m Uoolidge loont hierin opnieuw zijn kalme hard nekkigheid. De democraten zullén zich naar wordt verwacht tegen Warren's benoeming standvastig blijven verzetten doch sommige re publikeinen zullen het waarschijnlijk beter vin den, bij de nieuwe stemming afwezig te zijn. Voorts zijn de kansen op een debat over de aansluiting van Amerika bij het Internationaal Gerechtshof in deze zitting vrijwel verdwenen, nadat de democraten hebben besloten, eerst in den herfst opnieuw op eenriipenbaar debat aan te dringen. ALLERLEI. Uit Londen In een rede te Sunderland heeft lord Robert Cecil verklaard, dat voor hand having van den vrede vermindering der bewape ning noodig is, maar dat er geen ontwapening kan zijn zonder veiligheid. Gedwongen arbitrage, zooals door het Protocol van Genéve wordt voorgesteld, gaat thans echter te snel en te ver. Veiligheid en ontwapening moeten de eerste dodeinden zijn. Allianties zouden ten slotte op oorlog uitloopen. Internationale samenwerking is noodig. Sta ten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Dnderdag, 14 Maart. De behandeling van de begrooting van binnenlandsche zaken en landbouw wordt voort gezet. De heer Stenhuis (s. d.) wil verplaatsing van ongeschoolde arbeiders naar andere dee- len van ons land. Daarvoor is zijns inziens een plan van groote conceptie noodig er zou een bureau moeten komen, onder leiding van den minister-president en samengesteld uit ver tegenwoordigers van werkgevers en werknemers en deskundigen. De heer De G ij s e 1 a a r (C. H.) bestrijdt de- opvatting van de heeren Hendels en Polak om trent het verbieden van tooneelvertooningen en zegt, dat het verbieden van een stuk van Heyer- mans nog geen hetze tegen dezen is. Minister R u y s verdedigt de toepassing van artikel 88 der Gemeentewet door burgemeesters. Plaatselijke omstandigheden moeten ten aan zien van het verhieden van tooneelvertooningen' den doorslag geven. Van spreker is geen ander standpunt te verwachten. De bezwaren tegen het toezicht van Gedepu teerde Staten op de gemeentebesturen betref fen gewoonlijk slechts den vorm. Evenwel zal de kwestie worden onderzocht. ITet kanaalrechtenvraagstuk zal met zorg onder de oogen worden gezien. Het overleg van thans tusschen de regeering en de landbouworganisaties is beter, dan offi- cieele vertegenwoordiging in den vorm van land- bouwkamers. Samenvoeging van de Landbouwhoogeschool de Veeart.senijkundige Hoogeschool wordt overwogen. Overwogen wordt ook verlenging na 1 April a.s. van de tegenwoordige tijdelijke regeling van den veeartscnijkundigcn dienst. Voor de turfindustrie in Drente is geen directe steun meer beschikbaar. Voor indirectcn steun worden Verschillende maatregelen genomen. De begrooting wordt hierop z.h.st.. goedge keurd. Voorlgezet wordt de behandeling van de be grooting van Oorlog. De Minister van Oorlog vervolgt zijn rede. Spr. antwoordt ten slotte den heer Van Emb- den, dat onze nationale defensie trots den Volkenbond nog steeds onmisbaar is. Wat nu den chemischen oorlog betreft, spr. handhaaft zijn in de Tweede Kamer geopperde bezwaren tegen het bekende gifgassenrapport en hij leest voor wat hij in dat lichaam er over heeft gezegd. Dat rapport verliest steeds meer zijn beteekenis. Spr. handhaaft overigens zijn „aanprijzing" van een offensief optreden met giffassen met ge bruikmaking van een krijgslist. Offensieve mid delen kunnen bovendien niet gemist worden, zelfs bij een defensief optreden niet. De begrooting komt in stemming en wordt aangenomen met 20 tegen 8 stemmen. Tegen de sociaaldemocraten en vrijzinnig- democraten. Aan de orde is de begrooting van Justitie 1925. D.; heer He. er kens Thijssens komt op tegen de groote beperking van het aantal kan tongerechten. De vergadering wordt hierop tot heden 11 uur verdaagd. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag, 12 Maart. Aan de orde is het voorstel tot wijziging van de Lager Onderwijswet 1920, betreffende het geven van bevoegdheid aan gemeenteraden, hu wende onderwijzeressen onder de 45 jaar te ontslaan. Mej. Gi oenewcg (S. D.) ziet in het ont werp een toegeven van den minister aan reactio naire stroomingen. Het ontwerp zal h.i. buiten echtelijke samenleving in de hand Werken. Mevrouw Bakker - Noit (V. D.) bestrijdt het ontwerp eveneens. Een vrouw moet de vrijheid hebben, zelf te bepalen, hoe zij haar gezinstaak zal opvatten. Mej. W e s t, e r m a n (VB.) vreest voor het. ontwerp in-de-hand-werking van kinder-bepef- king. De heer De Wilde (A. R.) juicht het ont werp toe. Dit moet zijns inziens ieder doen, die niet het standpunt inneemt, dat devrouw onaf hankelijk moet zijn van den man. Uit de stati stieken blijkt, dat do gehuwde onderwijzeres steeds veel meer verzuim heeft. De heer T i I a n u s (C. II.) zegt, dat het be- Gesprongen Handen, 11 uwe en geneest men met PUROL. ang van bet onderwijs moet gaan boven dat van de onderwijskrachten. De heer Bulten (R. K.) is óór dat ontwerp. De ervaring heeft geleerd dat de gehuwde onder wijzeres minder waard is en nog minder waard wordt ais ze kinderen krijgt. Spr. vraagt voorts waarom de onderwijzeres boven 45 jaar die huwt met eon wenuwnaar met jonge kinderen, niet ontslagen kan worden. Hij acht dit gewenscht Het wetsontwerp wordt aangenomen met 35 tegen 27 stemmen, reebis tegen links, behalve de heer De Boer. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Binnenland. Herziening Drankwet. Naar aanleiding van het ingediende wets ontwerp tot wijziging van de Drankwet, heeft het hoofdbestuur van de Nederlandsehe Yereeni- ging tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin o.m. gezegd wordt dat er z.i. alle aanleiding bestaat, het systeem der logementsvergunningen geheel af te schaffen, althans deze vergunningen te doen meetellen bij de bepaling van de in art. 4 der Drankwet bedoelde maxima, en ze eventueel voorstaan door B. en W. te doen verleenen dat het bij handhaving van het bepaalde bij art. 2 der Drankwet gewenscht is, in art. 4, 2o en 3o te doen vervallen de woorden „door Burgemeester en Wethouders" dat een radicale oplossing van de moeilijk heden met de prachtvergunningen z.i. verkregen wordt door de redactie van art. 28, sub 2, le lid der Drankwet te doen luiden als volgt „Wan neer de vergunninghouder niet woont in het huis, waarin het bedrijf wordt uitgeoefend, ten zij bijzondere omstandigheden onzen minister aanleiding geven dispensatie te verleenen" dat het tegen de overgangsbepaling, opge nomen in art. 2 lid III van het onderhavige ontwerp, ernstig bezwaar heeft, omdat daardoor de gelegenheid wordt geschapen, het aantal vergunninghouders uit te breiden met een groot aantal, dikwijls jongere, menschen, hetgeen z.i. niet in overeenstemming is te brengen met de bedoeling der Drankwet. Braat voor de Draadlooze. Het dezer dagen aangekondigde debat tus schen dr. van der Mijle le Hceze, lid van 'het Amsterdamsche comité voor behoud van den Zomertijd, en den heer Braat, lid van de Tweede Kamer, over de voor- en nadeelen van den zomer tijd, zal worden gehouden op Dinsdag 17 Maart e.k. 8 u. 10 's avonds voor den microfoon van den Hilversumschen Draadloozen Omroep, in het N. S. F. gebouw te Hilversum. De distributie-ellende in Veencndaal ten einde. Gisteren is bij het gemeentebestuur van Veencndaal ingekomen een Kon. besluit, waarbij de rekeningen van het distributie-bedrijf over al de jaren zijn vastgesteld, overeenkomstig het besluit van Ged. Staten van Utrecht. De