Zenuw-Tabletten .75* Laxeer-Tabletten co* Hoofdpijn-Tabletten co* Gestel-en geeft in overweging een collectief be zoek cler Kamer aan de inrichting. Maar hij knoopt hieraan vast een pleidooi voor een rui meren financierden steun aan het doofstommen onderwijs. De heer De Waal M a 1 e f ij t maakt en kele opmerkingen over de z.i. onjuiste wijze, waarop het schoolgeld krachtens de wet wordt vastgesteld, doch is absoluut onverstaanbaar. Dé heer Slotemaker de Bruine wil ook de kwestie der Utrechtsche leerstoelen bespreken. Spr. aarzelt het voorgenomen plan goed te keuren. Daar niemand verder het woord verlangt, geeft, de Voorzitter het woord aan minister De Visser, doch verdaagt de vergadering tot heden 11 uur. Binnenland. De Hanzebank in het Bisdom Haarlem. De commissie van toezicht op de liquidatie der Hanzebank in het Bisdom Haarlem heeft het volgend communiqué uitgegeven Do commissie van'toezicht op de liquidatie der Hanzebank in het Bisdom Haarlem heeft in haar jongste vergadering besloten om met gebruikmaking van de haar door de crediteu renvergadering te Leiden gegeven bevoegd heid, het aantal harer leden uit te breiden tot twaalf. Ten gevolge van dit besluit werden door haar tot lid benoemd Mr. P. E. Briët, lid der Eerste Kamer, te Leiden Mr. J. R. Thorbeckc, advocaat te 's-Gravenhage en Mr. Dr. P. J. WiLteinan, welke die benoeming voorloopig hebben aanvaard. Tot voorzitter der commissie van toezicht op de liquidatie 'werd benoemd Mr. J. R. H. van Schaik, terwijl tot onder-voorzitter werd gekozen de heer K. I. B. A. de Coster, beiden te 's-Gravenhage. Uit de leden der commissie werden een drie tal subcommissies samengesteld en wel als volgt A. Een financieele commissie bestaande uit de hecren K. I. B. A. de Coster, Mr. J. R. Thor- becke en Kahmann B. een' juridische commissie bestaande uit de heeren Mr. P. E. Briët, Mr. D. J. J. van den Oever én Mr. J. R. H. van Schaik G. een accountantscommissie bestaande uit de'hèeron Mr. Dr. P. J. Witteman, I. J. Keesom en A. Ruyter. Tot voorzitter dezer commissie werden res pectievelijk benoemd de heeren K. I. B. A. de"'Coster, Mr. J. R. H. van Schaik en Mr. Dr. P. J. Witteman. De juridische subcommissie zal zich ten spoedigste in verbinding stellen met die cre diteuren,—die .tot nu toe nog niet hebben kuh- nen besluiten om hun aanvrage tot faillissement detJrlanzebank in .te trekken en vertrouwt dat ook deze thans tot een minnelijke liquidatie zullen willen medewerken, zoodat de aanvrage tot surseance kan worden ingetrokken. Reeds hebben 92 a 95 pet. der crediteuren ziek uitgesproken voor minnelijke liquidatie. De commissie die zich verder als deskundi ge iheeft toegevoegd den accountant den heer P. Kiijnveld uit Amsterdam, hoopt spoedig een verslag van haar bevindingen aan de crediteuren uit te brengen. Pensioenen spoorwegpersoneel. Naar wij vernemen, zal voortaan het pensioen niet meer worden berekend naar het loon van de standplaats, waar men het pensioen geniet, doch naar het laatst in dienst genoten loon. Voorts zal het personeel der H.S.M., dat op 60-jarigen leeftijd gepensionneerd wordt, onder bepaalde voorwaarden in staat worden ge steld tot desnoods 65 jaar in dienst te blijven. Terugkeer van Koningin en Prins. Naar wij vernemen, zullen de Koningin en de Prins aanstaanden Zaterdagmiddag per Hol- landsche Spoor van 4 uur 19 min. van de Zwit- sersche reis te 's-Gravenhage terugkeeren. Ingetrokken. Gelijk men weet, waren de op 30 Juli 1914 in verband met het oorlogsgevaar genomen buitengewone maatregelen nog steeds niet in getrokken Thans komt de heden verschenen Staats courant bij Kon. Besl. van 11 Maart j.l. waarbij deze maatregelen grootendeels opgeheven wor den. Uit de steenindustric. Naarwij vernemen, dreigt plotseling een ernstig conflict in de steenindustrie. Nadat de werkgevers in een op 12 Maart gehouden con ferentie met vertegenwoordigers van de ar beiders voorstellen hadden ingediend, die ais de uiterste grens moesten worden beschouwd, hebben de