DAGBLAD WOOD SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Het geheim van het moeras. Na bet rooken WYBESST 48ste Jaargang, Donderdag 26 Februari 1$25 Hl*. 14185 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnununer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 7 f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een Ballen (andselt Nieuws, DE MILITAIRE CONTROLE. In de gister gehouden zitting van hel Lager huis verklaarde de minister van Buitenlandsche Zaken, Chamberlain, in antwoord op een door een liberalën afgevaardigde gestelde vraag, dat geen vertraging in de behandeling van het rapport der mtergeallieerde militaire controle commissie heeft plaats gevonden. Het rapport dat zeer omvangrijk is, werd aan het mtergealli eerde militaire comité van Versailles eerst op 18 Februari overhandigd en het is de taak van dat comité het rapport te onderzoeken en een commentaar op het rapport aan den gezanten-- raad voor te leggen. Het doel der geallieerden moet zijn de uit voering van het vredesverdrag te verzekeren, van welke uitvoering de ontruiming der Keul- scbe zone zal afhangen. De kwestie der publi catie van het rapport zal door de geallieerde regeeringen woiden beslist. In antwoord op een tweede vraag verklaarde Chamberlain, dat de Engelsche regeering be treffende de kwestie der veiligheid aan de Fran- sche regeering geen enkele toezegging heeft gedaan, die de vrijheid van handelen der En gelsche regeering in zake de ontruiming der Keuische zone zon beperken. Ten slotte verklaarde Chamberlain op een vraag, of de regeering aan de eerstvolgende zitting van den Volkenbondsraad amendemen ten op het Protocol van Geneve zal voorleggen, dat het onderzoek van het Protocol van Genéve door de Engelsche regeering nog niet is beëin digd en dat hef niet gewenscht is thans een verklaring over het Protocol af te leggen. DUITSCHLAM). De minister van Financiën Von Schlieben heeft de leiders der politieke partijen heden voor een bespreking uitgenoodigd, waarop hij hun de regeringsvoorstellen over het weer op waarde brengen van hypotheken, staatsschulden enz. zal mededeelen om de opvatting der partijen daarover te vernemen. De regeering heeft voor deze, week de indiening van een desbetreffend ontwerp toegezegd en beoogt, door deze bespre king een compromis voor te bereiilen, in het vraagstuk waarvoor de rechtsche partijen bij de verkiezingen groote toezeggingen hebben ge daan. PRUISEN. De economische afdeeling van de Westfaalsche Centrumspartij heeft gisteren te Hannn beraad slaagd over het gevat Von Papen, die door zijn wegblijven het kabinet Marx in den Pruisischen Landdag de nederlaag bezorgde. De vergadering was druk bezocht door vertegenwoordigers van alle deelen van Westfalen en talrijke Rijksdag afgevaardigden. De heer Von Papen voerde het eerst het woord en zette daarbij uiteen wat hem in de Pruisische politiek van de gewoneCentrums- partij gescheiden houdt. Ten slotte was de vergadering van meening, dat de Centrumsfractie van den Pruisischen Landdag le haastig is geweest om Von Papen tot het neerleggen van zijn mandaat te willen dwingen en men vond een nader overleg nood zakelijk. Alle sprekers gaven evenwel hun trouw aan de Duit.sche Centrumspartij te kennen. Met alle tegen 4 stemmen nam de vergadering een motie aan, waarin de houding van Von Papen en Laenartz werd goedgekeurd en gevraagd 59) „Ja, deze ongelukidge chéque. Die heeft mij al hoofdbreken genoeg gekost. De getuigenissen van den boekhouder Wencdand zijn bevestigd. Kruiskamp heeft graaf Ramin in den loop van den avond de medegebrachte geldsom uitbetaald en daarover de chéque ontvangen. Liet lijk was niet beroofd, de zakken oogenschijnlijk niet door zocht, doch het papier is niet aanwezig. Waar kan dat gebleven zijn „Nog één vraag, oom Heeft Ramin zijn laat ste geldzaak met Kruiskamp uit eigen beweging medegedeeld 8 „Daartoe had bij geen aanleiding". „U heeft hem dus daarnaar gevraagd „Ja". „En hij gal' dit zonder omwegen toe „Eerst scheen hij wel een weinig getroffen doch niet als een misdadiger die zich van zijn schuld bewust is, maar meer als iemand die onaangenaam verrast is te zien, dat andereneen blik in' zijn particuliere aangelegenheden