zeer dus niet sommige- groepen willen- uitsluiten of in uitzicht stellen, zooals weth. Boddeüs blijk baar wil, de thans onder de vastgestelde regeling vallende groepen) er weer onder vandaan te halen. De heer Dinkelaar dient een motie in waarin Wordt voorgesteld de werklooze metse laars, stucadoors en schilders onder een crisis- steunregeling te brengen. Weth. Ho u i mam Verklaart nog eens in den breede zijn oeeonomische beginselen, wat tal van protesten der SJD.A.P. fractie uitlokt, speciaal van den heer Korpel, die maar in 't wilde weg interrumpeert, waaraan dé voorzitter tenslotte toch een einde maakt. Weth. v. Velz tn merkt nog op, dat.zeker de kwestie der barmhartigheid hier moet gelden, maar voorop staat hier toch de rechtvaardigheid. De dure woningen zijn beslist een gevolg van de dure materialen en ook van de hooge loonen der bouwvakarbeiders en hierin schuilt de groote reden, waarom de regeering die bouwvakar beiders niet als crisiswerkloozen wil besehouwci zien, En nu de regeering er zoo over denkt, kan men de gemeente ook niet verwijten, dat zij geen crisisregeling voor dezen instelt. 't Is natuurlijk niet de bedoeling van weth. hiermee die werklooze bouwvakarbeiders te plagen, dat zou te kinderachtig' zijn om c-rover te praten, maar 0111 rechtvaardige redenen neemt weth. zijn bekend standpunt in. Weth. Boddeüs repliceert nog in 't kort. Hij ontkent, dat de--overheid verplicht zou zijn, iemand direct bij werkloosheid te helpen, wél heelt de overheid den plicht, iemand voor den ondergang te behoeden. Weth. kan niet inzien, dat er zoo'n verschil tusschen is, of men steun krijgt over 't B.A. of langs anderen weg. Men krijgt 't in ieder geval uit de gemeentekas. Eenige socialisten: U voelt dat nu eenmaal niet. Weth. de Bruin komt op tegen de bewerin gen van den heer Houtman welke hij als kapitalistisch belieft te kwalificeeren. Voorts verzet weth. zich nogmaals tegen de plannen van de overige wethouders, om timmer lieden enz. wel van een crisisregeling te laten genieten en niet andere bouwvakarbeiders, als metselaars, stucadoors en schilders. Weth. Houtman. Van de eersten moeten wij ook af. Weth. de B r u in meent te kunnen bewijzen, dat de stucadoors enz. niet de schuld zijn ge weest, dat hun loonen hoog waren, de schuld had den de bouwers zelf. Spr. beweert verder, dat zijn voorstel van steunverleening de gemeente niet meer zal kosten dan de door de andere weth, gewilde, welke hij plageryl en beleedigend blijft noemen. Weth. Boddeüs interrumpeert,dat juist de uitkeering over 't B.A. een voorbehoedmiddel is, om de werkloozen aan- de gemeentekas te doen blijven hangen een crisisregeling heeft juist een tegenovergestelde werking. Weth. de Bruin resumeert tenslotte en trekt z'n conclusie uit zijn betoog. De heer C o 11 praat eenigen tijd op z'n be kende, minder prettige wijze. De heer Kavelaars vraagt of 't waar is, wat, de heer de Bruin beweerde, dat bei;le rege lingen (van hem en van de overige wethouders) op dezelfde kosten zouden komen. Weth. Boddeüs kan dit moeilijk zeggen, waar hij meent dat de regeling van weth. de Brüjniwel meer zal kosten, daar deze lang niet zoo afstootend voor de werkloozen is, dan de anderen. De heer v. Noordennen wij verklaren, dat hij alle werklooze bouwvakarbeiders gelijk be handeld wil zien. De heer v.d. Kraan maakt eenige opmerkin gen en zegt ook, zich niet met een steunregeling over 't B.A. te kunnen vereenigen. Hiermee is 't débat geëindigd en wordt de motie Dinkelaar (alle werklooze bouwvakarbei ders onder eenzelfde gemeentel, crisis steunrege ling) met 12 tegen II sti aangenomen. Voor stemmen mevr. Koeten Ooms en de hee- ren Korpel, v.d. Most, v.d. Hoek, Gollé, v.d. Kraan, v. Noordennen, Mr. Kavelaars, J. M. v. Pelt, de Bruin, Kramer Freher, Dinkelaar De auto sleurde een kinder Gemengd Nieuws. In de sloot. Een