arbeidersorganisaties thans meege deeld, dat deze voorwaarden niet kunnen wor den aanvaard. Zij dienden daarom nieuwe amen dementen in, waarvan de meeste reeds eerder door de werkgevers onaannemelijk waren ver klaard. Deze laatsten hebben thans de onder handelingen afgebroken daar zij meenen, dat vefdere bespreking toch nutteloos is. Ongevraagde adviezen. Deze week komt het college van negen-en- veertig bijeen voor het opmaken van het politiek advies. Bij de samenstelling van dit advies zal het adviseerend college rekening houden onder» meer met de voorloopige aanwijzingen, die dooi de georganiseerde kiezers zijn gedaan. Er zijn er nu, die deze openbaar gemaakte aan wijzingen of adviezen aan het adviseerend college niet voldoende achten, en zich haasten om, onge vraagd, hun eigen, zeer persoonlijk advies té pubiieeeren. In de eerste plaats heelt de heer Veraart aan het adviseerend College medegedeeld, alleen een Kamereandidatuur voor 's-Gravenhage te zullen aanvaarden. „De Residentiebode" keurt dit al' Het Adviseerend College heeft aldus de „Rsb." met vele en velerlei factoren te ma ken en moet geheel vrij blijven in zijn bewegingen. Trouwens, wij zien ook niet goed, welke reden er speciaal juist voor Den Haag zouden zijn om dezen professor af te vaardigen. Ilij heeft hie.i zijn vrienden, maar elders misschien nog meer. Hij had hier bij de candidaatsteiling vele stem men, maar toch betrekkelijk nog weinige en die stemming was ook, naar men weet, nietszeggend omdat ze niet bedoeld is om den voorrang te bepalen, maar alleen om eandidaten aan te wijzen. We meenen de Haagsche mentaliteit, vrij goed te kennen en we gelooven te kunnen beweren, dat, als alle katholieke kiezers of al leen maar de leden der kiesvereeniging, zouden stemmen vóór of tegen Veraart,deze zeker niet. de meerderheid achter zich zou krijgen. Er is dus zeker geen reden om vooraf reeds te zeggen, dat juist de Haagsche zetel aan prof. Veraart moet worden toegewezen. Intusschen vervalt de „Rsb". in dezelfde fout, die zij aan prof. Veraart verwijt. Onze Haag sche collega schrijft de „Tijd" acht zich namelijk geroepen om als volgt een advies aan het advi seerend college te geven Wij meenen twee dingen te mogen vaststel len 1. - Porf. Veraart komt een Kamerzetel toe 2. er zijn geen redenen te ontdekken, waarom hij speciaal den Haagscben katholieken zetel zou moeten hebben. Dat is dus een ongevraagd advies nummer twee. Het derde is van het „Hsg". Onze collega uit den Bosch is van meening, dat het billijk, rede lijk en verstandig is,ookMichaclisten op hetpoli- tiek advies te brengen, en te brengen op een goéde plaats. Wij zullen nu niet treden in een bespreking van de argumenten, die het „Hsg" aanvoert,. Want het wil ons voorkomen, dat niet de eventu- ecle eandidaten en nog veel minder de journalis ten geroepen zijn om op de plaats van het advi- MIJNHARDT's Bij Apoth. en Drogisten. 909 6 hadden, omdat die door het toen nog niet in alle opzichten opvolgen der ordemaatregelen van de Schiedamsche Ornmegangers zijn af gedwaald. Laten zij allen dit jaar de proef nemen en het is zeker als zij met de meening, voor de Stille Omgang vcreischt, en in devote stemming den tocht medemaken, hebben zij het volgend jaar geen opwekking meer noodig, maar maken Zondag reeds het plan, het volgend jaar weer mee te gaan. Moge de berekening van den welEerw. Pater Biesta nu eens falikant uitkomen en er in plaats van 200, minstens 300 of nog meer Schie dammers Zaterdag in den laten avond naar Amsterdam gaan. Zorgt tijdig voor spoor kaartjes In de Kath. Leeszaal eiken avond te bekomen voor 3.75; Vrijdagavond wordt de gelegenheid daartoe opgeheven. schatten, doch onderschat mag dat belang zeker niet worden. Hierop volgde de vertooning van eenigc films, met zeer leerrijke explicatie van den heer van Staveren. De eerste film over de mug en de vlieg, geeft ons een zeer duidelijk beeld van de ontwikkeling en het leven dezer insecten en hun vernietiging en tevens van het gevaar