gehad hadden. Daarop bevestigde hij echter rondborstig wat ik reeds wist." Dat wil zeggen juist omdat uw kennis daar van verraden had, was hij slim genoeg niets te ontkennen. En heeft u zich toen een werd, deze heeren houden. hel mandaat te doen be- BELGIE. In den Belgischen Senaat heeft gister minister president Theunis verklaard, dat België in den loop van.dit jaar, op grond van zijn prioriteits recht, ongeveer een milliard l'rancs zal onl- vangon, waardoor België in een gunstiger finan- cieele positie komt dan Frankrijk. In 1926 zal het herstellingswerk der verwoeste gebieden geheel hersteld zijn en alsdan zal ook de begrooting der verhaalbare uitgaven verdwij nen, qan het land een saldo van ongeveer 150 millioen francs latend. FRANKRIJK. De correctioneele rechtbank te Marseille heeft dr. Closon tot 4 maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk en 200 frank boete en den Italiaan Smario tot 8 maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk en 200 frank boete veroor deeld, wegens de 'nc; den ten, d;e op 9 Februari hebben plaats gehad naar aanle;d;ng van de conference van generaal De Castclnau. De ci viele partij krijgt schadeloosstelling en haar kosten vergoed. IN KOERDISTAN. Fethi Bey verklaarde gister in het parlement dat de opstand in Koerdistan is ontstaan ten gevolge van een poging der autoriteiten twee volgelingen van Sjeik Said te arresteeren in Ghendji. De volgelingen van den Sjeik boden tegen stand en verwondden verscheidene gendarmes. Fethi Bey deed verder voorlezing van een proclamatie van Sjeik. Said, waarin wordt voor gesteld de* vorming van een eigen regeering in Koerdistan, het herstel van de positie van den Kalief en van de religieuze wetten,- alsmede de onderdrukking van het huidige regime, dal atheïstisch wordt verklaard. De Koerden willen een der zoons van Abdoel Hamid tot koning van Koerdistan maken. De premier deelde ten slotte mede, dat in verband met de uitbreiding van den opstand in een veertiental villa jets de staal, van beleg is afgekondigd. Bij de opstandige beweging in Zuid-Anato- liö onder de Koerden hebben zich thans ook de plaatselijke gendarmerie-troepen aangesloten, die aan de regeering de gehoorzaamheid weige ren. De zware sneeuwval van de laatste dagen belemmert den opmarsch van de regeerings- troepen. De regeering belegde een buitengewonen mi nisterraad om zich te beraden over de tegen den Koerdenopstand te nemen maatregelen. Dc Turksche Kamer zat een deputatie naar het gebied van den opstand zenden. Em aantal a'gevaardijden van de regeeringsparlij eischen het afkondigen van het. standrecht ook voor Con- stantinopel en Trebizonde als beveiligingsmaat regel tegen te verwachten reaclionnaire pogingen in deze steden. Volgens de meening in militaire kringen zal de onderdrukking van den opstand der Koer den waarschijnlijk eenige weken kosten. zekere fiscale en andere bepalingen opgedragen aan een commissie van Engelsche, Fransche en Spaansche deskundigen, die haar goorst ellen reeds einde Augustus 1924 ter goedkeuring naar Londen, Parijs en Madrid zond. De Britsche en Fransche regeeringen aan vaardden de. voorstellen na kleine wijzigingen, maar van Spanje werd tot dusver nog niets gehoord. Thans weid gemeld, dat de Spaansche regecring bezwaar maakte tégen sommige be palingen, door de commissie opgesteld, zoodat daarover opnieuw door de' drie regeeringen moet worden onderhandeld. AFGANISTAN. Bij hel uitvoeren van eenige operaties in Oost-Afganistan met betrekking tot den op stand in Khost, hebben de Britsche troepen een dag of tien geleden bij hevigen sneeuwval de Mongoolsche strijdkrachten aangevallen en de zen groote verliezen toegebracht. Twee vooraanstaande Mongoolsche leiders zijn over de grenzen van het Britsche gebied gevlucht. Sta ten-Generaal CHINA. De jonge „keizer" van China zal uit Tientsin onder geleide van een Chincesch geleerde naar Engeland vertrekken. ALLERLEI. Uit Tokio Het Russisch-Japansche verdrag is door het parlement geratificeerd. Uit Brussel. Na een dagenlang debat heeft de Belgische Kamer gistermiddag met 139 stem men vóór en 7 onthoudingen een wetsontwerp aangenomen, strekkende tot verhoogingen van de bezoldigingen der magistraten, der geeste