DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Het geheim van het moeras. 43ste Jaargang. """i)""!;- Woensdag 11 Maart 1325, 14136 BureauKOEMARKT 4. Telefoon intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zalerdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. pér regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven "worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Üratis-Ongevaüenverzekcring f 500 bij levenslange geheele invaliditeitfliöO bij verlies van een hand, voet of oog f 260 bij dood f 200 bij verliesvanêin duim; f 60 bij verlies van een wgsvmger; f 15 bij verlies van eiken anderen vingen De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Al^em.Verz bgnk Schiedam den echter na een gevecht van 12 uur terugge- Bij of krachtens wetten o! verordeningen voor geschreven en andere officieel» el- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 9 Maart 1925 het verzoek van A. P. S. SWARTJJKS om vergun ning tol oprichting van een herstelplaats van stoom- en andere werktuigen, stoomketels en tanks in het pand Mariastraat 2, kadaster Sectie M. No. 1Q8, met een electromotor van 7J/2 P.K. drijvende diverse werktuigen, en een electromo tor van Vj, P.K., drijvende eer. ventilator,VER DAAGD, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, f 1 Maart 1925. Ingekomen zijn verzoeken van lo. de N.V. De Nieuwe Isoleer Maatschappij „DE N1M" om vergunning tol uitbreiding van hare fabriek van isoleermaterialen in de panden St. Anna-Zusterstraat 22/26,' kadaster Sectie A. No. 1661, door bijplaatsing van 1 electromotor van 15 P.K., drijvende een kurkmolen, en door verplaatsing van 1 electromotor van 10 P.K., drijvende een lintzaag en 2o. A. HOOGENROEZEM om vergunning tot oprichting van een inrichting voor het kar nen van boter en het snijden van bieten in hef pand Vellevestsingel 5, kadaster Sectie H. No. 396, met één electromotor van 3 P.K., drijvende een boterkarn en een bietensnijder. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, 25 Maart a.s., des v.n. 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoe ken in te brengen en die mondeling of schrifte lijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente, van de schrifturen die ter zaken moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of ;meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 11 Maart 1925. Builenlantisek Nieuws, DE VOLKEN BONDSRAAD Bij de opening van de gister gehouden open bare zitting van den Volkenbondsraad verhief de voorzitter, de Engelsche minister van Buiten- landsche Zaken Chamberlain zich tot het uit spreken van een rede ter herdenking van het overleden lid van den Raad, Branting. Cham berlain prees den overleden leider der Zweed- sche sociaal-democratie als een idealist, die bij strenge handhaving van zijn idealen, nimmer den zin voor de werkelijkheid uit het oog ver loor. Zijn onvoorwaardelijke oprechtheid hee ft hem den eerbied ook van zijn tegenstanders verzekerd. Aan het slot van zijn korte toespraak gaf Chamberlain uiting aan de sympathie van den Raad jegens de familie van Branting en het Zweedsche volk, dat in Branting een zijner beste mannen verloren heeft. De vertegenwoordiger van Zweden, Sjörborg, 70) De wegwaehter haastte zich niet om te ant woorden. Hij trok een poos aan zijn pijpje, dat dreigde uit te gaan en het was zijn rimpelig gelaat aan te zien, hoe hij gelijktijdig zijn denk vermogen inspande. „Verdacht Dat weet ik niet," bromde hij eindelijk. „Waarom zou hij mij verdacht voorgekomen zijn „Je hebt toch van je waarneming aangifte gedaan, dus moet je die noodwendig van be- teekenis geacht hebben." „Haha", lachte hij. „Nu ,ik kan het u wel zeggen. Het was mij alleen om een vrijen voor middag en het getuigengeld te doen. Lui van ons slag hebben ook wel eens een goeden in val." Een gevoel van onaangename teleurstelling begon bij den lieer von Rcichenbach op te komen. „Bedoel je daarmee, dat je^het maar verzon nen hebt, dat je op dien morgen iemand uit het moeras hebt zien komen „Oho, zoo is het niet. Met opsnijden tegen de overheid houd ik mij niet op, dat heb ik al bij de kommiezen geleerd. Ik heb werkelijk een kerel gezien, maar als dat de moordenaar niet dankte nogmaals