Backin' DAGBLAD WOORSCHSEDAM EN OMSTREKEN. Bakpoeder alleen in pakjes BISCUIT-TAART Dr*Oehker's FEUILLETO*. Het geheim van het moeras. 48ste Jaargang. Zaterdag 21 Maart 1320,No Zaterdag 21 .Maart 1925, Gratis-Ongevallenverzekering 1500 bij levenslange geheele invaliditeit ;"Ï2Ö0 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een dulm^60^^v^rlie^vai^ee^w^stdn^r^H^^verli«s' van eiken anderen Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bnitenhmdsdk Meows. rr Binnenland. Mails- en Gewestelijk Meuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. AdvertentiBn: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden n.ededeelingen 75 ct. pér regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. POLEN EN DE VOLKENBOND. De Poolsche nationalistische bladen ver langen, dat wanneer aan Duitschland in den Volkenbondsraad een permanente zetel wordt toegewezen ook Polen een permanenten zetel moet krijgen, opdat het evenwicht bewaard b lijve. Ook verlangen zij opneming van Poolsche vertegenwoordigers in de verschillende com missies ter controleering vaii de ontwapening van Duitschland. HET CONTROLE-RAPPORT. Naar de Londensche correspondent van de ,,Echo de Paris" meldt, is er thans overeen stemming bereikt tusschen de Fransche cn Engelsche regeering, om het verslag der commis sie van controle betref fende-de ontwapening van Duitschland gedeeltelijk te publicéeren. LORD CURZON t De Engelsche minister Lord Cm zon is gister overleden. De laatste bulletins over den toestand van den zieke, deden dit droevig einde wel verwach ten. De koning had vóór zijn vertrek naar Zuid- Europa, nog order gegeven, dat men hem meer malen daags bericht zou zenden omtrent Curzons toestand. In hc-t lagerhuis gaf Baldwin uiting aan het diep leedwezen der regeering over het sterven van lord Curzon.Hij zeide, dat hij Maandag a.s. een resolutie, in verband met den dood van Jor.d Curzon, aan het lagerhuis zou voorstellen. De labour-afgevaardigde Thomas betuigde den premier en zijn collega's, namens de op positie, deelneming in het door het ministerie geleden verlies. George Nathaniel Curzon werd. 11 Januari 1859 te Kedleston als zoon van den domino Alfred Curzon, lord Scarsdale geboren. Zijn politieke loopbaan begon in 1886, toen hij voor het Lagerhuis gekozen werd en plaats nam op de banken der conservatieven. DUITSCHLAND. Op de officieele stembiljetten voor de presi dentsverkiezing komen de volgende zeven namen voor Braun (canclidaat der socialisten), Held (Beiersche Volkspartij), llellpach (Democraten), Jarres (Duitsch-nationalen en Duitsche Volks partij), Ludendorff (Nationaal-socialisten), Marx (Centrum), Thaclmann (Communisten). Betreffende de politièke crisis in Pruisen kan nog worden gemeld, dat verwacht wordt, dat de verkiezing van een nieuwen premier tot den 30sten Maart (na de eerste stemming voor de presidentsverkiezing), zal worden uitgesteld. Ook wordt een ontbinding van den Landdag niet onmogelijk geacht. i5 RUSLAND. De toestand in de voedselvoorziening van de Russische districten Cherson en Nicolajef is kritiek. Er zijn in het gouvernement Odessa een aantal gevallen van scheurbuik geconsta teerd, als gevolg van den hongersnood 75000 kinderen lijden hier onder het gebrek aan voed sel. naar OetkerVRecept, gebakken met een door Dr. Oetker op wftenschappelijken grondslag vervaardigd Bakpoeder. Backin vervangt de Gist. Men gaat onmiddellijk tot bakken over, het deeg rijst onder het bakken. Backin is zuinig in het gebruik en niet, zooals gist, aan bederf onderhevig. 