PUROL Schrale Lippen RuweViuid rit bel meubelbedrijf. De commissie van vertegenwoordigers van werkgeversbondon in de meubelmakers-, stof feerders- en aanverwante bedrijven heeft aan de R. K. en Christ, werknemersorganisaties meegedeeld, dat zij bereid is, aan de aangesloten patroonsorganisaties te adviseeren, den duur van de bestaande arbeidsovereenkomst met één jaar te verlengen. De werkgeverscommissie zal nog confereeren met de vertegenwoordigers van den modernen meubelbewerkersbond, maar heeft reeds vooraf meegedeeld, haar standpunt ten opzichte van de handhaving van het loon- c.ontract niet te kunnen wijzigen. li. K. Centrale van burgerlijk overheidspersoneel. Eergisteren zijn de R. K. Centrale van bur gerlijk overheidspersoneel en een afgevaardigde van den Nederl. R. K. onderofficiersbond St. Martinus door een commissie uit de R. K. Kamerfractie, bestaande uit de heeren Suring Van Rijzewijk, Van Sasse van Ysselt, Van Schaik, Kuiper, Deckets, Van Wijnbergen en Bongaerts, ontvangen ter bespreking van den wcnsch, aan het rijkspersoneel eenige restitutie te verleenen van de plaats gehad hebbende zeer ingrijpende salariskortingen. Zeer breedvoerige besprekingen leidden tot de conclusie, dat om onmiddellijke hulp te brengen, het noodzakelijk zal zijn, de bestaande overgangsbepalingen te verzachten, in afwach ting van een herziening van het Bezoldigings besluit. De delegatie uit de Kamerfractie zal het besprokene rapporteeren aan de club, waarna aan de Centrale mededeeling van het besluit zal worden gedaan. Zeer binnenkort zal de R. K. Centrale in vergadering bijeenkomen, om haar verdere houding te bepalen. Stads- en Gew<föteli|k Nieuws. Gemeenteraad. De Gemeenteraad van Schiedam vergadert op Vrijdag 27 Febr. a.s. 's nam. te 2 uur. De agenda bevat o.m. 1. Voorstel van B. en W. om den heer A. de Jong, onderwijzer aan School CII, gerekend te zijn ingegaan 16 Februari 1925, over te plaat sen naar School Fik 2. Voorstel van B. en W. lo. om den heer L. Scheffers gerekend te zijn i§gegaan 1 Januari 1925 te benoemen tot vak onderwijzer in Handenarbeid aan de Centrale School voor het 7e leerjaar 2o. om in verband met vorenstaande benoe ming te besluiten tot aanvulling van de Ver ordening regelende de bezoldiging van ambte naren in dienst der Gemeente Schiedam. 3. Schrijven van B. en W. waarbij ter vast stelling worden aangeboden twee ontwerp- bésluiten tot wijziging van de gemeente-begroo ting voor den diénst 1924, Model D. tot een bedrag van resp. 1200.wegens kosten van inrichting van een Politie-posthuis en 140.32 in verband met de verdeeling van de post „Schrijf- en bureau behoeften." 4. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot onderhandsche verhuring op door hen te stellen voorwaarden aan M. Blommestêijn of anderen tegen een huurprijs van 19.per week van de boerderij aan de Hoofdstraat 85. 5. Voorstel van B. eq W. om hun College te machtigen iemand in tijdelijk dienstverband te belasten met controlediensten voor de gemeen te-belastingen en voor salarieering van deze bijbetrekking een bedrag van IOOOjper jaar beschikbaar te stellen, 6. Voorstel van B. en W. om te besluiten lo. dat de Gemeente Schiedam met ingang van 1 Februari 1925 zal toetreden tot de regeling der gemeenschappelijke gemeentelijke bewaar- school-akte-examens, zooals die is aangegaan tu-schen de Gemeente Rotterdam, 's-Graven- hage, Arnhem en Groningen 2u. tot intrekking van de Verordening rege lende het examen tot het verkrijgen der akte van hulponderwijzeres en van Hoofdonder wijzeres in de Gemeente (Gemeenteblad np. 26 van 1905). 