EN om STREKEN, FE Het geheim van het moeras. 48&ife iaa rgang Woensdag 4 Maart 1325. No. 14190 BareauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommniiaal 85 Postbus s 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekermg f 500 bij levenslange geheele invaliditeit f 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f15 bij veriiea van eiken anderen vin gei Bij of krachtens wetten of verordening en voor Beschreven en andere officieel» af- en aan kondigingen van het Genaeentebesinnj» HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van 1. De SCHIEDAMSCHE WERKTUIGEN- en MACHINEFABRIEK om vergunning tot uitbreiding van de herstelplaats van stoom- en andere werktuigen, de metaalgieterij en -klop- perij, de soldeerderij en vertinnerij in de panden Noordvest 107 en Zpijistraat 16, kadaster Sectie A Nos. 1648, 1359, 590, 591 en 1360, door bij trekking van het pand Noordvest 109, kadaster Sectie A no. 1358, door bijplaatsing van een electromotor van 1 P.K. en door verplaatsing van 4 electromotoren van totaal 8,3 P.K., drijvende diverse werktuigen 2. de N. V. MAATSCHAPPIJ TOT EXPLOI TATIE VAN ONROERENDE GOEDEREN EN HET AANNEMEN VAN BOUWWERKEN v./h. P. BOTH TE ROTTERDAM om vergunnin tot uitbreiding van de kistenfabriek in het pand Overschieschestraat 158, kadaster I No. 2304, door bijplaatsing van 5 electromotoren van resp. 20, 6, 5, 3 en 3 P.K., drijvende diverse werk tuigen en door verwijdering van 2 electromoto ren van resp. 15 en 10 P.K. 3.W. GEELEN om vergunning tot uitbreiding van de inrichting voor het bewerkenvan metalen in de panden Visschersstraat 22 en 24, kadaster Sectie L. Nos. 878 en 879, met een benzine motor van 3 P.K.ter vervanging van den elec tromotor van 3 P.K. drijvende diverse werk tuigen 4. de N. V. NEDERLANDSCHE GIST- en SPIRITUSFABRIEK te Delft om vergunning tot oprichting van een inrichting tot het cap suleeren van kurken met een preparaat bestaande uit aether en collodion in het gebouwtje gelegen aan het Groenweegje en genummerd Noordvest 37a, kadaster Sectie A No. 1680, alsmede tot bewaring van aether en van collodionwol tot een hoeveelheid van resp. 200 L. en 30 K.G. in de gemetselde kluis geplaatst in de onoverdekte ruimte grenzende aan genoemd gebouwtje, zulks met intrekking van haar dd. 6 Februari 1925 gedaan en dd. 18 Februari d.a.v. afgekondigd verzoekt. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 18 Maart a.s,, des voor middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 4 Maart 1925. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 2 Maart 1925 het ver zoek van de Maatschappij tot Detailverkoop van Petroleum „DE AUTOMAAT" te 's-Graven- hage om vergunning tot oprichting van een on- dergrondsche benzinebewaarplaats met boven- grondsche aftapinrichting, inhoudende 6000 L in en op den Rotterdamschen dijk, kadaster Stc- b no. 2214, nabij het pand Rotterdamschen dijk 87, VERDAAGD, aangezien liet desbetref fend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam/4 Mrt. 1925. DE MILITAIRE CONTROLE. De Gezantenraad heeft gistermorgen kennis genomen van het rapport der intergeallieerde militaire controlecommissie in Duitschland en van het advies van het intergeallieerde militaire comité van Versailles. Met algemeené stemmen besloot de raad, aan maarschalk Foch en aan de militaire deskundigen van het comité van Versailles te vragen, zekere punten van dit rapport nader te ontwikkelen een einde nauwkeurig te kunnen vaststellen' ia welke mate Duitschland ten aanzien der ten laste gelegde punten te kort is gekomen. Eveneens is verzocht, die voorstellen te doen Welke naar het oordeel der deskundigen ge schikt zijn, de ontwapening van Duitschland overeenkomstig de bepalingen van het vredes verdrag te waarborgen. Het militaire comité van Versailles zal der halve een nieuw rapport opstellen, dat in den ioop van de volgende week aan den gezanten- caad zal worden voorgelegd. