DAGBLAD UQOR SCHIEDAM EM QMSTREKEA9. 48ste Jaargang. Vrijdag 20 Maart 1S25 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Advertentien* Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal' berekend. Ingezonden mededeeiingen^fT cTv'er ZIT cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvS toegezonden. Incassokosten worden berekend. post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 met Officieel Kerkbericht 10 ets. 5 regels f 1.7b, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gebeele invaliditeitf 2ÖÖ bii verlies van een hand voet of onn f 20» bil .fin» g-n duint^O^erlies van een wijsvinger; f 15 bij veriL jL eiken anderen wo"^ een Dit nummer bestaat uit 2 bladen TWEEDE BLAD. Bnitenlandseh Nieuws, DE KEULSCIIE ZONE. In het Engelsche Lagerhuis heeft de premier op een vraag van den Labour-afgevaardigde Kolonel Wegwood, betreffende den huidigen stand der Keulsche kwestie, geantwoord, dat het rapport van dc intergeallieerde militaire contröle-commissie op het oogenblik nauwkeurig wordt bestudeerd door de deskundigen. Voorts gaf hij de verzekering, dat de kwestie der ontruiming, als gevolg van Chamberlain's besprekingen te Genéve en Parijs, in geen enkel opzicht in verband is komen te staan met die van Frankrijks veiligheid. Baldwin voegde hieraan toe, dat bij het debat over de buitenlandsche politiek, hetwelk Dins dag a.s. zal worden gehouden, op al de$e punten zal worden teruggekomen. BENESJ TE PARIJS. Benesj zet te Parijs de diplomatieke bespre- kinen voort. Hij heeft gister bij den Spaanschen ambassadeur Quinones de Leon,'gedineerd. Gistermiddag heeft hij een langdurig onder houd gehad met den directeur van politieke aan gelegenheden aan het ministerie van Buiten landsche Zaken. Laroche en met den onder directeur Sedoux, met wie hij in het bijzonder onderhandelde over de accoorden, welke hij gaar ne zou willen gesloten zien tusschen de verschil lende staten van Centraal Europa,.Benesj trekt heden naar Praag. ver- nUfTSCHLANlD. Nadat ook de gisteren gehouden besprekingen in het Rijksministerie van Arbeid niet tot over eenstemming hadden geleid, heeft, zooals in het kort gemeld, de rijksminister van Arbeid besloten dc scheidsrechterlijke uitspraak van 13 Maart in het spoorwegconflict van ambtswege bindend te verklaren en daarmee de staking te beëindigen. De vakvereenigingen hebben den minister medegedeeld, dat zij zich in verband met de bindendverklaring der uitspraak naar de wet telijke voorschriften zullen voegen. Indien des ondanks de arbeiders weigeren het werk te hervatten, zullen hun geen uitkeeringen worden gedaan. Decker beid. Sociale aangelegenheden HANDELSVERDRAGEN. De door de Duitsche. en Belgische delegaties gesloten handelsovereenkomst voorziet in een overgangstijdperk van een jaar, waarna automa tisch het definitieve verdrag in werking treedt, dat op algeheele wederkeerige meestbegun- stiging berust. PRUISEN. In de gister gehouden vergadering van den Pruisischen Landdag heeft de voorzitter voor lezing gedaan van het schrijven, waarin minister president Marx verklaarde, dat hij zijn ver kiezing niet aanvaardt, daar zijn pogingen tot samenstelling van een kabinet zonder gevolg zijn gebleven. Aan het besluit van Marx was voorafgegaan een vergadering van het bestuur der Centrum partij. Hierin werd een resolutie aangenomen, waarin Marx werd verzocht af te zien van ver dere pogingen tot het vormen van een kabinet in Pruisen, en zich vrij te maken voor de voor bereiding der