Donderdag 26 Maart om half twee worden ge opend. In den namiddag zal H. M. de konin gin een bezoek aan de tentoonstelling brengen. R. K. Huisvestingscomité. Te 's-Hertogenbosch vergaderde Vrijdag het hoofdbestuur van het gereorganiseerde R. K. Huisvestings-comité. Door Z. D. H. den Bisschop van 's-Bosch is Mgr. G. C. Prinsen, pastoor te 's-Hertogenbosch, tot voorzitter benoemd. Koienlaag aangeboord. Bij de boringen te Lievervelde, bij Groenlo is een vrij dikke koienlaag aangeboord. Spoorwegpersoneel In een gisteren te Utrecht gehouden verga-- dering van het centraal comité van actie tot het vormen van één organisatie van spoor- en tramwegpersoneel, zijn alle voorstellen door dit comité, voorkomende in zijn circulaire van 10 Maart 1.1., aangenomen, zoodat een organi satie, genaamd Algemeene Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel is opgericht. Naar aanleiding van de gehouden bespre king met den B. A. N. S., den Neutralen Bond en den Locomotiefbond, zal door de oprichting van den Algemeenen Bond de grondslag voor vermindering van het aantal vakvereenigingen van spoor- en tramwegpersoneel gelegd zijn. Een voorloopig hoofdbestuur werd benoemd. Geen coll. contract in het schildersbedrijf. In het schildersbedrijf bestaat van 1 Maart af geen collectieve arbeidsovereenkomst, daar werkgevers- en werknemersorganisaties niet Lot overeenstemming kwamen. De patroons bonden hebben nu hun afdeelingcn geadviseerd, zich niettemin te houden aan de loonen en ver dere arbeidsvoorwaarden, welke van 1 Maart 1924 einde Februari 1.1. hebben gegolden. Verder, om plaatselijk geen overeenkomsten met de arbeidersvereenigingen af te sluiten. De weeldebelasting. Donderdag j. 1. is een algemeene vergadering gehouden van den Nederl. R. K. Middenstands bond onder leiding van den heer G. J. C. Struycken, om te vernemen het oordeel der aangesloten katholieke stands- en vakorgani saties over het ingediende wetsontwerp tot heffing eener verterings- en weeldebelasting en om de houding te bepalen van den bond tegenover het ontwerp. Na een klare en zakelijke inleiding van meer algemeenen aard door mr. Hubar, werd door onderscheidene afgevaardigden de volstrekte onhoudbaarheid van het ontwerp in zijn hul digen vorm bepleit. liet verzet richtte zich vooral tegen het feit, dat door dit wetsontwerp eenzijdig een speciale en ongemeen zware druk wordt gelegd op een groot deel van den middenstand, die toch al zoo diep gedrukt gaat onder de velerlei fiscale en andere maatregelen, die den middenstand zijn opgelegd. Voorts kwam naar voren, dat op voorname onderdeden het ontwerp administratief on mogelijk kan worden uitgevoerd. 'Een en ander werd geacht te zijn een natuur lijk gevolg van de omstandigheid, dat bij de samenstelling van het wetsontwerp geenoverleg 'is gepleegd met de georganiseerde groepen van vakkundigen. Dit werd te meer betreurd, wijl reeds zoo dikwijls en met zooveel aandrang is verzocht bij het ontwerpen van wettelijke maatregelen vooraf voeling te houden met de onmiddelijke belanghebbenden, wier voorlichting ook thans weer zoo dringend noodig is gebleken. Deze en andere bezwaren werden neergelegd in een motie, waarin de meening wordt uitge sproken, dat het ontwerp in zijn tegenwoordigen vorm onaannemelijk is dat bij handhaving van het denkbeeld eener weeldebelasting deze .....oveel mogelijk geheven moét worden aan de n oii, dat in nevenbedoeld geval alsnog veel zijdig en diepgaand o\eilcg behoort te worden geplfgd met de georganiseerde groepen van belanghebbenden dat onderscheidene artike len uit het ontwerp dienen te worden gelicht dat de personeele belasting op café's en restau rants moet worden afgeschaftofalthans terugge bracht tot op het niveau van die winkels en dat verteringen beneden zeker bedrag behooren te worden vrijgesteld, subsidair bedoelde inrich tingen dienen te worden ingedeeld in klassen met onderscheidene tarieven. rn Cifwe.vtelqfc Nieuws. De Stille Omgang. Gisternacht heeft Amsterdam, de stad van het H, Mirakel, het plechtig en grootsch gebeuren van den Stillen Omgang weer