7. Voorstel van B. en W. om aan de weduwe P. Schrootcn, voormalige werkster aan de open bare lagere school aan de Lange Nieuwstraat, tot wederopzegging een uitkeering te verleenen van 350.berekend naar een jaar. 8. Voorstel van B. en W. om een crediet vap 825.toe te staan voor de aanschaffing van 33 schoolbanken voor het schoolgebouw aan he Edisonplein. 9. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 38.500.voor ophooging en straata anleg op perceel XXI van het Grond bedrijf. 10. V oorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe Verordening regelende de samen stelling en den werkkring van de Schoonheids commissie voor dè Gemeente Schiedam. 11. Schrijven van de Commissie voor de Strafverordeningen betreffende de vaststelling vair een Verordening op de monumenten in de Gemeente Schiedam. 12. Voorstel van dc Commissie voor de Straf verordeningen tot wijziging van de Verordening op de tapperijen, logementen, openbare ver mak hjkheden en den handel in gebruikte roe reinl goederen te Schiedam. 13. Voorstel van de Commissie voor de Strafverordeningen tot wijziging der Verorde ning ter handhaving van de openbare orde en op dc openbare reinheid en gezondheid te Schiedam. 14. .Voorstel van B. en W. tot vaststelling Van et Reglement voor de Schoolvergaderingen aan de openbare lagere scholen te Schiedam. Belastingen. Het Gemeentebestuur van Schiedam heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht, inzake de jongste belastingvoorstellen der Regeering. In het adres wordt er op gewezen, dat de dooi de Regeering voorgestelde wijziging van de Rijksinkomstenbelasting waar-voor de Regeering 15 millioen uittrekt, niet het aangewezen middel is, om, wat de Regeering beoogt, den druk der inkomstenbelasting te verlichten „voor de kleine inkomens, waaruit vaak betrekkelijk veel moet worden bijgedragen tot de accijnzen en andere indirecte belastingen." Het adres wijst er op, dat, althans in dc meeste stedelijke gemeenten het niet de Rijks inkomstenbelasting is, die den last der inkom stenbelasting voor de lagere en de middelmatige inkomens zoo ondragelijk zwaar maakt doch wel de gemeentelijke inkomstenbelasting. Dit wordt met verschillende cijfers toegelicht. Bovendien wordt betoogd, dat ook, nadat het Rijk het terrein der accijnzen welke vóór de Gemeentewet zulk een belangrijke plaats in de financiën der steden innamen geheel tot zich trok, de gemeentelijke inkomstenbelastin gen, die toen als sluitposten moesten gaan dienen, steads zooveel mogelijk gericht moesten blijven op de lagen der bevolking, die jn de accijnzen betrekkelijk veel bijdragen. Dit is volgens het adres niet het geval met de Rijksinkomstenbelasting met haar sterke progressie die bijv. maakt, dat, ondanks haar hoogere belasting van de hoogere inkomens, zij in 1921/22 in Schiedam nog niet de helft opbracht van de Gemeentelijke inkomstenbelasting. Het adres concludeert dat, zoowel om op zich zelf in den zwaren druk der inkomstenbelasting voor de lagere en middelmatige inkomens ver lichting te brengen de voorgestelde verlaging der Verdedigingsbelasting II zal dit doen voor de hoogere inkomens alsook om als compen satie te dienen voor het betrekkelijk vele, dat deze groepen in de accijnzen en andere indirecte belastingen moeten bijdragen, een verlaging niet van de Rijksinkomstenbelasting, maar van de gemeentelijke inkomstenbelasting aangewe zen is. Het adres wijst er op, dat het tevens een eisch van billijkheid is, dat de Gemeenten door het Rijk in staat worden gesteld hun inkomsten