autobus van de Cocks autobedrijf te Rotterdam is gister op den Rot- terdamschen weg nabij De Zweth tengevolge, van een defect aan de stuurinrichting in een sloot gereden. De chauffeur en de eenige passagier kregen geen letsel. Liefdesdrama. De losse werkman M. V. te Overschie heeft eergister geschoten op de 18-jarige B. Daarna verwondde hij zichzelf ernstig met drie schoten. B. is. in het ziekenhuis te Rotterdam opgenomen en verkeert in le vensgevaar. Het geval houdt verband met een liefdesgeschiedenis. Ontploffing in België. Het Ko ninklijk Nederl. Meterologisch Instituut in De Bilt deelt het volgende mee Volgens telegrafisch bericht van het Meteor. Observatorium bij Brussel zal op 3Maart tusschen 4.20 en 6.20 A.T. 's middags 8 ton dynamiet tot ontploffing worden gebracht bij Bierges (Bra bant).Wie de ontploffing waarneemt, wordt ver zocht een uitvoerig bericht (nauwkeurig plaats, hoogte,tijd zoo mogelijk tot seconden nauwkeurig beschrijving van sterkte en richting van het ge luid) aan het Meteor. Instituut in De Bilt te zenden. rwagen mee. De vader J van het kind in den wagen werd overreden en ge dood, het kind zelf levensgevaarlijk verwond Ook een jong meisje beiiep zware verwondingen De auto sloeg, aan den voet van dc brug om waardoor de passagiers eronder kwamen. Zes hunner werden zwaar, de overigen Jicht gewond S p po rbrug ingestort Naar de Montagpost". uit Warschau verneemt, heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan bij het beproeven van de. spoorbrug, dit- de Russen in de grensstad Mozyrow over .de Prypoe hebben gebouwd, welke brug uit strategisch oogpunt zeer belangrijk is. Foen de trein, waarmede het draagvermogen der brug zou worden vastgesteld en waarin, zich de leden der technische commissie van onder zoek bevonden, op de brug kwam, stortte deze in, en viel de trein in de rivier. Alle leden van de commissie zijn omgekomen. Van een ver b o r g e n schat. Da Mepp. Crt. meldt, dat in de vorige week op last van den officier van justitie te Assen ver schillende opgravingen zijn uitgevoerd op het Israëlitische kerkhof te Ruinéii. In vefbano hiermee .ontving het blad, van zeer betrouw bare zijde mededeelingen, waaraan-het volgende is ontleend Ongeveer een 30 jaar geleden pleegde in ons land een zekere Fr ansen een moord op een rijken koopman. F.' eigende zich bij die gelegenheid door diefstal een bedrag van 30.000 en een gouden oorijzer toe. De man vluchtte. De po gingen van de. politie, om hem in handen té krijgen, liepen aanvankelijk op niets uit. F. pas seerde op zijn vlucht Ruinen, waar hij tóen, naar hij later verteld heeft, op het Isröëlietisch kerkhof, bovengenoemden schat begraven zou hebben. Spoedig daarop werd F. door dc politie gevat/ Hij werd lot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, welke hij te Leeuwarden heelt ondergaan. Gedurende de eerste vijf jaar moest hij zijn tijd in eenzame opsluiting doorbrengen. Na dien vérkeerde F. te midden van andere gevan genen. Met een hunner schijnt hij toen be vriend te zijn geraakt, hij heel t dien'gevangene althans zijn geheim verteld, omtrent het "in den grond verborgen geld te Ruinen. F. is later in gevangenschap overleden, ter wijl de persoon, wieh hij zijn geheim had toe vertrouwd spoedig daarop is ontslagen. Eenige jaren geleden moet deze ontslagen gevangene Ruinen bezocht hebben. Natuurlijk zal het zijn bedoeling geweest zijn om eens te onderzoeken, of zijn in gevangenschap overle den vriend hem indertijd waarheid had verteld. Hij waande zich op weg naar Ruinen reeds in hét bezit van die kapitale som en daarom dronk hij onderweg al vast een extra borrel liet gevolg daaivan was echte., dat hij geheel onder den invloed" té Ruinen aankwam. De bevolking aldaar keek raar legen den Vreem den snuiter op en in een Ommezien was de „schatgraver met kar en al weer buiten'Rui