namens de regeering, voor de over Branting gesproken woorden. Brantinjz heeft indertijd de stichting van den Volkenbond met groote vréugde begroet als het instituut dal de gerechtigheid en den vrede onder de volkeren kon bevorderen. Branting's overlijden laat een groote en martelijke leegte achter, welke niet gemakkelijk gevuld zal kunnen worden. De besprekingen in den Volkenbondsraad in zake de saneering van Oostenrijk, welke in de gistermorgen gehouden zitting van den raad plaats gevonden hebben, waren van groote bo- teekonis. De Volkeribondsraad behandelde voorts dv kwestie der saneering van Oostenrijk. Cham berlain wees den Oostenrijkschen gedelegeerde Plliger op de critiek, welke de financieele com missie van den Volkenbond had uitgeoefend in verband met de omstandigheid, dal de begroo ting tot dusverre nog niet door het Oostemijk- sche parlement was goedgekeurd. Het Oosten rijksche comité van den Raad heeft zich bij de critiek van de financieele commissie nopens het niet ten uitvoer leggen van zekere bestuurs- en financieele hervormingen aangesloten, en verwacht van de -Oostenrijksche regeering, dat. zij alles za! doen om deze hervormingen te verwezenlijken. Benesj steunde de resolutie van he.t- Oosten rijksche comité van den Raad en legde er den nadruk op, dat de Raad steeds waarde heeft gehecht aan het nauwe verband tusschen het financieele herstel van Oostenrijk en het her stel der economische betrekkingen met de nabuurstaten. De Italiaansche vertegenwoordiger Scialoja verklaarde, dat de tot dusver opgedane onder vindingen met de financieele saneering van Oostenrijk goed zijn geweest maar dat hij niet temin zijn bezorgdheid betreffende de toekomst niet geheel ter zijde kon stellen. Van den kant, van alle betrokkenen zal veel goede Wil noodio- zijn, om het herstel van Oostenrijk tot een goed einde te brengen, en in de eerste plaats van Oostenrijk zelf. Zijnerzijds hechtte hij zeer groote waarde aan de aanbeveling van de finan cieele commissie betreffende de afschaffing van de in- en uitvoerverboden. De Oostenrijksche gedelegeerde sprak daarna den Raad zijn dank uit, en met name ook den Italiaansehen^gedelegeerde, voor hetgeen deze had gezegd omtrent de bevordering der econo mische betrekkingen tusschen Oostenrijk en al zijn nabuurstaten. Daarop werd van het rapport van de finan- cicele commissie nota genomen. Gisternainiddag kwam de Volkenbondsraad in geheime zitting bijeen. De bijeenkomst duurde tot. achl uur gisteravond omtrent het ver handelde werd geenerlei mcdedeeling gedaan. Van officieel*: Engelsche zijde wordt het bericht tegengesproken, als zou Engeland willen voorstellen, Duifschland gelegenheid te geven tijdens de Junizitting van den Raad zijn bezwa ren tegen dé toetreding tot den Volkenbond kenbaar te maken. Engeland is integendeel van meening, dat Duitschlmd zonder eenig voorbehoud tót den Volkenbond moet toetreden. kreeg nl. slechts 222 van de 443 uitgebrachte stemmen. Rel was weer dezelfde constellatie als hij de vorige verkiezingMarx verkreeg weer de stemmen van de zoogenaamde coalitie van Weimar, namelijk van het Centrum, de democraten en de sociaal-democraten, waarbij nog de twee stemmen der Polen kwamen. De Gentrumsafgevaardigdon, die zich den vorigen keer bij de motie van vertrouwen voor Marsr afzijdig hadden gehouden, hebben ditmaal voor Marx gestemd. Dit bewijst echter nog niets ten aanzien van hun houding bij de volgende stem ming, die over een motie van vertrouwen of wantrouwen, daar rleze kleine rechtervleugel van het Centrum zich de vorige maal ook pas bij de stemming over de motie van vertrouwen afscheidde, terwijl zij bij de stemming voor de Verkiezing van Marx, op dezen had gestemd. Aan den anderen kant is het mogelijk, dal na het loslaten door den minister-president van den sociaal-democraat Severing als minister van Binnenlandsche Zaken, hetgeen waar schijnlijk zal geschieden, ook voor de motie van vertrouwen een kleine meerderheid ver zekerd is. Definitief opgehelderd is de toestand in Pruisen evenwel nog niet, nog afgezien van de omstandigheid, dat Marx wordt genoemd als een ernstige candidaat voor het Rijkspresident schap. slagen. CHINA. Volgens berichten uit F'eking is men aldaar bevreesd dat de burgeroorlog opnieuw zal uit breken. EBERT'S OPVOLGER. De rijksdag nam gister met alle tegen de stem men der Völkischen en der communisten, in derde lezing het wetsontwerp aan, waarbij dr. Simons tot waarnemend rijkspresident- wordt' benoemd. Het hoofdbestuur van de Reichsbanner schwarz-rot-gold heeft besloten, den bonds voorzitter Oberpresident Borsing, naar Berlijn te zenden, om met de besturen van het Centrum de democraten en de soc.