DAGBLAD VOOR SGHiEOMM EN OMSTREKEN* FEUILLETON. Het geheim van het moeras. 48ste Jaargang. Vrijdag 27 Februari 1825 14186 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal S3. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 ccut, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallènverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitflÖO bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f bO bij verlies vaneen wijsvinger; j U bq verlies van eiken anderen vingen De verzekering wrmlt ^wsarhnrrrH doordeN.Hoii Aljrem Verz bsnk Schiedam Onitenlandseb Nieuws, DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. Uit Parijs verluidtDe clief van de Duitsehe delegatie, Trendelenburg, heeft gistermiddag aan den Franschen minister van Handel, Ray- naldy, de schriftelijke nota overhandigd, waarin het standpunt der Duitsehe regeering ten opzich te van het voorloopig handelsverdrag neerge legd is. De Duitsehe regeering1 verklaart zich bereid het voorloopige handelsverdrag onder zekere voorwaarden af te sluiten. Raynaldy heeft twee dagen bedenktijd ver zocht en zal in cene volledige zitting der beide delegaties op Zaterdagmiddag de beslissing van Frankrijk mededeelen. Hij liet er evenwel geen twijfel over bestaan, dal hij persoonlijk genegen was de Duitsehe voorstellen tot onder- t.eekening van het voorloopig verdrag aan te nemen. In de voltallige zitting van Zaterdag zal een protocol worden overhandigd of wel eene uit wisseling van nota's plaats vinden. De beslissende paragraaf van deze voorloopige overeenkomst is die, waarin Frankrijk zich reeds had bereid verklaard Duitschland in het definitieve verdrag de positie van meest be gunstigde natie toe te staan. Trendelenburg gaat Zaterdag met een deel van de delegatie naar Berlijn terug. Roemenië geen conflict wenschte, docli als Duitschland in zijn houding volhardt, zou dat noodlottig kunnen wórden. De Duitsehe bedreiging* n \\ord< n in'Roemcnië niet ernstig opgevat en men is daar van meening, dat een economisch conflict voor Duitschland erger zou zijn dan voor Roemenië BELGIE. Naar uit zeer betrouwbare bron verluidt, zal het K.B., bevattende de ontbinding der Kamers, in het „Journal Officiel" van Zaterdag 7 Maart verschijnen, tegelijk met het K.B., waarbij de verkiezingen tegen 5 April worden uitgeschreven en de nieuwe Kamers tegen 28 April bijeengeroe pen. In de Kamer vingen gistermiddag de be sprekingen aan over het wetsontwerp, dat ten doel heeft aan de vrouwen het recht toe te staan om aan de provinciale verkiezingen deel te ne men. RUSLAND. Gemeld wordt, dat in de streek van Sarapoelsk (Siberië) een algemeene staking is uitgebroken onder de arbeiders van de regeeringsfabrieken. Men eischt kwijtschelding van schulden en voor schotten, opgenomen op het arbeidsloon, betere huisvesting en voldoende uitbeering voor de werkloozen. Men wilde reeds andere ploegen van arbeiders in dienst nemen maar daar ge schoolde arbeidskrachten moeilijk te verkrijgen zijn, liggen de fabrieken stil. IIET DUITSCH-ROEMEENSCHE GESCHIL. De Roemeensche minister van Buitenlandsche Zaken verklaarde in een gesprek met den „Ti mes "-correspondent, dat de Duitsehe pers de buitenwereld omtrent het Duitseh-Roemeensche geschil tracht te misleiden. Volgens de Duitsehe pers eischt Roemenië de volle aflossing van onge veer 2 milliard lei biljetten van de Banca Gene- raia. Roemenië verlangde in 1920 wel do volle betaling, doch verklaarde zich sindsdien her haaldelijk bereid een veel kleiner bedrag te