LilNIi MeUWSlT &EGT l,iIT Bij dezen deel ik u mede, dat de christelijk- historische SLatenclub het besluit heeft genomen om niet langer deel uit te maken van de recht- sche Statenclub in deze provincie. Bedoeld besluit is gegrond op de motiveering, dat de door de rechtsche SLatenclub aangeno men houding bij de verkiezing op heden van een lid van Gedeputeerde Staten niet is overeen te brengen met het prestige van de christ-hist. Statenfractie en dat als gevolg daarvan niet langer met de anti-rev. en R.K. Statenfractie in één verband kan worden samengewerkt. 11. K. Kamereandidaten. Nu de aanwijzing der candidaten voor de R.K. Staatspartij in de verschillende kiesver- eenigingen nagenoeg beëindigd is, heeft Het Centrum een voorloopig resultaat. Voor de 32 zetels die de R.K. Staatspartij in hetParlement heeft werden thans reeds 156 candidaten gesteld. Gecandideerd werden allet thans zittende Ka merleden op één na, de heer W. J. F. Juten die zich niet meer herkiesbaar stelde. Behalve de 31 candidaat-zittende leden werden dus 125 nieuwelingen gecandideerd. Georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. Bij Kon. besluit is onlangs bepaald, dat de reorganisatie van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken op 1 Maart in werking treedt. Het kardinale pnnt. „De Volkskrant" schrijft Dezer dagen nam ,,het Volk" in feuilleton vorm het verslag op van een rede van den heer heer Frank v. d. Goes over ,,het onsterflijkheids- geloof." De heer P. de Bruin komt tegen dezen vorm van publicatie op omdat hij daarin ziet een cachet van de krant-zelve en van de partij dus, aan den inhoud der rede verleend. En hij vëUagt de redactie van ,,het Volk", duidelijk te doen uitkomen, dat de rede van den heer Van der öoes niet haar instemming heeft. Nu staat de heer De Bruin het zwakst en „het Volk" maakt daar natuurlijk gebruik van waar zijn groote grief is de vorm der publicatie (in vijf kleine kolommetjes naast elkaar in plaats van in één lange kolom), maar in het wezen der zaak richt de inzender zich tegen den inhoud van Van der Goes' rede, die het onsterflijkheidsgeloof onvereenigbaar ver klaarde met het socialisme. Zeg dat gij 't 'met de rede van Van der Goes niet eens zijt, vroeg de heer De Bruin aan de redactie van „het Volk." En wat antwoordt deze op dit kardinale punt „De redactie als zoodanig heeft geen meening over het onsterflijkheidsgeloof en gevoelt zich niet in staat, de opvattingen van Van der Goes betzij te bevestigen, hetzij te ontkennen." „Het Volk" wil in geloofskwestie neutraal blijven zegt de een er is geen onsterflijkheid, zegt de ander er is wel een leven na dit leven, dan moet men dat zelf weten, „het Volk" heeft daar geen meening over. Hiermee is „het Volk" intusschen niet van de zaak, en vermoedelijk ook niet van partij genoot De Bruin af. Immers, de heer Van der Goes heeft verkon digd, dat het socialisme andere opvattingeiï huldigt dan het onsterflijkheidsgeloof. De verwezenlijking der socialistische idealen is in strijd met het geloof aan de onsterflijkheid, hetgeen een uiting is van laag-individualisme, moeilijk denkbaar in de socialistische gemeen schap. De eenige werkelijke, de eenig benijdbare onsterflijkheid is de herinnering aan .wat de gestorvene deed in het belang zijner mede- menschen. Het gaat hier dus niet, zooals „het Volk" het voorstelt, over de persoonlijke opvatting van den heer Van der Goes, maar over de vraag, of met het socialisme het onsterflijkheidsgeloof al dan niet vereenigbaar en bestaanbaar is. Niet de heer Van der Goes, maar het socialisme is hier in het geding en wat al te gemakkelijk maakt „het Volk" zich van de zaak