-democraten de moge lijkheid van een gemeenschappelijken candi daat voor de presidentsverkiezingen te be spreken. DE DUITSCHE SPOORWEGSTAKING. Ook gister kon ondanks de spoorweg-staking het verkeer in het district Berlijn bijna overal in vollen omvang gehandhaafd worden. Voor bescherming der werkwilligen is gezorgd het verkeer kon vrijwel zonder beperking doorgaan. In het Rijnland en Westfalen is de toestand onveranderd rustig uitbreiding van de staking had niet plaats. DE VALERA. De Belgische Frontpartij had den. Iersehen leider De Valera uitgenoodigd, met het oog op de aanstaande verkiezingen, te komen spreken op vergaderingen in België. De Belgische regeering heeft evenwel aan De Valera den toegang tot Belgisch grondgebied ontzegd PRUISEN. Marx Premie r. De Pruisische Landdag heeft gister voor de tweede maal den voormaligen rijkskanselier Dr. Marx tot minister-president gekozen, en wel met de kleinst-mogèlijké meerderheid. Marx te- geweest is, kan ik er niets aan doen." „Kun je mij niet precies vértellen, watje gezien hebt Als uw opgaven later blijken juist te zijn, zal het aan een goede belooning niet ontbreken." De wegwaehter was blijkbaar voor beloo ningen zeer gevoelig. „Ja, mijnheer, dat was zoo begon hij met. een gewichtig gelaat. „Ik had juist mijn pijp gestopt en wilde mij op den heerlijken morgen een beetje vertreden, daar kwam de kerel als een spook uit het moeras en den straatweg opgestrompeld." „Hoe laat was het toen ongeveer/?" „Zoo tusschen vier en vijf uur. Het was nog een beetje nevelig." „Wijl de man u opviel, heb je hem zeker scherp in het oog gehad. Kunt ge mij nicL een beschrijving Van zijn persoon geven „Een beschrijving Nu, als ik daarmee mijn belooning verdienen moet, dan zal er niet veel van. terecht komen. Waarom zou ik den- kerel scherp in het oog moeten gehad hebben Hij ging mij toch in het geheel niét aan?" „Maar ge hebt toch ten minste een alge- meene indruk van hem gekregen. Je zult je lach wel kunnen herinneren of hij klein of groot, slank of gezel, slecht of goed .gekleed was „Ja, dat is zoo iets. Qm de waarheid te zeg gen, hij was niet klein en niet groot,niet mager of gezet, niet slecht en niet goed gekleed. Het was juist nog al nevelig en hij was een goed eind van mij verwijderd. Als ik geweten had dat u DE SPOORWEGSTAKING IN GRIEKENLAND. De Grieksche regeering heeft besloten, alle spoorwegarbeiders, die niet binnen 24 uur den arbeid hervatten, te zullen ontslaan, terwijl de dienstplichtigen terstond gemobiliseerd zullen worden. DE KOERDISCHE OPSTAND. De opstandelingen hebben een krachtige poging gedaan Diarbekir te hernemen. Zij wcr- vandaag daarnaar vragen zou, had ik hem beter waargenomen." „Het eenige karakteristieke kenteeken dat je opgeven kunt," was dus dat hij hinkte „Ja, dat weet ik zéker. Hij strompelde om 'er medelijden mee te krijgen en telkens als hij een paar stappen gedaan had, bleef hij weer staan. Hij moet zich onderweg bezeerd hebben, want Is hij Van le voren zoo kreupel geweest was, zou hij wel een stok bij zich gehad hebben om op te steunen." „Dat is eeri goede gedachte, waarvoor ik u wel wat schuldig ben. Je liet dén man dus ongehinderd gaan en hij verwijderde zich in de richting van de stad?" „Jawel, zoo is het. En dat is met uw goed vinden de geheele geschiedenis." De uitkomst was wel een weinig beneden Guido's verwachting, maar hij zag wel in, dat verdere vragen niet tot een beter resultaat zou den leiden. Toen hij op het punt stond de hut te verlaten viel zijn bi k nogmaals op den geini- proviseerden kandelaar. „Die champagneflesch heb je in.dé nabijheid Van je huis gevonden, niet waar", zonder aan eenige verband van deze onbeteekenende vondst met de zaak, dié hem zoo bezig hield te. denken. „En de