aanvaarden. Duitschland bood een beslist on voldoende bedrag van 400 miilioen goudmark aan. Deze omstandigheid gaf Roemenië het recht maatregelen te nemen tot bescherming van zijne belangen. Tot dusver werd dit nagelaten omdat HET GRIEKSCH-TURKSCHE CONFLICT. Naar een oplossing. In het Griekschc ministerie van Buitenland sche Zaken is het jongste pessimisme nopens het geschil met Turkije, door de verbanning van den patriarch ontstaan, eensklaps door optimisme vervangen. In de Alheensche peis wordt de officieele voldoening weerspiegeld over deze wending van de zaak. Volgens het laatste nieuws uit Constanl.inopel heeft de Turkschc gedelegeerde in de gemengde commissie voor de uitwisseling de volgende verklaring afgelegd „Hoewel de Turksche regeeiing haar standpunt nopens de uitwissel baarheid van metropolieten handhaaft wenscht zij niet af te wijken van haar belofte te Lausanne nopens het patriarchaat, gedaan en uit loofde van haar Verlangen om de stabiliteit van deze instelling te bevorderen wil zij veroorloven, dót de metropolieten en andere personen aan hét patriarchaal verbonden, uit hoefde van hun officieele positie in Turkije blijven." Voorgesteld wordt, dat de Grieksche vertegen woordiger in de gemengde commissie dezen zal verzoeken om, terwijl Griekenland zijn stand punt nopens de niet-uitwisselbaarheid eveneens handhaaft, nota van deze plechtige verklaring te nemen en daarmede liet geschil als opgelost te beschouwen. (Wat er met den verbannen patriarch zal gebeuren of hem veroorloofd zal worden naar Turkije terug te keeren, dan wel of hij vervangen zal worden, blijkt uit dit tele gram niet). Zeer waarschijnlijk is de Koerdische rebellie niet vreemd aan de verzoenende houding door de regeering te Angora thans tegenover Grieken land aangenomen. De eerste secretaris van de Sovjet-legatie te Peking gaat als zaakgelastigde naar Tokio, terwijl de Japansche gezant, te Praag naar Moskou zal gaan. AMERIKA. Kellogg, de afgetreden Amerikaansche gezant te Londen, is te New York aangekomen, om de volgende maand te Washington zijn nieuwe functie van minister van Buiténlandsche Zaken te aanvaarden. Hij verklaarde, dat Europa verleden jaar een grooten stap heeft gedaan in de richting van hel. herstel. Het Dawes-plan heeft de sta bilisatie zeer bevorderd. Kellogg voorspelde, dat Engeland spoedig tot wederinvoering van den gouden standaard zal overgaan. Volgens Kellogg is voor Amerika, Europa en de geheele wereld niets zoo belang rijk als de terugkeer tot de goudbasis. De in vloedrijke personen die hij in Europa heeft ge sproken, waren van meening, dat de naweeën van den oorlog niet oogenblikkelijk kunnen verdwijnen en dat hersLel alleen mogelijk is, hij volkomen veiligheid van particulieren en regeeringen. ALLERLEI. Uit Londen. De staking op de Japansche katoenfabeiekëin te Sjanghai is geëindigd. Uit Geneve. Duitschland heeft een nota aan den Volkenbond gezonden, waarin het verzet aanl eekent tegen het. handhaven van de Fransche 1 roepen in het Saarbtkkcn. Uit Londen. Uit Britsche en Amci ikaansche brond wordt gemeld, dat de opstand der Koerden in werkelijkheid door de Bolsjewiki is geënsce neerd, om te verhinderen dat, de Turksche natio nalisten hun expansie naar het Oosten, naar Turkestan, zouden kunnen richten. De beweging gaal echter, naar men zegt, onder de vlag van het nationalisme der Koerden, die een prins uit het. Huis van Osman als kalief op den t roon wil len plaatsen. Uit Madrid. Zes vooraanstaande bankdi recteuren zijn gister gearresteerd