EU! EN OMSTREKEN. Het geheim van het moeras. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieel® af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 5 Maart 1925 VER GUNNING VERLEEND aan A. TIEMAN tot uitbreiding van de graan- en groentcndrogerij in de panden Hoofdstraat 35, 35a, 37, 39, 41, 43, 45, 47 en 49 kadaster Sectie L. Nos. 1441 1442, 1443, 2420 en 2432. lo. door het plaatsen van een transbord- band voor het vervoeren van goederen, gedre ven door één electromotor van 6 en één van 10 P-K. 2o. door het plaatsen van een maalinrichting, gedreven door den bestaanden electromotor van 27 P.K. S c h i e d a m, IQ Mrt. 1925. Bultonlsmdsefe Nieuws. DE VOLKENBONDSRAAD. De bijeenkomst van den Volkenbondsraad te Geneve werd gistermorgen om 11 uur met een niet-openbare zitting geopend. Ook gister middag kon nog geen openbare zitting plaats vinden, daar men op de aankomst van den Belgischen gedelegeerde Hymans wilde wachten, die had verzocht, geen belangrijke kwesties te behandelen voordat hij aanwezig zou zijn. Ook zal eerst heden de herdenking van het overleden lid van den Raad Branting plaats vinden. De 'Turksche gedelegeerde voor de onder handelingen in zake het Turksch-Grieksch con flict, Hamid Bey, is naar Geneve vertrokken. HET INT. ARBEIDSBUREAU. Den 19en Mei zal de zevende zitting van de Internationale Arbeidsconferentie worden ge opend. Ieder der 58 staten, leden van de Inter nationale Organisatie van den Arbeid heeft het recht 4 gedelegeerden te zenden, waarvan 2 de regeeringen, en twee de belangrijkste organi saties van werkgevers en werknemers vertegen woordigen. De eenige belangrijke staten, die geen deel uitmaken van de Internationale Or ganisatie van den Arbeid zijn de Vereenigde Staten en Rusland. Het werk, dat de Internationale Organisatie van den Arbeid tot nog toe heeft tot stand ge bracht, is veel omvattend :*meer dan 30 Ont- werp-Verdragen en Aanbevelingen zijn aange nomen, betrekking hebbende op werkloosheid, emigratie, bedrijfshygiëne, werktijden, bescher ming van vrouwen en kinderen enz. Naar aan leiding van het meerendeel dezer besluiten zijn in de voornaamste staten, leden van de Orga nisatie, wettelijke maatregelen genomen. In haar zevende Zitting zal de Conferentie de volgende onderwerpen behandelen De Schadeloosstelling voor Arbeidsongevallen. De Gelijkheid van Behandeling van buiten- landsche Arbeiders en Arbeiders uit hot eigen Land ten aanzien van de Ongevallenverzekering. De wekelijksche Rustdag in de Glasblazerijen met Wanovens. De Nachtarbeid in de Bakkerijen. Tijdens haar zevende Zitting zal de Confe rentie tevens een algemeen rapport over de Sociale Verzekering onderzoeken. hij in de actieve politiek opgetreden en wel van Juni 1920 tot Mei 1921 als minister van Buitenlandsche Zaken in het kabinet-Fchren- baob. Daarvóór en daarna diende hij zijn land als een zeer knap jurist. PRUISEN. Het Seniorenconvent van den Pruisischen Landdag heeft besloten, de Verkiezing van den nieuwen minister-president heden te doen plaats vinden. Op de conferentie der fractie-voorzitters van het Centrum, de democraten en de sociaal democraten kwam men, zooals reeds gemeld, overeen, opnieuw Marx als minister-president te kiezen. Indien de nieuwe minister-president Donderdag gereed is met, de samenstelling van zijn kabinet, zal op denzelfden dag nog de regeeringsverklaring worden afgelegd. 69) ,,Ik weet niet wat ik gelooven moet, maar" en hagr stem daalde tot een bijna onhoor baar gefluister „voor een lasteraar houd ik u niet meer." „Ik dank u voor dit woord" antwoordde hij met meer vuur dan hij wellicht bedoelde, „dit geeft mij moed nog een verzoek te doen, dat ik onder een andere omstandigheden niet had durven wagen. U staat op het punt u met graaf Ramin te verloven" „Mijnheer von Reichenbach" „Laat mij uitspreken Zelfs op gevaar af van mij nog eens uw toorn op den hals te halen moet ik spreken. Ramin dingt blijkbaar naar uw hand en ik vermoed dat hij den wensch koestert nog heden uw toestemming te verkrij gen. Onthoud hem die voorloopig nog dit bezweer ik u. Blijkt mijn bezorgdheid een her senschim, dan beteekent dit kbrte uitstel wel ternauwernood een verkorting van uw geluk." „Ik weet niet hoe ik er toe kom, u zulk een belofte te doen," sprak