hetwelk zij voor dén menseh opleveren. De tweede film handelt over den St. Bernands- hond, het hospice op de St. Bernardspas en het leven en werken der monnikken aldaar. Een goede weergave geeft deze film er van hoe de reizigers in de barre sneeuw der alpen verdwaald raken en uitgeput neervallen, doch ook hoe zij door de schrandere honden worden opgespoord en tenslotte door de monnikken liefderijk worden opgenomen en verpleegd. Een dankbaar applaus mocht de heer van Sta veren oogsten voor zijn leerrijke lezing en-góed- geslaagde demonstratie. Tenslotte werd een commissie gevormd uit de vertegenwoordigers der verschillende onder wijsorganisaties en vereenigingen op onderwijs gebied, teneinde te trachten ook te Schiedam tol de oprichting van een schoolbioscoop te komen. De arbeid in broodbakkerijen. Verschenen is het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wij ziging van de bepalingen der Arbeidswet 1919 betreffende den arbeid in brood bakkerij en. Blijkens dit verslag waren vele leden ten zeerste teleurgesteld over de indiening van dit wets ontwerp, „omdat de daarbij voorgestelde wets- -wi-jzrgingen een ernstige verslechtering van de arbeidstoestanden in het bakkersbedrijf zouden teweegbrengen en, naar gevreesd moet worden, de arbeiders in dit bedrijf langzamerhand zouden terugvoeren tot de in menig opzicht treurige toestanden, die vóór de totstandkoming der Arbeidswet 1919 in het bakkersbedrijf heersch- ten." Georganiseerd overleg in ambt enaren zaken In de vergadering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken is de salarispositie van het tijdelijk personeel ter Sprake gekomen. Daarbij bleek, dat de regecring in Januari j.l. de gunstige regeling getroffen had, waardoor dit personeel, dienende in rangen van vast personeel, in het algemeen op denzelfden voet als laatstgenoemd personeel wordL bezoldigd. Slechts is niet op hen van toe passing verklaard de garantiebepaling voor het jaar 1925, noch de huwelijkstoelage voor de vaste ambtenaren. Van de zijde der organisaties werd ten zeerste hepl-it, de garantiebepaling ook voor het hier bedoeld tijdelijk personeel van toepassing te verklaren. Van rogeeringszijde werd in uitzicht gesteld, dat dit denkbeeld in zeer ernstige over weging zou worden genomen. Men vergetc niet dat morgen, Vrijdagavond, van 7 tot 9 uur voor 't laatst de gelegen heid bestaat om zich van kaarten voor den extra-trein te voorzien. De H. Mis in de „Zaaier" te 3 uur wordt ge lezen door kap. N. Geldermans uit Naaldwijk onmiddellijk na de preek wordt dc II. Communie uitgereikt voor de goede orde gaat men naar de Communiebank door het zijpad en terug door het middenschip. De eerste ontmoeting van alle deelnemers heeft plaats Zaterdagavond te kwart over elf in de Singelkerk, waar wij met de korte-hulde aan het LI. Sacrament een begin maken aan onze devotie. IIoc dichter wij Am sterdam naderen, des te meer komt de stem- ming, als we deze door overweging en stil gebed gedurende de reis opwekken. Verbouwing schoorsteencn. B. en W. schrijven aan den Raad ln onze handen werd gesteld het aan Uwen Raad gericht verzoek van de Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs, gedaan inge volge artikel 72 der Lager Onderwijswet, om gelden beschikbaar te stellen voor de verbouwing van zes schoorsteenen van de school aan de Tuinlaan, welk verzoek gegrond is op het feit, dat thans voortdurend roetwater langs de pijpen in dc lokalen drupt. Dit verzoek staat niet op zichzelf, maar is een gevolg van de verbouwings- aanvraag voor die school, waartoe Uw Raad in zijn op 23 Januari 1.1. gehouden .vergadering medewerking verleende. Uit een door onzen dienst van Gemeente werken ingesteld onderzoek is gebleken, dat de schoorsteenen in een bouwvalligen toestand verkeeren. De kosten van vernieuwing behooren echter (dit is o.a. bij Koninklijk Besluit van 7 Maart 1923 in een analoog geval beslist) tot de insta ndhoudingskosten van het gebouw en moeten dus bestreden worden uit de