Binnenland. De plaatselijke keuze. Onder liet opschrift Zeven keer te vergeefs" schrijft ,,De Rotterdammer" (A. R.) in ren driestar over het verworpen voorstel-Rutgers in zake de plaatselijke keuze. Wij riteeren het volgende „Dat het wetsontwerp tot invoering van plaatselijke keuze' niet, van de baan is, spreekt, van zelf. Zelfs in deze dubbele afwijzing door den Se naat mag niet worden berust. Doorzetten is te meer plicht, omdat door het ongelukkig toespitsen van enkele formeelè be zwaren werd geketst, hetgeen materieel op een meerderheid kon bogen. De teleurstelling, die tot tweemaal toe be reid werd, zal mr. Rutgers en zijn mede-voor stellers niet afschrikken. Daar zijn voorbeelden van gevallen, waarin zij, die het parlementair initiatiefrecht hanteer den, grooter moeilijkheden hadden te over winnen. In Engeland diende Wilberforce, de groote voorvechter voor de afschaffing der slavernij zeven keer te vergeefs zijn wetsontwerp tot vrijmaking der slaven in. Eerst toen hij voor de achtste maal met zijn ontwerp kwam, was de zege bevochten. Zoo dikwijls zal mr. Rutgers zijn gang naar de Eerste Kamer niet behoeven te maken. „Vroeg of laat zij het eer vroeg dan laat zal hij, naar het blad hoopt, nogmaals den Senaat binnentreden en dan ons hoogerhuis als triom fator verlaten." Uit de bouwvakken. De (neutrale) Patroonsbond voor de Bouw bedrijven in Nedeland heeft gisteren te Am sterdam langdurig beraadslaagd over het ont- werp-coilectief-contract. De vergadering heeft zich tenslotte niet met het ontwerp kunnen vereenigen en zulks op ongeveer dezelfde gron den, als waarop de Nederlandsche R. K. Bond van Bouwpatroons het heeft afgewezen. Het verzet van den Neutralen Bond geldt dus even min de hoofdzaken, doch slechts ondergeschikte punten van het ontwerp-collectief contract. Vandaag is hiervan aan de werknemersorganisa ties kennis gegeven. De Zomertijd. Het Verbond van vakorganisaties van hoofd arbeiders in Nederland heeft aan de Tweede Kamer verzocht, maatregelen te nemen, waar door ons volk de voordeelen van den zomertijd zal kunnen blijven genieten. Geen Kamerzetel verlangd. Naar aanleiding van loopende geruchten, ais zou de heer Simon A. Maas zijn medewerking hebben verleend aan de oprichting van het Vaderlandsch Verbond, met de bedoeling' een candidatuur voor een Kamerzetel te aanvaar den, verzoekt de heer Maas mede te deelen dat hiervan geen oogenblik sprake is geweest en dat hij, toen hij zijn medewerking heeft toe gezegd tot de oprichting van het Vaderlandsch Verbond, onmiddellijk tot de mede-oprichters van dat Verbond heeft gezegd hetgeen ook door hen is aanvaard dat hij zich niet voor een Kamerzetel beschikbaar kon stellen. De voorzitter der Eerste Kamer. De voorzitter der Eerste Kamer, de heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst en vrouwe Van Voorst tot Voorst—Crcmers hopen den 21sten April a.s. hun gouden bruiloft te vieren, aldus meldt „Het Huisgezin." Eerste Kamer. Opvolger van wijlen jhr. W. C. de Jonge als lid van de Eerste Kamer is de heer G. J. Lin- tleyer, te Viissingen. Plaatsing van lceningen. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben een circulaire gericht aan de besturen van gemeenten, polders en waterschappen in de provincie Zuid- Holland, waarin ze er de aandacht op vestigen dat het voor de plaatsing van leeningen bij offi- cieele of scmi-officieele instellingen ten eenen- male onnoodig is om de bemiddeling van derden in te roepen en dat de hiermede gepaard gaande prOvisiekostcn voorkomen kunnen worden in dien de gemeente-, polder- en waterschaps besturen rechtstreeks onderhandelingen aan- knoopen. Gedep. Staten laten in de circulaire volgen een opgave van de instellingen, waarop zij in het bizoncer het oog hebben, n.l. pensioenfonds voor de koloniale landsdienaren en locale amb tenaren pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren Rijkspostspaar bank Bank voor Nederlandsche gemeenten Rijksverzekeringsbank. Zij knoopen hier de opmerking aan