DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EM OMSTREKEN, FEUILLETON. Het geheim van het moeras. 4ftsle Jaarflanfl. '""a""». Maandag; 2 Maart 1925.\0 Telefoon Intercommunaal 85 Postbus BureauKOEMARKT 4. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regeis 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. JSttSS M5 HuTar 2#8 Wj verlies van een hand, voet of oofl f 200 bij dood I 200 bij verlies vaneen er"es van I Qjjer, f lo bij verlies van eiken anderen vinaer. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Hoil.Algem. Verz.bank Schiedera Bij of kvaehtem wetten of verordening en voor geschreven en andere offieleele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 26 Februari 1925 VERGUNNING VERLEEND aan lo. de UNION INDUSTRIELLE DU KA POK S.A. te 's-Gravenhage tot oprichting van een kapokfabriek in jhet^pand Overschiesche- straat 33, kadaster^Sectie I. No. 2400, met 3 electromotoren van resp. 15, 1 i/2 en 3/4 P.K., drijvende 2 kapokmachines en één kapokmeng en voormengmachine 2o. de Metaalmaatschappij van S. A. VLES ZONEN te Rotterdam tot oprichting van een autobanden-snijinrichting in het pand Lange Nieuwstraat 15, kadaster Sectie L. Nos. 584 en 1858, met 9 electromotoren van totaal 211/a P.K. drijvende 4 zaagmachines 1 snij-, 1 vijl-, 1 stands-, 1 canvastrek- en 1 hielmachine en 3o. J. G. W. VERKOEIJEN tot oprichting van een koper- en metaalgieterij in het pand Zijlstraat 561, kadaster Sectie A. No. 632. Schiedam, 2 Mrt. 1925. Er werd een nieuwe regeering gekozen, waarin naast S.D.A.P.-ers ook Centrum-leden en de mocraten zitting hadden. Voiksgemachtigde" Fritz Ebert werd op 11 Februari met 277 van de 379 uitgebrachte stemmen tot Rijkspresident gekozen. Zijn verkiezing werd vrijwel algemeen met groote ingenomenheid begroet. Hij had zich bekendheid verworven als ecn gematigd en handig politicus, die in de gegeven omstandig heden het best in staat was het gehavende Duit- sche rijk te besturen. Zes jaar lang heeft Ebert als hoofd van het Duitsehe volk lief en leed met zijn land gedeeld. Zijn persoon werd, ondanks zijn eenvoudige afkomst, alom hooggeacht, om zijn bijzondere gaven van hart en geest. Hij hield zich strikt aan de Constitutie van Weiinar, was steeds eerlijk en rechtvaardig in zijn beslissingen en toonde zich in Duitschland's moeilijkste dagen de juiste man op de aller hoogste plaats. Bultenkndsgsk Nieuws, RIJKSPRESIDENT EBERT. f Gelijk gemeld is de Duitsehe Rijkspresident Ebert Zaterdagmorgen te 10.15 uur (Duitsehe tijd) overleden. Aan het sterfbed vertoefden Mevr. Ebert, haar kinderen en haar schoonzoon, benevens Staatssecretaris Meissner. Zaterdagmorgen om 9 uur werd over den toe stand van president Ebert nog het volgende bulletin uitgegeven Vanmorgen tegen 5 uur heeft de buikvlies- ontsteking plotseling vorderingen gemaakt. De krachten van den rijkspresident nemen snel af. Op het oogenblik slaapt hij. De behandelende geneesheeren houden zijn toestandvoor hopeloos. De thans ontslapen Duitsehe rijkspresident Fritz Ebert werd 4 Februari 1871 te Heidelberg geboren. Hij is dus slechts 54 jaar oud geworden. Als zoon van een arbeidersgezin genoot hij slechts een gewone lagere school-opleidiiig. Om zelf in zijn levensonderhoud te kunnen voorzien leerde hij het vak van zadelmaker. Hij voelde zich echter sterk tot de politiek aangetrokken. Hij sloot zich bij de sociaal democratie aan. In de gelederen der