.-'1 Uit Londen De schorsing van den Schot sehen Labour-afgevaardigde Kirkwood, die Don- =*k*eéag tijdens de rede van den minister van Buitenlandsche Zaken in het Lagerhuis inter- rtimpeerde, is gisteravond ingetrokken. Uit Rome. De Tribuna verneemt uit Capris- - to ^proV. Bugamo) dat er bij een botsing tusschen officieele en dissendente fascisten twee personen Zijn gedood en verscheidene gewond. - Uit New York. Baron van Maltzan, de nieu- -wje Duitsche gezant, is hier aangekomen. Hij -treeft verklaard dat zijn opdracht luidt, het uiter- «te te doen om een vlotte uitvoering van het -^plan-Dawes hij voortduring te Verzekeren. n n n a n d„ Uit de R. K. Staatspartij. liet Dagelijksch Bestuur ontving bericht van rt,- Directie van „De Roskam" het R. K. Poli- "tiekr-, Satyriek- en Humoristisch tijdschrift, - <tat het voornemen bestaat evenals bij vo rige gelegenheden, ook thans krachtig aan den politieleen strijd deel te neinen. Verschillende - 'teekenaars en schrijvers zullen hunne mede werking verleenen voor deze periode, zoodat ...IK; Roskam" een geducht wapen zal zijn in den politieken strijd. Het, bestuur spoort de 'locale kiesvereenigings- hesturen en propagandaclubs ten sterkste aan, van „De Roskam" in ruime mate gebruik te maken, en mede te werken aan de verspreiding van ,,De Roskam". Men wende zich voor in lichtingen tot de administratie van „De Ros kam"', 's-Iiertogenbosch. Do draadloozo. ,jDe Gelderlander" schrijft: De- katholieken hebben 'n oogenblik beslag gelegd op één uitzend-avond per week, maar die is onhoudbaar gebleken. Elke richting wilde toen zoo'n avond hebben en er zijn er maar zeven per week. Voor zeventig richtingen. De Hilversümsche Draadlooze besloot toen aaii absoluut neutraal te worden en dat Ip.okveen oplossing. Gisteravond luisterden we eens voor de aar- digbeidV ,Wc. zitten in ons nieuwe bureau en de draadlpQZft werkt er perfekt. Wat zou de neu- .Omroeper ons te vertellen hebben Wel, we hebben een avondje vertoefd op Jifi IS ut De secretaris der Vereeniging tot Nut van- Ijct Algemeen was aan het woord en verkon digde^,an heel luisterend Nederland het nut van jiet'Nut. Zelfs wilde hij een kursus M;en jmoet ons nog eens van een neutralen pilvérsumschen Omroeper praten. Katholieke Vredesbeweging. - Zondagmiddag had te. Arnhem in café-res taurant Royal" een vergadering plaats van een ^a-rxatabg^itfciod-igdenter bespreking van hetgeen in Nederland op katholieken grondslag zou kunnen worden gedaan ter bevordering van de •Vrecfcsgeclachte.' Dé vergadering was door vele bekende per sonen bezocht. De vergadering werd geleid door den heer •Ko dé Haan, redacteur van „Ons Noorden", Van wien het initiatief in deze was uitgegaan en wien uit de vergadering van meer dan één Zijde warme hulde voor dit initiatief werd ge- 'Bi'abhl De besprekingen hadden uiteraard een voor- teopig 'karakter, wijl de vergadering geen andere strekking had dan de stichting eener breed opgezette vereeniging voor te bereiden. Uitvoerig werd besproken de wijze, waarop deze vereeniging zou kunnen worden tot stand «gebracht. Aan een redactie-commissie van 6 personen onder presidium van Prof. Dr. Titus Brandsma .werdopgedragen in een concreet ontwerp nader te omschrijven het doel der vereeniging, om daarna met Verschillende organisaties en per son n nader in verbinding te kunnen treden. De publicatie van dit ontwerp kan zoo spoedig mogelijk worden tegemoet gezien. v Rij: de rondvraag werd o.a. op het belang Van: het bevorderen der vredesgedachte bij onderwijs en de opvoeding dér jeugd bij zónder de aandacht gevestigd. De Jaarbeurs. Heden wordt de Twaalfde Jaarbeurs te U- treeht geopend. Het aantal deelnemers bedraagt 891, de vorige maal 827. Er zijn 300 buit-.nlandeche inzendingen. De Koningin en «1e Prins in Zwitserland. De Koningin en de Prins zullen den 13den de zer naar Geneve vertrekken, den 16den dezer rHMUt Aiders (Sierre) en zullen den 20sten dezer naar Den Haag terugkeeren. Emigratie. In de laatste weken.zijn ongeveer 800 personen uit de gemeente Emmen vertrokken zij konden werk krijgen in Eindhoven, Heerlen, in Noord- Èrankrijk 'of in Duitschland. De Doms Rijker's -briefkaarten. Gemeld wordt dat van de Dorus Rijkers- bmfk&artèn ter perse liggen serie 2 en 3, en dat verwacht wordt, dat deze einde dezer weck zuilen verschijnen en in 75 gemeenten in Neder land verkrijgbaar zullen zijn. Mevr. Roland Holst. 