beleefd. Ook Katholiek Schiedam was wederom ver tegenwoordigd, met een 125 stoere, godvruchtige mannen. Dit aantal kan nu wel niet zoo groot worden genoemd, in vergelijking b.v. met Delft, dat ca. 600 ommegangers heeft geleverd, maar wij twijfelen er niet aan, dat 't volgend jaar, wanneer de toestanden beter zijn en de reiskosten goedkooper, 't aantal stadgenooten voor de stille huldiging van het H. Altaarsacrament zich minstens zal verdubbelen. Er zijn er hier immers zoovelen van goeden wil, doch die om een of andere reden niet kunnen Vanuit de onrustig, woelige Zaterdagavond- sfeer togen de Schiedamsche deelnemers eer gisteravond naar de stil-stemmige Singelkerk, waar om kwart over elf door den leider, den wel- eerw. paLer Biesta een kort Lof werd gecele breerd en een kleine toespraak gehouden, orn het eenige voornemen van hulde brengen aan den schijn-verborgen God der Altaren in de nach- t-~ rijke uren, in te leiden. De ijverige priester wes er op in welgekozen woorden, dat alle uiter lijke pracht van den Stillen Omgang verre bleef, maar dat 't daarom niet minder was een groot- sche manifestatie van duizenden en duizenden vrome mannen, die dankbaar zelfs 't offer van nachtrust, reis en ommegang brachten, zonder zich aan de meening der wereld te storen, welke hen wellicht als dwazen zou betitelen. De Zegen met 't Allerheiligste werd hierop ge geven en toen trok de stoet naar 't. station, waai de extra-trein reeds gereed stond, om hen naar de hoofdstad te brengen. In Delft werd even ge stopt om de Delftsche en Westlandsche deelne mers op te nemen. Tegen hall' twee in den nacht arriveerde men aan het Amsterdamsche Centraal-station en direct deden de commissarissen van orde alle moeite, om bij de brug, rechts van de station, de deelnemers 4 aan 4 opgesteld te krijgen gewillig als men zich toonde, waren de rijen weldra geformeerd. Talrijke andere deelnemers sloten zich erbij aan en deze groote groep zette zich toen in beweging, om 't Spui te bereiken, vanwaar uit de eigenlijke stille omgang begint. Daar op 't Spui stonden al weer menigten in tallooze rijen, die met een en dezelfde goede mee ning gekomen waren. Do route van dc-n Omgang kon toen beginnen, om 't Bagijnhof, de plek, waar vroeger eens 't wonderdadig feit met de H. Hostie plaats greep, door Kalverstraat, over den Dam, langs Nieuwendijk, Stationsplein, Warmoes- straat, en verdere wegen weer naar het Spui, waar een vol uur mee gemoeid was. Zwijgend en ingetogen schreden daar die duizenden, den ganschen nacht tot. in den morgen door, langs de straten der schel verlichte en zelfs in 't holle van den nacht niet rustige wereldstad. Afleiding van verlichte winkels, auto-gegons en nachtelijke fuivers was cr dan ook genoeg en nu wordt juist dc Omgang een des tc verdienstelijker offer, wanneer men ondanks dat alles zich zelf toch beheerscht en in de vereischte, devote stem ming tracht tc blijven. En waarlijk wisten die duizenden en duizenden deelnemers, wier aantal men gerust op 40.000 kan schatten, hun eerbied voor den Christus Eucharisticus heerlijk te bewaren, spanden al hun krachten in, om de vele afleiding te weerstaan en gingen stemmig hun vasten gang, zonder zich ook aan een enkelen openlijken bespotter hier en daar, te storen. Vooral in de Kalverstraat, waar in drie vier dubbele rijen de machtig velen Gode ter eere manifesteerden, hadden de commissarissen de handen vol werk, om de drommen in goede ba nen tc leiden, maar de beste regeling voorkwam alle stagnatie en wanorde. Van buiten Amster dam waren minstens 20.000 mannen gekomen, gedeeltelijk met extra-treinen, auto-bussen, zelfs van Deventer en Nijmegen, met fietsen, per boot en ook loopende. Wie zal het nu durven ontken nen, dat de Stille Omgang niet alleen een heilige, machtige beweging is, maar ook Gode aangename offers vergt, die echter met ware Katholieke levensblijheid worden gebracht. Na afloop van hun Omgang, verzamelden zich de Schiedamsche mannen in de kerk a.d. Kei zersgracht den „Zaaier";waar de weleerw. kape laan Geldermans uit Naaldwijk dc H. Mis tót aller intentie