m DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Aaoustmus Joseplius Gallier, 48ste Jaargang; MaandagFebruari 1925 fila. 14182 BureauKOEMARKT i Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maapden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentièn: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 509 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bü verlies van een doen in zake. een ontwapeningsconferentie door de genade Gods en de gunst van den Apostolischen ötoel BISSCHOP VAN HAARLEM, Huisprelaat van Z. H. den Paus, Assistent-bisschop bij den Pauselijken troon. Aan de geestelijkheid en de geloovigen van ons bisdom. Zaligheid in den Heer. Het afgeloopen jaar is voor Katholiek Neder land, en in het bijzonder voor ons Bisdom, een hoogstgewichtig jaar geweest, voornamelijk door het Internationaal Eucharistisch Congres, dat met een zoo schitterenden luister is gehouden. Het was Ons een buitengewone vreugde te verne men, dat niet alleen in Amsterdam, de plaats van het Congres, maar in alle parochiën van ons dio cees, het Allerheiligste Sacrament in die dagen werd vereerd, door bijna voortdurende aanbid ding in de kerken, door eenverhoogubijwonen der H.H. Missen en andereEucharistischegodsdienst- oefeningen en vooral door nagenoeg algemeene Communiën. Wij werden door de buitenlandsche Bisschoppen gelukgewenscht met het levendig geloof van ons volk, en Ons werd voorspeld, dat die bewonderenswaardige vereering van het hoogheilig Sacrament van Jezus' liefde de'rijkste vruchten van heiligheid wel moest voortbrengen. Wij behoeven wei niet te zeggen, B.G. dat Wij Ons nog meer dan over het heerlijk verloop van het Congres zouden verheugen, wanneer die voor spellingen even heerlijk zouden vervuld worden, want anders zou het niet veel meer zijn geweest dan een schitterend vuurwerk, dat na afloop niet anders zou achterlaten dan de van tijd tot tijd oplevende herinnering hoe heerlijk is dit ge weest 1 Dit ieelijke woord „geweest" B. G. moet er af en daarom achten Wij het nuttig van deze gelegenheid gebruik te maken om U te wijzen op hetgeen noodig is om allereerst zij het niet zoo in het oog loopend maar toch werkelijk blijvend, te doen zijn, wat in die heerlijke dagen bewonderd is, maar ook en vooral om aan dien uiterlijk-schitterenden glans de innerlijke waarde te doen beantwoorden. Vooreerst dus maken Wij er opmerkzaam op, dat wij in het schoone schietgebed „Geloofd, aan gebeden en gedankt zij ten allen tijde het Allerh. Sacrament des Altaars" ons geloof uitspreken aan de altijdvoortdurende tegenwoordigheid van Jezus Christus op onze altaren, en dat Hij recht heeft daar zooveel mogelijk ten allen tijde te worden aangebeden. Het strekt Ons tot groote vreugde, dat dit hoe langer zoo meer door onze Geloovig;en zelve wordt gevoeld en dat dienten gevolge in onze grootere steden, waarin dit toch het meest bezwaarlijk is, de kerken open blijven gedurende het grootste gedeelte van lederen dag, om gelegenheid te geven tot eene voortdurende stille aanbidding van Ü.H. in Zijn Heilig Sacra ment. Wij koesteren gaarne het vertrouwen, dat dit schoone voorbeeld nog meer en overal zal worden nagevolgd, maar ook dat van die gelegen heid trouw gebruik zal worden gemaakt voor een kortere of langere aanbidding desnoods over eenige minuten bij het voorbijgaan van een open kerk zal zeker iedere geloovige daarvoor wel kunnen beschikken. Het lijdt bijüns geen twijfel, of ieder die dit ge trouw doet, zal als vanzelf er toe komen, om zich de vraag te stellen, of hij met eenigen góeden wil ook niet de gelegenheid kan vinden, om zoo niet dagelijks althans zeer dikwijls de H. Mis bij te wonen, die dagelijks in onze kerken wordt opge dragen, waardoor de