DE PHOENIX' Verven en Stoomen. DAGBLAD WOOR SCHIEDAM OMSTREKEN* FEUILLETON. Het geheim van het moeras. 48ste Jaargang. Maandag 23$Maart 1825 Ma, Bureau KOEMARKT -4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f '2.70, per week '20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericbt 10 ets. Adverteutien: 1—5 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden inededeelingen 75 ct. p'er regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk -adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevaiieii verzekeringi 500 hij levenslange geiieele invaliditeitf SfRTMj verlies van een hand, voet of oog i 200 Jbij doodf 100 bij verlies van een f bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger, Tie verzekering wordt gewaarborgd door de N.HolLAIgem.Verz. bank Schiedam Rij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieels af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken bekend, dat de op heden door hen vast gestelde kiezerslijst voor het. jaar 19231926, van den 23sten Maart tot en met den 21stcn April a.s. ter secretarie der gemeente (Afd. Militaire Zaken, Burgerlijke Stand en Bevolking, Nieuwstraat 26) voor een ieder ter inzage is ned'ergelegd en, tegen Betaling der kosten, in afschrift verkrijgbaar gesteld. Tot en met den laden April a.s. is een ieder bevoegd bij liet Gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Schiedam, 23 Maart 1925. HaiSeniandseih Nieuws, HET VEILIGHEIDSVRAAGSTUK. Van officieuze zijde wordt medegedeeld dat de gedachtenwisseling tusscheto Parijs en Londen over liet veiligheidsvraagstuk zeer levendig is en dat de geallieerden Het in beginsel eens zijn, daL Duitschland eerst een verzoek om in den vol kenbond te worden opgenomen moet doen. Met betrekking tot het tijdstip, waarop dit zou moeten geschieden, is echter niets vastgesteld. Naar aanleiding van de berichten, als zou den de geallieerden een geformuleerd anLwoord op hel Duitsche memorandum wilien geven, wordt verklaard, dat het memorandum sedert door mondelinge toelichting zoo is aangevuld, dat een antwoord thans overbodig is geworden. DUITSCHLAND EN DU VOLKENBOND. Havas verneemt, dat volgens berichten uit Berlijn Duitschland van zins zou zijn zonder voorwaarde of voorbehoud toelating te vragen tot den Volkenbond. Bij informatie te Berlijn kon men in welinge lichte politieke kringen de juistheid van bo venstaand Havas-berieht tot dusver nog niet bevestigen. In verband hiermede kan echter worden ge memoreerd, dat het antwoord van den Vol kenbond op Duitsehlands bezwaren ten op zichte van de toetreding van dit land tot den Bond, in Duitsche regeeringskringen een niet- ongunstigeri indruk heeft gemaakt. FRANKRIJK. H e r r i o t in t gedrang. Do ,,Croix", het kamerdebat vanl.l. Vrijdag besprekend, wijst op den enormen indruk van verontwaardiging, die uit het geheeie land op gaat. Het blad trekt de conclusie, dal het de bat de Katholieken heeft aangespoord omgoed te begrijpen, hun gedragslijn uitsluitend te in- spirecren op het ordewoord, door het episcopaat gegeven. De gematigde linksche bladen toonen zich ten zeerste verbolgen over de noodelooze be- leedigingen, den Katholieken in binnen- en buitenland in hetaangezieht geslingerd.De gehee ie pers, behoudens dan de socialistische bladen en enkele kartelbladen, spreekt over den mi- 80) Toen zij in Hollebcns studeerkamer alleen ware®, strekte de oude man met een gevoel van ontroering den vrijgelatene do beide handen toe. En nu nog eens vergeef mij, arme, jonge vriend God weet dat ik naar mijn eerlijke over tuiging gehandeld heb, maar het bewustzijn van mijn voor u zoo noodlottige dwaling ligt mij toch als een centenaarslast op mijn hart." Wees er van verzekerd, mijnheer de rechter, dat ik niet den minsten wrok tegen u koes ter. Het zou mij echter toch zeer veel belang inboezemen, te vernemen, op welke wijze mijn onschuld aan den dag gekomen is. Heeft men den moordenaar gevonden „Ja, en als u een poosje hier wilt gaan zitten, zal ik u alles vertellen." Gerhard voldeed aan de uitnoodiging en de rechter deelde hem uitvoerig mede, welke bemoeiingen vaif zijn neef en welke samen loop van gelukkige omstandigheden de ar restatie van Duffek en onmiddellijk daarop die van Ramin mogelijk hadden gemaakt. „Ik had reeds