in verband met het bankroet van Di la Union Minera bank te Bilbao. Het kapitaal van de bank bedroeg 15 millio'en dollar. Waarschijnlijk zal het bankroet nog verdere gevolgen hebben. In president Ebert's gezondheidstoestand is ("en kleine verbetering ingetreden. Het gevaar is echter nog geenszins geweken. Staten-Generaal Hij bad bij de eerste morgenschemering na dien nacht een man uit het moeras zien komen- die er zeer .bemoddetd uitzag, sterk hinkte en zich in de richting van de stad verwijderde. Als ik nu wilde beginnen met naar dezen raadsel- achtigen onbekende te zoeken, zou ik daarmee niet veel kostbaren tijd vermorsen Met duidelijk zichtbare belangstelling had Guido geluisterd. „Ik denk veeleer, oom, dal, u den onafwijs- baren plicht hebt om ook dit spoor te vervolgen. Wie weet, of het niet eveneens in het landhuis van den graaf eindigt." „Wel, dat is toch te erg," zei de rechter, terwijl hij zijn pijp wegzette en eveneens op stond. „Op de eerste plaats, mijn jongen, moet ik u zeggen, dat volgens mijn herinnering geen der bewoners van de villa ook maar voor het minst hinkte, toen zij nog denzelfden dag in verhoor werden genomen. Ten tweede w:I ik nu niet meer als uw rechterlijk collega, maar ais uw vaderlijke vriend nog een ernstig woord met u sprtktn. Je geeft, mij daartoe immers he recht wel, nietwaar „Wat een vraag, oom. Heb ik u dan niet meer te danken dan mijn vader JAPAN EN RUSLAND. De Japansche kroonprins-regent heeft gister liet protocol van de Russisch-Japansche 'over eenkomst bekrachtigd. De minister van Buitenlandsche Zaken deelde mede, dat na de uitwisseling der ratificatie- oorkonden het verdrag onmiddellijk in werking zal treden. „Kom, laat. dot nu busten. De hoofdzaak is, dat je niet aan mijn vriendschap en mijn goeden wil zult twijfelen naar ik hoop. Om kort, tc gaan dus Je bent een slecht- comecliant, mijn jongen." „Een comediant, oom?" „Ja. Ben je niet sedert twee dagen bozig mij een comedie, voor te spelen, terwijl jc een zuiver theoretische belangstelling huichelt voor een crimineel geval, dat je geheel koel zon laten, als je niet met je eigen hart daarbij betrokken was Loochen het niet, Gnido, want dat. zou de eerste keer zijn, dat ik je op een onwaarheid betrapte. Je hebt jc zelf verraden, loon je mij na je terugkeer van hel feest bij Armbrecht verhaalde, hoe zeer je verontwaardigd was, graaf Ramin als openlijk candidaat, naar de hand der sehoore dochter van ArmbrccLl weer te vinden. Toen echter kwam deze afschuwelijke moordgeschiedenis en al kan ik ook de belang stelling begrijpen, waarmee je van het begin af den loop van liet onderzoek hebt gevolgd, toch heeft mij uw partij kiezen tegen den graaf, die u toch geheel vreemd is, meer cn meer in ver bazing gebracht. Dezen avond kan ik u in het geheel niet meer begrijpen. Dat doet mij leed en juist omdat ik een Zeer goede meening van jc heb, mijn jongen, kan ik niet nalaten je te waarschuwen. Wie geroepen is om over anderen recht te spreken, moet vóór alles onomkoopbaar zijn onomkoopbaar zelfs in zijn geheimste gedachten. Een rechtschapen gemoed, een rein geweten en een koel hoofd, dat zijn drie eigen- EERSTE KAMER. Vergadering Donderdag, 26 Februari. De dgemeene beschouwingen over de slaals- begrooting worden voortgezet. De heer De Vos van Steenwijk (G. II.) hervat zijn rede met een verdediging van het beleid van den minister van financiën. Tegen ontwapening is spr. en zijn partij ab soluut gekant. Een weermacht kan niet worden gemist, reeds niet ter