PUROL Schrale Lippen RuweVluid Mauritsstraat Nr. 18 a-b, groot een are 22 cen tiaren. Geveild voor 7600. Perc. IV. Een winkel- en woonhuis met erf en gang aan de Zalmstraat Nr. 38, groot 61 centi aren. Geveild voor 1600. Perc. V. Een hecht en sterk, gunstig gelegen pakhuispand, genaamd „Kroonstad", met ruime zolders en erve, aan de Hoofdstraat No. 63 (Voorhaven), groot een are 26 centiaren. Ge veild voor ƒ6000. Perc; VI. Een zeer goed onderhouden vrij woonhuis met erf, open grond en achteruitgang, aan de Puttershoeksche straat 10, groot 86 cen tiaren. Geveild voor ƒ3400. Afslag 27 Maart. Op h e t Hudson splein alhier is gistermiddag do 6-jarige B.N. door een vracht auto overreden. Een wiel ging den jongen over den buik. Bij aankomst in het ziekenhuis was hij reeds overleden. gebruik ik altijd 1013 8 stellen ten dienste der openbare lagere scholen. In handen van B. en W. Var de Schoonheidscommissie, de Commissie voor het Stedelijk Museum, de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs en den Gemeente-Archivaris aanbieding van het jaar verslag over 1924. Kennisgeving. Van Gebi'. Wille rose ondernemers van de Schiedamsehe Autobusdienst „Stadsverkeer", waarin zij verzoeken aan andere autobusdiensten dan het Stadsverkeer, het vervoeren van in de gemeente blijvende personen bij politic-ver ordening te verbieden. In handen van B. en W. om advies. (Zitting duurt voort). Gemengd Nieuws. Verdronken. Woensdagavond heeft te Meerkerk een ernstig ongeval plaats gehad. On geveer tegen 10 uur was het beweegbare ge deelte uit de schipbrug gevaren om schepen door te laten. Zekere Middelkoop kwam op de fiets aangereden en merkte niet spoedig genoeg dat de brug open was. Hij reed tegen de sluitings ketting, die daardoor uit den haak stootte, en raakte te water. Er werd onmiddellijk gedregd, doch toen men hem ophaalde waren de levens geesten reeds geweken. Een eigenaardige ziektegeval. Te Nispen onder Roosendaal doet zich een zeer eigenaardig ziektegeval voor. In het gezin van zekeren van G. heeft zich bij een 5-jarig zoontje een plotselinge ernstige corpulentie voorgedaan. Vooral het aangezicht is er zeer door aange tast. Vliegtuig verongelukt. In het mi litair vliegkamp te Milaan is een toestel van een hoogte van 150 M. neergestort. De vlieger cn zijn helper werden gedood. T u s s a u d's Panopticu m. De schade, die veroorzaakt is door een brand in de wassen beeldententoonstelling van Tussaud te Londen wordt op een kwart millioen pond sterling ge schat. Het voornaamste verlies, dat niet hersteld kan worden is dat der herinneringen aan Napo leon 1 Verloren zijn gegaan het rijtuig, waarin Na poleon op zijn terugtocht uit Rusland reed, de kleederen die hij bij zijn kroning heeft ge dragen, en het ledikant, waarin hij op St. Helena is gestorven. Ook het mes van de guillotine, waarmede Marie Antoinette is ter dood gebracht, behoorde tot de voorwerpen, die geheel vernield zijn. Het graan tekort in Rusland. Het gebrek aan graan in Rusland, deels ontstaan door mislukking van het winterkoren in sommige landbouwdistricten, wordt met bezorgdheid ga degeslagen. In sommige industriesteden,zooals te Leningrad heerscht reeds sedert weken brood gebrek. De geruchten over een dreigenden hongersnood doen de bevolking vaak samen scholen voor de bakkerswinkels. Aan de politie is opgedragen dergelijke samenscholingen te verstrooien. Er hebben daarbij tal van bot singen plaats, waarbij de troepen soms van de wapenen gebiuik moeten maken. Dezer dagen zijn 15 wagons rogge te Leningrad aangekomen, welke verdeeld zijn, zoowel onder de staats- als particuliere bakkerijen. De regeering liet bekend maken, dat door de getroffen voorzorgsmaat regelen er geen reden behoeft te bestaan voor ongerustheid. Oemenceau mémoire s. Naar ver luidt is dezer dagen door Glemenceau het laatste hoofdstuk