8 eierenf 0.48 400 gr. suiker0.22 Vu pakje Dr. Oetker's Vanillesuiker 0.021/a 300 gr. tarwebloem0.11 lli pakje Dr. Oetker's Backin 0.04 6 eetlepels water f 0.87*/t Bereiding: Eierdooiers, suiker,Vanillesuiker en water worden tot room geroerd, dan voege men langzamerhand het met Backin vermeng» de meel bij en daarna het stijfgeklopte eiwit. Men vuile een met boter ingewreven spring» vorm met het bereide deeg en bakke deze taart in een matig verhitten oven ongeveer ®/4 uur. Vraagt gratis receptenboekje bij de Eenige Importeurs, E. Ostermann Co., A'dam. JAPAN. Het Japansche Hoogerhuis heeft het wets ontwerp aangenomen ter handhaving van den binnenlandschen vrede, dat bedoelt leden van geheime organisaties, die wijziging van de con stitutie willen doorzetten of het recht van pri vaat-bezit ontkennen, te straffen. ALLERLEI. Uit Berlijn De directeur van het Internatio nale Arbeidsbureau, Thomas, heeft een aantal autoriteiten van verschillende landen, waar onder een tweetal Duitschors, uitgenoodigd tot, ccne conferentie te Gcnéve ter bespreking van belangrijke vraagstukken betreffende de ciale verzekciing. so- 79) „De postbode bracht het nieuws mee en de ka menier had de onhandigheid het aan de dames te vertellen.Zij zijn zeer geschokt, wat natuurlijk niet anders te verwachten was. „Ja, wat om 's hemels wil heeft het dienstmeisje haar dan verteld „Dat graaf Ramin niet bij een stervende geroepen is, maar onder verdenking van Kruis- kamp's moordenaar te - zijn, gevangen geno men is. Ik geloof natuurlijk nog steeds aan een vergissing. Het is toch volkomen ondenk baar." Armbrecht brak in een schrillen iach uit en een wilde, akelige, hoonende klank lag in zijn woorden, toen hij den rentmeester toeriep „Waarom ondenkbaar Waarom kan hij Kruis- kamp's moordenaar niet zijn Geloof mij, beste vriend, niemand die van avond als eer lijk man zich ter ruste begeeft, is er zeker van hij morgen niet als misdadiger en volleerde schurk opstaat Hij ging zijn kamer binnen, zonder zich verder om den ontstelden beambte te bekom meren, die niets anders kon denken dan dat de slotheer van Schönheide krankzinnig of be schonken was. DE VEÜJtiliEiÜ. il)De van Praag uit verspreide dementi's welke zich richten tegen de bekendmaking van Benesj' plannen inzake de vorming der Vereenigde Staten van Europa, worden in goed ingelichte kringen te Londen niet au sérieux genomen. Benesj heeft gisteren bij zijn vertrek uit Parijs in zijn laatste onderhoud met de Parijsche journalisten de hem toegeschreven voorstellen in het geheel niet ontkend hij wees erop, dat hij een aanhanger is van de gedachte der regio nale veiligheidsovereenkomsten voor de ver schillende deelen van Europa. FRANKRIJK. Herrio heeft gister in de Kamer een schandelijke rede gehouden als antwoord op de verklaring der kardinalen. Na LIerriot's rede heeft de Kamer inet 325 tegen 251 stemmen een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. HET LITAUSCII-POOLSCHE CONFLICT. Het Litausche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft aan het Volkenbondssecretariaat doen weten, dal het conflict met Poleniover het jongste grensincident bijgelegd is. Deterding aan het woord. Sir Henry Deterding, de directeur-generaal van de Kon. Ned. Mij. tot Expl. van Petroleum- bronnen in Ned.-Indië, heeft te Amsterdam, aan een maaltijd hem aangeboden door vertegen woordigers uit de metaalnijverheid en den scheepsbouw hier te lande, het woord gevoerd. De heer Deterding zeide o.m. dat er in den kaatsten tijd een verhaal in enkele bladen is geweest, dat de Engelsche invloed in de leiding i van het concern zou toenemen. Men kan te dien aanzien gerust zijn. Van de bestellingen voor 28 millioen, die in den laatsten tijd geplaatst zijn, bleef 22 millioen in Nederland. Daarvoor waren commercieele redenen. Per saldo kan men het best en het goedkoopst in Nederland terecht. De hoorders kregen daarna een lesje in de kunst een groote onderneming te beheeren. Breng de jonge menschcn, waar wat inzit vroeg in de pract.ijk, zoo ried de heer Deterding. Tus schen 17 en 24 jaar zijn de vermogens om op te nemen het grootst. De verdiensten van sehooi- sche geleerdheid en kennis schat deze man van dc practijk van