gisteren uw ïnvrijheidsstel- ling Willen bevelen", ging hij toen voort, „als tjeae gewaande graaf Ranun spoedig tot een nister-prcsidenl en over den kamerpresident met een waren afschuw en nooit hebben wij tegen een regeeringspersoon zulke scherp afkeurende woorden hooren uitspreken, zegt de „Msb." Dé „Figaro", constalecrend dat Herriot heel :ijn rol van woordvoerder van den slaat ver geten heeft, zegt, dat wel gebleken is, dat lusschen meerderheid en minderheid door den geweldigen haat, die gewekt is, het. niet meer mogelijk is samen te werken noch elkander te zien en dit moet vroeg of Iaat tot, kamerontbin ding leiden. Andere bladen wijzen erop, dat men te doen beeft met de laatste stuiptrekkingen van het ombisme en dat de weerzin, door het optre den van Herriot gewekt, het anti-clèricalisme voor goed tegen den grond werpt. De „Avenir" wijst erop, dat een schouwspel zoo afzichte lijk als Vrijdag in lange jaren niet in cle kamer gezien is. De „Gaulois" trekt de conclusie dat het kamerdebat bewezen heeft hoezeer de ver klaring van het episcopaat noodig was. Het Chris ten-Frankrijk is in gevaar en het was voldoende de brullende, met vertrokken gezichten huilende vergadering met haar dreigende gebaren en haar uitdrukking van woede te zien om te be grijpen, welk een gif gelegen is in de groote woorden, die de sectarischen gebruiken om de onzijdigheid te verdedigen. De Eclair" toont, aan, dat liet relletje van Vrijdag geheel met voorbedachten rade gesellied is De patriottische organisaties doen een beroep op het volk om zich te vereenigen tegen de dic tatuur van de radicalen en socialisten. uitsluiting betrokken wordt, zal Lusschen de 1.00.000 en 110.000 bedragen. DUITSCHLAND. Staking in de diamantindustrie In de Duitsche diamantnijverheid is een alge- meene staking uitgebroken, welke ongeveer 750 arbeiders omvat. Naar aanleiding hiervan heeft V. D. zich ge wend tot het bestuur van den A. N. D. B. te Amsterdam, dat mededeelde, dat deze sta king een gevolg is van de publicatie vanhet bekende rapport Voet-Van Meerbeeck over den toestand in de diamantnijverheid. Doorde publicatie van dit rapport werden de Duitsche diamantbewerkers opmerkzaam gemaakt op den zeer lagen loonslandaard in 't Duitsche in dustriegebied Vergeleken bij de andere diamant centra. De Duitsche diamantbewerkers zijn der halve in staking gegaan om de groote loon- verschillen te egaliseeren. Het bestuur van den A.N.D.B. deelde tevens mede, dat ook cle Fransche diamantbewerkers, na de publicatie van het rapport nieuwe loon- eischen zullen stellen. ZWEDEN. In de Zweedsche stuwadoorsbranche is over eenstemming bereikt in zake het arbeidsconflict Het voorstel van de bemiddelingscommissie zul voor alle Zweedsche havens gelden. Het bemiddelingsvoorstel voor bet conflict in de electricitiitsbedrijven is door de werkgevers en de besturen, der vakvereenigingén aanvaard, zoodat het praetisch zoo goed als zekér is, dat het definitief zal worden aangenomen. DE OPSTAND DER KOERDEN. Onderdrukt. Do correspondent van de „Vossische Ztg". te Angora heeft een onderhoud gehad met Khe- inal Eddin Sama Pacha, den Turkschen gezant te Berlijn en tijdelijk naar Klein-Azië geroepen m den Koerdenopstand te dempen. De Pacha verklaarde, dat zijn overkomst overbodig was, daar de onderdrukking van den opstand reeds verzekerd is. Hij hoopt derhalve weer spoedig op zijn diplomatiekcn post terug te koeren. Aanvankelijk echter, zoo meende hij, liet de situatie zich zeer ernstig aanzien. Het ver moeden was gewettigd, dat het oproer tot ern stige conflicten met het buitenland zou leiden. Bovendien werden oud-Turksche kringen er van verdacht cle hand in het spel te hebben. Het zeer energieke optreden van Angora heeft de beweging echter spoedig den kop ingedrukt en Eddin Sama Pacha hoopt, dat allen vijanden van Angora cle lust nu zal zijn vergaan do vijandelijkheden tegen het nieuwe bewind te openen. Uit Rome. De koning en de koningin van Engeland denken 2 April in Malta te arriveeren ca daar twee a drie dagen te zullen blijven. Uil Bern. De nationale raad heeft besloten de speelhuizen voorgoed te verbieden. Uit Jeruzalem. In verband met dc komst van Balfour zijn uitgebreide voorzorgsmaat regelen getroffen om zijn persoonlijke veiligheid te verzekeren. Er