beëindigd van het driedeelige boek werk dat hij drie-en-een-half jaar geleden na jdijn terugkomst uit Indië aanving te schrijven. Volgens den wil van van Glemenceau zal het hoek eerst tien jaar na zijn dood gepubliceerd mogen worden. Men weet weinig af van den inhoud van het hoek, doch van vertelt, dat er een belangrijk deel gevuld is met de beschrijving van de poli tieke gebeurtenissen, waarhij Glemenceau zelf betrokken is geweest. De „tijger" heeft onafgebroken gewerkt aan het boek en liet zich in zijn huisje in de Vendée door niets daarvan afhouden. Elk der drie deelen van het boek is 500 pagina- dik. Een titel is nog niet aan het boek gegeven. J o k t e r s e n b ij g e 1 o o f. Men is bezig to San Francisco een paleis te bouwen met spreekkamers voor een bataHlon dokters en tand artsen. Het gebouw zal '2.5 millioen dollars kos ten en 15 verdiepingen hoog zijn. Maar de hoog ste verdieping heet de 16e, omdat de 13de den naam van 14de verdieping zal dragen. Men is nl. een weinig schuw van het getal 13, cn waar schijnlijk vreezen de collega's, die op de 13de ge buurd hebben, dat het verlichte Yankeepubliek liever op de hoogere of lagere sferen hulp zal zoeken. Et wo.dt getekend op veel bezoek pet auto. Op het dak komt een garage voor 210 en onder de eerste Verdieping een voor 165 auto's. Voor 40.000.000. verkocht. Het enor me ,,Eqaitable"-gebouw is aan de Empire Trust Comp. verkocht voor veertig millioen dollar. De transactie was het resultaat van lange onderhandelingen tusschen de „Equitable"- en de Empire Maatschappijen. De wolkenkrabber werd in 1915 voltooid, op het terrein waar het vroegere gebouw der maatschappij in 1913 afbrandde. De mijnramp in West-Virginië. Ondanks de ontkenning door de directie, dat de ontploffing in de mijn te Vermont is veroor zaakt door een dynamietaanslag, zijn drie ver dachte personen gearresteerd. Zij werden opge merkt even voordat de onploffing plaats had, toen zij de mijnterreinen verlieten. De vlucht naar den Congo, Een gistermorgen uit Léopoldville ontvangen tele gram meldt, dat de aviateur Thieffry op 14 Maart te Banghi, aan de Noordgrens van den Belgischen Congo, geland is. De tornado in Amerika. Volgens de jongste berichten werden in Murphysboro 300 personen gedood en 500 gewond. In West-Frank fort zijn 350 dooden en 900 gewonden, terwijl in Paris 350 menschen om het leven kwamen en 300 gewond werden. In De Soto zijn 400 dooden en 400 gewonden. De kracht van den tornado was zoo geweldig, dat ten Zuiden van Greenfield (111.) een per sonentrein omver geblazen werd, waarbij vele passagiers het leven verloren. Overal werden telegraafpalen uit den grond gerukt en weg geslingerd. Ergens werden 50 auto's in een verwarden hoop opeengeworpen. Toen de storm voorbij was, waren de geteisterde steden slechts door de branden verlicht. Bij het daarop volgend reddingswerk vielen ontzettende tooneelen voor. Uit het schoolge bouw te De Soto werden eerst 20 doode kinde ren te voorschijn ehaald. De lijkjes werden op dekens en matrassen gelegd, maar niemand kwam de doode stumpertjes opeischen. Later werden nog 25 andere kinderlijkjes gevonden. Te West-Frankfort was het reddingswerk niet minder hartbrekend. Amnestie wegens geldgebrek. De „Pravda" meldt, dat amnestie verleend is aan 25 der gevangenzittende Russen. Deze amnestie is niet het gevolg van een plotselingen vriendelijkheid der regeering, doch van het feit, dat door de begrooting voor 1925 niet genoeg geld beschikbaar kan worden gesteld coor voed sel in alle gevangenissen. De amnestie geldt al leen voor niet-politieke gevangenen. Het aantal inwoners van Au stralië, zonder Nieuw-Zeeland en de eilanden in den Grooten Oceahn, nam verleden jaar toe met, 124.000 en bedroeg op 1 Januari van dit jaar 5.873.000. Het aantal der oorspronkelijke bewoners, die tot meer dan honderd