 4 P.K., drij vende een roerinrichting, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd, Schiedam, 19 Februari 1925. Sta ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag, 19 Februari. Aan de orde is de voortzetting van de behande ling van het ontwerp tot wijziging van het Re- geeringsreglement van Ned.-Indië. De heer v. Boetzelaer v. Dubbel dam (G. H.) wijst op het belang van het wetsont werp, dat naar inhoud en vorm teleurstelt. De thans gevolgde wijze van behandeling leidt niet tot het beoogde doel. De heer F e b e r (R. K.) schetste de veran derde mentaliteit der inlandsche bevolking. Van een algemeene volksbeweging in Indië voor auto nomie is echter geen sprake. Na de thans aan hangige reorganisatie moet direct fundamenteele herziening van de staatsinrichting van Indië worden ter hand genomen. De positie van den gouverneur-generaal is volgens het ontwerp zeer onzeker. Spr. veroor deelt de instelling van een wetgevenden raad. Het wetsontwerp dient veel verbeterd te worden. De heer Rutgers (A. R.) betoogt, dat het van den Volksraad zal zal afhangen, of er in vloed van zal uitgaan. De gouverneur-generaal blijve de man van de Nederlandsche regeering. De heer van Rijckevorsel (R. K.j heeft respect voor de moderne vooruitstrevend heid, maar gelooft niet dat er" veel van terecht zou komen. De ervaring heeft al het een en ander dienaangaande geleerd o.a. bij de Franschen, die getracht hebben de koloniën tot departemen ten te maken. Hij merkte verdèr op dat ontijdig verbreken van alle banden tusschen Nederland en Indië zeer ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Een oorlog over onze successie zou niet uitblijven en Indië zou er wellicht op achteruitgaan. Dergelijke gevolgen wil men echter voorkomen en daar om moet de eenheid van het heele Rijk vóór op staan. We moeten daarbij voortbouwen op hetgeen bestaat. Het voor ons liggende ontwerp biedt daarvoor een grondslag. De Minister van Koloniën, de heer D o Graaf f, geeft allereerst een korte schets van de ontwikkeling van het bestuurswezen in In dië. Op de grondslagen die Minister dé Waal Malefijt legde, voortbouwend heeft Minister Pleyte den Volksraad voorgesteld die het begin was van de medewerking der Indische samen- Het geheim van het moeras. 55) Bij den onomkoopbaren Rechter, voor Wiens troon ik wellicht reeds spoedig staan zal, zweer ik u het is de waarheid en niets dan de waarheid wat ik zeg. En het was geen inval van het oogen- blik die hem zoo deed handelen, maar het slot eener sluwe, maandenlang doorgezette bereke ning. Valsche posten in de handelsboeken steun den zijn beweringen en hij zou stellig zonder aarzelen voor eiken rechter der wereld het be drog bezworen hebben, dat hij daar op kosten van den armen vluchteling pleegde." Met een dof steunen viel de andere op zijn stoel terug. Verder", drong hij aan, „verder „Hij deed den' verschrikten schuldeischers zijn voorstellen om zooals hij zeicle onder zware offers de eer zijner familie te redden. Hun vorde ringen geheel te bevredigen, daartoe was hij niet in staat en bij een gerechtelijk verloop van het bankroet zou hun, wijl hij in dat geval de ver- valschte wissels onvoorwaai delijk weigeren moest nauwelijks vijf percent uitgekeerd worden, blij echter bood hun dertig percent, als zij zich daar mede eens en voor altijd bevredigd verklaarden, hem alle voorhanden eigendommen, waaronder het grondbezit buiten de stad en de vervalschte de regeering. De Volksraad was een leving aan adviseerend college. Zooveel mogelijk wordt nu alles aan de or ganen in Indië overgelaten. De Staten-Generaal houdt zijn daadwerkelijk toezicht op het beleid in Indië o.a. door zijn goedkeuring van de be grooting. Zij kunnen hun goedkeuring aan een afdeeling onthouden. Langs een omweg kan de Kamer dus haar zin doorzetten, omdat de Re geering verplicht is in geval van afkeuring een ontwerp in te dienen om in de moeilijkheid te voorzien. De Minister breekt zijn rede af. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Binnenland, Vliegveld in Twente. Op het departement van waterstaat is een conferentie gehouden ter bespreking van de stichting van een vliegveld in Twente, waar afgevaardigden van Gedep. Staten van Overijsel, van de gemeenten Enschede, Hengelo, Lonne- ker, Oldenzaal èn Almelo en van de Kamer van koophandel voor Twente tegenwoordig waren. Besloten werd, dat Gedep. Staten een commissie zullen benoemen, die van advies zal dienen omtrent de tot standkoming van het vlieg veld. De Westlandsehe waterwegen. Het moet in het voornemen liggen van mr. G. P. Zaayer, den voorzitter van do commissie, die door Gedeputeerde Staten van Zuid-Ilolland is benoemd om rapport uit te brengen over de waterverbindingen in het Westland (waarbij ook het Haagsche Kanalenplan is betrokken) zoo danige spoed achter de werkzaamheden te zetten dat het rapport nog vóór de zomerzitting van de Staten gereed zou zijn.- De „R. K. Boerenstand", het officieel orgaan van den R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond, heeft lieden een emigratie-nurnmer uitgegeven, dat met Lal van degelijk deskundige artikekn gevuld en uitstekend verzorgd is. De, domaniale steenkolenmijnen. Zooals bekend, bestaat er reeds vele jaren een kwestie'tusschen den Staat der Nederlanden en de AkenMaastrichtsche Spoorweg-Mij., in zake het betalen van vergoeding aan den staat voor de exploitatie door deze maatschappij van de domaniale steenkolenmijnen. Ook de arbeiders ondervonden door de kwestie tusschen de regeering en de Aken-Maastricht sche Spoorweg-Mij. veel nadeel. De staking in 1921 was er o.a. een gevolg van. Naar de „Tel." nu van officieele zijde vcr- neemt, is in de gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der AkenMaastrichtsche Spoorweg-Mij. een voorstel van den Staat der Nederlanden in zake het contract aangenomen. Binnenkort zal de indiening van een wets ontwerp vanwege den minister van financiën te verwachten zijn, regelende het contract, betreffende de verhouding tusschen de Aken Maastrichtsche Spoorweg-Mij., die de dominiale mijnen exploiteert en den Staat der Nederlan den. Georganiseerd overleg in onderwijszaken. De voorzitter van den Bond van Nederland sche onderwijzers heeft gisteren bij zijn bezoek aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen opnieuw ter sprake gtbracht de instelling van een commissie voor georganiseerd, overleg in onderwijszaken. De minister liet zich in meer positieven zin uit elan den eersten keer en deed de toezegging, dat hij. de uocdige stap pen zal doen om zoo mogelijk tot de instelling van bedoelde commissie te geraken. Wijziging Drankwet. Mevrouw BakkerNort heeft aan den mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid ge vraagd of hij bereid is mede te deelen of vóór 1 Mei a.s. een ontwerp van wet tot wijziging van de Drankwet kan worden verwacht, om aan de bezwaren van de logtmentvcrgunningcn en de z.g. vervanging tegemoet te komen en of de minister, indien het antwoord op de vraag ont kennend is, vóór 1 Mei a.s. maatregelen wil treffen ter bescherming van de rechtmatige belangen der tegenwoordige vervangers, die andois dupe kunnen worden van de te verwach ten regeling, j zijn aan de stom, die uil de publieke kas werd beschikbaar gesteld. da t Emigratie. De heer Kleerckoper heeft aan den minister van Justitie p.ifi. -de volgende vragen gesteld." Heelt de minister van Justitie kei.uis genome n van de zeer zware beschuldigingen, in de „Nieu we Rotlerd. Courant" gericht tegen den heer S. L. Ve enstra, inspecteur der redaswe cring bij het departement van Justitie Acht de minister van Justitie lui geoorloc-id dat een ambtenaar laat staan de. inspecteur van dezen dienst, op welke wijze nan ook, gel delijk is betrokken bij de plaatsing van werk zoekenden, met name om hen ais kolonisten te doen trekke n naar den vreemde Is het juist, gelijk in voormeld dagblad wordt gesteld, dat de inspecteur der reelasse.ering „uil zuiver winstbejag" een „op niets dan ónder- nemingswinst gebaseerde affaire" drijft, \\jelke door de voorstellingen van hom en zijn last hebbers „ten onrechte veelal wordt beschouwd als een „officieel" bureau, waaraan de Nederland sche overheid haar sanctie verleent"? wissels wilden overlaten