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cant, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medadeelingen 75 ct. per regal Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. verlies van een hand, voet of oog f 2UÜ bij dood f 200 bij verlies van ©en De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz.bank Schiedam 'liiiawmiiimiii mia 11 voor Nantes de tegenwoordigheid van 60.000 j Het vonnis, waartegen dc maatschappij in be- Kathoheken gemeld. Blijkens de ochtendbladen roep was gegaan, had de boete slechts op 400 dol- ciopcii de schaLtingen uiteen tusschen 110 en 80 f l&r per persoon vastgesteld. duizend. De Liga geeft op 85.000. Te Laval, een provinciehoofdstadje met een 15000 zielen, heeft uit de plaats zelf en de bm- geving 25.000 man bijeengezien. In de linksche zoowel aJs in de gemodereerd liberale kringen is groote ongerustheid te be merken, dat de Katholieken zullen overgaan Lot de oprichting eener zelfstandige Katholieke partij. Het gaat zeker dien kant op. Er is nog wel weifeling, maar de beweging komt niet alleen van boven maar ook van onder op, en d.e aanstaande raadsverkiezingen zullen de Katho lieken wel de noodzakelijkheid van een dergelijke groepeering doen inzien. DUITSCHLAND. Naar wordt vernomen, is men het bi] de besprekingen tusschen de rijksregeering en de iciders der verschillende partijen in den Rijksdag cr over eens geworden, dat de eerste stemming van de presidentsverkiezing plaats zal vinden op Zondag 29 Maart a.s. De rijksregeering zal onverwijld in een schrijven aan den Rijksdagpresident dezen termijn vast stellen. Het rijksministerie van Binnenlandsehe Zaken heeft reeds telegrafisch de regeeringen dei velschillende Duitsche landen hiervan in kennis gesteld en haar verzocht alle voorbereidin gen te treflen, opdat de kiezerslijsten tegen 15 Maart, en uiterlijk 18 Maart gereed zullen zijn. ingeval een tweede stemming noodig mocht zijn, namelijk wanneer geen der eandidaten bij de eerste stemming de absolute meerderheid van vin™11 Verknjgt' ZaI deZe °P 26 'APril PlaaLs PRUISEN. De Duitsch-Nationale Landdagfractie kwam lieden bijeen ter bespreking van het voorstel van ilarx om een kabinet te vormen,samen- gestold ui t 2 Duitsoh-Nationalen, 2 leden van het Centrum, 1 lid van de Duilsche Volkspartij, 1 democraat en 2 sociaal-democraten, onder wie Severing. In overeenstemming met het gisteren door het fractiebestuur genomen besluit, was de vergadering van meening, dat de Duitscli- Nationalen geen zitting kunnen hebben in een kabinet, waarvan Severing deel uitmaakt. Ove rigens hield de fractie aar» haar standpunt vast, dat het huidige kabinet niet beschouwd kan worden als een kabinet dat gerechtigd is belang rijke regeeringmaatregelen te nemen. RELG1E. De ministerraad heeft gistermiddag de pro cedure vastgesteld, waardoor de regeering na de publicatie van het koninklijk decreet tot ontbinding tot aan de verkiezingen het noodige gezag zal kunnen behouden, om in eventueete gevallen te kunnen optreden. Het is weinig waar schijnlijk, dat het ministerie voor 5 April ont slag zal nemen, terwijl het parlement vermoede lijk reeds Zaterdag a.s. ontbonden zal worden. ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken verklaarde heden, dat hij verwacht, dat de Amerikaansche regeering een ontwapenings conferentie bijeen zal roepen, nadat het probleem van Europa's herstel geregeld is. Japan is be reid aan een dergelijke conferentie deel te nemen, terwijl het aan een voorafgaande be spreking der agenda de voorkeur geeft. FINLAND. De nieuwe president Belander aanvaardde zijn ambt met een toespraak tot het corps diplomatique waarin hij verklaarde, dat Finland zijn buitenlandsche politiek zal voortzetten zonder iets te veranderen aan de thans vast gelegde richtlijnen. TURKIJE. Het Turksche kabinet heeft zijn ontslag in gediend. FRANKRIJK. Uit Parijs verneemt de „Msb.'