Koninklijke Familie in Zwitserland. Prins Hendrik bracht gisterochtend een bezoek aan den president der Zwitsersche federatie. De Federatieraad bood hem om 1 uur een dejeuner aan, waaraan ook de Nederlandsehe gezant Jhr. mr. Doudo van Troostwijk aanzat. Prins Hendrik vertrekt heden naar Genéve, waar dan ook Koningin Wilhelmina aankomt. Naar aanleiding van de komst te Genéve van de Koningin en Prins Hendrik herinneren de Zwitsersche bladen er aan, dat de over grootvader van Prins Hendrik van Mecklenburg- Schwerin werd benoemd tot burger van de stad Geneve, en dat daarom de Koningin en Prinses Juliana burgeressen van Geneve zijn. Fusie. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft gister in de Eerste Kamer mee gedeeld, dat overwogen wordt de samenvoeging van de Landbouwhoogeschool en de Veeartsenij- kundige Hoogeschool. Bezuiniging. Het besluit van den gemeenteraad van Dor drecht om op de salarissen van alle gemeente ambtenaren een korting van 81/i percent voor pensioenpremie toe te passen, wordt niet ter vernietiging aan de Kroon voorgedragen. De gehuwde onderwijzeres. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging van de Lager-Onderwijswet, waarbij aan de gemeentebesturen de mogelijkheid wordt gelaten, ontslag te verleenen aan onderwijzeres sen bij het aangaan van een huwelijk en aan onderwijzers en onderwijzeressen op 65-jarigen •leeftijd, aangenomen met 3527 stemmen. Rijnland. In de dezer dagen te Leiden gehouden ver- eenigde vergadering van het hoogheemraadschap Rijnland is aangenomen het voorstel van dijk graaf en hoogheemraden tot verbetering van de waterinlating en uitmaling te Gouda. Deze plannen en de te maken werken tot verbetering van de Gouwe zullen door de provincie Zuid- Holland worden uitgevoerd. De kosten worden op 550,000 geraamd. Internationale uitwisseling van gezondheidsamhtenaren. Vanwege de hygiënische commissie van den uid, Schrale Lippen, verzacht lij Apoth. en Droghten. 861 6 Volkenbond zal wederom een internationale uitwisseling van gezondheidsamhtenaren tol stand komen. Ditmaal zijn het specialisten in de bedrijfshygiëne en arbeidersbescherming. Nederland zal vertegenwoordigd worden door dr. Kranenburg, medisch adviseur bij de ar beidsinspectie. Commissaris van de Koningin in Gelderland. Men meldt ons, dat voor het ambt van com missaris van de Koningin in Gelderland ernstig in aanmerking komt S. baron van Heemstra, oud-directeur van de Koninklijke Paketvaart- maatschappijDe benoeming zou spoedig te wachten zijn. Consulaire conventie met Finland. Op 9 Maart heeft op het departement van buitenlandsche zaken de onderteekening plaats gehad van een consulaire conventie met Finland, betreffende de Nederlandsehe koloniën.' Stads- en Gewestelqh Nieuws. Stille Omgang. De vergadering van den Vriendenkring tel eere v«kn het H. Sacrament, waar alle deel nemers aan den Stillen Omgang worden ver wacht, is vastgesteld op a.s. Dinsdag 17 Maart te 8 uur in de zaal van den R. K. Volksbond aan de Lange Haven. Zooals reeds is gemeld, zal Kap. Leesberg naar aanleiding van geschiedenis en doel der S. O. een opwekkend woord spréken. Voor de leden v. d. Vriendenkring zijn de voor ste plaatsen gereserveerd. De kaarten voor heen en terugreis 3.75) met gedrukte regeling zijn van Dinsdag 17 Maart tot en met Vrijdag 20 Maart 's avonds tusschen 7 en 9 uur verkrijgbaar in het gebouw van cle R. K. Leeszaal, Lange Haven 92. Na Vrijdag 20 Maart 9 uur zijn geen kaarten meer te verkrijgen. Ned. R. K. Volksbond. Hedenavond spreekt in het gebouw van den R.K. Volksbond, de heer Hulsclman, uit den Haag, over de Ziektewet, waarna ledenvergade ring wordt gehouden. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de beneden-Maas te Vlaardingen. De vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas^ had plaats op Woensdag 11 Maart j.l. In zijn openingswoord bracht de voorzitter der Kamer, de heer J. H. van Linden van den Heuvell hulde aan de nagedachtenis van de mannen, die bij den rainp te Hoek van Holland bij de uitoefening van hun plicht zijn omgekomen en voorts aan allen, die daar heldhaftig hun moei lijk werk hebben verricht. Bij de behandeling der ingekomen stukken deelde de voorziLter onder meer mede, dat door de Kamer is aangedrongen op handhaving der bewaking van den spoorwegoverweg aan den Maassluisschen Dijk bij Vlaardingen, in verband met een mededeeling, dat de opheffing van deze bewaking door de Nedeilandsche Spoorwegen overwogen werd. Voorts werd na afhandeling van de ingekomen Stukken de Rekening en Ver antwoording over 1924, met een ontvangst van 17.109.54, een uitgaaf van 14.600.16 en een kapitaalsaldo van ƒ48.664,89 goedgekeurd, ter wijl in verband hiermede een af- en overschrijving op de begrooting voor 1924 plaats vond. Inzake de rangschikking van de havens in de handelsstatistiek deelde de voorzitter mede, dat van het Centraal Bureau voor de Statistiek bericht is ontvangen, dat aan de wenschen, door de Kamer in haar adres te kennen gegeven in welk adres onder meer verzocht is Schiedam af zonderlijk als haven in de statistiek op de ne men is voldaan. Het ontwerp tot wijziging der Zegelwet, waarin de heffing van een weelde belasting wordt bepleit, maakte een punt van bespreking uit. Besloten werd deze zaak in de Commissies te doen bespreken en in een volgende Kamervergadering een omlijnd rapport uit te brengen. Enkele belangrijke aangelegenheden waren reeds voor den aanvang in besloten ver gadering afgedaan. Gev. en verk. onroerende goederen. N o t a r 1 s LI. B. E. B 1 a i s s e. V e i 1 i n g 1 3 M a a r t. IXII. Twaalf afzonderlijk te veilen, nieuw gebouwde, goed afgewerkte huizen te Kethel, aan de Schietbaanstraat nog ongenummerd, te zamen groot 6 aren 18 centiaren. Geveild resp. voor 1825 1800 1800 1800 1850 1850 1850 1850 1875 1875 1800 en 1850. XIII. Een huis, te Schiedam aan de Heeren straat no. 11, groot 20 centiaren.. Geveild voor 625. XIV. Een huis te Schiedam in de Oranjegang, uitkomende aan de Nieuwstraat No. 92, groot 21 centiaren, met een onverdeeld aandeel in een gemeene gang.. Geveild voor ƒ550. XV. Een huis en erf, te Schiedam aan de Breedstraat no. 6, groot 29 centiaren. Geveild voor ƒ675. XVI. Een huis en erf, te Schiedam aan de Boterstraat no. 43, groot 24 centiaren. Geveild voor 825. XVII. Een huis en erf, te Schiedam aan de Breedstraat No. 46, groot 33 centiaren. Geveils voor ƒ650. Afslag 20 Maart. Paardenmarkt. Op de heden gehouden jaarlijksche paarden markt waren aangevoerd 55 stuks paarden. Het vorig jaar stonden er 94 aan de lijn. Er was geen enkel werkpaard le soort, 18 werkpaarden 2e soort, 18 werk- of slachtpaarden, 19 hitten of ponny's. De prijzen varieerden voor 2e soort van ƒ300.- ƒ500.voor werk- of slachtpaarden van 125.300.en voor hitten of ponny's van ƒ100.ƒ225.—. Door de ongunstige weersgesteldheid was de aanvoer gering. De handel was traag. Zilverbons. De oude zilverbons van ƒ1.althans de aan beide zijden bedrukten zijn, hoewel ze zooveel mogelijk aan den omloop onttrokken wor den, nog steeds geldig. Dit naar aanleiding van ons gevraagde inlich tingen. Brand. Hedennacht half een merkte een surveilleeren- de agent van politie op, dat er brand uitgebroken was in de opslagplaats vap v. Hommel en v. Rijn, welke opslagplaats gevestigd is in een ge deelte van de oude branderij Noordwest 28. De agent alarmeerde de brandweer, die reeds spoedig met groot materiaal kwam aanrukken, maar toen al voor zoo'n