'Mevrouw Henr. Roland Holst-van der Schalk te Zundert, heeft zich aangesloten bij het Reli- giéus-"Sbci a lis f isc h verbon cl 1 De zooveelste verandering Bewijzen van Nederlanderschap. De aandacht van het publick wordt er op gevestigd, dat bewijzen van Nederlanderschap MoedersAls Uw Kinderen zieli bezeerd hebben, gebruik dan onmiddellijk PUROL. Doos 30 c. 830 6 afgegeven voor het reizen naar België een onbe- perkten geldigheidsduur hebben, zoodat deze bewijzen niet, zooals bij paspoorten het geval is, behoeven te worden verlengd. Het verdient derhalve aanbeveling, bedoelde bewijzen goed te bewaren. De postbestelling in de proriueiestcden. Naai' Her Volk ter oore komt, bestaat bij het hoofdbestuur der P. en T. het voornemen om het aantal postbestellingen in de groote provin cie plaatsen van vier per dag terug te brengen tot drie. Stads- en Gewestelijk Nieuw». Kieskring Dordt. De R. K. Rijkskieskring „Dordrecht" houdt een buitengewone vergadering op Zaterdag 4 April 1925, 's morgens 11 uur, in Café „Cen tral", Hofplein 16, Rotterdam. De volgende agenda zal behandeld worden 1. Opening. 'Notulen. Ingekomen stukken. 2. Medcdeeling Aanwijzing Candidaten op de Voorloopige Groslijst. 3. Verslag Jhr. von Fisenne omtrent Ad- viseerend College. 4. Bespreking Verkiezingsaangelegenheden. 5. Bespreking "Financiën Kieskring „Dor drecht." 6. Vaststelling Contributie over 1925. Het Bestuur stelt voor de contributie op 8 cents per lid vast te stellen, daar het bij hand having der tegenwoordige contributie ad 5 cents onmogelijk aan zijne verplichtingen kan voldoen. 7. Voorstel wijziging art. 4 Reglement Kies kring. Te lezen als volgt „De leden van het Kringbestuur genieten reis- en verblijfkosten. De reiskosten van de vertegenwoordigers worden gedragen door Kies- vcreenigingen. 8. Rondvraag en Sluiting. Voorstellen voor deze Vergadering moeten uiterlijk vóór 28 Maart bij den Secretaris van den Kieskring, G. J. Tollenaar, E. D. Dekker straat 7rood, Dordrecht, zijn ingediend. Oils Stedelijk Museum. Verschenen is 't verslag over 1924 van het Stedelijk Museum waaraan 't volgende is ont leend De Commissie voor het Museum bestond eind December 1924 uit de heeren F. A. C. Lechner, voorzitter en P. J. v. Harderwijk, terwijl de vacature v.d. Schalk, nog niet was vervuld 't secretariaat werd vervuld door den archivaris, den heer Dr. Vermaas. Het bezoek was, vergeleken bij de voorafgaan de jaren groot te noemen, dank zij ook de medë- werking van de pers bij de gehouden tentoonstel- -ling van oude stadsgezichten en portretten. De Commissie overweegt 'de mogelijkheid om te geraken tot 'n anderen tijd van openstelling dan alleen op Zaterdagmiddag, daar alsdan de school jeugd onder geleide het Muséum zou kunnen be zoeken. In totaal werd het Museum bezocht door 280 personen w.o. drie gezelschappen, die werden ontvangen en rondgeleid door den voorzitter der Commissie. Een reorganisatie van de oud-heidkundige verzameling in het Museum wordt verwacht in 1925 tot stand te zijn gebracht, In bruikleen ontving het Museum de vaandels van de vereenigingen Orpheus, Palaestra, Zang en Vriendschap en van de afd. Schiedam van den Bond van Nederl. Post- en Telegraafbeambten, terwijl voorts nog diverse schenkingen, in den vorm van oude albums, fotographieën, portretten stempels en