af door de verklaring, dat het geen meening heeft. We zullen er wel meer van hooren. Voor de katholieken zal inmiddels indien het nog noodig mocht wezen, de stelling van den heer Van der Goes een stevige waarschuwing zijn. De'zomertijd. Het bestuur van het Kon. Nederlandsch Gymnastiek-Verbond schrijft in een adres aan de Tweede Kamer dat het behoud van den zomertijd dringend noodig wordt geacht voor de duizenden beoefe naren van de gymnastiek en sport dat juist de uren n a den arbeid in den zomer bij uitstek geschikt zijn voor lichamelijke oefening cn dat bij afschaffing van den zomertijd een belangrijk deel van de zoo noodige bevordering van de lichamelijke ontwikkeling van het Nederland- sclie volk verloren ^al gaan. Het dagelijksch bestuur van de Nederl. Handelreizigersvereeniging vraagt in een adres aan den minister van binnenlandsche zaken behoud van den zomertijd. Weeldebelasting. Het dagelijksch bestuur der Nederlandsche Handelsreizigersvereeniging te Rotterdam heeft aan den minister van financiën een adres ver zonden met verzoek, bij de wet op de weelde belasting, den handelsreiziger vrij te stellen van de betaling van de verterings- en verblijf- belasting in hotels enz. Mgr. I. Seipel in Nederland. Bij het bestuur van de vereeniging Nedei land Oostenrijk en bij het Oostenrijksche gezant schap te 's-Gravenhage zijn nadere berichten omtrent den gezondheidstoestand van mgr. Seipel ingekomen, die doen zien, dat deze niet zoo verontrustend is als zich aanvankelijk liet aanzien. Na eenige rust hééft mgr. Seipel reeds in overweging kunnen nemen, voordrachten, door hem reeds maanden geleden te Keulen en te Essen toegezegd, te gaan vervullem Zoo in deze plannen geen wijziging komt, en zoo de gezondheidstoestand van mgr. Seipel het na zijn voordrachten te Keulen en te Essen toelaat, is het zijn voornemen, een bezoek van een paar dagen aan 's-Gravenhage te brengen om daar enkele autoriteiten te ontmoeten en tevens met het bestuur der vereeniging Neder land-Oostenrijk d# verdere voorbereiding van voordrachten, die omstreeks half April zullen plaats hebben, te bespreken. Het bezoek van mgr. Seipel zal slechts een paar dagen kunnen duren. Rijkssubsidie voor de Olympische Spelen. De R. K. kiesvereeniging te IJzendijke heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin aan de R. K. Kamerfractie wordt ver zocht, haar steun te onthouden aan de voor gestelde subsidie van een millioen gulden voor de Olympische Spelen. Marine-zielzorg. Men schrijft ons Tijdens de behandeling van de Marinebe- grooting in de Tweede Kamer heeft Mevr. BrondsveldVitringa gewezen op hetgeen de „Maasbode" publiceerde over de zedeloosheid onder het Marinepersoneel. Afgezien van de vraag of ons vrouwelijke Kamerlid deze teere kwestie moest bespreken, komt het ons voor dat men én in 's Lands ver gaderzaal én in de pers helaas niet zonder te generaliseeren, en daardoor te overdrijven, een blaam geworpen heeft op het Marinepersoneel. Wij zullen de laatsten 'zijn die de toestanden onder het Marinepersoneel voetstoots goed keuren. Maar zij die over het Marinepersoneel gesproken of geschreven hebben kennen de Marine wellicht alleen bij naam zonder per soonlijk daarmede in aanraking te zijn geweest, anders had ook wel eens een woord van waar deering geklonken voor de velen die wel zede lijk leven onder de allermoeilijkste omstandig heden, in gevaren waarvan een burger zich geen denkbeeld vormen kan. Men vergete niet, dat de Godsdienst bij de Marine jarenlang verwaarloosd is en dat zelfs in dezen tijd nog veelal tegenwerking te con- state'eren valt. Het aantal Katholieken is dan ook zeer gering. De