lijkheid en der leeraren, zulks in verband met de heerschende duurte. De uitvoering van deze gewijzigde salariee- ring komt den Staat op 78 millioen francs te staan. Uit. Sofia. Do politie heeft opnieuw een groote communistische organisatie ontdekt cn veelbezwarend materiaal in beslag genomen. Zeventig communisten werden gearresteerd. Uit Washington. Senator Mcdill MeCormick is gisterochtend dood in een hotelkamer ge vonden. Zijn dood wordt toegeschreven aan een maagbloeding. fJ;t Londen In een schriftelijk antwoord heeft de fuianc;eele secretaris van de Schatk'st medegedeeld, dat de oorlogsschulden van Frank rijk aan Engeland op 1 Januari 1925 638.000.000 bedroegen, benevens 6.000.000 aan de commiss;e voor den verkoop van oorlogs materiaal. IJit Rome Hoewel het herstel van Musso- bn; volgens de medische bulletins goed vordert, kan hij het bed nog steeds niet verlaten. Dien* tengevolge is de datum van de hervatting der Kamer- en Senaatszittingen nog onzeker. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag, 25 Februari. Aan de orde zijn de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrootmg voor 1925. De heer van L a n s c h o t (R. K.) bespreekt de ontwapemng en de financ:ën. Aangaande het eerste punt treedt hij :n een bestrijding van de denkbeelden van den heer van Embden. Aan gaande de fmanc'ën stelt hij eem'ge vragen aan dén minister van f;nanc;ën, gaat hij over tot een bèstrijd'ng van den her W;baut en vraagt hij naar de opvattmg van den heer Stenhir's in zake revolutionaire ndddelen. De heer W'baut (S. D.) hecht waarde aan het verkrijgen van een slu:tend budget, doch waarschuwt tegen overdrijvmg van de beteekems daarvan. Spr. wijst op andere gevaren, aan het bele'd van nr'n'ster Colijn verbonden. De salar's- verlag:ng ;s te streng doorgevoerd. Ook had daarin d:fferent:atie net mogen ontbreken. MTrster Colijn heeft inet reorganisatie, doch de methode van het hakmes toegepast. Spreker crit'seert de belastmgpohtiek der regecring. De verzwaring van de indirecte be lastingen ten bate van. de particuliere kapitaal vorming komt te drukken op de minst kapitaal krachtigen. De kwestie van kapitaalvorming is er trouwens een van internationaal karakter. Ook behoort de regeering financieel recht te doen aan de gemeenten. De heer De Vos van Steenwijk (C.H.) acht de partijgroepeering ter rechterzijde nog altijd hecht. Bijeen is wat bijeen hoort. Bij een gemengd Kabinet zou geen principieele po litiek mogelijk zijn. Laat Links trachten het onderling eens te worden, dan kan men t.e eeniger Lijd de regeering aanvaarden. Er is veel wat de partijen Links vereenigt, al is er eenige afstand tusschen baron Van Nagell van Ampsen en den heer Wijnkoop. (Gelach). Hij Kabinét te vormen. Zelfs niet in 1914. Daarom wil spr. van gemengde Kabinetten niets weten. Spr. breekt zijn rede af. De vergadering wordt verdaagd tot beden ell' uur. Binnenland. DE TANGER-CONVENTIE. De toepassing van de Tanger-conventie, welke na eenig vorig uitstel op 1 Maart werd vast gesteld, zal wellicht opnieuw vertraagd moeien worden. Volgens art. 33 werd hel opstellen van juister inzicht in zijn finaneieele omstandigheden verschaft „O ja, ik had nauwelijks een vraag daar omtrent gedaan, toen hij mij vrijwillig een geheeie rij papieren voorlegde, die allen twijfel omtrent de juistheid van de opgaven omtrent zijn persoon moesten uitsluiten." „Om het even. Ik zal toch niet ophouden, hem voor een bedrieger aan te zien en ik blijf er bij alleen Ramin kan Kruiskanip's moorde naar zijn. Die chéque, waarvan hier sprake is, heeft niemand gezien. Waar is het bewijs dat ze zelfs maar bestaan heeft Kruiskamp had ver trouwen in Ramin wijl vroegere kleinere geld zaken glad van stapel geioopen waren. Het is best te denken, dat hij hem het geld overhandigd heelt na de toezegging, dat dc chéque hem den volgenden dag tor hand gesteld zou worden. En daar Ramin, die deze chéque waarschijnlijk in het geheel niet bezat, tot vérvulling dezer toezegging natuurlijk niet in staat was, gaf hij ei de voorkeur aan zijn schuldeischer voor altijd het zwijgen op te leggen. Dit is dc ee.nc mogelijk- heic en wel diegene, die het meest voor de hand ligt „En de andere „De andeie isdat Kruiskamp