zijn barricades opgeworpen, loopgraven gemaakt, machingeweren opgesteld en een groot korps geheime politie is in dienst gesteld om zoo noodig tegen cle Arabieren op te treden. B f o n e a I a a d. Mgr. Laurentius. Schrijnen. Z. D. H. de Bisschop van Roermond, Mgr. Laurentius Schrijnen, is ter gelegenheid van zijn veertigjarig Priesterschap door Z. H. den Paus benoemd tot Assistent bij den Pauselijken Troon. CHILI. Uit Santiago wordt gemeld, dat Alessandri, de teruggeroepen president van Chili, bij zijn aankomst aan het station door een menigte van meer dan 200.000 lieden met buitengewoon enthousiasme werd begroet. Hij reed, vergezeld door politici en .vertegenwoordigers van leger en vloot naar het paleis Menodo waar hij weer als constitutioneel president werd geinstalleerd. DENEMARKEN. De groote uit sl ui ting. De werkgevers-organisatie heeft besloten de uitsluiting uit te breiden tot verschillende an dere industrieën, cn wel te beginnen met heden. Het totaal aantal arbeiders, dat dan bij cle ALLERLEI. Uit Londen. De lijkdienst voor den overleden Lorei Gurzon zal Woensdag in Westminster Abbey plaats vinden, terwijl de begrafenisDon- derdag op zijn landgoed te Keddleslone in Der byshire geschiedt. Het Hoogerhuis heeft de gewone werkzaam heden verdaagd tot Dinsdag. Uit Sofia. De politie is er in geslaagd in dc stad Russe een communistische samenzweerders organisatie te ontdekken. De burgemeester van Russe twee advocaten en twintig andere per soonlijkheden der stad behoorden onder de samenzweerders. Uit Berlijn. Aan Atheerische bladen wordt uit Sofia gemeld, dat de politie een communisti sche samenzwering tegen koning Boris ontdekt heeft en talrijke personen arresteerde. Uit Athene. Zaterdag zijn de typografen alhier in staking gegaan. Met uitzondering van de communistische, konden de bladen niet ver schijnen. Uit Berlijn. De kiezers zijn op 29 Maart niet verplicht op een van de zeven officieele candida- ten te stemmen. Dc.stemming is volkomen vrij. Op het stembiljet is een afzonderlijk vakje ge reserveerd voor het invullen met den naam van outsider. Uit Londen. Austin Chamberlain is ziek. Hij lijdt aan heeschheid, tengevolge van een koude, die hij in Genéve heeft opgedaan, maar hij zal toch .deelnemen aan de besprekingen over het protocol Dinsdag a.s. in het Lager huis. Het zilveren huwelijksfeest van hel Kon. echtpaar. Te Utrecht zijn bijeengekomen een groot aantal afgevaardigden van Oranjeverenigingen in verband met het plan tot een huldebetuiging aan het Kon. echtpaar ter gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest. Op het stadhuis heeft burgemeester Foekema Andreae bij een officieele ontvangst een toespraak gehouden. In do vei- gadering is medegedeeld, dat de Koningin zich bereid heeft verklaard een huldeblijk te aanvaar den, doch dit huldeblijk mag niet met groote geldelijke offers gepaard gaan. Het voornemen bestaat aan te bieden een groot schilderij, voor stellende de Koningin, den Prins en de Prinses, geschilderd door een onzer eerste schilders. De lijst zal geheel gebeeldhouwd zijn en o.a. de wapens van het Kon. echtpaar, het rijk en de provincies vertoonen. Een album zal de namen der besturen der Oranjeverenigingen bevatten. De burgemeesters van Amsterdam cn Den Haag hebben hun medewerking toegezegd aan de plannen voor den Koninginnedag te Utrecht. Terugkeer van cle Koningin. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn Zaterdag met den Parijschen sneltrein van 4.15 uur van hun verblijf in Zwitserland in de resi dentie teruggekeerd. Het Koninklijk eclilpaar werd op het perron verwelkomd door Prinses Juliana. De Vorstelijke familie, die in een open auto plaats nam, werd bij het wegrijden door een tal rijke menigte hartelijk toegejuicht. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van liet Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 20 Maart, in Nederland uit gesproken 72 faillissementen tegen 89 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. "Van 1 Januari tot en met 20 Maart 1925 974 faillissementen tegenover 1006 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Bloemententoonstelling te Heemslede. De tweede tijdelijke tentoonstelling der inter nationale voorjaarsbloemententoonstelling zal Telef. 