opdroeg en de weleerw. pater Biesta tijdens het H. Offer de H. Communie uitreikte. In de beste stemming naderden allen ter H. Tafel en zongen tot slot gezamenlijk 't lied „Knielt Christenschaar". Eenige leden der Singelcongrc- gatie hadden nog verdienstelijk de plechtigheden met'tzingen van liturgische hymnen opgeluisterd. Een predicatie kon, omdat 't reeds later was geworden, dan waarop was gerekend, niet plaats hebben. Hiermee was voor de onzen de Stille Omgang- betooging geheel ten einde. Men verspreidde zich door de stad, om z'n ontbijt te nemen, waar toe overal volop gelegenheid was. Men weet in Amsterdam nu langzamerhand wel, waarop men in den telken jare terugkeerenden Omgang nacht kan rekenen. Om 6.57 vertrok de extra-trein met Schiedam mers, Delftenaren en Westlanders van het Cen traal-station weer huiswaarts. Geen enkele was er, op wien de nachtelijke, offers-viagende ma nifestatie niet een machtigen indruk had ge maakt, geen enkele was er ook, die niet 't voor nemen heeft gemaakt 't.volgend jaar weer blijde en geloovig den tocht mee te maken. Laat dit als een krachtige aansporing voor de thuisblij vers gelden. Om 8.40 stopte de trein op 't station alhier, men was meer dan tevreden weer thuis. 't Prachtigste weer van een helderen, sterren rijken nacht had den Omgang begunstigd. Benoeming. I ot opvolger van pastoor Hoogeveen is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, als kapelaan derFrankelandsche parochie benoemd de weleerw. heer L. A. J. M. Beune, die sinds 1921 kapelaan was te Oegstgeest. Koperen Professie-feest. Vandaag viert pater Wolterbeek, kapelaan in de parochie van den heiligen Johannes den Doo- per, zijn 121/2 jarig professiefeest. Onder de door den jubilaris om zeven uur opge dragen II. Mis, hielden de leden van de beide patronaten een generale H. Communie ter in tentie van hun directeur, die op zoo'n sympa thieke en degelijke wijze altijd leiding weet te geven. Een verrassing was het, dat de zangers deze H. Mis met eenige Sacramentsgezangen opluis terden. Hedenavond zal de jubilaris in 't patro naatsgebouw gehuldigd worden door de patro naatskinderen, waar hem dan door de jongens en meisjes een cadeau wrodt overhandigd. Voor de nieuwe H. Hart-kerk. Gister heeft pastoor Möller in de Havenkerk zijn liefdadigheidspredikatie gehouden De col lecte voor de nieuwe H. Hart-kerk bracht niet minder dan circa 650 op. De pastoor brengt allen voor hun milde gaven hartelijk dank. De kiezerslijst. Onze lezers denken er aan De controle-Lijd der kiezerslijst is van 23 Maart tot en met 15 April. Op de lijst moeten staan allen, die op 15 M e i aanstaande 25 jaar z ij n of w o r- den. Iedereen heeft het recht om na te zien, of hij of een ander op dé lijst voorkomt. Bij niet-voorkoming kan men Verbetering van de lijst aanvragen. Wie dezen kiezersplicht, die toch maar een oogenblik vordert, thans verzuimt, heeft later geen reden van klagen, als hij vergeten is, en dus bij de zoo gewichtige verkiezing van dezen zomer zich van zijn stemrecht beroofd, ziet. Wie zelf de gelegenheid mist, zich hiervoor naar het gemeentebureau te begevon.kan dit ook aan een ander opdragen. Door nalatigheid moge geen enkele steln verloren gaan. Nieuwe Waterweg. Zaterdagmiddag liep met goed gevolg van één der hellingen van de scheepsbouw Mij. „Nieuwe Waterweg" te water het stoomschip „Orsa" in aanbouw voor de firma Glen Co. te Glasgow. Dit stoomschip is van het „Raised Quarterdeck type met brug, bak en kampanje en heeft de volgende afmetingen Lengte 250 voet, breedte 37 voet, holte 18.6 voet. i Het schip is gebouwd volgens de voorschriften voor de hoogste klasse der British Corporation de Engelsche Board of Trade en de Factory Act, en zal een laadvermogen hebben van ongeveer 2500 ton. De doopplechtigheid werd verricht door mevr. A. M. M. Eikelenboom-Smit. Dr. Pijnloos. Aan 't station oificieel ontvangen en afge haald per auto heeft Zaterdagmiddag de ver maarde dr. Pijnloos, zooals wij hem allemaal uit tie advertenties kennen, een bezoek gebracht aan Schiedam en bijzonder aan alle drogisterijen. De