presidentsverkiezing. Zooals gemeld, trachtte Marx te komen tot de vorming van een ambtenaren-kabinet, waarin ook de sociaal-democraten vertegenwoordigd zouden zijn. Daarvan wilden de DuiLsch-na- tionalen evenwel niets weten, ook niet, wanneer deze sociaal-democraten tot de gematigde rich ting zouden behooren, terwijl zij voorts een uit gesproken rechtsche regeering wenschten, waar in zij een domineerenden invloed zouden hebben. Daar dc Duitsche Volkspartij zich ten slotte toch heeft vereenigd met de wenschen der Duitsch-nationalen zijn de onderhandelingen van Marx mislukt. Het Senioren-convent zal heden besluiten, wanneer de verkiezing van een nieuwen minis ter-president zal plaats hebben. Beslissend voor de vaststelling van dezen datum zal zijn het resultaat der voortgezette besprekingen tusschen de partijen. Men beoogt intusschen een voorloopige re geering te vormen, welke de staatszaken zal voortzetten tot na de presidentsverkiezingen. FRANKRIJK. In de Fransche Kamer zijn gister de debatten over het manifest der bisschoppen begonnen. Men verwacht, dat zij tot Zaterdag zullen duren. Heden worden de debatten voortgezet. De radicalen zullen een motie voorstellen, waarin wordt verklaard, dat, de Kamer haar afkeuring uitspreekt in alle agitatie-campagnes die de beginselen van de burgerlijke maatschappij en de conceptie van den modernen staat, zooals die door het algemeen kiesrecht is gevestigd in gevaar brengen, en dat zij vertrouwen stelt in de regeering, om den openbaren vrede te verzekeren door den eerbied voor de wet en de vrijheid van geweten te handhaven, zoo mede de neutraliteit van de openbare school. IN DEN ELZAS. Gister was het de laatste dag van school staking in den Elzas. Zij is besloten met een groote manifestatie te Straatsburg, waarbij de afgevaardigde pastoor Bergey het woord heeft gevoerd. Hij verklaarde, dat de oorzaken die de Franschen verdoelen, niet vanpolitiekenaard, doch van filosofischen en godsdienstigen aard zijn. Hij zeid'e vervolgens o.m. Ik verwachtte van Herriot, dat hij als radicaal partij-chef ons woorden van nationale eendracht zou hebben toegesproken, die wij allen zouden hebben kunnen aanvaarden. Maar het heeft zoo niet mogen zijn. Hij is gekomen met de aankondi ging, dat hij de leekenwetten in Frankrijk en in den Elzas zou toepassen, en dat is de grootste fout die hij heeft kunnen begaan. Aan den Elzas had hij niet moeten raken. Dit stuk van Frankrijk, dat door alle eeuwen heen getroffen is door invallen, had behandeld moeten worden met teederheid en toegevendheid. Wij zullen niet aanvaarden, dat onze religieuzen worden verjaagd en evenmin, dat sommigen onzer bui ten het gemeenschappelijk recht worden gezet. Ik schroom niet te zeggen, dat wij besloten hebben, dat telkens als men onze kloosters zal doen ontruimen, wij een loge zullen doen ont ruimen. Het is de burgeroorlog die gij predikt zal men ons verwijten. Wij hebben echter even zeer het recht lieden te verwijderen, die ons niet passen, als de anderen om personen te doen verdrijven, die hun niet behagen." spoorwegarbeiders en der werklieden in de el eet riciteitsbc drijven het werk hervat. Uit Brussel. Het indienen der candidaten- lijst heeft te Hasselt aanleiding gegeven lot een ernstig indident. Volgens de wet moeten de ingediende lijsten van 100 handteekeningen zijn voorzien. De katholieke lijst voor den Senaat heeft echter slechts 85 handteekeningen en moest derhalve nietig worden verklaard. Indien de wet naar de letter wordt