Vlootaalmoezenier H. Alink schrijft in het R. K. Marineweekblad In 1915 kende ik er ongeveer 20. In 1916 50. In 1917 150. In 1918 250. Dit was tijdens de Mobilisatie dus vele miliciens. In 1919 begint mijn statistiek, ge bouwd op oflicieele gegevens mij als aalmoeze nier verstrekt en wel zonder miliciens mee te rekenen. In 1919 hebben 120 hun Paaschplicht vervuld. In 1920 150. In 1921 220 In 1922 368. In 1923 366. In 1924 446. Hoewel er ongeveer 1500 personen bij de Marine dienen die „van huis uit" katholiek zijn en er dus meer dan 1000 „naam-kathohekén" onder hen gevonden worden, is het toch een ver blijdend teelten dat het aantal katholieken dat zijn Paaschplichten vervult toeneemt. Natuurlijk bedoelen wij niet te zeggen dat de levenswijze van deze 446 practiseerende Katho lieken nu plotseling een verbeterdeMarine zullen geven. Maar dit is zeker, dat indien de Marine- autoriteiten een beter standpunt hadden in genomen tegenover de Godsdienstige verzorging onder het Marinepersoneel, de zedeloosheid <Wer 't algemeen veel minder zou zijn. De vliegtocht NederlandIndië. De terugkeer van de vliegers, die den tocht naar Indië gemaakt hebben, is vastgesteld op Zaterdag 18 April a.s. Op genoemden datum zal de bemanning per vliegtuig op het vliegveld Schiphol terugkeeren, waarna een receptie in Amsterdan gehouden zal worden, 's Avonds zal aan de bemanning een serenade gebracht worden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Liefdadigheidsuitvoering. Gisteravond werd onder leidmg van Dr. J. Persijn in „Musis" het onlangs uitgestelde lief dadigheidsconcert gegeven, dat ten bate der Schiedamsche armen was georganiseerd. De opkomst van het publiek was zeer bevredi gend te noemen, zoodat 't geldelijk overschot van den avond ook nog wel de moeite waard zal zijn. 't Eerste gedeelte van het program bestond uit een tweetal nummers 't z.g. Kerstnacht concert van A. Corelli (voor 2 solo-violen en cello met begeleiding van strijkkwartet en klavier) en 't SLabat Mater van G. Pergolesi, (voor soli, tweestemmig dameskoor, strijk orkest klavier en orgel). Corelli's heerlijke werk werd, al was de be zetting dan ook klein en onvolledig, toch buiten verwachting zeer prijzenswaardig ten gehoore gebracht. De solisten-partijen werden met talent gespeeld door Dr. J. Persijn (le viool), Dr. W. de Bruin, uit den Haag (2e viool) en mej. L. Goossens (cello), terwijl de aanvullende klavier en orgelpartij bij mej. E. Dekkers en dr. de Leeuw in zeer goede handen waren. Pergolesi's „StabatMater" kan in z'n soort een goede compositie zijn en 't wordt ook inder-' daad nog door velen geroemd, ons kon 't echter lang niet afdoend bekoren, 't Is Veel te veel uitgesponnen en hier en daar te opera-achtig, niet genoeg kerkelijk. De meeste verzen worden drie, wel vier maal herhaald, wat op den duur toch wel wat vervelend wordt. De solisten, de dames v. Lindenv. d. Heuvell (sopraan) en A. Böger (alt) en ook 't koor hebben zich in ieder geval op zeer loffelijke wijze van hun zware taak gekweten, eveneens 't strijkorkest, de organist, dr. de Leeuw en de pianiste, mej. A. Baan. Dr. Persijn dirigeerde koor en orkest met groot talent en kunstzin, waarvoor hem dan ook 't leeuwendeel van het succes toekomt. Na de pauze werden we nog vergast op twee werken voor strijkorkest IiSndel-'s Alia d moil en Corelli's Concerto grosso No. 12, waar van ook weer een zeer verdienstelijke verklan king werd gegeven. 