andere merkwaardigheden binnen kwamen. De heer J. M. v.d. Schalk, schonk o.m. 4 portretten n.l. van Florentius Schiiy), Adriaan van Matenesse, J. Nolet en Wouter Hutschenruy- ter. Enkele voorwerpen werden een tijdlang uit geleend. Wijlen de heer P. Loopuyt vermaakte 't Museum een legaat van 1000. Armenkamcr en het Burg. Armbestuur, loopende van ongeveer 18391890. liet archief werd in het afgeloopen jaar be zocht door 36 personen, die te zamen 126 bezoe ken brachten. Het aantal ingekomen brieven bedroeg 100, de uitgaande correspondentie beliep 106 stukken. Van de bibliotheek wordt een toenemend gebruik gemaakt,. ■v, Een moeilijkheid. De „Times" geeft het volgende bericht LONDEN, 9 Mirt. Een opmerkelijke situatie is in hel leven geroepen in verband met het con tract voor een passagiersboot van 2500 ton d.w., door de regeering van New Foundland geplaatst bij de scheepsbouwmaatschappij „Nieuwe Wa terweg" te Schiedam. Deze maatschappij heeft n.l. de levering van d<* gietstukken opgedragen aan de Skodawerke in Cechoslovakije, terwijl de regeering van New Foundland den bouw onder toezicht van het. Engelsche ministerie van Handel heeft geëischt. Dit lichaam weigerd echter, surveyors naai' Cechoslovakije te zenden. Waarschijnlijk zullen nu de lichtere gietstukken naar Engeland worden gezonden, terwijl de zware in Nederland zullen worden onderzocht. Het archief der gemeente. Aan het verslag van den archivaris dr. Ver maas omtrent den toestand van het Archief der Gemeente Schiedam over 1924, dat zoo juist is verschenen, ontleenen wij het volgende Personeel. Het jaar 1924 bracht geen verandering. Het steeds drukker wordend be zoek van personen, die het Archief komen raad plegen en het toenemen der werkzaamheden zullen de aanstelling van een gediplomeerd vo lontair of assistent, zoodra de middelen daartoe er zijn, noodig maken door een dergelijken maatregel zou tevens het Archief meer dan nu liet geval is,- kunnen worden opengesteld voor het publiek en noodige werkzaamheden, zooals het maken indices, waar die ontbreken, worden verricht. Gebouw. In de inrichting kwam geen verandering. De brandbluschmiddelen werden vanwege de gemeentelijke brandweer geïnspec teerd. De aanwinst van het Archief bestaat uit een ulphabetische klapper op de registers van ge boorten, huwelijken en overlijden der gemeente Schiedam, gedurende de jaren 1811 tot en met 1842; die voor de bibliotheek uit een 28-tal schrif turen en boeken van uiteenloopenden aard. Overgegaan is tot het catalogiseeren van de werken in het bijzonder betrekking ^ebbende op Schiedam, waarvoor door den heer Dresch reeds de grondslag was gelegd. De catalogus zal in 1925 voltooid worden. Op den zolder van het museum is gevonden een gedeelte van de archieven van de Magistraats 7 Maart werden genomen 64. 32. Volkslmdhuis. In de week van 1 tot 501 baden. lste klasse kuipbaden 45, regenbaden 2de klasse kuipbaden 41, regenbaden Kinderbaden 19. Gedurende de maand Februari werden baden genomen. lste klasse kuipbaden 139, regenbaden 2de klasse kuipbaden 168, regenbaden 1317. Kinderbaden 69. 1921 228. Het aantal sollicitanten naar de betrekking van tijdelijk ambtenaar bij de Gemeentel, belastingen, bedraagt 52. Hedenmorgen is het college van B. en W. een bezoek wezen brengen aan de Droogdok-Mij, aan de tm rzijde van de Maas. De directie leidde de heeren stadsbestuurders rond, die onomwonden hun bewondering voor het geweldige bedrijf -toonden. Na afloop van de bezichtiging werd B. en W. een lunch aangeboden. Hedenmiddag 12 uur geraakte een 7-jarig jongetje van Steenbergen, wonende Brielschestraat, in het Spuikanaal een vriendje kwam het aan zijn moeder vertellen. De brieven besteller L. v.d. Berg, die het ongeluk vernam, snelde naar de aangewezen plaats, zoo ook de gemeen te-werkman Koegje. Beiden gingen dade lijk aan het dreggen en bij den