S.D.A.P. trok hij vrij spoedig de aandacht. In 1913 werd hij dan ook leider der S.D.A.P. in Duitschland. In de revolutiedagen van November 1918 trad hij sterk op den voorgrond. Zoo spoedig de Duitsehe keizer aftrad, werd hij door de partijleiding, die het initiatief nam tot liet vormert eener socialistische regeering, aange wezen als minister, naast Scheidemann en Lands berg. Aan Ebert werd de functie van rijks kanselier toevertrouwd, welke waardigheid hen? op 9 November 1918, dooi' den aigemeenen Rijksbestuurder Prins van Bader werd over gedragen. Ebert beheerde Binnenlandse!) e en militaire Zaken, in de gewichtige dagen van toen, een hoogst gewichtige functie. Toen na de barricade-gevechten in Duitsch land de rust daar eenigermate was teruggekeerd, kwam in Weimar de Nationale Vergadering bijeen op 4 Februari 1919. 62) „Nu, laat dat maar zoo. Het is mij er niet om te doen door u geprezen te worden. Wan neer echter wij arme lieden elkaar niet bijstaan van de rijken, dat weet ik maar al te goed, is niet veel te verwachten." „Juist daarom moet ge mij toestaan u dezen last een weinig te verlichten. Hier zijn nog honderd gulden. Tracht de arme ster/ende zijn laatste dagen zoo draaglijk mogelijk te maken en houdt het overschot, als het werkelijk met hem afloopt, als een bijdrage in de kosten van een eenvoudige begrafenis." „Ja, maar hoe komt u om 's hemels wil aan zulk een belangstelling in Wendland Heeft u hem vroeger reeds gekend „Vraag nu niet verder, goede vrouw. Ik zou u anders óf wat wijs maken of u een lange geschiedenis moeten verhalen, waarvoor u geen belangstelling en ik geen tijd zou hebben. De sneltrein naar de hoofdstad gaat over een half uur. Daarom wil ik spoedig mijn rekening aan u betalen." „Mijnentwege. U schijnt echter zeer ver- anderlijk in uw besluiten. Gisteren had u nog Dr. Lubarsch heeft de sectie op het lijk van rijkspresident Ebert verricht. Hij heeft de vroe gere diagnose bevestigd, dat Eberl aan galster nen en chronische galblaasontsteking leed. Speciaal de ingetreden darmverlamming heeft ten slotte de catastrofe veroorzaakt. Het lijk is thans geplaatst in de werk kamer van den president, in welke kamer zoo weinig mogelijk veranderd is. Offcieren va*n de rijksweer houden bij de catafalk de wacht. De groote rouwplechtigheid is op Woensdag- bepaald. Hierbij zal de rijkskanselier, Luther namens de rijksregeering een rede houden. Het lijk zal daarna van den Anhalter Bahnhof naar Heidelberg worden vervoerd. Het was den wensch van Ebert in zijn geboortestad te worden begraven. De rijksregeering heeft Zaterdagavond een door alle leden van het kabinet goteekende ver klaring gepubliceerd, die als volgt luidt Met rijkspresident Ebert is een man heen gegaan, die onder inzet van zijn sterke persoon lijkheid heeft weten te bereiken, dat in de ver warring der revoluLie het Duitsehe volk uit vrijen wil de Nationale Vergadering bijeenriep waardoor aan het Duitsehe staatsleven weer een wettelijke basis werd gegeven. In deze moei lijke tijden heeft de overledene zijn ambt van rijkspresident met voorbeeldigen ijver en staat manskundc vervuld. In de verwarring van de Kiitenland.sche politiek nam hij de veranlwoor- dehjkheid voor besluiten op zich, die na vele mislukkingen den weg tot den wederopbloei wezen. Onpartijdigheid en getrouwheid aan de wet waren zijn richtsnoeren. Hij heeft het Duit sehe volk cn het Duitsehe vaderland in de zwaar ste tijden