het zakenleven veel.minder hoo^ dan die van den wil te slagen door werken. Wal, oen jonge man weet, beteekent veel minder dan wat hij is. Dat geldt vooral in het zakenleven, daar is het leven de. beste leermeester. „Leert Indië kennen riep deze kenner van Indië zijn landgenooten toe. De daad bij het woord voegende, stelde hij voor om gedurende een drietal jaren drie groepen van 24 jongelui met 12 leeraren naar Indië. een vacantiereis te laten maken. Hijzelf wilde de helft der kosten dragen. Dit denkbeeld werd met gejubel ontvangen, er zal een comité worden gevormd om in samen werking met organisaties, die op dit terrein reeds werkzaam zijn, dit plan uit te voeren, om aldus propagandisten voor Indië in Nederland te vormen. Staking. Het geheele personeel, 450 man, bij de Neder- landsche Dok-Mij. in den Noorder IJpolder te Amsterdam heeft het werk neergelegd. Dividend- en Tantiemcbclasting. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het ontwerp van wet tot wijziging van de Wet op Dividend en Tantiémebelasting 1917 en herziening van de regelen voor de heffing van opcenten ten be hoeve van de gemeenten op de dividend- en tantiémebelasting. Daarin wordt medegedeeld, dat de reden, waarom in liet ontwerp hét beginsel dat slechts 30 opcenten eventueel voor verdeoling tusschen verschillende gemeenten in aanmerking komen, gehandhaafd is, is zooals reeds bij de mon delinge behandeling in de Tweede Kamer is uiteengezet dat de Regeering uitsluitend beoogde het uil, den weg ruimen Van do admi nistratieve moeilijkheden waartoe de beslaande regeling nopens de heffing van opcenten aan leiding geeft. Hetgeen de gemeente Schiedam vraagt, is echter een wijziging van materièelen aard, die voor sommige gemeenten (b.v. Schie dam) een financieel voordeel, voor andere ge meenten daarentegen een financieel nadeel zou medebrengen. De Kamerverkiezingen. Dc vergadering der gedelegeerden van de kieskringcentrales der A. R. partij, Woensdag te Utrecht gehouden, heeft de candidatenlijst aldus vastgesteld Hoofdlijst: 1. H. Golijn 2. V. H. Rutgers; 3. Th. Heenskerk 4. J. J. C. van Dijk 5. L. F. Duymaer van Twist; 6. F. IL de Mordé Ver loren 7. J. Sehoyten 8. E. J. Beumer 9. II, Visscher 10. J. A. de Wilde; 11. G. Sïïuonk 12. A. Zijlstra 13. J. G. Scheurer 14. G. v. d. Heuvel15. H. A. Leenslra 16. Th. Henk cis 17. A. Golijn 18. G. Hofstede 19. H. Amelink 20. H. A. Dambrink. Uit den Raad. Op één na waren gister alle leden van den Raad bij de zitting presentalleen dc heer v. d. Most bad kennis gegeven de vergadering niet te kunnen bijwonen. C. en A. zijn weer gereed tot hervatting van den strijd. Het voorjaarss :izoen staat voor de deur en daarmede komt weer de vraag naar nieuwe, moderne kleeding, leger, voordeelige prijzen. G. en A. hebben zich inmiddels voorbereid om met nieuwe kracht den strijd tegen de duurte, die zij ruim een jaar geleden aanvingen, te hervatten. Omlaag, steeds omlaag moeten de prijzen 1 Daartoe wordt het beroemde G. cn A. Inkoop-systeem thans op nog veel grootere schaal dan voorheen toegepast en werpen G. en A. het volle gewicht hunner enorme organisa tie in de balans, ten voordeele van het publiek. Allerwege openen C. en A. nieuwe Heerenzaken, binnenkort weder te Leiden en Zwolle, en overal worden zij geestdriftig begroet en met open armen ontvangen. Hoe meer C. en A. hunne za ken uitbreiden, op des te ruimer voet kunnen zij inkoopen en des te voordeeliger kunnen zij verkoopen. Ieder, die dus bij C. en A. Dames-, Heeren- of Kinderklëediug koopt, helpt de duurte te bestrijden en handelt in het algemeen belang. Zij, die nog niet geheel en al overtuigd zijn, behooren in allen gevalle eerst prijzen en kwaliteiten van C. en A. te vergelijken, waar na zij onvermijdelijk tot de slotsom moeten ko men G. on A. is toch voordeeligerOok voor Heerenk leeding 1 1050 30 v. ROSSEI's „STER-KOFFIE" 431 