.'I. Wij hebben op grond van de gegevens der officieuse kartel gezinde - correspondent ie-bureaux gisteren 64) „Mijn edele, dappere Helena En ik, verblinde, stond zooeven op het punt je ten tweede male aan je lot over te laten 1 Maar a's je mij nu aanziet, mijn kind, in deze armoedige plunje, met mijn vroegtijdig vergrijs de haren en de door arbeid vereelte handen ben je nu niet bang, dat Armbrecht toch de waarheid gesproken zou kunnen hebben Helena hief haar betraande oogen tot hem op en schudde hét hoofd. „Neen, dat weet ik nietAls ik ooit een oogenblik aan u heb kunnen twijfelen, toen ge ver van mij verwijderd waart, nu is alle twij fel verdreven, nu ik u weer voor mij zie." „Uw toegeeflijkheid is harder straf voor mij dan verwijten zouden kunnen zijn. En >k ben werkelijk niet zoo geheel zonder schuld als je kinderlijke liefde veronderstelt. Ik heb echter lang en zwaar geboet voor mijn fouten. Een misdaad toch, zooals mijn zwager Armbrecht mij om wille van zijn voordeel heeft toegedicht, heb ik nooit begaan. Ik was lichtgeloovig en een willoos werktuig in ArmbreChts handen dat was de ergste mijner fouten. En erger dan ik zelf misdaan heb, is er tegen mij misdreven." Helena richtte zich op. Haar tranen waren plotseling opgedroogd en een lieete gloed schit terde in haar donkere oogen. „Maar nu is u teruggekeerd, om afrekening te houden met uw vijanden, nietwaar U zult den man niet ongestraft laten, die uw eerlijken naam met voeten trad en uw kind mishandelde, omdat hij meende dat er nieoiand was om haar te beschermen Driedrich Dorenberg keek ernstig voor zich heen en streek door zijn grijzen baard. „Niet het verlangen mij op iemand te wreken heeft mij naar Europa doen terugkeeren sprak hij na een kort stilzwijgen. „Ik was eerlijk genoeg om mij zeli steeds de schuld te geven van mijn onge luk, en eerst in de laatste vier en twintig uur heb ik vernomen dat ik eens veel minder 'n phehtvergetene dan een speelbal geweest ben in i e handen van een koelbloedigen, sluw be rekenden schurk. Evenwel was ik na een korten strijd tot het besluit gekomen hem t.e vergeven en het vcrledene te laten rusten om uwentwil- De beschikking der Voorzienigheid, die ons nog op het laatste oogenblik tot elkaar gebracht heeft is een vingerwijzing, die ik niet over het hoofd mag zien. Ja, Helena, ik zal afrekening houden iii' je oom en ik zal hem dwingen voor u en voor de wereld te erkennen, dat hij jegens mij als een schurk gehandeld heeft." Langzaam en plechtig als een onverbreekbare ALLERLEI. De bekende Fransche socialist Paul Boncour acht een permanente Volkenbondscontröle in de gedemilitariseerde zone van het Rijnland absoluut noodzakelijk voor Frankrijks veilig heid. Te Washington verwacht men, dat een regeling met Frankrijk en Italië in zake de sehuldenkwesf ie binnenkort tot stand zal komen. Uit Geneve Het „Journal de Genéve" verneemt uit Weencn, dat de intergeallieerde militaire controle-commissie in Oostenrijk in de groote kruitfabriek te Blumau tienduizend bom men heeft gevonden gevuld met stikgas. Te Simmeringheide werden in een zorgvuldig ge sloten kelder tweeduizend geweren gevonden alsmede 34 sluitstukken van kanonnen en een menigte ander oorlogsmateriaal. Uit Washington. Het opperste gerechtshof heeft inzake het hooger beroep van de „NcwYork en Portorico steamship company" uitspraak ge daan De maatschappij werd veroordeeld tot het betalen van een boete van 1000 dollars voor eiken buitenlandschen passagier, die op onwettige wijze in de Ver. Staten werd binnengebracht eed, klonken zijn laatste woorden, maar de treu rige uitdrukking van zijn gelaat bewees, dat het Ms een moeilijken en smartelijken plicht be schouwde, tot welk vervulling hij nu besloten had. Nogmaals sloeg Helena met de innigste tee- derheid haar armen om ijn hald. Toen klonk een gestamp en gesnuif uit den achtergrond der kamer en reeds op den drempel riep vrouw Haberman's vettige stem „Nu, dezen keer was het slechts een loos alarm Tot sterven komt het nog niet met den oude. Maar wat moet dat nu weer beteekenen Met opgeheven handen en met een uitdrukking van de hoogste vrbazing was zij op het gezicht der vertrouwelijke groep midden in het vertrek blijven staan. Wat zij daar zag ging blijkbaar ver boven haar begrip. „Dat beteekent, dat uwe goedheid en barm hartigheid een vader juist op het rechte oogen klik zijn kind heeft doen wedervinden", sprak Friedrich Dorenberg op hartelijken toon, ter wijl hij opstand. Hij stak haar de hand toe, doch de waardin van den „Blauwe Leeuw" was te wantrouwig van karakter, dan dat zij maar zoo dadelijk die hand kon aannemen. „Dat is heel mooi gezegd, maar het, lijkt mij toch alsof de oude Plaberman weer eens behoor lijk gefopt is. Is dit soms ook een van uw vele geheimen, mijnheer „Ik heb voortaan geen geheimen meer vooj Uit Rome. Met