derden worp haal den zij den drenkeling, die geen levensteeken meer gaf, boven. Twee uur zijn de genoemde mannen, dr.v.d. Berg en drie leden van E.H.B.O. bezig geweest met hot toepassen van de kunst matige ademhaling helaas zonder resultaat. Gistermiddag half vier reed de heer de Klerk, de directeur van de asbestfabriek met zijn auto op den Admiraal de Ruiterweg, in hét Sterrebosch. Reeds op een flinken afstand zag hij uit hotel Sterrebosch een man komen, die langs den weg knielde en aan zijn schoen morrel- dé.'Toen hij dien persoon genaderd was, richtte deze zich plotseling op en wierp zich voor den auto. Door een snelle zwenking naar rechts wist de heer dé' K. te voorkomen dat de wielen van de auto over den man heen gingen wel raakte het spatbord hem even, zoodat hij een paar tanden kwijtraakte en verder ontvelling aan het hoofd opliep. De portier van de Furnes heeft den zonderlingen klant, die de varensgast J. de P. uit de Pernisschestraat bleek te zijn, ver bonden waarop de politie hem naar zijn woning gebracht heeft. Ondervraagd verklaarde later de P. niet levensmoede te zijn geweest maar half onbewust gehandeld te hebben onder den invloed van sterken drank. Zondagmiddag is een luxe au- t,o, komende van hier, op het pontveer over de Delfshavensche Schie door het niet tijdig werken der remmen te water gereden. De chauffeur wist zich nog bijtijds te redden, door uit den wagen te springen. De overige inzittenden waren reeds te voren uitgestapt, aangezien zij een en ander minder vertrouwden. Nachts zijn de auto en de gezonken veerpont door de Bergingsmaatschap pij uil het water gehaald. V a|n gemeentewege zijn de on langs gezonken boeien weer opgehaald, hersteld en op haar oude plaats tegenover de Voorhaven aangebracht. De ruime fabrieksgebouwen a. d. Nieuwe Haven, waarin tot voor eenigen tijd ge leden, Windhorst's gist- en moutwijnfabriek was gevestigd, zijn thans ingericht voor veem- bedrijf Op 't oogenblik is men reeds druk bezig een der groote bergruimten te vullen met 40.000 balen van de Meelfabriek „de Maas" te Rotter dam. UIT ROTTERDAM. Losgeslagen schepen. Gistermiddag omstreeks 5 uur is het Engel sche" stoomschip Sarpedon in de Lekhaven tijdens den sneeuwstorm losgeslagen van de trossen en op drift, geraakt van de Noordzijde naar de Zuidzijde der haven, medenemende de langzij liggende lichters Dauphine en Emanuel. Van de eerste zijn ,de beide zijden ingedrukt ze maakte echter geen water en haar opvarenden hebben zich aan waf gered. De Emanuel is door de Sarpedon tegen het sleepschip Java gedrukt en haar voorsteven is aan bakboordzijde inge drukt. Ook haar opvarenden zijn er onder letsel afgekomen. Terzelfder tijd sloeg in dezelfde haven ook liet Engelsche stoomschip Inoko van zijn tros sen en in de Maashaven een Duitseh en een Spaansch stoomschip. Deze zijn gelukkig niet, op drift geraakt. Gemengd Nieuws. De ra mp van de Schelde: Aeh t meuschenlevens, een mooi vrachtschip en een goede sleepboot zijn Zondagavond aan den Hoek-van-Holland een prooi der elementen geworden. Wat de sleepboot De Schelde betreft, vertelde naar het Hbdl. meldt, de kapitein B. G. Welte vreden uit Maassluis, na in het gebouw van het loodswezen aan de Bergliaven met de overige overlevenden der bemanning te zijn onderge bracht., o.a. de volgende aangrijpende bijzon derheden van de noodlottige poging om de ge- gestrande Soerakarta weer vlot te krijgen „In de nabijheid van het gestrande stoom schip gekomen, trachtten wij sleepverbinding te verkrijgen, wat na veel moeite gelukte, wij maakten onze sleepboot aan hel. achterschip van de Soerakarta vast. „Met onzen zesduims tros en zestig vaam stalen voorlooper werd die verbindingi; iver kregen. Volgens de gewoonte werd daarop de tros uitgestoomd, en meldde al spoedig de oudste matroos op ons achterschip dat. ze „op stuur boord uitstond". „Tot