belasting te verlagen. Immers de uitkeering volgens de wet van '97, die toch reeds onvoldoen de is geworden, is, ondanks de daling van de koopkracht van het geld, op haar oude bedrag per inwoner blijven staan, wat wel een unicum is. Uit dien hoofde alleen reeds behoorde zij met minstens 75 te worden verhoogd. Bovendien wordt er op gewezen, dat element van de uitkeering volgens die. wet was een tege moetkoming voor het feit, dat het Rijk de Ge meenten de accijnsheffing had ontnomen. Waar nu de accijnzen, evenals de invoerrechten, zoo zeer zijn verhoogd en uitgebreid, daar is het zeker billijk, meent het adjres, daarvan een ge deelte aan de Gemeenten ten goede te doen ko men, die, zooals werd betoogd, zooveel belas ting moeten halen uit de groepen der bevolking, die reeds zoo betrekkelijk veel in deze indirecte belastingen moeten bijdragen. Daardoor worden dan die groepen verlicht. Er wordt op gewezen, dat de raming voor 1924 van de gezamenlijke directe belastingen van het Rijk was 196.7 mil lioen, van de accijnzen 149.6 millioen en van deze met de invoerrechten samen 185.6 millioen, terwijl de laatste bedragen door de nieuwe en verhoogde heffingen nog aanmerkelijk zullen stijgen. Het adres wijst er op, dat in 1921 en 1922 in afwachtingyan een spoedig teondernemen definitieve herziening der uitkeering een voor- loopige verhooging daarvan plaats had, die ge schiedde naar behoefte en die kon gaan tot 100 van de vaste uitkeering. Herziening zoowel als bestendiging van de voorloopige verhooging bleven daarna echter achterwege. De. verhooging heeft in 1921 en 1922 resp. 10.2 millioen en 13.8 millioen gekost. Het adres wijst er op, dat met een gedeelte van het bedrag, dat de Regeering voor verlichting van de inkomstenbelasting voor de lagere inkomens uittrekt, op dit gebied dus wel iets is te bereiken. In het adres wordt er op gewezen, dat, mocht men meenen, dat de Gemeenten niet de noodige zuinigheid betrachten wat wordt' ontkend volgens het adres zijn de Gemeenten in de hoog conjunctuur veel minder ver gegaan met het opvoeren der uitgaven dan het Rijk, zoodat er voor haar ook geen aanleiding bestond voor-zoo plotselinge sterke bezuiniging men in die rich ting voorwaarden kan stellen. Met name zou het adres het geen onbillijken eisch achten, dat wanverhoudingen tusschen de salarissen van de Gemeenten cn die van het Rijk, waar zij bestaan, worden opgeruimd,daar dit een onhoudbare toe stand is. Er wordt op gewezen, dat dit reeds lang voorwaarde was ten aanzien van de door het Bijk gesubsidueerde gemeente-onderwijsinrich tingen, al was daarvan in vele gemeenten jaren het omgekeerde het gevolg, n.l. dat de salarissen van het personeel aan deze inrichtingen aanmer kelijk hooger waren dan die van het andere ge meente-personeel. Behalve voor verhooging van de uitkeering betoogt het adres, dat een gedeelte der bovenbedoelde gelden naar billijkheid ook ware aan te wenden vopr verschillende maatrege len waarin de gemeenten van de zijde van het Rijk zijn te kort gekomen. Dit wordt in het adres nader toegelicht. De conclusie van het adres is, dat de Kamer wordt verzocht drang op de Regeering te willen pi toefenen in deze richting le. dat de gelden die de Regeering wil be steden voor het bovengenoemde doel n.l. ver mindering van den druk der inkomstenbelasting, gedeeltelijk worden bestomd tot verlichting van de gemeentelijke inkomstenbelasting door a. verhooging van de Rijksuitkeering aan de Gemeenten krachtens de wet van 1897 b, opheffing van de voor de Gemeenten n®. gebruik ikafHjd deelige