't Concert kan dus wel geslaagd heeten. Kimler-Mandolincclub O.N.I. Deze vereeniging hield gisteravond in de bovenzaal van Café Nationaal aan de Boter- straat een wedstrijd in muzieklezen en Mando line spelen, waarvoor door den heer B. Noordijk zeer mooie prijsjes beschikbaar gesteld waren. De uitslag was als volgt Eerste afdceling A. Bevelander le prijs, C. van Iperen 2e prijs, M. van der Stap 3e prijs, M. Leuman 4e prijs, D. van Maarlen 5e prijs, J. van der Vlies, 6e prijs en S. Goosen 7e prijs. 2e Afdeeling S. Kalkhoven le prijs, J. de Man 2e prijs, G. Gudde 3e prijs, G. Robberegt 4e prijs, A. Biljars 5e prijs, G. de Ridder 6e prijs en A. Koning 7e prijs. In de afdeeling muziekleren wei den toegekend le prijs J. van der Vlies, 2e prijs C. Kouwen- hoven en 3de prijs N. van 't Hojdt. Na de uitreiking der prijzen werd door den heerHakkert dank gebracht aan de heeren Straat- mann en Markesteijn die de beoordeeling op zich hadden genomen Ook deze avond bleek weer niet alleen een zeer nuttige, doch ook een aangename avond te zijn geweest. Gemeente-reclame. Dezer dagen is van gemeente-wege op 't Handelsterrein Lussehen Voorhaven en Ooster haven een groot reclamebord geplaatst, dat duidelijk er de aandacht op vestigt, dat Schie dam nog prachtige terreinen voor industrieele doeleinden rijk is. Doordat de chauffeurs elkandeis signalen niet hoorden, is hedenmorgen de auto van van 't Hoff en Jongepier, komende uit de Walvischsteeg, tegen de autobus Maassluis- Rotterdam gebotst. De aanrijding had alleen materieele Schade tengevolge, vooral bij de auto bus, wier voorwielen bezweken. De chauffeur en de bus-passagiers kwamen met den schrik vrij. Ten kantore van den Gemeen te-Ontvanger wercl hedenmorgen een bedrag van 150.gestort voor te weinig betaalde plaatselijke belastingen door N. N. te Rotterdam. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) ÜV Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven Geachte redactie, Beleefd verzoek ik plaatsing voor het volgen de, bij voorbaat mijn dank. Waarde heer Post, Wanneer men persoonlijk woordt, zooals U, pleegt te doen in dit orgaan, is dit niet 't christe lijk solidairisme uitbeelden en waarheid en recht laten zegevieren. Mr. Marchant meende te mogen zeggen dat de 10 tegenstemmers (R.K.) bij de vlootwet woordbreuk hadden gepleegd. LI Alberts zei toen hij 't debat, dat deze 10 R.K. geen woordbreuk hadden gepleegd. Zij achtten de cultureele en sociale belangen van Roomsch-Nederland hooger, dan zich vast te leggen aan een uitgifte van 300 millioen gul den, verdeeld over een reeks van jaren. Zij wilde jaar voor jaar, wat nuttig en noodig en voorgeschreven wordt door den Volkeren bond, voor Indië'en zijn verdediging.vast stellen. Wel rechts houden, maar niet krom loopen Mr. van Schaik staat alleen in Gelderland op 80 plaatsen candicaat, en Mevr. Bronsveld-Vi- tringa bijna in geheel Nederland. Zoo denkt ook 't Roomsche volk van Neder land over deze R.K. mannen en heldhaftige R. K. vrouw (en hoe denkt U er over?) D had Roomsch met de daad moet zijn en Uwe bekwaamheden daar moeten toonen (gij waart toch ook aanwezig).Gij wordt toch altijd aange wezen als afgevaardigde naar den kieskring Dordrecht en nu ook naar Utiecht. Ik maak reeds vele jaren stud ën van politieke en sociale vraagstukken en ken mijn les van bui ten. Mijnheer Post, ik stel U voor een vergadering te beleggen toegankelijk voor Roomsch Katholie ke kiezers(essen) en samen 1 uurtje te praten. Dat brengt weer leven in 't Roomsche kamp, dan kan U over mijn capaciteiten oordeelen en niet zooals nu deze veroordeelen. Onderwerpen le. Waarom gij kindertoeslag en wij niet? 2e. Waarom gij premievrij pensioen en wij 3 3e. Waarom er zooveel werkloozen rondloo- pen 4e. Waarom een R.K. kiezer van zijn recht gebruik maakt 5e. Hoe kan Nederland en Schiedam gered worden H. B. ALBERTS. Gemengd