vergoeding, welke de school ingevolge artikel 101 der wet geniet. Evenwel wordt door de Vereeniging gevraagd niet alleen de vernieuwing, maar ook de ver- p'aatsing van de schoorsteenen waardoor aan deze zaak een „verbouwingscachet" wordt gegeven. Met het oog hierop hebben wij ons op het. standpunt gesteld, dat eerst dan het verzoek nader kan worden overwogen, wanneer vast staat, dat de lokalen zonder de vei plaatsing der schoorsteenen niet bruikbaar zijn. Dit meenen wij echter te moeten betwijfelen. Wanneer toch de schoorsteenen op de plaatsen, waar zij zich thans bevinden, zijn vernieuwd, zal naar de meening van onzen technischen dienst de hinder tot een minimum zijn terugge- ,De Betuwe.' In pand L. Kerkstraat 16 heeft hedenmiddag de bekende zaak in boter, kaas eieren en fijne vleeschwaren „De Betuwe", reeds gevestigd op de Dam, haar tweede filiaal geopend. De nieuwe winkel maakt een allérzindelijk- sten en tevens allersmakelijksten indruk. De wanden zijn van kleurige, glanzende tegels voorzien en de machines en verdere benoodigd- heden glimmen van reinheid en degelijkheid, terwijl de te verkrijgen artikelen op 't gezicht reeds getuigen, dat ze bijzonder geschikt zijn, om zelfs iemands meest epicuristische verlan gens volkomen te bevredigen. Op 't gebied van fijne vleeschwaren, boter, kaas en eieren vindt men er 't beste van het beste. Talrijke bloemstukken kwamen heden binnen als evenzoovele bewijzen van wsardeerendc felicitaties. Ook wij wensehen de firma met haar nieuwe zaak veel succes haar goedé naam zal dit trouwens wel waarborgen. Gistermiddag even over 12 uur, is de 13-jarige schoolknaap J. W. IL, wonende in de Touwbaan, in de Schoolstraat aangereden door een vrachtauto van de „linie". De jongen werd tegen den grond gesmakt en bekwameenen- keifractuur. Met een luxe-auto van de „Unie" is het slachtoffer naar het Ziekenhuis vervoerd. Den chauffeur van de vrachtauto treft geen schuld. Gisteravond half zes heeft op den hoek Lange NieuwstraatOranjestraat een autobus van de „Gebko" een luxe-autobus van v.d. Ende in de flank gereden, waardóór van deze bus portier en treeplank vernield werd. De politie onderzoekt of de chauffeur van de „Gebko" schuld heeft aan dit ongeval. Gemengd Meswa, seerend college te gaan z.itten. i jqc£ ^an nog bestaande ongerief zal „Er bestaat zegt het „Hsg om ei I andere wijze uit den weg dienen te ons een groot vertrouwen in het adviseerend ait,\ college, en ieder beseft, dat het een ongemeen zware taak heeft te .vervullen". Heel juist En de „Rsb." schrijft naar aanleiding van prof. Veraart's mededeeling o.i. zeer terecht, dat, „het adviseerend college geen vrijheid kan vinden, om zich in dezen de wet te laten voor schrijven." Inderdaad Maar men behoort dan ook consequent te zijn cn zijn vertrouwen te toonen door alle onge vraagde adviezen achterwege te laten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. worden geruimd, bij voorbeeld door de kachel pijpen te vernieuwen en regelmatig schoon te houden of wel de kachels te Verplaatsen. Naar aanleiding van het vorenstaande hebben wij daarom de eer Uwen Raad overeenkomstig het advies van de Commissie voor Onderwijs zaken voor te stellen de gevraagde medewerking te weigeren. Eén lid van ons College kan zich met dit advies niet vereenigen. 40-jarig jubile Op Woensdag 25 Maart a.s., hoopt de heer II Gunneweg den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de firma Melchers. Nog eens „dc Stille Omgang." I Na ongeveer 20 jaren als gistknecht werkzaam Men schrijft ons te zijn geweest bij wijlen den heer T C. Melchers, Waarom zulk drnk geschrijf in de courant, I js hij, na den brand in de „Kraton" of Arimatico waarom een lezing van den welEerw. Heer I Schnapp's Distilleerderij, als tapper werkzaam kapelaan Leesberg, waarhij minstens tweemaal j in de N.V. Distilleerderij J. J. Melcheis Wzn., aan zooveel mannen en jongelingen tegenwoordig den Noordvestsingel, alhier, hadden moeten zijn Och, degenen, die verleden jaar de Stille