enorme belangstelling die een en ander trok was wel de kroon op de reclame-campagne der geheele voorgaande week. Kukirol zal niet licht meer vergeten worden Etalage-kunsf. De firma do wed. Niemandsverdriet in de Lange Kerkstraat, heeft een mooi succes behaald. In den door den importeur der Swan-vulpenhou- ders het vorige jaar uitgeschreven etalage-wed strijd door geheel Nederland, heeft zij den twee den prijs 50.verworven. Beoordeelaar van de etalage's was de heer Kiljan, leeraar aan de Kunst-acaclemie te R'dam. Gemeenteraad. Wegens plaatsgebrek moest beden het rnads- verslag blijven liggen. In de plaats van den heer II. van Gent is tot directeur van het Harmonie gezelschap „Oefening Baart kunst" benoemd de heer J. G. M. Feltzer, alhier. UIT ROTTERDAM. De wethouderscrisis. De wethouderscrisis zal waarschijnlijk worden opgelost door het aanblijven van mr. A. van der Hoeven als zoodanig. Zooals men weet was mr. Van der Hoeven afgetreden, omdat door den Raad het voorstel tot verhaal van pensioensbijdragen op het ge- meentepersoneel was verworpen en hij daarom de verantwoordelijkheid voor de gemeente- financiën niet langer op zich wilde nemen. De raadsleden J. Schouten (A. R.), mr. J. A. de Visser (C.H.) en H. E. van den Brule (R. K.) stellen den Raad thans opnieuw voor op de wedde van het personeel in gemeentedienst als pensioensbijdragen te verhalen A. 51/a van den pensioengrondslag, beperkt tot f 3000 voor weduwen- en weezenpensioen, en B. 3 van den vollen pensioengrondslag voor eigen pen sioen. Dit voorstel is gelijkluidend aan dat van B. en W., hetwelk door den Raad op 27 Febr. werd verworpen. De voorstellers meenen het weder te mogen indienen, nu is gebleken, dat de raads- meerderheid, die dit voorstel afwees en daar door den wethouder voor de financiën tot af treden noopte, in de vacature niet heeft voor zien. De wethouder, die de ontheffing van zijn ambt heeft verzocht, wordt aldus de toe lichting genoodzaakt zijn functie te blijven vervullen en verantwoordelijkheid voor de ge- meentefinanciën te dragen, hetgeen zij noch redelijk, noch billijk achten. Het komt den voorstellers voor, dat zoo de bedoelde meerder heid in de vacature niet voorziet, zij tot plicht heelt mede te werken tot die maatregelen, welke de wethouder voor de Financiën nood zakelijk acht. De bedoeling is het voorstel 1 April a.s. in werking te doen treden. Ontploffing. Zaterdagmiddag ontstond aan boord van de in het Haringvliet liggende motorboot „Hunze" van de firma Dekker de Boer, welke een dienst op Goes onderhoudt, een ontploffing. Bij het óp gang brengen van den motor sprong de lucht- ketel uit elkaar, waardoor het dek ontzet werd en twee vaten ruwe olie een eind weggeslingerd werden. De zoon van den schipper, die zich in de machinekamer bevond, kreeg brandwonden in het gelaat. Per auto van den geneeskundigen dienst is hij naar het ziekenhuis aan den CooJ- singel vervoerd, waar hij ter verpleging is op genomen. Zijn toestand is niet ernstig. Gemengd Nieuws. Van kwaad tot erger. In de Sche persstraat te 's-Gravenhage is aangehouden de 22-jarige schilder J. G. T. wonende in die straat, die op een fiets zonder belastingplaatje reed. Tóen een agent hem wilde bekeuren reed T. door naar zijn woning. De agent volgde hem. De man weigerde echter zijn naam op te geven, waarop de agent hem wilde arresteeren. Onder ver- eet werd T. door den agent, dié inmiddels as sistentie gekregen had naar het bureau-v.d. Vennestraat gebracht. Onderweg beweerde de man zich geducht, zoodat de beide agenten licht gewond werden. Een van hen kreeg een trap tegen zijn buik, de ander een klap in liet ge zicht. Ongelukken. Eergistermiddag reed een au tobus van de Kunstzijdefabriek te Ede tegen den hoogen berm van den weg tusscheri Ede- Bennekom, waardoor zij omsloeg. De inzittende meisjes werden door de glasscherven verwond. De chauffeur beweert door een hem passeerende bus van dezelfde fabriek Le zijn aangereden, hoewel de mogelijkheid, dat het ongeluk door het springen van een band is geschied, niet is uit gesloten.Twee der meisjes