zij oprecht, „maar evenwel doe ik u die toch. Hier is mijn hand er op De aanraking hunner handen joeg beiden EBERT'S OPVOLGER. D r. Simonsplaat s v e r v a n g e r. In de gister gehouden zifting van den Duit- schen Rijksdag werd het voorstel der regeering de presidentsverkiezing op 29 Maart a.s. en een eyentueele tweede stemming op 26 April te doen plaats vinden, zonder debat aangenomen. Eveneens zonder debat is in eerste en tweede lezing aangenomen het wetsontwerp, waarbij de plaatsvervanging van den rijkspresident aan den voorzitter van het Rijksgerechtshof, Dr. Simons, wordt opgedragen. In het verdere verloop van de zitting volgde een rede van den communistischen afgevaar digde Renunele tegen den: overleden rijkspresi dent, naar aanleiding van liet wetsontwerp, in zake het overnemen door het rijk van de be grafeniskosten. De rede verwekte in het huis bijna algemeene ontstemming, en de president Loebe verklaarde, helaas niet de bevoegdheid te hebben, te kunnen verhinderen dat zulke taal over een doode gebezigd wordt. De democratische Rijksdagfractie heeft verder gistei besloten voor de presidentsverkiezing allen anderen partijen voor te stellen, den voor zitter van hef rijksgerechtshof, dr. Simons, candidaat te stellen. In het desbetreffende schrij ven aan de besturen der verschillende partijen wordt dit voorstel' hiermede gemotiveerd, dat een verkiezingscampagne, waarin een groot aantal candidaten-en partijen optreedt, de tegen stellingen zou verscherpen en de groote lijnen der politiek zou uitwisschen en zou leiden tot een resultaat, rustende op een toeval, dat den nieuwen president niet het noodige aanzien in het binnen- en buitenland zou geven. De Duitsch-Nationalen hebben reeds gewei gerd hierop in Lc gaan. Het centrum zal ook een eigen candidaat naar voren brengen. Dr. Walter Simons, die thans voor korten tijd geroepen is, staatshoofd van het Duitsche Rijk te zijn, is 63 jaar oud. Slechts een jaar is DE DUITSCHE SPOORWEGSTAKING. De Duitsche vakvereenigingen van het spoor wegpersoneel hebben het parool uitgegeven, voor Woensdag a.s., op welken dag onderhandelingen zullen plaats vinden tusschen de arbeiders organisaties en beambtén-vereenigingen, de sta kingsbeweging niet verder uit te breiden. In verband hiermede is te Berlijn een zekere ont spanning ingetreden. Hoewel de arbeiders aan de goederenstations Treptow en Tempelhof gistermorgen niet waren opgekomen, hebben aan het Anahlter-goederenstation van de 173 ar beiders 131 het werk hervat. Ook aan het Stet- tiner-goederenstation werd een besluit om in staking te gaan door de meerderheid der ar beiders verworpen. De toestand in het rijk is eveneens niet be langrijk verscherpt. Zooals gemeld, had hef Deutsche Eisenbahnen Verband medegedeeld, dat het aantal stakers in het district Dresden elfduizend bedroeg van bevoegde zijde wordt echter gemeld, dat inderdaad slechts 4850 ar beiders het werk hebben neergelegd. ENGELAND EN FRANKRIJK. Het officieele Fransche antwoord op de nota van Churchill betreffende de Fransche schulden aan Groot Brittannië, is eenige dagen geleden afgezonden, doch dc publicatie wordt nog op gehouden op verzoek van.de Fransche regeering. De Fransche nota is niets anders dan de er kenning, dat het Britsche voorstel ontvangen is, en dat de kwesties die daaruit voortvloeien door de experts van de Fransche commissie' van financiën worden onderzocht. Hiermede wordt de discussie niet veel verder gebracht, doch dé bedoeling van het schrijven is ook niet thans reeds een regeling aan de hand te doen, daar Clémentel, de Fransche minister van financiën een bespreking tusschen hem en Churchill gewenscht vindt en hij hoopt voor dat doel binnen niet al te langen tijd naar Londen te gaan, een blos op het gelaat-; doch zij haastten zich niet ze los te laten. „Nu vraag ik ook van u een belofte", ging Hertha voort, en een schelmachtige glimlach speelde om haar lippen. .