als een oprecht man gediend. Uit Parijs wordt voorts nog gemeld, dat Briand heeft verklaard, dat iedereen Ebert's dood moet betreuren. Zijn rechtvaardigheid, zijn zin voor orde en zijn politiek gezond verstand waren aldus Briand bewonderenswaardig. Zijn dood beteekent een verlies voor de geheele menschheid. Frankrijk zou het toejuichen, als het Duitsehe volk thans een persoonlijkheid tot president zal kiezen, die evenzeer als Eberl de democratische gedachte en daarmede de vredes- ïdée belichaamt. Op enkele uitzonderingen na'erkent ook de geheele Duitsehe pers de groote verdiensten van den ontslapen rijkspresident. voorloopig vervangen. Het staat nog niet vast of spoedig een wetsontwerp zal worden inge diend om die plaatsvervanging langer te doen duren of dat spoedig een nieuwe Rijkspresi- dent zal worden 'gekozen 1 Men neemt" echter aan, dat de verkiezing van een nieuwen Rijks president over ongeveer 46 weken zal plaats vipden. Rechtsehe kringen schijnen aan te dringen op uitstel van de presidentsverkiezingen, ter wijl het centrum en de linkerzijde zoo spoedig mogelijk tot de benoeming van een nieuwen president willen overgaan. De beslissing ligt in handen van den rijksdag, die Weensdag bijeen komt. Hoewel de besluiten van het Rijkskabinet nog niet bekend zijn en het ook niet mogelijk is met beslistheid te voorspellen, hoe de rijksdag debatten zullen loopen, aclit men het in wel ingelichte kringen zoo goed als zeker, dat de vroegere rijkskanselier Marx Ebert als voor loopig of definitief rijkspresident zql opvolgen. voren zekerheid heeft, dat het- nieuwe kabinet ook een vertrouwensvotum krijgt. DE MILITAIRE CONTROLE. Het Intergeallieerde Militaire Comité van Versailles heeft de redactie van zijn actie be treffende het rapport van de militaire controle commissie in Duitschland beëindigd. Dit document is gistermiddag op den Quai d Orsay overhandigd. De Gezantenraad zal het Dinsdag a.s. behandelen. DE VEILIGHEIDS-KWESTIE. Uit Parijs verluidt In zake het vraagstuk van de Fransche veilig beid, zijn groote dingen in voorbereiding. Het Duitsehe voorstel van een garantiepact, dat deze maand tweemaal toegelicht werd, op 9 en 20 Februari, wordt niet langer zonder meer dooi Frankrijk afgewezen. Zaterdagmiddag heeft Herriot zich in de Senaatscommissie over deze zaak uitgelaten en verklaard, dat het uur niet meer ver af is, dat Duitschland voorstellen zal doen, welke Frankrijk echter alleen zal aanvaarden in het volledige en onaangetaste kader van het ge heele tractaat van Versailles, vooral met de verzekering, dal alle grenzen der Duitschland omringende landen op gelijke wijze beschermd zullen worden. Deze formule is soepeler dan zij lijkt. Zoo wel Bainville als Pertinax laten doorscheme ren dat het niet onmogelijk is, dat Duitsch land een wijziging van de couloir van Danzig toegezegd is en ten einde de genoegdoening te krijgen aangaande Opper-Silezië en Oostenrijk, zou Duitschland, na toegelaten te zijn toL den Volkenbond en den Raad van den Volkenbond, kunnen rekenen op artiked 19 van het Covenant, dat de mogelijkheid van territoriale wijzigingen opent. Bainville meent, dat Polen dat hét gelag van de regeling zou moeten betalen, gebaat zou zijn bij de verzekering van den vrede in Europa en daarvoor iets over mag hebb„en. Voorloopig zijn dit alles nog vage denkbeelden. Herriot heeft verder medegedeeld, dat Frank rijk een conferentie voorstelt, welke