wijzigingen van de subsidieregelingen voor de Gymnasia en de verpleging van arme krankzinnigen c. Invoering van een subsidieregeling voor het voorbereidend onderwijs, waarbij de gemeen ten behoorlijk worden tegemoetgekomen d. maatregelen te nemen tot het vermindèfen der huren van met rijksgeld gebouwde woningen waarvan de kosten door Rijk en Gemeente samen in de gewone verhouding worden gedragen 2e. dat niet wordt overgegaan tot het invoe ren van een nieuw stelsel voor dé Forensenbelas ting, waardoor de centra vari handel en bedrijf, die daarvoor op zware lasten zitten, zich een aanzienlijk bedrag aan belasting van de meest- draagkrachtigen, die in de gelegenheid zijn daar hun fortuin te zoeken, zullen zien ontgaan dat geen verandering wordt gebracht ten na deel® van de Gemeenten in de regeling der uit keering van de door het Rijk geïnde gemeentelij ke inkomstenbelasting, althans, dat deze niet- ongunstiger zal worden gemaakt dan dat het Rijk ruim uitkeert wat het bij behoorlijke in vordering zelf kan ontvangen. Zilveren Jubileum O. B. K. De Receptie. Grandioos kan de belangstelling worden ge noemd, welke het Harmonie-gezelschap O.B.K. gister bij de offieieele viering van zijn 25-jarig bestaan heeft ondervonden. Van alle kanten stroomden gelukwenschen en hulde-blijken binnen, als evenzoovele bewijzen van sympathie v;oor het kranige corps, z'n werk zaam bestuur en z'n eminenten directeur, den heer H. v. Gent. Ter receptie, gistermiddag van half drie tot half vijf gehouden,, in de gehoorzaal van den R.K. Volksbond, waar 't O.B.K.-bestuur tus schen bloemen en palmen achter de groene tafel troonde, verschenen allereerst de leden van het eere-coinité, met aan hun hoofd de edelachtb. heer burgemeester onzer stad. Met een kort maar krachtig woord, kwam de heer Gijsen namens 't eere-comité en ook namens 't gemeentebestuur de jubileerende vereeniging. complimenteeren. Spr. zeide een feest als een rustpunt te> beschou wen, vanwaar men dan eens op den afgelegden weg terugblikt. En O.B.K. kan z.i. dit met. trots doen. In de 25 jaren, dat 't gezelschap bestaat, he.eft het lauweren en successen behaald, als weinig andere 't vaandel, vol met eereteekencn, kan dat getuigen. Daarom brengt spr. hulde en dank en biedt als stoffelijk blijk daarvan een prachtig bloemstuk van het eere-comité aan. 't Gemeentebestuur besloot spr., wil ook niet achterblijven en schenkt u twee medailles voor uw concours van dezen zomer.Moge O.B.K.steeds in bloei nog toenemen en dit nog vele jaren. De voorzitter van O.B.K., de heer Straatman, toonde zich zeer getroffen door de gebrachte wel gemeende hulde, dankte voor de bloemen en me dailles en verwachtte de leden van het eere-comi té ook op het feestconcert, dat gisteravond werd gegeven. De burgemeester zeioe de uitnoodiging gaarne te zullen aanvaarden. De tweede, die naar voren trad, jvas de heer W. v.d. Toorn, die O.B.K. gelukwenschte namens „Orpheus" en „Perosi" Niet uit dwang van eti quette deed hij dat, zeide spr. maar van harte gaarne,omdat O.B.K. zoo'n bijzonder sympathie ke vereeniging is, wat zij te danken heeft aan de wijze, waarop zij steeds heeft gewerkt. Haar streven was niet, maar muziek te maken en te blazen op trompetten zonder meer, maar zij heeft altijd daarbij de zedelijke opheffing van den arbeider voor oogen gehad en dit op schitterende wijze bereikt. Ook iets bijzonders in O.B.K. is, dat drie bestuursleden vanaf de oprichting drie bestuursleden vanaf de oprichting in dezelfde functie werkzaam zijn gebleven qn dat zij 25 jaren lang denzelfden kranigen