verhevenste daad van aan bidding wordt gesteld niet slechts door den Priester, die het PI. Misoffer opdraagt, maar door iederen Geloovige die zich daarbij met den Pries ter vereenigt. En moge dan daaruit ook groeien de begeerte, om zich daar zoo dikwijls als slechts mo gelijk is, met den Priester te vereenigen op de meest volkomen wijze door de PI. Communie. Het schoone gebed van den PI. Thomas van Aqui- ne, dat wij zoo dikwijls liooren in onze Sacra mentshymnen, en dan natuurlijk ook meebidden verleen aan onze ziel, dat wij door het levend brood, hetwelk den menschen het bovennatuur lijk leven der genade geeft, in Uwe genade mogen blijven leven, en dat het ons altijd heerlijk moge smaken"...... dat schoone gebed zal onzen honger naar dit goddelijk voedsel onzer ziel voortdurend meer opwekken en als wij dan aan dien honger toegeven, zal onze ziel voortdurend meer door en van dit voedsel gaan leven. En hier raken Wij reeds de voornaamste vrucht aan, die Wij hopen te bereiken uit de veregring en aanbidding van het Allerheiligste Sacrament. De mensch bestaat uit lichaam en ziel en daar om heeft de godsdienst altijd van den beginne af uiterlijke vormen aangenomen, welke een^open- hjke erkenning, zijn, dat God gediend MOET wor den maar zelfs die openlijke erkenning zou hare waarde verhezen, wanneer zij niet oprecht ge- meend ware en daarom is het zeker, dat onze ze is de schitterendste betuigingen van eerbied en aanbidding ophouden ware Godsdienst tezijn, wanneer wij overigens God niet dienen door vol gens Zijnen H. Wil ons leven in te richten. Dan geldt het woord der H. Schrift „niet schoon is de lof in den mond des zondaars" en veroordeelt God zelf zulke aanbidders met de woorden „dit volk eert Mij met de lippen, doch hun hart is verre van Mij" dan worden zelfs de heerlijkste offers uit onze handen niet aangenomen doorGod, die op het offer van Abel welgevallig neerzag, maar dat van Kain als nietswaardig versmaadde dan kan zelfs de omhelzing van onzen Heer, evenals de kus van Judas, een verraad worden m één woord, onze openbare Gods-vereering moet de uiting zijn van onzen innerhjken eerbied, en van onze liefde tot God en dat is zij NfET, als wij Zijn geboden niet onderhouden want Hij zelf heeft ons geleerd „zoo iemand Mij bemint, hij zal Mijn woord onderhouden". Daaraan mogen vooral in onze lichtzinnigen tijd, wel eens ernstig denken onze mannen, die vaak door ge brek aan naastenliefde, somtijds zelfs door on rechtvaardigheid, ergernis geven onze vrouwen, die ondanks alle vermaningen, niet ophouden eene ergernis te zijn voor zoo menigen zwakken man deze allen vergeten te veel, dat de erger nis de grootste zonde is tegen Jezus' gebod dat wij elkander beminnen moeten en dat de Heer Zqn „wee" heeft uitgesproken over den mensch, door wien de ergernis komten zij vergeten, dat de ergernis zelfs grooter wordt, wanneer zij ge geven wordt door menschen, welse handelen, alsof zij meenen dat de openbare daden van Gods-vereering bidden, deelnemen aan gods dienstige handelingen, het ontvangen der HH. Sacramenten,allés goed maken en ware godsdienst zijn. Doch genoeg hiervan, laat Ons liever er aan herinneren, dat al deze Godsdienstige handelin gen niet alleen uitingen moeten zijn van innerlijke Gods-vereering, maar ook de groote, de krachtige middelen orn Gods' genade te verkrijgen, die wij zoozeer noodig hebben om onzen zwaKken wil te versterken en dat wij ze dan ook als genade middelen moeten aanwenden, om onze verkeer de neigingen te bestrijden in één woord, dat wij den ërnstigen wil moeten hebben, om in Gods lief de te volharden, en juist daarom ons zooveel mogelijk aan Zijne liefde moeten komen verwar men. Wij gaan weer den H. Vasten-tijd in, den tijd gewijd