toegepast, zullen vier senatoren hun zetel verliezen. Uit Berlijn. Naar uit Melilla wodt gemeld, werden bij Soekel Temik 35 Marokkanen met wapens en munitie door Spanjaarden gevangen genomen. Sjeik Said Moedden werd gedood. Bovendien werden 3000 stuks vee buitge maakt. Uit Berlijn. Volgens een telegram uit Rome aan den „Lokal Anzeiger" heeft Mussolini zich kort geleden aan een maagoperatie moeten onder werpen. Thans is evenwel een tweede operatie noodzakelijk, welke binnen enkele dagen plaats zal vinden. Uit Brussel De weduwe van den vroegeren keizer van Mexico, Maximiliaan, en tante van koning Albert, Lharlotte van Saksen Coburg- Gotha is vrij ernstig ziek. Zij is 84 jaar oud, en woont in het kasteel de Bouchanlc in de nabij heid van Brussel. Uit Londen. Maarschalk French, graaf van Yperen, heefi gistermorgen een ernstige langdurige operatie ondergaan. Volgens het later uitgegeven bulletin is zijn toestand bevredigend, hoewel deze eenige zorg baart. teüsin 1 hans is bij den Officier van justitie te Bari door een zekeren Enea. die indertijd zelf' er van was verdacht het schip tot zinken te hébben gebracht, maar later was vrijgesproken, een aangifte gedaan, welke mede onderteekend is door bekende advocaten te Rome. Hierin worden als medeplichtigen aan het tot zinken brengen van den pantserkruiser politieke persoonlijk heden genoemd, die op hel oogenblik hooge pos ten bekleeden. Romeinsche bladen als de „Sereno" meenen dat het Lot een soort Dreyfus-proces zal ko men. In verband hiermee is van de aangifte ook kennis gegeven aan den koning en den mi nister vap Justitie. Gemengd Nieuw*. FINLAND. De Finsche minister-president Ingman heeft aan den president het ontslag van het geheele kabinet aangeboden. LUXEMBURG. De benoeming van de leden van het nieuwe Kabinet is door den groot-hertogin ondertee kend. De portefeuilles zijn als volgt verdeeld Pruera Buitenlandsche Zaken eri Landbouw DumontJustitie. Openbare Werken, Han del en Nijverheid Schmit Financiën en Onderwijs POOLSCH-LITAUSCH GRENSGEVECHT. Het Secretariaat-Generaal van den Volken bond heeft van den Litauschen minister van Buitenlandsche Zaken een telegram ontvangen, hetwelk ook aan de leden van den Volkenbonds raad en de Poolsche regeering is medegedeeld, dat ongeveer 300 Poolsche grenswachten, waar onder een aantal soldaten van het gewone leger, gewapend met geweren en 10 mitrailleurs op den avond van 16 dezer een aanval hebben gedaan op de Litausche grenswachten op de demarcatielijn nabij Szirvinty tusschen Kowno en Wilna. De verraste Litausche wachten trokken zich eerst terug, doch hernamen vervolgens hun oorspronkelijke positie, na eerst drie gevangenen te hebben verloren. De 1 oolsche wachten lieten aan hun tegen standers weten dat zij, wanneer de Litauers dezen sector van de demarcatielijn om 3 uur des middags van den 17den niet hadden ver laten, opnieuw gebruik zouden maken van de wapenen. De Litausche troepen ontvingen bevel aan lederen nieuwen aanval tegenstand te bieden en de demarcatielijn te blijven bezetten De Litausche regeering verzoekt den Vol kenbond dringend, terstond de noodige maat- Ponl a tl0tn?," ten einde een herhaling van hehkt ir aanVallen te voorkomen en de invrij- stalhgen. dc bewerk- Volgens het Zwitsersch Tel. Ag. gaat het hier om de demarcatielijn welke door den Vol kenbondsraad in Februari 1923 is vastgesteld raad de daar0pV0lgeild heeft de Gezanten- raad dc grenzen vastgesteld, welke. I itauen nog steeds als demarcatielijn