OMGBLMD VOOR SCHIEDMMOMSTREKEN. FEUILLETON. Het geheim van het moeras. ^sle Woensdag 25 Februari 1925.£a 14184 Woensdag 25 Februari 1825. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. A d v e r t e n t i e n 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 c.nt, 3 maat plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag' «~K»ss!F?3p3a<3— toegezonden. Incassokosten worden berekend. ratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een vaiaeen wijsvinger; i verzekering wordt gewaarborgd door 4e N.Holl. Algern.Verz h»nk Rehi^.m »nT-n - ~ir rnn i nrniiimniiiMniiiii imiiimmi BRANTIXGf Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat zij naar aan leiding van hetN verzoek van de MAATSCHAP PIJ TOT VOORTZETTING VAN VEVEO'S OLIE- EN VERNISFABRIEK te Rotterdam om ontslagen té worden van voorwaarde g. van de aan de firma A. Tom en Zoon en Snellen d.d. 10 Juni 1915 verleende vergunning tot oprichting van een lak- en vernisfabriek in het pand Noord- vestsingel 123, kadaster Sectie H. No. 766, in dier voege, dat het haar zal zijn toegestaan, in de plaats van de in genoemde voorwaarde g. aangeduide voorraden grondstoffen, in voorraad te hebben 1500 K.G. terpentijn, 5000 K.G. hars, 1000 K.G. standolie, 5000 K.G. lijnolie en 3000 K.G. lak, genoemd verzoek bij hun besluit van 19 Febr. 1925 hebben toegestaan, zullen met wijziging van de in meergenoemde voorwaarde g. vervatte voorschriften. Schiedam, 25 Februari 1925. Ingekomen is een verzoek van J. en D. LA ROY om vergunning tot uit breiding van de scheepswerf aan de Havenstraat, kadaster Sectie N. No. 375, met een benzine bewaarplaats, inhoudende ten hoogste 200 L. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secre tarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 11 Maart a.s., des voor- middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 25Februari 1925. Bailenlandsek Nieuws, DE MILITAIRE CONTROLE. Het militaire intergeallieerde comité van Ver sailles zal, naar gister gemeld werd, niet vóór het begin van de volgende week aan de conferentie van ambassadeurs zijn advies over het rapport der controlecommissie kunnen overleggen. Dit rapport bevat ook een tot in bijzonderheden doordringend onderzoek namens het Britsche kabinet ingesteld, zoodat men voorziet, dat de coriclusies van het comité, dat wordt" voor gezeten door maarschalk Foch, eerst zullen wor den besproken door de Engelsche regeering. De diplomatieke oriderhandelingen tusschen Parijs en Londen over eene formule, die Duitsch- 1 and in staat zal stellen zich bij gelegenheid van het nemen der beslissing, waarvoor de gealli eerde regeeringen staan, te doen hooren, duren vóórt en schrijven wel kans van slagen te hebben.. Branting, de afgetreden Zweedsche premier die, ge'ijk bekend, sinds eenigen tijd ernstig ziek was, is, naar een Reuter-te'egram gisterrnid dag uit Stockho'm seinde, overieden. De voorzitter van den Volkenbondsraad Meilo Franco (Brazilië) heeft namens den Volkenbonds raad aan dé Zweedsche legeering telegrafisch deelneming betuigd bij het overlijden van Bran ting. Ook het secretariaat van den Volkenbond heeft de Zweedsche regeering langs telegrafisclien weg zijn deelneming doen weten. De dood van den grooten Zweedschen staats man Branting heeft in de volkenbondskringen te Genève algemeene ontroering en droefheid verwekt. Branting was daar buitengewoon gezien, op grond van zijn steeds onafhankelijk oordeel, waarbij hij zich, zooals niemand betwijfelde, uitsluitend door zijn inzichten omtrent het be lang van den volkenbond en van de mensch- heid liet leiden. Daarbij was hij altijd gematigd, nimmer den tegenstander krenkend en steeds bereid, tot een aannemelijke schikking mede te werken. Branting was op alle vijf volkenbondsver gaderingen tegenwoordig geweest en had daar vooral de gedachten van de universaliteit van den volkenbond, van verplichte internationale rechtspraak en van internationale ontwapening hooggehouden. Zijn land werd in 1922 tot lid van den vol kenbondsraad gekozen, waarbij een ieder zich bewust was, dat de keuze op Zweden viel om daardoor Branting in den Volkenbondsraad te hebben. Verleden jaar