15. bekentenis gekomen was,. Er bleef mij niets anders over dan hem m zijn cel te laten te- rügbi engen en uwe vrijlating uit te stellen, tol ik een bepaald aanknoopingspunl gevon den had. Een uur na middernacht werd ik toen gewekt met de boodschap, dat Ramin beproefd had zich door middel van zijn band doek aan een kleercnhaak in zijn cei op te nnngeii. Ilij was reeds bewusteloos geweest, toen men hem losgemaakt had, doch liet was den dokter der gevangenis gelukt hem weer bij te brengen. Natuurlijk kleedde ik mij haas- lig aan, want ik wist uit langjarige ei varing', dat er geen gunstiger oogenfelik ,s om zelfs den nu-est verharden misdadiger tot bekentenis te oi engen, dan liet, uur na een verijdelde poging tot zelfmoord. Ik vond den gevangene lichame lijk zwaar lijdend en geestelijk geheel gebroken. Na verloop van een uur had ik zijn 'volledige biecht gehoord en ik moet bekennen dat ik zelden zooveel interessante en Verrassende din gen heb vernomen als in dezén nacht. De ge waande graaf Ramin is de zoon van een onder geschikt Russisch ambtenaar, die een voormali ge Fransche gouvernante gehuwd had, en hij draagt, m werkelijkheid den veel minder aan zienlijken naam' Kolz.ow.:Hij heeft een avontuur- •j.\ even achter zich, waarvan de uitvoerige beschrijving waarschijnlijk eert beok zou kunnen vullen. J oen hem in de Oud.e Wereld degrond onder de voeten te warm werd, wendde hij zich ka m naar de Nieuwe. Zijn gesternte voerde hem naar de Per'uaansche hoofdstad Lima, waar hij als kamerdienaar en secretaris in dienst van den echten graaf Ramin trad en zich op meniger lei wijze wist te verrijken, tot zijnheer op zekeren dag hij een der revoluties, die daar niet tot do zeldzaamheden bclioorcn, doodgeschoten werd. Ook onze vriend Kolzow geraakte bij die ge legenheid in de klem. Hij werd gevangen gezet en eerst na het overwinnen van talrijke moei lijkheden gclukle het hem den terugweg naar Europa te vinden. In Parijs, Waarheen hij zich hel eerst begaf, herkende men in den eleganteri graaf Ramin natuurlijs: den bij verstek veroor deelden Kolzow niet meer en nadat hij daar door eenige handige schelmenstreken zijn zeer verminderde finaneieele omstandigheden ver beterd had, bracht hij bet, tooneel zijner werk zaamheden over naar Duitschland. Dit bracht hem echter geen geluk aan, want reeds zijn eerste optreden viel zeer ongelukkig uit. Hij weid in een aanzienlijke club als valschen speler ont maskerd, Want men had opgemerkt dat een be diende der club hem bij liet heen en weer loopen achter den rug der medespelers, van den graa allerlei verdachte teekens gaf. Helaas vergenoeg de men zich er mee, beiden, den graaf cn den bediende, buiten de deur te zetten en e o gc heule zaak in bet belang der club dood te zwij gen. Het gevolg van deze valsche tocgeeliij v h id w as. dat graaf Ramin zijn handwerk onge hinderd kon voortzetten en dat hij ten Iaat sten den hoogsten trap in zijn misdadigeisloopbaan, moord en roof, bereikte. Hij had den weggejaag- den bediende der clubhet was onze vriend Duf- f, k als rijknecht in zijn dienst genomen en ondernam met dezen zeer haadigon en bekwamen m, depüchlige een arbeid op een geheel nieuw gebied van avontuurlijke werkzaamheden, na melijk dat van vervalsching van geschriften. Toen eenige kleinere streken hier en daar e hild waren, kwamen de beide schelmen hier- ij' Zij hadden zich deze streek uitgekozen, omdat Duffek ze nauwkeurig kende en het was in het eerst enkel en alleen op een plundering van Kruiskariip bedoeld, wiens woekcraelilige geldgierigheid RaminKolzow naar zijn ver mogen dacht uit te buiten. Eenige echte Parij- sehe wissels moesten als lokvogels dienen. Men disconteerde die bij Kruiskamp tegen hooge provide en toen die punctueel werden betaald, was Kruiskamp met betrekking tol dc soliditeit en betrouwbaarheid van zijn nieuwen vriend geheel in slaap gewiegd. Nu meende Ramin den lijd gekomen voor eert grooien slag. Hij verhaalde Kruiskamp eer won derbare geschiedenis van een guano-eilond, in de Zuidzee, waarvan hij het exploitatie recht van de Poruaanschc regeer.ng verkregen had en toonde zich niet ongenegen uil recht voor eon mi 'hoen of zoo over te dragen. Hij bad. zie t echter dezen keer een we. nig verrekend. (Word u vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1