beschouwt. ALLERLEI. it Londen Uit Moskou wordt gemeld, dat de ontruiming van Sachalin door de Japanners een normaal verloop heeft.. John 1 odd, de bouwkundige adviseur der ge™eente Londen, heeft zijn ontslag genomen omdat hij bij het gemeente bestuur niet voldoen- c e steun gevonden heeft voor zijn plannen in zake de restauratie van de St. Pauls Kathedraal. Uit Berlijn Naar uit Athene wordt ge meld, heeft het grootste deel cler Grieksche De Soera karta. Een drijvende bok heeft gister 2 scheepsketels, elk wegende 14 ton, van de Jading van het stoomschip Soerakarta te Hoek van Holland aangebracht, zoomede een centrifugaalmachine van 21/ï ton en een suiker- rol van 9 ton gewicht. 'Voorts zijn ongeveer 100 kisten stukgoed gelost, zoomede ongeveer 80 vaten spijkers. Verduistering. Te Heerenveen is gis teravond gearresteerd B. J., klerk bij den ge meenteontvanger van Ingwirden aldaar, ver dacht van verduistering van gelden. Men spreekt van een bedrag van ƒ.3000. Verpletter d. In de buurtschap Riele, onder Diepenveen, is gisteren bij het laden van boomen op een kar, de 24-jarige Van Rysel van de kar gevallen en door een boom op het hoofd getroffen. Hij was onmiddellijk dood. Branden. Te Mill (N. Br.) is gister de boerderij van M. Siroen tot den grond toe afge brand. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. Het nieuwe gedeelte van de electrische dakpannenfabriek der firma Hurstjens te Tege- len is door brand geheel vernield. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de selia" de. Vannacht is te Doesburg de bakkerij van den heer Radstake grootendeels door brand ver meld. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. Een nieuw plan voor rijks- vlieg dien sten. Men weet sedert eenigen tijd dat de regeering te Londen hier voor nemens is in sa me nwerking met particuliere ondernemingen een luchtschip- dienst te beginnen tusschen Engeland en Indië. Deze week werd nu door de „Imperial Airways" de maatschappij voor burgerlijke luchtvaart, die indertijd door samenvoeging van de diensten van eenige particuliere ondernemingen is ont staan, aangekondigd dat ze het ministerie voor Luchtvaart heeft aangeboden een geregelden vliegdienst in te stellen van Londen naar El Kan tara, aan het Kanaal van Suez, en van daar via Bagdad naar Basra. De bedoeling van het voor stel is niet den bereids ontworpen dienst Enge landIndië concurrentie aan te doen. Het is slechts een stap verder haar de ontwikkeling van het luchtverkeer over groote afstanden en is bedoeld als een aanmoediging van dat verkeer. De „Imperial Airways" hoopt dezen zomer een begin te maken met dezen dienst. Aanvanke lijk was het voornemen er groote, van twee mo toren voorziene vliegtuigen voor te gebruiken. Maar nu ziet men verder en stelt zich voor wanneer de dienstveiligengoeduitvoerbaarblijkt - hem uit te strekken tot Indië en de nieuwe ma chines van 3 motoren 't werk te laten doen. Voor dat doel heeft men de machines reeds besteld. Ze zullen in staat zijn zes ton brieven of passa giers te vervoeren. Het ministerie voor Lucht vaart. heeft herhaaldelijk Le kennen gegeven dat het de burgerlijke luchtvaart met liefde steunt, zoodat men mag verwachten dat het voorstel daar zal worden goedgekeurd. Met. een beslissing moet echter worden gewacht tot den terugkeer van Sir Seflon Braneker, den directeur voor burgerlijke luchtvaart van het Ministerie, die naar Indië is geweest voor het grootste deel per vliegtuig om er routes en landingsplaat sen voor den