heeft hij ook de internationale arbeidsconferentie te Genève gepresideerd en ook daar genoot hij terstond die algemeene hoogachting, die maakt, dat zijn dood thans zoo diep betreurd wordt. Eén der groote historische figuren uit de eerste bestaansjaren van den Volkenbond is met Hjalmar Branting heengegaan. PRESIDENT EBERT. De behandelende geneesheeren hebben gister avond aan het ziekbed van den Rijkspresident consult gehouden. Hoewel de toestand van den patiënt, volgens de offieieele bulletins onver- andeid bevredigend was en geen bezorgdheid omtrent het resultaat van de operatie bestond, hebben zich toch eenige complicaties voorge daan. Na de operatie is gebleken, dat perforatie van den ontstekingshaard was ingetreden, zoo dat het gevaar bestaat voor buikvliesontsteking. De doktoien meenen evenwel, dat het ziekte proces gestuit kan worden, hoewel de komende dagen kritiek zullen blijven. ZWEDEN. De door de regeering benoemde, bernidde- ungscommissie in het huidige arbeidsconflict heeft, een beroep gedaan op den bond van werk gevers, om de aangekondigde uitsluiting, welke morgen zou aanvangen, tot 16 Maart uit te stellen, daar beide partijen Lijd behoeven, om eventueele bemiddelingsvoorstellen te overwe gen. De bond heeft besloten aan dit verzoek te voldoen. kardinaal Dubois op het Vaticaan een langdurig onderhoud gehad. In zekere kerkelijke kringen schijnt, men ter- I zake van de betrekkingen tusschen Frankrijk I Tientsin te blijven, en het Vaticaan de volgende oplossing gunstig te overwegen Van den eenen kant zou de keuze van den persoon, die als buitengewoon commissaris met de aangelegenheden van Elzas-Lotharingen zou worden belast, aan dit commissariaat een bui tengewone belangrijkheid en relief verleenen. Van den anderen kant zouden de volmachten van den commissaris zoodanig moeten omschre ven worden, dat, zij in voldoende mate uitge strekt en elastisch zouden zijn ten aanzien van alle nuttfge doeleinden. vlucht had gezocht, schrijft zijn plotseling ver trek toe aan dreigende artikelen in de Chineesche pers en gelooft, dat de keizer van plan is ln SPANJE EN MAROKKO. Naar uit Madrid wordt gemeld, omvat het nieuwe aanvalsplan in Marokko, hetwelk onder persoonlijke leiding van Primo de Rivera zal worden uitgevoerd, een gecombineerd optreden van leger, vloot en luchtstrijdkrachten in de richtingen van Adir. In de andere gebieden zullen slechts de huidige stellingen worden gehandhaafd. Primo de Rivera zal zoo spoedig mogelijk naar Madrid terugkeeren, daar hij zijn aanwe zigheid aldaar, in verband mét de toenemende liberale oppositie noodzakelijk acht. ITALIË. Volgens berichten uit Rome zal ook de „Aven- tino-oppositie", waartoe o.a. de liberalen be hoorden, weder in het parlement terugkeeren en met de andere groepen aan den parlemen tairen arbeid deelnemen en een vereenigde op positie tegen de fascistische regeering vormen. DE MOSOEL-COMMISSIE. Uit Genéve wordt geseind Uit Turkschen semi-officieeie bron wordt gemeld, dat de Vol kenbondscommissie voor de Mosoelgrenzen hare werkzaamheden beëindigd heeft en spoedig naar Genéve terugkeert. Het resultaat wordt nog niet gemeld. EGYPTE EN DE HEDSJAS. Naar verluidt besloot de Egyptische regeering met het oog op den toestand in den Hedsjas dit jaar niet 't gebruikelijke heilige tapijt naar Mekka te zenden en de regeering aanvaardt geen verantwoordelijkheid voor pelgrims, die niette min naar Mekka zullen gaan. 58) De rechter blies geweldige rookwolken uit, zooals hij altijd deed wanneer hij zwaar dacht toen echter schudde hij afkeurend het hoofd en bladerde in zijn bundel acten. „Je* merkwaardige vooringenomenheid tegen dezen graaf Ramin berooft je van je gewone helderheid en scherpte van verstand beste,Guido. Laat ik nu nog eens uiteenzetten, hoe de zaak volgens de thans vastgestelde feiten staat. Frei- sing heeft, zooals hij zelf bekent, sedert langen tijd alles behalve vriendschappelijke gevoelens jegens Kruiskamp gekoesterd. Hij was slim ge noeg om zijn antipathie tegen den vermoorde niet te loochenen, want hij kon vooruit zien, dat herhaalde uitingen daarvan door onverdach te getuigen vastgesteld zouden worden. Bij