„Als uw hoop wordt vervuld, als het u gelukt Gerhard Freising's onschuld te bewijzen en den waren schuldige te ontmaskeren, dan moet u zelf komen om mij uw succes te melden. Wil u mij dat belooven „Mijn woord er opik zal komen 1" Langzaam lieten hun, handen los., Wellicht hadden' zij elkander nog iets te zeggen, doch ditmaal vond geen van beiden het'rechte woord daartoe. Na een korEe aarzeling nam Guido zijn hoed af en Hertha beantwoordde zijn af scheidsgroet eveneeiis met eèn zwijgende bui ging. Zij stond onbeweeglijk, tot de.klank van liet lollen van liet rijtüig, dat hem wegvoerde, was weggestorven. Toen viel zij op een rust bank neëisteunde in een diep nadenken met de kin in de hand en vergat dat men boven met ongeduld op haar'terugkomst, wachtte. HOOFDSTUK XV. Voor het huisje van den wegwachter op den straatweg, dié van Schönhéide .paar de villa van graaf Ramin en verder naajpde stad leidde; hield de koetsier van het huurrijtuig stil. De heer von Reichenbach klopteman de halfgeopende BELGIE. De verkiezingen voor de nieuwe Belgische Kamer zullen, zooals bekend, 5 April a.s. plaats vinden. De oude Kamer, die pas is ontbonden, hestond uit 186 afgevaardigden, als volgt ver deeld 77 katholieken, 68 socialisten, 33 libera len, 4 ledén van de Frontpartij, 3 christen-de mocraten en 1 oud-strijder. De nieuwe Kamer zal 187 afgevaardigden tel len in verband met de bij trekking van de districten Eupen, Malmédy en Saint Vith tot het kiesdistrict van Veryiers. Zooals men weet ■worden de afgevaardigden gekozen voor 'n pe- wa node van vier jaar volgens het stelsel van evenredige vertegenwoordiging. De katholie ken en de christen-democraten zullen thans safnên een bloc vormen en zullen slechts één lijst indienen. De communisten zullen een cam pagne voeren in het industriegebied. Voorts zij er aan herinnerd, dat de Senaat op het oogenblik bestaat uit 73 katholieken, 52 socialisten en 28 liberalen. Advertentiën: 15 regeh 1,75elke regel daarboven 35 cent 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. pér regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gehcele invaliditeitf 2Ö0 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f hO bq verlies van eenjtvqsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt srewaarbonrd door de N.Holl.Alffern. Ver* hank SaIGaA.™ HERRIOT EN CHAMBERLAIN. Naar uit Parijs wordt gemeld hebben Cham berlain en Llcrriot in hun onderhoud met de persvertegenwoordigers geen verdere détails medegedeeld omtrent de tusschen hen gevoerde besprekingen, doch zij verklaarden zich beiden ten zeerste voldaan over het verloop der bespre kingen. Chamberlain drukte er zijn voldoening over uit, dat hij weder gelegenheid had gehad zijn vroegere besprekingen met Herriot te her vatten en vervolgde dan Sinds onze vorige besprekingen hebben zich verschillende gebeur tenissen voorgedaan en daarom was het raad zaam een nieuwe gedachten wisseling te houden, zonder evenwel de verwachting te wekken, dat! thans reeds de definitieve overeenkomst zou worden bereikt. Hij was naar Parijs gekomen om aan Herriot de hoofdlijnen van de Britsche politiek uiteen te zetten en inlichtingen omtrent 1 rank rijk's houding in te winnen en niet om bepaalde voorstellen te doen. Herriot drukte zijn tevredenheid uit over de hernieuwing der besprekingen over de veilig, heidskwestie, „weder voor het eerst sinds de conferentie te Cannes", en verklaarde, dat in principe overeenstemming was bereikt, welke naar hij hoopte, vroeger of later tot een recht matige regeling zou leiden. Zoowel de Fransche als de Engelsche pers vertegenwoordigers schijnen van de bijeen komst een zeer gunstigen indruk te hebben ge kregen. SPOORWEGSTAKING IN GRIEKENLAND. De staking op de Grieksche spoorwegen heeft zich o^) alle lijnen uitgebreid. Het geheele spoor wegpersoneel eischt een loonsverhooging van 40 met intrekking van den bezuinigings maatregel ten gevolge waarvan 1500 spoorweg arbeiders zouden worden afgedankt. Het be stuur van den Griekschen vakvereenigingsbond heeft besloten, dat alle vakbewegingen deze staking moeten steunen. De electriciens, tram- beambten en bakkers besloten gisteravond in staking te gaan. Ook de bootwerkers overwegen een dergelijken stap. De regeering is niet voor nemens, de eischen in te willigen. DE KOERDISCHE OPSTAND. De militaire autoriteiten hebben de mobili satie afgekondigd voor jonge mannen van 23 tot 26 jaar, die nu in Constantinopel verblijf houden en behooren in de streken, welke aan bet oproerige gebied grenzen. Eenige dagen geledén heeft de politie tal van bewoners der in aanmerking komende gebieden, die