kilometer uit de kust nergens meer aangetroffen worden, is hierbij niet ingegrepen. De schattingen beloo- pen van 5 tot 20.000. D y n a m i e t - a a n s 1 a g. Op het woonhuis van den Duitschen landgoedbezjfctcr Bajer, in het district Adelnau, in Posen, is een dynamietaan slag' gepleegd. De villa is in de lucht gevlogen vijf personen werden gedood. Omtrent Rochefort, België, la zen we in ,,La libre Belgique" het volgende Men kent de vermaardheid van het prachtige roode marmer van Rochefort, dat uit de marmer groeven van St. Remy-St. Hubert en St. Martin gehouwen is, gelegen op liet grondgebied van de gemeente van Humain-Havrenne. Een vierde marmergroef is onlangs geopend. Zoolang als deze exploitaties bestaan heeft zich nog nimmer de minste neiging tot werksta king voorgedaan. Werkgevers en werkenemers kunnen het bui tengewoon goed met elkander vinden. Het Trappisten klooster van St. Remy bevindt zich slechts enkele minuten van de voornaamste marmergroef. De bewoners van IIumain-ITa- vrenne zijn allen goede en degelijke Christenen. LONDENSCHE KRONIEK. dat het Schotsch in verval raakt, Notaris H. B. E. B 1 a i s s e. Afslag 20 Maart. Perceel IXII. 12 huizen en erven te Kethel aan de Schietbaanstraat, nog ongenummerd, staande in trekgeld op resp. 1825.1800. 18.—. 1800.—, 1850.—, 1850.—, 1850.—, f 1850.—, 1875.—, 1875.—, 1800.—, 1850.- Gecomb. verkocht voor '22085. Perceel XIII. Een huis te Schiedam, aan de Heerenstraat 11staande op 625. Verkocht voor 635. Perceel XIV. Een huis te Schiedam aan de Oranjegang, uitkomende aan de Nieuwstraat 91, staande op ƒ550. Verkocht voor ƒ550. Perceel XV. Een huis en erf te Schiedam aan de Breedstraat 6, slaande op 675.- Verkocht voor 675. Perceel XVI. Een huis en erf te Schiedam aan de Boterstraat 43, staande op 825. Verkocht voor 835. Perceel XVII. En huis en erf te Schiedam aan de Breedstraat 46, staande op 650. Niet verkocht. De Stille Omgang. Het bestuur van het Amsterdamsc.he Gezel schap van den Stillen Omgang verzoekt allen, die Zondagnacht de voorvaderlijke devotie van den Stillen omgang willen beoefenen, er eens- willend toe mede te werken het aloude karak ter van stil gebed ongerept te handhaven. Bij den ieder jaar wassenden toevloed der pelgrims is het daarvoor noodzakelijk zich wel stipt te willen houden aan de aanwijzingen van het be stuur, zooals die aan de zuster-organisaties zijn verstrekt cn van jaar tot jaar alom worden ver spreid. Men zorge vooral, niet voor en na het volbrengen van den bedetocht zich tegen den stroom in te bewegen of zich langs den weg op te houden, ten einde alle wanorde en oponthoud te voorkomen en de stichting voor hen niet te verstoren, die nog de devotie verrichten. Deel nemers van buiten worden ten dringendste verzocht onmiddellijk naar hun woonplaats terug te koeren, mede omdat in vele plaatsen de geestelijkheid de deelnemers in de Hoogmis verwacht. Men kome niet in groepen, zonder vooraf alles met het Amsterdamsche bestuur goed ge regeld te hebben. Men kome allerminst uit nieuwsgierigheid. Er valt niets te genieten met het oog, noch met het oor, alleen met het warm voelend. katholiek gemoed. Niet in het getal, maar in het wezen de bedoeling, ligt de be- teekenis. Men brenge ook op het Spui vóór den aan vang een offer van geduld, wanneer op de drukste uren duizenden door de nauwe Bagijnensteeg naaj- de Kalverstraat moeten golven, waar als dan drie stroomingen elkander ontmoeten. Zoowi 1 Amsterdammers als groepen van buiten wachten bij de Spuitoegangen van Singel, Spui straat en N.Z. Voorburgwal rustig hun beurt af om te beginnen, al valt het wachten ook lang en al mochten onverhoopt zich groepen dooreen mengen. Indien men bang is -te laat in de aan gewezen kerk te komen, kome men liever wat vroeger op 't Spui. Men beginne den Stillen Omgang trouwens zoo vroeg mogelijk. En