plaats zou hebben te Brussel, na de zitting van den Raad van den Volkenbond. De Rijkskanselier zal den Rijkspresident zaken met de eigenaar van een landgoed en vandaag wilt u naar de hoofdstad terug, zonder dat u den „Blauwen Leeuw" ook maar een oogen blik verlaten hebt. „De omstandigheden zijn sedert gisteravond gewijzigd. Ik heb geen zaken meer met dien mijnheer en het doel van mijn reis is bereikt, zonder dat ik hem gesproken heb. Maar ik houd' u van uw huiselijke bezigheden af. Ik ga een wandelingetje maken en kom over een kwartier ti'iug om mijn vaiies te halen en mijn rekening te betalen." Dij ffing naar de deur, doch had deze nog met bereikt, toen ze van buiten af geopend werd en een in het zwart gekleede jonge dame van sierlijke gestalte binnentrad. Zij had den man, die haar bijna rakelings voorbij ging niet opgemerkt en de vreemdeling had slechts ge durende een seconde gelegenheid gehad haar gelaat te zien. De aanblik hiervan had echter een merkwaardige uitwerking op hem. Stijf en met in staat om zich te bewegen bleef hij Vlaai- als aan den grond genageld staan. Over zijn wangen en zijn voorhoofd breidde zich lang zamerhand een diepen, blos uit, Het was goed, dat. \rouw Haberman sedert het binnenkomen van haar beschermeling in het, minst met meer op hem gelet, bafl, want de p ene t verandering in zijn uitzicht zou anders zeker haar verwondering gewekt hebben. Zij nacf echter alleen oogen voor Helene. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. Zaterdagmiddag heeft een voltallige vergade ring van de Fransche en Duitsehe handelsdele gaties plaats gehad. Het reeds aangekondigde compromis is door de beide regeeringen erkend bevestigd en door Raynaldy en Trendelen burg onderteekend. Een twcelal nota's werden gewisseld en zullen onverwijld worden gepubli ceerd. DE BEGRAFENIS VAN BRANTING. De teraardebestelling van Branting is gister een grootsche plechtigheid geworden. Bij den kerkdijken dienst waren tegenwoordig de naaste familieleden, het Zweedsche hof, het corps diplo matique en vele vooraanstaande persoonlijk heden in den lande. Haast de geheele bevolking van Stockholm was tegenwoordig hij de overbrenging van het stoffelijk overschot naar het kerkhof. ENGELAND. Dinsdag begint te Singapore de conferentie der vioolgedelegeerden, uit alle. deelen van het Britsche rijk. Een groot aantal oorlogsschepen js daar aangekomen. De grootste geheimhouding wordt in acht genomen. Het Britsche kabinet besloot, de kwestie van de door de Trade Unions voor politieke doeleinden geheven bijdragen te onderwerpen aan de vrije stemming van het Lagerhuis. De premier zal aan de debatten slechts deel nemen om de houding van de regeering uiteen Lc zetten. DE OPSTAND IN KOERDISTAN. Gedurende een gevecht in de stad Aziz zijn de Koerden teruggeworpen, Zij verloren honderd man. De Turksche gezant te Berlijn, Kemal Eddin Pasja, ontving van zijn regeering de opdracht onmiddellijk en langs den koristen weg naar Angora te komen. Men veronderstelt, dat hij Lot opperbevelhebber benoemd zal worden van de troepen, die bestemd zijn om den Koerdischen opstand te onderdrukken. RUSLAND. De verrassing, welke de nieuwe Russische verkiezingen hebben opgeleverd, bestaat hierin, dat zij een opsmllende vermindering van het aanLal communistische afgevaardigden en een vermeerdering van het aantal afgevaardigden van den bezittenden boerenstand (Kulaken) hebben opgeleverd. Opmerkelijk