Omgang hebben meegemaakt, hebben die opwek kingen niet noodig die denken slechts aan het echte zielegenot, dat zij gesmaakt hebben en zij hebben reeds plan gemaakt, dit jaar weder mee te gaan in de stille, nachtelijke manifestatie van geloof en liefde in en voor den God in broods- gedaante. Maar zij, die verleden jaar thuis zijn gebleven, die moeten het hooren en lezen, meer malen, hoeveel zij verleden jaar gemist hebben en hoeveel ze nu weer zullen missen, als ze niet mee gaan. Zij moeten zich niet laten weerhouden door het geldelijk offer of dat der nachtrust. Beide offers zullen rijke vergelding van den goeden Jezus verwerven. Ook moeten zij niet luisteren naar de zwartkijkers, die verleden Jubilé. Heden herdenkt de heer J. J. Willebrand 't feestelijk feit, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Gemeente-reiniging. Om 9 uur vanmorgen werd de jubilaris door den directeur den heer Decker, op diens kantoor ontvangen en hartelijk gelukgeweftscht, terwijl hem tevens namens de betrokken raadscommissie een geschenk onder couvert werd overhandigd. Het overige personeel van den Reinigings dienst bleef ook niet achter en offreerde den heer Willebrand een fraai buffet. Schoolbioscoop in Luxor. (Vervolg en slot) De heer v. Staveren waarschuwt er voor het jaar niet gevonden hebben, wat zij gezocht 'be/ang van de film als leermiddel te over- De ontploffing te LI ill eg er s- b e r g. Omtrent de oorzaak van het ongeluk, dat gisternacht aan den Kleiweg onder de ge meente Hillegersberg is gebeurd, valt op het oogenblik nog niets met zekerheid te zeggen, mén meent dat de gasleiding lek was. Nadat de knal weerklonken had, ruim half twaalf, snelden natuurlijk alle bewoners van de buurt naar buiten. In de heele straat trouwens was geen enkele ruit meer heel, sloten en pa- neelen vlogen uit de deuren van de huizen uit hetzelfde blok en van de ruiten van Eelectro- stoom aan den overkant bleven er niet veel ge spaard. Het gezin "Zwanenburg kon spoedig worden gered, man, vrouw en kind die reeds te bed waren gegaan en nu tusschen zolderbinten bekneld lagen konden worden uitgezaagd. De vrouw van Schaap, werd door de kracht van de ontploffing op het dak geslingerd. Zeer ernstig gewond ze had een bekkenbreuk en met inwendige kneuzingen is ze, opgenomen. Drie van haar kinderen konden eveneens spoe dig uit de puinhoopen worden gehaald. Even min als het gezin Zwanenburg waren de kinderen erg gewond. Bij kneuzingen en gebroken beenen bleef het. Inmiddels was de Rotterdamsche reddings brigade, die om 11.45 gewaarschuwd was en die om even twaalf uur aan den Kleiweg aankwam onder leiding van den hoofdopzichter, den heer J. Pellenhoft, meer-systematisch aan het door- koeken van de ruine gegaan, ten einde te zien of zich er nog menschen in bevonden.|Het was heel moeilijk daaromtrent zekerheid te krijgen, de verbouwereerde geredden en de buren, die al evenzeer in de war waren, konden geen uit sluitsel geven omtrent het juiste aantal menschen dat zich in de twee huizen had bevonden. De brigade had haar groote lampen aangesto ken en Electrostoom verlichtte met ham groote electrische reclame het terrein. Eerst haalde men Schaap onder de puinhoopen weg aanvankelijk dacht men, dat de man nog leefde, men meende hem nog te hooren steunen. Hij werd in een springkleed van de brigade ge wikkeld door de tallooze hulpvaardige handen ook verscheidene Rotterdamsche spuiten uit het Noorden waren te hulp gesneld naar de lokalen van Electrostroom, die gastvrij werden opgezet, gedragen, maar bleek, daar aangeko men, reeds te zijn overleden. Op het bericht, dat er zich nog twee broers, jongemannen van ongeveer 20 jaar, onder de steenklompen bevonden, werd verder gezocht. Men hoorde kreunen en vond na eenig zoeken een jonge man, die geheel onder puin en stukken kalk bedekt in een ledikant lag. Voorzichtig werden steen en kalk verwijderd en door een opening onder een bint door gemaakt, kon men

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2