deze reeds bestaande antipathie, die in zeer algemeene oorzaken haar oorsprong nam, was in den nood- lottigen nacht nog een razende ijverzucht ge komen, die den jongen man natuurlijk veel sterker aangrijpen en in de innerlijkste diepte van zijn gemoed schokken moest dan wanneer het een geheel anderen tegenstand gegolden had. Bewijs daarvoor is, dat Freising, die naar alle overeenstemmende getuigenissen een kalm, ver standig man en iemand van goede opvoeding is, FRANKRIJK EN HET VATICAAN. De „Croix" maakt onder voorbehoud melding van het volgende Havas-telegram uit Rome Onmiddellijk na zijn aankomst te Rome heeft zich reeds nabij het park van den heer Armbrecht S.reH0rtde,hand 9an feuiska®P te slaan. Wellicht heeft de tijdige tusschcnkomst van anderen verhinderd, dat hij toen reeds de moor denaar van zijn mededinger werd en het is vrij duidelijk, dat de vernedering, waarmee dat too- neel voor Freising eindigde, zijn haat en woede tegen den gelukkigen mededinger geweldig moes ten aanwakkeren. De overige omstandigheden laten zich zonder groote inspanning der fantasie gemakkelijk raden. Freising wist, dat Kruiskamp op den weg naar Gollnow den Moorhof moest passeeren hij wist ook, dat hij alleen zou zijn want hq was zeker bekend met Kruiskamps le- 1 ,bezoekei1 ln den omtrek te paard te maken.Misschien had hij vooraf niet eens het voornemen hem te vermoorden, doch wilde hij trachten t b VCrantwoor(img roePen of hem trachten te bewegen vrijwillig afstand te doen van de hand der jongedame. Eerst toen Kruis kamp hem beleedigend afwees kon hij naar zijn wapen gegrepen hebben, dat hij - dit wil ik ten zijnen gunste aannemen slechts tot verdediging bij zich gestoken had. Daarvoor pleit mogelijk ook de omstandigheid, dat de beide schoten naar het oordeel van bevoegde personen met uit een hinderlaag, maar op korten afstand moeten afgevuurd zijn, wijl het kruit het over- nemci van den vermoorde geschroeid heeft. Je ziet, beste Guido, dat ik mijn best gedaan heb om de feiten in het gunstigst mogelijke licht voor je beschermeling te plaatsen en ik geef u de ver- OPSTAND IN KOERDISTAN. Omtrent den opstand'in Koerdislan wordt nader bericht dat deze zich heeft uitgebreid tot 5 districten, waar het grootste deel van de in woners zich bij de opstandelingen heeft aan gesloten. De bewegingen der Turksche troepen worden belemmerd door het slechte weer, doch beweerd wordt, dat de opstandelingen thans geheel omsingeld zijn. Men meldt uit Angora, dat er reactionnaire inv'oeden aan het werk zijn. Volgens de laatste berichten breidt de opstand in Koerdistan zich verder uit. De staat van beleg is afgekondigd in de Oostelijke vila yets. CHINA. De Chineesche ex-keizer heeft zich gister morgen naar Tientsin begeven. Het Japansche gezantschap te Peking, waar de ex-keizer van China na de bezetting van de stad door troepen van Feng Yu sjiang een toe zekering, dat ik den beschuldigde bijna tot over de grenzen van mijn plicht in den mond gegeven heb in dier voege een bekentenis af te leggen. Mijn bemoeiingen waren echter vejgeefsch. Frei sing houdt vol niets met de misdaad te maken te hebben en het maakt hem niet verlegen bij Z'jn hardnekkig loochenen, dat nog een reeks an dere omstandigheden sterk tegen hem pleit. Hij is buiten staat te verklaren, waarom hij dien nacht in zijn natte, bemorste en verscheurde kleederen op de sofa doorgebracht, in plaats van zich te bed te begeven zooals toch na de onge wone inspanning bij den brand het natuurlijkst zou geweest zijn. Ook is het minstens verdacht, dat, hij van de beide schoten niets zou gehoord hebben, zooals hij beweert, ofschoon die toch dicht in' de buurt van den Moorhof afgevuurd werden. Het meest echter maakt hem zijn ma nier van doen na de ontdekking der misdaad ver dacht. De getuigenis van den boekhouder Wend land is voor mij op dit punt van te grooter betee- kenis, wijl de man volstrekt niet de bedoeling had daarmee iets ten nadeele van Freising bekend te maken.Zijn verstoord uitzicht, zijn verwarde woorden laten zich slechts verklaren door de voor de hand liggende vrees, dat men kwam om hem wegens zijn bloedige daad ter verantwoor ding te