vast, dat de Rijksverzekerings bank voorloopig geen gelden beschikbaar heeft. Uit de Kleedingnijvcrheid. Gistermiddag is het definitieve besluit van den Christclijken bond gevallen. Deze bond hand haaft zijn advies, aan de leden gegeven, de col lectieve arbeidsovereenkomst te aanvaarden. De dure woning. Bij de Tweede Kamer is een suppletoire be grooting ingedienct ten bedrage van 500.000 voor de ambtswoning van den minister van buitenlandsclie zaken. Iïet Olympisch subsidie. Het bestuur van de Christelijke Vereeniging van leerkrachten bij het gymnastiek-onderwijs in Nederland zendt ons, mot het verzoek tot opneming, naar aanleiding van de plannen der regeering inzake subsidieering van het comité tot voorbereiding der Olympische spelen in 1928, van oordeel zijnde, „dat de Olympiade met haar op de spits gedreven mensch- en stofver- heerlijking geacht moet worden in strijd te zijn met het Christelijk karakter .d.er natie en als zoo danig uit ons volksleven dient geweerd te worden een protest tegen het voornomen om staats gelden voor dit doel beschikbaar te stellen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van hot Handelsinforma tiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 20 Februari in Nederland uitgespro ken 88 faillissementen tegen 104 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 tot en met 20 Februari 1925 626 fail lissementen tegenover 647 over het zelfde tijd perk van het vorige jaar. De neutrale pers. Wij hebben eenigen tijd geleden ge wezen op het feit, hoe de neutrale „Telegraaf" in een bespreking over den toestand in Indië de „ruim hartigheid" prees van Christenen, die practiseb geen verschil maakten tussehen de vormen van godsdienst. Met zoo'n gelijkstelling, schreven wij, houdt de waarachtigheid op van den éénen Godsdienst, die beweert en bewijst alléén vrucht te zijn van God's posi ieve Openbaring. Een week daarna schrijtt de Fransehe heer de Jou- venel in hetzelfde blad een zeer vreemd artikel over de verhouding van Kerk en Staat, waaruit blijkt, dat deze senator, die het bij voortduring heeft over de bul ,,Unitam(!) Sanctam" de kwes tie niet al te grondig heeft bestudeerd. Zaterdag laatstleden schreef dan dé Engel- sche heer Fisber een artikel over „Practische verdraagzaamheid", waarin op zoo'n hardhandi ge wijze de geschiedenis in het aangezicht wordt geslagen, dat het werkelijk de spuigaten uitloopt. Het getuigt toch wel van vermetelen durf om het land van Hendrik VIII, Elisabeth en Crom well, het land, dat Ierland eeuwenlang martelde en de Katholieken als zeloten behandelde tot den tijd der Emancipatie-wet, godsdienstig verdraagzaam te noemen sinds 1688. Het was zeker loutere practische verdraag zaamheid, dat er 400 jaar lang geen Katholiek minister werd in Engeland Maar de „neutrale" pers is waarheidlievend De heer mr. v. Gigch Jr. krijgt na dit histo risch fraais de gelegenheid' om in het zelfde Zaterdagavondblad onder den titel „De heilig heid van het leven","de theorie eener ware hondenmoraal te ontwikkemn. Deze jurist komt de lezers der „neutrale" krant Vertellen, dat zij, die moord begaafl „onder hevig sentiment en onweerstaanbaren drang" voor den strafrech ter „geen groot gevaar looptn". En hij waagt 't dan nog als zijn meening uit te spreken, dat „de mogelijkheid van een dergelijke straffeloöze handeling (moord op iemand, die daarom verzoekt) voor den arts dient te worden geschapen. „Want, aldus motiveert deze dienaar des rechts met sciiippeisiogica zijn im mor celen eisch, „in een tijdperk, waarin de oorlog nog steeds officieel erkend wordt, behoort men de heilige onaantastbaarheid van het leven niet te zeer als dogma te verkondigen." Wat 'n verbijsterende Verwarring En men wil met zulke sterke staaltjes voor zich dan nog ontkennen, dat er ooit „wat tegen den godsdienst staat" in de ncutiale pers. Onbegrijpelijk Of liever: heelbegrijpelijk. Want wie de waarheid niet goed kent, ontwaarl dc dwaling nooit. („Tijd") Stads- en Gewestelijk Nieuws. „Freuleken". De