aan de herinnering van Jezus lijden be denken Wij daarin, dat Hij dit lijden begon met de bede „Vader, niet zooais ik wil, maarzooals Gij wilt" en vereenigen wij ons dikwijls met Hem in deze bede vergeten wij niet, dat Zijn lijden eindigde in het smartelijk, bloedige Kruisoffer en dat ditzelfde offer iederen dag op onbloedige wij ze in het H. Misoffer wordt herhaald, zoodat wij als het ware iederen dag onder het kruis Kunnen staan om aan de vruchten van Zijn offer deelachtig te worden dat Hij ons heeft voorge houden „wie Mijn vleesch eet en Mijn bloed drinkt, blijft in Mij en fk in hem" en „die Mij eet, zal door Mij leven". En worde dan alzoo deze Vasten-tijd een begin, om door die heilige genade middelen heilig te worden of toe te nemen in ware heiligheid. En omdat het gebed van den rechtvaardige zooveel vermag, vragen Wij U, B. G. dat Gij in Uwe gebeden ook anderen moogt gedenken on ze geloofsgenooten, dat zij hoe langer zoo meer volgens hun heilig geloof mogen leven onze dwalende broeders en de ongeloovigen, dat zij tot het licht der waarheid mogen komen, en dat die waarheid hun geve de vrijheid der kinderen Gods en den waren vrede der ziel, in één woord, bidden Wij voor den vrede van Christus in het rijk van Christus voor onzen H. Vader den Paus, die ons deze leuze heeft gegeven en die zich in dezen onstuimiger! tijd voortdurend bemoeit om dien vrede in Christus' rijk over de geheele wereld te herstellen bidden wij voor onze ge- eerbiedigde en allen eerbied waardig,.- Koningin, die leeft om haar volk in vrede en voorspoed te regeeren, voor haar en voor geheel haar Ko ninklijk Pluis en vergeet in Uwe gebeden ook Uns niet, opdat Gods Ons verleene, dat Wij de vermaningen, welke Wij U in Zijnen naam geven, zelf altijd mogen onderhouden. En zal dit Ons herderlijk schrijven op Zondag Quinquagesima, in alle tot Ons Bisdom belioo- rende kerken, alsmede in de kapellen, waarover een Rector is aangesteld, op de gebruikelijke wijz worden voorgelezen. Gegeven te Haarlem, den 13 Februari 1925. AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Op last van Z. D. Hoogwaardigheid, J, M. v. d. TUYN, Secretaris. voordat te Genéve definitieve resultaten zijn bereikt, positief dan wel negatief. Het koor van instemming, waarmee de ge ruchten omtrent een ontwapeningsconferentie door heel de V. S. zijn begroet, toont echter voldoende aan, dat de publieke opinie zeer sterk gezind is ten gunste van stappen in deze richting. Ploewel alle sLaten te kampen hebben met sLijgcnde uitgaven in verband met sociale hervormingen en verbeteringen der openbare diensten, begrijpen de belastingbetalers hier zeer wel, dat groote verlagingen der belastin gen alleen verwacht kunnen worden door ver mindering der begrootingen van Oorlog en Marine. DE MILITAIRE CONTROLE. In welingelichte kringen te Londen verluidt, dat de geallieerde nota aan Duitschland over dc militaire controle niet vóór de tweede hetlf van Maar* zal worden verzonden. Wanneer llerriot met het oog op den binnen- landschen toestand niet besluiten kari, naar Londen te gaan, zal Chamberlain op weg naar^Geneve den inhoud der nota met den 1'ransel-en premier te Parijs bespreken. Paui-Boncour, die Frankrijk bij den Volken bond vertegenwoordigd, heeft, volgens een uiter- vieuw in de „Figaro" gepubliceerd, twee voor waarden genoemd, waarop Frankrijk zou willen toestemmen in een ontruiming van de Keulsche zone, en wel lo. de onderteekeïïïng van een Fransch-Brit- sche defensieve overeenkomst en 2o. de organisatie van een permanente con trolecommissie in Duitschland. Hij zette echter uiteen, dat de overeenkomst met Engeland niet slechts de Oostelijke grenzen van Frankrijk en België dient te beschermen, doch alle grenzen