zijn eenigszins ernstig verwond. De politie stelt een onderzoek in. De 19-jarige vrouw uit de Mengelberglaan te Utrecht, wier kleeding Vrijdag j.l. door aan raking met een petroleumkachel had vlam gevat, is in de Rijksklinieken aldaar aan de brandwon den overleden. Te Overdi kei is een twee-jarig kind Vrijdag voorover in een emmer water gevallen en ver dronken. Een straat op voet van oorlog. Sinds Maandagavond is het in den omtrek van de Laurierstraat te Amsterdam bijna eiken avond ruzie geweest, als uitvloeisel van een ruzie, welke tusschen eenige jonge mannen in een kroeg was ontstaan naar aanleiding van een partij biljart. Dc twee partijen stonden vijandig tegenover elkaar en zooals in deze buurt gebruikelijk is, had ieder der partijen haar aanhangers. Eiken avond surveilleerden er agenten. Toen evenwel gisteravond gedurende enkele oogenblikken de agenten uit de Laurierstraat verdwenen waren,werd weer slag geleverd.Daar bij moest de 23-jarige K. Pastor het ontgelden. Hem werd met een mes een steek in den rug toe gebracht. Het slachtoffer is naar het Wilhel- mina Gasthuis vervoerd. Zijn toestand is vrij ernstig. Weer een geheime distilleerde- rij. De belastingambtenaren te Maastricht heb ben in de nabijheid van de plaats, waar voor korten tijd een geheime distilleerderij werd ont dekt een andere geheime distilleerderij gevonden welke vermoedelijk van veel grooter omvang is "dan de vorige. Men vond sporten echter al in derhaast opgeruimd, zoodat niets in beslag kon worden genomen. De justitie tast nog in het duister, wie de eigenaar of de exploiteur van deze geheime distilleerderij is. Een auto voor minder dan een cent. De Arnhemsche koopman A. J. R. heeft in hooger beroep voor het Hof te Arnhemterecht gestaan, om zich te verantwoorden terzake medeplichtigheid in een oplichtingszaak waarbij zijn kameraad een tweedehands auto kocht en die betaalde met een oud Duitsch bankbiljet van duizend mark, dat nog geen cent waaide heeft. Het O.M. eischte tegen R. terzake heling een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden. Het familiedrama te s - H e r t Q- genbosch. Ondanks alle pogingen door etc ijverige gemeentepolitie in het werk ge.st.ehl heeft men, ofschoon alle teekenen er aanvankelijk op schenen te wijzen, dat de vrouw zich had ver dronken haar lijk niet niet kunnen vinden. Meer en meer, in verband mede met het ge rucht, dat zij tevoren nog haar geld van de spaar bank zou hebben gehaald, wint de gedachte veld, dat de vrouw de kleedingstukken en den brief aan de IJzeren brug on4orBcrlicum heeft gedepo neerd, óm de politie op een dwaalspoor te bren gen, ten einde tijd te winnen om zich uit te voe ten te kunnen maken. Vermoedelijk zal zij dan wel de wijk genomen hebben naar het buitenland en wel, gezien de richting, waarin ze verdwenen is, naar Duitsch- land. Langs de straat'. W'e lezen in de „Tel" Op zich zelf beschouwd was de hoed ontegen zeggelijk een schoon voorwerp. Ook de heer die hem droeg, opgevat als Ding an sich, te aanvaarden, ofschoon er af te dingen zou zijn op dan omvang van zijn kaasrond hoofd. Maar Hoed en Mensch pasten niet bij elkaar. De eerste was veel te klein voor den laatste. Het was een havanakleurige deukhoed, omboord met een smal lint van wat lichter nuance. Het per zikdonzen floers eener volmaakte nieuwheid lag er over gespreid. Het vilt glansde zijdeachtig, als een goed gewreven paardehuid. Kortom, het was een schoone hoed. Echter, zooals opgemerkt te klein. Veel. In de rechterhand hield de .heer een papie ren zak vast, en daarin was, blijkens het op schrift een firmanaam meldend, de oude hoed geborgen. Onder den linkerarm knelde de heer niet alleen een regenscherm, maar ook een ak- tentasch, dik-opgepropt vol. Ik zag dien heer de Kalverstraat uittreden, terwijl hij beminnelijk glimlachte tegen alle vrouwen, zooals mannen doen, die zich dc be zitter van een nieuw kleedingstuk weten, maar met zijn hoofd onbeweeglijk, de glimlach als vast-gevroren op zijn gelaat, zijn nek kramp achtig gespannen» aa.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2