roepen. Bij de ontdekking dat men nog geen verden king tegen hein opgevat had, veranderde hij, toonde zich beleefd en hulpvaardig en stelde zijn kamer ter beschikking voor een voorloopig on- ALLERLEI. De Hamburg-Amerika'ijn 'aat bij B'ohm en Voss een nieuw zeeschip bouwen da„ het groot ste van de v'oot dezer maatschappij wordt. Het schip za' op New York varen, 21.000 ton groot worden en een sne'heid krijgen van 18 knoopen. Uit Londen Naar gcme'd wordt, za' Koning George we'dra tot a'gehee1 herstc' zijner gezondheid met het Konink'ijk jacht. De Victoria and A'bert voor een reis van drie we ken naar de Zuid-Europeesche wateren ver trekken. Uit Sjanghai Er is eene verbetering in getreden in den stakingstoestand. In twee Ja pansche katoenspinnerijen zal heden de ar beid worden hervat. Men heeft den eisch tot loonsverlaging laten vallen. Uit Berlijn De indertijd van de Dnitsche Volkspartij afgescheiden,,nationaal-liberale rijks- partij" heeft zich thans definitief bij de Duitsch- Nationalen aangesloten. De Belgische katholieke senator ridder ue Vrieze heeft een wetsontwerp ingediend om gevangenisstraf of boete te stellen tegen aan slagen op hek eigen leven. De bedoeling is de mensckea, die genoeg van het leven hebben, van zelfmoord af te schrikken, door de kans op straf, die zij loopen bij mislukking van hun poging. Volgens een bericht uit New-York aan de „Daily Telegraph" zou er een belastingverlaging in de Ver. Staten op til zijn, omdat de inkomsten een half miljard boven de raming zullen uitgaan. De inkomens van boven de 10,000 dollar zouden het meest van de verlaging profiteeren. btaien üeneraal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 24 Februari. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging van enkele bepalingen der Jachtwet. De heer v. Basse v. IJsselt (R. K.) bepleit een amendement ora ook het zoeken of rapen van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutLos, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes afhankelijk te stellen van de goedkeuring van den eigenaar of rechthebbende. Zoodoende worden deze vogels beschermd, toch wordt het zoeken van de eieren mogelijk ge maakt. Het amendement wordt verworpen met 54 tegen 9 stemmen. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd. Aan de orde is de interpellatie van den heer Weitkamp aangaande den toestand in de Over- ijsselsche en Drentscile Venen. De heer Weitkamp (A. R.) licht zijn vragen toe. Is de Minister bereid, in verband met den zeer ongunstigeh toestand in de turfindustrie en de daaruit voortvloeiende werkeloosheid, a. den afzet van turf te bevorderen, door tij delijk de liooge afvaartsgelden voor zijn reke ning te nemen, dan wel een toeslag hierop te verleenen b. die verveners, welke na grondig onderzoek daarvoor in aanmerking komen, door rentc- iooze voorschotten het mogelijk te maken, hun bedrijf voort te zetten of een deel der looncn voor haar rekening te nemen derbrengen van het lijk, ja wilde zelfs eigenhan dig helpen om dit binnen te brengen. De krach tige man kreeg een aanval van zwakheid of v.'insdc dil om zich te kunnen terugtrekken. Mij dunkt dat dit te samen genomen bewijzen genoeg zijn. De rechter had geen aandachtiger toehoor der kunnen verlangen dan zijn neef; maar al had Guido hem ook geen enkele maal in de rede gevallen, toch toonde hij zich in geenen deele overtuigd. „En het wapen ,dat tot uitvoering der mis- daa'd gediend heeft", vroeg hij. „Men heeft bij de huiszoeking in den Moor hof alleen een jachtgeweer gevonden en hier mede zijn de schoten volgens getuigenis van bevoagden niet afgevuurd." „Zeker 1 De moordenaar moet in het bezit van een revolver geweest zijn. Dat is echter een ding van weinig omvang en laat zich ge makkelijk genoeg ergens verbergen, waar de fijnste speurzin het niet vinden kan. Ik hecht aan deze omstandigheid heel weinig gewicht." „Mijnentwege. Daar is echter nog iets anders, de cheque op de Engelsche Bank. Ook die blijft ondanks alle zoeken spoorloos verdwenen. Denkt u soms, dat Freising die gestolen heeft Hoileben ondersteunde zijn hoofd niet de hand ju zuchtte. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1