vastgesteld bij het Verdrag van Versailles dient te garaudeeren. Het moet verder mogelijk zijn, dat andere naties, waar onder ook Duitscbland, zich bij de overeen komst aansluiten. Dit zou ipso facto insluiten Duitschlands toetreding tot den Volkenbond. van een aparte partij voor handwerk, handel en nijverheid, onder leiding van Dr. Goetzel en Lenz. - 1TALIAANSCHE ACTIE. De bladen te Parijs melden uit Cairo de gezant van Italië te Cairo verklaarde aan den eersten minister van Egypte, dat Itaiië van oordeel is, dat Egypte, onmiddellijk aan Italië moet afstaan de oase van Djaraboeb op de west grens van Egypte en grenzende aan de italiaan- sche bezittingen in Cyreiiaica(Tripolis).Do Egyp tische premier drukte zijn verbazing uit over dezen stap van Italië en verklaarde dat de Egyp tische «gezant te Rome aan Mussolini de Egyp tische zienswijze in dezen zal doen weten. Uit Londen wordt nog gemeld, dat Egypte dezen eisch van Italië definitief heeft verworpen. DE SC H UL DEN K WEST! E. Generaal Dawes heeft zich in 'n rede te Chi cago voor een reductie of eventueel armulee- ring der Franscbe schuld aan Amerika uitgespro ken. HET DUITSCH-IUJEAIËENSCHE CONFLICT. Zaterdag is aan den Duitscben gezant te Boe karest de Roemeensche nota overhandigd in zake de kwestie der oorlogsbankbiljetten.De Roemeen sche regeering betreurt het dat die kwestie nog niet is opgelost, maar dreigt tevens met economische repressailles, die daarin zullen bestaan, dat voor Duitsehe waren de meestbe- gunsiiging wordt opgeileven en inaxnuumtarie- vên worden ingevoerd. Ook wordt met een 26 Heffing gedreigd en de inbeslagneming van de vermogens van Duitsehe burgers. De berichten omtrent verwijdering met geweld uit het land van Duitschers wórden tegenge sproken. Verklaard wordt dat de Roemeensche regeering in ieder geval eerst het Duitsehe antwoord afwacht \oor eenigen maatregel te nemen. HET GRIEKSCH-TLRKSCHE GESCHIL. In de Zaterdagochtend gehouden openbare zitting van het Permanente Hof van Internatio nale Justitie is voorlezing gedaan van den tekst van het advies, door het liof uitgebracht in zake de kwestie van de uitwisseling der Grick- sche en Turksche bevolkingen. Het Hof is van meening le. Dat het woord „gevestigd" in art. 2 van de Conventie van Lausanne van 30 Januari 1023 betreffende de uitwisseling der Griektche en Turksche bevolkingen ten doel neef! de voorwaarde van Lijd en van plaats aan te gevi n, waarvan de uitwisselbaarheid afhankelijk is van de Grieken en Mohammedanen, resp. te ConsLantinopei of in West Thracië wonend nat net woord doelt op een feitelijken toeftand, welke voor de inwoners wordt gevestigd door een verblijf, dat een duurzaam karakter heeft. 2e. Dat opdat de personen, door art. 2 van de Conventie van Lausanne aangeduid, metden naam „Grieksche inwoners van ConsLantinopei" Kunnen worden beschouwd als gevestigd in den zin van de Conventie en vrijgesteld van de verplichte1 uitwisseling, zij moeten wonen binnen de grenzen van de prefectuur van de stad Constantinopel, zooals deze zijn vastge steld in de wet van 1912er zijn aangekomen, op welke plaats ook, op een datum vóór 30 October 1918 en reeds voor dezen la at sten da tum liet voornemen hebben gehad, er op een duurzame wijze te verblijven. Nieuws. ontwapenings-conferentie. Het Witte Huis maakt bekend, dat de voorbe reidende werkzaamheden voor de tweede onlwa- pmingsconfcremie nog niet zoover zijn gevor derd, dat de ofticieele bijeenroeping reeds zou kunnen geschi -den. Men hoopt dat de verdere onderhandelingen daarover vrucht zuilen dra gen. Nader verluidtPresident Coolidge is, naar gemeld wórdt, niet van zins verdere stappen BELGIE. Nieuwe verkiezingen. Volgens inlichtingen, welke uit goede bron zijn verkregen, zal