handhaving van de bin- nenlandsche rust. Hij hoopt, dat minister Colijn erin zal slagen de uitgaven te verminderen en de belastingen te verlagen. De heer Van Erabden (V. D.) zegt reeds in 1920 betoogd te hebben, dat een z.g. onont beerlijk minimum van bewapening ontoereik- baar is. Spr. beoogt, dat alle kleine staten militair weerloos zijn en handhaaft zijn standpunt in zake ontwapening en den chemischen oorlog. Beperking van de bewapening inaakt onderling wantrouwen gaande. Denemarken ziet verder dan onze regeering. Na de pauze betoogt spr., dat.onze weermacht onder elke omstandigheid overbodig is. Spreker acht de moreele macht van den Volkenbond diens grootste macht. De heer Diepenhorst (A. R.) behandelt onze economische, militaire en politieke weer baarheid. Spreker brengt hulde aan minister Colijn voor het sluitend maken van de begrooting. Hij be toogt de noodzakelijkheid van vermindering van de directe belastingen door verhooging van de indirecte. De heer Diepenhorst verklaarde, dat het onwaar is, dat enkel op de salarissen is be zuinigd van de 80 millioen bezuiniging zijn 23 op de salarissen gevonden. De heer Sten huis wijst er op, dat hij reeds in 1921 in den Hoogen Raad van Arbeid den werkgevers heeft geraden in overleg met de arbeiders te streven naar productieverhooging- Maar de werkgevers hebben dit met een hoon lach beantwoord 1. en de Arbeidswet gesaboteerd, tot ergernis zelfs van den heer Nolens. De politiek der werkgevers is in de laatste jaren gericht op het onderdrukken der arbeiders en dit heeft reactie gewekt. Spr. ontkent., dat er reeds een democratie ten onzent zou bestaan. Men verwart daar mede te zeer het parlementarisme, dat feitelijk beheerscht wordt, door het kapitalisme, dat den Staat regeert. Waarom zou de arbeidersklasse daartegenover geen economische machtscentra kunnen vormen De politieke democratie ten onzent dagteekent eerst van 1918, maar zij heeft, geen verandering gebracht in de positie van de arbeidende klasse, zij nvsl daartoe de macht. De macht van hel. kapitalisme ;'s groo-ter, getuige liet, gebeurde met de Rolto.rdamsehe Bank. Een waarlijk democratische regeering had aan haar hulp eenige voorwaarden verbonden, betreffende controle enz. Dat zulks niet is geschied bewijst, dat de regeering geen zuiver democratisch karak ter draagt. Met, het oog op de vergadering verdaagt nu om kwart voor vijf de V o o r z i t f e r de ver gadering tot morgen. Dan zal de heer Stenhuis zijn rede voortzetten. TWEEDE KAMER. Vergadering Donderdag, 26 Februari Bij voortzetting van de behandeling van het ontwerp Lot wijziging van het Indisch regeerings- reglement licht, de heer R u tgers van R o- z'e nburg (C H een amendement toe, om de bestaande verhouding tusschen de Kroon en den gouverneur-generaal te handhaven door te bepalen, dat de gouverneur-generaal de bevelen des konings moet aannemen. Na bestrijding door minister d e Graaf f verandert de voorsteller bevelen in aanwijzi- gingen. De heer M archant (V D kan moeilijk voor het ontwerp stemmen, als het amendement wordt aangenomen De heer Dresselhuys (Y 13 kan moei lijk vooi het ontwerp stemmen, als het amende ment niét wordt aangenomeni Het amendement wordt met 47 tegen 20 stem- nen aangenomen Tegen stemden de V D de S D en de A S Scheurleer en Colijn. De heer Feber (R. K.) verdedigt het amen dement om den naam Wetgevende Raad te veranderen in College van Gedelegeerden, die typeerender is. Hel aantal wil hij dan stellen op 20, een derde deel van den Volksraad. Het