toekomsl.igen dienst te regelen en die nu weer op weg is naar Engeland. Merkwwaardige b o t s i n g. Op het Weesperplein te Amsterdam voor het gebouw Concordia stond gistermorgen de auto van den heer D., uit Schoten onbekeerd. Vermoedelijk hebben jongens zich met het voertuig bezig gehouden, Het reed op een aangegeven oogen blik in de richting van de Achtergracht en zou zeker in die gracht verdwenen zijn, indien er niet een woonschuit had gelegen. De auto viel boven op deze schuit en bleef daar staan. Zoowel de schuit als auto bekwamen ernstige schade. Vliegongeluk. Veertien vliegtuigen uit Bandoeng zijn bij Magelang geland. Een vliegtuig slipte en stortte neer. De bestuurder, luitenant fln Leuven, werd licht gewond de waarnemer, luitenant Heering, werd zwaar gewond. Zijn ge laat werd ingedrukt. Gevreesd wordt voor sche delbreuk. Een inlandsche toeschouwster werd ernstig en twee inlandsche militairen zijn licht gewond. Over t ij d. Uit Oslo wordt gemeld, dat het Duitsche motorschip „Elbnymphe", dat 24 Februari uit Xande is vertrokken, tot dusver nog niet op de plaats van bestemming, Landesun is aangekomen. Men vreest, dal. het schip, dat een bemanning van 16 koppen had, is vergaan. Een spionnage- af faire. Uit Rome wordt aan de „Zeit" gemeld Vijf Italiaansche bladen publiceeren onthullingen over den pantser kruiser „Leonardo da Vinei", welke in deri nacht van 23 Augustus 1916 naar men aannam, door Oostenrijksche spionnen in de haven van I areii- tc tot zinken was gebracht, waarbij 26 officieren en 260 matrozen den dood vonden. D e ontvoering van P o 11 i 11. De Daily News" heeft een onderhoud gehad met Pollitt, den algemeenen secretaris van de min derheidsbeweging, van wiens ontvoering men vermoedt door fascisten wij gistermorgen onder Engeland hebben melding gemaakt. Pollitt was Zaterdagavond om 6 uur van het Euston-station te Londen naar Liverpool ge gaan om aldaar een redevoering te houden. Te Edge Hill vervoegden zich vier goedge- kleede mannen aan liet portier, die hem met een „Hallo Harry" lot het houden \an een speech in een ander dan het afgesproken lokaal uitnoodigden. Pollitt wil het compartiment niet verlaten doch werd door de vier mannen op het perron getrokken. Op het perron, waar hij een vechtpartij be gon, werd het groepje van vier verdubbeld dat hem buiten het station bracht. De controleur en portier lieten de heeren vrij baan, doordat zij verklaarden, dat Pollitt dronken was. Pollitt werd nu in een auto geplaatst, bot twee uur 's nachts werd doorgereden. Daarna werd aan een hotel afgestapt, waar de gevan gene voedsel kreeg en een kamer bekwam, welke door mannen gedurende den nacht werd be waakt. Zondagmiddag werd naar Oswestry gereden, waar de auto een panne kreeg. Op een boeren wagen vertrok men naar Shrewsbury. Hier werd de gevangene op den trein naar Londen gezet. Hij ontving behalve een spoorwegkaarl.je een prentbriefkaart van deze streek met, erop ver meld Een herinnering aan 14 en 15 Maart. Pollit besloot Ik werd eerst nog ruw be handeld, maar na alles kan ik de humoristische zijde van het geval wel apprecieeren. In het Lagerhuis heeft gister de minister van Binnenlandsche Zaken medegedeeld, dat de autoriteiten te Liverpool bevel hebben gegeven tot inhechtenisneming van zekere personen, ver- dachL van medeplichtigheid aan de ontvoering van den extremistisch™ Labourleidcr Pol- li Lh. Drie personen bevinden zich reeds in verzeker de bewaring. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 5