is ook de stijging in het aanLal gekozen vrouwelijke afgevaardig den. v PRUISEN. He keuze van een nieuwen Pruisischen mi nister-president, die Woensdag a.s. was bepaald, Z&1 volgens de bladen waarschijnlijk uitgesteld Worden, daar Marx met een nieuwe verkiezing slechts accoord zal gaan, wanneer hij van té „Is u nu toch opgestaan," riep zij haar te gemoet. „Had ik u dan niet aangeraden min stens Lot den middag rustig in inv bed te blijven Weet u wel dat u er nog in het geheel niet uitziet alsof u al weer groote sprongen kunt maken „Ik dank u van ganscher harte voor uwe vriendelijke belangstelling, maar ik gevoel mij weer geheel wel en mag u niet langer tot last rijn dan bepaald noodig is." Met een gespannen aandacht, die niet aileen uit zijn houding maar ook uit eiken trek van Z1jn gelaat spran, had de vreemdeling, getroffen door den klank harer slem, naar haar geluisterd cn nu maakte hij een beweging alsof hij, onstui- op het jonge meisje, dat met den rug naar hem toegekeerd stond, wilde toesnellen. Hij be dwong zich echter en bezon zich. Op de tafel nabij de deur lag een courant. Hij greep daar naar zoo haastig, alsof hij noodzakelijk kennis daarvan moest nemen. Zonder gedruisch zette hij zich hij de tafel neer en hield de courant z°o, dat zij zijn gelaat voor de beidé vrouwen geheel verborg. De .voorgenomen wandeling, ja zelfs den trein naar de hoofdstad scheen hij geheel vergeten te hebben. Vrouw Habtrman had zich nu tegen over hare beschermelinge neergezet. „Met dat lastig vallen heeft het geen nóód," sprak zij. „Voor een gast die ons bevalt, heeft men nu éénmaal wat over men wil bij al dc ergernis ook nu en dan wel zijn kleine voldoening hebben, j DE ONRUST IN PANAMA. Omtrent den opstand in San Bias kan nog worden gemold, dat de Amerikaansche kruiser „Cleveland" order heeft gekregen, in de buurt van het aangetaste gebied te blijven. Kolonel Lamb, het hoofd der politietroepen in Panama, is met 150 man naar San Bias vertrokken. De ^taat van beleg is afgekondigd. ALLERLEI. Uit StockholmDe Zweedsche regeering heeft haar minister van Buitenlandsche Zaken, Unden, benoemd tot gedelegeerde van Zweden naar de bijeenkomst van den Volkenbondsraad. En als ik u gisterenavond een beetje hard heb toegesproken, dan moet u mij dit nu maar niet. langer ten kwade duiden, 's Nachts zijn alle katten grauw en clan behoeven de lui die het hart zoo'n beetje op de tong hebben, nag juist niet de sleehtsten te zijn. U kunt gerust ver trouwen in mij stellen. Ik kan wel niet veel voor u doen, doch dit weinige doe ik van harte gaar ne." „Wat is u goed," klonk Helene's stem zacht. ,,U heeft mij het leven gered, want ik had dezen vreeselijken nacht bepaald niet overleefd." „Nu, gelukkig sterft men niet zoo Jicht, als men op uw leeftijd is, maar zeg mij toch eens, juffrouw juffrouw kijk, ik weet niet eens hoe u heet." „Helene Dorcnbcrg." „Zoo, zoo, Helene dus." Vrouw Habermann bemerkte niet hoe ver dacht de courant in de handen van den luisteraar beefde. „Nu, zeg mij dan toch eens, juffrouw Helene, hoe liet komt dat u zoo verlaten en moederziel ■dJeen op de wereld staat. Heeft u geen ouders meer Treurig schudde de ge\ raagde het hoofd. „En geen familie:, die voor u zorgen kunnen U heeft zich toch hier of daar opgehoud u „Ik was hij mijn oom, die sedert oenig„nlijd op Scliönheide woont." (Wordl vervolgd). NIEUWE SGHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1