amendement-Feber wordt aangenomen met 42 tegen 15 stemmen. De vergadering wordt verdaagd tot, heden 1 uur. Binnenland. schappen, die noodzakelijker zijn dan de zwarte toga en liet geheele corpus juris. Een koel hoofd Guido ook als het bloed soms wat wild van het hart naar het hoofd wil stijgen." Hij had beide handen op do schouders van den jongen man gelegd, doch deze keek hem vrij en open in het gelaat. „IJ vergist zich, oom, en u doet mij ook een weinig onrecht aan, als u meent dat de ijverzucht mij met blinden haat tegen Ramin vervult. Waarom zou ik u nu verzwijgen, dat Hertha Armbrecht inderdaad een dieper indruk op mij heeft gemaakt dan eenig ander vrouwelijk wezen te voren. Ik zou echter den lof van zoover- standig te zijn, dien u mij toezwaait, slecht verdienen, als ik daaraan vermetele verwachtin gen zou vnstknoopen cn mij aan dwaze droomtn zou overgeven. Ik bon nagenoeg onbemiddeld en Hertha Armbrecht is de ceriige dochter van een rijk man. Reeds mijn fierheid zou mij onder zulke omstandigheden verbieden, naar haar hand te dingen. De jongedame heeft mij echter bovendien zeer ondubbelzinnig te kennen ge geven, dat zij mij ongeveer verafschuwt en ik heb te veel achting voor mij zelf <lan dat ik haai zou willen noodzaken mij dit in duidelijke woor den te herhalen. Ik weet dus dat zij nooit de mijne zal zijn; zou .ik nu niet een schurk zijn, als ik niettemin uit louter ijverzucht beproefde, haar vereoniging met een man te verhinderen, wien zij haar genegenheid heeft geschonken Neen oom, mijn geweten spreekt mij van zulk Ilanzebank Haarlem. Gistermorgen omstreeks half 11 is in de Stadsgehoorzaal te Leiden de vergadering aan gevangen van crediteuren der N. V. Ilanze bank in het bisdom Haarlem, in verband met dc surséance van betaling, ten einde te komen tot een minnelijke liquidatie. De voorzitter, de heer Slruycken, opende deze vergadering met een uiteenzetting van de voorgeschiedenis der oprichting en 't verder verloop van de Hanzcbank en kwam daarna tot den toestand, waarin de bank thans verkeert. Hij deed daarbij uitkomen, dal liet voor de een verwijt vrij. Mijn hoofd is koel, oom, u kunt u daarvan overtuigen. En nit 1 waar, u zult niet langer aan de zuiverheid mijner beweegredenen twijfelen „Neen, jij v.cergasche jongen, daaraan twijfel ik'niet meer," riep dc rechter, die daarbij zijn ontroering achter een wat gemaakten lach ver borg. „En als jc ten slotte tegenover mij ouden practicus in het gelijk gesteld zou worden, dan voorspel ik u, dat je op mijn jaren minister van justitie zul! zijn. Maar nu genoeg over ambts- zaken 1 Deze bundel act en begint, mij kippenvel te bezorgen," Hij schoof het omvangrijke dossier ter zijde, doch nu ontsnapte hem een uitroep van ergerlijke verrassing want zijn oog was op een brief gevallen, die onder de aden geraakt was. „Dat is een fraaie geschiedenis," bulderde hij. „Nu, ik ben waarlijk de laatste, die andoren wijze lessen geven mag. Dat is een nalatigheid, waarvoor ik mij zeiven een slag in het. gezicht zou willen geven." „Wat is er dan, oom, vroeg Guido verwonderd, en de rechter hield hein in plaats van eenig antwoord den gesloten brief voor,- waarvan het, adres van zijn eigen hand was. „Den heer Armbrecht, siot Schönhèïde", las de jonge man. „Inliggend drie duizend mark. Is dit het geld dat juffrouw Helene Dorenberg u ter bezorging aan haar oom heeft gegeven Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT r_n Cr «m OtUlCU«JJJ 60)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1