zoover ging alles goed en zouden wij met de pogingen om aan de Indische boot te trekken beginnen, toen opeens een grondzee de Schelde wierp over den tros, zoodat wij die, in de schroef kregen, wat één van de gevaarlijkste dingen is, die een boot tijdens vliegend Storm weer kan overkomen. fib jflb „Ik seinde onmiddellijk naar de machine kamer „stop" en gaf order de ankers te laten vallen, doch terwijl de ankers werden gevierd, stootte*onze boot op den grond, waarschijnlijk op het wrak van de Steward Star, het vorig jaar op deze plaats vergaan. Door het binnen stroomen van het water in het voorschip, be merkten wij dat een lek was gestooten. Dit is een toestand, waarbij wij de directie over het schip geheel hadden verloren, 't, maakte onze positie hoogst gevaarlijk, wij gaven noodseinen (dat zal te ongeveer halfnegen 's avonds zijn geweest). „De Schelde werd door de grondzeeen naai de Zuid geslagen, zoodat wij ons meer en meer nestelden op de wrakstukken van de Steward Star en blijkbaar meer lekken in onzen romp werden geslagen. Het voorschip begon te zinken, bet, achterschip werd onder overkomend water bedolven en daardoor werden de vuren gedoofd. „Onze toestand werd inderdaad hopeloos, want de booten konden niet worden uitgezet. Iets later zijn ze door de zee uit de davits ge slagen, doch op de gewone wijze ging het niet. Toen 't zoover gekomen was, commandeerde ik: „alle hens aan dek". Een deel der bemanning klampte zich op dek aan de tuigage vast, anderen zochten zich tegen de overkomende zeeën te beveiligen. ,,ln het waift onder hevige sneeuwbuien, bespat gingen wij den nacht in. Wij hebben nog geprobeerd lijnverbinding met den Zuid- dam te krijgen. De eerste stuurman Harlmann werd aan een lijn te water gelaten, dochmoest weer worden binnengehaald. Zoo zagen wij vele uren lang, den dooxl in de oogen. Onder degenen die zich met alle macht aan het want hadden vastgeklemd, gaven eeni gen, naar mij door andere geredden werd mee gedeeld ik heb dat zelf niet gehoord teeke nen van verstandsverbijstering. De toestand, waarin wij ons bevonden, was dan ook verschrik kelijk en alhoewel wij begrepen, dat mén,, óns hulp poogde te bieden, beseften wij als zeelui ook, dat. zulks bij dit weer onmogelijk was. „Eerst werd de stoker Verbeek over boord geslagen. Hij was aan dek gebleven en bestierf liet van de kou. Achtereenvolgens werden de matrozen Van der Haven, Scholten, de stoker van der Plas, nog enkelen mijner mannen in zee gesleurd. Er waren er ook die het bestierven in het want de marconist en de eerste machi nist zijn in ons opstaand touwwerk g^loijyen. „Wij, de overlevenden, mogen van geluk spreken. Wij zijn den anderen morgen in de vroegte door de colonne der „Eerste Hulp bij Ongelukken" gered en met de lorrie over de Zuidpier in Veiligheid gebracht. Dr. Knip en zijn mannen, die zoo moedig hunne reddingspogingen voortzetten, zijn wij grooten dank verschuldigd I' De zeven geredden zijn de volgende B, C.. Weltevrcde, kapitein uit Maassluis T. Melle- ma, 2e machinist, uit Maassluis; J. Rolhof, tremmer uit Vlaardingen J. Hartman, stuur man, uit Maassluis W. H. dc Jong, kok, rijf. Vlaardingen H. Ketting, matroos uit Vlaar- dinger-Ambachten L. Poldervaart ,licht-ma- troos van hier. De reddingboot „President van Heel" heeft gister om vier uur 30 personen, allen behoorende tot de bemanning van de,,Soerakarta" te H.v.H. aangebracht en in het loodsgebouw onderge bracht. De „Prins der Nederlanden" is ter zelfde tijd uitgevaren om de overige leden der be manning af te halen. Te 5.15 keerde de „Prins der Nederlanden" nog met. 18 manschappen te rug. De officieren, die het schip nog niet wensch- ten te verlaten, zijn nog aan boord. Aan L. Smit Co. Int. Sleepdienst is voor- loopig gevraagd het schip, zoo mogelijk, vlot te sleepen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2