en zich tot stilzwijgen over Frièdrich Dorenberg's misdaad verplicht ten. Het was een schandelijk voorstel en toch moest hel, den bedrogen schuldeischers edel moedig toeschijnen. Zij gingen Zonder uitzonde ring er op in eri Armbrecht was met één slag van een welgesteld man schatrijk geworden. „De ellendeling! En verder? Weet u nog meer „Nu gold het natuurlijk de mogelijkheid van een terugkeer van Frièdrich Dorenbc-rg te voorkomen en deze schurkenstreek was de laatste waartoe ik de hand Iccncn moest. Arm brecht droeg mij óp een brief aan zijn zwager te ontwerpen, waarin hem werd meege deeld, dat- de dingen zich veel erger hadden ontwikkeld dan te verwachten geweest "was. Een ï'coks van zijn handelszaken wier eigenlijke bewerker in wei kei ijk beid alleen Armbrecht geweest was .werden in verband met zijn later bankroet en met zijn vlucht als bedijiegelijk beschouwd en onmiddellijke gevangenneming, alsmede eèi onteerende straf stond hein, ingeval hij terüg- keercle, te wachten. Ik zag toen dat Armbracht aan dezen brief nog een postscriptum toevoegele, maar ofschoon ik bijna den bals uitrekte om over zijn schouder te kijken, gelukte het mij niet dit te ontcijferen." „En vernam u ook later niet, wat dit post scriptum behelsde „Neen. Ik werd reeds twee dagen later uit Permanent Hof van Internationale Justitie. Het Permanent I-lof van Internationale Justi tie zal Zaterdag 21 dezer, des voormiddags te 11 u. 30 een openbare zitting houden ter voor lezing van zijn advies in de zaak betreffende de Grieksehe en Turksche bevolkingsuitwisseling. De fusie hij de belastingen. Hef bericht in het blad van gisteren ov-er de samenstelling van de commissie voor de uit werking van de beslissingen in zake fusie bij de belastingen is, naar men ons meldt, onjuist. De Olympiade. P o t e s t a n t s e h v e r z e I». Omtrent het voorstel der regeering om gedu rende vier .jaar, eik j,aar twee en een halve ton beschikbaar, te stellen vcor de Olympiade, die in 1928 te Amsterdam zal worden gehouden, schrijft „De Standaard" Vraagt men ons welke eisc-lu n de Kamer in hel algemeen ten aanzien van zoodanig subsidie zou moeten stellen, dan zou o.i. moeten blijken, dat er in de kringen der. sportbcoeh naren zelf blijk moet worden gogev n van genoegzame be langstelling. Al diegenen, die de Olympiade hier gaarne zagen, zouden dit behooron te to enen door ook met hun geldelijke bijdrage de zaak te steunen' En hef bedrag, dal op die wijze vrijwillig werd, bijeengebracht, zou minstens gelijk motten mijn betrekking in het huis van Armbrecht ont slagen. Men had mij niet meer noodig." „Zoo, dan zal ik het u zeggen, want ik want mijn broeder heeft mij dezen brief getoond. Onder verwijzing naar de omstandigheid, dat zijn loop baan in de oude w ereld toch voor altijd ten einde was en dat hij voor vele. jaren niet aan een terug keer mocht denken, werd aan Frièdrich Doren- berg door dit postscriptum voorgesteld zich reeds toen voor dood te laten doorgaan. Arm brecht verlangde liet van hem als een heiligen plicht,'dién hij tegenover zijn kind had te ver vullen en alleen onder deze voorwaarde zoo schroef hij kon hij voor de kleine Helene de zaak geheiih houden alleen onder deze voor waarde ook kon hij haar in zijn huis houden en voor haar zorgen als voor zijn eigen dochter. „De schurk! En op zulk een laaghartig aan bod is uw broeder werkelijk ingegaan De vreemdeling zweeg geruimen tijd toen sjei hij, meer tot zich zelf dan tot den ander sprekende „Het mag hem -niet licht gevallen zijn, inaar hij had geen andere keuze, beter dat zijn kind h< m als een doode beweende, dan dat hef zich over zijn afkomst moest schamen en de gedachtenis van den gevluchten misdadiger vervloekte. Armbrecht had hem in zijn brief heilig beloofd, dat hij Helene als zijn eigen kind zou beschouwen. Zou het dan geen zelfzucht geweest zijn, zijn aanbod af te wijzen, dat zoo aanlokkend scheen! Ja, mijn broeder ging op dat aanbod in en ver- Goecl beleid vraagt, naar onze meening, de Kamer deze eiseh stelt In de tweede plaats zou moeten worden nagegaan, of de schatkist dc uitgaven, die ge vraagd