toestemming van den rechter van instructie hebben de voornaamste beschul digden in het proces Matteotti gister voor het eerste een onderhoud met hun advocaat kunnen hebben. De „Messagero" ziet hierin het bewijs, dat de senaat er niet aan denkt, het proces op de lange baan te schuiven. l it Cairo. Te Aden kwam gister een vijftig tal vluchtelingen uit Djtddah aan, die medcdce- len, dat de W ahabieten tot dicht bij de stad zijn opgerukt. Een twaalftal inwoners werd door granaten der Wahabieten gedood. Uit Bombay. Een staking van 2000 slagers te Bombay heeft tot oorzaak, dat er aldaar geen vieesch te verkrijgen is. De clubs, restaurants en particulieren moeten zich tevreden stellen met visch, fruit en geconserveerd vieesch. Uit Belgrado. De Joegoslavische minister van justitie heeft zijn ontslag ingediend. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag3 Maari. Voortgezet wordt de interpellatie-Weitkamp inzake den toestand in de Overwijsselsche en Drentsthe venen. De heer E b e 1 s (V. D.) ziet ook geen heil in een electrisehe centrale in Drente. De minister bevordere den afzet van turf, waarvan 11/i mil- lioen M3. onverkocht te velde staat, als ook het ontginnen. Spr. bepleit het. graven van een ka naal van Twenthe naar Delfzijl. De heer Van Ravesteyn (comm.) verge lijkt den toestand van Drente met dien in West- Ierland. De loonen zijn naar verhouding in Dren te lager dan in 1914. De regeering behandelt de arbeiders bij werkverschaffing als slaven. De heer van Voorst tot. Voorst (R. K.) wil vóór alles enorme ontginning, opdat daardoor wérk ontstaat voor allen. Hij betuigt de regeering zijn dank voor hetgeen zij op dit gebied reeds deed, maar blijft aandringen op nog krachtiger initiatief. De Minister van Binnenland se li e z a k e n, de heer Ruys de Beeren- trouck, beantwoordt de sprekers. Verschillen de vraagstukken zijn ter sprake gebracht die niet bij Landbouw thuis behooren. Bijv. het woning vraagstuk valt buiten spr.'s terrein. Vervolgens behandelt spr. den toeslag op de loonen. Wat de heer Weitkamp wilde, leidt tot een kapitalisatie van f 2000 per H.A. De turf- industrie heeft vaak kritieke perioden gehad die zij te boven wist te komen. Het töeslagenstelsel wijst spr. thans af als gevaarlijk voor de oplossing der kwestie. Van vestiging van nieuwe industrieën in Drente verwacht spr. niet veel. Alleen de land en tuinbouw zullen zich hebben te ontwikke len... Voor de gansche economische opheffing moet liet centrale punt in de provincie liggen. Spr. zal nog gaarne allerlei wenken nader in overweging nemen. Van emigratie moet men niet veel verwachten.Op een oproep van lOOwcrk- lieden voor den Elzas meldden zich slechts drie aan. Spr. is niet bereid het stukloon te verhoogen als het loon daalt tengevolge van gebrek aan voldoenden arbeidslust. De motie-Bierema begrijpt spr. niet goed. u, goede vrouw. U zult alles vernemen, maar ik b.d u mijn kind niet om mijnentwille uwe wel willendheid te ontfrekken. U zult haar wellicht nog oen groot-en dienst kunnen bewijzen, grooter dan alle die u haar reeds bewezen heeft." „Nu, zoo iets is mij wel nog nooit voorgekomen, zoolang ik waardin van den „Blauwen Leeuw" ben, maar ik moet toch we) gelooven, dat de zaak in orde is en geen afgesproken comedie. Het zou ook weinig eervol of verdienstelijk zijn een oude vrouw voor den mal te houden." Heiena's smeekende blik had haar twijfel overwonnen'en Friedrich Dorenberg had zeker nooit in zijn leven een krachtiger handdruk ontvangen dan die hij nu van vrouw Haherman kreeg. „Ik vertrouw u mijn dochter ook verder toe", sprak hij, „want voor mij is nu veel heel veel te doen, en daar ik met een stervend man re kenen moet heb ik geen minuut meer te verlie zen. Meent u, dal de zieke sterk genoeg zal zijn om een ernstig onderhoud met hem te h bben „Het gaat hem op het oogenblik wat beter t hij heeft zooeven den wensch te kennen geven u te spreken. Daaróm juist liet hij mij 'oepen." ,Nu, dan moet ik dadelijk naar hem toegaan. Wacht mij hier, mijn kind, en vertel deze wak- re vrouw alles, wat je haar t.e verlellen hebt." (Wordt vervolgd) ,1 1 1 r» A rl I 1 /V I I'll A. A f'i A*. Oc. 1 1 T -1—V I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1