groote Volksbondzaal was gisteravond prachtig, zoo goed als geheel bezet, toen de R.K. Schied. Tooneelclub ten bate van de katholieke Armenzorg, Herman Roelvink's bekende stuk „Freuleken" voor 't voetlicht bracht. De amateurs-tooneelisten hadden zich, met de keuze van genoemd stuk lang geen lichte taak gesteld een gezelschap ex professo zal er zelfs nog de handen aan vol hebben maar on danks dit alles, hebben zij clp moeilijke hinder nissen in spel, mimiek en techniek over 't alge meen schitterend weten te overwinnen. In dit kader willen we ook vooral den regisseur, den heer H. de Lint, als oud-H.B.S. leeraar van hier nog wel bekend, niet vergeten, onder wiens knappe en energieke leiding 't stuk er af is gebracht in den zeer prijzenswaardigen trant, zooals 'tgister ten beste is gegeven. Van de spelers en speelsters zelf, die in dit werk van Roelvink allen zonder uitzondering een hoofdrol hebben, kunnen we ditmaal ook bijna niet anders dan goeds schrijven. Er is door allen kranig, vlot, hoog te waardeeren werk geleverd en haast geen enkele wanklank werd in 't mooi harmonisch geheel vernomen. We weten eigenlijk niet, wie we nu eerst als bij zonde ren uitblinker zouden moeten noemen. De zwaar ste rol was wel die van den ongelukkigen, lam men, aan zijn stoel gekluisterden Job, welke de heer W. Blaisse voor z'n rekening had genomen en we durven 't zonder overdrijven te zeggen, schitterend tot 't einde toe heeft vervuld, 't Vermaarde tweetal, zouden we 't haast willen noemen de heer en mevr. Rademaker-Nolet had ook geen lichte partij te spelen, resp. als de joviale Iman van Aerschot en 't onhandige, doch hartelijke pleegkind Miebetje. Zij eveneens „ston den" glansrijk hun taak, waarom we dan ook een enkele overdreven, naar gemaaktheid zwemende gestie van Miebetje haar gaarne vergeven. Van 't zelfde kleine euvel was ook de heer J. Zoetmul der, spelende voor den tamelijk onnoozelen, meisjesachtigen jonker Hans, niet altijd vrij, doch overigens handhaafde hij zijn naam op tooneelgebied, krachtig. Technisch de zwaarste rol had wel mej. Th. Melchers, de coquette, aan etiquette verslaafde Henriette, die ons van echte Haagsche "hutspot van Fransch en Hollandsch liet genieten, en dit op voortreffelijke wijze. Verder noemen we met eere de praestaties van den heer H. Nolet, als papa baron van Averling en last not least 't spel van mej. M„ Blaisse, de vertolkster van de titelrol, die zoo echt natuurlijk het lieve, moederlijk bezorgde Freuleken heeft weten weer te geven. Was 't spel bijzonder loffelijk, ook de enscè- neering, de costuums, grimage en kapsels waren keurig, waarvoor de fa. Brinkhaus alhier, wel een extra woord van hulde toekomt. Na afloop van het eerste bedrijf werd den voor zitter van de tooneelclub, den heer W. Rade maker, namens 't R.K. Armbestuur een krans overhandigd,welke zeker meer dan verdiend was. Een strijkje, gevormd door dé heeren J. Nolet en A. Blaisse (viool en piano) maakte zich even eens nog zeer verdienstelijk. Het publiek was den geheelen avond opgeto gen, bijzonder enthousiast. Voordrachten-avond Muziekschool. Door de leerlingen van de Kunst- en Elemen taire klassen van de Muziekschool van Toon kunst zal Dinsdag, 24 Febr. a.s. in Musis Sa crum een voordrachtenavond worden gegeven, bij welke gelegenheid tevens de heer L. Bokhorst die 1 Febr. j.l. zijn 40-jarig jubileum als concierge der school herdacht, gehuldigd zal worden. Voor de pauze staan op het program instru mentale en vocale soli,duo's en een duet, terwijl het Meisjeskoor ,,0 Jubel mijn hart", van Kor Kuiler, zal zingen. In het tweede gedeelte van den avond zal „De schoonste faestdag" de bekende cantate van Cath. van Rennes, voor kinderkoor, so praansolo, strijkorkest en piano, onder leiding van den directeur, den heer H. Smalbroek, uitge voerd worden. „Onder Ons." 