15 Middernacht was reeds, lang vooibij en nog steeds zat Arpibrccht voor- zijn buredu te re kenen en te schrijven. Zijn gezicht waslgloeiend rood, dikke zweetdroppels .parelden op fijn voor hoofd en wangen, - Eindelijk was het vrecselijke werk: gereed. De aanwijzingen waren genoteerd en Me drin gende brief, aan zijn bankier geschreven. Ter wijl hij het omvangrijke schrijven verzegel de, beefden zijn handen zoo hevig, datfde roodc droppels van hot vloeibare lak overal neer vielen. Het 'gelukte hem echtei toch zlijn stem- pel met de sierlijken, gouden (knop op elk der lakken te zetten. j Toen stónd hij .op en eTÓxp' denl zwaren, zilveren kandelaar om zfêh'-naar zi|n slaap vertrek Le hegeven. Plotsehhf begon alles om hem heen te draaien en in zijn ooren klonk een biuiscn en dreunen als het geluid van de golven der zee en bet donderen van kanon nen. J „Stil, stil kreunde Armbrecht, dije als een duizelende ronddraaide, en niet meer wist wat hij zeide. Toen vièl de kandelaar met een doffen slag op het tapijt heëk „Stilte", schreeuw de dc ongelukkige nog eens, en met een zwaar gerochel viel hij met zijn geheele zwaaite op den grond, t erwijl hij in zijn val de kaarsen deed uit - gaan, die hem hadden moeten vóór lichten naar zijn rustplaats. In„het slot Schönheide was het doodstil. De vleugelen van clen doodsengel waren over het prachtige herenhuis heengeruischt. Dc eigenaar en meester van al die pracht, de be kwame koopman, de stoutmoedige speculant hij behoefde geen straffen van den aardschen rechter meer'te vreezen. In het oude logement de „Blauwe Leeuw" blies op hetzelfde oogenbb'k de oude Wend land den laatsten adem uit. Hij stierf in vrede met de, troostvolle zekerheid, dat het onrecht, waartoe hij eens de hand had moeten leenen, her steld was en uitgeboet. XVII. In het vroege morgenuur van den volgende dag werd de deur van Freising's gevangenis- pel geopend, doch in plaats van den gevangen bewaarder traden de procureur generaal en de rechter van instructie Hollc-beu in plechtig zwa, t gewaad bij den gevangene binnen. „Nu, mijne heeren'.', zei Freising met bit lei e scherts, „is u gekomen om mij naar het scha vot te voeren Ik verzeker u, dat ik mij na al hel voorgaande mij zelfs daarover niet meer v avonderen zou." „Ti h.-rfl maar al te veel.recht zoo-te spreken antwoordde de procureur op een toon van dn p en oprécht mededoogen, „want u is bet. beklagens waardige slachtoffer geworden van een dwaling, die zich alleen door de kortzichtigheid en g< bi ck- kigheid van alle menschelijke kennis laat veront schuldigen. Uw onschuld is volkomen bewezen, u is vrij."Kalm en vol manneJijkezeHbclc ersci ing, zooals hij al het voorgaande verdragen liau, nooi- de Freising deze verklaring aan. „Ik wist cfat zulk een nu-dedeeling vroeger of'later volgen moest", sprak hij. U deed wat u uw plicht achtte on u doet meer dan uw plicht, nu u mij in zulk een vorm mijn invrijheidssfcelling aankondigt. En ik mag dus nu gaan, waar het mij maar goed dunkt „Zeker, mijnbeer Freising", nam nu de rechter liet woord. „Als u echter geen zeer dringende reden hebt om onverwijld naai' uw woning terug tc koeren, zou ik u willen verzoe ken mij nog een uur te schenken. Ik ben u ze kere verklaringen schuldig en heb mij boven dien nog van een bijzondere opdracht te kwijten." „Ik ben tot uw beschikking, mijnheer de réchter," antwoordde Gerhard hoffelijk. „Mijn oude huishoudster kan nog wel een uurtje lan ger op mijn thuiskomst wachten. Zij weet dat ik zal komen, want zij is de eenige, die rooit, ook geen seconde aan mijn onschuld heeft ge- wijfeld." „Niet do eenige, mijnheer Freising, maar u zult alles vernemen, als u de goedheid wilt heb ben, niij tè vergezellen. Zij begaven zich niet naar de verhoorzaal, zooals Gerhard verwacht had, maar naar de woning vanden rechter. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1