nen gebracht. Blijkens eèn bezoek, dat, een andere persoon na korten tijd geleden aan Ruinen heeft ge bracht, schijnt ook 'de YerctreVen „schatgra ver de kwestie van het verborgen geld later a met meer geheim gehouden,te hebben. Ge bleken, is thans nl„ dat, eenige weken geleden ren familielid van bedoelden persoon, voorne mens is geweest, opgravingen op het Isr. kerk hui te doen. Ilij schijnt echter bevreesd gewor den te zijn, dat de politie hem zou ontdekken. Ook hij is onverrichter zake teruggekeerd. De politie te Groningen schijnt daarop ken nis van de zaak gekregen te hebben. Die zal zich daarop in verbinding gesteld, hebben met den officier van justitie te Assen en op diens last hebben bovenvermelde opgravingen plaats gehad. Met wélk resultaat is niet békend. Vrijdagmorgen bleek, dat des nachts door onbekend gebleven personen een bezoek aan het 1stkerkhof is gebracht. Dat er meer dan één persoon is geweest, valt af te leiden uit het feit, dat de eenige zerk op het kerkhof over den-kop gewenteld is. Eén persoon kon dat werk onmoge lijk uitvoeren. De zerk is nl. een steen van zeer groote wzwaarte. In den grond onder de zei heeft men eën gat gegraven, waarbij men gebiuik moet gemaakt hebben van een ijzeren staaf. Een hongerstaker. De „Pester Lloyd' meldt uit Boekarest, dat de hongerstaking van den wegens bolsjewistische agitatie gearresteer den Roemeenschen communistenleider Alexan der Dobrogeheanoe thans reeds 29 dagen duurt De man bevindt zich in het militair hospitaal en verzet zich hardnekkig tegen kamfer-injecties. De geneesheeien zijn van meening dan zijn einde thans snel nadert. De „Do oden de s t r a a 1", H. Grindell Matthews is uit Amerika te Southampton terug gekeerd. Hij verklaarde, dat Engeland de kans verloren heeft om zijne uitvinding, bekend als de Doodende Straal, te bemachtigen, want hij is er binnen een week in geslaagd, de Death Ray aan Amerika te verkoopen Ilij is nu in Engeland teruggekeerd om zijn hcele vermogen te verzamelen en zal binnen zes weken daarmede naar de Vereenigde Staten terugkeeren. Matthews weigerde mede te deelen, betalen V' S' V°°r ^ne "Ending den -gedood bij een ontploffing van het munitie depot teKarpoet toen de rehellen uit de stad ver dreven werden. HET DRANKVERBOD IN NOORWEGEN. BERLIJN, 3 Mrt. (draadloos) De conservatie ven en liberalen hebben in het Noorsciv 'Storihing een voorstel ingediend tot afschaffing van het drankverbod.. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Matige tót krachtigen N.O. wind, betrokken tot half bewolkt, Wei nig of geen neerslag, aanvankelijk kouder. Prijzencontrole-eoiüinissie. Naar J&et Volk" meldt, heeft minister Aal- berse aan de S.D.A.P. en het N.V.V. medegedeeld dat. de' regeering besloten heeft tot de instelling van een door deze organisaties gevraagde prij- zeneontrole-commissie. Naar Egypte. Men meldt ons uit Amsterdam De volgende week vertrekt van Hier de heer Ausems, film-operateur der Hispano-film naar Egypte om foto's te nemen van het graf van Toet ank-Amen. Te Suez zal hij dcHJoHandsehe vliegers van der Hoop, van Weerden en v.d. Broeke opwach ten aan boord van de „Patria", met welk schip zij terugkeeren naar ons land,en verschillende op namen van hén maken,gelijk hij dit gedaan heeft toen de Holland-Indië vliegers te Philippopel vertraging hadden. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 2 Maart Londenƒ11.931/* Berlijn - 0.5959* Parijs12.77 België -12.521/, Zwitseiland -48.15 Amerika2.50 8/, Weenen 35.15 Kopenhagen 44.67 V, Stockholm67.47 V, Oslo-38.17Va Madrid35.5272 Milaan 10.10 per billioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM, 3 Maart 11.925/» - 0.5963* - 12.637, - 12,54V, -48.16 7, -2.507, -0.00357, - 44.65 - 67.50 -38.15 - 35.477a -IO.OI7 Maart Londen 11.936/i Berlijn- 0.5962* Parijs - Brussel - Zwitserland - 12.78 -12.55 -48,177 Weenen -0.00358/» Kopenhagon - 44.70 Stockholm 67.50 Oslo- 38.15 New-York- 2.507, per billioen. 