Nieuws. Ongelukken. Te Delft is gister de 42- jarige ongehuwde werkman W. Plomp, in dienst van den expediteur Van Mullem, bij zijn werk zaamheden in de Cpenderstraat van een tweede verdieping gevallen. Met gebroken ruggegraat en een zware hersenschudding werd de man per brancard naar het gasthuis vervoerd. Zijn toe stand is hopeloos. Bij de halte Peldelderweg, onder Stads kanaal, is gisteravond de 70-jarige mejuffrouw WolderingSlim onder een tram geraakt en dadelijk daarop overleden. - Toen te Muntersclie veld het schip \an den schipper Sibaart de draaibrug passeerde, stak het 8-jarige dochterte van den schipper haar hoofd buiten den roef, op het oogenblik dat de brug terug liep. Het hoofdje raakte bekneld en werd verbrijzeld.Het kind overleed onmiddellijk. Kleine oorzakenZaterdagmor gen bemerkte personeel der fa. Vroom en Drees- man in de Spuistraat te 's-Gravenhage, dat ge durende den nacht in de magazijnen ingebroken was. Toen de politie de dakgoot onderzocht \ond zij een briefje, dat afkomstig bleek te zijn van Maatschappelijk Hulpbetoon en gericht was aan een zekere v. G„ wonende in een hofje aan de Bleekerslaan. Klaarblijkelijk was dit briefje bij de klimpartij op het dak uit den zak van een dei' inbrekers gvallen. Toen de politie zich naar het bovenbedoelde adres begaf, vond zij de deur vesloten. Een jongmensch vertoonde zich eindelijk en werd meteen door dé politie gearresteerd. Het bleek te zijn de 22-jarige v. C„ dezelfde aan wien het briefje van Maatschappelijk Hulpbetoon gericht was. Toen de politie v. C.g epakt had, kwam zij al spoedig op net spoor van de personen, die met hem verdacht worden van de nachtelijke inbraak. En Zaterdagmiddag om 3 uur werd naar het hoofdbureau overgebracht een 22-jarige jon gen, v. B., die in een hofje in de Koningstraat woonde. Gister is de derde verdachte gearresteerd een liedjeszanger uit Amsterdam, de 23-jarige W. Met z'n drieën moeten zij den inbraak op touw hebben gezet en volvoerd. Uit de magazijnen was ontvreemd een partij tafellinnen ter waarde van 200. Scheepsbrand. Het Engelsche stoom- sch;p Teesdale, ;n 1876 gebouwd en 340 ton bruto groot, is gistermiddag omstreeks 1 uur ten Noorden van het voor den Nieuwen Water weg injzee liggende lichtschip in brand gevlogen. De Teesdale was onder commando van kapi tein Braunton op weg van Stockton naar Rotter dam met een lading benzol groot 30 ton, in het ruim geborgen. De brand is ontstaan doordat er benzol op de vuurplaat is gekomen, waarna een hevige ont- plotffing volgde, die het schip in ai zijn naden deed trillen en die groote verwoesting aanricht te. Vijf minuten later stond de Teesdale in lichte laaie. Kapitein Braunton redde zich met zijn beman ning, bestaande uit een stuurman, een 1ste en een 2e machinist, een kok, drie matrozen, een stoker en een donkeyman, in een van de drie zich aan boord bevindende reddingbooten en koos #ee. Zij zijn kort daarna door een loodsboot, opgepikt en om 3 uur te Hoek van Holland ge land. Zij hebben alles op het fel brandende schip moeten achterlaten. De Japansche stoker T. Takagi, een man van 37-jaar, die op het Vasteland gewoonlijk te R'dam verblijf hield, bevond zich in de stook ruimte, toen de ontploffing plaats had en heeft vermoedelijk een zwaar stuk ijzer tegen het hoofd gekregen waardoor zijn kaak is verbrijzeld; bovendien was de man zwaar inwendig gekwetst. Hoewel zijn toestand bij vertrek van Hoek van Holland vrij gunstig leek, is Takagi tijdens het vervoer, ter hooge van Schiedam, omstreeks half zes overleden. Om half zes gistermiddag heeft de sleepboot ^ASCM^ORR O o

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2