tot genoem de lichtingen behooren, opgespoord. De Koerden leden gister weer belangrijke verliezen. deur en toen hij van binnen geen antwoord kreeg stapte hij zonder complimenten naar bin nen. Het inwendige van het kleine blokhuis be stond slechts uit een enkel vertrek. De wachter was niet aanwezig en Guido had dus tijd genoeg om eens rond te zien. Juist de armoedigheid der inrichting leidde zijn opmerkzaamheid op een voorwerp, welks aanwezigheid hém in een andere omgeving niet opgevallen zou zijn. Op de vensterbank van het eenige raam stond naast een oude verbogen stallantaarn een champagneflesch, welker' schuimende in houd wel niet door de keel van dén brave wegwachter zou gevloeid zijn. ïn den hals, waar het zilveren papier dat haar'omhuld had, nog aanzat wees een half afgebrande kaars, geplaatst in plaats van dé kruk,, welk practisch gebruik de eigenaar aan de flesch gegeven had Er naast lagen twee Turksche sigaren, wier mondstuk als handelsmerk de bekende ineenge- slihgérdé initialen van den sultan in goud ver toonde. Guido beschouwde.nog met/een glimlach deze luxe artikelen, die zekér slechts' door een bij zonder toeval bierheen geraakt warén, toen df: .wachter binnentrad. Het' rijtuig .voor zijn huis: had. zijn aandacht getrokken. Hij was. ér:echter de man niet haar om zijn verwondering bij-zónder levendig te uiten. Iiij bewoog nauwelijks den tandïoozen mond die ALLERLEI. Uit Londen De mijnwerkersstaking te Sydney in Nieuw-Schotland, waarbij 12.000 arbeiders betrokken zijn, duurt voort, zonder dat er eenig uitzicht op een compromis bestaat. De voor zitter der voornaamste Britsche mijnbouw- onderneming heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij zegt, dal de strijd nu maar eens vooral moet worden uitgevochten, teneinde uit te maken wie te besturen heeft in het mijnbedrijf, de maatschappij of de mijnwerkersbond van Amerika. Uit Brussel De minister van Arbeid is gemachtigd, 90.000 francs te besteden voor den aankoop van twee bronzen beelden van Constan ts Meunier, voorstellende een puddler en een mijnwerker, welke aan het Internationaal Ar beidsbureau geschonken zullen worden. Uit Peking De sovjet-gezant heeft aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken laben weten, dat alle roode troepen thans uit Noord- Mongolië zijn teruggetrokken. Uit BrusselDe zomertijd zal in België ingevoerd worden in den nacht van 4 op 5 April a.s. Uit Londen Over de operatie, die Lord Gurzon gister heeft ondergaan, wordt het vol gende bulletin uitgegeven „Lord Curzon heeft hedenmorgen een zware operatie ondergaan. De toestand van den patiënt is, de omstandighe den in aanmerking genomen, goed, hoewel deze nog wel reden tot ernstige bezorgdheid geeft." Het bulletin is door vier doktoren onder teekend. Uit Miinchen De vijf groote massa-ver gaderingen, welke door de Nationaal-socialisti- schc Duitsche Arbeiderspartij tegen heden avond in eenige groote zalen te Miinchen waren belegd, zijn door de pol/tie verboden. een walmend stompje pijp vasthield, tot een onduidelijk gemompelden groet. „Goeden dag, beste vriend" zei Guido, die een bijzonder innemende en vertrouwenwek kende manier had om met menschen van min deren stand om te gaan. Naar het schijnt heb je het er eens van genqmen." Hij had schertsend op de champagneflesch o-ewezen, maar de oude schudde bedaard het hoofd. „Ik weer niet hoe het goed heet, dat in dat ding geweest is, maar goedkoop zal het wel niet geweest zijn, want anders hadden zij dc flcssch niet. zoo opgesmukt. En ons soort menschen kan alleen drinken wat goedkoop is. Een potje bier is mij overigens veel lie ver." „Je hebt de champagne dus werkelijk ge dronken „Alleen het restje dat. er nog in was. Ik heb die fleSch hien bij mijn huis gevonden." „En je hebt èr nu, zooals ik zie, een practisch gebruik van gemaakt. Het is echter iets anders waarover ik u wilde spreken. Herinnert ge u nog wat ge den rechter in de stad voor een mededeeling ge daan hebt Je hebt in denzelfden nacht, waarin d grondeigenaar Kruiskamp aan de andere zijde ve i het moeras vermoord werd, een man gc- zi -a die u verdacht voorkwam. Is het niet zoo (Wordt vervolgd) "|f' ,IW1Winnr'lBWt'1firi1linHWTrWHirTITPWl^WfMMMrTTrMMrM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1