dirigent heeft weten te behouden. Dit diene als voorbeeld voor andere vereenigingen. Moge het O.B.K. gegeven zijn, besloot, spr., tot nog grooteren bloei te geraken in eendrachtig samenwerken. Is inner lijk bij een vereeniging de zaak in orde, dan komt men ook naar buiten goed voor den dag Namens Oipheus overhandigde spr. hierop een zilveren lauwerkrans voor 't a.s. concours, dat hem, of schoon geen principieel voorstander van wed strijden om prijzen, toch sympathiek was, om dat 't werd gegeven in 't verhand van de Nederl. federatie van muziekcorpsen. Voor Perosi presen teerde spr. eenbloemenmand en directeur van Gent mocht nog als extra huldeblijk van Orpheus een krans in ontvangst nemen. De voorzitter van O.B.K. dankte wederom ontroerd voor al het gebodene. Vervolgens naderde een lange rij van deputa ties de bestuurstafel, die alltn bij monde van haar voorzitter warme woorden van hujde uit spraken voor vereeniging en dirigent en bloemen of andere blijken van waardeering aanboden. Dc heer Creteer voerde 't woord namens de Geheelonthouderszangver., de heer Berck na mens Polyhymnia, dc heer Vrauwdeunt voor de zusterver. Gusto", de heer Mouwens voor de afd. van den R. K. Volksbond, die reeds zoo dikwijls de gastvrouw van O.B.K. mocht zijn, de heer Heilker namens het Stedel. Muziekcorps, de heer K. v. Pelt namens de Schied. Tooneelver. „Onderling Belang", de heer v. Driel in naarti van de Federatie van muziekcorpsen in Z. Holland en tevens van het corps „Voorwaarts" de heer E. A. Rissema voor de gem. zangver. „Fidelio", de heer W. v. Oostrum voor de R.K. muziekver. „SI. Ambrosius de heer de Graaft' naméns de gom. zangver. „Zanglust", de lieer J.. Feelders namens de R.K. Mannenzangver. „St. Caecilia", de heer J. Schellenbach voor 't Mandoline-gezel schap „Euphonia", de heer J. den Draak, voor de gem. zangver. „Eurerpc", de heer v. YVoerkom in naam van de gymnastiekver. „Thor", de liter Rakkert voor de Mandoline-club „O.N.l." en de heer M. v. Gerven voor de Mondharmonica ver. „Symphonia.". Van al deze genoemde schonken „Onderling Belang" een vijftal muzieknummers, Euterpe" pen medaille, „Thor" een lauwerkrans, „O.N.l." een medaille, „Symphonia" een plaquette en de overigen bloemen, terwijl „Gusto" nog een con- coursprijs toezegde. De heer J. Krabbendam voelde zich ook ver plicht, uit zuivere sympathie voor O.B.K. en haar dirigent een hartelijke speech af te steken, welke bij bekroonde met de aanbieding van een prachtigen seringen-boom,c'en O.B.K.-boom, zou hij hem willen noemen, uit zijn magazijn „Rosa". Als oud-voorzitter van „Apollo", „Kunstmin" en „St. Ambrosius wijdde ook de heer Wiele- mans nog welgemeende woorden van hulde en dank aan de naar zoo n schoon ideaai strevende vereeniging, als O.B.K. er een is. Rij. noemde O.B.K. een der beste corpsen van ons land en een voorbeeld voor anderen een sieraad van Schiedam. De heer W. Keereweer, voorzitter der Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfare-gezelschap- pen, kon, al zou hij in den avond meer zeggen, toch ook nu niet nalaten, een kort woord uit te spreken, 't Beste bewijs, zeide hij, van de achting, die men algemeen O.B.K. toedraagt, is c|e ontvangen schat bloemen en kunstvoor werpen. Dit zegt alles. Hiermee was de rij van deputaties en sprekers ten einde en O.B.K. s voorzitter dankte nogmaals allen, die hun belangstelling op het feest hadden getoond, en den dag voor O.B.K. onvergetelijk hadden gemaakt. Intusschen was er gelegenheid om een kop thee te gebruiken, welke gratis door de fa. v. Rossem werd