verliezer was naar het schijnt vriendelijk genoeg er eenige .Turksché sigaretten t>ij te voe gen „Ja een paar honderd schreden verdér naar boven lag de flesch en de sigaretten er naast. ALLERLEI. „Roel" verneemt uit Ilelsingfors, dat t-e Petersburg wederom talrijke arrestaties plaats vonden hoofdzakelijk van intellectueeien. Gearresteerd werden o.m. Schilder, Osten- saken én andere bekende personen. Zij worden beschuldigd deel genomen te hebben aan een anti-bolschewistische samen zo wring. Uit Brussel Een missie van het Int. Arbeidsbureau te Genéve zal naar Zuid-Amerika vertrekken, waar zij de verschillende problemen welke betrekking hebben op de emigratie zal bestudeeren, en de mogelijkheid zal onder zoeken eener definitieve vestiging der Russische en Armeensche vluchtelingen in Argentinië Brazilië en Uruguay. Uit. Genéve De Servische gezant te Bern teekende gister namens zijn regeering het con ventie-protocol en de „Acte finale" der tweede opiumconferentie. Uit Berlijn Volgens een uit New-York ontvangen bericht, is de tegenwoordige Ameri- kaansohe gezant te Peking, Schurman, tot ge zant der V. S. te Berlijn benoemd. Uit Berlijn De echtgenoole van ex-keizer Wilhelm bevindt zich sedert Zaterdag te Berlijn. Zij heeft aldaar een operatie ondergaan. Uit Londen De geneesheeren zijn over den toestand van Curzon tevreden. Sta ten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 10 Maart. De marinebegrooting wordt aangenomen met 22 tegen 10 stemmen. Tegen stemden de sociaal democraten en de vrijzinnig-democraten. Aan de orde is de Begrooting van Oorlog 1925. Mevr. Pothui sS m i t doet weder een goed woord voor de slachtoffers der mobili satie. De heer V a u" E in b d e n vraagt den mi nister, hoe de eerste stappen Lot versterking van ons materieel zijn te rijmen met 't streven naar vermindering van bewapening, waarheen de Volkenbond streeft. Die opvoering van onze weermacht is spr. zeer onsympathiek waar tegelijk bezuinigd wordt op de tractementen. oor de uitbreiding der weermiddelen wordt nu 4 millfoen uitgetrokken en de totale kosten wor den op 63 millioen geraamd. Spr. brengt tenslotte ter sprake het plan tot een offensief gebiuik, zoo noodig, van gif- g ssen, dat de Minister heeft aangekondigd voor het geval het defensief optreden daartegen niet voldoende zal blijken. De wijze waarop dat dan za] geschieden is zoo gemeen eerst den vijand door onschadelijke gassen verleiden om de gasmaskeis af te zetten, om hem dan met doodelijke gassen te vernietigen dal spr. er geen woordenvan afkeuring genoeg voor heeft. Nog verleden jaar heeft deze Minister alleen defensieve middelen in uitzicht gesteld nu is hij reeds afgegleden tot het offensief. De Minister van Oorlog beantwoordt de sprekers, in de eerste plaats die kleinere on derwerpen hebben behandeld. Aan mevrouw Pothuis antwoordt spr., dat men steeds dezelf de misvatting heeft omtrent de mobilisatie- —1L-U De drommel mag weten wat dat weer te bedui den heeft. Zou men zich kunnen voorstellen, dat een verstandig mensch daar uren in een greppel ligt alleen om sigaretten te rooken en dal zoete vocht te drinken Guid'o had het gevoel als of er een electrisehe schok hem door het lichaam „Wat zeg je daar," vroeg hij haastig. „Wan neer heb je d:e -duigen geuonden „Wel, op 'den zelfden morgen natuurlijk dat de h'nkeheen u't het moeras kwam. En zij kunnen alleen 'n d;en nacht daar gekomen zijn, want 's avonds te voren was d:e plek nog zoo schoon als de vloer van mijn kamer." Gu'do twijfelde er geen oogenbbk meer aan, dat het toeval hem hier een nieuw spoor had gewezen, hoewel het, hem nog geheel duister was, hoe hij daar voordeel uit zou kunnen trekken „Dat interesseert mij bijzonder", zei hij, ter wijl hij nogmaals het kleine raam naderde, „maar hoe kom je tot het vermoeden, dat.de eigenaar van deze dingen uren lang in die greppel gelegen heeft „Wel, dat is nog al duidelijk. Behalve deze beide heele sigaretten, die waarschijnlijk uit zijn zak gevallen zijn, heb ik niet minder dan veertien weggeworpen hulzen met dezelfde ver gulde krullen er op geteld. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSÜHE COURANT &ing' J v u «7

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1