3 Maart ƒ11.927*4 - 0.5965* - 12.64 - 12.55 -48.17 -O.OO357, - 44.65 - 67.50 - 38.25 - 2.507, Kerknieuws. Pastoor H. Picliot. 7* Gistermorgen om 5 uur is overleden de Zeer- eerw. heer H. Pichot, pastoor te Noorden. Hermanus Pichot werd te Delft geboren 17 Augustus 1863, priester gewijd 17 December 1887. Daarna werd hij kapelaan te 'Rijswijk en vervolgens te Leiden (O. L. Vr. Hemelvaart). In 1902 werd de overledene rector van het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem, in 1904 werd hij benoemd tot 'eersten pastoor te Egmond aan Zee, waar hij een kerk heeft ge sticht. In 1906 volgde zijn benoeming tot pastoor te Dordrecht (H. Bonifacius) en in 1917 tot pastoor te Noorden. SPORT. Telegrammen. Ernstig ongeluk. Te Barmen is Zon dag een vrachtauto, die de leden van een voet balvereniging uit Éssen vervoerde, op een hel lende straat tegen de trap van een brug over den spoorweg gereden, doordat de remmen weigerden een aanslag in polen. LEMBERG, 3 Mrt. (draadloos) Twee mannen werden gearresteerd, toen zij trachtten een kruitmagazijn in de lucht te doen springen. Op hen werden Russische documenten en dito geld gevonden. KOERDISTAN. CONSTANT INOPELk 3 Mrt. (draadloos) Hondeid rebellen en zestig stadsbewoners wer- Het passeeren van de Natris. Men heeft zich tot den voorzitter van den N. D- C., den heer G. A. W. Hirsehman, gewend met liet Verzoek eenige inlichtingen te willen verstrek ken aangaande het passeeren van De Natris in het Nederlandsch elftal tegen België. De heer Hirsehman, die daartoe bereid was, erkende dat de voetbalcapaciteiten van den Ajaxeied ook door de elftalcommissie hoog genoeg worden aangeslagen, wanneer althans de lust tot spelen en de wil om zich in te spannen een voorname factor in een landenwedstrijd slechts bij hem aanwezig is. Van dien constant goeden wil nu was de commissie nog steeds niet geheel overtuigd en dat maakte naar men meende de verkiezing van De Natris riskant. Niet het minste ook uit het oogpunt van het sportmoreel van de geheeie ploeg. Volgens den heer Hirsehman had De Natris den laatsten tijd in clubwedstrijden af en toe teekenen van lusteloosheid gegeven, teekenen, die in een interlandwedstrijd zeer nadeelig zouden kunnen inwerken op het mo reel van den ploeg. Dat risico nu durfde de commissie niet aan, vandaar dat de Ajacied iiiel werd gekozen. De Natris zelf beweert zich den laatsten tijd niet geheel te hobben gegeven, om zich voor de match te Antwerpen te sparen. Onderwijs. i Leerlingen en gepromoveerden van de Tech nische Hogeschool, die voor het studiejaar 1925 1926 yermeenen in aanmerking te komen voor toekenning eener toelage uil het Lipkensfonds, .worden uilgenoodigd zich daartoe schriftelijk op ougèzegeld papier te wende» tot den secretaris ■.van het college.;van .curatoren der Technische Hoogeschool te Delft vóór 1 April. Zij, die voor het a.s. studiejaar 1925—1926 in aanmerking wenschen te komen voor toeken ning eener beurs uit het Baehrionds, voor welke toekenning het bewijs van uitstekenden aanieg voor wiskunde moet kunnen worden geleverd, worden uilgenoodigd zich daartoe schiftelijfc op ongezegeld papier te wenden tot de secretaris van het college van curatoren der Technische Hoogeschool te Delft vóór 1 April. Curatoren der Technische Hoogeschool maken bekend, dat door hen uit de renten van het W.G. van der Boor's Delftsch Studiefonds jaarlijks aan ten minste vier studenten beurzen worden be schikbaar gesteld. Zij, die ten minste vier klassen van het Gymnasium, Lyceum of H.B.S. te 's-Gra- enhage hebben doorloopcn, zullen bij de toeken ning daarvan de voorkeur hebben. Zij, die voor toekenning van een beurs uit dit fonds in aan merking wenschen te komen, moeten zich schrif-' L lijk vóór 1 April onder opgave van de redenen, die hen tot het doen hunner aanvrage leidden, wenden tot den secretaris van het college van curatoren. ÜurgarJykc titan*. Geboren: Mrt. 1. Nelly Anne d.v. W. A. Hoek en A. J. J. M. Lenglet, Lange Nieuwstraat. Hendricus Petrus Marinus z.v. J, F. den Her der en J. van den Hamer, Zeestraat. 