worden, in verband met den huidigen toestand zou kunnen dragen. Eerst als omtrent deze twee zaken voldoende zekerheid ware verkregen, zou men zijn stem aan het voorstel kunnen geven, als men nl. geen prin cipieel bexwaar had. Voor de anti-rovolutionnaire Kamerleden zal dit principieel bezwaar wel bestaan. Wij laten het oordeel over de sport en de sportwedstrijden nu nog terzijde. Daarover is in onzen kring verschil van meening mogelijk. Ook zouden wij het karakter van de Olympiade goed moeten nagaan, vóór men in dit opzicht een gegrond oordeel konde vellen. De Minister van Onderwijs juicht de komst- der Olympiade vooral toe met het oog op de lichamelijke oefening, zoowel wetenschappe lijk als praetisch, en hij spreekt van de verbin ding van sport en kunst. Ook wijst hij op de internationale belangstelling, die ons wegens de Polympiade te deel zal vallen, een belangstelling, die ons volk in elk opzicht ten goede zal komen. Wij behoeven de waarde dezer uitspraak echter niet nader te Onderzoeken, omdat zich al dade- ;ijk bij ons een onoverkomelijk bezwaar opdoet. Het bezwaar, dat zijn grond vindt in de te wach ten ontheiliging van den dag des Hei ren. Dit is voor den Anti-revolulionnair van het meeste belang, want hier geldt het geen oordeel over menschelijke daden, maar een gebod Gods. Werd de dag des Heerenwel ontzien, ware daaromtrent bij de toezegging, die de Regeering deed, een voorbehoud gemaakt, was dat aanvaard, dan zouden wij, om onze houding te bepalen, het karakter van de Olympiade en onze verhouding Lot sport- u wedstrijd nader onder de oogen moeten zien. Maar er is geenerlei voorwaarde daarom trent gesteld en dus staal deze zaak bij ons op den voorgrond en behoeven wij er eigenlijk verder niet over te spreken. Men mag wel aannemen, dat er van een ont zien van den Zondag geen sprake zal zijn, en zelfs ook ec-n gedeeltelijk ontzien zou ons niet bevredigen en ons bezwaar niet wegnemen. Uit dien hoofde verzet lid orgaan zich al dadelijk legen het voorstel, en het spreekt den wensch uit, dat het niet zal worden aange nomen. Het oordeel van „De Ncdcilander" is niet minder scherp. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Jubileum O.B.K. 't. Bestuur van „Oefening Baart Kunst" verzoekt ons er de aandacht van genoodigden op te willen vestigen, .dat het feestconcert Zondagavond stipt 8 uur zal aanvangen. Ter voorkoming dus van stoornis bij liet in nemen van zitplaatsen wordt men verzocht tijdig voor den aanvang tegenwoordig te willen zijn te 71/2 uur zal de zaal worden geopend. Verder kunnen wij nog mededèelen dat de firma van Rossem te Rotterdam de feestvierende vereeniging een heel aardige verrassing heeft aangeboden, door op zich te nemen tijdens de receptie van Zondagmiddag den bez.oekers van haar geurige thee te schenken. bond zich, zijn kind geen teeken van leven meer te geven zoolang Armbrecht zijn belofte ge trouw blijven zou. Maar uw verhaal wasnog niet ten einde. U zei dat u toen uit uw betrek king ontslagen werd „Ja, ik moest uit Duitsehland verwijderd worden, want Armbrecht vreesde mij als ge tuige van zijn voortreffelijk gelukt plan, of schoon hij zorg gedragen had dat mij geen enkel bewijsstuk in handen bleef. Daarom schilderde hij mij in verleidelijke kleuren het vooruitzicht van in Engeland zelfstandig zaken te doen en schonk mij als belooning voor mijn trouwe dien sten een som geld, die mij daartoe in staat zou kunnen stellen. Hij verlangde daarvoor slechts de plechtige belofde, dat ik een onverbrekelijk stilzwijgen zou bewaren en den Duitschen bodem nooit meer zou betreden." „Deze belofte hebt gij niet gehouden „De omstandigheden waren sterker dan mijn wil. Maakt u mij daarvan een verwijt? „Een gegeven woord te breken is altijd een onrechtvaardigheid. Maar ik ben niet tot uw rechter aangesteld. Waarom wendt gij u in uw tegenwoprdigen nood niet tot mijnheer Armbrecht Als uw verhaal waarheid is, heeft hij er toch zeker belang hij, u voor het uiterste te behoeden." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ■MWIiaMFMl IIHIIllMNIIII lil I'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1