't Strijkorkest „Onder Ons" waarvan de heer D. Voorhuijzen, dirigent L, geeft Maandagavond a. in Musis" weer een uitvoering, waarbij ook 't tooneelgezelschap „Vriendenkring" weer z'n medewerking zal verleenen. Gezien 't program, wacht ons een mooie en gezellige avond. Iïanzebaiik bisdom Haarlem. Teneinde te komen tot minnelijke liquidatie van de Hanzebank in het Bisdom Haarlem, worden de crediteuren der bank door het Hoofd bestuur van de Haarlerosche Hanze uitgencodigd tot eene algcmeene veigariering op 26 Februari a.s. in he Stadsgehoorzaal te Leiden. Deze centrale vergadering sluit aan op de in ongeveer alle plaatsen van het bisdom gehouden vóórvergaderingen, waar de overgroote meer derheid der crediteuren aan hun vertrouwens mannen volmacht verleende om mede te werken tot buitengerechtelijke liquidatie. Op de centrale vergadering te Leiden, welke voor alle crediteuren toegankelijk is,zal werden voorgesteld eene Commissie te benoemen voor de behartiging eon de belangen der crediteuren bij liquidatie. Loxor. Het program van „Luxor" bevat niet minder dan drie hoofdnummers. Eerst gaat een buitengewone komische klucht in 5 acten „231/2 Uur met verlof" dan volgt de gevoelvolle film „Vadertje" waarin Jackie Coogan de hoofdrol speelt en meteen de harten van de toeschouwers verovert. Het laatste nummer „De schaduw van Parijs" is een realistische greep uit het apachen-leven, met pakkende momenten en goed spel, vooral van Pola Negri, maar niet geschikt voor onvol wassen en. Pandora. liet programma opent deze week met een aardige trucfilm „Wat een beetje haar doet Direct hierna volgt, een komische twee-acter „Jan Handig". Hierna de eerste hoofdfilm „De wrekende hand" een spannend Wild-West sen satie-drama met in de hoofdrol de bekende film acteur Tom Mix. Een zeer mooi gespeelde film. De revue „Rechts houden" is vanwege het groote succes voor een week geprolongeerd. Bovendien traden gisteravond, als extra variété- nummer, voor het voetlicht een zangers-duo in mijnwerkerscostuum, welke eenige liedjes, op het mijnwerkersleven betrekking hebbende, ten gehoore brachten. Na de pauze, de „clou" van dit programma, een film in 6 acten „Wij zien ze vliegen". Een dol komische film, waarin tevens zeer sterke staal tjes van vliegkunst gegeven worden. Een programma, dat een even groot succes be loofd te worden als het vorige. Buurtverceniging Broersveld. Donderdagavond hield de buurtvereeniging Broersveld wederom een feest vergadering in liet „Musis Sacrum" vclke als naar gewoonte schit terend geslaagd mag heeten. De voorzitter, de heer Schaeffer, opende dezen avond en sprak zijn voldoening uit dat de samen werking van de bewoners met liet bestuur, zoo naar aller wcnsch gaat, en dat het hem groot genoegen deed voor een sl anipvolle zaal hetwoord te mogen voeren De voorzitter moest eerst den treurigen plicht vervullen om het overlijden van het bestuurslid den heer v.d. Most te herdenken; hij zeidè dat zijne gedachtenis lang bij .ons zal blijven voort leven Na nog verschillende mededeelingen gedaan te hebben, en allen bewoners nog eens te hebben aangespooj d,op cle ingeslagen weg te blij ven voort gaan, en zooveel in hun vermogen is de wekelijk- sché contributie te verhoogen. De notulen werden gelezen en goedgekeurd en ging men over t ot het afwerken van het program me!. Door de dillettantenclub „Eén zij ons streven" werden voordrachten ten beste gegeven, die alleszins tot hun recht kwamen, en zoo mochten dan de spelers 'n warm applaus en den dank van den voorzitter ontvangen. Omstreeks 11 uur was de tombola afgeloopen, en verscheen de heer Rakkert met de zoo begeer de muziek; zoo bleef men tot één uur zeer ge zellig bijeen. Een uitkomst Zooals een annonce in dit blad aangeeft, heeft de bekende coiffeur, aan de Nieuwe Haven 265267, alhier, de heer Jos Kleiss, zich een nieuw instrument aangeschaft, waarmede hij de z.g. „violet-stralen" of ook genoemd de „hoog- tezon in zakformaat" in toepassing kan brengen. De nieuwe vinding, welke door zeer deskundi gen o.m. door professor Eberhart, hoofd der IToogeschool voor Electro-therapie te Chicago, ten zeersLe wordt aangeprezen, dient speciaal voor 't verwijderen van roos en schilfers, reini ging en sterking der hoofdhuid en is een voorbe hoedsmiddel tegen haar-uitval. Terecht wordt ze dan ook betiteld met een „uitkomst'^öór haarziekten en haaruitval." Bij de behandeling, welke bij den heer Kleiss in een apart salonnetje geschiedt, heeft men niet de minste last van schokken of trillingen dat waarborgt de constructie van het instrument en de deskundige hanteering ervan. De heer Kleiss verstrekt, aan de belangstellen den, die zich zeker niet zullen laten wachten, gratis étdvies en stelt zeer matige eondities. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's mid dags Stofbril, knipmes, nummerbord van auto, zilveren kettinkje, koperen gewicht, tang, hand doek, tabakspijp, renteboekje, sleutel, kinder bontje, handverwarmer voor rijwiel, hangslot, gewicht, dameshandschoen, portemonnaie, tee- kening, kinderlaarsje. Bij vinders koralen rozenkrans, A. Zwamborn Singel 48/3 grijze dameshandschoen, J. Schoof, St. Liduinastraat 102 postduif, J. van Vooren, Tielman Oemstraat 4 sleutel, M. v. Deventer, Breedstraat 30; manchetknoop, J. van Noord, Singel 25 dameshand»choen, M. Ruigrok, Broers vest 49 ceintuur, G. v.d. Maij, Singel 132/ 17 dameshandschoen. P. Esbach, Bakkerstraat 21/11 portefeuille met portretten, W. Lake- veld, Broersveld 126/2 herdershond, J. Heijster, Schiebaanstraat 12, Kethelbroche, E. Boes, Maasstraat 11 lederen kinderportemonnaie, H. H. v. Dullemen, Puttershoekschestraat 31 gla cé handschoen, T. Meijer, Spinhuispad 9 school- taschmet inh. C. Feijen, Nieuwe Buurt 23a post pet, H. Niemeijer, Bleekstraat 3; ijsmuts, J. Dijkstal, Singel 208 rijwielbelastingplaatje, A. Schreuder, Lange Kerkstraat 76 zinken penning, A. van Buijtenen, Hagastraat 76 sleu tel, I. Schoei, Abbenbroekschestraat 13 bril in «tui J. van Son, Hoofdstraat 99 brood zak met emaille blikje, A. Kruining, Overschie- schesplein 3; R.K. kerkboekje, P. van Meeteren, Vriendschapstraat 6 vernikkelde sigarenaan steker, G. Hoogland, Rozenburgerstraat 7, olie- pot. van auto, L. Verschoor, Vriendschapstraat 2. UIT ROTTERDAM. W. B. Theater. Het journaal geeft ons eenige heelden betrek king hebbende op het Heilig Jaar o.a. de opening van de Heilige deur door Z. H.denPaus. De revue gaf een interessante opname van een Pepervreter, een vogel welke leeft in de ourwouden van Bra zilië. Een aardige klucht in twee acten is „Hij, zij en de twee schoonmoeders". Hierna als eerste hoofdfilm „De kleine zwerver" een romantisch filmverhaal met moqi en gevoelvol spel. Ter af wisseling een eerste rangs variété-nummer een paar komische acrobaten. Na de pauze een schitterend filmwerk „Tot Hoogen prijs". Een kunstfilm in 6 acten geheel in natuurlijke kleuren. Een mooi programma. Vervolg Kerkbericht. KALENDER. (22 Februari1 Maart 1925). Parochiekerk van den H. Joannes de Dooper en van dc Koningin van den Allerh. Rozenkratisi Zondag. Zondag van Quinquagesima, blz. 123. 2e Oratie van Petrus' Stoel te Antiochië, blz. 608. Prefatie van de TI. Drievuldigheid, blz. 51. In de St. Jan de Hoogmis plechtige Votiefmis van het H. Sacrament met Gloria en Credo, blz. 381. Maandag. H. Petrus Damianus, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar, blz. 608. Dinsdag. H. Matthias, Apostel, blz. 609. Prefatie van de Apostelen, blz. 54. Woensdag. Asch-Woensdag. Wijding der Asch, blz. 126. De H. Mis, blz. 129. Geen Gloria. 2e Oratie van den Z. Constantius van Fabriano, Belijder der Dominicanerorde, blz. 612. 3e Oratie, blz. 101 Oratio III A cunctis. Prefatie, blz. 47. Deze prefatie wordt, als niet anders wordt aangegeven, iederen dag gebeden tot Passie- Zondag. Donderdag. Van den dag, blz. 133. Geen Gloria. 2e en 3e Oratie, blz. 101. Vrijdag. Van den dag, blz. 134. 2e en 3e Oratie, blz. 101. Zaterdag. Z. Villana de Bottis, Weduwe der Dominicanerorde, blz. 612. 2e Oratie van de H. Maagd (van den Zaterdag). 3e Oratie van den dag, blz. 136. -4e Oratie van den Paus, i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2