ieder herinnere zich dezen regel uit de bisschoppelijk goedgekeurde statuten ,,t)e Stille Omgang mag nooit zijn een mani festatie of protest-optocht, hij moet blijven een stille bedetocht. Iedere deelnemer behoort ge- hiel in zichzelf gekeerd, biddend, zonder uiter lijk. teekenen, zelfstandig, zonder zich bij een verci niging of groep te denken, den aangegeven weg te maken." De Stille Omgang blijve ongerept. Heropend. Blijkens een „kleine annonce" in dit blad, is heden heropend de opnieuw verbouwde zaak in parfumerieën, lederwaren enz. „De nieuwe Win kel" Broersvest 27, alhier. Elke kooper ont vangt bij elk besteed bedrag een verrassing. Gisteravond kwart voor acht is de 12-jarige Betsy Visser uit de Villastraat, die de Kukirol-etalage bij de firma Vlek in de Lange Kerkstraat stond te bekijken, een porle- monnaie met zeven gulden ontrold. Het meisje dat om boodschappen voor haar moeder was uitgegaan had de portemonnaie in haar mantel zak gestoken. Eergisteravond heeft mej. v.d. T. uit de Sta tionstraat een zelfde ervaring beleefd. Zij miste, nadat zij bij Maltha in de Hoogstraat de etalage bewonderd had, een alpacca beursje, dat 2.50 bevattë. UIT ROTTERDAM. Ongeldig. Het kantongerecht te Rotterdam heeft de ver ordening tot beteugeling van het gebruik van tabak door kinderen, in strijd verklaard met de Gemeentewet. Bovendien heeft het kantongerecht het Alge meen Reglement van politie voor rivieren en rijkskanalen niet bindend verklaard. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam, op Vrijdag 20 Maart 1925, 's nam. 2 uur. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig zijn 26 leden. Afwezig m.k. de heer v.d. Most. Goedgekeurd worden de notulen der laatste Begrootmgszittingen 1924. De voorzitter doet. mededeeling van de goedkeuring door Ged. Staten van verschil lende raadsbesluiten. Ingekomen stukken Van B. en W. schrijven, waarin wordt gead viseerd afwijzend te beschikken op het verzoek van M. den Diejen, schipper op de motorboot „Onderneming", gedomicilieerd te Poortugaal, om het door hem gestorte bedrag ad 50. wegens beschadiging van het remmingswerk in de Buitensluis, onder aftrek der herstellings kosten te restitueeren. Blijkens het rapport van den Directeur van Gemeentewerken is van adressant slechts een deel der kosten van herstelling gevorderd, waarom genoemde Directeur voorstelt aan het verzoek van adressant niet te voldoen. B. en W. stellen voor hierop dadelijk te be slissen. Overeenkomstig het voorstel wordt afwijzend beschikt. Van B. en W. schrijven, waarin wordt ge vraagd machtiging tot het voeren van een rechtsgeding in eersten aanleg tegen de erfge namen van wijlen P. A. Urbanus terzake van het verhaal van het aan hem aan uitkeeringen krachtens de rijkssteunregeling betaalde bedrag van ƒ637.45 en bekrachtiging van de conser vatoire maatregelen, welke in verband daarmede genomen zijn. B. en W. stellen voor hierop dadelijk te be slissen. De heer II ij m a n vraagt, of deze zaak niet in der minne kan worden geschikt. Weth. de Bruin zegt, dat alle moeite in bedoelde richting tevergeefs is geweest. De machtiging wordt verleend. Schrijven van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van A. L. van Leeuwen en andere glasarbeiders te Jumet (België) om een tijdelijke toelage. Voorgesteld wordt het verzoek voor kennis geving aan te nemen. De heer G o 11 gaat hiermee niet accoord, daar z.i. bedoelde arbeiders geen menschwaardig bestaan hebben. De voorzitter wil hulde brengen aan de arbeiders, die van hier in België werk hebben ge zocht .Spr. meent overigens, dat deze arbeiders er thans over't algemeen betervoorstaan dan toen ze werk kris hier rondliepen. Vertrouwde rappor ten hebben dit ook bewezen. Weth. de B r it i n is in principe tegen deze toelagen. Waar zouden wij tenslotte terecht ko men Op voorstel van