ne chéque werkelijk ontving en hem in Ra mins bijzijn ergens in zijn zak borg, waar lvij later door den moordenaar gemakkelijk te vinden was. De kleine geldsom, die de vermoorde overigens nog bij zich had cn vooral zijn sieraden, waren verdwijnt de onaange name smaak in den mond direct door ge bruik van de verfris- schende Omlernemersraad voor Suriname. Dinsdag is in het Scheepvaarthuis te Amster dam, onder leiding van mr. C. F. Schoch, een vergadering gehouden van belanghebbenden bij ondernemingen van landbouw, industrie, liandel, scheepvaart en verkeer in Suriname, waarin is besloten tot oprichting van een ver- eeniging De Ondernemersraad voor Suriname. Deze vereeniging, welke gevestigd zal zijn te 's-Gravenhage, heeft ten doel de bevordering van de maatschappelijke belangen van de in Suriname werkende ondernemingen en bedrijven. Alweer een De minister van justitie heeft een commissie ingesteld om te onderzoeken boe het recht op de binnenvaart opnieuw bij de wet behoort te worden geregeld. daarbij voor den misdadiger van geen waarde." „Je toont een merkwaardige scherpzinnig heid, Guido, en het is alleen maar jammer, dat die aan zulk een onhoudbare combinatie ver kwist wordt. Aangenomen zelfs, dat er nog veel gewichtiger verdenking op den graaf kon vallen, moest deze dan niet dadelijk verworpen worden tegenover het geheel overtuigende alibibewijs, dat door de getuigenis van zijn bedienden ge leverd wordtEn heb je zelf er niet toe bijgedra gen dil nog te versterken De lieer von Reichenbach stond op en be gon in toenemende opgewondenheid op en neer I versterken?" „Dat is het juist, oom, wat mij voortdurend vervult en mijn gedachten onophoudelijk bezig houdt. Hier sta ik voor een raadsel, naar welks oplossing ik tot nog toe lëvergeefscli gezocht heb. En toch moet die gevonden daarmee zal de moordenaar ontdekt zijn." „Geef u geen moeite, mijn jongen. De wetten van tijd en ruimte laten zich nu eenmaal met op zij zetten. Het is bewezen, dat Kruiskamp in gezelschap van den graaf te ongeveer kwart over 2 uur het slot. Schönheide verliet. Je heb1 zelf den graaf op den straatweg ontmoet,toen hij zich naar zijn woning begaf. Op dat oogenblik kon de misdaad nog niet begaan ziin en ook de mogelijkheid, dat Ramin na uw ontmoeting teruggekeerd zou zijn om in razgnden galop Kruiskamp in te halen, die reeds ver weg was, is uitgesloten, wijl bij volgens de getuigen reeds De rechtsche Statendub in Groningen. De heer Krol van Uithuizermeeden deelt aan de Nederl. mede, dat hij in opdracht van de christ-hist. Statenfractie d.d. 10 dezer, den volgdenden brief verzonden heeft aan mr. R. Koppe, voorzitter van de rechtsche Statenclub Groningen om drie uur op zijn villa was. En op aal uur on geveer moet Kruiskamp doodgeschoten zijn. Maakt dit eenvoudig feit niet al uw scherpzinnige redeneeringen te schande „Het schijnt zoo, oommaar ik ben toch niet overtuigd. Waardoor ha toch het bewijs geleverd, dat Ramin zich te drie uur werkelijk (huis be vond De eenige, die beweert hem in eigen per soon gezien to hebben, is zijn rijknecht, en deze kan- wel met zijn heer een afspraak gehad heb ben". Nog eens en nu veel krachtiger dan te vo ren schudde de rechter het hoofd. „Openhartig gesproken, beste Guido, uw hard nekkigheid begint mij bedenkelijk te worden. Met zulke twijfelingen en vermoedens zou je ten slotte mij zelf in verdenking kunnen brengen, de misdaad begaan te hebben. Laat u door een ouden en ervaren c.ryninalist zeggen, dat er niets gevaarlijker is danliet, taaie vasthouden aan een eenmaal opgevatte meening en het aangrij pen van elke toevallige omstandigheid, die op een nieuw spoor schijnt te voeren. Daar heeft zich bijvoorbeeld vandaag de wegwachter bij mij aangemeld, wiens huisje aan den straatweg naar de stad staat. Hij had mij, naar hij voorgaf, een gewichtige mededeelingte doen in betrekking tot den moord en wat was het, dat hij te berde bracht (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT liii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiififiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiuiiiiiiiiiiiuiiiiimiiiÉi TABLETTEN Groote doozen 65 Cts. "mm 701 12

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1