verstrekt. Vele particulieren kwamen tenslotte nog 't bestuur complimenteeren,terwijl ook een heele stapel van schriftelijke gelukwenschen was bin nengekomen, o.m.vanGemengdKoor en deSchied. Accordion-ver. „Kunst door oefening", welke deze van bloemen vergezeld deden gaan, en van den heer Meyer een wensch in verzen. Het F eestconcert. Gisteravond gaf 't Harmoniegezelschap „Oe fening Baart Kunst" zijn feestconcert. De Volksbondzaal was overvol. De Eere-voorzitter, de edelachtbare heer bur gemeester A Gijsen, het Eere-Comité en talrijke genoodigden hadden gehoor gegeven aan den oproep van de jubileerende vereeniging. Met 't uitgelezen programma en de medewerking van enkel Schiedamsche toonkunstenaars werd mooi op tijd begonnen. Met een kort woord, eenvoudig zooais we dat van hem verwachtten, Opende de voorzitter 't prachtig concert, het aan den feestredenaar overlatend, het kunstlievend pu bliek nog wat anders dan muziek en zang te doen liooren Allereerst liet O.B.K. zich hooren met1. Staedfast and True (marsch) van C. Feike en 2. Raymond ou le Secret de la Reine (ouverture) A. Thomas arr L. Mayerer, De toch al hoog gespannen verwachting werd bij de uit voering dezer twee zware nummers nog over troffen. Het is moeilijk te zeggen, wat het meest- opmerkenswaardig is maar voor alles moet de juiste vertolking geroemd worden vooral het tweede nummer met zijn mooie piano's, crescen do's en weder gelijkelijk afnemen -vond veel bijval. De feestrede, door den heer W. Keereweer, Hoofdbestuurder van de Nederlandsche Federa tie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen, was eenvoudig van toon, maar daardoor zooveel meer te genieten. Allereerst gaf de feestredenaar de geschiedenis van O.B.K. Bij wijze van uit zondering memomeerde hij ook de aanleiding tot het oprichten van O.B.K. Muziek of uiting van muziek is des menschen aangeboren aard en zelfs vanaf de vroegste tijden is muziek voorden mensch onontbeerlijk geweest. Met een drietal voorbeelden toonde spreker dit aan, Als een militair na een vermoeienden en lan gen dagmarsch zijn garnizoensplaats nadert en met muziek wordt afgehaald, dan is bij de aller eerste tonen zijn vermoeidheid verdwenen of gevoelt hij die niet, want frisch en fier marcheert hij voort. Een ambachtsman, na zwaren dagtaak op weg naar zijn huis ergens muziek hoorend, blijft aandachtig luisterend stilstaan en gaat eindelijk met vergenoegd gezicht verder. Een zakenman, het hoofd voi zorgen van zijn kantoor komend, voelt alle muizenesten wegvluchten als hij bij het binnentreden zijne kinderen aan ae piano hoort musiceeren. Ook in dioevige om standigheden, zegt spreker, speelt muziek een groote rol, doch daarover wil hij thans liever niets zegen. Tot de geschiedenis dan van O.B.K. terugkomend, zegt de feestredenaar, dat in 1899 vier kunstlievende glasblazers plannen beraamden, om een fanfare gezelschap op te richten. Vooral ook door den milden steun van den WelEdelen heer J. C. van Deventer, werden deze plannen ten uitvoer gebracht en toen 15 Maart 1900 de muzieKinstrumenten waren aan gekomen, begonnen onder de bekwame leiding van den heer IJ. v. Gent de repetities, die echter nog"niet het verwachte succes hadden, doordat eenige leden alras het korps veilieten. Het plan, het gezelschap uit arbeiders van het glasbedrijf te doen bestaan werd opzijgezel, en toen buiten dat bedrijf leden waren aange worven, ging het alras beter. In 1900 verleende O.B.K. zijn zeer gewaardeerde medewerking bij het 3-Oetoberfeest te Leiden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2