den heer D i n k e 1 a a r wordt 't voorstel van B. en W. voor nader prin cipieel onderzoek aangehouden. Schrijven van B. en W. waarbij machtiging wordt gevraagd lot openbare Verhuring op door hen te stellen voorwaarden tot ultimo December 1925 van cenige aan de Gemeente behoorende perceelen wei-, hooi- en bouwland in den Klein- Babberspolder, Oud-Mathenesse-Polder, Nieuw- Malhenesse-Polder cn Kortland. De machtiging wordt verleend. Voorstel van B. en W. om aan mej. C. M. L. Zoetmulder leerares in Stenografie aan den Gem. Handelsavondcursus, overeenkomstig haar ver zoek met ingang van 1 Juni a.s. eervol ontslag te verleenen. Hiertoe wordt besloLen. Van de Commissie voor de Strafverordeningen advies naar aanleiding van het door het lid van den Gemeenteraad, den heer J. Dinkelaar, schrijven waarbij hij ecnige amendementen indient op de ontwerp-wijziging der verordening ter handhaving van de openbare orde en op de openbare reinheid en gezondheid, strekkende tot wijziging van de nummering der nieuwe artikelen, zoomede tot wijziging van art. 101 quater en tot invoeging van een nieuw artikel 101, 8e. Te behandelen bij punt 6 van de agenda. Van het Bestuur der St. Willebrordusstichting schrijven, waarin wordq verzocht overeenkom stig art. 74 der Lager Onderwijswet 1920 de benoodigden gelden uit de gemeentekas te ver strekken voor den bouw van de bijzondere Lagere School aan de Nieuwe Haven 121. Wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Van het Bestuur van Volksonderwijs adres waarin wordt verzocht twee of meer reserve leerkrachten aan te stellen ten dienste der open bare lagere scholen. In handen van B. en W. om advies. Van het Bestuur van de Vrijz.-Dem. Verce- niging Schiedam advies waarbij instemming wordt betuigd met het verzoek van de afd. Schiedam van de Vereeniging Volksonderwijs om twee of meer reserve-leerkrachten aan te (Van onzen Correspondent.) Londen, 19 Maart. Schotsch. Indien het juist is wat de Schotsche schrijf ster Anna Buchan (O. Douglas) de vorige week in een lezing te Peebles, in Schotland heeft ver klaard en zij zal wél juist zijn geweest dan raakt de Schotsche taal in onbruik. Zij merkt op dat in Schotland iedereen thans Engelsch sprak. Vele mensehen in Schotland beschouw den Schotsch als iets „ordinairs" of zelfs als „plat". Zij schaamden er zich over. Miss Buchan vond dat zeer betreurenswaardig, ook omdat wie het Schotsch afleerde de mooiste en beste kansen in de literatuur verloof. Het is een Verrassende mededeeling voor allen, die in den waan verkeerden, dat het Schotsch levend bleef en bloeide als nooit tevoren. In Engeland krijgt men onwillekeurig dien indruk, omdat de Engel- schen zoo zeer „weglooptn" met alles wat Schotsch is, en niet het minst met Schotsehen tongval, dialect en taal. Het nationale gevoel der Schotten in Engeland is ook zeer sterk ont wikkeld. Zij beschouwen hel bijna als een belee- diging indien men hen voor Engelschen houdt of hen- onder Engelschen of zelfs Britten rang schikt. Schotten zijn zij en willen zij zijn. In Wales en in Ierland, waarvan de vertegenwoor digers hier in Engeland vrijwel in de Engelsehe massa opgaan, wordt al het mogelijke gedaan om de nationale taal in stand te houden.Het on derwijs in „Welsh" is verplichtend op alle lagere scholen in Wales. Jongemenschen mogen er eindexamen doen en promoveeren in de oude taal voor hun land. Voor de meeste openbare benoemingen is grondig kennis van het „Welsh" noodzakelijk en een dominee van de Engelsehe staatskerk moet er tweetalig zijn. Men weet dat in Ierland krachtige pogingen gedaan worden om hetlersch of Keltisch te doen doen herleven en het is er tot ofl'icieele taal uitgeroepen. Op grond van die overwegingen baart het verrassing iemand die het kan weten te hooren verklaren

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2