2. Piet z.v. TL van der Ree en A. van Lienden, Hoofd straat. Carolina Wilhelmina d.v. C. W. Köne- mann en A. Triel, Abbenbroekschestraat, Wilhelm Otto z.v. T. Bos en TI. Sterenborg, Voor- scheslraat. Febr. 27. Abraham z.v. A. van der Drift en G. A. Schiller, Groenelaan. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 3 Maart v.m. 8.03 n.m. 5.46. 4 Maart v.m. 9.29 n.m. 10.13, 5 Maart vjn. 10.49 n.m. 11.40. Gem. duur vloed 5 u. 31 m.; gem. duw eb 6 u, 54 m. SCHIEDAM, 2 Mrt. Vertrokkenzcetjalk „Dolphijn", kapt, T. Tammes, ledig naar Lo- bith Duitsch s.s. „Esther" van Londen naar Stettin. Eng. s.s. „Ardgrijfe", ledig naar Rotterdam. SCHIEDAM, 2 Mrt. Aangekomen: Eng. s.s. „Malines" (Harwiehboot) ledig naar Éarwicht 0111 hier te dokken in de Wilhelminahaven. 3 Mrt. Eng. s.s. „City of Alexandria", met stukgoederen van Antwerpen aan boei 4 in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 3 Mrt. Vertrokken Malines" (Harwiehboot) ledig naar NARVIK, 1 Mrt. Aangekomen hausen", ledig van Schiedam. Eng. s.s. Zeebrugge. s.s. „Gili- flRnddsloiialiten. Beurzen. Zij, die met goeden uitslag hebben afgelegd het eindexamen der Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus of daarmede gelijkgesteld exa men, de studie als Werktuigkundig ingenieur aan dc Technische Hoogeschool wenschen aan te vangen of voort te zetten en voor het studiejaar 1925—1926 vermèenèn in aanmerking te komen voor de toekenning'der beürs uit het s'Jacobs- fonds, worden uilgenoodigd zich daartoe schrif telijk op ongezegeld papier te wenden tot den secretaris van hei college van curatoren der Technische Hoogeschool te Delft, vóór 1 April. Bears van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 3 Maart. Officieele noteering van it Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 18. Hamen» de oomminie voor de noteering. H. J. JANSEH. Spiitlu, SCHIEDAM, 3 Maart. Men noteert voor Spiritus 100 f 29.—. Spoeling. EJotesring van de Coop. Vereen. „Schled. Spoclingvereeniging Hsd*a 3.— per ketel. ROTTERDAM, 2 Maart. Binnenl. granen. Tarwe met minder aanbod, in de puikige kwali teit vrijwel onveranderd verkocht, overigens naar ilauw gestemd. Verkocht naar kwaliteit van 10 15. Extra puike erboven betaald. Rogge vaster gestemd. Gerst Chevalier flauw gestemd 14.7515.50. Haver onveranderd 10 tót 12.25. Buitenl. granen. (Bericht van de makelaars Hagenbeek Van der Schalk). Stemming stil. Rogge per 100 k.g. Zuid-Russische disponibel 18.65. Western, dito 17. Gerst, per 2000 k.g. Zuid-Russische disponibel 267, Donau dito ƒ256, 48 pd. Malting dito 266'. Marokko strnd. 250.—. Haver per 100 k.g. Canadahavcr No. 2 dispo nibel 13.10, No. 3 disponibel 12.75, 38 pd. White Clipped disponibel 11.90, Canadaleed 2 aangekomen ƒ11.50. ROTTERDAM, 3 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 233 paarden, 6 veulens, 1735 magere runderen, 645 vette runderen 202 vette en glaskalveren, 1879 nuchtere kalveren, 59 s ha- pen of lammeren, 51 varkens, 146 biggen. Koeien lekw. 1.201.277*2ekw. 1.10 3e kw. ƒ0,80. Ossen le kw. 1.201.35 2o kw. f 1,07 13e kw. f 0.85—0.75. Stieren le kw. ƒ1.1.10 2e kw. 0.90—0.80; 3e kw.'/0.70—0.60. Kalveren le kw. /1.752.2e kw. .50—1.25 3e kw. 1 10—0.90. Melkkoeien 220—415, kalfkoeien 230400 stieren 175—-400 pinken 165-180 vaarzen '60—200, werkpaarden löu-350. slacht- .aarden 95160, hitten 95—180, nuchtere talveren 1010, fokkalveren 20-32, biggen f 716, overloopers 1938, Handel, aanvoer en prijzen als gister.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 3