het parlement 5 Maart ont bonden worden en zullen er 5 April verkiezingen worden gehouden, dat is anderhalve maand voor den gewonen bij de wet bepaalden datum. OUD-MINISTER HELLEPUTTE Te Leuven is gistermorgen, in den ouderdom van ruim 75 jaar, de minister van Staat, Georges Helleputte (Katholiek) gestorven. De over ledene werd te Gent geboren. In 1899 vaardigde Maeseyck hem naar de Kamer af. Helleputte was soepel van geest, een handig debater en van groote algemeene ont wikkeling. Gedurende veertig jaren was zijn invloed van dien aard, dat men hem den „keizer der Kem pen" noemde. Onder Leopold II was Helleputte minister van Openbare werken. Naderhand, als minister van Spoorwegen moderniseerde hij het spoor wegnet. Voorts stichtte hij de boerenbonden, dien machtigen vleugel van de Katholieke partij. DE CRISIS IN PRUISEN. De „Montagmorgen" meldt, dat als een gun- j Mig voorteeken voor ALLERLEI. Uit Isjang. Ten gevolge van de scherpe pro testen is het Amerikaansche stoomschip Ghichu. en, alsmede de kapitein van dat schip vrijgelaten- Het is gebleken, daL het schip door de militaire autoriteiten van Kweitsjau Foe werd vastge» Houden, daar het betrokken was bij de aanvaring van een Cnineesehe boot, waarvan het gevolg is geweest, dat een majoor van het Chincesche le ger en twee soldaten verdronken. Uit Melbourne. Zaterdag zijn eenige hon derden Grieken en Joegoslaven naar hun land teruggekeerd, daar zij in Australië geen werk konden vinden. Uit Stockholm. Zaterdagavond is een ver slechtering in den gezondheidstoestand vanBran- Ling ingetreden, welke zoo ernstig is, dat men met het verscheiden rekening moet houden. Uit Berlijn. De afgevaardigde van den Prui* sischen Landdag Von Pape, wien te zamen met nonnartz door de centrumfraeue was aangezegd iict mandaat neer te leggen wegens wegblijven uit de beslissende zitting van Vrijdag, heeft geweigerd daaraan te voldoen. Von Pape wil zijn kiezers in Westfalen hierover laten beslissen. De Viaamsche reserve-officier Remy de Man, die in beroep was gegaan tegen liet vonnis waarbij bij ter zake van het veroorzaken van den, dood van den fascist Maquet tot drie jaar gevangenisstraf en tot 50.000 irancs boete weid veroordeeld, is door het heroepshol van Brussel vrijgesproken, terwijl ook de seliadevergcedings- cisch der burgerlijke partij werd afgewezen. Op de conferentie der La Follette-partij, to Chicago is met 15 tegen 1 stem besloten geen derde politieke paitij te slichten. Onder de 15 stemmen bevonden zich ook die van leiders dör voornaamste bonden van spoorwegperso neel. La Follette was op deze vergadering niet aanwezig. Uit Washington: De Amerikaansche Se naat heeft het verdrag geratificeerd, waarbij het Britsclie mandaat over Palestina wordt erkend. Het verdrag waarborgt gelijkheid van beuande- ling van Britsche en Amerikaansche onderdanen in Palestina. i a a a i d. ir de vorming van een repu- 5 i in Pruisen zekere gebeurte- Naar het orgaan van e ,m van de Wirtschaftspartei gezollönbond «leidt, hebbe üiikeinsch kabinet nissen in den boezem van de Wirtschaftspartei schijnen te moeten .worden opgevat. De demo cratisch ge-oriënteerde leden der partij beginnen thans de tactiek der groot-grondbezitters te doorzien. Er is .reeds een afscheidiugsacwegiiig ingezet, welke heeft geleid |ot de oprichting Uit hel schilder-bedrijf. den Nederl. Schilders- jen de modern geor ganiseerde schildersgezellen met overweldigen.le neerd -rheid van stemmen het patroonsvoor,,,. I, et bestaande collectieve eonri-act voor 192 :6 'rijwel ongewijzigd te conti uieeren, verworpen. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN T A T dklofnnn IntAMAmmnnA*! ORT OH JÊL Ai -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1