vuurzee stond, dat er weinig te redden was. Bovendien werd het blus- schingswerk zeer belemmerd door de vorst, die brandslangen en straat spiegelglad maakte. De zolderingen brandden een voor een door en wel dra bezweek ook het dak. Het andere gedeelte van de branderij, in ge bruik bij den poelier v. Dijke, dat door een binnenmuur van de opslagplaats gescheiden wordt, heeft men met groote moeite te weten behouden. Voor alle zekerheid heeft de poelier zijn gevogelte en andere levende have dadelijk in veiligheid gebracht. Van het vele materiaal dat in de opslag plaats was ondergebracht, zooals oude machine rieën, auto's, 'n gedemonteerde vliegmachine, enz. kon, zooals gemeld, niet veel gered worden, alleen wist men een partij auto-banden in veilig heid te brengen dat was alles. Nadat de brand weer, onder leiding van ir. Aikema, een uur hard gewerkt had, begonnen de vlammen eindelijk tc verminderen en ongeveer half drie was men den brand meester, maar toen was het geheele pand ook totaal uitgebrand, stonden de muren alleen overeind. Zoowel het pand, dat eigendom is van de firma Th. v. Dijk, als het materiaal, is verzekerd. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Heden morgen was men bezig om alles wat neerstorten kon weg te sloopen en men dacht er toen stérk over, den voorgevel die eenigszins overhelde, om te trekken. Bij de op 10 Maart te Rotter dam gehouden examens vanwege de „Vereeni- ging tot bevordering van Modc-vakonderwijs" slaagde o.m. voor leerares (diploma C.) inej. J. M. J. Wielemans, van hier, leerlinge van mej. Jos. Goomans, Rotterdam. UIT ROTTERDAM. Benoeming van een weihouder. De gemeenteraad heeft gistermiddag in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van mr. Abr. van der Hoeven geen nieuwen functio naris benoemd. Bij de eerste stemming werden uitgebracht 37 stemmen, waarvan 33 blanco, 1 van onwaar de en 3 op mr. Van der Hoeven. Bij de tweede stemming werden 39 stemmen uitgebracht, waarvan 35 blanco on 4 op mr. Van der Hoeven. Bij de derde stemming werden uitgebracht 39 stemmen, waarvan 35 blanco, 3 op mr. Van der Hoeven en 1 op den heer Goremans. De benoeming moet nu in de volgende verga dering plaats hebben. UIT DELFT. Geen tapverbod. In de gister gehouden raadsvergadering werd een voorstel tot invoering van een tapverbod op den Zondagmorgen met 15 tegen 13 stemmen verworpen. Scholenbouw. In de gister gehouden raadsvergadering werd ook besloten de gevraagde medewerking t* ver leenen voor de stichting van een nieuw R.K. jagere school in den Wippolder. Gemengd Nieuws, Oude geschiedenis. Op den Haag- weg bij Rijswijk (Z. H.) zijn, bij het graven voor de rioleering, de fundamenten van een oude brug gevonden, welke van zeer stevige construc tie bleek tc zijn. Deze brug moet vroeger over den Vliet hebben gelegen, toen deze nog langs den Haagweg liep. Anders dan een lentevogel. De stoointreiler Maria Elisabeth IJ. M. 37 heeft gister te IJmuiden een visch aangebracht, die een lengte van 5 meter en een middellijn van 70 centimeter heeft. Het is een ijshaai, met een gewicht van ongeveer 450 K.G. Het dier werd voor f 29 gekocht door eenige arbeiders, die het in verschillende' plaatsen willen ten toon stel len. Naar oud gebruik. Gisteravond pas seerde omstreeks 11 uur een volle autobus van de Geldersche stoomtram, de Hoofdstraat in de. richting de Steeg. Achter den autobus volgde een éénmanswagen van de electrische tram. Na bij de Stationstraat reed de chauffeur van den bus, die detiam voor wilde blijven, eenigszins naar links van den weg, niet bemerkende dat de tram zich in de onmiddellijke nabijheid bevond, met het gevolg dat de tram, waarvan de bestuur-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2